Bildiğiniz tüm harika çocuklar bloglar oluşturuyor, blog yazıyor ve bunu yaparken oldukça iyi para kazanıyorlar. Neden oyuna girip o tatlı tatlı blogun bir parçasını da ödemiyorsun??

Sorun şu ki, bu sayfadaysanız ve bu parçayı okuyorsanız, nasıl blog oluşturacağınızı bilmiyorsunuzdur..

Şansınız var arkadaşım, çünkü bu kılavuzu yazmak için yoğun programlarımızdan zaman ayıracak kadar nazikiz, böylece kendi blogunuzu hemen hazırlayıp çalıştırabilirsiniz!

İster inanın ister inanmayın, blog oluşturmak ne zor, ne de çok fazla teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Teknik bilgi gerektiren parçalar için kendinizi daha güvenli ve güvenli hissetmenize yardımcı olacak şekilde yönlendireceğiz.

Blog nedir?

Bir blogun tam olarak ne olduğu hakkında konuşmaya ne dersin??

Blog aslında yazılı içeriğe odaklanan, genellikle daha az resmi bir şekilde yazılmış başka bir web sitesidir.

Bloglama ilk kez bir şey haline geldiğinde, insanlar çoğunlukla bir çevrimiçi dergi olarak kullandılar ve düşüncelerini dünyanın okuması için aşağıya çekti.

Bugün blogosfer gelişti, fitness blogcuları, fotoğraf blogcuları, mumya blogcuları gibi birçok alt kategoriyi ortaya çıkardı … eğer düşünebilirsen, muhtemelen bir blogcu var.

Kullanıcılar neden bloglara başlıyor?

İnsanlar kendi bloglarını başlatmak için birçok motivasyona sahipler.

Bazıları yazma becerilerini geliştirmek ister. Bazıları kendilerini çevrimiçi ifade ettiklerinde katartik bulurlar. Bazıları kendi seçtikleri niş hakkında sadece tutkulu.

Hepsi için konuşamam, ama çoğu insanı bloglamanın güzel dünyasına çeken bir motivasyon kaynağı bloglarından para kazanma yeteneğidir.

Blogcular kişisel deneyimleri hakkında yazdıklarından, okurlarıyla çok kişisel bir bağlantı paylaşıyorlar, yüksek profilli markaların sadece blogcu ürününü onaylaması için ödeme yapmaya istekli bir bağlantı (elbette, blogcunun iyi bir takibe sahip olması şartıyla).

Blogunuza başlamak için hangi motivasyonlara sahip olursanız olun, sonuçta bloglamanın şaşırtıcı bir hobi olduğu ve doğru yapılırsa, çok iyi bir yaşam sürdürebilmeniz.

Not

Birçok insanın bir blog başlatmak için iyi bir yazar olmanız gerektiği yanılsaması var gibi görünüyor. İyi yazma becerilerine sahip olmak blogunuzu daha profesyonel bir şekilde sunmanıza yardımcı olabilirken, blogunuzun içeriği de satışa sunulmaktadır. Blog yazılarınızı daha sonra istediğiniz zaman geliştirebilirsiniz. Yazınızı geliştirmek istiyorsanız, bu içerik yazma kılavuzuna göz atın.

Blog Nasıl Oluşturulur – Blog Oluşturmaya Başlamak İçin 5 Adım

Adım 1: Bir Niş Seçin

Bir blog başlatmanın bu heyecan verici ilk adımı, blog oluşturma kariyerinizin geri kalanı için blog’unuzu şekillendirecek, bu yüzden basit ama çok önemli bir adım: Nişinize karar vermelisiniz.

Bir fotoğraf blog yazarı olacak mısın? Seyahatleriniz hakkında blog yazmayı mı tercih edersiniz? Belki de teknoloji ile ilgileniyorsunuzdur. Belki yemek reçeldir.

