8 VPN më e mirë për Australi 2020 (Testuar me shpejtësi!)

Të dhënat e Byrosë së Statistikave në Australi kanë treguar se aksesi në internet në vend është duke u rritur ndjeshëm me kalimin e viteve. Hulumtimi tregon gjithashtu se do të ketë 311 milion pajisje të lidhura në shtëpi në të gjithë Australinë deri në vitin 2021. Kombinoni që me ISP-të që mbledhin të dhëna dhe censurimin e qeverisë në Australi, ndoshta do të ishte një ide e mirë të filloni blerjet për një ofrues të shërbimit Virtual Private Network (VPN) tani.


Rritja e përdoruesve të internetit në Australi

(Burimi: ABS)

Megjithatë, kombinoni ato shifra me faktin se pothuajse të gjithë duket se po ndjekin të dhënat tuaja private në ditët e sotme e bëjnë të domosdoshme që të filloni seriozisht të konsideroni përdorimin e një VPN. Ata ofrojnë siguri dhe anonimitet shumë më të madh në internet.

Contents

ISP-të Australiane po Mbledhin të dhënat tuaja

Zyrtarisht, Ofruesit e Shërbimeve Australiane të Internetit (ISP) kërkohen nga qeveria të mbledhin të dhëna për përdorimin e shërbimeve të tyre nga klientët e tyre. Kjo do të thotë që ISP-ja juaj jo vetëm që po kalon në komunikimet tuaja me një krehër dhëmbësh të imët, por gjithashtu po ruan shumë informacione tuaja personale.

Do gjë nga lloji i shërbimit të komunikimit që përdorni në vendndodhjen tuaj dhe kohën e përdorimit është duke u regjistruar në mënyrë të denjë. As në Shtetet e Bashkuara nuk ka as shtetin e lirisë dixhitale të konsumatorit në mënyrë zyrtare të imponuar siç është në Oz sot.

Nëse deri më tani nuk e keni kuptuar se çfarë do të thotë kjo, me pak fjalë; Policia Australiane, Komisioni Australian për Integritetin e Zbatimit të Ligjit dhe disa agjenci të tjera mund të hyjnë në të gjitha të dhënat që ISP juaj po i mbledh për fat të mirë – në çdo kohë.

Qeveria po filtron shërbimet e tua në internet

Kur flasim për censurimin e internetit vendet e para që vijnë në mendje shpesh janë Kina ose Rusia. Megjithatë, mund të vijë si një shok për shumicën e botës së njohur që shumë vende tradicionale demokratike dhe të lira kanë censuruar Internetin, ose të paktën duke u përpjekur të.

Në vitin 2012, Ministri Australian i Komunikimit tha që për shkak të njoftimeve që qeveria u dërgoi ISP-ve në vend, mbi 90% e australianëve që përdorin Internetin do të kishin filtruar përmbajtjen e tyre.

Fillimisht censura kishte për qëllim të ndalonte krimet e rënda siç janë abuzimi i fëmijëve dhe të ngjashme, por në vitin 2015 u zgjerua për të mbuluar shkeljen e materialit të së drejtës së autorit. Thatshtë e drejtë, përdoruesit e P2P kjo do të thotë ju!

Në fakt, qeveria ka qenë duke bërë një urdhër të keq për ISP-të që të censurojnë gjithnjë e më shumë faqe në internet për shkak të nocionit të perceptuar të tyre që mbajnë materiale për të drejtat e autorit. Këto përfshijnë The Pirate Bay, Torrentz dhe TorenHound.

Faqet bllokuese të optusit

Njoftimin që përdoruesit e Optus e morën kur kërkohen faqe të censuruara
(Burimi: Wikipedia)

Ndërsa pothuajse çdo përdorues i P2P mund të dëshmojë, kjo është hogwash e plotë dhe thjesht tregon se shumica e qeverive thjesht pretendojnë injorancë dhe e përdorin atë si një justifikim për të mbyllur faqet që ndërmarrjet tregtare kundërshtojnë, pavarësisht nga realitetet e situatës.

Përdorimi i një VPN do të ndihmojë në tejkalimin e këtij paragjykimi dhe ndalimin e sjelljes mbizotëruese që shfaqet aktualisht.

