Udhëzues për Torrentin ExpressVPN

ExpressVPN është një ofrues premium popullor (por i kushtueshëm) i VPN. Ato lejojnë torrents / p2p, por a është ExpressVPN i mirë për torrente dhe shkarkime torrentesh? Kjo është ajo që ne do të mbulojmë në këtë artikull.

Do të diskutojmë:

 • Karakteristikat kryesore të ExpressVPN
 • Politika e tyre e prerjeve (politika e privatësisë)
 • A lejon ExpressVPN përralla?
 • Si mund të përdorni ExpressVPN me uTorrent, Vuze ose Deluge
 • A ka ndonjë alternativë më të mirë (ose më të lirë) ExpressVPN?

Le të fillojmë.

Foto

ExpressVPN lejon torrents / p2p, por a janë zgjedhja juaj më e mirë?

Hyrje në ExpressVPN

ExpressVPN është një shërbim premium VPN me qendër në Ishujt e Virgjër Britanikë (BVI). Ata janë të njohur për shpejtësitë e tyre të shpejta, programe të shkëlqyera, mbështetje të fortë të teknologjisë. Sigurisht, kjo gjithashtu vjen me një çmim, dhe madje edhe plani i tyre më i lirë është mbi 8 dollarë në muaj.

Këtu janë arsyet pse njerëzit zgjedhin të regjistroheni në ExpressVPN…

Fast: ExpressVPN pretendon të jetë VPN më e shpejtë në botë. Nuk jam i sigurt nëse është e vërtetë, por ato janë padyshim mbi mesatare me shpejtësi. Serverat janë relativisht të pashtruar.

Softuer i shkëlqyeshëm: Softveri VPN me porosi i ExpressVPN (Mac, Windows, iOS, Android) është me cilësi të lartë. Definitelyshtë padyshim ndër 4 ose 5 më të mirat kudo, dhe klienti i tyre celular në të vërtetë qëndron i dalluar në krahasim me konkurrentët.

Karakteristikat kryesore të ExpressVPN

 • Kriptimi 256-bitësh: (forca më e lartë)
 • 4 Protokollet VPN: (OpenVPN, PPTP, L2TP, SSTP)
 • Vrasin kaloni: (një veçori e sigurisë vrasëse-kaloni e dobishme për torrentët. Parandalon ip-rrjedhjet nëse vpn dështon)
 • Asnjë regjistër IP adresash: (Kjo është e mirë për privatësinë e përrallave, por ato ende nuk janë një VPN e vërtetë ‘Zero-log’.
 • Softuer VPN i personalizuar: Klient i shkëlqyeshëm VPN i disponueshëm për të gjitha platformat kryesore

A lejon ExpressVPN Torrentët?

Kjo është pyetja më e rëndësishme për t’iu përgjigjur kur konsideroni blerjen e një VPN për përrua. Ne kërkuam pyetur drejtpërdrejt mbështetjen e tyre teknike nëse ExpressVPN lejon p2p / torrents.

Përgjigja?
Po. ExpressVPN lejon torreting dhe filesharing p2p

kufizimet:
ExpressVPN nuk kufizon shkarkimet p2p / torrent në ndonjë vendndodhje specifike të serverit. Ju mund të përdorni çdo server ose vend që dëshironi.

Politika e Regjistrimit ExpressVPN / Politika e privatësisë

Nëse keni lexuar ndonjë nga udhëzuesit e tjerë në Torrent VPN Guide, ju e dini që kriteret tona të shqyrtimit # 1 kur zgjidhni një VPN miqësore përrua është:

"A mban regjistrat VPN?"

Në përgjithësi, ne vetëm na pëlqen të rekomandojmë ofruesit e vërtetë ‘Zero-Log’ VPN për shkarkim të torrenteve, sepse oferta niveli më i lartë i intimitetit (pa ndonjë kosto shtesë).

Sidoqoftë, prerjet që na interesojnë më shumë janë shkrimet e adresave IP (a regjistron VPN se në cilën adresë IP ju qaseni serverëve të tyre dhe çfarë IP ju caktohen).

Rezulton se ExpressVPN mban disa shkrime minimale të lidhjeve, por ato mund të përmbajnë vetëm informacione si:

 • Kohëzgjatja e lidhjes
 • Sasia e të dhënave të transferuara (në KB)
 • Protokolli i përdorur, etj…

Po në lidhje me adresat IP?

