Hostgator

Hostgator

https://www.hostgator.com/

tl; dr

Edhe pse relativisht të shpejtë, përdoruesit e avancuar mund ta konsiderojnë që HostGator të mos ketë funksione. Sidoqoftë, nëse jeni duke kërkuar një shërbim të papërpunuar, të lehtë për t’u përdorur në internet, atëherë HostGator thjesht mund të jetë shërbimi i duhur për ju! .

Rishikimi i HostGator: 9 Pro & 5 Kundrat e Gatorit!

Tjetra në listën tonë të hosteve të përshtatshëm të uebit është HostGator gjithnjë i popullarizuar, shërbimi më seksi më i ndritshëm i web hosting për të gjithë ata.

Dihet që janë bukur.

Dihet që janë miqësore për përdoruesit.

Por si qëndron the Gatori kundër pjesës tjetër të gjigandëve të industrisë?

Për të zbuluar, ne kemi dhuruar deerstalkers tonë, kemi kërkuar bekime nga perënditë e gazetarisë dhe kontribuuar në planin e HostGator’s Baby për të bërë disa testime serioze (teste që askush tjetër nuk shqetësohet të bëjë, faleminderit shumë) vetëm kështu do ta dini nëse HostGator është hosti i duhur për ju.

Rezultatet nga testet tona janë në të vërtetë mjaft befasuese, por gjërat e mira vijnë për ata që presin dhe presin që ti të marrësh verdiktin tonë në fund të këtij shqyrtimi.

zbulim

Dy faqet tona të testimit janë hgcloudhosted.com dhe hgbabyhosted.com. I pari është pritur me HostGator Cloud Hatchling; ndërsa kjo e fundit është pritur me HostGator Baby.

9 arsyet pse HostGator është i përsosur për ju

1. Koha e shpejtë e reagimit të serverit

Nëse nuk e keni dëgjuar deri tani, këtu në Bitcatcha.com, ne me të vërtetë na pëlqen që pritja jonë në internet të jetë e shpejtë. SUPER shpejt.

Dhe këtu është vëmendja e HostGator.

SHBA (W)
SH.B.A. (E)
Londër
Singapore
Sao Paulo

32 ms36 ms221 ms221 ms139 ms

Bangalore
Sydney
Japoni
Kanadë
Gjermani

717 ms205 ms153 ms36 ms140 ms

Shpejtësia mesatare: 190 ms – Shihni rezultatin e plotë

Duke marrë parasysh faktin se ata kanë marrë vetëm 2 qendra të të dhënave (të dyja të vendosura në SH.B.A.), HostGator arriti të performojë vërtet mirë në Sao Paolo, Sidnei dhe Japonia, duke goditur të gjitha kohërat e përgjigjes nën 205 ms.

Ata e bënë mirë në Singapor dhe Londër (221 ms), por mbetën pak në Bangalore me 717 ms (nëse po e lexoni këtë nga India, më mirë të shmangeni. Shikoni planet tona më të mira të hostimit në Indi!)

Me një mesatare botërore prej 190 ms, HostGator fitoi vetë një A nga ne!

2. Shpejtësia e shpejtë e ngarkimit të faqes

Me përjashtim të PHP7.1 dhe një sistemi të ngjeshjes me përmbajtje të bazuar në Apache, HostGator nuk ka shumë gjëra për ta.

Ata nuk përdorin ruajtjen e SSD (të disponueshme vetëm me mbajtjen në cloud, përdorimin e duhur!), Nuk është vendosur asnjë server NGINX ose karakteristika të veçanta të caching si supercacher i SiteGround … megjithatë, orët e ngarkesës në sit janë shumë të shpejta!