Wefarë kërkojmë në një VPN

1. Intimiteti dhe anonimiteti (Protokollet, opsionet e pagesës)

Privatësia është shqetësimi më i madh kur keni të bëni me një ofrues të shërbimit VPN dhe ka dy aspekte për atë – nëse ata mbajnë shënime të aktiviteteve tuaja të përdorimit (prerjet) dhe opsionet që ata ju ofrojnë për të bërë pagesa.

Disa VPN, në të vërtetë shumë, në ditët e sotme ofrojnë mundësinë për të paguar përmes certifikatave të dhuratave të një lloji ose cryptocurrency. Kjo nuk lë asnjë gjurmë letre për ju si përdorues i cili është një hap më larg se ai që ka qenë në dispozicion tradicionalisht.

2. Siguria (Kriptimi, bllokimi i gjurmuesit, etj)

Për sa i përket sigurisë, ekzistojnë përsëri, dy aspekte të saj – protokolli me të cilin do të vendoset lidhja, si dhe metoda e kriptimit që përdoret për të siguruar të dhënat që udhëtojnë ndërmjet pajisjes tuaj dhe serverëve VPN.

Secili protokoll ka meritat e veta dhe disa disavantazhe, të tilla si të qenit më të shpejtë, por të kesh disa zbrazësi të sigurisë ose ndonjë bilanc tjetër të sigurisë përkundrejt performancës. Me njohuri të fshehtë, është e zakonshme që një nivel më i lartë i kriptimit zakonisht të çojë në performancë më të ngadaltë, pasi më shumë të dhëna do të shtohen në paketat e të dhënave.

Shtesat e tjera të sigurisë janë zakonisht thjesht krem ​​mbi tortë, të tilla si të keni bllokues të reklamave të integruara ose aftësi për të bllokuar ndjekjen e të dhënave në disa faqe interneti.

3. Shpejtësia dhe stabiliteti

Shpejtësia, sigurisht që vjen pasi që padyshim ne nuk do të dëshirojmë të paguajmë për të përdorur një shërbim që do të ngadalësojë shpejtësinë e Internetit tonë. Unë do të thoja që një VPN e mirë duhet të jetë në gjendje t’ju ofrojë një minimum prej 70% të shpejtësisë tuaj aktuale të linjës (jo teorike!) Në minimumin.

4. Mashtrimi i gjeolokacionit

Ekziston edhe çështja e vendndodhjes së serverit, pasi kjo ndihmon në prishjen e gjeolokacionit. Le të marrim për shembull që jeni në Itali dhe dëshirojmë të përdorim shërbimin e BBC iBBC Player për të transmetuar video. Regjistrimi me një VPN që nuk ka një server në Mbretërinë e Bashkuar do të paraqesë kështu një problem të vogël teknik.

5. Mbështetje P2P

Pika e fundit do të jetë në lidhje me ndarjen e skedarëve P2P. Shkëmbimi i skedarëve P2P vendos një ngarkesë të madhe në linjat e Internetit dhe për këtë arsye është inatosur nga disa ISP-ve dhe madje edhe nga disa ofrues të shërbimeve VPN. Kjo është për të ardhur keq, pasi që ndarësit e skedarëve P2P shpesh përndiqen në disa vende si United Stated dhe Singapori (dikur kisha një mik atje, i cili mori një letër paralajmëruese nga ISP-ja e tij për të shkarkuar një film të vetëm!).

Ndërsa mund të jetë e paarsyeshme të presim që të gjithë ofruesit e shërbimeve VPN të kujdesen për përdoruesit e ndarjes së skedarëve P2P, të paktën duhet të jenë disa serverë të vendosur mënjanë për përdorimin e tyre. Kjo do të hapë tregun e klientëve në mënyrë të konsiderueshme dhe do të kujdeset për një profil të pamerituar të përdoruesve.

