Hostinger

Hostinger

https://www.hostinger.com/

tl; dr

Hostinger është një host i shkëlqyeshëm në internet për fillestarët! Ekipi i tyre i shkëlqyeshëm i ndihmës do t’ju udhëzojë nëse keni ndonjë problem me faqen tuaj, ato kanë karakteristika të shkëlqyera dhe çmimet e tyre hyrëse janë më të ultat në treg. Vlerë e madhe për para!

Rishikimi i Hostinger – 10 Pro & 2 kundër (Shpejtësia e serverit) & Uptime Testuar, 3 Sites!)

Sapo kemi përfunduar testimin e shpejtësisë dhe rrëmujën me faqet tona të testimit Hostinger, dhe vëlla, ne MUND të presim të ndajmë gjetjet tona me ju * alarmi i spoilerit – epshi ynë për shpejtësinë është i kënaqur *!

Por së pari, le të bëjmë një përmbledhje të mënyrës sesi u shfaq Hostinger si një host në internet.

Shumë kohë më parë në qytetin e largët të Kaunas, Lituani, u krijua një kompani e vogël me emrin “Media Hosting”, me ëndrrat për të bërë valë në industrinë e web hosting. 6 vjet dhe 1 milion përdorues më vonë, ajo ëndërr u realizua dhe kompania zyrtarisht ndryshoi emrin e tyre në Hostinger.

Që atëherë, Hostinger nuk ka ndalur së rrituri. Ata kanë ngritur dyqane në 39 vende, kanë krijuar 6 qendra të të dhënave në të gjithë globin (me një më shumë që po ndërtohen në vendin e tyre të Lituanisë), kanë grumbulluar mbi 29 milion përdorues që nga viti 2017, dhe ata nuk tregojnë shenja se çfarë të ngadalësojnë poshtë.

Ata synojnë të ndihmojnë përdoruesit e tyre të mësojnë, krijojnë dhe rriten, dhe ata mund të kenë bërë vetëm atë me nivelin e tyre të shërbimeve dhe çmimet e çmimeve të çmendura të përballueshme.

Pse shpejtësia është e rëndësishme për ne

Nëse keni ndjekur bloget dhe rishikimet tona, do ta dini se na pëlqen mbajtja e faqes sonë në internet si na pëlqejnë makinat tona: Të shpejtë & bie shumë në sy! Epo, mbase jo e ndezur, por sigurisht që na pëlqen të jemi shpejt!

Ne i kushtojmë kaq shumë rëndësi në shpejtësinë e mbajtjes në internet sepse mungesa e shpejtësisë është pa dyshim, shkaku numër 1 i vdekjes për shumë biznese të vogla. Për dallim nga gjigantët e korporatave, çdo shitje e vetme llogarit për sipërmarrësit e vegjël, dhe ne thjesht nuk mund të përballojmë të humbasim klientët për shkak të problemeve të shmangshme si mbajtja e ngadaltë në internet.

Shpejtësia e Web Hosting

(Burimi: ThinkWithGoogle)

Këto ditë, klientët tuaj presin që faqja juaj të ngarkojë në më pak se një sekondë! Do gjë më lart që rrit normën e fryrjes me një tronditje 32%, dhe gjithçka thjesht fillon të copëtohet nëse ka një kohë pritjeje më shumë se 5 sekonda.

Për ta mbajtur audiencën tonë të lumtur, ne kemi zhvilluar zakon t’i trajtojmë ata si 2-vjeçarë të padurueshëm; ne gjejmë mënyra për t’iu dhënë atyre çka dëshirojnë, sapo ata ta dëshirojnë atë, ose ata do të fillojnë të vajtojnë. Në rastin tonë, ne u japim të dhëna audiencës sonë nën një sekondë, sepse ne nuk duam që ata të braktisin faqen tonë dhe karrocat tona, kjo është arsyeja pse ne jemi tërhequr në web hosting që përgjigjet jashtëzakonisht shpejt.