Ne përdorëm webpagetest.org dhe hapëm faqen tonë të testit HGBabyHosted.com kundër HGCloudHosted.com tonë, dhe këtu janë rezultatet:

Gjerësia e rezultateve të HostGator Baby WebPageTest.org =

Testi i Shpejtësisë së faqes në internet (BabyGator HostGator)

Rezultatet e HostGator Cloud WebPageTest.org

Testi i Shpejtësisë së faqes në internet (Cloud HostGator)

Pritja e HostGator në Cloud është një nga shërbimet më të shpejtë dhe më të besueshëm të mbajtjes së faqes në internet, ne kemi pasur kënaqësinë ta përdorim (shikoni këtu rishikimin tonë), kështu që është duke thënë shumë kur themi se shpejtësia e ngarkesës në faqen e internetit të përbashkët të shpërndarjes është pothuajse e krahasueshme me pritja e tyre në re!

Sipas rezultateve të provës, shpejtësia e ngarkesës së hostit të përbashkët është vetëm pak më e ngadaltë sesa shpejtësia e ngarkimit të planit tonë Cloud, dhe kjo është shumë e mahnitshme duke marrë parasysh faktin që plani Cloud vjen me SSD, përmirësues të shpejtësisë, në thelb të gjitha kambanat dhe bilbilat botëror. të ofrojë.

Gjithashtu, kontrolloni TTFB midis të dy vendeve të testimit – ndryshimi është i papërfillshëm!

Ne kemi besim se me pak akordim dhe përpjekje të shkëlqyeshme, ne do të jemi në gjendje të ulim më tej shpejtësinë e ngarkimit edhe më shumë dhe shtrydhim sa më shumë lëng të jetë e mundur nga plani ynë HostGator Baby!

3. 99.9% Uptime e garantuara!

Mosmarrëveshjet mund të jenë seriozisht të dëmshme për një sit! Do të bëjë që ju të humbni shitjet e mundshme dhe më keq – do të bëjë që faqja juaj të bjerë në renditjen e Google, që do të thotë se do të humbni të gjitha ato klikime të ftohta të faqes së parë, gjë që nga ana juaj ju bën të humbni më shumë shitje!

Pra, po, joproduktive është një e vërtetë jo e madhe në industri, kështu që ne jemi mjaft të lumtur që plani i HostGator vjen me një 99.9% garanci në kohë, duke dështuar e cila, ne do të rimbursoheni me kredinë e 1 muajve për t’u përdorur në planin tonë ekzistues.

Sidoqoftë, me reputacionin e HostGator për të pasur kohë të qëndrueshme, ne nuk mendojmë se do të kemi nevojë ndonjëherë për të përdorur kreditë e tyre fare. Duke thënë të gjitha këto, ka disa kushte të garancisë me të cilat ne nuk jemi vërtet të kënaqur, por më shumë për këtë më vonë në pjesën e kundërt.

Uptime që nga Prilli 2018

100%

* HGBabyHosted.com (Datecenter: SH.B.A., Plani: Baby)

Uptime që nga janari 2017

99,97%

* HGCloudHosted.com (Datecenter: SH.B.A., Plani: Cloud Hatchling)

4. UI Super Friendly Friendly

Nuk e di pse, por ndërfaqja e përdoruesit të shumicës së shërbimeve të mbajtjes së faqeve atje duket se ishte dizajnuar nga dikush në vitet 80 që vendosi të dilte në punë përgjysmë.

Ju do të duhet të klikoni një mijë herë në kërkim të një mënyre për të bërë diçka të bërë, dhe problemi bëhet më i keq nëse nuk jeni të njohur me paraqitjen (kjo është arsyeja pse ne preferojmë cPanel – gjithçka është aty ku duhet të jetë!)

Jo HostGator.

Ndërfaqja e përdoruesit të HostGator

Me ngjyrat e tyre të ndritshme, ata janë të vetmit me një UI që në të vërtetë janë të këndshme për sytë, dhe jo vetëm kaq – ata e kanë bërë atë shumë të lehtë për të lundruar nëpër faqen e hyrjes së klientit!

