Rishikimi VyprVPN: 6 Pro & 3 Kundërvajtjeve të përdorimit të VyprVPN

VyprVPN


VyprVPN

https://www.vyprvpn.com/

tl; dr

VyprVPN është në pronësi të zhvilluesve Golden Frog, të cilët janë mbrojtës të fortë të intimitetit & siguria për konsumatorët. Ky shërbim VPN ka dalë në treg për më shumë se dy dekada tani dhe është një markë e njohur qartë. Sidoqoftë, performanca e tij ngre pyetje nëse ai ka marrë fokusin e nevojshëm në infrastrukturë që i nevojitet.

Rishikimi VyprVPN: 6 Pro & 3 Kundër përdorimit të VyprVPN

VyprVPN ka qenë në treg për një sasi të konsiderueshme kohe tani. I përket një kompanie të quajtur Golden Frog, një zhvillues me bazë në Zvicër, e cila duket se është e përqendruar tërësisht në intimitetin & tregu i sigurisë – përfshirë VPN.

Deri më tani, tingëllon gjithçka normale. Sidoqoftë, ekziston një kthesë interesante në sfondin e Golden Frog. Me sa duket, themeluesit e saj mësuan se NSA po kryente mbikëqyrje të fshehtë në AT&Rrjetet T. Kur e solli këtë në vëmendjen e autoriteteve, ajo u injorua. Incidenti ishte interesant (lexoni më shumë rreth dhomës 641a).

Për shkak të kësaj, themeluesit e Golden Frog vendosën të nisë një mision për të ndihmuar në mbrojtjen e përdoruesve të Internetit. Kompania u përfshi në Zvicër në 1994 dhe që prej asaj kohe po ecën me avull të plotë.

Në këtë pikë të kohës, VyprVPN është një nga aplikacionet thelbësore të ndërtuara dhe mirëmbajtur nga Golden Frog i cili është publikisht i disponueshëm.

shënim

Ekzistojnë dy variante kryesore të VyprVPN dhe ne do të shohim më nga afër versionin e konsumatorit (tjetri është më i përshtatshëm ndaj përdoruesve të biznesit).

6 Gjërat që na pëlqejnë Rreth VyprVPN

1. Siguri e fortë & intimitet!

1.1. Politika e ngurtë e prerjeve

Politika e Mos-Logging është ndoshta dokumenti i vetëm më i rëndësishëm që një ofrues i shërbimit VPN duhet të ketë në inventarin e tij. Kjo është në thelb sigurimi që një VPN u jep përdoruesve të saj në lidhje me trajtimin e të dhënave të përdoruesit dhe privatësisë.

Për dallim nga disa ofrues të shërbimeve, VyprVPN ka politikën e tyre për Mos-Logging e shkruar qartë në të zezë dhe të bardhë në faqen e tyre të internetit. Nuk është gjithashtu një përshkrim teknik tepër i gjatë, por diçka që dikush mund ta lexojë dhe kuptojë.

Thelbësore e saj është; “Ne nuk logojmë informacione që mund të përdoren për t’ju identifikuar, dhe as nuk mbajmë asnjë informacion që lind nga lidhja juaj pasi të keni hyrë jashtë“.

1.2 Nuk ka DNS & Rrjedhjet e WebRTC

Testi i rrjedhjes DNS është shumë i thjeshtë dhe akoma i domosdoshëm. Gjithë sa është në thelb është të siguroni që DNS-i juaj i vërtetë nuk komprometohet. Vizitat në një sit si DNS Leak Test mund t’ju ndihmojnë të siguroni këto informacione shpejt dhe falas.

vyprvpn lidhur me serverin singapore

Lidhja me një server VyprVPN të Singaporit tregoi një DNS rrjedhje zero.

Po kështu, testi ynë WebRTC konfirmoi gjithashtu që VyprVPN ishte i sigurt për t’u përdorur. Zakonisht ka shumë më tepër informacion në testet WebRTC, kështu që duhet të keni kujdes për shenjat e flamurit të vendit tuaj të origjinës për t’u siguruar që ato nuk dalin kudo në listë.

1.3 Ofron mbrojtje të zgjeruar

Ngjashëm me shumë VPN të tjera të mira, VyprVPN ka sistemin e vet të sigurt DNS, i parashikueshëm që quhet VyprDNS. Ajo u zhvillua dhe u ngrit nga toka e ngritur nga Golden Frog. VyprDNS është krijuar për të qenë një sistem knowledge zero njohuri ’, që do të thotë se ju siguron intimitetin.

lidhja vyprvpn është e siguruar

VyprDNS është një sistem privat, i sigurt DNS për përdoruesit e VyprVPN.