Në këtë artikull, ne shqyrtojmë 3 planet tona të Hostinger Premium Shared Hosting (një në Singapor, një tjetër në SH.B.A. dhe një më shumë në Evropë) vetëm kështu që ne mund të shohim se sa shpejt reagojnë ata dhe nëse do të ishin përshtatshmëria e duhur për ju, i dashur lexuesit.

shënim

Për të siguruar që kemi grumbulluar të dhëna të mjaftueshme për të shkruar këtë përmbledhje, kemi krijuar 3 site provë. Qendrat e të dhënave për faqet tona të testimit janë të vendosura në 3 kontinente (Asheville NC, Amsterdam dhe Singapori), kështu që ju do të jeni në gjendje të gjykoni se si ata kryejnë në vendet më të afërta me klientët tuaj.

Kaq mjaftueshëm, nga diskutimet tona, le të shqyrtojmë pse po e lexoni në radhë të parë këtë artikull:

10 arsyet pse Hostinger është hosti i duhur për ju!

1. Hostinger është me të vërtetë i shpejtë

Ne e vendosim sitin tonë të testit të Hostinger US përmes një testi të stresit të shpejtë duke përdorur kontrolluesin e shpejtësisë së serverit tonë pronar (ende kontrolluesi më i mirë dhe i vetëm i shpejtësisë së serverit në botë #shamelessplug), duke e krahasuar atë kundër rekomandimit të Google prej 200 ms, dhe këtu janë rezultatet.

SHBA (W)
SH.B.A. (E)
Londër
Singapore
Sao Paulo

69 ms28 ms98 ms239 ms130 ms

Bangalore
Sydney
Japoni
Kanadë
Gjermani

331 ms233 ms165 ms38 ms100 ms

Shpejtësia mesatare e databazit amerikan: 143.1 ms
(Shihni rezultatin e plotë – Vizitoni sitin e provës)

Zonja dhe zotërinj, rezultatet e testit të shpejtësisë së faqes sonë të testit të Hostinger SHBA u kthyen me një mesatare në mbarë botën me një shpejtësi të shpejtë prej 143 ms, e cila i rendit ata si një nga ushtruesit tanë të nivelit të lartë A +!

Tjetra, ne testuam faqen tonë të Hostinger Singaporit për të parë se si i përgjigjet pingave nga e gjithë bota

SHBA (W)
SH.B.A. (E)
Londër
Singapore
Sao Paulo

194 ms229 ms246 ms5 ms349 ms

Bangalore
Sydney
Japoni
Kanadë
Gjermani

99 ms191 ms70 ms212 ms163 ms

Shpejtësia mesatare e datës së Singaporit: 175.8 ms
(Shihni rezultatin e plotë – Vizitoni sitin e provës)

Nëse keni ndërmend të kujdeseni për audiencën në Azi (dhe Australi / Zelanda e Re), do të jeni të lumtur të dini se Hostinger u kthye një përgjigje të shpejtë marrëzie prej 5 ms nga Singapori, me një shpejtësi mesatare prej 176 ms në të gjithë botën. Hostinger Singapori merr një renditje A + nga ne.

Së fundmi, ne kemi faqen tonë të BE-së për të vlerësuar.

SHBA (W)
SH.B.A. (E)
Londër
Singapore
Sao Paulo

142 ms100 ms54 ms236 ms209 ms

Bangalore
Sydney
Japoni
Kanadë
Gjermani

314 ms265 ms235 ms84 ms11 ms

Shpejtësia mesatare e Vendndodhjes në Hollandë: 165 ms
(Shihni rezultatin e plotë – Vizitoni sitin e provës)

Për ata prej jush që synojnë tregjet evropiane, Hostinger do të ishte një nga hostet më të shpejtë të internetit për ju. 54 ms nga Londra, ato janë me të vërtetë shpejtësi mbresëlënëse! Europa Hostinger është po aq e shpejtë sa homologët e tyre në Singapor dhe Amerikan, dhe ata u kthyen me shpejtësi mesatare në mbarë botën 165 ms, që do të thotë se ata janë renditur në një A të fortë+!

Nëse studioni rezultatet tona të testimit, mund të jeni pak i shqetësuar që vendet larg qendrave të tyre të përcaktuara të të dhënave nuk janë aq të shkëlqyera. Ky është me të vërtetë normale pasi të dhënat duhet të udhëtojnë më tej për të arritur në destinacionin e tyre të synuar.