Renditur: VPN më e mirë për Australian

Para se të kaloj rezultatet e mia të provës, këtu do të doja të krijoja një shpejtësi fillestare për Internetin tim. Më poshtë është shpejtësia ime aktuale e brezit të gjerë bazuar në një linjë shërbimi prej 500Mbps, pa një lidhje VPN aktive:

Asnjë bazë fillestare e VPN

(Shikoni rezultatin e plotë të testit të shpejtësisë fillestare këtu)

shënim

Kursi i këmbimit i përdorur: 1) 1USD në 1.37AUD, 2) 1Euro në 1.57AUD

1. NordVPN

https://nordvpn.com

NordVPN

shpejtësi

i shkëlqyer

siguri & intimitet

Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5

Pricemimi (AUD)

$ 5.48 / mo

Pikat kryesore të figurave

 • Mbi 4,400 serverë
 • Double DNS
 • Siguron 6 pajisje
 • PGP për kom. intimitet
 • Protokolle të shumëfishta

"NordVPN ka një përzierje të mirë të sigurisë, intimitetit & shpejtoni çmimet afatgjata"

Një nga shërbimet më të njohura VPN përreth, NordVPN ka një sy mbi 5,000 serverë të përhapur në 59 vende. Duke qenë në biznes që nga viti 2012, ajo ka arritur të vazhdojë më të mirën dhe më pas disa.

Duke qenë i vendosur në Panama ashtu siç është, nuk ka asnjë shqetësim për anonimitetin e tyre dhe parashikimet e prerjeve pasi vendi nuk ka akoma ligje për ruajtjen e të dhënave. Kombinoni atë me standardet e klasifikimit botëror dhe mbrojtjen e dyfishtë VPN dhe keni një fitues në duart tuaja.

Testi i Shpejtësisë NordVPN Australi

Testi i Shpejtësisë NordVPN Australia – Server i Perth
(Shihni rezultatin e testit me shpejtësi të plotë)

Serverët Australianë në NordVPN arritën të zbulojnë rreth 45Mbps në 50Mbps me shpejtësi.

Ndërsa çmimet për Nord fillojnë në nivelin standard të industrisë, ky VPN është i mirë për ata që synojnë të rrinë me të për periudha të gjata. Ka zbritje masive në planet 3-vjeçare që ka të ngjarë të shkatërrojnë konkurrencën.

Lexoni përmbledhjen tonë të thelluar në NordVPN për të mësuar pse është VPN # 1 i Bitcatcha!

2. ExpressVPN

https://www.expressvpn.com

ExpressVPN

shpejtësi

i shkëlqyer

siguri & intimitet

Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5

Pricemimi (AUD)

11.43 / mo

Pikat kryesore të figurave

 • Pa kufizime
 • Intimitet në det të hapur
 • Prot rrjedhje DNS / IPv6
 • Mbështetje 24/7
 • Mbështetje e shumëfishtë protokollare

"Më e mira për ata që duan stabilitet, siguri & performanca e ngurtë. Shumë e rekomanduar!"

Gabimi im ishte në zgjedhjen e ExpressVPN si të parën në listën për rishikim, gjë që bëri që unë të mos vlerësoja plotësisht Mercedes-in e VPN-ve për atë që ishte vërtet. E vendosa shiritin tejet të lartë dhe u largova duke u zhgënjyer që thjesht kishte arritur të plotësonte kërkesat që vendosa – mezi.

Pasi kam kaluar një periudhë kohore jashtëzakonisht të gjatë duke kërkuar vrimë në shumë shërbime të VPN, unë e kuptoj pas reflektimit që ExpressVPN me të vërtetë shkëlqen në atë që bën. Ajo godet shënimet e duhura në kombinim në listën e gjithçkaje që kërkojmë në një VPN dhe më pas disa.

Ndjehem sikur ky është shërbimi i përsosur VPN për shkak të atij ekuilibri të duhur në përbërës, gjë që nuk është një gjë e thjeshtë për t’u arritur në një fushë shërbimi aq teknike sa kjo. Kombinoni që të pasurit menaxhim të infrastrukturës në të gjithë botën për t’i arritur ato standarde e bën atë edhe më mbresëlënëse.

