Ak ste sa dostali na túto stránku, pravdepodobne hľadáte nového webhostingu. Nehľadáte však iba webového hostiteľa – skúmate najspoľahlivejší a najrýchlejší webhosting, aký môžete získať, pretože viete, aké dôležité to môže byť pre online podniky..

Dostali sme ťa späť, fam.

Ak si len prezeráte zábavu, potom sa pripravte na triedu – budete sa poučiť o tom, ako SPEED priamo ovplyvňuje SALES.

O tom sme už písali predtým, ale rýchlo sa pozrieme na to, prečo je rýchlosť skutočne dôležitá:

 • Online nakupovanie pred Amazonom stojí za to, že stratí až 1,6 miliardy dolárov ročne, ak sa ich stránka spomalí iba o sekundu.
 • Internetoví zákazníci očakávajú, že sa webové stránky načítajú takmer okamžite. 2 sekundy sú najdlhšie, na čo sú ochotní čakať
 • Žijeme vo veku okamžitého uspokojenia. Ak načítanie stránok trvá dlhšie ako 3 sekundy, 40% používateľov odíde.

Preto by ste sa nemali len pozerať na lacný webhosting – môžete ušetriť viac na nákladoch, ale prídete o tisíce nevyužitých obchodných príležitostí..

Rýchle odporúčanie

Ak hľadáte rýchle odporúčanie pre najrýchlejšiu značku webhostingu, šli by sme s programom SiteGround. Hostíme s nimi Bitcatcha.com a naše porovnanie rýchlosti servera ukazuje, že naše testovacie stránky dosahujú vynikajúce výsledky s celosvetovým priemerom iba 138 ms, čo je oveľa menej, ako sa odporúča 200 ms od spoločnosti Google. Prečítajte si našu úplnú recenziu na stránkach SiteGround.

Contents

Aká rýchlosť má rýchly hostiteľ?

Predtým, ako sa dostaneme k podrobnostiam, by ste mali vedieť o niekoľkých ďalších veciach:

1. Rýchlosť servera nie je rovnaká ako rýchlosť webových stránok.

Je to podobné, ale nie rovnaké, napríklad rozdiel medzi hardvérom a softvérom vo vašom iPhone. Bez ohľadu na to, ako optimálne môže byť používateľské rozhranie, bude váš telefón stále slabý, ak hardvér nedokáže udržať krok. Je dôležité aktualizovať hardvér aj softvér, aby všetko fungovalo hladko a rýchlo

2. Ako meriame rýchlosť servera

Rýchlosť servera sa meria testovaním jeho času odozvy – času, ktorý server potrebuje na odpoveď na žiadosť klienta.

3. Čo odhaľuje test rýchlosti servera

Efektívny dosah dátového centra, technické parametre hardvéru, nastavenie servera a ich plánovanie v sieti

4. Referenčný čas odozvy servera spoločnosti Google

Podľa spoločnosti Google je optimálna doba odozvy servera 200 ms. Čokoľvek pomalšie a stránky sa začnú cítiť pomaly.

5. Informácie o kontrole rýchlosti servera Bitcatcha

Naša jedinečná kontrola rýchlosti servera počíta priemernú dobu odozvy servera na 8 miestach po celom svete. Skóre pod 180 ms sa hodnotia ako „A +“ a skóre od 181 do 210 ms sa hodnotia ako „A.“

Porovnaná rýchlosť: Kto je najrýchlejší hosting webových stránok?

Kto je najrýchlejší hosting webových stránok

Zobrali sme 6 z najhorúcejších značiek webhostingu a starostlivo otestovali každú z ich rýchlostí serverov, rozobrali ich funkcie, preskúmali ich ceny a zdokumentovali všetko, čo sme našli, takže sa môžete ľahko rozhodnúť pre seba najlepší webhosting pre svoju firmu..

Upozorňujeme, že všetci tu uvedení hostitelia webových stránok sú vynikajúci a majú hodnotenie A +, takže v podstate nemôžete s nikým z nich pokaziť. Zaradili sme ich podľa našich preferencií, ale neváhajte a urobte si vlastné rozhodnutia!

