Rishikimi i Qasjes në Internet në Internet: Pse PIA është mbreti që nuk regjistrohet në intimitetin

Qasja në Internet VPN Rishikimi

Qasje në Internet private është tashmë një VPN legjendare në mesin e përdoruesve të përrallave. Ata ishin një nga kompanitë e para VPN në botë që prezantuan një politikë të vërtetë ‘pa logs’, dhe popullariteti i tyre u rrit me shpejtësi që nga ajo kohë.


Në vitin 2016 PIA tani ka të paktën 10 konkurrentë që pretendojnë se janë ‘VPN’ të mos prerjes gjithashtu, por pak (nëse ka) mund të ofrojnë të njëjtin nivel sigurie, miqësie për torrentin dhe çmimin për të cilin Accessi i Internetit Privat është i famshëm. Mësoni pse të gjitha vpns ‘jo-logging’ NUK janë të njëjta.

Nëse kjo tingëllon pak e njëanshme për një përmbledhje, është. Unë kam qenë një pajtimtar i PIA që nga 2013, dhe personalisht e përdor dhe e dua shërbimin e tyre. Unë rekomandoj që pothuajse çdo përdorues bittorrent të provojë së pari Qasjen në Internet në Internet, përpara se të testoni VPN më të shtrenjta, sepse PIA jep 90% të veçorive dhe 100% të intimitetit me 1/2 çmimin e shërbimeve konkurruese.

Subsdo abonim i PIA përfshin një politikë 7-ditore, 100% të rimbursimit.

Profili i kompanisë

Rishikimi i hyrjes private në internet

Faqja e internetit: www.privateinternetaccess.com
Shtabi: Me seli në SH.B.A.
Politika e prerjeve: Nuk ka shkrime. periudhë.
Mimi normal: 6,95 $ / muaj

Oferta më e mirë: $ 3,33 / muaj (merrni këtë ofertë)

Qasja në Internet private: Specifikimet

Qasja në Internet private përputhet ose tejkalon standardin e industrisë në pothuajse të gjitha standardet e enkriptimit, sigurisë dhe intimitetit. Nuk është çudi që ata u emëruan ‘vpn-ja më e mirë e torrentit tonë të vitit 2014 & 2015.

Ne madje krijuam një udhëzues hap pas hapi duke ju mësuar teknikat / këshillat më të mira për të shkarkuar përrua me PIA.

 • Kriptimi i AES me 256-bit
 • Kriptimi i shtrëngimit të dorës 4096-bit (standardi i industrisë rreh)
 • Asnjë regjistër i aktivitetit, shkrimet e lidhjes ose metadata (Mëso më shumë)
 • Lejohen përrua në të gjithë serverët (të rrallë)
 • Aplikacione PC / Mac / Android / iPhone
 • Pagesat anonime të pranuara (mëso si)
 • Përfshin Shërbimin Proxy Holland SOCKS5 (E shkëlqyeshme për përruajtjet)
 • 5 lidhje të njëkohshme lejohen (mbroni të gjitha pajisjet tuaja)

Rishikimi i aksesit në internet privat: Tiparet tona të preferuara

Para se të futemi në mishin e rishikimit tonë, thjesht dua të veçoj veçoritë e mia të preferuara në lidhje me PIA, kombinimi i të cilave është arsyeja PIA është VPN më e mirë e rekomanduar në këtë faqe (dhe mori një 10/10 TorrentScore)

Në asnjë mënyrë të veçantë:

Politika e prerjeve
PIA nuk mban regjistra. Asnje. Ata kanë qenë shumë të qëndrueshëm në këtë pikë (dhe deri më tani nuk ka pasur ndonjë arsye për të dyshuar në to, ndryshe nga disa VPN të tjera). Meqenëse ato janë me qendër në SH.B.A., nuk ka asnjë kërkesë prej tyre që të mbajnë ose regjistrojnë ndonjë të dhënë të sesionit të përdoruesit. Ne gjithmonë rekomandojmë përdoruesit e përrallave të zgjedhin një VPN të vërtetë që nuk regjistrohet për intimitetin / sigurinë maksimale.