Sidoqoftë, kjo duhet të jetë një çështje jo e lehtë, sepse Hostinger ka një total prej 6 qendër të dhënash në të gjithë globin, përkatësisht në Sh.B.A, BE, Brazil, Hollandë, Singapor & Indonezia (ka edhe 1 që po ndërtohen në vendin e tyre të Lituanisë). Thjesht zgjedhni qendrën e të dhënave më të afërt me përdoruesit tuaj dhe ata do të gëzojnë shpejtësinë e ngarkimit të faqes tuaj në të gjithë lavdinë e saj!

2. 99.9% garanci në kohë!

Pak njerëz atje marrin garanci në kohë seriozisht, por për ne mund të bëjë ose prishë mendimet tona në një host të uebit. Sitet e biznesit të vogël duhet të jenë sa më shumë që të jetë e mundur, pasi çdo lloj joproduktive nënkupton humbjen e shitjeve të mundshme.

Kohët e zgjatura të joproduktive mund të sjellin që faqet tona të humbasin gradën në Google, që është një lajm i keq për biznesin.

Ndërsa disa ndërmarrje të mbajtura në internet ofrojnë garanci në kohë, disa prej tyre mund të jenë mjaft skicuese, duke u shprehur si “lëshimi i pagesës varet nga gjykimi ynë i duhur” që do të thotë që ata mund të zgjedhin të mos rimbursojnë çdo gjë që garantuan.

Ne krehëm përmes TOS-it të Hostinger dhe nuk gjetëm asnjë gjurmë të një marrëzie të tillë.

garanci për kohën e shërbimit të hostingerit

Nëse nënshkrimi i kohëzgjatjes së sitit tuaj nën 99.9% për shkak të gabimeve të Hostinger, thjesht kontaktoni ata për të marrë 5% të tarifës tuaj mujore përsëri.

Deri më tani, ne kemi qenë të lumtur me kohën e duhur të Hostinger!

Uptime që nga Marsi 2019

100%

Uptime e Hostinger Asheville NC

Uptime që nga Marsi 2019

99,98%

Hostinger Hollandë Uptime

Uptime që nga Marsi 2019

99.99%

Uptime e Hostinger Singaporit

shënim

Numeruesit e mësipërm janë azhurnuar vazhdimisht. Koha e mbikqyrjes monitorohet me UptimeRobot çdo 5 minuta.

3. Ngarkimi më i shpejtë me menaxherin e cache

Ne jemi aq të lumtur që Hostinger ka arritur kaq shumë mënyra për të përmirësuar shpejtësinë e ngarkimit. Njëri prej tyre është menaxher i tyre shumë i fshehtë. Mundësimi i tij lejon kohë më të shpejtë të ngarkesës dhe shpejtësi të përmirësuara!

Ja çfarë duhet të bëni për ta ndezur.

Vendosni hPanel dhe goditni “Menaxho” në faqen ku dëshironi ta ndizni. Shkoni te “Advanced”. Do të shihni “Menaxherin e cache” të renditur si një nga opsionet. Klikoni tek “Menaxheri i cache”

Menaxher i Cache i Hostinger

Pasi të jeni brenda, gjithçka që duhet të bëni është të klikoni në “Ndrysho” dhe duhet të shihni butonin “Automatic Cache” të gjelbër, duke treguar që është në. Klikoni në “Pastroni të Gjithë” dhe ju jeni mirë të shkoni!

Cilësimet e Menaxherit të Cache të Hostinger

Ne ekzekutuam disa teste në faqen tonë të testit Hostinger duke përdorur webpagetest.org, për të parë se si performon me Cache Manager këtu janë rezultatet:

Shpejtësia e ngarkesës në sitin e provës së hostingerit

Menaxheri i cache-së është i aktivizuar. Ngarkesat e faqes në 0.673s
(Shihni rezultatin e plotë të testit)

Faqet tona të testimit janë instalime të aksioneve, super dritë pa optimizime, kështu që nuk ka shumë gjëra që mund të bëjë Menaxheri i Cache. Sidoqoftë, efekti i Cache Manager do të amplifikohet pasi faqja të ketë më shumë përmbajtje dhe imazhe.

4. Përfitime të mrekullueshme që rrisin SPEED!

Llogaria jonë Hostinger Premium Shared erdhi me një listë të tërë përfitimesh, të gjitha këto përmirësojnë shpejtësinë në një mënyrë ose në një tjetër. Këtu janë disa nga të preferuarat tona!

