9 Sekretet e Shkrimit të Titujve të Irresistueshëm (të përdorura nga Blogs Big)

Ju nuk do të besoni se sa tituj të rëndësishëm janë. Ky bloger ju tregon se si të shkruani titullin e përsosur.


Ju ndoshta keni parë tituj si kjo në të gjithë internetin. Tani, unë nuk di për ju, por disa tituj dhe tituj po largohen.

Por, konkurrenca për shikime dhe vëmendje në internet është e ashpër. Dhe, sipas statistikave, 80% e njerëzve lexojnë vetëm titullin e artikujve tuaj.

Shtë detyra juaj të krijoni artikuj hiper-magnetikë për të cilët lexuesit mendojnë se janë të detyruar të klikojnë.

Këtu janë faktet, të mbështetura (kryesisht) nga shkenca

1. Numrat Gjithmonë Punojnë

Lista e postimeve gjithmonë do të funksionojë

Interneti ekziston për efikasitet. Nëse e keni ndjekur këtë seri në shkrimin e kopjeve, ju e dini që njerëzit kërkojnë përgjigje shpejt. Ne duam këshilla të ekspertëve, të ndara në copëza.

Një listë na jep saktësisht atë që duam. Fast. Ne gjithashtu e dimë se do të marrim një strukturë të bukur, të thjeshtë, të copëtuar në copa kafshimi dhe copëza të skanueshme.

Jo vetëm kaq, por është si karamele e syve. Ka diçka interesante për numrin kundër fjalëve që ngjallin vëmendje:

“9 Arsyet që ju do të klikoni në fillim këtë artikull”

“Nëntë arsye që ju nuk do ta vini re as kjo”

Syri juaj tërhiqet në numrin 9.

Këshillë pro: Numrat e çuditshëm funksionojnë më mirë sesa numrat. Mos pyet pse Justshtë thjesht shkencë.

2. Jini vlerë specifike dhe premtuese

Mos harroni, ne po skanojmë internetin për përgjigje të shpejta dhe specifike.

Na tregoni saktësisht se çfarë marrim nëse klikojmë në lidhjen tuaj.

Shembulli më poshtë nga HubSpot nuk është saktësisht seksi, por është specifik hiper-specifik dhe premton vlerë reale, të veprueshme. Nëse jeni të interesuar për këtë temë, ju jeni 100% do të klikoni në këtë artikull.

Jini me vlerë specifike dhe premtuese

Ndonjëherë, nuk është e nevojshme të jesh qesharak ose i zgjuar. Thjesht duhet të arrish në pikën.

3.… Por rezervoni disa intriga

Një nivel i caktuar intrigash mund të rrisë me të vërtetë normën tuaj të klikimit. Lërini ata të duan më shumë. Shtë mashtrimi më i vjetër në libër. Bëni shenjë se çfarë do të vijë, dhe bëje ata të dëshpëruar për të lexuar më tej.

Kjo është arsyeja pse titujt UpW vleresuar janë kaq djallëzisht shkëlqyese. Merrni një shembull në faqe tani:

Titujt e lartpërmendur

Ju nuk mund të ndihmoni por klikoni në atë. Cila është e vërteta e vlefshme?!

Kjo nuk është thjesht e shkëlqyeshme për artikuj dhe përmbajtje. Ajo gjithashtu punon si një titull në internet. Shikoni titullin kryesor të Crazy Egg:

Crazyegg

Ose titulli im Bitcatcha vetë:

Bitcatcha

Isfarë po bën që vizitorët e mi të largohen? A është faqja ime e internetit e mjaftueshme? Këto tituj i bëjnë lexuesit dhe vizitorët tuaj të duan të dinë më shumë. Shtë një titull që tërheq njerëzit brenda dhe i bën ata të veprojnë. Ajo luan në kuriozitetin tonë natyror.

POR. Këtu ekziston një vërejtje e madhe. Gjithmonë sigurohuni që pagesa e vlerës ia vlen titulli intrigues. Përndryshe, ju do të zhgënjeni vizitorët tuaj.

4. Përdorni super fjalë të shijshme dhe superlativa

Anydo shkrimtar i mirë do t’ju tregojë se superlativat janë territor i rrezikshëm. Ata janë pothuajse gjithmonë të gabuar dhe ato bëjnë shkrime të çuditshme.

Por, mallkuar, ato bëjnë norma të fuqishme të konvertimit.

Tregtari brenda meje i do ata.

Dua të them, cilën nga këto do të klikoni?

“Ja pse iPhone 6 fenomenal është telefoni më i mirë që do të përdorni ndonjëherë”

ose …

“Ja çfarë më pëlqeu në lidhje me iPhone 6”

Titujt dhe titujt janë justifikimi juaj për të përdorur gjuhë hiperbolike dhe mbizotëruese. Sepse funksionon.

Truri lidhet me mbiemra emocionues. Ata kërcejnë faqen dhe rrëmbejnë syrin e lexuesit tuaj. Provoni këto fjalë në titullin tuaj të ardhshëm:

 • i pabesueshëm
 • Emocionuese
 • intrigues
 • madhështor
 • Fjalë e në rënie
 • Disasterous
 • i urryer
 • Zot-i tmerrshëm!