1.Rozsah stránok

https://www.siteground.com

SiteGround

Porovnanie hostiteľského plánu

GrowBig

Celosvetový priemer

138 ms

Cena (USD)

$ 5.95 / mo

Kľúčové vlastnosti

 • 20 GB úložný priestor SSD
 • 25 000 návštev / mesiac
 • SuperCacher
 • 24/7 tech. podpora
 • Prémiové zálohovanie

"Rýchly a spoľahlivý hostiteľ. S nimi dokonca hostíme Bitcatcha!"

Dali sme to jasne najavo skôr, ako sa nám páči SiteGround. V skutočnosti sme urobili prechod z Inmotion Hosting na SiteGround pred rokom a nikdy sme sa nepozerali späť! Sú oficiálne schválené spoločnosťou WordPress (je to druh obchodu, chlapci!) A tento druh uznania sa udeľuje iba webovým hostiteľom, ktorí spĺňajú vznešené kritériá WordPress..

Naším preferovaným balíkom je ich vstupná úroveň GrowBig Plan; super cenovo dostupný iba 5,95 dolárov mesačne, ale prichádza plný výhod a funkcií. Môžete si užiť prioritnú podporu, SuperCacher, automatické denné zálohovanie a bezplatné obnovenie.

Rýchlosť múdra, SiteGround je hodnotená ako A s celosvetovým priemerom 138 ms, porovnateľná s prémiovými hostiteľmi ako Liquid Web za zlomok ceny.

USA (Z)
US (E)
Londýn
Singapore
Sao Paulo
55 ms3 ms92 ms223 ms139 ms
Bangalore
Sydney
Japonsko
Kanada
Nemecko
380 ms226 ms148 ms12 ms103 ms

Priemerná rýchlosť: 138,1 ms – Zobraziť úplný výsledok

Majú 5 dátových centier rozmiestnených v 3 regiónoch, takže si môžete vybrať také, ktoré je najbližšie k vašim cieľovým zákazníkom a optimalizovať rýchlosť servera.

Aktivácia cloudflare je integrovaná do systému, takže ak chcete ešte vyššiu rýchlosť, žiadny problém – môžete tak urobiť kliknutím na tlačidlo.

Vlastne sme tiež urobili test rýchlosti servera pre hosting SiteGround Cloud s vynikajúcimi výsledkami. Ak hľadáte to, čo hľadáte, vyskúšajte podrobnú kontrolu funkcie SiteGround!

2. Hostinger

https://www.hostinger.com/

Hostinger

Porovnanie hostiteľského plánu

Prémiové zdieľanie

Celosvetový priemer

143 ms

Cena (USD)

$ 3.75 / mo

Kľúčové vlastnosti

 • Neobmedzený SSD
 • 1 doména zadarmo
 • hPanel
 • Vynikajúca podpora
 • Nízka uvádzacia cena

"Úžasná hodnota pre hostiteľa webových služieb, jedna z lepších možností pre začiatočníkov!"

Ak ste v online obchodnej hre nováčikom, mali by ste venovať zvýšenú pozornosť, pretože si budete chcieť prečítať o spoločnosti Hostinger.

Za ich cenu naozaj neočakávate kvalitný webhosting, ale sú prekvapivo rýchle! Máme hostené 3 testovacie stránky v rôznych dátových centrách, aby ste videli, akú výkonnosť dosahujú na každom kontinente. Tu sú výsledky z nášho testu rýchlosti servera.

USA (Z)
US (E)
Londýn
Singapore
Sao Paulo
69 ms28 ms98 ms239 ms130 ms
Bangalore
Sydney
Japonsko
Kanada
Nemecko
331 ms233 ms165 ms38 ms100 ms

Zdieľaná prémia America
Priemerná rýchlosť: 143,1 ms – Zobraziť úplný výsledok

Americké dátové centrum je skutočne rýchle a má celosvetový priemer 143 ms. Zdá sa, že žiadosti z ďalekej diaľky, ako sú Singapur, Sydney a Bangalore, majú mierne zdĺhavé reakčné časy, ale preto hostinger vytvoril toľko dátových centier po celom svete – aby sa ubezpečil, že váš web je rýchly bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú vaši zákazníci.