 • 1-Klikoni Instaluesi
  Kjo veçori e bëri instalimin e aplikacioneve tona të preferuara shumë më të përshtatshme. Kanë kaluar ditët kur na është dashur të bëjmë gjithçka me dorë. Me këtë veçori, 1 klikim është gjithçka që ju nevojitet për të instaluar aplikacionet tuaja të preferuara.
 • Mbështetje PHP7
  Nëse jeni një zhvillues, do të jeni të kënaqur të dini që Hostinger ka mbështetje PHP7! PHP7 është një nga lëshimet më të mëdha të PHP në mbi 10 vjet dhe është më i shpejtë se paraardhësi i tij, PHP5. Në testet e standardeve të ekzekutuara me Drupal dhe WordPress, PHP7 është lehtësisht dy herë më i shpejtë se PHP5.6.

  Testet e standardeve të PHP7 ekzekutohen

  (Burimi: bisedime.php.net)

 • Mbështetje Git
  Git është një mjet shumë i fuqishëm për të cilin kanë dëgjuar të gjithë, por jo shumë njerëz e dinë se çfarë bën në të vërtetë. Pra, histori e shkurtër, git është një sistem i kontrollit të versionit me burim të hapur, i krijuar në mënyrë që zhvilluesit të mund të punojnë së bashku në projektet e tyre në një mënyrë të shpejtë dhe efikase, pa marrë parasysh sa i madh apo i vogël.

  Git është aq popullor sa që përdoret nga shumë korporata të mëdha, si Google, Microsoft, Facebook, dhe madje edhe Netflix!

  Mund të mos ketë shumë rëndësi për ju, por nëse do të punësoni zhvillues për të ndërtuar diçka për biznesin tuaj të vogël, ata do të jenë shumë të lumtur që hosti juaj në internet mbështet Git. Thjesht e bën procesin e zgjidhjes së problemeve aq më të butë!

 • Optimizuar për WordPress
  Planet e përbashkëta të mbajtjes së hostinger vijnë me versionet më të fundit të WordPress, dhe është i optimizuar për të dhënë disa nga shpejtësitë më të shpejta të ngarkimit në industri. Vetëm FYI, ka një arsye që WordPress fuqizon 30% të internetit (ata janë vetëm kaq mirë!), Kështu që ne e rekomandojmë shumë atë për biznesin tuaj të vogël!
 • Prerja e buzës së prerjes NGINX
  Një arsye tjetër pse duhet të përdorni WordPress me Hostinger është ruajtja e tyre NGINX. Rrit ndjeshëm punën e WordPress duke turbocharguar shpejtësinë e ngarkimit të përmbajtjes statike përmes thjeshtimit të të dhënave.
 • HTTP / 2
  Ose me fjalë të tjera, HTTP 2.0. Successshtë pasardhësi shpirtëror i HTTP1, dhe është shumë më i shpejtë, i sigurt dhe më i lehtë për t’u përdorur.

  HTTP / 2 funksionon duke shpërndarë të dhëna përmes kodit binar. Kjo zvogëlon madhësinë e të dhënave dhe përmirëson shpejtësinë, dhe përdoruesit tuaj do të ndiejnë një përmirësim të rëndësishëm në punën e ngarkesës së faqes tuaj!

5. Panel i shkëlqyeshëm me porosi

Hostinger është një nga kompanitë e pakta të mbajtjes së faqeve në internet me cajones mjaft të mëdha për të rrëmuar me UI-në e cPanel. Më mirë akoma, ata arritën të bënin gjithçka siç duhet.

Pulti hostinger

I markës hPanel, pulti personal i Hostinger është i pastër, një fllad për t’u përdorur dhe shumë intuitiv. Të gjitha tiparet janë të renditura sipas kategorive, dhe ikonat e tyre minimale të dizajnuara mirë i japin një dashuri gati Muji në pult. Ju merrni ndjenjën se ka një vend për gjithçka dhe gjithçka është në vendin e vet. Shtë aq intuitive saqë unë mendoj se dikush pa përvojë do të jetë në gjendje të përdorë hPanel mjaft efektive.

Kudos për UI të Hostinger & Ekipi UX për pultin e tyre të shkëlqyer me porosi!

