Rishikimi NordVPN (dhe udhëzuesi për konfigurimin e torrentit w / SOCKS5 proxy)

Rishikimi NordVPN & Udhëzues për përrua

NordVPN është një kompani Zero-Log VPN me qendër në Panama. Ato janë një shërbim me përralla VPN dhe të gjitha planet përfshijnë një bandë të pakufizuar në serverët në 30+ vende. Ju gjithashtu merrni shërbimin me prokurë Socks5 të përfshirë me të gjitha planet, i cili funksionon shumë me të gjithë klientët kryesorë të përrua (uTorrent, Vuze, Deluge, etj). NordVPN është gjithashtu kompatibël me Netflix (një nga të paktët).


tonë Rishikimi NordVPN do të marrë një zhytje të thellë në shërbimin e tyre nga perspektiva e një përdoruesi përrua / skedar. Ne do të analizojmë politikën e tyre të intimitetit, sigurinë, tiparet dhe më shumë.

Ne kemi gjithashtu një udhëzues për konfigurimin, duke ju treguar saktësisht se si të përdorni NordVPN për përrua.

NordVPN vjen me një Garanci të rimbursimit 30-ditor, 100%, që do të thotë që ju mund të provoni shërbimin e tyre për një muaj të plotë, në thelb pa rrezik.

Oferta më e mirë: Kurseni 72% dhe merrni NordVPN për 3.29 $ / muaj w / Kupon: WINTERDEAL

Profili i NordVPN

Programi NordVPN

Programi VPN i NordVPN (versioni i Windows paraqitur)

Rishikimi NordVPN: Karakteristikat

 • Shkrime Zero: Intimiteti maksimal. (Ideale për Torrentët)
 • Kriptimi i OpenVPN deri në 256-bit (forca e njëjtë si Ushtria amerikane)
 • Netflix E pajtueshme: Një nga ofruesit e paktë që nuk bllokohet nga Netflix
 • Softver NordVPN i personalizuar: Në dispozicion për Mac / Windows / iOS / Android
 • Proxy përfshirë Socks5: Ndryshoni adresën IP të klientit tuaj përrua
 • Bandwidth / Shpejtësia e Pafund
 • 6 Lidhje të njëkohshme: Mbroni 6 pajisje / kompjuterë menjëherë!
 • Torrents / P2P Lejuar: NordVPN i ka dedikuar lokacionet e serverit p2p

Arsyet kryesore për të zgjedhur NordVPN

Zgjidhje për qëllime të mëdha, e shkëlqyeshme për përruajt: NordVPN ka të gjitha veçoritë e intimitetit dhe sigurisë që dëshironi për përrua. Një politikë e intimitetit Zero-log, shërbimi Socks5 + VPN, bandwidth i pakufizuar, softuer personal VPN dhe udhëzues të shkëlqyeshëm të konfigurimit për t’ju ndihmuar të konfiguroni të gjitha pajisjet tuaja. NordVPN është i vendosur në Panama (një strehë e intimitetit, shumë si Zvicra).

Punon me Netflix: Karakteristika ‘SmartPlay’ e NordVPN është si një SmartDNS i integruar që ju lejon të përdorni të gjitha shërbimet tuaja të preferuara të transmetimit (përfshirë Netflix) nga çdo vendndodhje e serverit.

Rishikimi NOrdVPN: Softuer

Softueri i desktopit NordVPN (Mac / Windows) është i lehtë, i shpejtë dhe me fuqi të lartë. Kjo ju jep akses të plotë në të gjithë 300+ serverët në mbi 55 vende të botës. Këtu keni një përmbledhje të veçorive që përfshin:

Zgjedhja e serverit

Ju mund të zgjidhni serverët sipas llojit, vendndodhjes, apo edhe një numër specifik të serverit (shumë vende kanë 10 + server unik). Në pamjen ‘server’, mund të shihni kohën e pingut dhe ngarkesën% të secilit server.

NordVPN ka personalizuar përdorime për qëllime të veçanta duke përfshirë:

 • Kriptimi i dyfishtë (të dhënat e koduara dy herë, duke përdorur çelësa të veçantë)
 • Anti-DDOS: E përkryer për lojëra
 • Transmetimi ultra i shpejtë: Zhbllokoni Netflix, iPlayer, Hulu
 • IP e përkushtuar: Merrni adresën tuaj IP (jo të përbashkët me asnjë / askënd)

Serverë me përdorim të veçantë NordVPN (AntiDDOS, DoubleVPN, Streaming)

Serverët me përdorim të veçantë të NordVPN shtojnë funksionalitete të reja të mrekullueshme që nuk kanë VPN-të e tjera. Ata janë me të vërtetë të popullarizuara, kështu që gjithashtu janë mjaft të mbushur me njerëz.