USA (Z)
US (E)
Londýn
Singapore
Sao Paulo
194 ms229 ms246 ms5 ms349 ms
Bangalore
Sydney
Japonsko
Kanada
Nemecko
99 ms191 ms70 ms212 ms163 ms

Zdieľané prémiové Singapur
Priemerná rýchlosť: 175,8 ms – Zobraziť úplný výsledok

Singapurský server vytiahol vynikajúci svetový priemer s 175,8 ms. Teraz sú títo chlapci v Singapure, Sydney, Bangalore a Japonsku naozaj rýchly, ale samozrejme nie sú na Západe takí zbožní, kvôli vzdialenosti..

USA (Z)
US (E)
Londýn
Singapore
Sao Paulo
142 ms100 ms54 ms236 ms209 ms
Bangalore
Sydney
Japonsko
Kanada
Nemecko
314 ms265 ms235 ms84 ms11 ms

Zdieľaná prémia v Európe
Priemerná rýchlosť: 165 ms – Zobraziť úplný výsledok

Ich európsky server fungoval výnimočne dobre v Európe a Amerike, ale v ostatných krajinách nie sú príliš rýchle. Stále však dosahovali vynikajúci celosvetový priemer 165 ms.

Hostinger má okrem rýchlosti vynikajúci podporný tím, ktorý obsluhuje viac ako 20 krajín v ich rodnom jazyku! Vďaka zahrnutiu 1 bezplatnej domény, neobmedzeného úložiska SSD, e-mailov a šírky pásma Hostinger skutočne naplní všetky svoje plány, najmä pre tých, ktorí práve začínajú.

3. A2 Turbo

https://www.a2hosting.com/

Hosting A2

Porovnanie hostiteľského plánu

Turbo

Celosvetový priemer

150 ms

Cena (USD)

$ 10,28 / mo

Kľúčové vlastnosti

 • Neobmedzený SSD
 • Neobmedzená šírka pásma
 • WP optimalizovaný na A2
 • Bezplatná migrácia stránok
 • Kedykoľvek peniaze späť

"Najlepšie pre malé podniky a osobné weby, ktoré fungujú na WordPress."

Tí, ktorí to poznajú, sú si vedomí, že A2 Hosting berie svoju rýchlosť veľmi vážne. Veľa investovali, aby zrýchlili a urýchlili svoje servery, a majú čas na to, aby to ukázali.

Ak ste ešte nikdy nepočuli o ich serveroch Turbo Web Hosting Servers, sú špeciálne upravené, aby nám poskytli obrovské zvýšenie rýchlosti. V kombinácii so serverom Turbo Cache môžu servery načítať stránky až 20-krát rýchlejšie ako štandardné servery.

Ich optimalizované aplikácie (Drupal, Joomla, WordPress, Magento, Opencart, atď.) Sú prispôsobené tak, aby fungovali efektívnejšie, čo všetko prispieva k skráteniu času načítania.

Aby sme zvládli požiadavky klientov po celom svete, A2 Hosting zriadil 4 dátové centrá – 2 v USA, 1 v Amsterdame a 1 v Singapure), aby sme si mohli vybrať najlepšie umiestnenie servera podľa našich potrieb..

Vyskúšajte testy rýchlosti servera:

Prvý test, ktorý sme vykonali, sme použili na testovacom webe hostenom na pláne Turbo A2 s dátovým centrom v USA. Výsledky boli skvelé s dobrým celosvetovým priemerom 149,8 ms, najpomalší bol Sao Paolo o 316 ms.

USA (Z)
US (E)
Londýn
Singapore
Sao Paulo
63 ms10 ms129 ms234 ms145 ms
Bangalore
Sydney
Japonsko
Kanada
Nemecko
433 ms214 ms147 ms13 ms110 ms

Priemerná rýchlosť turbo plánu: 149,8 ms – pozri úplný výsledok

Ďalej sme vyskúšali plán Swift so serverom hosteným v Singapure. Celosvetový priemer sa testoval o niečo pomalšie o 173 ms, ale pingy zo Sao Paulo to nedosiahli príliš dobre pri 300 ms..

USA (Z)
US (E)
Londýn
Singapore
Sao Paulo
172 ms212 ms278 ms6 ms316 ms
Bangalore
Sydney
Japonsko
Kanada
Nemecko
163 ms141 ms67 ms218 ms159 ms

Priemerná rýchlosť plánu Swift: 173,2 ms – Zobraziť úplný výsledok

Ak teda chcete hosťovať s A2, nezabudnite ísť s plánom Turbo; je to o niečo drahšie, ale aspoň dostanete, za čo platíte!

