Neile, kellel on olnud võimalus vaadata minu virtuaalse privaatvõrgu (VPN) artikleid ja ülevaateid, mis hõlmavad tipptasemel VPN-e, nagu ExpressVPN, NordVPN ja TorGuard, olen kindel, et olete ehk märganud, et minu katvus ruuterite VPN-i kasutamisest on parimal juhul täpiline.

VPN-iga on tavaliselt piiratud arv samaaegseid ühendusi, nii et kui saate selle oma ruuterile rakendada ja katta mitu seadet, siis miks mitte, eks? Kahjuks, nagu ka kõige puhul, mis tundub elus tõena liiga hea, nii ka see teooria.

Vaatame, miks ruuterid teevad tavaliselt kohutavaid VPN-kanaleid.

Krüptimine võtab olulisi süsteemiressursse

Peamine põhjus, miks enamik meist VPN-i poole vaatab, on hoida Internetiga seotud tegevusi privaatsena. VPN-id teevad seda, aidates meil luua turvalise tunneli oma seadme ja turvalise serveri vahel. Samuti krüpteerib see tunnelis voolavaid andmeid selle ohutuse tagamiseks.

Krüptimisprotsess on täpselt peamine asi, mis muudab ruuterite VPN-id nii halvaks ideeks.

Enamik VPN-i kasutajaid valib täna OpenVPN-i, kuna see pakub parimat võimalikku turvalisuse ja kiiruse kombinatsiooni. See on turvalisem kui vananenud PPTP protokoll ja enamasti kiirem kui IPSec.

Kahjuks pole arendajad OpenVPN-ist veel skaleeritavat protokolli teinud. See tähendab, et see on oma olemuselt väga eriline, kuna ei saa kasutada mitme keermega protsessoreid. Näiteks kui teie arvuti või ruuter väidab, et töötab neljatuumalist 1,5 GHz protsessorit, saab OpenVPN sellel kiirusel käivitada ainult ühe tuuma.

Selle perspektiivi vaatamiseks vaatame 256-bitist krüptimist.

256-bitine krüptimine tähendab, et iga teie arvutist väljuv andmepakk krüptitakse võtmega, mis koosneb 256 kahendkoodist (1 või 0). Sellepärast vajab arvuti või ruuter VPN-i krüptimise töötlemiseks märkimisväärset töötlemisvõimsust.

Ruuterid on palju vähem võimsad kui personaalarvutid

Krüptimine võtab süsteemiressursse, kuna põhiliselt kasutate arvutit töötlemata andmete kodeerimiseks ja dekodeerimiseks. Teie arvuti protsessori keskmine kiirus on täna vahemikus 2,4 GHz kuni 3,4 GHz ja see on varustatud 4–16 GB muutmäluga (RAM).

Teisest küljest on keskmine tarbijaklassi ruuter varustatud mis tahes vahega vahemikus 600MHz kuni 1GHz protsessoriga, millel on 128MB kuni 256MB mälu.

Lubage mul näidata teile, mida ma mõtlen oma kogemuste kasutamisel juhtmeta ruuteriga ASUS RT-AC1300UHP.

Kui minu Windows 10 sülearvutis töötab TorGuard VPN-klient, olen võimeline saavutama maksimaalse ISP-lubatud kiiruse 50Mbps.

TorGuard VPN kiiruse test

Sama protokolli käitamine minu ruuteril langetab mind aga vahemikku 13-15 Mbps. Allolevat pilti vaadates märkate, et isegi selle kiiruse saavutamiseks töötab minu ruuteri üks protsessor üle 80% võimsusega.

Protsessori VPN kiiruse test

Lihtsalt selleks, et teile teada anda, et seda ei põhjusta TorGuard, läbisin sama testi ka ExpressVPN ja NordVPN jaoks, mis andsid mulle samamoodi ruuteri ajal aeglase kiiruse;

ExpressVPN kiiruskatse

* ExpressVPN jõudlus ruuteril

NordVPN kiiruskatse

* NordVPN-i jõudlus ruuteril

VPN-i seadistamine ruuteril

Ruuterite VPN-i seadistamise protsess sõltub ruuteri püsivarast. Kuid see on suhteliselt valutu protsess ja võtab tavaliselt vaid paar sammu. Enamikul VPN-i pakkujatest on üksikasjalik juhend selle kohta, kuidas seda teha.

Protsessi lihtsuse näitamiseks lubage mul näidata teile, kuidas ma oma ASUS AC1300UHP seadistasin ExpressVPN-i.

1. samm: seadme valimine konfiguratsiooniks

Kui olete ExpressVPN-i registreerunud, pääsete juurde häälestuslehele, kus saate üksikasjalike juhiste saamiseks valida seadme, mida soovite konfigureerida. Minu puhul valisin “ASUS (ka Merlin)”. Merlin on kolmanda osapoole püsivara ASUS-ruuteritele, kuid seadistusprotsess töötab samamoodi nagu tavalise ASUSWRT-i püsivara..

Pärast ruuteri valimist soovitan tungivalt seadistada OpenVPN. OpenVPN pakub parimat võimalikku kiiruse ja turvalisuse kombinatsiooni.

Seadistatava seadme valimine

2. samm: OpenVPN-i konfigureerimine

Kui klõpsate käsul „Konfigureeri OpenVPN”, kuvatakse teile kaks kasti, mis sisaldavad kasutajanime ja parooli. Selle all on mõned rippmenüüd, kus loetletakse peamised piirkonnad, millest saate VPN-serveri asukoha valida. Valige üks ja klõpsake soovitud konfiguratsioonifailil. Salvestage .ovpn-fail asukohta, mida te mäletate.

OpenVPN-i seadistamine

3. samm: logige ruuterisse sisse

Avage veebibrauser ja liikuge ruuteri sisselogimislehele. ASUS-ruuterite puhul on see tavaliselt 192.168.1.1. Kui olete ruuterisse sisse loginud, klõpsake vasakpoolsel menüüribal nuppu VPN

Ruuteri sisselogimine

4. samm: lisage uus profiil

Valige VPN-i lehel vahekaart „VPN-klient” ja klõpsake siis nuppu „Lisa profiil”

Uue profiili lisamine

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me