Torrent-mirëdashësi
Për dallim nga shumica e VPN-ve, PIA lejon torrentimin në të gjithë serverët VPN. Ata janë në gjendje ta bëjnë këtë përmes një zgjidhjeje unike, ku ata do të rivotojnë trafikun e përroit (dhe vetëm trafikun e përroit) përmes një VPN sekondare, nëse jeni duke torrentuar në disa serverë me rrezik të lartë (SH.B.A., UK, Australi, etj). Shtë një zgjidhje e zgjuar (dhe plotësisht prapa skenave, kështu që shumica e përdoruesve nuk janë në dijeni edhe se po ndodh).

Për shkak se PIA nuk mban shënime, identiteti i shkarkuesve të përrallave që përdorin shërbimin e tyre mbahet gjithmonë sekret, dhe adresa juaj e vërtetë IP nuk do të shfaqet në dallëndyshet e tua (për sa kohë që keni një lidhje aktive VPN). Ne kemi udhëzues të plotë se si të përdorim uTorrent, Vuze dhe Qbittorrent në mënyrë anonime.

PIA gjithashtu kryesoi listën tonë të ‘VPN-ve më miqësore për torët’

siguri
PIA përdor 256-bit encryption AES (e cila konsiderohet e pathyeshme nga sulmet e forcës brutale dhe është forca standarde e enkriptimit të industrisë. Mbi të gjitha, PIA u jep përdoruesve kontroll me porosi mbi forcën e kriptimit, gjatësinë e çelësit dhe algoritmin e përdorur.

Ata gjithashtu ndërtuan mbrojtje shtesë IP për rrjedhje në programin e tyre, me mbrojtje nga DNS Leaks, IP Leaks (kill-switch) dhe WebRTC.

çmim
Ju nuk mund të flisni për PIA pa përmendur çmimin. Nëse përfitoni nga çmimet e tyre 1 vjeçare, ju mund të merrni PIA për 3,33 $ / muaj (39,95 $ / vit). Me kompanitë më të krahasueshme VPN me çmim rreth 8-12 $ / muaj, unë e konsideroj PIA-n si një vlerë të jashtëzakonshme. Të gjitha planet përfshijnë një bandë të pakufizuar, të gjithë programin kompjuterik, garancinë e tyre ‘pa logs’ dhe një politikë rimbursimi 7-ditor.

Qasja në Internet private: Softuer

Pasi të regjistroheni në PIA, do të merrni një email me informacionin tuaj të hyrjes / fjalëkalimit, si dhe një lidhje për të shkarkuar programin VPN. Prej tyre, instalimi zgjat më pak se 2 minuta. Pastaj thjesht regjistrohu duke përdorur kombinimin e hyrjes / fjalëkalimit të dhënë dhe je gati për t’u lidhur me një server VPN.

Cilësimet e softuerit PIA

Herën e parë kur filloni programin, ju rekomandoj të hapni skedën e përparimeve të cilësimeve duke klikuar butonin ‘Advanced’ në fund. Do të shihni një ekran që duket si ky:

Menuja e përparuar e cilësimeve

Menuja e përparuar e cilësimeve

Ana e majtë e dritares tregon ende përmbajtjen e menusë së cilësimeve ‘të thjeshtë’. Ju mund të zgjidhni nëse dëshironi të filloni automatikisht dhe të lidheni automatikisht me VPN gjatë fillimit. Ju gjithashtu mund të zgjidhni serverin tuaj të preferuar VPN kur të lidheni automatikisht.

Cilësimet e përparuara (në të djathtë) japin një kontroll më të madh mbi disa karakteristika të përparuara si përcjellja e portit, lloji i lidhjes dhe mbrojtja e rrjedhjes së IP. Nëse nuk jeni të sigurt se cilat cilësime duhet të zgjidhni, cilësimet e paraqitura janë shumë të sigurta dhe miqësore për përdoruesit.

