5 Serveri më i mirë i Minecraft Hosting 2020 (Renditur!)

{"@kontekst":"https://schema.org","@type":"FAQPage","mainEntity"[{"@type":"pyetje","emër":"A është Minecraft falas?","acceptedAnswer": {"@type":"përgjigje","tekst":"Jo, Minecraft është një lojë e licencuar që tani i përket Microsoft-it. Ka versione të ndryshme të tij të destinuara për një larmi platformash, por kostot ndryshojnë. Për shembull, Minecraft themelor për platformën Windows kushton 29,99 $, ndërsa versioni PS4 kushton 19,99 $."}} {"@type":"pyetje","emër":"Po pret një server Minecraft falas?","acceptedAnswer": {"@type":"përgjigje","tekst":"Jo, pritja kushton para pasi që përfshihet infrastruktura dhe pajisjet e shtrenjta. Nëse jeni duke pritur në internet me një kompani web hosting, kjo kosto mund të ndahet dhe ju paguani një tarifë mujore më të arsyeshme në varësi të kërkesave tuaja."}} {"@type":"pyetje","emër":"Sa RAM kam nevojë për serverin Minecraft?","acceptedAnswer": {"@type":"përgjigje","tekst":"Si të gjitha aplikacionet, sa më i lartë numri i lojtarëve në server, aq më shumë RAM i nevojiten për t’i mbështetur ata. Për një konfigurim bazë me deri në 10 lojtarë, rekomandohet të paktën 1 GB në një server në internet. Më shumë ka të ngjarë të ju jap një përvojë shumë më të butë të lojës."}} {"@type":"pyetje","emër":"Cili është shërbimi më i mirë i pritjes së Minecraft?","acceptedAnswer": {"@type":"përgjigje","tekst":"Pak duar, Hostinger aktualisht po kryeson këtë listë. Ajo ofron plane të krijuara posaçërisht për Minecraft për ata që kërkojnë të presin vetë dhe kanë personelin e nevojshëm për t’ju këshilluar për gjithçka nga zgjedhja në instalim."}} {"@type":"pyetje","emër":"Cili është hosti më i mirë falas i serverit Minecraft?","acceptedAnswer": {"@type":"përgjigje","tekst":"Pritja falas nuk rekomandohet zakonisht dhe do të jetë e mundshme edhe më pak e zbatueshme për detyra më të kërkuara siç është pritja e Minecraft. Në mënyrë ideale, ju do të merrni në konsideratë një plan hosting VPS për të përfituar nga burimet e dedikuara në dispozicion në ato plane."}}]}


Me një lojë që është po aq e dashur dhe e shkathët sa Minecraft nuk është për tu habitur që shumë njerëz po kërkojnë të vendosin serverin e tyre Minecraft.

Ka disa mënyra që mund të luani Minecraft me miqtë, por më i gjithanshmi deri më tani është në një server të Minecraft që është pritur në internet.

Contents

Farë është Minecraft?

Minecraft

Mendoni për Minecraft si versionin e ditës moderne të një klasike që nuk ka dalë jashtë stilit. Në fakt, unë e kam parë të përmendur më parë si Lego virtuale. Kjo mund të mos jetë e saktë megjithëse pasi Minecraft është bërë aq e popullarizuar sa që ka edhe një temë të tërë Lego për të!

Grafikat e saj thjeshtësuese të shoqëruara nga gameplay themelore që akoma lejojnë një risi të madhe e ka bërë që kjo lojë të rritet në popullaritet.

Falë bazës së tij mbështetëse të tifozëve, Minecraft ka qenë në gjendje të shtyjë praktikisht të gjitha platformat dixhitale, nga kompjuterat desktop deri tek pajisjet mobile dhe tastierat. Sot, Minecraft është në dispozicion në vanilje të thjeshtë ose si një nga shumë ndërtime me porosi që tifozët dhe zhvilluesit kanë krijuar.

Modaliteti i Multiplayer në Minecraft

Edhe pse Minecraft mund të luhet solo, një nga tërheqjet e saj kryesore është mënyra e multiplayer që lejon përdoruesit të angazhohen me njëri-tjetrin. Kjo mund të rezultojë në shumë gjëra në varësi të mjedisit.