Gjithçka është vendosur intuitivisht, me të gjitha lidhjet dhe butonat e rëndësishëm të vendosura në vendet që natyrshëm tërheq vëmendjen, duke e bërë tërë përvojën sa më miqësore të jetë e mundur.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për pronarët e biznesit, pse? Sepse kur jeni shumë të zënë duke kuptuar se cili buton bën çfarë dhe ku të shkoni për të bërë diçka, ju po humbni kohë të çmuar të mos menaxhoni biznesin tuaj, që do të thotë që nuk po fitoni para!

Me HostGator, lehtë do të jeni në gjendje të lundroni në login e klientit dhe të vendosni faqen tuaj në asnjë kohë, falë projektuesve të tyre UX!

5. Kickass Site Builder & Install 1 Click

Unë mendoj se të gjithë mund të pajtohemi që komoditeti dhe shpejtësia janë thelbësore për pronarët e afarizmave kur bëhet fjalë për ndërtimin e sitit.

Ndërtuesi i faqeve të integruara të HostGator arrin t’i bëjë të dyja, duke ju lejuar të zgjidhni shpejt një shabllon, ta rregulloni atë në përmbajtjen e zemrës suaj dhe ta keni gati për të shkuar brenda vetëm disa orësh.

Ata kanë tema me të vërtetë profesionale në kërkim dhe pasi të keni zgjedhur një që ju pëlqen, mund ta personalizoni me widget, tipare, shirita kërkimi ose çfarëdo që dëshironi.

Modelet e Ndërtuesit të sitit HostGator

I gjithë procesi është i shpejtë dhe i përshtatshëm, dhe na deshën vetëm disa orë për të ngritur sitin tonë të testimit (duhej ta kthenim atë në aksione WordPress për të gjithë testimin e shpejtësisë).

Dobësi është se ndërtuesit e faqeve zakonisht nuk janë optimizuar për shpejtësinë, kështu që ka një tregti për lehtësinë!

Do të shijoni gjithashtu instalimet me 1 klik, gjë që e bën instalimin e aplikacioneve tuaja të preferuara super të shpejtë dhe në mënyrë të pabesueshme të përshtatshme! Kjo ju lejon të merrni faqen tuaj në kohën më të shkurtër të mundshme, kështu që ju mund të merrni fjalë për fjalë të biznesit dhe të merrni ato numra të shitjeve!

HostGator 1 Klikoni Instalo

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të klikoni në aplikacionin që dëshironi, zgjidhni drejtorin që dëshironi të instalohet dhe goditni butonin instalues ​​- HostGator do të paracaktojë gjithçka tjetër për ju!

HostGator 1 Klikoni Instaloni Aplikacionet

6. Shërbimi i klientëve shumë të përgjegjshëm

Nëse keni pasur ndonjëherë pakënaqësi për të bërë diçka të gabuar në faqen tuaj pa askënd në dispozicion për t’ju ndihmuar, do të vlerësoni një ekip me të vërtetë të përgjegjshëm, të fortë të shërbimit ndaj klientit.

Përvoja jonë me mbështetjen e klientit të HostGator ishte përgjithësisht mjaft e mirë. Via livechat, ne nuk kemi pse të presim më gjatë se 3 minuta që ata të përgjigjen dhe meqenëse çështjet tona ishin relativisht të vogla, ata arritën ta rikthejnë faqen tonë në internet vetëm brenda 15 minutave!

Sidoqoftë, tani, paraqitja e një bilete nuk është e mundur sepse me sa duket ata janë duke azhurnuar sistemin e biletave, kështu që ne do të duhet të varemi plotësisht nga biseda e tyre e drejtpërdrejtë, ose do të duhet të telefonojmë.

Nëse preferoni të mos flisni me askënd, ata kanë marrë gjithashtu një arkiv të madh të artikujve të bazës së njohurive, në mënyrë që të mund të përpiqeni të rregulloni cilindo çështje që ju përballoni vetë!