Fatkeqësisht përgjigjja nuk është plotësisht e qartë. Në të kaluarën, ExpressVPN ka deklaruar se ato nuk i regjistrojnë adresat IP, sidoqoftë të tyre Kushtet e shërbimit aktualisht nuk përmend fare adresat IP. Përmendja e vetme e politikës së tyre të prerjeve është në njërën nga faqet e tyre të uljes:

Foto

Siç mund ta shihni, lista e gjërave në të cilat nuk regjistrohen qartë nuk rendit adresat IP. Mund të supozojmë vetëm se kjo do të thotë se ExpressVPN nuk është me të vërtetë një VPN ‘Logless’, përveç nëse ata angazhohen publikisht ndaj një politike të tillë në politikën e tyre të intimitetit.

ExpressVPN Alternatives

ExpressVPN lejon përrua, por ka disa arsye që mund të dëshironi të merrni parasysh alternativa:

 1. ExpressVPN mban regjistrat e metadatave, kështu që ata nuk janë një VPN me të vërtetë pa log
 2. ExpressVPN është e shtrenjtë. Abonimet 1 vjeçare kushtojnë pothuajse 3x aq sa PIA (e cila kushton vetëm 3,33 $ / muaj)

Këtu janë disa alternativa të shkëlqyera për ExpressVPN që ne me të vërtetë na pëlqejnë…

NordVPN (Kurseni 75%)

Foto

Shkrime Zero
Kriptimi 256-bit
Proxy përfshirë 5
SmartDNS e integruar
Punon w / Netflix

Merrni NordVPN »

NordVPN është bërë shpejt VPN-ja jonë e preferuar. Bën gjithçka dhe me një çmim më të lirë sesa edhe zbritja e VPN-ve si qasja në Internet në Internet.

NordVPN është plotësisht i pajtueshëm me Netflix (dhe mbi 50 shërbime të tjera streaming). Ata janë një nga disa VPN të mbetura që nuk është i bllokuar nga shërbimet e njohura të transmetimit. NordVPN gjithashtu përfshin shërbimin e proxy Socks5 (i përsosur për përralla) në më shumë se 10 vende. Kontrolloni udhëzuesit tanë të konfigurimit për një mësim të plotë se si të vendosni gjithçka.

Oh, dhe a e përmenda 30 ditë garanci e rimbursimit 100% që ju lejon në thelb pa rrezik?

Ja si e krahason NordVPN me expressVPN

 • Mbi 70% më e lirë (duke krahasuar marrëveshjen më të mirë të reklamuar për secilën)
 • Të dy punojnë me Netflix dhe shërbime të tjera streaming (Express kërkon konfigurim shtesë)
 • NordVPN është Zero-Log (Express nuk është) por serverët e ExpressVPN janë më të shpejtë
 • Lexoni Rishikimin tonë të NordVPN për një vështrim të plotë në Softuer, Shpejtësi dhe Konfigurim

IPVanish

Foto

Shkrime Zero
Kriptimi 256-bit
Proxy përfshirë 5

IPVanish është alternativa më logjike e ExpressVPN, sepse kur bëhet fjalë për tiparet ato janë shumë të ngjashme.

IPVanish ka serverë në mbi 70 vende, programe të shkëlqyera dhe mbështetje të mirë të teknologjisë. IPVanish është gjithashtu jashtëzakonisht i shpejtë (ndoshta edhe më i shpejtë) –> Lexoni Rishikimin tonë IPVanish

Por ja ku ndryshojnë:

 • IPVanish përfshin një shërbim proxy torrent SOCKS5 (ExpressVPN nuk bën)
 • IPVanish ka një politikë të vërtetë ‘Zero-Log’ (ExpressVPN nuk bën)
 • IPVanish fillon me 6.49 $ / muaj (Oferta më e mirë e ExpressVPN është $ 8.32 / muaj)

Qasje në Internet private

Foto

Shkrime Zero
Kriptimi 256-bit
Proxy përfshirë 5
3,33 $ / muaj (1 vit)

Merrni PIA për 3,33 $ / m

Qasje në Internet private ofron pothuajse të gjitha avantazhet e njëjta të IPVanish. Sigurisht, ata nuk janë aq të shpejtë dhe programi i tyre nuk është aq i lëmuar, por PIA ende ka mbi 1 milion abonentë.

Pse? unëështë një marrëveshje e mahnitshme!

Me planet e pakufizuara të bandës, duke filluar nga 3.33 $ / muaj, është e vështirë të gjesh një çmim më të mirë në një VPN me këtë shumë karakteristika.