Për shembull, lojtarët mund të vendosin të fillojnë luftë, të bëjnë kërkime bashkë-opcionesh, ose thjesht të bashkëjetojnë në paqe në komplotet e tyre të tokës virtuale. Për mënyrën multiplayer, ekzistojnë katër mundësi kryesore;

 • Luaj në një Rrjet Lokal (LAN)
  Një LAN lidh një grup kompjuterash në një hapësirë ​​më të vogël (më të lokalizuar). Për shembull, lidhja e disa kompjuterëve në një dhomë konsiderohet LAN.
 • Realms Minecraft
  Koncepti i Realms u krijua nga dizajnerët e Minecraft për të lejuar lojtarët që shpejt të presin lojëra Minecraft përmes shërbimit. Abonimi është i bazuar, mbi koston e Minecraft.
 • Ndarja e ekranit
  Kjo është vetëm për tastierë dhe lejon deri në katër përdorues të luajnë Minecraft së bashku me një anë duke përdorur një ekran të vetëm.
 • Server Online
  Kjo është më interesante nga të gjitha dhe përfshin një përdorues në të vërtetë vendosjen e një mjedisi të tërë në internet nga e para për të pritur lojëra Minecraft. Zakonisht hosti do të marrë me qira hapësirën e serverit nga një kompani web hosting për këtë qëllim.

Kërkesat minimale të pritjes së serverit të Minecraft

Siç mund të jeni të vetëdijshëm, lojërat e pritjes shpesh janë të vështira pasi ato zakonisht janë më të uritur nga burimet sesa shumica e aplikacioneve në internet. Fatmirësisht, Minecraft nuk është saktësisht një hog i madh burimesh dhe ju mund ta strehoni atë në serverët në internet me disa specifikime mjaft themelore.

Megjithatë, kjo është duke marrë parasysh formimet themelore të Minecraft – Vanilje të pastër siç e quajnë ata. Për këto instalime dhe një grup mesatar lojtar prej 10, ju mund të merrni me minimumin e zhveshur në hosting VPS.

Le t’i shikojmë kërkesat e mundshme për numër të thjeshtë të Vanilla Minecraft;

Req minimale.

 • RAM 1 GB
 • 1 CPU Core

Rekomanduar Req.

 • RAM 2 GB
 • 2 CPU Core

Hapësira e ruajtjes është mjaft e papërfillshme në kontekst me ato që ofrohen, kështu që ne do të anashkalojmë këtu, për sa kohë që është i bazuar në SSD.

Nëse e rritni antenën dhe bëheni më seriozë në lidhje me pritjen e Minecraft, atëherë do të shikoni numra më të vështirë për grupet e lojtarëve nga 50 e më lart. Ju gjithashtu mund të dëshironi të merrni parasysh mundësi të tjera të tilla si përdorimi i mods, të cilat do të shtojnë kërkesat edhe më tej.

Në këto raste unë do të rekomandoja një plan VPS si Plani Minecraft Villager në Hostinger, duke ofruar 3 GB RAM, por të zvarritet me 12,95 $ / muaj. Siç mund ta shihni, sa më shumë lojtarë të doni të presë, aq më e lartë merr kostoja juaj e mundshme.

Përfitimet e ekzekutimit të serverit tuaj të minecraft

Pra, pasi të keni arritur këtë pikë në artikull, tani po pyesni veten pse në tokë do të kalonit në dhimbjen e kokës për të gjetur serverin tuaj për të pritur Minecraft në?

Përderisa nuk do të të fajësoja që hidhja poshtë në këtë pikë, ka disa aspekte shumë pozitive të hostit të Minecraft për të menduar.

 1. Liria e zgjedhjes në mod

  Nëse keni luajtur ndonjëherë një lojë dhe jeni zhgënjyer sepse versioni në të cilin nuk keni modele të caktuara nuk janë aktivizuar, mund të jetë zhgënjyese. Këto shtojcë madje mund të jenë në dispozicion, thjesht jashtë mundësive tuaja. Duke pritur serverin tuaj të Minecraft, ju merrni një zgjedhje falas se çfarë të instaloni.

 2. Ndërtimi i një komuniteti

  Njerëzit janë krijesa sociale dhe përderisa mund të jetë shumë argëtuese të jesh me miqtë, koha jo gjithmonë i lejon. Fatmirësisht, bota dixhitale largon distancën dhe Minecraft mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për ju që të ndërtoni një komunitet të vogël të miqve tuaj më të afërt. Bota juaj brenda botës, të themi kështu.