4. Inmotion Host

https://www.inmotionhosting.com

Inmotion Hosting

Porovnanie hostiteľského plánu

Plán napájania

Celosvetový priemer

172 ms

Cena (USD)

$ 4,49 / mo

Kľúčové vlastnosti

 • Zadarmo doménové meno
 • Zóny maximálnej rýchlosti ™
 • Neobmedzený prevod
 • Prístup SSH
 • Podpora 24 × 7 v USA

"Najlepšie je, ak zacieľujete na americké publikum"

Predtým, ako sme sa zamilovali do programu SiteGround, sme hostili Bitcatcha.com so spoločnosťou Inmotion už mnoho rokov a my sme s nimi skutočne celkom spokojní. Ak SiteGround neexistoval, pravdepodobne by sme hostili s Inmotion Hosting.

S Inmotion získate výber z 2 dátových centier – US East & Západ USA. To znamená, že zákazníci, ktorí prehliadajú internet z Ameriky, si užijú veľmi rýchle rýchlosti, ale používatelia z Ázie môžu zaznamenať spomalenie. Kľúčové slovo je „možno“, pretože naše výsledky testov ukazujú inak, pozrite sa na to:

USA (Z)
US (E)
Londýn
Singapore
Sao Paulo
2 ms53 ms322 ms178 ms172 ms
Bangalore
Sydney
Japonsko
Kanada
Nemecko
514 ms153 ms109 ms67 ms149 ms

Priemerná rýchlosť: 171,9 ms – Zobraziť úplný výsledok

Nejako sa im podarilo skóre celkom dobre, s najpomalším časom odozvy pingovaným zo Singapuru, celkom slušných 250 ms! To vôbec nie je zlé vzhľadom na vzdialenosť Singapuru k dátovým centrám v USA.

Celkovo je celosvetový priemer spoločnosti Inmotion veľmi silný 171,9 ms, čo znamená, že vaše stránky by sa mali načítavať pomerne rýchlo pre používateľov na celom svete..

Osobne, ak sa zameriavame konkrétne na zákazníkov v USA, potom by našou primárnou voľbou webhostingu bola spoločnosť Inmotion, pretože má vynikajúcu rýchlosť v USA a vynikajúci podporný tím, ktorý vám vyrieši vaše problémy.!

5. Kinsta

https://kinsta.com

KINŠTA

Porovnanie hostiteľského plánu

štartér

Celosvetový priemer

180 ms

Cena (USD)

$ 30 / mo

Kľúčové vlastnosti

 • Používa technológiu Google Cloud
 • Neobmedzené návštevy
 • Denné zálohy
 • Odborník WP ako podpora
 • Záruka opravy hacku

"Hosting WordPress založený na platforme Google Cloud"

Ďalej na našom zozname najrýchlejších webových hostiteľov je Kinsta Managed WordPress Hosting. Spoločnosť Kinsta, postavená na vlastnej cloudovej platforme spoločnosti Google, využíva špičkové technológie spoločnosti Google a 15 dátových centier, vďaka čomu sú najrýchlejším webhostingom, s ktorým sme sa doteraz stretli..

Mali za desaťročie skúsenosti s programom WordPress a túto skúsenosť venovali vytvoreniu najlepšieho a najrýchlejšieho spravovaného riešenia WordPress Hosting, ktoré ste videli..

Vďaka svojej ďalšej architektúre génov, infraštruktúre a implementácii KeyCDN dokáže Kinsta načítať vaše hostované stránky doslova za zlomok sekundy, čo dokazujú naše výsledky rýchlostných testov:

USA (Z)
US (E)
Londýn
Singapore
Sao Paulo
130 ms95 ms10 ms287 ms203 ms
Bangalore
Sydney
Japonsko
Kanada
Nemecko
487 ms266 ms221 ms83 ms13 ms

Priemerná rýchlosť: 179,5 ms – Zobraziť úplný výsledok

Ich rýchlosť nás odhodila preč, neustále skóre pod 3 ms, s horšou výkonnosťou pri šialených 127 ms. Ich najhoršia výkonnosť je lepšia ako najlepšie výsledky väčšiny webových hostiteľov!