Sistemi DNS i përdorur gjithashtu ndihmon në shmangien e censurës, e cila në shumë vende zbatohet në nivelin e ISP. VyprDNS është privat dhe nuk është i hapur për publikun e gjerë – është i përdorshëm vetëm nga përdoruesit e VyprVPN.

1.4 Vetë në pronësi & Serverat e operuar

Një gjë që e bën VyprVPN të qëndrojë mes të tjerëve është se pretendon se “zotëroni, inxhinieroni dhe menaxhoni serverët tanë [sic] VPN“. Kjo do të thotë që ndërsa ata mund të marrin me qira hapësirë ​​dhe gjerësi bandë nga qendrat e të dhënave në të gjithë botën, integriteti i sistemit të tyre VPN është i lartë.

Ndërsa kjo mund të duket si një veprim i zakonshëm për të bërë duke pasur parasysh sektorin e industrisë ku ata janë, jo të gjithë ofruesit e VPN shkojnë në këtë gjatësi. Në fakt, disa dihet se punojnë me ofruesit e shërbimeve të palëve të treta më parë dhe u përpoqën të zhvendosin fajin kur siguria përfundoi duke u kompromentuar disi.

1.5 Protokolli i Kameleonit të Pronave

Nuk ka shumë ofrues të shërbimeve VPN të cilët dalin me protokollet e tyre të sigurta për një arsye të mirë. Shtë jashtëzakonisht e vështirë dhe burimet që ata do të duhet të futen në të do të jenë të mëdha. Kjo është shumë kohë dhe para jo vetëm në R&D por edhe për ta mirëmbajtur atë.

protokolli kameleon vyprvpn e bëjnë lidhjen VPN të panjohshme

Ajo që ka bërë VyprVPN me protokollin e tyre Chameleon është vetëm për të shtuar pak rrotullim. Ai mbështetet në kriptimin e OpenVPN 256-bit si bazë, por scrambles paketat para transmetimit në mënyrë që ata janë më të vështirë për sniffers VPN të njohin.

Sipas Golden Frog, kjo e bën Kameleonin shumë më të mirë për t’u përdorur në vendet që dihet se janë jashtëzakonisht VPN-jo-miqësore, si Kina, Rusia, apo Irani..

1.6 Vjen me Ndërprerësin e Vrasjeve të Avancuara

Pothuajse pa dështuar, VPN-të do të përfshijnë një ndërprerës vrasës me aplikimet e tyre. Ndërprerësi i vrasjes është diçka që mund të bllokojë të dhënat nga hyrja ose dalja nga pajisja juaj nëse tuneli VPN është disi poshtë, siç është në rastin e ndërprerjes së shërbimit ose lidhjes së rënë.

Ndërsa çelsat kill janë gjetur kryesisht në nivelin e aplikimit dhe sistemit, VyprVPN ka shkuar një hap më tej dhe ka përfshirë një vrasje në nivelin LAN gjithashtu. Kjo lejon që ajo të bllokojë gjithçka, përfshirë trafikun LAN, nëse ka një problem me lidhjen VPN.

1.7 me bazë në Zvicër

VyprVPN është përfshirë në Zvicër që është një lajm i shkëlqyeshëm për përdoruesit e tij kudo. Qeveria zvicerane është e njohur që ka disa nga ligjet më të mira të intimitetit në botë (kujtoni atë sistem të madh bankar zviceran?).

Kjo do të thotë që VyprVPN jo vetëm që është i lirë të mbrojë privatësinë tuaj, por në shumë raste në të vërtetë kërkohet ta bëjë këtë me ligjin zviceran! Për një ofrues të shërbimit VPN, nuk ka mjedis më të ëmbël.

2. Mirë në shërbimet e zhbllokimit & Sites!

2.1 Punon me rajonet kryesore të Netflix

Sepse unë jam një hov masiv Netflix (si për punë ashtu edhe personalisht) një nga gjërat më të rëndësishme për mua në lidhje me një VPN është aftësia e tyre për të anashkaluar mosmirënjohjen e Netflix ndaj VPN-ve. Siç mund ta dini shumë nga ju, Netflix dhe disa shërbime të tjera transmetuese zhbllokojnë përmbajtjen bazuar në vendndodhjen gjeografike.