 3. Shtëpia ime, rregullat e mia

  Me hoste që mbështesin një komunitet të madh, rregullat shpesh krijohen për një efekt të madh batanijesh në të mirë të shumicës. Nëse jeni duke pritur serverin tuaj të Minecraft, duhet vetëm të merrni parasysh rregullat që do të ndikojnë në grupin tuaj të vogël. Edhe më mirë – do të jetë në kënaqësinë tuaj dhe askush tjetër.

 4. Si një Mësimdhënie

  Nëse jeni një arsimtar, mund të habiteni kur dini që Minecraft mund të jetë një pasuri e shkëlqyer mësimore. Konsideroni eksperimentet sociale dhe mësimin e mendjeve të reja për rëndësinë e aspekteve të sjelljes dhe vendimmarrjes, të gjitha në një mjedis të mbushur me argëtim që i inkurajon ata të ndërtojnë dhe eksplorojnë.

  Lista vazhdon, kështu që merrni krijues dhe mendoni rreth pritjes së Minecraft si më pak ‘duke u marrë me një lojë’ dhe më shumë të një potenciali nëse përdoret në mënyrë krijuese.

 5. monetization

  Pritja e Minecraft mund të bëhet mjaft e shtrenjtë për një periudhë afatgjatë, veçanërisht nëse jeni duke pritur një numër më të madh lojtarësh. Kostoja e serverëve të pritjes do të jetë e rëndësishme, por Minecraft është akoma nën licencë nga Microsoft – kupton që ka kosto që duhet të mbulohen.

  Për shkak të kësaj, Microsoft ka bërë disa kompensime, duke hapur rrugë përmes të cilave ju mund të kompensoni kostot. Disa mënyra sesi mund të fitoni para nga serverët tuaj të Minecraft janë përmes reklamave në lojë, vendosjes së dyqaneve në internet dhe më shumë.

Tofarë duhet të kërkoni në Hosting Minecraft Server?

Ashtu si shumë aplikacione të tjera, Minecraft shtron kërkesa si në harduer, ashtu edhe në infrastrukturë. Për të shijuar një përvojë të qetë të lojrave në mjediset e Minecraft të vetë-pritura, duhet të jeni të vetëdijshëm për disa detaje financiare dhe teknike.

Edhe pse shumica e këtyre detajeve vlejnë gjerësisht për pothuajse të gjitha opsionet e mbajtjes së faqes në internet, disa hostë të uebit kanë shkuar një hap më tej për të ofruar plane të specializuara të pritjes së Minecraft të cilat mund të përfshijnë veçori shtesë specifike për Minecraft.

Drejtimi i serverit tuaj të Minecraft në internet do të thotë që ju do të keni nevojë për harduer dhe gjerësi bande për ta mbështetur atë. Në qoftë se nuk zotëroni një qendër të dhënash, kjo do të thotë të marrësh me qira hapësirë ​​në një server të pritur nga një kompani web hosting si Hostinger.

Për të siguruar që pritja juaj e Minecraft të funksionojë pa probleme, ka disa gjëra që duhet të merrni parasysh kur zgjidhni një plan pritjeje të Minecraft, siç është;

1. Procesori

Pothuajse të gjitha aplikacionet në internet do të kërkojnë kohë të përpunimit për të ekzekutuar, por kjo është veçanërisht e vërtetë për mjediset e lojrave. Në skenarët e përdorimit aktual, koha e përpunimit llogaritet në ciklet e orës (pra prezantimi si MHz ose GHz).

Në web hosting, serverat shpesh janë të pajisur me përpunues të shumëfishtë, të fuqishëm. Saktësisht se sa kohë ju merrni procesori përcaktohet nga planet që ofrojnë hostin tuaj të internetit. Koha e përbashkët e procesorit të pritjes së përbashkët ndahet midis llogarive, ndërsa VPS ose planet e pritjes së cloud ofrojnë përdoruesve ekskluzivitet të sasive të caktuara të burimeve.

2. Kujtesa

RAM është ruajtje e shpejtë, e paqëndrueshme që përdoret për të drejtuar procese. Kur një kërkesë i bëhet serverit tuaj, ngarkon të dhënat në memorje për përpunim më të shpejtë. Nëse keni më pak memorje sesa kërkohet, atëherë bëhet e nevojshme që serverët të ndërrojnë më shpesh të dhënat brenda dhe jashtë RAM-it, duke rezultuar në performancë më të ulët.