Dosiahli celosvetový priemer 179,5 ms, čo nás prinútilo povedať, že Kinsta (a KeyCDN) je skutočne rýchly webhosting. Jediná vec, ktorá nám bránila v tom, aby ich hodnotili vyššie, je ich statná cenovka s plánmi vstupných úrovní začínajúcimi 30 dolárov mesačne..

6. Tekutý web

https://www.liquidweb.com/

Kvapalný web

Porovnanie hostiteľského plánu

osobné

Celosvetový priemer

152 ms

Cena (USD)

$ 69 / mo

Kľúčové vlastnosti

 • 600 ľudskej podpory
 • Žiadny doplnok restr.
 • Automatická kompresia obrazu
 • Nástroje pre správu stránok
 • Úplný prístup na server

"Ideálne pre podnikové WordPress hosting"

V neposlednom rade, v neposlednom rade na našom zozname, máme Liquid Web, najstarší zlý chlapec okolo bloku. Liquid Web, ktorý vznikol pred začiatkom spoločnosti Google, pozná každý trik v knihe, aby zlepšil svoju rýchlosť, a všetky svoje skúsenosti a speedhacky začlenil do svojich webhostingových služieb..

Zahŕňajú celú škálu hostingových služieb, ale my tu pokrývame ich služby Managed WordPress.

Ako každý prémiový webový hostiteľ, Liquid Web ponúka neobmedzené zobrazenia stránok vo všetkých svojich plánoch Spravovaného WordPress, takže sa nemusíte starať o prerušenia služby bez ohľadu na prenos..

Nástroje, ktoré používajú na optimalizáciu poskytovania údajov, sú na rovnakej úrovni ako ostatné a využívajú najmodernejšie technológie vo svojej infraštruktúre na skrátenie času načítania.

USA (Z)
US (E)
Londýn
Singapore
Sao Paulo
42 ms51 ms130 ms216 ms163 ms
Bangalore
Sydney
Japonsko
Kanada
Nemecko
341 ms241 ms146 ms55 ms137 ms

Priemerná rýchlosť: 152,2 ms – Zobraziť úplný výsledok

Majú 3 dátové centrá umiestnené po celom USA (východ USA, západ USA, stred USA). Vďaka tomu je ideálne hosťovať vaše stránky, ak sú vaši hlavní zákazníci Američania. Ani pingy z iných krajín nerobili príliš otrhane, so 146 ms v Japonsku a 216 ms v Singapure. Bangalore však nereagoval dobre, takže nezabudnite, ak zacieľujete na Indiu.

Boli sme trochu nepohodlní s ich cenami (od 69 dolárov mesačne), ale s podporným personálom, ktorý je 600 silný, celosvetový priemer 152 ms, a profesionálnymi službami Managed WordPress Hosting, Liquid Web si určite zaslúži svoje miesto na tomto zozname..

Čestné uznania

Pokiaľ ide o rýchlosť a hodnotu servera, na serveri Bitcatcha.com máme veľmi vysoké štandardy v porovnaní s webovými hostiteľmi. Existuje niekoľko vynikajúcich značiek, ktoré sa celkom nedostali do našich top 6, ale máme pocit, že sú dosť úžasné, aby si zaslúžili zmienku!

7. Bluehost

https://www.bluehost.com/

Bluehost

Porovnanie hostiteľského plánu

základné

Celosvetový priemer

153 ms

Cena (USD)

$ 5,45 / mo

Kľúčové vlastnosti

 • linux & cPanel
 • Neobmedzené zdroje
 • Automatické zálohovanie
 • Ochrana zdrojov
 • CloudFlare CDN

"Vhodný pre malé miesta & začiatočníci."

Bluehost, jedna z najvýznamnejších značiek, má v rámci webhostingu dobré 16-ročné skúsenosti.

Rovnako ako služba SiteGround, program WordPress ich odporúča pre svoju oddanosť svojej infraštruktúre a vynikajúci podporný tím (750 silných, všetci vyškolení a pripravení slúžiť nepretržite).

Rýchlo sú tiež celkom dobré! Majú solídny A + s celosvetovým priemerom 153 ms.

