Nëse po e lexoni këtë, me siguri po kërkoni një zgjidhje VPS për t’iu përshtatur nevojave tuaja të pritjes. Me këtë artikull, ne do t’ju sjellim përmes 5 shërbimeve tona më të preferuara VPS, dhe pse i shohim ato kaq të mallkuara.

Por para se ta bëjmë këtë, le të shohim pak se çfarë është në të vërtetë një VPS dhe pse njerëzit do të duan shërbime si këto.

Farë është VPS?

VPS (ose Server Virtual Privat) Pritja e hostimit është një teknologji unike e pritjes që përshtatet bukur mes ndarjes standarde të internetit të përbashkët dhe shërbimeve të dedikuara të serverëve.

-Shtë më e përshtatshme për bizneset që kërkojnë një plan pritës që siguron më shumë fuqi të serverit, funksionalitet dhe fleksibilitet sesa serverët e përbashkët, por pa etiketën e çmimeve të serverave të dedikuar.

Me fjalë të tjera, hosting VPS ju jep më të mirën nga të dy botët. Ju merrni më shumë gjithçka, por me një çmim jo shumë të egër.

Këtu keni një përmbledhje të shpejtë të bazave, por nëse jeni të uritur për më shumë, ka mijëra udhëzues të mahnitshëm të hostimit të VPS që mund t’i kontrolloni në internet.

Më shumë rreth VPS

VPS ju lejon të vendosni faqen tuaj te internetit në ndarje virtuale në një server fizik. Ndërsa kjo mund të tingëllojë e fuqishme afër një serveri të përbashkët pritës, është në të vërtetë krejt ndryshe sepse ju keni sistemin tuaj shumë të funksionuar, burime të dedikuara (CPU dhe RAM) dhe ruajtje të përkushtuar në një server virtual virtual.

VPS Hosting

VPS Hosting kushton vetëm një pjesë të një serveri të tërë. (Burimi)

Pra, është e përsosur nëse keni nevojë për përfitimet e një serveri privat, por preferoni të mbani kostot e ulëta.

Cili është ndryshimi?

“A ka vërtet ndonjë ndryshim?”

Sigurisht që ka, dhe është më e madhe nga sa mendoni!

Për t’ju dhënë një kuptim më të mirë të dallimeve, le të hedhim një vështrim në punën e brendshme të secilit shërbim pritës.

Pritja e përbashkët e serverit

Me një pritje të përbashkët të serverëve, faqja juaj e internetit është pritur në një server të vetëm fizik, së bashku me qindra faqe të tjera. Shpesh është plani më i lirë i hostimit, por edhe më kufizues pasi po ndani të gjitha burimet e serverit tuaj me përdoruesit e tjerë.

Shtë pothuajse si të jetosh në një apartament me familjarë. Allshtë gjithçka argëtim dhe lojëra derisa dikush të lodhë tualetin.

Po, po flas për ju, Karen. Ndaloni të hogni tualetin.

Në përgjithësi, pritja e përbashkët e serverëve është më e përshtatshme për faqet e internetit më të vogla që nuk kërkojnë shumë burime të bandës ose burimeve të serverit. Shumica e ofruesve do të menaxhojnë mirëmbajtjen e serverit që e bën të lehtë për t’u përdorur për ata pa njohuri teknike.

Dobësi është se ju keni burime shumë të kufizuara dhe nëse përfundoni me një përdorues të keq, ata me siguri do të përfundojnë në hogging të gjitha burimet, duke bërë që faqja juaj e internetit të vuajë ngadalësime.

A e dini se çfarë ndodh kur faqja juaj e internetit ngadalësohet? Zvogëlon konvertimet. Kjo është diçka që askujt nuk e pëlqen.

Pritja e serverit privat virtual (VPS)

Asnjëherë nuk e kuptoni lirinë derisa të dilni nga banesa me tualetët e ndyrë të hogging miqve dhe të zhvendoseni në një papafingo të tua.

Mirënjohje e mirë, Karen!

Kjo është ajo që është si hosting VPS. Ju e keni tërë apartamentin vetë, dhe ndërsa akoma jeni vendosur në një server fizik me përdoruesit e tjerë, burimet e serverit tuaj janë vetëm tuajat dhe tuajat.