Tutkularınız veya ilgi alanlarınız ne olursa olsun, seçtiğiniz niş gelecekte bloglama konularınız için bir yol oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Zor ve hızlı bir kural değil (bazı blogcular sürekli olarak başlıkları büyük bir başarı ile çaprazlıyor), ancak blogunuzun odaklanmasını ve alakalı olmasını sağlamaya yardımcı olan bir rehber.

Yani nişinizi seçin. Bir isim seçin. Basit ve kısa tutun.

2. Adım: Bir Bloglama Platformu Seçin

Birkaç ad vermek için Wix, Blogger, Tumblr ve WordPress gibi oradan seçebileceğiniz birçok ücretsiz blog platformu var..

Seçim platformumuz WordPress olacaktır, çünkü bugün İnternet’teki web sitelerinin% 33,9’unu güçlendiren en güçlü bloglama platformlarından biri.

% 33.9 web sitesi WordPress kullanıyor

Kaynak: w3techs.com

Ayrıca SEO dostu, kullanımı çok kolay ve bol miktarda eklentiye sahip, bu da çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç duymadan masaya ekstra işlevsellik getiriyor.

Ayrıca web barındırma ve alan adınızı doğrudan WordPress.com’dan ücretsiz olarak alabilirsiniz, ancak sevgili büyükannem eskiden “iyi şeyler ucuza gelmez, ucuz şeyler iyi gelmez”.

Adım 3: Alan Adı ve Web Hosting Almak

Bir önceki noktada söylediklerimi genişletmek için WordPress.com kesinlikle olağanüstü, ancak ücretsiz web barındırma ve alan adı birçok sınırlama ile geliyor.

 1. “Yourname.com” unuz yok
  Bu büyük bir şey gibi görünmese de, amatörleri profesyonellerden ayırıyor. Blogunuz konusunda ciddiyseniz ve blogunuzun büyüdüğünü görmek istiyorsanız, kendi alan adınızı almak istersiniz.
 2. Web barındırma sınırlamaları
  Ücretsiz WordPress.com çok az web barındırma alanı (piddly 3GB) ile birlikte geliyor. Bu alanı doldurduktan sonra, yeni sürüme geçmek ve blogunuzu kullanmaya devam etmek için ödeme yapmanız gerekir.
 3. Eklentiye izin verilmiyor
  Ücretsiz sürüm, üzücü olan ve kırılgan küçük kalbimi kıran eklentilere izin vermiyor.
 4. Her yerde reklamlar
  Ücretsiz wordpress.com web sitenizden para kazanamayacağınız kadar kötü, ancak reklamlar her yere yerleştirilecek! Unutmayın, “iyi şeyler ucuza gelmez, ucuz şeyler iyi gelmez”. Reklam yerleşimi, WordPress’in gelir elde etmesinin bir yoludur.
 5. Blogunuz silinebilir
  Blogunuzu ve takipçilerinizi iyi bir yıl boyunca koşturup geliştirdiyseniz ve bir gün, WordPress’in birçok kullanım koşullarından birini yanlışlıkla ihlal ettiğiniz için blogunuzun silindiğini bulmak için uyanırsanız ne hissediyorsunuz? Daha önce oldu ve tekrar olacak. Almak istemediğim bir risk..

Bunlar düşünebileceğimiz sorunlardan sadece birkaçı. Alan adınızı ve web barındırma hizmetinizi her zaman ayrı olarak satın alabilirsiniz, böylece bu sorunlardan hiçbiriyle karşılaşmazsınız. İşte nasıl yapılacağına dair adım adım bir kılavuz.

Alan adı

Orada GoDaddy ve Namecheap gibi birçok alan adı kayıt şirketi var, ancak Namecheap’i seviyoruz çünkü mükemmel bir kayıt şirketi ve ücretsiz WhoisGuard atıyorlar. Bu, anonim olarak blog yazmak istemeniz durumunda kimliğinizi gizli tutmanıza yardımcı olur.

İşlem oldukça basit, sadece şuraya gidin, kaydolun, alan adınızı seçin ve işiniz bitti!