Foto

Softver me porosi NordVPN (Versioni Windows)

Cilësimet e softuerit

Menyja e cilësimeve NordVPN ju lejon të ndizni / çaktivizoni disa veçori, të zgjidhni protokollin tuaj VPN dhe të rregulloni disa cilësime të sigurisë.

Mbrojtja e rrjedhjeve DNS: Sigurohuni që Ofruesi juaj i Internetit nuk mund të përgjojë historinë tuaj të internetit duke detyruar lidhjen tuaj për të përdorur serverët e tyre DNS. NordVPN ka serverët e tyre të koduar DNS, ose mund të specifikoni një DNS të palës së tretë që ju besoni (FreeDNS, ComodoDNS, etj).

SmartPlay: Kontrolloni kutinë ‘SmartPlay’ dhe mund të zhbllokoni Netflix, Hulu, HBOGo dhe iPlayer pa marrë parasysh se në cilin vend të serverit zgjidhni. Nëse tingëllon si magji, është. Shtë e mrekullueshme.

Zgjedhja e Protokollit: Softveri NordVPN përdor vetëm protokollin OpenVPN (shumë më i sigurt se sa alternativat si PPTP). Sidoqoftë, ju mund të zgjidhni llojet e paketave të të dhënave UDP ose TCP. UDP është më e shpejtë dhe do të jetë zgjidhja më e mirë për shumicën e përdoruesve: Torrente, Streaming, Shfletim i përgjithshëm.

Foto

Karakteristikat e tjera të NordVPN

6 Lidhje të njëkohshme: NordVPN ju lejon të përdorni shërbimin e tyre në 6 pajisje menjëherë! Ju në të vërtetë mund të instaloni programin e tyre në një numër të pakufizuar pajisjesh, dhe të lidheni njëkohësisht me deri në 6.

Protokollet VPN: Ndërsa softveri i NordVPN është vetëm OpenVPN, gjithashtu mbështesin lidhjet manuale VPN përmes protokoleve PPTP ose L2TP / IPSec / IKE, si dhe nëse pajisja juaj nuk është e pajtueshme me OpenVPN.

Tor-Over-VPN: NordVPN ofron një server specifik që do të drejtojë trafikun tuaj VPN përmes rrjetit Tor për siguri / intimitet të shtuar.

Bandwidth i pakufizuar: Nuk ka asnjë kufi ditor / mujor për sasinë e të dhënave që mund të transferoni. Shko arra!

Karakteristikat e sigurisë NordVPN

NordVPN e konsideron seriozisht sigurinë, dhe ato i plotësojnë ose i tejkalojnë standardet e enkriptimit të industrisë:

Fuqia e Kriptimit: NordVPN përdor kriptimin 256-AES (AES është shifra standarde standarde për siguri të lartë. Isshtë vetë e shifrave më të audituara dhe të sigurta në tokë). Kriptimi i AES me 256-bit konsiderohet i pathyeshëm nga të gjitha sulmet e njohura të çelësave / dekreteve të palëve të treta.

Vrasin kaloni: NordVPN përfshin një ndërprerës të Aplikacionit Kill. Ju mund të shtoni çdo aplikacion / proces që funksionon në listën ‘Kill’, dhe nëse lidhja juaj NordVPN dështon, çelsin e vrasjes do të mbyllin të gjitha aplikacionet e listuara përpara se adresa juaj e vërtetë e IP të mund të rrjedhë, ose të gjitha të dhënat mund të transmetohen në mënyrë të pasigurt. Shtë një tipar i mrekullueshëm, veçanërisht për torrents / p2p. Thjesht shtoni klientin tuaj Torrent (uTorrent, Vuze, etj) në listën ‘Vrasin’.

NordVPN Kill Switch

Shtoni Aplikimet në listën ‘Vrasin’ nga menyja “Cilësimet” e softuerit

Politika e Regjistrimit të NordVPN (Zero-Log!)