Test Speed ​​ExpressVPN Australi

Test Speed ​​ExpressVPN Australia – Server i Sidneit
(Shihni rezultatin e testit me shpejtësi të plotë)

Me shpejtësi, ExpressVPN arriti të ofrojë shpejtësi kryesisht të qëndrueshme në të gjithë tabelën, pa marrë parasysh sa larg nga vendndodhja ime fizike. Serverët Australianë performuan fuqishëm dhe duhet të jenë më se të aftë për të menaxhuar pothuajse çdo linjë në vend.

ExpressVPN nuk mund të jetë shërbimi më i lirë VPN në biznes, por kjo është më shumë sesa kompensohet nga performanca e tyre e shkëlqyer.

Lexoni rishikimin tonë të plotë në ExpressVPN për të parë pse është një nga zgjedhjet tona kryesore!

3. Surfshark

https://surfshark.com/

Surfshark

shpejtësi

i shkëlqyer

siguri & intimitet

Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5

Pricemimi (AUD)

$ 2.75 / mo

Karakteristikat kryesore

 • Lidhje me shumë hop
 • Mbështet shumë platforma
 • Nuk ka shkrime

"I lirë dhe i qëndrueshëm në performancën, Surfshark është duke e bërë emrin e tij si një pretendent i fortë i ardhshëm."

Surfshark gjithmonë më është dukur një nga ofruesit e shërbimeve më të përsosur VPN përreth për shkak të shumë faktorëve. Megjithatë, disi, gjërat gjithmonë kanë ardhur për faktin se ato janë ende relativisht të reja. Për një ofrues të shërbimit të sigurisë, të qenit në treg për një hapësirë ​​të shkurtër më pak se dy-vjeçare nuk frymëzon saktësisht besimin.

Sidoqoftë, në çdo hap, përsa i përket performancës dhe thjeshtësisë, Surfshark më ka dëshmuar gabim. Unë e shoh të pashmangshme që të mbaj një vëmendje të ngushtë ndaj tyre dhe të rishikoj mendimin tim në mënyrë periodike. Deri më tani, ajo ka qenë një përvojë jashtëzakonisht pozitive.

Përfitimi Australian për sa i përket shpejtësisë VPN në dy fusha kritike. E para është se ka një infrastrukturë të fortë, ndërsa e dyta është se ato zënë një vend kritik Azi-Paqësori për trafikun e të dhënave. Surfshark duket se ka kapitalizuar në këtë pus dhe shpejtësitë nga serverët e tyre në Australi janë mbresëlënës.

test i shpejtësisë së surfshark Australisë

Testi i Shpejtësisë së Surfshark Australia – Server i Perth
(Shihni rezultatin e testit me shpejtësi të plotë)

Edhe pse Singapori është shumë më afër meje sesa Australia (fizikisht), Surfshark ka bërë veprimet e saj të balancimit mirë. Në fakt, në pothuajse të gjitha vendet ku janë serverët e tyre, Surfshark duket se është në gjendje të ruajë një standard minimal të performancës.

Unë do të thoja që shpejtësitë për Aussies do të tregojnë relativisht fuqishëm pa marrë parasysh se me cilët serverë lidhen – kudo në rrjetin e Surfshark. Ju gjithashtu mund të jeni mirënjohës për çmimet e ulëta të Surfshark dhe dollarë relativisht të fortë Aussie për t’ju dhënë një lëkundje të drejtë, në mënyrë të veçantë.

Mësoni më shumë për përsosmërinë e saj në shqyrtimin tonë të plotë mbi Surfshark!

4. TorGuard

https://torguard.net

TorGuard

shpejtësi

i shkëlqyer

siguri & intimitet

Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5

Pricemimi (AUD)

$ 6.85 / mo

Pikat kryesore të figurave

 • Mbështet të gjitha pajisjet
 • Ads & bllok malware
 • Bandwidth i pakufizuar
 • VPN vjedhurazi
 • GCM e shumëfishtë & Shifrat CBC

"TorGuard ishte krijuar për të plotësuar nevojat e përdoruesve të P2P dhe e bën këtë në mënyrë të admirueshme"

Përshtypja ime e parë për TorGuard VPN ishte se dukej pak… e çuditshme. Nuk ka shkëlqimin e shkëlqyeshëm dhe të marketingut që ofrojnë shumë shërbime sot dhe dukeshin aq teknike sa unë dyshoja se do të apelonte për shumë njerëz që e shikuan atë me shikim.