Unutmayın, basit ve hatırlanması kolay bir alan adı seçmek istersiniz. Yapabiliyorsanız akılda kalıcı tutun. “.İo” veya “.biz” gibi korkak uzantılar da yok, bunu “.com” olarak saklayın çünkü çoğu insan buna alışkın.

ağ sağlayıcısı

Web barındırma web sitesi dosyalarınızı saklamak için sadece bir alan olduğunu düşünebilirsiniz ve herhangi bir rastgele web barındırma iyi olacak, ancak daha fazla yanlış olamazdı. Aslında, blogunuzun başarılı olmasını istiyorsanız, daha iyi, güvenilir ve hızlı bir web barındırma hizmeti aldığınızdan emin olmalısınız..

İçeriğin ortaya çıkmasını beklemekle uğraşamayacağınız kadar yavaş yüklenen bir blogla karşılaştınız mı? Kendinize zaman ayırırsanız, blogun durgun olduğunu hissetmeniz için 3 saniyenin yeterli olduğunu ve 5 saniyenin insanların hemen çıkması için geçen ortalama süre olduğunu görürsünüz..

Web barındırma, blogunuzun hızlı ve hızlı performans göstermesini sağlamak için çok önemlidir, bu nedenle gereksiz yere yavaş yükleme süreleri nedeniyle okuyucularınızı kaybetmezsiniz.

Etrafında web barındırma hizmetleri bol olsa (en iyi web ana listemiz için buraya tıklayın) ama blogunuzu barındırmak için SiteGround gibi güvenilir bir uluslararası web hosting markası için gitmenizi öneririz.

Elbette daha ucuz seçenekler olabilir, ancak SiteGround’un çalışma süresi, güvenilir müşteri hizmetleri, avantajlar listesi ve inanılmaz derecede hızlı sunucu yanıt süreleri kesinlikle mükemmeldir. Aslında, onlara o kadar çok güveniyoruz ki, bu web sitesini onlarla birlikte barındırıyoruz!

Bir hesap almak ve blogunuzu SiteGround ile kurmak aslında oldukça basittir. Yapmanız gerekenler:

 1. Hosting planınızı seçmek için www.siteground.com adresine gidin.
 2. Nelerin mevcut olduğunu görmek için “Başlayın” ı tıklayın
 3. SiteGround Planları

 4. Fiyat ve avantajlar arasında güzel bir denge olduğu için GrowBig planını (5.95 $ / ay) almanızı öneririz, ancak ihtiyaçlarınızın ne olabileceğine bağlı olarak StartUp (ayda 3.95 $) veya GoGeek (11.95 $ / ay) için gidebilirsiniz. Burada fazla durma, sadece bir plan seç ve onunla git. Gerekirse daha sonra hesabınızı yükseltmek veya eski sürüme geçirmekte özgürsünüz.
 5. Şimdi bir alan adı kaydetme veya kendi alan adınızı kullanma seçeneği sunduğunuz bir sayfa görmelisiniz. Bu kılavuzdaki talimatları izlediyseniz şimdiye kadar kendi alan adınız olmalıdır, bu nedenle “Zaten bir Alanım var” ı tıklayın ve sağlanan kutuya doldurun. “Devam” ı tıklayın.
 6. gözden geçir ve tamamla

 7. Burada, e-posta adresiniz (geçerli olduğundan emin olun! Makbuzunuzu gönderecekleri yer) gibi bir kişisel bilgilerinizi doldurmak, bir şifre, ad, soyadı, ülke, telefon numarası, posta kodu atamak isteyeceksiniz. İsterseniz, işletmenizin adını girebilirsiniz, ancak bu isteğe bağlıdır.
 8. alan seçin

 9. Ödeme ayrıntılarınızı dolduracak bir alan bulmak için biraz daha kaydırın. Kredi Kartı bilgilerinizi, kartın son kullanma tarihini, Kart Sahibinin adını ve CVV kodunu girin (Ne olduğunu bilmiyorsanız, kartınızın arkasındaki 3 rakamdır).
 10. Ödeme bilgisi

 11. Ardından, satın alma bilgileri bölümünü göreceksiniz. 12 ay ile 36 ay arasında seçim yapmak zorundasınız. İstediğiniz planı ve ödeme süresini seçin.