USA (Z)
US (E)
Londýn
Singapore
Sao Paulo
23 ms78 ms183 ms193 ms164 ms
Bangalore
Sydney
Japonsko
Kanada
Nemecko
330 ms168 ms125 ms92 ms174 ms

Priemerná rýchlosť: 153 ms – Zobraziť úplný výsledok

Ping z USA si vedel veľmi dobre v sub 80 ms, ale výsledky zo vzdialených krajín boli trochu pomalšie a v Indii klesli na 330 ms. Musíte sa uistiť, že ste si vybrali dátové centrum, ktoré je najbližšie k vašim cieľovým zákazníkom, pretože sa zdá, že nevykonajú tak veľké požiadavky, pretože ďalšie žiadosti sú od serverov. Majú dátové centrá v Indii, Číne, Londýne a Amerike, takže máte na výber z mnohých možností!

Len za 5,45 dolárov mesačne si stále myslíme, že Bluehost kope zadok a dáva nám veľkú hodnotu!

8. GreenGeeks

http://www.greengeeks.com/

GreenGeeks

Porovnanie hostiteľského plánu

EcoSiteStarter

Celosvetový priemer

178 ms

Cena (USD)

$ 5.95 / mo

Kľúčové vlastnosti

 • 300% zelený hostiteľ
 • linux & cPanel
 • RAID-10 SSD
 • RHTTP / 2 & PHP 7
 • PowerCacher

"300% zelený webhosting"

Majú všetko, čo robí prvotriedneho hostiteľa webu.

Spoľahlivé dátové centrá, silný podporný tím, špičková infraštruktúra, kompatibilita Git a integrácia CloudFlare.

Čo ich však robí výnimočnými, nie je to, ako urýchlujú načítavanie vecí (to už je dané), ale robia to so spoločnosťou. GreenGeeks dáva späť planéte investovaním 3-krát každého zosilňovača, ktorý používajú, do obnoviteľnej energie!

Doslovne urobíte z sveta zelenšie miesto, keď budete hosťovať svoje webové stránky s GreenGeeks.

Rýchlo nie sú tak rýchle ako naše top 6, ale stále sú považované za RÝCHLE!

USA (Z)
US (E)
Londýn
Singapore
Sao Paulo
56 ms2 ms202 ms248 ms274 ms
Bangalore
Sydney
Japonsko
Kanada
Nemecko
503 ms227 ms149 ms13 ms108 ms

Priemerná rýchlosť: 178,2 ms – Zobraziť úplný výsledok

V celosvetovom priemere 178 ms sú hodnotené ako A +, rýchlejšie ako je odporúčaná doba odozvy od spoločnosti Google. Ich dátové centrá však sídlia iba v USA, Kanade a Amsterdame, takže ak zacieľujete na Áziu, možno ich nebudete môcť zažiť optimálnou rýchlosťou..

Plán GreenGeeks EcoSiteStarter sa začína už za 5,95 dolárov mesačne, ale nezabudnite, že nie ste jediný, kto ťaží z ich služieb – robíte planétu láskavým spôsobom len hosťovaním so spoločnosťou GreenGeeks.!

verdikt

Ak by sme sa po zvyšok nášho života museli držať iba jednej značky webhostingu, určite by sme s programom SiteGround šli. Všetky značky uvedené v tomto článku sú úžasné, so špičkovou úrovňou služieb a technológií, ale služba SiteGround berie tortu s najrýchlejším zdieľaným hosťovaním, aký sme videli, porovnateľným s rýchlosťami hostingu v cloude iných značiek.!

Využívajú kombináciu hardvéru a softvéru, aby sa stali najrýchlejším zdieľaným hostiteľom, napríklad:

 • SuperCacher – zvyšuje rýchlosť až 4x
 • Servery SSD – o 30% rýchlejšie ako bežné pevné disky
 • Dátové centrá v 3 regiónoch
 • Automaticky aktualizovaný a optimalizovaný softvér
 • Nastavenie servera NGIX – zvýšenie výkonu
 • Podpora PHP7 – najrýchlejšie vydanie PHP doteraz

Spárovaná s jedným z najlepších tímov služieb zákazníkom, s ktorými sme mali tú česť rokovať, SiteGround jednoducho odradí konkurenciu. Navštívte ich na ich oficiálnych webových stránkach.

Ak sa chcete dozvedieť viac o službe SiteGround, odporúčame vám, aby ste si prečítali našu hĺbkovú analýzu o hostingu SiteGround. Ak máte akékoľvek otázky, pošlite nám ako vždy správu.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me