6. Mbështetje e përgjegjshme (ata janë gjithashtu argëtues!)

Ndonjëherë, komunikimi me ekipin mbështetës të një ndërmarrje web hosting mund të bëjë që dikush të dëshirojë të arrihet fizikisht përmes telefonit dhe të mbyt gomaricën e padobishme në rreshtin tjetër. Herë të tjera, mund të jetë e këndshme, prodhuese dhe madje e çuditshme. Ne jemi të kënaqur të themi se nga përvoja jonë me ekipin mbështetës të Hostinger, ato i përkasin kategorisë së fundit.

Ne nuk kemi marrë një shans për të paraqitur një biletë (instalimet tona u zhdukën pa problem) kështu që ne thjesht kontaktuam bisedën e tyre live për të parë se si ata iu përgjigjën disa çështjeve themelore, dhe ne u impresionuam!

Jo vetëm që ekipi mbështetës na u përgjigj pothuajse menjëherë (na u desh të prisnim disa sekonda, por është jashtëzakonisht e mahnitshme duke pasur parasysh që duhej të prisnim afër 30 minuta me disa hostesh të tjerë në internet), ata ishin të ditur, të durueshëm dhe ta merrnin këtë – ata ishin FUN. Ata gjithashtu do të mbajnë dorën tuaj dhe do të qetësojnë shpirtin tuaj të trazuar pasi t’ju ndihmojnë në rregullimin e problemeve tuaja hap pas hapi.

Nëse Hostinger ka një gjë të drejtë, është ndërfaqja e tyre e mbështetjes:

Ndërfaqja mbështetëse e hostingerit

Ne kemi për të komunikuar me gifs dhe emojis (që disa mund të thonë se është një mashtrim, por ne mund të shohim se si kjo mund të zvogëlojë zhgënjimin kur merren me çështje të ndërlikuara), dhe ne mund të dërgojmë bashkëngjitje! Kjo është e shkëlqyeshme për kohën kur një fotografi është më e mirë se një mijë fjalë.

Ne nuk jemi të vetmit që ndajmë të njëjtin nivel entuziazëm për mbështetjen e Hostinger. Këtu janë disa shembuj aktualë të asaj që klientët e tjerë duhej të thoshin për përvojën e tyre me ekipin mbështetës të Hostinger:

zgjidhja e emrit të domain

përvojë e lumtur e mbështetjes së klientit

Ekipi i mbështetjes praktikon një “sistem mbështetjeje të nivelit zero” (emri jozyrtar, mos na citoni për këtë) me ç’rast secili prej anëtarëve të ekipit të tyre aftësohet të përgjigjet në çdo pyetje të vetme, pa përcjellë mbështetjen e nivelit të sipërm. Kjo rezulton në zgjidhje jashtëzakonisht të shpejtë të problemeve, pasi ato nuk duhet të humbin kohë duke ju lidhur me mbështetjen e nivelit të sipërm për të zgjidhur problemet tuaja.

Ekipi mbështetës i hostingerit

Ekipi Lituanisht mbështetës shumë në punë

Një gjë tjetër e shkëlqyeshme për mbështetjen e tyre është se ato janë shumë të lokalizuara! Ekipi i ndihmës shërben 20 vende nga 4 qendrat e tyre mbështetëse në gjuhën e tyre amtare, në mënyrë që vendasit të kenë një kohë më të lehtë për të komunikuar me ekipin, dhe ata po planifikojnë të përfshijnë më shumë gjuhë të lokalizuara! GIF më poshtë pasqyron me saktësi përgjigjen time kur e kuptova për herë të parë.

Histori e vërtetë.

Andy Dwyer Shock

7. Domain falas!

Nëse njerëzit nuk e dini tashmë, për të filluar faqen tuaj të internetit, ju duhet të blini një emër domain nga një regjistrues domeni në krye të pagesës për mbajtjen në internet. Pak shpenzime si këto mund të shtohen dhe mbledhja e borës, dhe me të vërtetë mund të dëmtojë pronarët e bizneseve të vogla veçanërisht kur ato sapo fillojnë.

Marrja e një emri domain falas nga web hosting juaj mund të ndihmojë vërtet, dhe Hostinger është me të vërtetë duke bërë një ndryshim duke mbështetur sipërmarrësit e rinj duke i dhënë një domain falas!

