Pre tých, ktorí mali možnosť pozrieť sa na moje články a recenzie týkajúce sa virtuálnej súkromnej siete (VPN) pokrývajúce najčastejšie VPN ako ExpressVPN, NordVPN a TorGuard, som si istý, že ste si možno všimli, že moje pokrytie využívaním VPN v smerovačoch bolo nanajvýš špinavé..

VPN zvyčajne prichádzajú s obmedzeným počtom súčasných pripojení, takže ak ich môžete implementovať do smerovača a pokryť viac zariadení, prečo nie, nie? Bohužiaľ, tak ako vo všetkom, čo sa zdá byť príliš dobré na to, aby to bola pravda v živote, platí aj táto teória.

Pozrime sa na to, prečo smerovače zvyčajne robia hrozné kanály VPN.

Šifrovanie vyžaduje značné systémové prostriedky

Hlavným dôvodom, prečo sa väčšina z nás pozerá na VPN, je zachovanie súkromia našich činností súvisiacich s internetom. VPN to robia tak, že nám pomáhajú vytvárať bezpečný tunel medzi naším zariadením a zabezpečeným serverom. Šifruje tiež údaje, ktoré tečú v tomto tuneli, aby boli bezpečné.

Proces šifrovania je presne to hlavné, čo robí VPN v smerovačoch taký zlý nápad.

Väčšina používateľov VPN sa dnes rozhodla pre OpenVPN, pretože ponúka najlepšiu kombináciu zabezpečenia a rýchlosti, ktorá je k dispozícii. Je to bezpečnejšie ako veľmi zastaralý protokol PPTP a zväčša rýchlejší ako protokol IPSec.

Bohužiaľ, vývojári zatiaľ neurobili OpenVPN škálovateľným protokolom. To znamená, že má veľmi jedinečný charakter a nie je schopný využívať viacvláknové procesory. Napríklad, ak váš počítač alebo smerovač tvrdí, že beží štvorjadrový procesor 1,5 GHz, OpenVPN môže bežať iba jedno jadro pri tejto rýchlosti.

Aby sme to uviedli do perspektívy, pozrime sa na 256-bitové šifrovanie.

256-bitové šifrovanie znamená, že každý súbor údajov, ktorý vychádza z vášho počítača, je šifrovaný kľúčom, ktorý pozostáva z 256 binárnych súborov (1 s alebo 0 s). Preto počítač alebo smerovač potrebuje značné množstvo energie na spracovanie šifrovania VPN.

Smerovače sú omnoho menej výkonné ako počítače

Šifrovanie zaberá systémové prostriedky, pretože v podstate počítač používate na kódovanie a dekódovanie nespracovaných údajov. Vaša priemerná rýchlosť procesora počítača sa dnes pohybuje medzi 2,4 GHz a 3,4 GHz a je vybavená 4 GB až 16 GB pamäte RAM (Random Access Memory).

Na druhej strane, priemerný spotrebiteľský router je vybavený čokoľvek medzi procesorom 600 MHz až 1 GHz so 128 MB až 256 MB pamäte.

Dovoľte mi ukázať, čo tým myslím, že využívam svoje skúsenosti s bezdrôtovým smerovačom ASUS RT-AC1300UHP.

Keď je na mojom notebooku so systémom Windows 10 spustený klient TorGuard VPN, môžem dosiahnuť takmer maximálnu rýchlosť povolenú poskytovateľom internetových služieb 50 Mbps..

Test rýchlosti TorGuard VPN

Spustenie toho istého protokolu na smerovači ma však zníži na 13 až 15 Mb / s. Pri pohľade na obrázok nižšie si všimnete, že aj na dosiahnutie tejto rýchlosti beží jeden z procesorov môjho smerovača s vyše 80% kapacity.

Test rýchlosti procesora VPN

Len aby som vás informoval, že to nie je spôsobené TorGuardom, tiež som vykonal rovnaký test pre ExpressVPN a NordVPN, ktorý mi podobne dal pomalé rýchlosti cez môj smerovač;

Test rýchlosti ExpressVPN

* Výkon ExpressVPN na smerovači

Test rýchlosti NordVPN

* Výkon NordVPN na smerovači

Ako nastaviť VPN na smerovači

Samotný proces nastavenia VPN na smerovačoch závisí od firmvéru smerovača. Je to však relatívne bezbolestný proces a zvyčajne trvá iba niekoľko krokov. Väčšina poskytovateľov VPN bude mať podrobného sprievodcu, ako to urobiť.

Aby som vám ukázal, aký jednoduchý je tento proces, dovoľte mi ukázať vám, ako som nastavil ExpressVPN na mojom ASUS AC1300UHP..

Krok 1: Výber zariadenia na konfiguráciu

Po registrácii do služby ExpressVPN budete mať prístup na stránku nastavenia, kde si môžete vybrať podrobné zariadenie, ktoré chcete nakonfigurovať. V mojom prípade som vybral „ASUS (vrátane spoločnosti Merlin)“. Merlin je firmvér tretej strany pre smerovače ASUS, ale proces nastavenia funguje rovnako ako pri štandardnom firmvéri ASUSWRT..

Po výbere smerovača dôrazne odporúčame nastaviť sieť OpenVPN. OpenVPN ponúka najlepšiu kombináciu rýchlosti a bezpečnosti, ktorá je k dispozícii.

Vyberte zariadenie na konfiguráciu

Krok 2: Konfigurácia OpenVPN

Po kliknutí na ‘Konfigurovať OpenVPN‘ sa zobrazia dve políčka obsahujúce používateľské meno a heslo. Nižšie bude niekoľko rozbaľovacích ponúk so zoznamom hlavných regiónov, z ktorých si môžete zvoliť umiestnenie servera VPN. Vyberte jeden a kliknite na požadovaný konfiguračný súbor. Uložte súbor .ovpn na miesto, na ktoré si pamätáte.

Konfigurácia OpenVPN

Krok 3: Prihláste sa do smerovača

Otvorte webový prehľadávač a prejdite na prihlasovaciu stránku smerovača. V prípade smerovačov ASUS je to zvyčajne 192.168.1.1. Po prihlásení do smerovača kliknite v ľavom paneli ponuky na „VPN“

Prihlásenie k smerovaču

Krok 4: Pridajte nový profil

Na stránke VPN vyberte kartu „Klient VPN“ a potom kliknite na položku „Pridať profil“

Pridáva sa nový profil

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me