Me VPS, nuk do të duhet të shqetësoheni për përdorimin e keq të përdoruesve të këqij burimet e serverit pasi jeni i izoluar nga njëri-tjetri, pavarësisht se keni të njëjtin server fizik.

Kjo do të thotë që faqja juaj do të performojë më shpejt, duke rezultuar në më shumë CONVERSIONS dhe SHITJE.

Ju gjithashtu keni siguri më të mirë me VPS pasi të gjitha të dhënat tuaja janë të ndara nga përdoruesit e tjerë, gjë që zvogëlon shanset e një hakeri për të hyrë në faqen tuaj të internetit.

Pjesa me e mire?

VPS zakonisht kushton rreth një pjesë e një serveri të dedikuar. Në thelb, ju po merrni përfitimet e një serveri privat, minus çmimin e tepruar.

Server i përkushtuar i serverit

Kur të arrini një pikë të caktuar të jetës, do të dëshironi të jetoni në një rezidencë luksoze me tualete që janë më të mëdha se dhoma e jetesës e apartamentit tuaj të vjetër.

Dhe kjo është saktësisht ajo që janë serverët e dedikuar. Ju në thelb keni të gjithë serverin për veten tuaj me qasje në sa më shumë burime sa ju nevojiten, por ashtu si të zotëroni një shtëpi, serverët e dedikuar janë opsioni më i shtrenjtë nga të gjitha shërbimet e pritjes.

Meqenëse e keni të gjithë serverin fizik tek vetja, do të keni qasje në të gjitha burimet e serverit pa qenë nevoja ta ndani ose pjesëtoni atë me përdoruesit e tjerë. Ju gjithashtu keni një kontroll të plotë mbi të gjitha aspektet e serverit tuaj, duke përfshirë sistemin operativ, harduerin etj.

Sshtë shërbimi më i fuqishëm i pritjes, por edhe më i shtrenjti dhe rekomandohet përgjithësisht për përdoruesit që drejtojnë uebfaqe me profil të lartë me trafik të lartë, gjë që kërkon një bandë të madhe.

Nëse duhet ta bëni kalimin në VPS?

Disa prej jush mund të pyesin nëse duhet ta bëni kalimin në një VPS.

Sinqerisht, nëse keni një uebfaqe të vogël ose hobi, atëherë ka shumë të ngjarë që jo.

MEGJITHATE.

Nëse jeni duke provuar ndonjë nga gjërat që ne kemi renditur më poshtë, atëherë kjo duhet të jetë një tregues i mirë që po jetoni me të afërmit e shtëpisë nuk është saktësisht opsioni më i mirë për ju:

 • Uebfaqja juaj fillon të ngadalësohet ose përdoruesit tuaj po përjetojnë faqe të ngadalta të ngarkimit.
 • Po merrni rregullisht sasi të mëdha trafiku.
 • Vazhdoni të shihni “Gabimin e brendshëm të serverit” ose mesazhin “50X”.
 • Ju keni të dhëna të ndjeshme të ruajtura në faqen tuaj të internetit.
 • Po e konsideroni ose po drejtoni një dyqan online.
 • Ju dëshironi të instaloni një aplikacion ose softuer personal.
 • Vazhdoni të merrni gabimin “Shërbimi i padisponueshëm” kur ngarkoni faqen tuaj të internetit.

Gjithashtu, nëse po drejtoni një biznes ose një shërbim, atëherë me siguri do të dëshironi të bëni ndërprerësin. Pritja e VPS është zakonisht më e besueshme dhe më e shpejtë sesa pritja e përbashkët, dhe shpejtësia shtesë do të ndihmojë në rritjen e shitjeve dhe konvertimeve.

RANIKUAR: 5 Ofruesi më i mirë i Hosting VPS

bpsatcha më të mirë vps

Deri tani, duhet të keni një kuptim themelor të VPS dhe si mund t’ju ndihmojë të shesni më shumë me faqen tuaj të internetit

Problemi është, ka mijëra ofrues që ofrojnë shërbime VPS dhe si është menduar dikush të zgjedhë me të gjitha informacionet dërrmuese të mbushura në fytyrat tona?!?

Epo mos u shqetësoni.

Ne i kaluam ata të gjithë dhe e ngushtuam në 5 opsionet më të mira VPS për ju.