Nuk është një mashtrim masiv i synuar, por thjesht mënyra se si punon licencimi. Fatkeqësisht, ata u ngarkojnë të gjithëve të njëjtën sasi (afërsisht). Për këtë unë ndjehem sikur ne duhet të marrim një sasi të barabartë të goodies, kështu që përqendrimi im në VPN për Netflix.

vyprvpn ju lejon të keni qasje në netflix, pavarësisht rajoneve

Lajmi i mirë këtu është që Netflix SH.B.A. punon me VyprVPN dhe unë mund të transmetoj përmbajtjen e SHBA në Netflix. Sidoqoftë, ka disa paralajmërime për këtë – një gjë për të cilën do të diskutoj më vonë në pjesën që mbulon shpejtësinë.

Fatkeqësisht, ndërsa Netflix SH.B.A ka një ton të përmbajtjes (më shumë se kudo tjetër në botë), ai nuk ka të gjithë përmbajtjen Netflix. Për shembull, kam dashur të shikoj “Ronny Chieng – International Student” dhe kjo ishte e disponueshme vetëm në Australi.

Unë nuk mund të kaloj bllokun e rajonit Australian me Netflix, pa marrë parasysh se çfarë serverët VyprVPN kam përdorur. Ishte zhgënjyese dhe e bezdisshme. Pastaj përsëri, situata nuk është ajo që ka të ngjarë të përsëritet pasi që shumica e kohës do të shpenzohet në Netflix për përmbajtjen e SH.B.A..

Duke folur për shërbimin ndaj klientit, unë u informova se VyprVPN aktualisht punon vetëm me një numër të kufizuar rajonesh Netflix, përfshirë Kanadanë, Gjermani, Mbretërinë e Bashkuar dhe SH.B.A..

2.2 iPlayer i BBC gjithashtu punon me VyprVPN

Edhe pse nuk është shumë mirë i njohur jashtë MB, BBC ka në dispozicion një shërbim falas streaming. Duhet të regjistroheni edhe pse (thjesht bëni një adresë në Mbretërinë e Bashkuar) dhe më pas mund të shikoni falas.

transmetoni iPlayer BBC falas me VyprVPN

Stream iBBC shkrep falas me VyprVPN.

Kapja është se do t’ju duhet një VPN që në të vërtetë ka një server në Mbretërinë e Bashkuar ose nuk do të funksionojë. VyprVPN e bën punën dhe unë nuk kam pasur asnjë problem me iPlayer deri më tani.

3. Aplikacioni VyprVPN është i lehtë për t’u përdorur!

Aplikacioni VyprVPN Windows është shumë i thjeshtë për t’u instaluar dhe një fllad për t’u përdorur. Ai funksionon ashtu si çdo aplikacion tjetër i Windows-it dhe funksionon pa probleme brenda mjedisit.

3.1 Dizajn i Rregulluar

Kur lëshohet, ekrani kryesor i aplikacionit tregon vendndodhjen tuaj të vërtetë, si dhe statusin tuaj të lidhjes me shërbimin. Ekziston gjithashtu një bar që ju tregon vendndodhjen e fundit me të cilën jeni lidhur. Nëse po e lansoni për herë të parë, atëherë ai do të zëvendësohet me një buton “Server më të shpejtë”.

vyprvpn windows app është i shkëlqyeshëm

Ekrane të ndryshme të VyprVPN Windows App.

Aplikacioni është me ekran të vetëm, që do të thotë se hapësira e vogël e hapësirës në ekran që zë kur zmadhohet është gjithçka që do të shihni. Klikimi në skedat ose menutë e opsioneve thjesht do t’ju lëvizë në ato zona duke përdorur të njëjtën ndërfaqe të aplikacionit.

3.2 Në dispozicion me shumë platforma

Me secilën abonim të VyprVPN ju mund të lidhni deri në pesë pajisje njëkohësisht. Ato gjithashtu kanë një larmi mënyrash për të lidhur pajisjet tuaja në varësi të asaj që përdorni. Shumica e familjeve sot do të kenë pajisje të ndryshme që funksionojnë në çdo kohë.

Për shembull, ka aplikacione për pajisjet kryesore të Windows dhe Linux, së bashku me platforma mobile si iOS dhe Android. VyprVPN është gjithashtu në dispozicion për TV me bazë në Android dhe disa ruterë.