Këtu keni një përmbledhje të shpejtë të opsioneve tuaja:

 • Lloji i lidhjes (TCP ose UDP) – UDP në përgjithësi është më e shpejtë dhe zgjidhja më e mirë për përrua / transmetim
 • Porti i largët – Zgjidhni se cila porte # OpenVPN funksionon. Auto është mirë për shumicën e përdoruesve.
 • Forcimi i portit – Aktivizoni përcjelljen e portit nëse duhet të merrni përmes një ruteri. Karakteristikë e përparuar.
 • Vrasin kaloni – Kjo është një veçori e sigurisë që do të shkatërrojë lidhjen tuaj të internetit nëse VPN shkëputet. Mësoni më shumë këtu.
 • Mbrojtja e rrjedhjeve DNS – Forconi kompjuterin tuaj të përdorë DNS të PIA-s në vend të ofruesit tuaj të internetit. Recommended.
 • Mbrojtja e rrjedhjeve IPv6 – Sigurohuni që VPN juaj të mos lëshojë adresën tuaj IPv6 (në krahasim me IPv4). Testoni këtë.

Cilësimet e kriptimit

Qasja në Internet private u jep përdoruesve kontroll me porosi mbi algoritmin e kriptimit dhe forcën që përdor softueri. Kjo mund të shkulet për të gjetur përzierjen optimale të shpejtësisë dhe sigurisë për nevojat tuaja. Nëse nuk jeni i sigurt se çfarë të zgjidhni, PIA rekomandon të lini cilësimet e paracaktuar që janë:
 • Kriptimi i të dhënave – AES 128
 • Autentifikimi i të dhënave – SHA1
 • Kriptimi i shtrëngimit të dorës – RSA 2048
Nëse dëshironi kriptimin më të fortë të mundshëm (shpejtësitë do të jenë më të ngadalta) ndryshoni cilësimet tuaja në ato të treguara këtu:

Cilësimet më të larta të shifrimit të PIA-s

Cilësimet më të larta të kriptimit

Lidhja me një server VPN

Lidhja me një server VPN bëhet nga ikona e tabakës së sistemit PIA e treguar këtu me të kuqe:

Foto

Pica e Paya Tray

Nëse nuk e shihni këtë ikonë në tabanin e sistemit tuaj (dhe programi po funksionon), atëherë duhet të klikoni në shigjetën e vogël ‘lart’ dhe të rregulloni cilësimet e tabakës së sistemit tuaj për të shfaqur gjithmonë ikonën e tabakës PIA.

Për t’u lidhur me një server, kliko me të djathtën në ikonën e tabelës PIA e cila do të sjellë listën e plotë të serverëve. Lëvizja nëpër listë është paksa e vështirë në ekranet me rezolucion të ulët sepse e gjithë lista nuk përshtatet në madhësitë e ekranit nën 1920×1080.

VPN menjëherë do të fillojë procesin e lidhjes kur klikoni në një vendndodhje të serverit. Do të dini që lidhja është e suksesshme kur ikona e provës PIA kthehet në jeshile të ndritshme.

Ju gjithashtu mund të përdorni një faqe falas si ipmonkey.com ose iplocation.net për të verifikuar që VPN po punon si duhet.

Lista e serverëve PIA

Nisni listën e serverëve nga tabaka e sistemit

Ikona e trayit bëhet e gjelbër kur lidhet

Treguesi ‘Lidhja aktive’

Rezultatet e testit të shpejtësisë

Qasja në Internet private performoi jashtëzakonisht mirë në testet tona të shpejta (ndryshe nga shumica e VPN me çmim buxheti që priren të jenë tepër të mbipopulluar).

Ne ishim në gjendje të merrnim vlerësime me shpejtësi ‘A’ në shumicën e serverëve, që do të thotë se jeni më mirë se 90% e përdoruesve në të njëjtin vend!