E vetmja gjë është që me domenet, ju gjithashtu do të dëshironi të merrni mbrojtje WHOIS e cila mbron identitetin tuaj në internet. Disa regjistrues domenesh si Namecheap sigurojnë mbrojtje falas të WHOIS, por nuk ndodh kështu me të gjithë regjistruesit. Më shpesh sesa jo, do të duhet të paguani për të, dhe për fat të keq, ky është rasti me Hostinger.

Por shikoni në anën e ndritshme – do të merrni një DOMAIN FALAS! Pagimi i 5 dollarëve në vit për mbrojtjen WHOIS në të vërtetë është kikirikë krahasuar me atë. Shtë një investim i denjë!

8. Karakteristika të pakufizuara!

Ndërsa gjithçka tjetër në këtë listë nuk është mjaft mbresëlënëse tashmë, Plani Premium i Hostinger vazhdon të bëjë përshtypje me tërë listën e tyre të karakteristikave të pakufizuara. Le t’i hedhim një vështrim disa prej tyre.

 • Uebfaqe të pakufizuara
  Me vetëm 1 llogari, Hostinger ju lejon të ndërtoni sa më shumë faqe në internet, siç mund të dëshironi!
 • Ruajtje e pakufizuar SSD
  Cila është përdorimi i të qenit në gjendje të presë uebfaqe të pakufizuara nëse ruajtja është e kufizuar, apo jo? Hostinger e njeh këtë dhe na ofron ruajtje të pakufizuar të SSD, kështu që ne në fakt mund të përdorim faqet e internetit të pakufizuara me avantazhin e shpejtësive SSD!
 • Bandwidth i pakufizuar
  Ju nuk duhet të shqetësoheni për kohën e ndërprerjes së sitit për shkak të trafikut jashtëzakonisht të lartë me Hostinger Premium. Juve ju jepet një bandë e pakufizuar e brezit, kështu që të kujdeseni për sa më shumë përdorues që dëshironi!
 • Email i pakufizuar
  Unë përmenda më parë se kostot e drejtimit të një biznesi të vogël në internet mund lehtë të bëjnë mbledhje. Shërbimi me email është një nga ato kosto. Për fat të mirë, me Planin e tyre Premium, ne kemi për të krijuar adresa emaili të pakufizuara për t’iu përshtatur nevojave tona, të gjitha të hostuara me SSD Storage tonë të pakufizuar!
 • CronJobs
  Kanë kaluar ditët kur ju duhet të planifikoni CronJobs tuaj me kujdes sepse jeni i kufizuar në një sasi të caktuar të Cronjobs. Plani Premium i Hostinger lejon Cronjobs të pakufizuar, kështu që ju të mund të shkoni në qytet me shkrimet tuaja!

9. Pricemimi i shkëlqyshëm hyrës

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, çmimet hyrëse të Hostinger janë me të vërtetë ato që e veçojnë këtë kompani web hosting nga konkurrenca.

Hostinger ka pothuajse të gjitha karakteristikat e njëjta si një host primi premium, por me një pjesë të çmimit; Plani ynë Premium kushton vetëm 2,15 dollarë në muaj, dhe niveli i tyre i hyrjes Një plan i vetëm është vetëm 0.80 $ / muaj, ndërsa hosti ynë aktual i preferuar, SiteGround, tarifon 3,95 $ për llogarinë e tyre të nivelit të hyrjes. Ne në fakt kemi bërë disa krahasime, por do të futemi më vonë në këtë artikull.

Për sa i përket vlerës, duhet të themi se Hostinger ofron një nga zhurmat më të mira për industrinë tuaj, veçanërisht për ato që sapo fillojnë!

10. Ata zotërojnë ndërtuesin e faqes Zyro

Zgjerimi i një gamë tashmë mbresëlënëse të produkteve, Hostinger kohët e fundit shtoi në inventarin e tyre një ndërtues të faqes në internet. Zyro ka për qëllim fillestarët e vërtetë në mesin e përdoruesve dhe merr thjeshtësinë në një nivel krejt të ri.

Ajo që Zyro ofron është një përvojë më holistike. Ata kanë thjeshtuar më tej ndërtuesin themelor të faqes së internetit dhe kanë shtuar karakteristika të jashtme që do t’i ndihmojnë përdoruesit të ndërtojnë shpejt faqet e internetit. Këto përfshijnë aftësinë për të gjeneruar automatikisht përmbajtje, dizajn të drejtpërdrejtë, dhe më shumë.