  SG Site Tarayıcısına ihtiyacınız yoktur, bu yüzden atlamaktan çekinmeyin. Ancak, ek güvenliğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, devam edin ve bu kutuyu işaretleyin.

  Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası’nı okuduğunuzu onaylamak için kutuları işaretleyin. Haberler ve güncellemeler sıkışmalarınızsa, bu kutuyu da işaretleyin. Gerektirmek zorunda değilsiniz, kesinlikle isteğe bağlıdır.

  “Şimdi Öde” yi tıklayın.

 12. Satın alma bilgileri

 13. İşte bu kadar! Artık SiteGround ile yeni bir hesabınız var! Ayrıca, daha önce listelediğiniz e-posta adresine bir makbuz göndermeleri gerekir. “Müşteri Alanına Devam Et” i tıklayın.
 14. yeni hesap

WordPress Kurulumu

Bu bölüm bir önceki bölümün devamıdır, ancak kolay sindirilebilirlik için farklı bölümlere ayırıyoruz.

Not

Bu adımlardan HERHANGİ BİRİ sırasında takılırsanız, e-posta yoluyla bizimle iletişime geçmekten veya SiteGround’un canlı sohbet desteğiyle iletişime geçmekten çekinmeyin. Süper yardımcılar ve yardıma ihtiyacınız olan her şeyde size rehberlik edecekler.

 1. Şimdi “yeni barındırma hesabınızı oluşturun” başlıklı bir bölüm görmelisiniz. “Yeni bir web sitesi başlat” ı seçin ve “hangi yazılımı kuracağınızı seçin” altındaki “WordPress” e tıklayın.

  Şimdi WordPress giriş bilgilerinizi girmeniz gerekecek. WordPress giriş bilgileriniz SiteGround hesabınızdan ayrı olacaktır, bu nedenle bilgilerinizi hatırladığınızdan emin olun. Devam edin ve doğru olduğundan emin olmak için e-postanızı, kullanıcı adınızı, şifrenizi girin ve şifrenizi tekrarlayın.

  Onayla düğmesine basın.

 2. wordpress'i kur

 3. SiteGround, SG Site Tarayıcı ile hesabınızı geliştirmenizi ister, ancak daha önce de belirtildiği gibi, tamamen isteğe bağlıdır. Seçiminizi yaptıktan sonra Onayla ve Kurulumu Tamamla’ya basın.
 4. tam wordpress kurulumu

 5. Kısa bir yükleme süresinden sonra, Hosting hesabınızın kullanıma hazır olduğunu belirten bir ekran görmeniz gerekir. Devam edin ve “müşteri alanına geç” i tıklayın.
 6. tam hosting hesabı

 7. İster inanın ister inanmayın, resmi olarak kendi blogunuzu oluşturdunuz! Kendinize arkada bir pat verin!
 8. Artık WordPress blogunuzu çalıştırdığınıza göre kendinizle gurur duymalısınız. Güzel ve temiz. Çok zen. Ayrıca çok genel. Genç arkadaşlarımın sözleriyle, siteniz şu anda “Vanilya AF” dir, bu yüzden bu konuda bir şeyler yapalım, olur mu??

  4. Adım: Blogunuzu Tasarlama

  Bu bölümde, blogunuza biraz daha fazla kişilik kazandırmak için nelere bakabileceğimize bakacağız..