NordVPN reklamon veten si një shërbim VPN Mos-Logging. Kjo risi e privatësisë u pionierua nga kompani të tilla si Hapësira në Internet private dhe Torguard. Tani përdoruesit e p2p / torrent u mblidhen këtyre shërbimeve ‘Logless’ për shkak të rritjes së anonimitetit që ata ofrojnë.

Për diturinë tonë, politika e privatësisë e NordVPN nuk është testuar në gjykatë. Deri më tani, vetëm Hyrja në Internet private ka pasur një ndryshim për të vërtetuar pretendimet e tyre për Mos-Logging.

Këtu është deklarata e NordVPN mbi Logging, direkt nga Politika e tyre e Privatësisë…
ne kemi një politikë e rreptë e mos-logs kur është fjala për të parë aktivitetin e përdoruesit në internet: duke qenë i vendosur në Panama, i cili është një vend miqësor në internet dhe nuk kërkon ruajtjen e të dhënave ose raportimin, ne jemi të autorizuar të mohojmë çdo kërkesë të palëve të treta. periudhë.
Të jesh i vendosur në Panama është një avantazh masiv nëse je jashtëzakonisht i interesuar për jetën private. Ofruesit e tjerë me logë zero (të tilla si PIA, Torguard & IPVanish) ndodhen në SH.B.A., kështu që në teori mund të jenë subjekt i kërkesave të qeverisë ose kërkesave të sigurimit kombëtar të NSA. Teorikisht NordVPN mund të jetë imun (ose më pak i prekshëm).

Shënim: Ne gjithmonë rekomandojmë përdoruesit e torrent / p2p gjithmonë të zgjedhin një shërbim ‘Logless / zero-log’ VPN (si NordVPN). Bërja e tillë do t’ju japë intimitet të fortë ndërsa përroni dhe e bëni praktikisht të pamundur të lidhni aktivitetin tuaj përrua me adresën tuaj IP të vërtetë ndërsa jeni të lidhur me VPN. VPN-të e pavëmendshme gjithashtu kanë tendencë të jenë më miqësore për torrentët.

Ocksorape5 Proxy

NordVPN nuk është vetëm një shërbim VPN. Të gjitha planet përfshijnë gjithashtu mundësinë e hyrjes në serverët me proxy Socks5 në më shumë se 10 vende, përfshirë 5+ lokacione për servera miqësorë për torrent.

Nëse shkarkoni torrente shpesh, do të pëlqeni fleksibilitetin e një proxy Socks5, i cili mund të konfigurohet brenda klientit tuaj të preferuar përrues (uTorrent, Vuze, Deluge, etj). Një përfaqësues është si një VPN pa kriptim, kështu që ndryshon adresën tuaj të torrentit pa ngadalësuar lidhjen tuaj. Ju mund të përdorni proxy + VPN së bashku, kështu që do të keni akoma encryption (proxy hyn brenda tunelit VPN) dhe IP-ja juaj do të ndizet dy herë për anonimitet më të madh.

Proxy mund të përdoret me ose pa VPN. Disa përdorues kanë zbuluar që lidhjet e magnetit nuk funksionojnë gjithmonë mirë me konfigurimin e proxy, kështu që nëse keni probleme të filloni përruan përmes lidhjes së magnetit, provoni së pari ‘Force rinisni (ing)’ përrua. Nëse kjo nuk funksionon, thjesht çaktivizoni përfaqësuesin dhe përdorni vetëm VPN.

Si ta vendosni: Ne kemi një udhëzues për konfigurimin e uTorrent / Bittorrent në seksionin ‘NordVPN për Torrents’ më poshtë.

Si të përdorni NordVPN për TOrrents / p2p / Filesharing

NordVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme për shkarkuesit e Torrentit, duke kërkuar një VPN anonim.

NordVPN ka kombinimin ideal të:

 • Një politikë privatesie ‘Zero-Log’ (nuk ka shënime ose regjistrime në lidhje me historinë e seancës suaj VPN)
 • Proki i Socks5 përfshinte: Opsioni i dytë për të anonimizuar trafikun tuaj përrua
 • SmartPlay: Hape faqet e kufizuara gjeografike të kufizuara, përfshirë Netflix, Hulu dhe iPlayer.

Si të përdorim programin NordVPN VPN për Torrenting

Përdorimi i klientit VPN të vetë NordVPN është mënyra më e shpejtë / e lehtë për tu ngritur dhe vrapuar me përrua të sigurta, private. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të lidheni me një nga shumë vendet e tyre të serverëve VPN (idealisht në një lokacion miqësor përrua si Hollanda ose Zvicra).

