Para se të hyjmë në artikull, më lejoni të parathënie këtë duke thënë se ne e kuptojmë se si artikujt e teknologjisë mund të marrin një mjaft konfuz (dhe ndoshta pak të mërzitshëm) me të gjitha zhargon dhe teknikitetet e përfshira.

Pra, ne kemi vendosur ta shkruajmë këtë në një mënyrë sa më të drejtpërdrejtë që të jetë e mundur për t’ju ndihmuar juve, përdoruesit fundor, të kuptoni më shumë rreth SiteGround SuperCacher (Shënim: SiteGround është webhosting më i mirë këtu në Bitcatcha.) Dhe optimizimin e faqes tuaj pa të gjitha biseda konfuze e teknologjise.

Farë është caching & si shpejton faqet e internetit

Exactlyfarë saktësisht është caching?

Ju e dini se si ju disa njerëz optimizoni tavolinat e punës ose kuzhinat e tyre duke i mbajtur mjetet e tyre më të përdorura në vende të lehta për t’u arritur ose të përshtatshme për të krijuar një fluks pune më të shpejtë?

Caching bën pikërisht atë.

Ai kursen të dhëna në RAM-in tuaj në mënyrë që herën tjetër të vizitoni të njëjtën faqe interneti, ai tërheq informacionin nga të dhënat e ruajtura në kujtesën tuaj, duke optimizuar procesin e shfaqjes së faqes tuaj, duke ju lejuar të arrini atje ku duhet të shkoni dhe të shihni se çfarë duhet të shihni shumë më shpejt se zakonisht.

Si ndikon caching në ne?

Shumica e faqeve që vizitojmë çdo ditë optimizojnë faqen e tyre me caching, por të gjithë jemi mësuar të jemi mësuar aq mirë me të, ne as nuk e dimë se është aty.

Për shembull, shkoni përpara dhe hapni një skedë të re, pastaj ngarkoni faqen tuaj të preferuar. Ndoshta ngarkohet në më pak se 5 sekonda, dhe kjo falë të gjitha të dhënave të ruajtura.

Tani imagjinoni nëse duhet të presim më shumë se 12 sekonda për të ngarkuar një faqe. Shtë një bezdi e vogël, por në këtë epokë të kënaqjes së menjëhershme është një kohë e gjatë.

Sa shpejtësia mund të ndikojë në biznesin tuaj

Përdoruesi mesatar pret që një sit të ngarkohet plotësisht në më pak se 2 sekonda. 3 sekonda, dhe ata do të mendojnë se është shumë e ngadaltë. Do gjë më shumë se 4? Njerëzit ka shumë të ngjarë të humbasin interesin dhe të lëvizin në një sit të ri.

Shpejtësia është aq e rëndësishme për dyqanet në internet sa që gjigandët e blerjeve në internet si Amazon do të kishin ngadalësuar faqen e tyre me vetëm 1 sekondë, ata do të humbnin afërsisht 116,000 USD për minutë! Tani mendoni se sa shitje të mundshme keni humbur për shkak të mungesës së shpejtësisë. Ushqim për mendimin eh?

SiteGround SuperCacher 101

SiteGround SuperCacher shpjeguar

SuperCacher i fushës së faqes pretendon se rrit ndjeshëm kohën e ngarkimit të faqes me 4x. Ai gjithashtu rrit numrin e goditjeve që faqja juaj mund të trajtojë deri në 100 herë dajak, duke përdorur 3 metoda të ndryshme të caching për të optimizuar faqen tuaj, të cilat janë mjaft të lehta për tu aplikuar.

Opsionet e ndryshme të caching funksionojnë në mënyrë të ndryshme për të optimizuar lloje të ndryshme të siteve, kështu që le të bëjmë një vështrim të thelluar në opsionet për t’ju ndihmuar të vendosni se cila është më e mira për ju!

Cache statike

TL; DR

Cache statike e faqes së sitit:

 1. Optimizon shpërndarjen e përmbajtjes tek përdoruesi përfundimtar
 2. Jep faqet e ngadalta një nxitje të konsiderueshme të shpejtësisë
 3. Rrit aftësinë e faqes për të trajtuar më shumë goditje
 4. Isshtë përsosmëri i përsosur për të gjitha llojet e vendeve.

Stache Cache i sitit ruan të gjitha të dhënat statike të faqes tuaj (përfshirë fotografitë, skedarët CSS dhe skedarët Javascript) në RAM-in e serverit në vend të SSD, kështu që vizitorët do të ngarkojnë përmbajtjen tuaj direkt nga cache.

Përmbajtja juaj do të dorëzohet shumë më shpejt dhe do t’u ofrojë vizitorëve një përvojë të qetë kur shfletoni në faqen tuaj, për shkak të kohës më të mirë të ngarkimit nga RAM në krahasim me SSD.

Cache statike gjithashtu skuqet dhe rinovon të dhënat tuaja automatikisht çdo 3 orë, kështu që nëse janë bërë ndryshime në faqen tuaj, ato do të azhurnohen automatikisht pa ndonjë sherr.

Cache dinamike

TL; DR

Cache dinamike:

 1. Idealshtë ideal për faqet e bazuara në Joomla, WordPress dhe Drupal
 2. Aktivizimi i Cache Dynamic Cache mundëson automatikisht cache statike.
 3. Punon dorë për dore me Stache Cache.
 4. Përmirëson shumë performancën dhe shpejtësinë e sitit

Ashtu si sugjeron emri i saj, Cache Dynamic në thelb krijon kopje të shumta të përmbajtjes dinamike të faqes suaj. Të dhënat pastaj ruhen në RAM-in e serverit, dhe ato funksionojnë dorë për dore me Stache Cache.