Ne jemi mjaft të lumtur me shërbimin e tyre të klientëve deri më tani, sepse kemi disa shqetësime se sa të aftë janë ata kur bëhet fjalë për zgjidhjen e çështjeve më të ndërlikuara, të cilat ne do t’i nxjerrim në pah në pjesën tonë kundër.

7. Burime të pakufizuara / të pa-matura!

Ata thonë se gjërat më të mira në jetë janë falas, dhe ne do të duhet të pajtohemi! Disa nga karakteristikat që na shpërthejnë me HostGator të përbashkët janë sendet falas dhe të pa-matura. Këtu janë disa nga të preferuarat tona:

Merrni këtë – ju duhet të presë sa më shumë domene dhe adresa emaili që dëshironi me HostGator! Nuk është më shqetësuese nëse duhet të vendosni se cilat fusha duhet të japin përparësi ose duhet të paguani shtesë për adresat e postës elektronike për stafin e ri. Prova shumë e ardhshme!

Do të shijoni gjithashtu gjerësinë e bandës së pa-matur dhe hapësirën e diskut, por këto janë të kufizuara në politikën e tyre të pranueshme të përdorimit të TOS. Për sa kohë që nuk e abuzoni me sistemin (p.sh. ruajtja e kopjeve rezervë të kopjes rezervë në sistemin e tyre) ose nuk merrni pjesë në aktivitete për ndarjen e skedarëve nga kolegë deri në kolegë, duhet të jeni mirë.

Shërbimi i ruajtjes së pakufizuar të hostGatorit dhe termit të bandës së gjërë

8. IP i Dedikuar Falas (Vetëm Plani i Biznesit)!!

Me Planin e Biznesit, do të shijoni IP të dedikuar FALAS dhe pse në tokë është kjo e rëndësishme?

Epo kur drejtoni një sit të tregtisë elektronike, do të dëshironi të rrëmbeni IP dhe SSL të dedikuar për t’i mbajtur të dhënat e klientit tuaj të sigurt dhe të sigurt! Ndihmon për të krijuar besim midis klientëve tuaj dhe faqes tuaj, dhe kjo është me të vërtetë e rëndësishme nëse dëshironi që biznesi i përsëritur prej tyre!

Shumica e njerëzve do të duhet të paguajnë për këtë shërbim (SiteGround tarifon 30 dollarë në vit vetëm për IP të përkushtuar!) Kështu që ta merrni falas nga Plani i Biznesit i HostGator është shumë i madh!

Në të vërtetë ka një ton përfitimesh që IP-ja e dedikuar sjell në tryezë, por ne do ta mbulojmë atë në një artikull tjetër në të ardhmen e afërt.

9. Deri në 60% Ulje për Lexuesit e Bitcatcha

Nëse jeni akoma në gardh, kjo thjesht mund t’ju ndihmojë të vendosni nëse dëshironi të presë me HostGator – ne kemi siguruar një marrëveshje të çmendur me ta, ekskluzive vetëm për lexuesit tanë!

Pas kontrollit, kyç në “bitcatcha“Dhe do të shijosh një dajak 60% zbritje ndonjë prej planeve të paketave të pritura të përbashkëta dhe të shitësit (vetëm për afatin fillestar)!

Nëse jeni duke kërkuar në vend të Cloud hosting, mos u shqetësoni – i njëjti kod ju jep 30% zbritje nga planet e tyre të reja të pritjes në cloud, dhe 40% zbritje nga ndonjë nga planet e tyre VPS, Dedikuar ose WordPress!

shënim

60% zbritje vlen vetëm për faturën e parë. Rinovimi do të ngarkohet me çmim të rregullt. . (Kodi kupon: bitcatcha)

Farë nuk mund të të pëlqejë rreth HostGator

1. Mungesa e Karakteristikave të Shpejtësisë së Dedikuar

Edhe pse HostGator performon mjaft mirë në vetvete, (marrja e një gradë A + nga ne nuk është e lehtë!) Ne nuk mund të ndihmojmë por të pyesim veten se sa më mirë mund të jenë nëse do të bënin përpjekjet për të përfshirë disa karakteristika të shpejtësisë, si serveri NGINX optimizimet e sistemit të konfiguruar ose 1-klikues!