Përsëri, si me kohën e procesorit, pritja e përbashkët punon nga një pishinë e madhe memorie që ndahet midis llogarive të shumta. VPS ose planet cloud ofrojnë përdorimet e tyre memorie të dedikuar për përdorim. Saktësisht sa do të varet nga hosti dhe nga plani që ju zgjidhni.

3. Lloji i ruajtjes & Hapësirë

Minecraft nuk është një lojë jashtëzakonisht e rëndë për ruajtje, por nëse po ekzekutoni një server të Minecraft, të pasurit SSD do të ndihmojë në shpejtimin e performancës. A i dini dallimet që janë të mundshme në këtë fushë pse.

Disa hostë të uebit do të ofrojnë softuer të mbështetur në SSD (siç është sistemi operativ dhe softveri i serverit në internet) ndërsa ruajnë të dhënat tuaja në ruajtje të rregullt. Kjo është e ndryshme nga ofrimi i një zgjidhje të plotë SSD, ku gjithçka ruhet në SSD.

4. Vendndodhja e serverit

Kjo mund të jetë një nga gjërat më kritike për serverin tuaj të pritjes së Minecraft. Vendndodhja ku është pritur serveri bën një ndryshim. Një server që është larg nga vendi ku janë lojtarët shpesh do të rezultojë në vonesë të lartë (vonesë).

Nëse jeni duke pritur lojtar nga e gjithë bota, atëherë nuk ka shumë gjëra që mund të bëni për këtë. Sidoqoftë, nëse jeni duke pritur në një kontekst më të lokalizuar (mbase për lojtarët në një vend / rajon specifik), atëherë zgjidhni një host të uebit me serverë në ose afër asaj zone. Kjo mund të marrë një rrugë të gjatë për të zvogëluar vonesën në lojë.

shënim

Ju mund të përdorni kontrolluesin e shpejtësisë së serverit tonë për të kontrolluar nëse serveri që po përdorni është i shpejtë!

5. Mbështetje specifike për Minecraft

Siç e përmenda edhe më parë, disa hostë në internet ofrojnë plane speciale të mbajtjes në shënjestër të hosteve të Minecraft. Kjo është domethënëse sepse ato që bëjnë, shpesh mund të kenë mbështetje shtesë për planet tuaja të mbajtjes së Minecraft që mund të mos gjenden lehtësisht diku tjetër.

Shembuj të këtij lloji të mbështetjes janë shpesh në fushat e ndihmës në instalim dhe vendosje. Për të parë nëse një host që po e konsideroni do të ndihmojë me këtë, është mirë që të përpiqeni të kontaktoni me ta përpara se të zgjidhni një plan.

6. Shmangni Planet e Mospërmbajtjes së Minecraft Shumë të Lirë

Ka shumë kompani pritëse atje që ofrojnë tarifa më të ulëta se ato të rekomanduara këtu. Sidoqoftë, ju bëj thirrje të tregoni kujdes kur të merrni parasysh këto plane. Shumë nga këto plane shpesh ofrojnë shërbime nën-par dhe mund të shkurtojnë qoshet në zonat që ndikojnë përfundimisht në përvojën tuaj të lojërave

Renditur: 5 Serveri më i mirë i Minecraft Hosting 2020

1. Hostinger

https://www.hostinger.com/

hostinger

RAM

2GB

Nr. I Lojtarëve

70

Mimi (USD)

$ 8.95 / mo

Karakteristikat kryesore

 • 99.9% Uptime
 • Mbrojtja e DDoS
 • Konfigurimi i menjëhershëm
 • Paneli multicraft
 • CPU e dyfishtë

"Hostinger ka shfrytëzuar me sukses fuqinë e serverëve në internet për lojëra."

Hostinger është zgjedhja jonë kryesore si ofruesi i pritjes i Minecraft për një numër arsyesh. E para dhe më e rëndësishmja është se është jashtëzakonisht e rrallë të gjesh një host që ofron plane të ndërtuara posaçërisht për tu kujdesur për pritjen e Minecraft.