Ai që vlerësoi shpejtësinë ‘B’ ishte në Hollandë (një vend jashtëzakonisht i popullarizuar i serverëve për shkarkuesit e torrentëve), kështu që priret të jetë më i mbushur me njerëz. Ne ende kemi menaxhuar shpejtësi më të larta se 65% përdorues në atë vend.

Ju duhet vetëm 5-7 Mbps për të transmetuar Video HD

Ashtu si një pikë krahasimi, përmbajtja e Netflix HD rrjedh me rreth 5-7 Mbps. Ne ishim në gjendje të arrinim shpejtësi prej 7-16x ai pikë referimi. PIA madje ishte në gjendje të transmetojë përmbajtje 4k nga shumica e lokacioneve të serverëve që kemi testuar.

IPVanish është një nga VPN-të e vetme që është vazhdimisht më i shpejtë se PIA. Nëse shpejtësia është përparësia juaj # 1, duhet të përfitoni nga politika e tyre 7-ditore e rimbursimit 100%.

Ne gjithashtu bëmë një krahasim të plotë të PIA-s kundër IPVanish.

Pia Speedtest, SH.B.A.

Texas, SH.B.A.

PIA Speedtest Kanada

Toronto, Kanada

Pia Speedtest, Hollandë P2P

Holandë

Privatësia dhe Siguria

Qasja në Internet private përputhet ose tejkalon masën standarde të sigurisë së industrisë për pothuajse çdo aspekt të shërbimit të tyre. Përtej kësaj, ata kanë qenë shumë proaktivë për t’iu përgjigjur dhe rregulluar rrjedhjet e sigurisë VPN kur ato gjenden, ndërsa VPN më pak të njohura shpesh injorojnë raportet e cenueshmërisë ose rregullimet e vonesave.

Ata ishin gjithashtu një nga kompanitë e para VPN që miratuan një mos pyet, mos thuaj politikën e vërtetë të mos-logs, dhe ato janë VPN më e popullarizuara që nuk regjistrohen në botë (veçanërisht në mesin e vizitorëve në këtë faqe në internet).

Politika e privatësisë dhe prerjeve

Pothuajse të gjitha kompanitë VPN mbajnë shënime dhe regjistrat e seancës / historisë së llogarisë VPN për periudha për 6 muaj. Qasja në Internet private NUK. Ata nuk regjistrojnë asnjë metadatë të historisë suaj të sesionit (KB të të dhënave të transferuara, adresë IP të caktuar, koha e lidhjes, etj). Ato janë vetëm një pjesë e vogël e VPN-ve për të ofruar këtë nivel të intimitetit.

Ata janë në gjendje ta bëjnë këtë sepse janë me seli në SH.B.A. i cili nuk ka ligje të detyrueshme për ruajtjen e të dhënave në lidhje me shërbimet VPN. Në shumë vende të tjera, VPN-të klasifikohen si ofruesit e shërbimeve të internetit dhe u kërkohet të mbajnë shënime.

Për shkak se PIA nuk mban regjistrat, ata janë në gjendje të ofrojnë përdoruesve përrua privatë jashtëzakonisht të lartë, dhe adresa juaj e torrentit IP do të jetë praktikisht e pamundur të gjurmoni në llogarinë tuaj PIA ose adresën IP të vërtetë..

Pagesat anonime
PIA kërkon vetëm informacione minimale për të krijuar një llogari. Ju duhet:

 • Një adresë e vlefshme e-mail (për të marrë informacionin tuaj të hyrjes)
 • Një formë pagese (Bitcoin / pagesa të kartave të dhuratave anonime të pranuara).