Kjo lloj gjuhe ‘seksi’ tërheq vëmendjen e lexuesve tuaj ndërsa ato po lëvizin nëpër qindra artikuj. Ji i pacipë. Bëhu i guximshëm. Përdorni fjalë mallkimi nëse guxoni (ata vërtet funksionojnë).

5. Lidhu emocionalisht

Përkundër asaj që kam shpjeguar deri më tani, unë besoj me vendosmëri se kopja e mirë është më shumë sesa thjesht të qëndrosh në vëmendje dhe të tërheqësh vëmendjen. Kopja e mirë bën një lidhje emocionale me lexuesin.

Ajo i frymëzon dhe i fuqizon ata. I lëviz ata të klikojnë lidhjen dhe të ndërmarrin veprime.

Pra, shkoni më thellë se fjalët e zbukuruara dhe mashtrimet e numrave të zgjuar.

Shembulli i mëposhtëm është i fuqishëm dhe i guximshëm. Perhapsshtë mbase titulli më emocionues që kam parë në një kohë të gjatë. E pashë dhe duhej ta ndaja.

Lidhu emocionalisht

Ju ndalon në gjurmët tuaja.

Ky është një shembull i përdorimit të gjuhës negative në titujt. Kthehuni në anën e errët dhe frymëzoni zemërim, shqetësim ose frikë. Shtë akoma një emocion, shfrytëzojeni në avantazhin tuaj.

Në fakt, titujt negativë prodhojnë në të vërtetë një normë më të lartë të klikimit. Provoni këto:

“STOP! Ju keni humbur qindra regjistrime potenciale të postës elektronike. “

“8 gjërat që mjeku juaj nuk po ju tregon”

“A jeni i sigurt që faqja juaj e internetit po ngarkon mjaft shpejt?”

6. Merrni Personal

Tre shembujt e mësipërm nuk janë thjesht të fuqishëm sepse ngjallin frikë ose shqetësim. Ata janë të fuqishëm sepse unë po ju flas drejtpërdrejt.

Kopjimi i shkëlqyeshëm funksionon kur ajo ndalon së qeni fjalë në një faqe dhe fillon të jetë një bisedë e vërtetë. Kur ajo merr në kokën tuaj dhe në fakt lidhet me ju.

Mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është t’i drejtohet lexuesit drejtpërdrejt.

Cili është një titull më i mirë?

“Zbuloni sesi mund të krijoni faqen tuaj të internetit (është më e lehtë se sa mendoni)”

ose …

“Si të krijoni një faqe në internet”

Psychshtë psikologji e thjeshtë. Hidhni brenda kokës së lexuesit tuaj.

7. Përdorni fjalë kyçe SEO

Unë po e fsheh këtë truk në fund të listës. Pse? Sepse duhet të jetë gjëja e fundit që duhet të mbani në mend kur shkruani tituj dhe tituj.

Së pari dhe më e rëndësishmja, krijoni një titull bindës që njerëzit do ta përpijnë dhe klikojnë.

Së dyti, injektoni fjalët kyçe që Google do të zbulojë dhe renditet shumë.

Sigurohuni që të keni një listë të fortë të fjalëve kyçe që përcaktojnë faqen tuaj të internetit dhe produktin. Vendosini ato në titujt tuaj kudo që të keni mundësi (dhe VETM nëse ata punojnë me titullin).

Këtu është një shembull (i keq) i një titulli super të optimizuar për SEO.

“Pajisjet e skijimit që ju nevojiten në mal këtë sezon dimëror të skive”

E tmerrshme, nuk është ashtu?

Këtu është një alternativë shumë e klikueshme:

“5 thelbësore skive që ju nevojiten për të mbijetuar në mal këtë sezon!”

Ju ende paketoni me fjalët kyçe, por është shumë më miqësore për lexuesit.

Merrni përmbajtjen e përsosur së pari, pastaj optimizoni për fjalët kyçe.

8. Shkruajeni Afatin e Fundit dhe Shkruajini në Pesë të Pare

Në fakt, shkruaj dhjetë, nëse mund të kurseni kohën. Sa më shumë tituj të shkruani, aq më shumë detyroheni të paraqitni diçka më unike dhe bindëse. Titulli i dhjetë shpesh do të jetë më i miri, sepse nuk do të jetë i parashikueshëm ose i qartë.

Ruani titullin deri në fund të përmbajtjes. Në atë mënyrë, ju e dini saktësisht se si ta përmblidhni artikullin tuaj.

9. Thyejini të gjitha rregullat

Gjëja më e mirë në lidhje me shkrimin e kopjeve është që ju mund të thyejnë të gjitha rregullat, dhe ende të merrni rezultate. Me të vërtetë kapi librin udhëzues për shkrime të kopjimit dhe shkruajti tituj të paqartë që përhapeshin si zjarri i egër.

Vazhdoni të eksperimentoni me ide të reja. Testoni normat e klikimit tuaj dhe vazhdoni të jeni optimist.

Unë do të doja të dëgjoja se cilat tituj të blogut reagojnë më së miri për ju dhe faqen tuaj të internetit. Më njoftoni në pjesën e komenteve!

Tani, vazhdoni të lexoni se si të shkruani përmbajtje që merr mijëra shikime (me një model të vërtetë blogu që mund të vidhni)

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map