3 Ruterat më të mirë pa tel për VPN 2020 (Renditur!)

Për ata që kanë pasur një shans të shikojnë artikuj dhe rishikime të Rrjetit tim Virtual Privat (VPN) që mbulojnë maja VPN si ExpressVPN, NordVPN dhe TorGuard Unë jam i sigurt që mund të keni vërejtur që mbulimi im i përdorimit të VPN në ruter ka qenë më i dobët.


VPN zakonisht vijnë me një numër të kufizuar të lidhjeve të njëkohshme, kështu që nëse mund ta zbatoni atë në ruterin tuaj dhe të mbuloni pajisje të shumta, pse jo, ashtu? Fatkeqësisht, si për çdo gjë që duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë në jetë, edhe kjo teori.

Le të shohim pse ruterat zakonisht bëjnë përçues të tmerrshëm VPN.

Kriptimi merr burime të rëndësishme të sistemit

Arsyeja kryesore që shumica prej nesh shikon drejt VPN është t’i mbajmë aktivitetet tona të lidhura me internetin private. VPN e bëjnë këtë duke na ndihmuar të krijojmë një tunel të sigurt midis pajisjes sonë dhe një server të sigurt. Ai gjithashtu kripton të dhënat që rrjedhin në atë tunel për t’i mbajtur të sigurt.

Procesi i kriptimit është saktësisht gjëja kryesore që i bën VPN-të në Routers një ide kaq të keqe.

Shumica e përdoruesve të VPN sot zgjedhin OpenVPN pasi ofron kombinimin më të mirë të sigurisë dhe shpejtësisë që është në dispozicion. Sshtë më e sigurt se protokolli shumë i vjetëruar PPTP dhe për pjesën më të madhe, më i shpejtë se IPSec.

Fatkeqësisht, zhvilluesit nuk e kanë bërë OpenVPN ende një protokoll të shkallëzueshëm. Kjo do të thotë që është shumë i veçantë në natyrë, duke mos qenë në gjendje të përdorë procesorë me shumë fije. Për shembull, nëse kompjuteri ose ruteri juaj pretendon të ekzekutojë një procesor me katër bërthama 1.5GHz, OpenVPN mund të ekzekutojë vetëm një bërthamë të vetme me atë shpejtësi.

Për ta parë këtë në perspektivë, le të shohim shifrimin 256-bit.

Kriptimi 256-bit do të thotë që çdo bot i vetëm i të dhënave që del nga kompjuteri juaj është i koduar me një ‘çelës’ që është i përbërë nga 256 binarë (1 ose 0). Kjo është arsyeja pse një PC ose ruter ka nevojë për fuqi të konsiderueshme përpunimi për të trajtuar kriptimin e VPN.

Ruterat janë shumë më pak të fuqishëm se PC

Kriptimi merr burimet e sistemit pasi që në thelb po përdorni kompjuterin për të koduar dhe deshifruar të dhënat e papërpunuara. Shpejtësia juaj mesatare e procesorit të kompjuterave sot varion midis 2.4 GHz dhe 3.4Ghz dhe është e pajisur me 4GB deri në 16 GB memorie të aksesit të rastësishëm (RAM).

Nga ana tjetër, ruteri mesatar i klasës së konsumatorit është i pajisur me ndonjë gjë midis një procesori 600MHz deri 1GHz me 128MB deri 256MB memorje.

Më lejoni t’ju tregoj se çfarë dua të them duke përdorur përvojën time me Ruterin Wireless ASUS RT-AC1300UHP.

Me TorGuard VPN Client që funksionon në laptopin tim Windows 10, unë jam në gjendje të arrij afër shpejtësisë time maksimale të lejuar nga ISP prej 50Mbps.

Test i Shpejtësisë TorGuard VPN

Sidoqoftë, ekzekutimi i të njëjtit protokoll në ruterin tim, më bie në mes 13-15Mbps. Duke parë imazhin më poshtë, do të vini re se edhe për të arritur këtë shpejtësi, një nga procesorët e ruterit tim po funksionon me kapacitet mbi 80%.

Testi i Shpejtësisë së VPN-së të procesorit

Vetëm për t’ju njoftuar se nuk është shkaktuar nga TorGuard, unë gjithashtu zhvillova të njëjtin provë për ExpressVPN dhe NordVPN, i cili në mënyrë të ngjashme më dha shpejtësi të ngadaltë mbi ruterin tim;

Test i Shpejtësisë së ExpressVPN

* Performanca ExpressVPN në Router

Testi i Shpejtësisë NordVPN

* Performanca NordVPN në Router

Si të Vendosni VPN në një ruter

Vetë procesi i vendosjes së një VPN në ruter varet nga firmware-i i ruterit. Sidoqoftë, është një proces relativisht pa dhimbje dhe zakonisht merr vetëm disa hapa. Shumica e ofruesve të VPN do të kenë një udhëzues hap pas hapi se si ta bëjnë këtë.

Për t’ju treguar se sa i thjeshtë është procesi, më lejoni t’ju tregoj se si e ngrita ExpressVPN në ASUS AC1300UHP time.

Hapi 1: Zgjedhja e pajisjes për konfigurim

Pasi të regjistroheni për ExpressVPN, do të keni mundësinë të përdorni një faqe konfigurimi ku mund të zgjidhni pajisjen që dëshironi të konfiguroni për udhëzime të hollësishme. Në rastin tim, unë përzgjodha “ASUS (përfshirë Merlin)”. Merlin është një firmware i palës së tretë për ruterët ASUS, por procesi i konfigurimit funksionon njësoj si me firmware standardin ASUSWRT.

Pasi të keni zgjedhur routerin tuaj, ju rekomandoj fuqimisht të vendosni OpenVPN. OpenVPN ofron kombinimin më të mirë të shpejtësisë dhe sigurisë në dispozicion.

Përzgjedhja e pajisjes për të konfiguruar

Hapi 2: Konfigurimi i OpenVPN

Pasi të klikoni ‘Konfiguroni OpenVPN‘, do t’ju tregohen dy kuti që përmbajnë një emër përdoruesi dhe fjalëkalim. Më poshtë do të gjeni disa menutë që përmbajnë rajone kryesore nga të cilat mund të zgjidhni një vendndodhje të serverit VPN. Zgjidhni një dhe klikoni në skedarin e konfigurimit që dëshironi. Ruani skedarin .ovpn në një lokacion që mund të mbani mend.

Konfigurimi i OpenVPN

Hapi 3: Kyçuni në ruter

Hapni shfletuesin tuaj në internet dhe lundroni në faqen tuaj të hyrjes në ruter. Për ruterët ASUS, kjo zakonisht është 192.168.1.1. Pasi të hyni në ruterin tuaj, në shiritin e majtë të menusë, klikoni në “VPN”

Hyrja e ruterit

Hapi 4: Shtoni një profil të ri

Në faqen VPN, zgjidhni butonin Cl VPN Client ’dhe klikoni‘ Shto Profilin ’

Shtimi i Profilit të Ri

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map