Nëse paguani me kartë krediti, PIA kërkon informacionin tuaj të faturimit për të parandaluar mashtrimin, por nëse përdorni një nga mënyrat e tyre anonime të pagesës, nuk kërkohet informacion personal. Ne kemi shkruar një udhëzues për pagimin e shërbimit VPN në mënyrë anonime, ose thjesht vizitoni faqen e tyre të internetit për më shumë detaje.

siguri & encryption

PIA përdor standardin e industrisë encryption AES 256-bit (Advanced Advanced Encryption Standard). Gjatësia e tastit të tyre të shtrëngimit të dorës është deri në 4096 bit (i përshtatshëm) i cili është 2 ^ 2048 herë më i fortë se shumica e VPN-ve (po, ky është një numër shumë i madh). Ata gjithashtu kanë ndërtuar 3 shtresa të mbrojtjes nga rrjedhja IP drejtpërdrejt në programin e tyre.

Kriptimi i AES me 256-bit:
Ky është standardi i industrisë për kriptimin e sigurisë së lartë. Konsiderohet e pathyeshme nga sulmet e forcave brutale dhe është i njëjti algoritëm i kriptimit i përdorur nga ushtria amerikane për komunikime me sekret të lartë.

Kontrolli i kodimit personal:
Siç u diskutua në pjesën e softuerit më lart, PIA ju lejon të rregulloni forcën / algoritmin e kriptimit të përdorur. Ju madje mund të vendosni të mos keni kriptim nëse thjesht dëshironi një adresë IP anonime me shpejtësinë më të shpejtë të mundshme. Kontrolloni udhëzuesin e vetë të ANP-së për personalizimin e kriptimit.

Mbrojtja e rrjedhjeve DNS

Sa herë që shkruani një adresë në internet në shfletuesin tuaj, ajo kërkesë i dërgohet një serveri DNS për të përkthyer emrin e domain (të tillë si ‘google.com’) në një adresë IP ku është pritur faqja e internetit. Në mënyrë të zakonshme kompjuteri juaj ndoshta përdor serverë DNS që i përkasin Providerit tuaj të Internetit. Kjo u jep atyre mundësinë për të ndjekur dhe regjistruar historinë tuaj të shfletimit në internet (dhe shumica e tyre).

PIA ka serverat e tyre të sigurt dhe jo logjik DNS. Kur aktivizoni mbrojtjen e rrjedhjes DNS, ju softuer do ta detyroni kompjuterin tuaj të përdorë serverët DNS të PIA në vend të opsionit të paracaktuar. Rekomandohet që gjithmonë ta mbani të aktivizuar këtë mundësi.

Vrasin kaloni

Ky është një tipar opsional i sigurisë që menjëherë do të vrasë gjithë lidhjen tuaj të internetit nëse lidhja VPN dështon. Rekomandohet ta aktivizoni këtë nëse do të përralloheni shpesh, dhe duke mos përdorur një përfaqësues së bashku me VPN.

Rekomandohet: Lexoni udhëzuesin tonë se si të përdorni PIA për përralla me një VPN dhe / ose Proxy.

Jini të vetëdijshëm që kjo metodë vret lidhjen tuaj të internetit në nivelin e përshtatësit. Si rezultat, në të vërtetë keni ekzekutuar troubleshooter të rrjetit të Windows për të rivendosur hyrjen në internet, ose të lidheni përsëri me një server VPN. Derisa ta bëni këtë, nuk do të keni akses në internet. Si rezultat, disa përdorues të rishtar e shohin këtë veçori zhgënjyese.

Për të ekzekutuar troubleshooter, thjesht klikoni me të djathtën mbi ikonën tuaj të rrjetit në tabaka e sistemit dhe klikoni ‘problemet e zgjidhjes’.

Mbrojtja e rrjedhjeve IPv6

PIA është një nga vetëm disa VPN që përfshinë këtë veçori në programin e tyre. Në thelb, ekzistojnë dy grupe të adresave IP, IPv6 (të vjetra dhe më pak adresa në dispozicion) dhe IPv6 (më të reja, dhe mënyra më shumë adresa IP). Kompjuteri juaj në të vërtetë ka të dy dhe adresën IPv4 dhe IPv6, kështu që kjo veçori do të parandalojë që adresa juaj IPv6 të rrjedhë rastësisht.