Hapi # 1 – Hapni programin NordVPN në kompjuterin tuaj ose smartphone
Hapi # 2 – Zgjidhni një server (ne rekomandojmë Hollandën) dhe klikoni ‘Lidhu’

Zgjidhni vendndodhjen e serverit NordVPN

Kjo eshte. Tërë trafiku në internet (përfshirë përrallat) tani do të transferohet përmes serverëve të NordVPN. Shtë mirë të bëni hapin # 3 herën e parë që përdorni NordVPN, vetëm për të siguruar që po funksionon siç duhet.

Hapi # 3 – Testoni vendosjen tuaj të VPN me një përrua të testit IP
Ndiqni këtë udhëzues: Si ta kontrolloni adresën tuaj të torrentit

Si të konfirmoni proxy për çorape NordVPN për çorape

Opsioni i prokopatës Socks5 i NordVPN mund të përdoret brenda të gjithë klientëve kryesorë të përrallave të desktopit. Kemi udhëzues për konfigurimin e proxy (jo specifikë të NordVPN) për: uTorrent, Deluge, Vuze, QBittorrent, & Tixati.

Ne gjithashtu kemi udhëzues për 2 aplikacionet Android që mbështesin proxies: tTorrent & Flud.

Nëse nuk jeni i sigurt nëse doni të përdorni proxy ose jo, kontrolloni: VPN vs Proxy (për përrallat)

Hapi # 1 – Marrja e emrit / fjalëkalimit tuaj

NordVPN përdor login / fjalëkalimin e saktë, nëse përdorni VPN ose Proxy. Do të vendosni kredencialet tuaja të hyrjes kur regjistroheni dhe mund të tërhiqni një fjalëkalim të harruar përmes emailit.

Hapi # 2 – Zgjidhni një server

NordVPN lejon p2p / torrents në lokacione specifike të serverit (aktualisht 12+ vende mbështesin p2p). Serverët specifikë në secilin vend lejojnë gjithashtu lidhje proxy5. Këtu është lista e plotë e serverëve NordVPN.

Ju mund të shihni ngarkesën aktuale të serverit për secilin server (sa i mbushur është). Nën kolonën ‘Name’, kopjoni emrin e serverit që dëshironi të përdorni për këtë tutorial. Shtë e rëndësishme të siguroheni që ka një ‘Shenjë shënuese’ në kolonën SOCKS5 për serverin që ju zgjidhni, duke treguar që ky server mbështet lidhjet proxy.

Ne do të përdorim: nl2.nordvpn.com për këtë tutorial, por mund të përdorni çdo vendndodhje të serverit që dëshironi, për sa kohë që mbështet Socks5 dhe p2p.

Vendet e serverit NordVPN p2p (që mbështesin proxy Socks)

Zgjidhni një vendndodhje të serverit nga seksioni ‘P2P’ i listës së serverëve NordVPN. Sigurohuni që serveri mbështet Socks5

Hapi # 3 – Mblidhni të gjitha informacionet që ju nevojiten për të konfiguruar klientin përrua

Ju nevojiten 4 pjesë të informacionit për të konfirmuar përfaqësuesin në çdo softuer të klientëve torrent:

 1. Emri i përdoruesit (njëjtë si emri juaj i përdoruesit VPN)
 2. fjalëkalim (Njësoj si fjalëkalimi VPN)
 3. Adresa e serverit: Ne jemi duke përdorur nl2.nordvpn.com, por ju mund të përdorni nl3, nl4, ose një vend tjetër krejt (lu1.nordvpn.com, lu2, etj).
 4. Porti # 1080 (Të gjithë serverët proxy të çorapeve NordVPN përdorin portën 1080)

Hapi # 4 – Vendosni përfaqësuesin në Torrent Client

Ne jemi duke përdorur klientin uTorrent / Bittorrent për këtë udhëzues (sepse aktualisht është më i njohuri) por gjithashtu kemi udhëzues për shumicën e klientëve të tjerë të përrua të mëdha. Vetëm zëvendësoni informacionin që keni mbledhur në hapin # 3 për informacionin e treguar në udhëzues.