  Blogu hedeflediğiniz okuyuculara hitap edecek şekilde manuel olarak tasarlayabilir ve özelleştirebiliriz, ancak bu çok fazla zaman alır ve ciddiye alır, bu gün ve yaşta…

  blogunuzu tasarlamak için kimsenin vakti yok

  Neyse ki, WordPress’in tamamen özelleştirilebilir binlerce ücretsiz teması var ve bu da son derece profesyonel görünüyor!

  WordPress temalarınıza nasıl erişeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

  1. WordPress hesabınıza giriş yapın. “Www.yoursite.com/wp-admin” olmalıdır. “Sitenizi” gerçek blog URL’nize geçirmek istersiniz. WordPress kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin ve giriş yapın.
  2. wordpress girişi

  3. İçeri girdikten sonra, buna benzeyen WordPress kontrol panelinizi görmelisiniz. “Temanızı tamamen değiştirin” i tıklayın.
  4. wordpress kontrol paneli

  5. Ardından, WordPress.org temalarına tıklayın ve seçebileceğiniz binlerce tema bulacaksınız! Bunlar sizin için yeterince iyi değilse, gerçekten iyi görünümlü bazı temalar satın almak için ElegantTheme’e gidin.
  6. wordpress teması

  Önemli

  Temalar harika ama zor olabilirler. Site yükleme hızı, blogunuzun Google’da sıralanmasında çok önemlidir ve optimize edilmemiş veya yanıt vermeyen temalar seçmek yükleme hızınızı olumsuz etkileyecektir. Herhangi bir olumsuz yorum için yorumlara göz attığınızdan ve temanın duyarlılığını önizleme bölümünde test ettiğinizden emin olun. Tema kendi önizlemesinde zaten yanıt vermiyorsa, büyük olasılıkla blogunuzda durgun olacaktır.

  1. Temanız seçildikten sonra, “Canlı Önizleme” yi ve ardından “Etkinleştir” i tıklayın & Temayı yüklemek için ”.
  2. canlı önizleme teması

   (Temanızı canlı önizleyin)

   aktif tema

   (Etkinleştir & temayı yayınla)

  Temanız şimdi yüklendi, ancak yine de kişiselleştirmek ve biraz içerik eklemek isteyeceksiniz, yoksa yeni blogunuz biraz boş görünecek.

  Blogunuza sayfa ekleme

  Okuyucularınıza sizden ne beklemeleri gerektiğini bildirmek için en azından bir “hakkımızda” sayfası eklemezseniz, küçük blog bebeğiniz gerçekten çıplak olacaktır..

  1. WordPress Panonuzun altında, “Sayfalar” a gidip “Yeni Ekle” yi tıklamak istersiniz
  2. wordpress sayfası ekle

  3. Üstbilgi ve Paragraf doldurabileceğiniz bir sayfaya gönderilirsiniz. Başlığa “Hakkımızda” yazın ve “Paragraf” bölümünde blogunuz hakkında bir şeyler yazın. İşiniz bittiğinde “Yayınla” ya basın.
  4. sayfa başlığı ekle

  Sayfalarınızı menüye bağlama

  “Hakkımızda” sayfanız, menüde bağlantı oluşturmadıkça gösterilmeyecek.

  Tek yapmanız gereken WordPress kontrol panelinize gidin, görünüm altında “menü” ye tıklayın. Sayfa listeniz otomatik olarak menü yapısına eklenmelidir. Değilse, “menü öğeleri ekle” nin altındaki kutuları işaretleyin ve “menüye ekle” yi tıklayın.

  İşiniz bittiğinde, “menü oluştur” a basın ve blogunuz menüye bağlı sayfalarınızla güncellenir.

  bağlantı menüsü

  Blog gönderileri ekleme

  Ah, küçük web sitenizin ekmeği ve tereyağı, buna bu kadar yatırım yapmanızın nedeni. Blog yayınlarınız, alakalı olmanıza, sitenizi Google aramalarında sıralamanıza ve kendinizi nişinizde bir otorite olarak konumlandırmanıza yardımcı olur. Eğer doğru yapıyorsanız, hatta geçimini sağlayabilirsiniz!