1. SiteGround

https://www.siteground.com/

SiteGround Cloud

Uptime e përgjithshme

100%

Shpejtësia e serverit

A+

çmim

$ 80 / mo

Karakteristikat kryesore

 • Ruajtje prej 40 GB SSD
 • Transferimi i të dhënave 5TB
 • 2 bërthama & RAM 4 GB
 • Apache / nginx & CentOS
 • GIT i Integruar

"Një kompani e shkëlqyer pritëse që ofron shfaqje solide të serverit me mbështetje cilësore të bisedës live"

Një kompani e shkëlqyeshme pritëse që ofron shfaqje solide të serverit me mbështetje cilësore të drejtpërdrejtë, SiteGround Hosting i përshtatet përdoruesve të rinj dhe atyre me përvojë që duan të kalojnë në VPS për faqen e tyre të internetit..

Plani i re i SiteGround është në të njëjtën kllapa me VPS. Menaxhohet plotësisht me burime të dedikuara për të krijuar dhe menaxhuar cPanels të veçantë.

Plani cloud gjithashtu ofron një numër karakteristikash kryesore që janë thelbësore për shërbimet VPS siç është një CDN falas për shpejtësi të përmirësuar, aftësinë për të zgjedhur vendet e serverit dhe mbështetjen 24/7 të klientit VIP.

Gjithmonë i besueshëm dhe i njohur për shpejtësinë e tyre, SiteGround është rekomandimi ynë nr.1 nëse vlerësoni shpejtësinë, stabilitetin dhe shitjet e ngarkesës në sit.

zbulim

Ne presim Bitcatcha.com në SiteGround Cloud – Biznes. .

2. Hostinger

https://www.hostinger.com/

Hostinger VPS

Uptime e përgjithshme

100%

Shpejtësia e serverit

A+

çmim

$ 4.99 / mo

Karakteristikat kryesore

 • SSD 20 GB
 • Gjerësia e bandës 1TB
 • RAM 1 GB & 2 GB RAM shpërtheu
 • Rrjeti 100 MB / S
 • Mbështetje IPv6

"30x më shpejt sesa shërbimet mesatare të pritjes së përbashkët"

Hostinger ofron një plan prej 6 niveleve për shërbimet e tyre të hostimit VPS, të cilat ju mund të zgjidhni t’i përshtatni nevojave të faqes tuaj të internetit. Plani i tyre 1 ofron specifikimet themelore me gjerësi bandeje prej 1.000 GB (aka 1TB), 20 GB hapësirë ​​në disk dhe rreth 1 GB RAM. Nëse dëshironi më shumë, ju mund të zgjidhni për Planin 6 i cili ju jep një 8 GB RAM, 160 GB hapësirë ​​në disk dhe 6,000 GB bandwidth.

Fuqia tjetër kryesore e mbajtjes së hostinger VPS është se ato janë 30x më shpejt sesa shërbimet mesatare të pritjes së pritjes. Kjo i vë ata si një nga ofruesit më të shpejtë të pritjes në VPS në treg, kështu që nëse shpejtësia është e rëndësishme për ju, atëherë Hostinger është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Gjithashtu, çmimi i tyre është shumë i ulët për një VPS të këtij kalibri. Vlerë e shkëlqyeshme për paratë, nuk mund të shkojë keq me Hostinger. Nëse çmimet e SiteGround janë pak më shumë për ju, Hostinger do të ishte zgjidhja tjetër më e mirë.

3. Pritësi i lëvizjes

https://www.inmotionhosting.com/

VPS Hosting Inmotion

Uptime e përgjithshme

100%

Shpejtësia e serverit

A+

çmim

$ 27.99 / mo

Karakteristikat kryesore

 • Ruajtje 75 GB SSD
 • Gjerësia e brezit 4TB
 • RAM 4 GB
 • CentOS w LAMP
 • Licencë e plotë cPanel

"Shfaqjet e serverëve të jashtëzakonshëm me kohë të lartë & TTFB i ulët"

Me Inmotion Hosting, mund të prisni të merrni shfaqje të jashtëzakonshme të serverit me kohë të lartë (>99,95%) dhe bajtë e ulët Time-To-First (<450ms) përveç shërbimit të tyre të ngurtë ndaj klientit. Plani i tyre i hostimit VPS rekomandohet shumë nëse performancat e serverëve janë përparësia juaj.