Udhëzues të tjerë të konfigurimit: Vuze, Deluge, QBittorrent

1. Në uTorrent, shkoni te Menu > Opsione > preferencat (ose goditi Ctrl + P në dritare)
2. Klikoni në butonin ‘Lidhja’ në anën e majtë të menusë së preferencave
3. Kontrolloni kutinë ‘Authentication’, në mënyrë që të mund të vendosni emrin / fjalëkalimin
4. Ndryshoni cilësimet për tu përputhur me ato më poshtë, futni emrin e përdoruesit / fjalëkalimin / serverin tuaj

 1. zgjedh sOCKS5 nga menyja dropdown
 2. Adresa e serverit (nga kolona ‘Emri’ i listës së serverëve NordVPN
 3. 1080
 4. Emri juaj i përdoruesit NordVPN
 5. Fjalëkalimi juaj NordVPN

Cilësimet e Proxy uTorrent (NordVPN Socks5)

Konfigurimi i proxy NordVPN në uTorrent. Paraqitet me portfarsim automatik (nëse ruteri juaj mbështet UPnP)

5. Sigurohuni që çdo kuti nën seksionin ‘Proxy Server’ është kontrolluar. Këto cilësime parandalojnë që uTorrent të rrjedhë lidhje të caktuara jashtë tunelit të prokurës (keq). Ju dëshironi të siguroheni që uTorrent përdor adresën IP të proxy për të gjitha lidhjet e kolegëve dhe gjurmuesve.

Lista e dëgjimit të portit / UPnP
Në imazhin e mësipërm, ne kemi secilën kuti të kontrolluar në seksionin Port Porti i Dëgjimit ’. Nëse keni aktivizuar UPnP në ruterin tuaj, ky është opsioni më i mirë / më i lehtë. Shumica e ruterave janë aktivizuar uPnP si parazgjedhje. uPnP është në thelb një teknologji automatike e kursimit të portit.

Nëse provoni këto cilësime dhe ato nuk po funksionojnë, mund t’ju duhet të provoni transferimin manual. Nëse tashmë e dërgoni me dorë UTorrent-in përmes ruterit tuaj, zgjidhni kutitë, përveç “Windows Firewall Exception” dhe shkruani portin tuaj të dërguar në kutinë “Port i përdorur për lidhje hyrëse”. Për më shumë ndihmë, rishikoni këtë udhëzues të dërgimit të portit për uTorrent.

Hapi # 5 – Kontrolloni adresën IP të uTorrent (verifikoni konfigurimin e proxy)

Pasi të keni goditur të aplikoni me të gjitha cilësimet e përfaqësuesit të treguara më lart, shkarkoni një përrua provë dhe shihni nëse funksionon. Nëse e bën këtë, shanset janë që përfaqësuesi juaj të funksionojë saktë. Nëse nuk mund të shkarkoni një përrua, dyfish kontrolloni cilësimet e emrit të përdoruesit / fjalëkalimit / adresës / portit.

Mënyra më e mirë për të verifikuar proxy është anonimizimi i duhur i shkarkimeve tuaja përrua është të Kontrolloni IP torrentin tuaj, duke përdorur një përrua IP ndjekëse.

Si e krahason NordVPN me VPN-të e tjera miqësore për torrentët?

NordVPN ka në thelb të gjitha tiparet që dëshironi në një VPN nëse planifikoni ta përdorni atë kryesisht për të shkarkuar përrua. NordVPN gjithashtu ka bonusin e shtuar të teknologjisë SmartPlay, e cila është e pakonkurueshme nga VPN-të e tjera.

Së pari le të shohim në të mirat dhe të këqijat…

NordVPN Pro

NordVPN ka të gjitha tiparet që ju dëshironi në një VPN përrua:

 1. Politika e vërtetë e intimitetit ‘Zero-Log’
 2. Lejohen përrua (megjithëse vetëm në lokacione specifike në 12+ vende)
 3. Kriptimi 256-bit
 4. Mbrojtja nga rrjedhja IP (Kill-switch dhe DNS rrjedhjet)
 5. Softuer i personalizuar për të gjitha platformat kryesore (PC / Mac / Android / iOS)

Dhe tipari SmartPlay është një bonus i madh. Mund të shikoni Netflix ose Hulu me një klik të vetëm ndërsa udhëtoni ndërkombëtarisht, ku 90 +% e VPN-ve të tjera janë të bllokuara.

Politika e rimbursimit 100%: NordVPN ofron një politikë të pakushtëzuar të rimbursimit 30-ditor (PRO e madhe), kështu që ju mund të provoni shërbimin e tyre në thelb pa rrezik.