Sa gabim isha! Megjithëse ky shërbim filloi të përqëndrohet te përdoruesit e P2P, është e qartë nga bilanci i veçorive kundrejt thjeshtësisë që projektuesit i kanë menduar gjërat në mënyrë të plotë. Në fillimet e saj u përball me kundërshtim në shumë fronte për shkak të përqendrimit të saj në P2P.

Sidoqoftë, sot TorGuard është bërë një shërbim që është rritur për të përmbushur standardet e larta të VPN-ve si ExpressVPN dhe ka serverë në mbi 50 vende globalisht.

Test i Shpejtësisë TorGuard Australi

Test i Shpejtësisë TorGuard Australia – Server i Melburnit
(Shihni rezultatin e testit me shpejtësi të plotë)

Shpejtësia e serverëve të tyre me bazë në Australi është e mirë dhe në fakt ishin më të larta se shumë zona më afër vendndodhjes sime fizike. Kjo është një shenjë e mirë që ata i kanë kushtuar vëmendje të madhe infrastrukturës në rajonin Aussie.

Sidoqoftë, siç e përmenda edhe më parë, mungesa e tyre e marketingut prish në një ndërfaqe përdoruesi pak më të datuar për klientin e tyre Windows. Unë ju këshilloj me forcë të shikoni të kaluarën se megjithëse, për sa i përket performancës, ato janë të jashtëzakonshme.

Presin të paguajnë çmime relativisht më të ulëta sesa do të ngarkonin shumica e VPN – por jo të gjitha aq të lira.

Lexoni analizën tonë të plotë në TorGuard për më shumë informacion!

5. CyberGhost

https://www.cyberghostvpn.com

Cyberghost

shpejtësi

i drejtë

siguri & intimitet

Vlerësimi i 3 nga 5Vlerësimi i 3 nga 5Vlerësimi i 3 nga 5

Pricemimi (AUD)

4.81 / mo

Pikat kryesore të figurave

 • Ofron kompresim të të dhënave
 • Bllokimi i reklamave
 • Mbështet 7 Pajisjet

"CyberGhost ka arritur të rregullojë në mënyrë të denjë serverat e saj për performancën"

Edhe pse nuk është një e panjohur në qarqet VPN, CyberGhost megjithatë nuk përshtatet në ato që unë i konsideroj kriteret e nivelit të lartë VPN. Ndërsa është e vërtetë që në disa raste ajo prek vijën e karakteristikave dhe performancës, mbetet dyshimi i mjaftueshëm për mua që të mos ndjehem plotësisht komod në rekomandimin e tyre.

Për sa i përket ofertës, CyberGhost ka mjaft servera për të përputhur gjigantin VPN Nord, akoma ka vonesa në performancë pavarësisht asaj infrastrukture. Një arsye kryesore për këtë mund të jetë që shumica e serverëve të tyre janë mbledhur në Evropë.

Testi i Shpejtësisë CyberGhost Australi

Testi i Shpejtësisë CyberGhost Australia – Server i Sidneit
(Shihni rezultatin e testit me shpejtësi të plotë)

Për mua në Malajzi dhe për ata prej jush që kërkojnë një VPN të mirë për Australinë, ky mund të mos jetë lajmi më i mirë. Në një lidhje 500Mbps, unë mezi mund të mbaja një pjesë të asaj kur lidhe me një nga serverët e tyre Aussie.

Pastaj përsëri, ajo që mund të mungojë në performancën, duket se përbën shtesat e sigurisë. Për shembull, bllokon ndjekjen në internet dhe bën çmos për të detyruar HTTPS në shumicën e faqeve të internetit DHE madje ka edhe mbrojtje të integruar dhe bllokim reklamash.

Me çmimet për planet afatgjata që bien deri në 3.50 dollarë (4,81 AUD) në muaj, kjo mund të jetë një mundësi e mirë nëse thjesht kërkoni anonimitet dhe nuk shqetësoheni për maksimumin e shpejtësisë tuaj të linjës.

Shikoni shqyrtimin tonë të plotë në CyberGhost për të mësuar më shumë!