Tani për tani, mënyra e vetme për të optimizuar dhe shtrydhur të gjithë lëngun nga serveri është të shkulni me dorë dhe të instaloni shtojca, gjë që kërkon kohë dhe ekspertizë – diçka që shumica e pronarëve të bizneseve mund të mos e ketë gjithmonë në dorë.

2. Garancia me hije e shpejtë

Pra, ata na kanë dhënë një garanci 99% në kohën e duhur, dhe ata në të vërtetë janë në përputhje me kohën e tyre, pa dyshim që është shumë e mirë.

POR.

Actuallyfarë ndodh në të vërtetë kur koha e tyre e zgjatur ulet nën 99%? A do të marrim kredinë tonë 1 muaj ashtu siç u premtua?

Këshillë: askush nuk e di.

Garanci me kohë të mprehtë të HostGator

E shihni, TOS-i i tyre thotë se ndërsa do të gëzojmë një muaj kredi për paketat tona nëse ato zgjasin më poshtë se 99.9%, miratimi i kredisë është në diskrecionin e vetëm të HostGator.

Me fjale te tjera, ata mund të zgjedhin të mos e respektojnë garancinë nëse e ndjejnë atë.

Ndërsa ne e kuptojmë se HostGator duhet të mbrohet kundër pretendimeve të paskrupull, të paturit e gjykimit të vetëm për miratimin e kredisë është seriozisht me hije, dhe e bën garancinë e tyre plotësisht të keqe.

3. Shërbimi i pakualifikuar i klientit

Në rregull, kështu që ata kanë fituar pikë cookie për të qenë me të vërtetë të përgjegjshëm, por ne kemi dyshime serioze në lidhje me aftësinë e stafit të tyre mbështetës për të zgjidhur probleme serioze.

Duke folur nga përvoja e kaluar, duket se ndihma e tyre e drejtpërdrejtë është dhënë nga India (si shumica e filialeve të EIG) dhe shumicën e kohës, ata janë mjaft të padobishëm në zgjidhjen e çështjeve reale.

Ne nuk jemi të vetmit që ndjehemi në të njëjtën mënyrë, shikoni këto pamje të mëposhtme:

Shqyrtime të përdoruesve të HostGator

Për më tepër, në kohën e shkrimit, ne nuk jemi në gjendje të paraqisim një biletë sepse me sa duket ata janë duke azhurnuar sistemin e tyre të biletave. Ne donim t’i thërrisnim ata, por duhej të hidheshim nëpër gurë vetëm për të gjetur numrin e telefonit të tyre mbështetës.

Seriozisht Hostgator, çfarë po bëni djemtë?

4. Shitja e gjërave gjatë arkëtimit

Kjo është një praktikë tjetër me hije për të cilën nuk jemi shumë të lumtur.

Kur jeni në pikën e blerjes, UI intuitive e HostGator përpiqet t’ju mashtrojë në blerjen e të gjitha produkteve anësore që nuk ju duhen vërtet.

Sigurohuni që të shikoni me kujdes opsionet tuaja dhe zgjidhni kutitë në gjërat që nuk dëshironi, përndryshe do të gjeni veten duke paguar ekstra.

5. Vetëm 2 qendër të dhënash

Po, keni lexuar drejt – HostGator ka vetëm 2 qendra të të dhënave dhe ato të dyja janë të vendosura në SH.B.A. Nëse jeni në një vend që është larg dhe po mendoni të blini një llogari HostGator, mund të dëshironi të kontrolloni përsëri këtë pamje nga ekrani për të parë nëse koha e përgjigjes është mjaft e shpejtë për ju.