  Ancak sitenize rastgele blog yazıları eklemeden önce, siteyi gelecekte sıralamayı çok daha kolay hale getirecek şekilde ayarlayalım.

  1. WordPress kontrol panelinizde “gönderiler” e basın ve “kategoriler” i seçin. Aşağıdaki ekranı görmelisiniz. Kategori adınızı girin. Bu örnek için, buna “blog” diyebilirsiniz. En alttaki “yeni kategori ekle” yi tıklayın.
  2. kategori ekle

  3. Ardından, “yayınlar” altında “yeni ekle” yi tıklayın. Yayın başlığınızı ve içeriğinizi doldurabileceğiniz bir sayfa görmelisiniz. Devam edin ve isterseniz bunu yapın. İşiniz bittikten sonra, ekranın sağ tarafındaki “kategoriler” çubuğunu bulun ve “blog” işaretli kutuyu işaretleyin.
  4. gönderi ekle

   “Yayınla” ya basın ve yeni blog yayınınız iyi! Şimdi tek yapmanız gereken kategoriyi menülerinize eklemek ve artık hazırsınız.

  Özelleştirilmiş başlıklar oluşturma & sloganları

  Kullanıcıların blogunuzu keşfetmesini ve içeriğinizi okumasını istiyorsanız, kılavuzun bu bölümüne kesinlikle dikkat etmek istersiniz..

  Site başlığınız insanlara blogunuzun ne hakkında olduğunu söyler ve sloganlar başlıkların söylediklerini desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca arama motorlarının sıralamasına ve blogunuzu alakalı arama yapanlara göndermesine yardımcı olurlar..

  Başlıklarınızı ve sloganlarınızı özelleştirmek için WordPress gösterge tablonuza geçmeyi umuyoruz, önce “Ayarlar” ve ardından “Genel”.

  wordpress ayarı

  Burada, site başlığınızı ve sloganınızı olmasını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Devam edin ve bunu yapın, ardından “Değişiklikleri Kaydet” i tıklayın.

  Yorumları devre dışı bırakma

  Bazen blogunuzda kişisel düşüncelerinizi paylaştığınızda, yorum bölümünün akılsız troller tarafından saldırılara açık olmasını ve çöp yorumlarını bırakmasını istemezsiniz..

  Yorumları tamamen devre dışı bırakabilirsiniz, böylece bu trollere bir şeyler yapma şansı vermezsiniz.

  WordPress kontrol panelinizde “ayarlar” ve “tartışma” ya gidin. Burada, “kişilerin yeni makaleler hakkında yorum göndermesine izin ver” seçeneğinin işaretini kaldırın.

  yorum ayarı

  Statik bir ana sayfa oluşturma

  Evet, bir blog çalıştırmak istiyorsunuz, ancak aslında ana sayfanızın bir blog sayfası gibi görünmesini istemiyorsunuz!

  İhtiyacınız olan şey statik bir ön sayfa, ziyaretçilerin gelip gördükleri her şeyi alması için bir tür “ana” sayfa. Çoğu profesyonel blog gibi, statik bir ön sayfa değişmez ve sitenizi her ziyaret ettiklerinde okuyucularınıza aynı şeyi gösterir, böylece daha parlak görünür..

  Bu yapılmazsa, WordPress en son blog yayınlarınızı ana sayfanız olarak kullanır ve bu da açıkçası sade amatör görünür.

  Bunu yaparak statik bir ön sayfa oluşturabilirsiniz:

  1. WordPress Panonuza gidin, “Ayarlar” ve “Okuma” ya basın.
  2. “Statik Sayfa” yı tıklayın, ardından ana sayfanız olmasını istediğiniz sayfayı seçin, ardından “Değişiklikleri Kaydet”.
  3. ana sayfa ayarı

  Kenar çubuğunuza içerik ekleme veya kenar çubuğunuza içerik kaldırma

  Bazı insanlar kenar çubuklarında içerik ister. Bazı insanlar daha temiz bir görünüm için gitmeyi tercih ederler. Her iki durumda da, hepsi size kalmış.