Një gjë që duhet të theksohet është se VyprVPN nuk duket se ka mbështetje të përkushtuar për aplikacione shumë të specializuara si Kodi dhe Roku, apo edhe Firestick. Kjo është diçka për të cilën mund të dëshironi të jeni të vetëdijshëm para se të regjistroheni me ta.

4. Ofron Mbështetje Gjithëpërfshirëse të Konsumatorëve!

Marrja në kontakt me mbështetjen e klientëve VyprVPN është e lehtë falë ekipit të tyre të përkushtuar të mbështetjes live. Unë u dërgova atyre një pyetje dhe u përgjigja pothuajse menjëherë (brenda 10 sekondave). Sa i përket mbështetjes së klientit, kjo është në krye të linjës.

mbështetja e klientit vyprvpn është e lehtë dhe e shpejtë

Shërbimi i Klientit VyprVPN ishte i shpejtë & efikas.

Kam gjetur agjentin e tyre shumë të sjellshëm për mbështetjen e klientëve që të jenë gjithashtu të ditur në zanatin e tij dhe të ofrojnë lidhje të dobishme kur është e nevojshme. Ai ishte në gjendje të më drejtonte shpejt në drejtimin e duhur për pyetjet që kishin nevojë për përgjigje më gjithëpërfshirëse.

Kjo më çon në pikën tjetër që është baza e njohurive të tyre. VyprVPN ka një bibliotekë mjaft të mirë për ndihmë për ata që nuk u pëlqen ndihma e drejtpërdrejtë. Artikujt këtu janë të kuruar, aktual dhe të gjerë.

5. Lejohet torrenti!

P2P funksionon mirë me VyprVPN edhe pse duhet të keni në mendje se shpejtësitë do të jenë të kufizuara nga serveri VPN në përgjithësi. Normalisht që është mirë, por nëse e lexoni seksionin tim me shpejtësinë më poshtë, do të kuptoni që përrua mund të jetë një problem i përgjithshëm për shkak të mungesës së shpejtësisë në këtë ofrues.

P2P funksionon mirë me VyprVPN

Sidoqoftë, rrjedhat ishin konsistente dhe silleshin normalisht. Në fakt, kam vërejtur se lidhjet u kapën më shpejt se zakonisht për pothuajse të gjitha përrallat. Për dallim nga disa ofrues, VyprVPN nuk ju kufizon në serverë të veçantë për përrua.

6. Garancia e kthimit të parave 30-ditore!

Më pëlqejnë shërbimet që ofrojnë garanci për kthimin e parave. Kjo tregon se ata janë mjaft të sigurt në shërbimin e tyre që edhe me një periudhë hiri, blerësit do të mbesin. VyprVPN u ofron të gjithë përdoruesve një garanci 30-ditore të kthimit të parave.

Më besoni, kjo është më shumë se e mjaftueshme për të siguruar që shërbimi që jeni në të jetë i përshtatshëm për ju – për sa kohë që ju përdorni në mënyrë aktive. Për këdo që dëshiron një VPN, ju rekomandoj ta lini atë pasi të keni blerë atë, pasi kjo është mënyra më e shpejtë që mund të tregoni nëse është e duhura për ju.

Duke bërë kështu, ju do të jeni në gjendje ta provoni atë me kohë të plotë dhe të metat e vogla përfundimisht do të dalin në dritë më shpejt se më vonë. Atëherë, mund të vendosni nëse mund të jetoni me ato çështje, në vend se të vuani edhe pse për të gjithë pajtimin tuaj.

Farë nuk na pëlqen në lidhje me VyprVPN

1. Serverë të kufizuar, Rrjet i gjerë

Ndoshta për shkak të standardeve të tyre në vendosjen e serverave të tyre, VyprVPN ka një rrjet më modest se shumë ofrues të tjerë të shërbimit më të lartë përreth sot. Në rreth 700 servera, i bie shumë pak nga NordVPN (5,800+) apo edhe Surfshark i newbie (800+).

Ky numër i kufizuar i serverëve gjithashtu duhet të shërbejë për një zonë të madhe pasi VyprVPN i ka ato në 66 vende të botës. Kjo nuk do të llogarisë as faqet e shumta në Amerikën e Veriut, ku ka edhe serverë.

Në përgjithësi, kjo konfigurim më shqetëson për aftësinë e serverëve të tyre për të qëndruar ngarkesa të mëdha, duke ndikuar potencialisht në cilësinë e shërbimit që VyprVPN mund të sigurojë.