SHBA (W)SH.B.A. (E)LondërSingaporeSao Paulo
32 ms36 ms221 ms221 ms139 ms

BangaloreSydneyJaponiKanadëGjermani
717 ms205 ms153 ms36 ms140 ms

Ku janë audienca juaj?

Farë është më e keqja është se ne nuk kemi për të zgjedhur se cilën qendër të dhënash mund të përdorim, HostGator vendos automatikisht atë për ne!

Pasja e vetëm 2 qendrave të të dhënave tashmë nuk është e shkëlqyeshme por nuk lejon klientët tuaj të zgjedhin se me cilën qendër të dhënash dëshirojnë të presin, kjo është thjesht e fshehtë.

Sigurisht, HostGator ka filialet ndërkombëtare në vendet aziatike si psh Hostgator.in dhe HostGator.sg, por ato janë famëkeqe për shërbimin me të vërtetë të dobët, gjë që me të vërtetë na bën të mos dëshirojmë të pritemi me ta.

Planet dhe Karakteristikat e HostGator

Planet e përbashkëta

Llogaritë e përbashkëta të HostGator vijnë në 3 madhësi të mrekullueshme për t’iu përshtatur nevojave të të gjithëve.

hatchling
bebe
biznes

Fushat e lejuara
1
i pakufizuar
i pakufizuar

Bandwidth
pamatur
pamatur
pamatur

SSL falas
po
po
po

IP e përkushtuar falas
jo
jo
po

çmim
2.78 $ * / hënë
$ 3,98 * / muaj
$ 5,98 * / muaj

* Pricemimi special hyrës për periudhën e pajtimit 36 ​​muaj.

Nëse jeni duke kërkuar të organizoni vetëm 1 sit pa pritje në internet, atëherë plani i kapjes funksionon mirë, por personalisht ne ndjehemi se është më mirë të filloni me planin e Foshnjës. Thjesht kushton pak më shumë se një dollar më shumë në muaj, dhe do të presësh sa më shumë domene sa të duash!

Sigurisht, nëse gjërat po shkojnë mirë, gjithmonë mund të vendosni të azhurnoni në planin e biznesit dhe të shijoni të gjitha shërbimet e tij ekskluzive, si shërbimin telefonik falas SSL, IP Dedikuar dhe VoIP.

Siç kemi përmendur edhe më parë, këto luksoze të vogla shtesë në të vërtetë kalojnë në një rrugë shumë të gjatë për ta bërë faqen tuaj të tregtisë elektronike të duket legjitime ekstra!

Rezervimi në re

Nëse pritja në Cloud është më shumë nga gjërat tuaja, do të zgjidhni midis këtyre 3 opsioneve:

Hapësira re
Re Cloud për fëmijë
Reja e biznesit

Fushat e lejuara
1
i pakufizuar
i pakufizuar

kujtim
2GB
4GB
6GB

CPU Core
2
4
6

IP e përkushtuar
jo
jo
po

çmim
4,95 $ * / muaj
6.57 $ * / muaj
9,95 $ * / muaj

* Pricemimi special hyrës për periudhën e pajtimit 36 ​​muaj.

Përsëri, ju mund të shkoni me re hatchling nëse me të vërtetë dëshironi të ulni kostot, por merrni shumë më tepër me Baby cloud. Ashtu si me planet e përbashkëta të pritjes, ju do të keni mundësinë të rifreskoni në planin e Biznesit në cloud kur e shihni të arsyeshme.

Cloud WordPress

Ata gjithashtu kanë plane të WordPress Cloud!

motorino
standard
biznes

Faqet e lejuara
1
2
3

Vizitat / mo
100K
200K
500k

backups
1GB
2GB
3GB

Fuqia e llogaritjes
2x
2x
5x

çmim
5,95 $ * / muaj
7,95 $ * / muaj
9,95 $ * / muaj

* Pricemimi special hyrës për periudhën e pajtimit 36 ​​muaj.