6. IPVanish VPN

https://www.ipvanish.com

IPVanish

shpejtësi

i drejtë

siguri & intimitet

Vlerësimi i 3 nga 5Vlerësimi i 3 nga 5Vlerësimi i 3 nga 5

Pricemimi (AUD)

8.91 / mo

Pikat kryesore të figurave

 • Kriptimi i detyruar 256-bit
 • P2P i pakufizuar
 • Mbështet 10 pajisje

"Mbështetje e tmerrshme e klientit. Nëse mund ta shikoni këtë, IPVanish ka ngritjet e tij në disa pika"

Me polemikë mbi mëkatin kardinal (për VPN) për sigurimin e shkrimeve të përdoruesve për autoritetet, IPVanish filloi në shqyrtimin tim me një re të errët që varet mbi të. Kjo u përfshi nga përpjekjet e ekipit të saj të marketingut për të përfshirë faktet nën qilim duke pretenduar se ata nuk dinin dhe nuk ishin në dijeni pasi kompania ndryshoi duart.

E megjithatë, dukej e kaluar se duhej, ose rishikimi do të kishte zbritur në kullimin para se të fillonte. Shumë për fat të keq, IPVanish kishte pak për të rekomanduar veten e tij. Padyshim që, disa prej gjërave që bëjnë siç janë detyrimi i kriptimit 256-bit për përdoruesit e tij do të ishin një plus nga disa këndvështrime.

IPVanish VPN

Testi i Shpejtësisë IPVanish Australi – Server Adelaide
(Shihni rezultatin e testit me shpejtësi të plotë)

Megjithëse kam arritur të marr shpejtësi të mirë nga serveri i tyre i bazuar në Singapor, opsionet e tjera që kam provuar ishin të pasakta në performancën. Për Australinë, unë arrita të zbuloj mezi se më shumë se 10% të shpejtësisë sime aktuale të linjës, e cila ishte gjithashtu pak shqetësuese.

Normalisht në këto raste unë do të përpiqesha të punoja me ofruesin e shërbimit për të parë nëse situata mund të korrigjohej, por për fat të keq IPVanish kishte shërbim të tmerrshëm ndaj klientit. Nga përgjigjet e vonuara (3 ditë me email!) Deri te udhëzimet jo të dobishme – nuk kishte asnjë mënyrë që unë të humbja javë duke punuar në një problem me ta.

Në përgjithësi, një rezultat shumë i diskutueshëm nga një kompani që është duke punuar tashmë me një reputacion të prishur.

Lexoni rishikimin tonë të thelluar në IPVanish për të mësuar më shumë!

7. iPredator

https://ipredator.se

iPredator

shpejtësi

i drejtë

siguri & intimitet

Vlerësimi i 3 nga 5Vlerësimi i 3 nga 5Vlerësimi i 3 nga 5

Pricemimi (AUD)

10,96 / mo

Pikat kryesore të figurave

 • Nuk ka politikë shkrimesh
 • Mbështetur IPv6
 • IP statike të disponueshme

"E themeluar nga Peter Sunde i Fame The Pirate Bay, iPredator është interesant, por ka kufizime të mëdha"

Për çdo tifoz të shkëmbimit të skedarëve P2P, Pirate Bay është një emër që është i papranueshëm në industrinë e përroit. I njohur për kampionin P2P në të gjithë botën dhe përndjekjen nga të gjitha drejtimet, logjikisht do të duket se ky VPN do të ishte një nga më të pavarurit dhe me besnikërinë më të fortë për klientët e tij që një shërbim mund të jetë.

Megjithatë shërbimi duket si një përpjekje gjysmë zemre për biznesin, ndërsa në të njëjtën kohë përpiqet të ngarkojë normat e industrisë. Për shembull, ai nuk ka softuer të klientit dhe ndihma është e kufizuar në çfarëdo dokumentacioni me burim të hapur dhe forume që mund të gjeni. (Le të themi, kufizimi i tij vetëm për serverët suedezë.)

Megjithatë, përkundër kësaj, e shoqëruar me performancën e dukshme të paqartë, koncepti është interesant thjesht sepse është disi i lidhur me emrin Pirate Bay në emër të tij.