Sasia e karakteristikave që ju merrni me Inmotion Hosting, siç është licenca falas cPanel me CertOS dhe SSL të shkallës së ndërmarrjes. & Certifikata e SSD për sigurinë shtesë dhe pritjen me shpejtësi të lartë, i bën ata një zgjedhje të shkëlqyeshme për përdoruesit e energjisë.

Ne ishim duke pritur www.bitcatcha.com me ta, në mënyrë që të flasë vëllime në lidhje me shpejtësinë dhe shërbimin e tyre.

4. A2 Hosting

https://www.a2hosting.com/

A2 Hosting VPS

Uptime e përgjithshme

99.9%

Shpejtësia e serverit

A+

çmim

$ 32.99 / mo

Karakteristikat kryesore

 • Ruajtje 75 GB SSD
 • Transferimi 2TB
 • RAM 4 GB & 4 vCPU
 • Node.js & TLS 1.2
 • cPanel ose Plesk

"Me Railgun Optimizer, memorja e paracaktuar e memorimit të serverit & SSD, A2 është serioz për shpejtësinë."

Ashtu si Hostinger, A2 Hosting ka të bëjë me sigurimin e shpejtësisë më të mirë për faqen tuaj të internetit me hostimin e tyre VPS. Me teknologji të tillë si Railgun Optimizer, caching të paravefiguruar të serverit dhe ruajtje të SSD për serverat e saj, djemtë në A2 Hosting janë seriozë për shpejtësinë e tyre.

Ndërsa ato ofrojnë të gjitha karakteristikat thelbësore që ju nevojiten për një host VPS, siç është aftësia për të përdorur cPanel, Linux OS, dhe madje lejuar hyrjen në Root, forca e tyre kryesore është sigurimi i një shpejtësie të pashembullt të serverit, i cili është i pakrahasueshëm në industrinë e pritjes.

5. HostGator

https://www.hostgator.com/

HostGator VPS

Uptime e përgjithshme

100%

Shpejtësia e serverit

A+

çmim

$ 29.95 / mo

Karakteristikat kryesore

 • Hapësirë ​​disku 120 GB
 • Transferimi 1.5TB
 • 2 bërthama & RAM 2 GB
 • 2 adresa IP
 • Migrimi i llogarisë falas

"Përshtatje e përsosur për blogerët që duan një zgjidhje pritjeje cloud që është e thjeshtë & elastik."

Ndërsa VPS është më e lirë se serverët e dedikuar, ata janë ende relativisht të kushtueshëm për shumicën e ofruesve të pritjes. HostGator ofron një plan VPS me çmime të arsyeshme që është i besueshëm dhe i thjeshtë për t’u përdorur. Plani i tyre VPS është një përshtatje e përsosur për blogerët që duan një zgjidhje të pritjes re që është e thjeshtë dhe fleksibël.

Disa nga karakteristikat kryesore që ata ofrojnë përfshijnë një sistem të përmirësimit me një klikim, hyrje të plotë me rrënjë, një numër mjetesh falas për zhvillim dhe një kopje rezervë të jashtme.

Përfundimi: Për cilin VPS duhet të shkoni?

Ne e kemi përmendur më parë dhe do ta përmendim përsëri – nuk ka diçka të tillë si ofruesi i përsosur VPS (të paktën, asnjë që ne e dimë). Sidoqoftë, siti i sitit afrohet shumë pranë, pavarësisht çmimit.

Pavarësisht nga cila VPS vendosni të shkoni me të, 5 që ne kemi renditur më lart aktualisht janë ofruesit më të mirë përreth pasi ato ju japin shërbim të shkëlqyeshëm të klientit, performancën e serverit, besueshmërinë, lehtësinë e përgjithshme të përdorimit dhe më e rëndësishmja, shpejtësinë.

Nëse vlerësoni shndërrimet dhe shitjet, shpejtësia e NDONJE prej këtyre 5 shërbimeve kryesore VPS do t’ju ndihmojë. Të gjitha ato janë mundësi të shkëlqyera dhe në fund të fundit, gjithçka varet nga nevojat e faqes tuaj, tiparet që dëshironi dhe buxheti që keni.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me