Tani këto plane janë krejtësisht të ndryshme nga planet e pritjes së përbashkët dhe ato cloud në kuptimin që ato janë optimizuar për WordPress dhe ju do të merrni në maksimum 3 site, madje edhe me planin e biznesit.

Si qëndron HostGator kundër Konkurrencave?

HostGator VS SiteGround – Cila është më e mirë për WordPress?

Ne nuk mund të ndihmojmë por të krahasojmë HostGator me hostin aktual të preferuar të uebit, SiteGround, kështu që le të shohim tiparet që secila kompani ka për të ofruar.

Hostgator
SiteGround

1-Klikoni në Instalimet WP
po
jo

Parametrat e optimizuar para
jo
SiteGround Optimizer

Karakteristikat e Shpejtësisë Pronësore
jo
SuperCacher

Mbështetje Git
jo
po

Garancia e orarit
i diskutueshëm
po

SSL falas
po
po

Rezervime falas ditore
jo
po

Qendrat e të dhënave
2 (vetëm në SHBA)
5 (në 3 rajone)

Kur vendosen krah për krah si kjo, është mjaft e qartë se cili web hosting ju ofron vlerë më të mirë për para në afërsisht të njëjtën gamë çmimesh.

Instalimet me një klikim të HostGator për WordPress janë të mrekullueshme dhe me të vërtetë ndihmojnë të kurseni kaq shumë kohë, por SiteGround ka dorën e sipërme kur bëhet fjalë për veçoritë.

Kurseni shumë më shumë kohë me optimizuesin dhe Supercacher të SG të SiteGround (nuk ka nevojë të shkulni me dorë dhe të instaloni shtojcat) dhe SSL dhe kopjet rezervë të tyre të përditshme sjellin aq shumë vlerë në plan!

Gjithashtu, le të flasim për qendrat e të dhënave – 2 i HostGator në SHBA kundrejt faqes 5 të SiteGround përhapur në 3 rajone.

Edhe pse kohët e reagimit të serverit të HostGator janë në të vërtetë mjaft të shpejta, vendet më larg mund të mos jenë në gjendje të shijojnë plotësisht shpejtësinë e tyre të reklamuar për shkak të distancës.

Me SiteGround, do të keni mundësi të zgjidhni një qendër të dhënash që është më afër vendndodhjes tuaj, e cila patjetër ndihmon me kohën e reagimit të serverit.

Duke thënë të gjitha këto, nuk ka asnjë pritës të përsosur në internet atje. Secili ka të mirat dhe të këqijat, madje edhe SiteGround ynë i dashur (nuk na pëlqen se sa të shtrenjta kanë marrë rinovimet e tyre – lexoni më shumë këtu).

Me HostGator, tregtia për mungesën e karakteristikave të tyre është UI e tyre miqësore për përdoruesit dhe çmimet e tyre të nivelit të ultë të ulët të hyrjes. Do të shtypeni shumë për të gjetur një UI tjetër si kjo në pikën e tyre të çmimeve!

shënim

Për një krahasim më të thelluar midis të dyve, lexoni analizën tonë këtu – SiteGround VS HostGator.

BoldGrid i HostGator’s Site Builder VS Inmotion’s

Siç kemi përmendur në rishikimin tonë të Hosting Inmotion, ndërtuesi i tyre i integruar i faqes BoldGrid është mjaft i çuditshëm.

Ndërtuesi i sitit HostGator

Redaktimi i një faqe në ndërtuesin e sitit të HostGator

Ndërsa ndërtuesi i faqeve të pronarit shumë të HostGator është me të vërtetë shumë i mirë dhe i lehtë për t’u përdorur, nuk ka asgjë kundër BoldGrid.

Nëse thjesht po kërkoni diçka që është e përshtatshme dhe e bën faqen tuaj të duket e mirë pa ndonjë ndërhyrje, atëherë krijuesi i faqes së HostGator e bën punën mirë, por nëse doni kontrolle më komplekse dhe opsione me porosi, HostGator nuk do ta shkurtojë atë.