8. AzireVPN

https://www.azirevpn.com

AzireVPN

shpejtësi

i drejtë

siguri & intimitet

Vlerësimi i 3 nga 5Vlerësimi i 3 nga 5Vlerësimi i 3 nga 5

Pricemimi (AUD)

4.70 / mo

Pikat kryesore të figurave

 • Mbështet Protokollin e WireGuard
 • Lejon Trafikun P2P
 • Nuk monitoron trafikun

"Një nga shërbimet e pakta VPN për të mbështetur protokollin WireGuard"

Nëse shpejtësia është gjëja juaj, atëherë AzireVPN duhet të bëjë përshtypje pasi ka pasur raporte që ka lejuar disa përdorues të përdorin shpejtësinë e linjës deri në 500Mbps. Megjithatë, në të njëjtën kohë, kompania është relativisht e re, duke u themeluar vetëm në vitin 2012.

AzierVPn mbështet kriptimin deri në 256-bit me vërtetim SHA512 HMAC dhe TLS. Nëse jeni një nga bandat paranojake, kjo është gati aq e lartë sa zinxhiri ushqimor sa merr – komercialisht me çdo rast.

Me aplikacione të dedikuara për platformat kryesore, fatkeqësisht nuk ka ndonjë shtesë siç është RaspBerry Pie ose mbulimi i PlayStation. Itsshtë gjithashtu i kufizuar në një sens duke patur vetëm 20 serverë në pesë vende.

Shpresojmë, kjo do t’i lejojë ata të përqendrojnë përpjekjet e tyre për optimizim dhe përfundimisht të na sjellin një shërbim VPN që është me të vërtetë i klasit botëror.

Mendimet përfundimtare

Siç mund ta keni vënë re disa prej jush, unë kam bazuar në disa prej ofruesve të shërbimeve ndërsa në të njëjtën kohë kam ndjerë se kam gjykuar të tjerët shumë ashpër. Për t’i vendosur gjërat në një kontekst më të madh, unë ndjej nevojën të ju këshilloj që përveç shifrave të performancës së pastër, nevojat individuale janë një faktor tjetër i rëndësishëm për t’u marrë parasysh.

Nga këndvështrimi im, unë kam vlerësuar ofruesit e shërbimeve VPN dhe kështu do të ketë standarde të larta për të gjithë ata që të përmbushen në çdo fushë – gjë që zakonisht është e pamundur. Në atë shënim, për disa prej jush, shpejtësia është gjithçka, për të tjerët, mund të jetë anonimati dhe intimiteti. Disa janë të gatshëm të sakrifikojnë më pak ndërsa të tjerët do të preferojnë të minimizojnë kostot në minimum.

Duke pasur parasysh këtë, shpresoj që të lexoni midis rreshtave dhe të bëni një zgjedhje e cila ofron një ekuilibër që i përshtatet nevojave tuaja.

Për të rikujtuar, këtu janë 3 VPN kryesorët e Australisë:

SPEED

SIGURIA & PRIVACY

MIMI (AUD / MO)

NordVPN

i shkëlqyer

Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5

5.48

VIZITA VPN

ExpressVPN

i shkëlqyer

Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5

11.43

VIZITA VPN

Surfshark

i shkëlqyer

Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5Vlerësuar me 5 nga 5

2.75

VIZITA VPN

Nga një këndvështrim i cilësisë së pastër, unë mendoj se kam sqaruar se ku preferencat e mia qëndrojnë me këtë renditje. Në kontekstin e asaj që do të ishte VPN më e mirë për tregun australian, unë mendoj se shumë prej jush do të peshojnë një psherëtimë të lehtësuar për të kuptuar se Singapori është mjaft afër jush dhe serverët atje performojnë mirë pothuajse tërësisht në të gjithë tabelën.

Prandaj, përsa i përket performancës, mendoj se përdoruesit australianë janë me fat, duke qenë në gjendje të zgjedhin pothuajse cilindo nga sa më sipër. Siç e kam përmendur, merrni parasysh faktorë të tjerë dhe nëse mund të jetoni me ta.

Unë, për një, kurrë nuk do të zgjedhja për një ofrues të shërbimit që thith në shërbimin e klientit, për shembull.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map