Personi i parë që viziton një sit të sapo dalë me Dynamic Cache do të ngarkojë të gjithë përmbajtjen e faqes nga baza e të dhënave të serverit, por të gjithë vizitorët pasues do të kenë të dhënat e tyre të ngarkuara nga RAM-i i serverit, i cili është shumë më i shpejtë.

Kur është fjala për Flushing të dhënat tuaja, ju do të duhet ta bëni atë me dorë. Actuallyshtë në të vërtetë mjaft e lehtë për tu bërë por është një hap më shumë për tu ndërmarrë kur azhurnoni faqen tuaj.

Ju mund të përdorni cache Dynamic me Joomla, WordPress & Drupal. (Për faqen WordPress, shtojca e cache dinamike e pronarit SiteGround është e instaluar paraprakisht. E tëra çfarë duhet të bëni është ta aktivizoni atë në zonën tuaj të administratorit të WordPress.)

Mundësia e memkës

TL; DR

mbetjet e ruajtura:

 1. Optionshtë alternativa më e mirë nëse drejtoni një dyqan në internet i cili varet nga pyetjet e bazës së të dhënave
 2. Përmirëson shpejtësinë në mënyrë të konsiderueshme duke përdorur të dhëna RAM të ruajtura për t’iu përgjigjur thirrjeve të bazës së të dhënave
 3. Punon me WordPress, Magento, Mediawiki, Drupal dhe Joomla!
 4. Asnjë automatik i ndezur

Memcache është në të vërtetë marrja në përdorim e sitit të sistemit të njohur Memcache, i ndërtuar për të trajtuar faqet e internetit që mbështeten shumë në pyetjet e bazës së të dhënave. Ajo funksionon duke ruajtur të dhëna dhe objekte në RAM-in e serverit Siteground, duke përshpejtuar kërkesat e bazës së të dhënave, kërkesat API dhe interpretimin e faqeve.

Me histori të gjatë, informacioni i dërguar nga RAM do të përdoret për të përmbushur thirrjet e bazës së të dhënave, duke zvogëluar numrin e herë që kërkohet baza e të dhënave aktuale. Nëse keni një dyqan në internet, Memcache mund të jetë alternativa më e mirë për ju.

Pasi të aktivizoni shërbimin, një proces i ri Memcache do të pjellohet të cilin mund ta kontrolloni në Cpanel.

Nuk ka skuqje automatike të të dhënave me Memcache, kështu që do të duhet të mbani mend që t’i bëni ato kur bëni ndryshime në faqen tuaj

Ne jemi pritur!

Ne në fakt kemi pritur sitin tonë të testimit me SiteGround në planin e tyre GrowBig, duke testuar shpejtësinë me Static Cache, Dynamic Cache dhe Memcache të aktivizuar. Rezultatet siç priten, janë fenomenale.

Për sitin tonë të testimit të hostuar në databazën e Singaporit të SiteGround, ne kemi përdorur GTmetrix për të matur shpejtësinë e ngarkimit. Ne e vendosëm rajonin e serverit tonë të testimit në Vancouver, Kanada dhe shfletuesin në Chrome. Vendosja mbetet e njëjtë për të dy provat, me dhe pa u ndezur SuperCacher.

SuperCacher Review: Uebsajti i testimit me dhe pa supercacher

Rezultati

Me ndezjen e SuperCacher, faqja e provës ngarkon në 1.8 sekonda; e njëjta faqe ngarkohet në 3 sekonda pa. Ky është një ndryshim 40%!

* P / S: Me shpejtësinë dhe besueshmërinë e provuar të SiteGround, ne presim këtë faqe interneti, bitcatcha.com edhe në SiteGround Cloud!

Si të aktivizoni SuperCacher dhe të merrni superspeed

Ndezja e SuperCacher për faqen tuaj është në të vërtetë mjaft e lehtë. E vetmja gjë që duhet të bëni është të siguroheni se keni instaluar shtojcat e duhura për sistemin tuaj (Siteground ka një tutorial për ju) shkoni në Cpanel tuaj -> SuperCacher, dhe aktivizoni opsionin tuaj të dëshiruar për ruajtje!

Shikoni për SuperCacher në cPanel

Hapi 1: Kërkoni për SuperCacher në cPanel

Aktivizoni caching të ndryshme me një kthesë ndërprerës

Hapi 2: Aktivizoni caching të ndryshme me një kthesë ndërprerës.

SiteGround SuperCacher është thelbësor për shpejtësinë e faqes suaj të internetit

Pas shikimit të azhurnimeve të performancës dhe rritjes masive të shpejtësisë duke përdorur SuperCacher, unë mendoj se çdo pronar biznesi duhet ta lejojë atë për faqet e tyre.

Blerësit në internet janë një bandë e paqëndrueshme, dhe nëse nuk mund të kujdeseni aq sa duhet për nevojat e tyre, ata do të harrojnë për ju dhe do t’i marrin paratë e tyre diku tjetër.

Më parë, përmenda që gjigandët si Amazon qëndron të humbasin 116,000 USD në minutë nëse faqja e tyre ngadalësohet vetëm për një sekondë.

Ndërsa ne nuk mund të përcaktojmë saktësisht se sa më shumë në shitje do të bëni me aktivizimin e aktivizuar të SiteGround SuperCacher, të paktën me siguri mund të themi se do të keni më shumë të ngjarë të keni më shumë klientë të kthimit nëse faqja juaj është e shpejtë, e besueshme dhe mund të trajtojë presion – dhe kjo është pikërisht ajo për të cilën është krijuar SuperCacher i SiteGround.

Prandaj shkoni përpara dhe aktivizoni SuperCacher për faqen tuaj tani. Nuk ju kushton asgjë më tepër, por do të keni gjithçka për të përfituar nga kjo.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me