Pro ty, kteří měli možnost podívat se na mé články a recenze týkající se virtuální privátní sítě (VPN) pokrývající vrcholné sítě VPN, jako jsou ExpressVPN, NordVPN a TorGuard, jsem si jistý, že jste si možná všimli, že moje pokrytí využití VPN v routerech bylo přinejlepším špinavé..

VPN obvykle přichází s omezeným počtem současných připojení, takže pokud je můžete implementovat do routeru a pokrýt více zařízení, proč ne, že? Bohužel, stejně jako u všeho, co se zdá být příliš dobré na to, aby to byla pravda v životě, platí i tato teorie.

Podívejme se, proč směrovače obvykle dělají hrozné VPN kanály.

Šifrování vyžaduje významné systémové prostředky

Hlavním důvodem, proč se většina z nás dívá na VPN, je zachování našich aktivit souvisejících s internetem v soukromí. VPN to dosahují tím, že nám pomáhají vytvořit bezpečný tunel mezi naším zařízením a zabezpečeným serverem. Šifruje také data, která teče v tomto tunelu, aby byla v bezpečí.

Proces šifrování je přesně ta hlavní věc, díky které jsou VPN na routerech tak špatný nápad.

Většina uživatelů VPN se dnes rozhodla pro OpenVPN, protože nabízí nejlepší kombinaci zabezpečení a rychlosti, která je k dispozici. Je bezpečnější než zastaralý protokol PPTP a z větší části je rychlejší než protokol IPSec.

Vývojáři bohužel dosud nečinili OpenVPN škálovatelným protokolem. To znamená, že má velmi jedinečný charakter, protože není schopen využívat vícevláknové procesory. Pokud například váš počítač nebo router tvrdí, že provozuje čtyřjádrový procesor 1,5 GHz, může OpenVPN provozovat pouze jedno jádro při této rychlosti.

Abychom to uvedli do perspektivy, pojďme se podívat na 256bitové šifrování.

256bitové šifrování znamená, že každý jednotlivý soubor dat, který vychází z vašeho počítače, je šifrován klíčem, který se skládá z 256 binárních souborů (1 s nebo 0 s). To je důvod, proč PC nebo router potřebuje značný výpočetní výkon, aby zvládl šifrování VPN.

Směrovače jsou mnohem méně výkonné než počítače

Šifrování zabírá systémové prostředky, protože v podstatě používáte počítač ke kódování a dekódování nezpracovaných dat. Vaše průměrná rychlost procesoru počítače se dnes pohybuje mezi 2,4 GHz a 3,4 GHz a je vybavena 4 až 16 GB paměti RAM (Random Access Memory).

Na druhé straně je průměrný spotřebitelský router vybaven čehokoli mezi 600MHz až 1GHz procesorem s 128 MB až 256 MB paměti.

Dovolte mi ukázat vám, co tím myslím pomocí svých zkušeností s bezdrátovým směrovačem ASUS RT-AC1300UHP.

S klientem TorGuard VPN spuštěným v mém notebooku se systémem Windows 10 jsem schopen dosáhnout téměř maximální rychlosti povolené ISP 50 Mb / s.

Test rychlosti TorGuard VPN

Spuštění stejného protokolu na mém routeru mi však klesne na 13–15 Mb / s. Při pohledu na obrázek níže si všimnete, že i pro dosažení této rychlosti běží jeden z procesorů mého routeru na více než 80% kapacity.

Test rychlosti procesoru VPN

Jen abych věděl, že to není způsobeno TorGuardem, také jsem provedl stejný test pro ExpressVPN a NordVPN, který mi podobně dal pomalé rychlosti přes můj router;

Rychlostní test ExpressVPN

* Výkon ExpressVPN na routeru

Test rychlosti NordVPN

* Výkon NordVPN na routeru

Jak nastavit VPN na routeru

Samotný proces nastavení VPN na routerech závisí na firmwaru routeru. Je to však relativně bezbolestný proces a obvykle trvá jen několik kroků. Většina poskytovatelů VPN bude mít podrobného průvodce, jak to provést.

Abych vám ukázal, jak je tento proces snadný, ukážu vám, jak nastavím ExpressVPN na svém ASUS AC1300UHP.

Krok 1: Výběr zařízení pro konfiguraci

Jakmile se zaregistrujete pro ExpressVPN, budete mít přístup na stránku nastavení, kde můžete vybrat podrobné zařízení, které chcete konfigurovat. V mém případě jsem vybral „ASUS (včetně Merlin)“. Merlin je firmware třetích stran pro směrovače ASUS, ale proces nastavení funguje stejně jako u standardního firmwaru ASUSWRT.

Po výběru směrovače důrazně doporučujeme nastavit OpenVPN. OpenVPN nabízí nejlepší kombinaci dostupné rychlosti a zabezpečení.

Výběr zařízení pro konfiguraci

Krok 2: Konfigurace OpenVPN

Po kliknutí na „Konfigurovat OpenVPN“ se zobrazí dvě pole obsahující uživatelské jméno a heslo. Níže bude několik rozbalovacích nabídek se seznamem hlavních regionů, z nichž si můžete vybrat umístění serveru VPN. Vyberte jeden a klikněte na požadovaný konfigurační soubor. Uložte soubor .ovpn na místo, které si pamatujete.

Konfigurace OpenVPN

Krok 3: Přihlaste se ke směrovači

Otevřete webový prohlížeč a přejděte na přihlašovací stránku routeru. U směrovačů ASUS je to obvykle 192.168.1.1. Jakmile se přihlásíte ke směrovači, v levém panelu nabídek klikněte na „VPN“

Přihlášení k routeru

Krok 4: Přidejte nový profil

Na stránce VPN vyberte kartu „Klient VPN“ a poté klikněte na „Přidat profil“

Přidání nového profilu

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me