Planet e tyre të pritjes së Minecraft janë ndërtuar në serverat VPS, do të thotë se do të merrni burimet e dedikuara të nevojshme për të pritur Minecraft. Struktura e tyre e planit është ndërtuar gjithashtu rreth konceptit, duke ofruar një minimum prej 2 GB memorie, afër vendosjes së menjëhershme të serverit Minecraft, dhe mbështetje teknike që mund të ju ndihmojë nëse ngecni.

Hostinger është një nga nikoqirët tanë kryesorë!

Lexoni shqyrtimin tonë të thelluar në Hostinger për të zbuluar pse!

2. Shockbyte

https://shockbyte.com/

shockbyte

RAM

1GB

Nr. I Lojtarëve

20

Mimi (USD)

$ 2.50 / mo

Karakteristikat kryesore

 • 100% Uptime
 • Mbrojtja e DDoS
 • Konfigurimi i menjëhershëm
 • Paneli multicraft
 • SSD i pakufizuar

"Shockbyte e ka shndërruar lojën në biznes të madh, duke lejuar fuqi dhe shkallëzim."

Shockbyte është një kompani Australiane e regjistruar që specializohet në marrjen me qira të serverëve të lojërave. Fushat e tyre kryesore të fokusit janë Minecraft, ARK: Survival Evolution dhe Rust – me planet për të mbështetur më shumë tituj.

Planet e tyre janë shumë të përqendruara dhe ju mund të zgjidhni atë që është shumë i përshtatshëm direkt për nevojat tuaja. Përvoja e tyre me Minecraft u lejon atyre të ofrojnë disa sugjerime të mira, dhe ky është një vend i mirë për të kërkuar një pritje të specializuar për Minecraft.

3. BisectHosting

https://www.bisecthosting.com/

bisecthosting

RAM

1GB

Nr. I Lojtarëve

12

Mimi (USD)

$ 2.99 / mo

Karakteristikat kryesore

 • Rikthim ditor
 • Mbrojtja e DDoS
 • Konfigurimi i menjëhershëm
 • Paneli multicraft
 • Serverët SSD

"Duke e mbajtur të thjeshtë, BisectHosting mbështet Minecraft Java dhe Bedrock."

BisectHosting është një tjetër emër i popullarizuar në pritjen e Minecraft edhe pse ofron pothuajse të gjitha shërbimet e tjera të lidhura me internetin. Për shkak të fushëveprimit të planeve të tyre të pritjes, Bisect është më i efektshëm kur bëhet fjalë për Minecraft, duke mbështetur ose versionin Java ose Bedrock.

Një tipar i fortë dallues është se të gjitha planet e pritjes së Minecraft të Bisect kanë hapësirë ​​të pakufizuar SSD, edhe në planin e tyre më të lirë. Kjo natyrisht i nënshtrohet politikës së tyre të përdorimit të drejtë, do të thotë që ju mund ta përdorni atë, por jo ta abuzoni atë.

4. GGServers

https://ggservers.com/

GGservers

RAM

1GB

Nr. I Lojtarëve

12

Mimi (USD)

$ 3.00 / mo

Karakteristikat kryesore

 • Konfigurimi i menjëhershëm
 • Mbrojtja e DDoS
 • Paneli multicraft
 • 1-Klikoni Instaluesi
 • SSD i pashoqëruar

"Merrni pritjen e Minecraft në nivelin tjetër në GGServers me instalime modpack me 1 klik."

GGServers është një kompani kanadeze e mbajtjes në internet që ofron web hosting, por gjithashtu e specializuar në serverat e lojërave. Ata kanë serverë për një larmi lojrash, përfshirë Minecraft dhe kanë vendosur më shumë se gjysmë milioni nga këto, deri më sot.

Ata ofrojnë syze me performancë të lartë në serverat e tyre të lojërave dhe kanë një përhapje të mirë të nëntë lokacioneve të qendrave të të dhënave në të gjithë globin për të zgjedhur. Planet ndryshojnë në varësi të burimeve të siguruara dhe fillojnë nga një RAM bazë 1 GB që mbështesin 12 lojtarët lojtar.

5. Hosting Apex

https://apexminecrafthosting.com/

Apex hosting

RAM

1GB

Nr. I Lojtarëve

12

Mimi (USD)

$ 3.99 / mo

Karakteristikat kryesore

 • 99.9% Uptime
 • Konfigurimi i menjëhershëm
 • Mbrojtja e DDoS
 • Paneli multicraft
 • 1-Klikoni Instaluesi

"Merrni jo vetëm pajisjet për Minecraft por edhe mbështetjen që ju nevojitet për të konfiguruar serverin tuaj."