2. Shpejtësitë e mediokrit

Megjithë përpjekjet e mia më të mira dhe ndihmën e mirë të shërbimeve të klientit, unë u zhgënjeva shumë me shpejtësinë VyprVPN. Kjo nuk do të thotë se shpejtësitë ishin të tmerrshme, por krahasuar me shumë shërbime të nivelit më të lartë që kam provuar – mungon.

shpejtësia fillestare vyprvpn pa vpn

Shpejtësia fillestare pa VPN.

Si një bazë fillestare për gjithçka, unë po drejtoj një linjë 500Mbps nga ISP-ja ime përmes së cilës normalisht marr shpejtësi të plotë.

Testi i shpejtësisë VyprVPN – SH.B.A.

Duke u lidhur me një server VyprVPN me qendër në SH.B.A., unë në fillim isha pak i paqëndrueshëm pasi shpejtësitë e testuara ishin të tmerrshme. Pasi ndryshova disa herë serverat, më në fund arrita të zbuloj një shpejtësi të përdorshme prej 37Mbps.

testi i shpejtësisë vyprvpn SHBA vpn off

Testi i shpejtësisë VyprVPN SH.B.A. – off VPN
(Shihni rezultatin e plotë)

testin e shpejtësisë vyprvpn SHBA VPN në

Testi i shpejtësisë VyprVPN SH.B.A. – VPN në
(Shihni rezultatin e plotë)

Kjo është mjaft e shpejtë për pothuajse çdo gjë, madje edhe një shkarkim pak modest, nëse keni ca kohë shtesë. Mjerisht, kjo nuk është normë dhe ju duhet të vendosni punën e ndërruesve të serverëve për të marrë një shpejtësi të mirë.

Test i shpejtësisë VyprVPN – Evropë (server i Gjermanisë)

Për testin tim të shpejtësisë në Eurozonë unë përzgjodha Gjermaninë pasi është më afër vendndodhjes sime fizike dhe ka infrastrukturë të mirë.

vyprvpn shpejtësia e provës evropiane vpn off

Testi i shpejtësisë VyprVPN Evropë – VPN off
(Shihni rezultatin e plotë)

vyprvpn test i shpejtësisë evropa vpn në

Testi i shpejtësisë VyprVPN Evropë – VPN në
(Shihni rezultatin e plotë)

Shpejtësitë këtu ishin shumë më të mira pavarësisht nga rritja çuditërisht e rritur e lidhjes. Sidoqoftë, jo shumë prej asaj sipërme u shkaktuan nga VyprVPN.

Test i shpejtësisë VyprVPN – Azi (serveri i Singaporit)

Vendndodhja ime fizike është në Malajzi, por unë zakonisht nuk e provoj këtu pasi me sa duket, ofruesit e VPN këtu përdorin serverë jo të mirë për ndonjë arsye. Për të provuar shpejtësinë e rajonit të Azisë, një server VPN me bazë në Singapor i cili normalisht ka shpejtësi të shkëlqyera.

testi i shpejtësisë vyprvpn azia vpn off

Testi i shpejtësisë VyprVPN Azi – VPN off
(Shihni rezultatin e plotë)

testi i shpejtësisë vyprvpn azia vpn në

Testi i shpejtësisë VyprVPN Azi – VPN në
(Shihni rezultatin e plotë)

Këtë herë u befasova kur pashë orën VyperVPN vetëm Mbps 50-të çuditshme. Edhe me një VPN aktiv, unë normalisht vëzhgoj shpejtësi mbi 100Mbps me një server me bazë në Singapor. Mbështetja e klientit në thelb më tha që të rindizja modemin tim dhe të përdor IKEv2, i cili me të vërtetë nuk e zgjidhi pyetjen themelore – pse funksionoi aq dobët (krahasimisht) këtu?

Test i shpejtësisë VyprVPN – Lindja e Mesme (serveri i Arabisë Saudite)

Me asnjë server të bazuar në Afrikë, unë vendosa të testoj VyprVPN në rajon me një server të bazuar në Lindjen e Mesme në Arabinë Saudia.

testi i shpejtësisë vyprvpn në Lindjen e Mesme vpn off

Testi i shpejtësisë VyprVPN Lindja e Mesme – VPN off
(Shihni rezultatin e plotë)

testi i shpejtësisë vyprvpn në Lindjen e Mesme vpn në

Testi i shpejtësisë VyprVPN Lindja e Mesme – VPN në
(Shihni rezultatin e plotë)

Përsëri, shpejtësitë ishin të përdorshme, por jo të mëdha edhe pse unë u befasova nga nivelet e mira të ping-ut të treguara.