Rekomandohet ta mbani gjithmonë të kontrolluar, edhe nëse nuk jeni të sigurt nëse kompjuteri juaj përdor IPv6 apo jo.

A është qasja private në internet e mirë për torrentët?

Me një fjalë, PO.Ja pse…

Arsyeja # 1 – Politika e Regjistrimit: Kriteret më të rëndësishëm kur zgjedhin një VPN për përrua, është politika e tyre e prerjeve. Ju dëshironi një VPN që nuk regjistron asnjë lidhje, aktivitet ose metadata. PIA i përshtatet faturës.

Arsyeja # 2 – Torrentët e lejuar në të gjithë serverët: Shumica e VPN-ve (madje edhe ato që janë miqësore me përrallat) do të kufizojnë përruan në lokacione specifike të serverëve gjeografikë. Kjo minimizon dhimbjen e kokës së serverit dhe mban shkarkuesit e torrentit me gjerësi të lartë vetëm në disa serverë.

PIA lejon përralla në të gjithë serverët dhe përdor një zgjidhje unike për të rivotuar trafikun bittorrent (vetëm në serverë specifikë me rrezik të lartë) duke përdorur një VPN sekondare prapa skenave. Shtë një zgjidhje pa probleme, dhe shumica e përdoruesve nuk e vërejnë.

Arsyeja # 3 – Shërbimi Proxy SOCKS përfshirë: Criptiondo abonim i PIA përfshin mundësinë e hyrjes në serverin e tyre të prokurorit SOCKS me bazë në Hollandë. Ju mund ta përdorni këtë proxy në klientin tuaj të preferuar përrua (udhëzimet e konfigurimit këtu). Proxy mund të përdoret në vend të VPN, ose edhe të përdoret njëkohësisht për mbrojtje të dyfishtë.

Arsyeja # 4 – Shpejtësia: Ne nuk kemi gjetur një VPN më të shpejtë me një çmim më të ulët se PIA. Rrjeti i serverëve të tyre është në të gjithë botën (24 vende) dhe ato kanë mjaft kapacitete të bandës. Nuk ka kapak mujor të bandës ose kufi transferimi.

Arsyeja # 5 – Pricemimi:
$ 3.33 / month. Kjo është më pak se një latte në Starbucks. Farë po pret?

Përmbledhje Rishikimi

Qasja në Internet private është një vlerë e shkëlqyeshme nëse po kërkoni një shërbim VPN që nuk është prerës, miqësor për torrent me një çmim të përballueshëm. Ata u emëruan për torrenti ynë i preferuar VPN, dhe gjithashtu shënuan një 10/10 për miqësinë e përrallave në 2016.

Seti i tyre i veçorive është më se i mjaftueshëm për 90 +% të përdoruesve, dhe ne e duam faktin që ato përfshijnë shërbimin e përfaqësuesit SOCKS pa ndonjë shtesë shtesë (mësoni se si ta përdorni atë për uTorrent, Vuze ose Deluge).

Karakteristikat e preferuara:

 • Nuk ka shkrime Në mënyrë serioze, asnjë.
 • Kriptimi 256-bit
 • Prokura SOCKS përfshirë (mund të përdoret me ndonjë program torrent kryesor)
 • Softuer i lehtë për t’u përdorur
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Me kosto të ulët / të përballueshme

Alternativa e qasjes në internet privat

Ka disa mundësi të tjera VPN që ia vlen të merren parasysh nëse jeni të gatshëm të shpenzoni më shumë $ $ për një performancë / veçori pak më shumë.

IPVanish është VPN më e shpejtë që kemi testuar dhe lejon përralla. Torguard gjithashtu kryen jashtëzakonisht mirë në testet e shpejtësisë, ka serverë të optimizuar p2p dhe një shërbim proxy torrent me 5 lokacione të serverit.

Krahasoni qasjen private në internet

 • PIA vs Torguard
 • PIA vs IPVanish
 • PIA vs Hidemyass
 • PIA vs Proxy.sh
 • PIA vs BTGuard

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map