  Kenar çubuğunuza içerik eklemek veya kenar çubuğunuzdan içerik kaldırmak oldukça kolaydır.

  1. WordPress kontrol panelinize gidin, “görünümler” e gidin ve “widget’lar” ı tıklayın.
  2. Burada, kullanılabilir widget’ların ve Blog kenar çubuğunuzun bir listesini göreceksiniz. Yapmanız gereken tek şey kenar çubuğunuzda istediğiniz widget’ları sürükleyip bırakmak veya sadece orada istemediğiniz widget’ları silmek.
  3. kenar çubuğu ayarı

  5. Adım: Eklentileri Kullanma

  O zamanlar, bloglarımızı optimize etmek, özellikler eklemek veya yeni işlevler oluşturmak istediğimizde, bunu manuel olarak yapmak zorunda kaldık (bu hem zaman alıcı hem de popoda bir ağrı).

  Bu günlerde, eklentiler sayesinde tüm bunları ve daha fazlasını sadece birkaç tıklamayla yapabilirsiniz!

  Temel olarak sitenize istediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz. Çevrimiçi bir mağazaya veya galeri portföyüne dönüştürün. Düşünebiliyorsanız, muhtemelen bir eklenti var!

  Eklentileri yüklemek için yapmanız gerekenler WordPress kontrol panelinizin altındadır, “Eklentiler” i tıklayın ve “yeni ekleyin”. Oradan, gereksinimlerinize uygun eklentiler için popüler veya öneriler sekmesine göz atın ve işiniz bitti!

  eklenti ekle

  Aralarından seçim yapabileceğiniz sonsuz bir eklenti listesi var, ancak bazı eklentilerin blogunuzu yavaşlatabileceğini unutmayın. Eklentiler hakkında biraz araştırma yapın ve blogunuz bir rüya gibi çalışacak.

  İşte favori eklentilerimizden bazıları:

  • Yoast SEO
   Blogunuzun daha SEO dostu olmasına yardımcı olur
  • Swift Performance Lite
   Blog yükleme sürelerinizi hızlandıran WordPress’in önbellek süresini azaltmaya yardımcı olur!
  • ExactMetrics’ten Google Analytics
   Bu, blogunuzun aldığı ziyaretçi miktarını izlemenize yardımcı olur. Kıyaslamalar belirlemenize yardımcı olmak için çok yararlı!

  Artık Blogcusunuz!

  Blogosferdeki rastgele kişiyi tebrik eder, kendi blogunuzu başarıyla oluşturdunuz! Yardımcı olduk, ama tüm ağır kaldırmayı kendiniz yaptınız, bu yüzden kendinize arkada bir pat vermelisiniz!

  Gitmeden önce, blogunuzu oluşturmak için yapmanız gerekenler hakkında hızlı bir bilgi tazeleme.

  1. Bir alan adı kaydettirin ve bir web barındırma hizmeti seçin
   • Doğru web hosting şirketini seçmek
   • Alan adınızı seçme
  2. Blogunuzu oluşturma
   • WordPress’i platformunuz olarak kurma
  3. Blogunuzu tasarlama
   • Doğru temayı seçme
   • Temanızı yükleme
  4. İçerik Ekleme
   • Yayınlar, menüler ekleme ve sayfalarınızı düzenleme
   • Özelleştirme ve ayarlama
   • Eklentileri yükleme

  Özelleştirmeye devam et!

  WordPress’in özelleştirilebilir olduğunu unutmayın. WordPress ile istediğiniz herhangi bir blog’u gerçekten oluşturabilirsiniz, bu nedenle sahip olduğunuzdan% 100 memnun olana kadar denemeye ve özelleştirmeye devam edin! Her zaman olduğu gibi, sorularınız için bize bir mesaj bırakın.

  Kim Martin
  Kim Martin Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me