BoldGrid është pak më e komplikuar për t’u përdorur, por ofron shumë më tepër përsa i përket përshtatjes.

Ata kanë më shumë mjete në mënyrë që të mund të kryeni manovra më komplekse, dhe më së miri, sitin që ju krijoni me BoldGrid si tuajin për të mbajtur si tuajin, kështu që migracioni i sitit nuk duhet të jetë problem nëse vendosni të ndryshoni hostet!

Sidoqoftë, duhet të keni parasysh që BoldGrid është një ndërtues Premium në internet që vjen falas me Inmotion Hosting, ndërsa krijuesi i faqes së HostGator është vetëm ai – një krijues falas faqesh.

Për atë që është, krijuesi i faqes pa pagesë të HostGator e bën punën e tij të mirë.

Aktgjykim: A duhet të pres me HostGator?

Ne duhet të themi që edhe pse ndihemi mirë në lidhje me HostGator, me të vërtetë nuk na bën të ndihemi mirë. Ata duket se janë kujdesur për një turmë të harruar, një demografik që nuk interesohet me të vërtetë për optimizimet dhe shkuljet.

Nëse bini në këtë kategori, HostGator është në të vërtetë hosti i përsosur për ju! Ju nuk do të duhet të shqetësoheni për asgjë. Ata janë me të vërtetë të lehtë për t’u përdorur dhe intuitivë – thjesht instaloni, rregulloni dhe jeni mirë të shkoni!

Sidoqoftë, nëse jeni lloji që ju pëlqen të shkulni, optimizoni dhe bëni gjithçka që ju nevojitet për të marrë sa më shumë shpejtësi nga pritja juaj në internet, mund të mos ju pëlqejë kaq shumë HostGator. Ne ndiejmë se ata janë duke u përpjekur të heqin sa më shumë kontrollin që të jetë e mundur nga ne vetëm në mënyrë që ata të sigurojnë që sistemet e tyre të funksionojnë pa fshehje – siç u përmend më lart, është e shkëlqyeshme për turmën e pamendur që pret jo në internet por nëse e dini se çfarë jeni duke bërë, kjo ndjehet mjaft kufizuese.

Whatfarë u mungon karakteristikave, ato përbëjnë lehtësinë e përdorimit. UI e tyre është po aq intuitive dhe e lehtë për t’u përdorur, kam besim që gjyshja ime mund të krijonte një sit të thjeshtë me HostGator.

Me shpejtësi, nuk kemi asnjë ankesë për kohët e përgjigjes së serverit të HostGator. Ato janë relativisht të shpejta, siç dëshmohet me rezultatet e provës nga kontrolluesi ynë unik i shpejtësisë së serverit.

Sidoqoftë, ne nuk na pëlqen që ata kanë vetëm 2 qendra të të dhënave (të dy me qendër në SH.B.A.) dhe se ata nuk na lejojnë të zgjedhim se me cilin duam të presim.

Nevoja e tyre për të punësuar njerëz më të aftë në departamentin e tyre të mbështetjes (ose ndoshta jo duke e nënshkruar atë në Indi), por kredia e dhënë aty ku pritet kredia, ata janë shumë të përgjegjshëm.

Përveç kësaj, unë mendoj se jemi shumë mirë me HostGator.

Karakteristikat kryesore

 • . Hapësira e Dismetuar në Disk
 • . Bandwidth i paplotësuar
 • ✓ SSL falas
 • Access Qasja në SSH, CGI
 • PHP5, RoR, Python, Cron
 • .9 99.9% Garanci e Uptime
 • Kthim i parave 45-ditore

Rekomanduar Për

 • • Tregtia elektronike
 • • WordPress
 • • Forum
 • • Joomla, Drupal
 • • Uebfaqja e Biznesit
 • • Të gjitha faqet e internetit me madhësi

>

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me