Apex Hosting është përqendruar vetëm në Minecraft dhe ato ofrojnë 15 vende për serverët në të gjithë botën me më shumë ardhje. Planet e tyre fillojnë pak me një RAM bazë 1 GB, por të gjitha planet vijnë me një nënfushë me porosi.

Pretendimi i tyre për famë qëndron në një mbështetje të gjerë për Minecraft, duke përfshirë një kontroll të lehtë për t’u përdorur, video mësime dhe aftësinë për të marrë serverët e Minecraft lart dhe duke funksionuar në vetëm pesë minuta. Ndihma është gjithashtu në dispozicion përmes bisedës live dhe një sistemi të biletave.

Përfundim: Për tifozët e Diehard Minecraft

RAM

NO. I
LOJTARËT

MIMI (USD / MO)

Hostinger

2GB

70

$ 8.95

Shockbyte

1GB

20

$ 2.50

BisectHosting

1GB

12

$ 2.99

Siç mund ta tregoni me siguri tani, pritja e një serveri Minecraft nuk duhet të jetë jashtëzakonisht komplekse. Në fakt, bukuria e saj është që pasi të jeni në kontroll, ju mund të vendosni saktësisht se sa komplekse dëshironi që bota juaj e Minecraft të jetë.

Nëse kjo do të thotë një server masiv që mbështet mijëra lojtarë ose një themelor për miqtë që të bashkëveprojnë së bashku, vendimi përfundimtar është i juaji. Kostoja gjithashtu nuk është domosdoshmërisht një faktor siç mund ta shihni, pasi ka shumë mënyra që ju ndihmojnë të rikuperoni potencialisht kostot tuaja.

Në fund të fundit, të presësh serverin tënd të Minecraft është një punë dashurie – dhe për tifozët diehard të lojës, sigurisht diçka për të marrë në konsideratë. Nëse jeni akoma në avantazh dhe vendosni nëse kjo është e drejtë për ju, bisedoni me njerëzit në Hostinger (i cili ofron plane të vërteta të pritjes së Minecraft & mbështetje) për të parë nëse mund të ju këshillojnë në të njëjtën mënyrë.

Hosting i Minecraft Server: Pyetje e bërë më shpesh

1. A është Minecraft falas?

Jo, Minecraft është një lojë e licencuar që tani i përket Microsoft-it. Ka versione të ndryshme të tij të destinuara për një larmi platformash, por kostot ndryshojnë. Për shembull, Minecraft themelor për platformën Windows kushton 29,99 $, ndërsa versioni PS4 kushton 19,99 $.

2. Po pret një server Minecraft falas?

Jo, pritja kushton para pasi që përfshihet infrastruktura dhe pajisjet e shtrenjta. Nëse jeni duke pritur në internet me një kompani web hosting, kjo kosto mund të ndahet dhe ju paguani një tarifë mujore më të arsyeshme në varësi të kërkesave tuaja.

3. Sa RAM kam nevojë për serverin Minecraft?

Si të gjitha aplikacionet, sa më i lartë numri i lojtarëve në server, aq më shumë RAM i nevojiten për t’i mbështetur ata. Për një konfigurim bazë me deri në 10 lojtarë, rekomandohet të paktën 1 GB në një server në internet. Më shumë ka të ngjarë të ju jap një përvojë shumë më të butë të lojës.

4. Cili është shërbimi më i mirë i hostit të serverit Minecraft?

Pak duar, Hostinger aktualisht po kryeson këtë listë. Ajo ofron plane të krijuara posaçërisht për Minecraft për ata që kërkojnë të presin vetë dhe kanë personelin e nevojshëm për t’ju këshilluar për gjithçka nga zgjedhja në instalim.

5. Cili është hosti më i mirë falas i serverit Minecraft?

Pritja falas nuk rekomandohet zakonisht dhe do të jetë e mundshme edhe më pak e zbatueshme për detyra më të kërkuara siç është pritja e Minecraft. Në mënyrë ideale, ju do të merrni në konsideratë një plan hosting VPS për të përfituar nga burimet e dedikuara në dispozicion në ato plane.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map