Test i shpejtësisë VyprVPN – Australi

testi i shpejtësisë vyprvpn australia vpn off

Testi i shpejtësisë VyprVPN Australia – VPN off
(Shihni rezultatin e plotë)

vyprvpn shpejtësia e provës australia vpn në

Testi i shpejtësisë VyprVPN Australia – VPN në
(Shihni rezultatin e plotë)

Ngjashëm me Singaporin, serverët VyprVPN me qendër në Australi përsëri treguan se performanca e dobët nuk po vëzhgoja nga shumë vende.

Përfundimi i testit të shpejtësisë – Jo i mrekullueshëm

Me këtë grup të testeve të shpejtësisë (dhe disa të tjerë) ulur para meje të kombinuara me bisedën time me mbështetjen e klientit, përfundimi im i vetëm i mundshëm është se i mençur me shpejtësi, VyprVPN thjesht nuk është aq i shkëlqyeshëm.

Për një ofrues të shërbimit që ka qenë në treg për kaq kohë kjo është pak befasuese. Mund të përfundoj vetëm dy mundësi, E para është që VPN e tyre po kalon ngarkesë të rëndë për shkak të pandemisë aktuale globale. E dyta është se ata nuk kanë vazhduar me kohën dhe kanë aktualizuar serverët e tyre aty ku është e nevojshme.

Në përgjithësi, një performancë e trishtuar nga një ofrues i shërbimit me një reputacion të përsosur të gjatë.

3. Koha e lidhjes së ngadaltë

Ndërsa nuk isha i kënaqur me shpejtësinë VyprVPN, kjo nuk është saktësisht e njëjtë. Kur jeni në aplikacion, lidhja me ndonjë server kërkon pak kohë. Nuk po them për ca minuta, por do të mjaftojë vetëm për tu mërzitur.

Kohën e lidhja e tij në disa serverë dhe mesatarisht ishte rreth 3 deri në 5 sekonda. Ndërsa kjo mund të tingëllojë si një kohë e shkurtër, kur pret një lidhje, më besoni, ndjehet kaq ngadalë.

Bottomline: A do të paguaj për VyprVPN?

Duke filluar nga 2.50 dollarë në muaj nëse regjistroheni për një plan dy-vjeçar, VyprVPN nuk është më e shtrenjta për aq sa është e sigurt. Për fat të keq, kjo gjithashtu nuk i bën ata më të lirë. E vërteta e trishtuar është se si me çdo gjë tjetër në lidhje me VyprVPN, që çmimet janë thjesht mediokre.

Ndërsa është e vërtetë që shërbimi i tyre për klientët është mjaft mbresëlënës, si një e tërë unë mendoj se VpyrVPN është thjesht një shërbim mezi i pranueshëm. Ndoshta në të kaluarën ata kanë parë ditë më të mira, por sot ndjehet sikur ato thjesht janë duke brengosur.

Ofruesit e rinj të shërbimit janë rritur dhe disa prej tyre tregojnë performancë të shkëlqyeshme. Ndërsa mbetet të shihet me kalimin e kohës nëse kjo mund të mbahet, është akoma më mirë sesa të shikosh drejt një që duket se ka hequr dorë.

Nëse do të kisha mundësi të kufizuara – atëherë po, do të shkoja në VyprVPN. Por me këto çmime, unë mund të bëj më mirë sot dhe kështu mund edhe ju. Megjithatë, ai mbetet një shërbim pa bujë që është i besueshëm (dhe ka treguar veten të jetë i tillë gjatë shumë viteve të shërbimit të tij).

Kontrolloni listën tonë të VPN më të mirë për të eksploruar alternativa të tjera të shkëlqyera!

Karakteristikat kryesore

 • ✓ Pa prerje
 • ✓ VyprDNS
 • ✓ Përdorni deri në 5 pajisje
 • Privacy Intimitet i fortë & siguri
 • Ser Serverë të vetë-zotëruar

Rekomanduar Për

 • • Përdorues i ndërgjegjshëm për sigurinë
 • • E thjeshtë & UI e fuqishme
 • • Filmat me transmetim
 • • Anashkaloni Gjeo-Bllokun

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map