Ne kemi kushtuar gjithashtu udhëzues për konfigurimin e përrallave për Akses në Internetin privat (për shkak të popullaritetit të tyre masiv). Kontrolloni për: uTorrent, Vuze, Deluge, udhëzues përrua të PIA-s

Si të shkarkoni në mënyrë të sigurt torrentët me ExpressVPN

ExpressVPN ofron vetëm shërbim VPN (nuk keni një proxy torrent Socks5 si IPVanish dhe PIA). Ju mund të jeni të interesuar të mësoni se si të përdorni një proxy për përrua, ose avantazhet e një VPN vs Proxy.

Përdorimi i një VPN për të anonimizuar torrentet tuaja është shumë e thjeshtë, por këtu janë disa këshilla për të maksimizuar privatësinë tuaj me ExpressVPN.

Këshillë # 1 – Përdorni një lokacion të serverit miqësor për përrallat

ExpressVPN nuk e kufizon aktivitetin p2p në serverë të veçantë, por ata ndoshta preferojnë që të mos përhapet nga lokacione të caktuara të serverëve (të tilla si Shtetet e Bashkuara ose Mbretëria e Bashkuar).

Vende të mira të serverëve për përruajë përfshijnë: Kanada, Hollandë, Luksemburg dhe Zvicër.

Këshillë # 2 – Aktivizoni Kill-Switch

Nëse përdorni një VPN si metodën tuaj kryesore për përrua anonime, gjithmonë duhet të aktivizoni ndërprerësin e vrasjeve VPN.

Një ndërrues Kill është një opsion softuerik që do të shkatërrojë të gjithë veprimtarinë e internetit në pajisjen tuaj në rast të pamundur të një lidhjeje të rënë VPN (shkëputje). E vetmja mënyrë për të rivendosur hyrjen në internet është ose 1 – të lidheni përsëri me VPN, ose 2- të rivendosni përshtatësin e rrjetit tuaj.

Ndërprerësi i vrasjes së ExpressVPN ndodhet në cilësimet e softuerit nën skedën ‘General’. Thjesht kontrolloni kutinë e etiketuar:

Aktivizo Bllokimin e Rrjetit (Switch Kill Switch Internet)

Dhe duhet të jesh mirë të shkosh. Ju gjithashtu mund të vendosni opsionalisht nëse ta bëni kompjuterin tuaj të arritshëm për pajisjet e tjera në rrjetin tuaj ndërsa jeni i lidhur me ExpressVPN. Sido që të jetë, kjo nuk do të ndikojë në sigurinë tuaj ndërsa përrua.

ExpressVPN vrasës-ndërprerës

Aktivizoni ‘kill-switch’ të ExpressVPN për të parandaluar rrjedhjet aksidentale të IP-së gjatë përrallave.

Këshillë # 3 – Lidhuni gjithmonë me ExpressVPN para se të hapni klientin tuaj përrua

Kjo mund të duket e qartë, por është e mahnitshme se sa njerëz e bëjnë këtë gabim të thjeshtë. Gjithmonë duhet të lidheni me VPN tuaj përpara se të hapni klientin tuaj dhe të mos shkëputeni derisa të dilni nga programi përrua. Kjo është akoma e vërtetë edhe nëse nuk keni shkarkime aktive.

Nëse doni një shtresë të shtuar të sigurisë, mund të përdorni Vuze si klientin tuaj përrua. Vuze ka një veçori të lezetshme Inter Ndërfaqe Bind ’e cila nuk do të ju lejojë të shkarkoni torrente përveç nëse tuneli VPN është aktiv. Lexoni tutorialin tonë të konfigurimit të Vuze.

Udhëzues për Klientë për Torrent për ExpressVPN

ExpressVPN do të punojë me çdo klient kryesor torrent dhe nuk kërkohet konfigurim i veçantë në programin tuaj përrua. Thjesht lidheni me serverin VPN sipas dëshirës tuaj, aktivizoni Kill-Switch dhe filloni të shkarkoni torrentët.

Por secili klient torrent ka karakteristikat dhe funksionalitetin e tij specifik, kështu që ne kemi krijuar një udhëzues për të krijuar ato për të gjitha ato më të njohurat. Kjo do t’ju ndihmojë të siguroni intimitetin maksimal, shpejtësinë më të shpejtë të mundshme dhe të provoni konfigurimin e përroit tuaj për rrjedhje.

Udhëzues për konfigurimin e torrentit:

 • Android (tTorrent / Përfshirë)
 • përmbytje
 • QBittorrent
 • Tixati
 • uTorrent
 • Vuze

Përditësuar më 14 Mars 2018 nga BBVPN

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me