Kundër NordVPN

Ekzistojnë vetëm 2 negativë që kemi gjetur me NordVPN në testimin tonë:

 1. Serverët e tyre kanë tendencë të jenë pak më të mbushur me njerëz sesa VPN-të e tjera, kështu që ju mund të mos jeni në gjendje të shfrytëzoni një lidhje ultra të shpejtë. Ne kemi akoma 25+ Mbps në shumë vende të serverit, që është më se e mjaftueshme për të transmetuar netflix në 4k.
 2. Ju mund të zgjidhni vendin e serverit tuaj, por jo qytetin. Kjo nuk do të jetë një çështje për shumicën e njerëzve, por ne e kemi parë pak të bezdisshme që ne nuk mund të zgjidhnim një server të Eastcoast USA, dhe përkundrazi softveri thjesht zgjedh automatikisht një vendndodhje të serverit me qendër në SHBA. Ekipi i tyre thotë se tipari do të shtohet në të ardhmen megjithatë.

NordVPN vs VPN të tjera

Karakteristikat e ofruara nga NordVPN janë shumë të ngjashme me 2 shërbime të tjera të njohura të Torrent-Friendly VPN: Akses në Internet privat dhe IPVanish.

Këtu keni disa udhëzime mbi të cilat mund të zgjidhni…

Zgjidhni NordVPN nëse:

 • Qasja në Netflix / Hulu është e rëndësishme. Smartplay është i mrekullueshëm. ANP & IPVanish bllokohen nga Netflix.
 • Ju dëshironi më shumë vendndodhje të serverëve Socks5 (PIA, IPVanish kanë vetëm 1)
 • Ju dëshironi një ofrues VPN që nuk është i bazuar në SH.B.A.
 • Lidhja juaj në internet është 30mbps ose më e ngadaltë

Zgjidhni IPVanish nëse:

 • Ju dëshironi VPN absolute më të shpejtë (IPVanish është i aftë për 100Mbps + shpejtësi)
 • Ju nuk e keni mendjen të paguani më shumë për të marrë performancë / mbështetje / shpejtësi më të mirë

ose…

 • Lexoni Rishikimin tonë IPVanish
 • IPVanish vs NordVPN (krahasim i plotë)

Zgjidhni Qasjen në Internet Private nëse:

 • Ju dëshironi vlerën më të mirë (shumica e veçorive për çmimin më të lirë)
 • Më së shumti dëshironi një VPN për përrua
 • Ju dëshironi më shumë opsione të kriptimit (PIA ju lejon të ndryshoni forcën e kriptimit ose të ndërroni shifruesit. Zoti.)
 • Ju dëshironi një VPN të loguar zero (Pretendimet për prerjet e PIA u testuan në gjykatë nga FBI, dhe u konfirmuan).
 • Ju mendoni 3.33 $ / muaj për bandwidth të pakufizuar / shpejtësi tingëllon si një marrëveshje e mirë (Lexoni rishikimin tonë të plotë të PIA)

Mendime FInal dhe udhëzues të tjerë të dobishëm…

NordVPN është një VPN solid, gjithëpërfshirës. Ata janë gjithashtu zgjidhja më e mirë nëse dëshironi të hyni në Netflix (ne nuk kemi gjetur ndonjë VPN të tjera log-zero që janë akoma në përputhje me Netflix).

Politika e 30-ditësh e rimbursimit 100% e tyre është e mrekullueshme, kështu që, dhe merrni një rimbursim të plotë nëse nuk jeni të kënaqur.

Ne nuk kemi asnjë ankesë për sa i përket intimitetit ose sigurisë së tyre, dhe si e gjeti shërbimin e tyre të jetë një mundësi e shkëlqyeshme për përdoruesit bittorent. Ne kemi paguar pajtimtarët për gati 2 vjet tani. Dhe nëse është pak më e shtrenjtë nga sa dëshironi, Merre PIA. Qasja në Internet private është VPN më e mirë që mund të blini (opionioni ynë sidoqoftë).

Vlerësimet e përgjithshme të NordVPN: 88%
Karakteristikat – 10
Siguria – 9
Privatësia – 10
Shpejtësia – 7
Mimi / vlera – 8

NordVPN 27 Dhjetor 2016 88/100 yje
Shërbimi VPN

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map