 • Shkrimtar i UA-së
 • UA Heatmap
 • Logo & Prodhuesi i sloganit
 • Biblioteka e madhe e imazheve (FALAS!)

Ju mund të lexoni rishikimin tonë të hollësishëm në Zyro për më shumë informacion!

Gjërat ishin zhgënjyer nga Hostinger

Deri më tani, ne me të vërtetë na pëlqen Hostinger si një host në internet, por thjesht nuk është realiste nëse themi se ato nuk kanë asnjë të metë. Këtu janë disa nga gjërat për të cilat ne nuk ishim shumë të kënaqur.

1. Asnjë kopje rezervë ditore

Mungesa e kësaj karakteristike më theu zemrën dhe më bëri të qaja pak brenda. Ne ishim mësuar aq shumë me kopje rezervë të përditshme me programe të tjera në internet që mungesa e tij na bëri të ndjehemi pak të pasigurt.

Gjë e mirë është që kjo veçori mund të blihet me 0.95 $ / muaj. Thith se nuk del falas me llogari, por mendojeni kështu – çmimet hyrëse të Hostinger janë tashmë më të ultat në treg. Ata meritojnë të fitojnë pak më shumë para nga veçoritë e caktuara.

2.Jo SSL falas

Një certifikatë SSL është vërtet e rëndësishme sepse krijon një lidhje të sigurt midis klientit tuaj dhe faqes tuaj. Kjo krijon besim, duke i bërë ata të ndjehen më të sigurt kur bëjnë blerje nga ju. Shtë gjithashtu gjëja që vendos “S” në “https” i cili ndihmon të krijoni besim në faqen tuaj (sa ka të ngjarë të bëni transaksione kur nuk shihni “https”?).

Certifikatë SSL

Google do të shfaqë gjithashtu tekstin “kjo faqe nuk është e sigurt” kur ngarkon ndonjë sit pa SSL në shfletuesin Chrome, gjë që bën më pak të ngjarë që njerëzit të blejnë gjëra nga faqja juaj.

SSL është gjithashtu një nga mënyrat më të lehta për të rritur renditjen e faqes suaj të SEO, pra rëndësinë që ne i vendosim këtij funksioni. Thith që Hostinger nuk e ka falas, por këtu është një këshillë e vogël – kalo te Cloudflare dhe regjistrohu për një llogari për të marrë SSL falas. Problemi u zgjidh!

Planet e Hostingerit & Features

Hostinger ka një shumëllojshmëri të planeve që janë të përshtatshme për të gjitha llojet e përdoruesve, nga blogerët, bizneset e vogla deri tek përdoruesit e ndërmarrjeve.

Ndarja e përbashkët

SinglePremiumBusiness
Hapësira SSD10 GBUn e pakufizuar
Nr. I sitit1 Pafund i Pafund
Bandwidth100GBUnlimitedUnlimited
SSLNoNoYes Falas
Rezervime ditore jo
Mimi /mo$0.80*$2.15**3.45*

* CRAZY çmimi hyrës i Hostinger-it! Ajo kërkon abonime 48-hënë pse.

Rezervimi në re

Planet e Hostinger në Cloud të Hostinger janë aq të lehta dhe të thjeshta për t’u përdorur sa opsionet e tyre të përbashkëta të pritjes, përveç që ato vijnë me karakteristika më të fuqishme. Duket sikur ato kanë kombinuar tiparet më të mira të VPS dhe Host Shared për të krijuar Planet e tyre të shkëlqyera të Hosting në Cloud.

Do të shijoni kopje rezervë të përditshme falas, SSL falas për jetën, mbrojtje të integruar Cloudflare IP të dedikuar … në thelb, veprat. Me mbështetjen e tyre të përkushtuar të menaxhuar plotësisht 24/7, ju praktikisht nuk do të duhet të shqetësoheni aspak për sfondin, pasi Hostinger do të kujdeset për gjithçka që është për ju.

StartupProfessionalEnterprise
Përkushtuar IPYesYesYes
Disk Hapësirë40GB80GB160 GB
BandwidthUnlimitedUnlimitedUnlimited
RAM3GB6GB12GB
Bërthamat e CPU246
Mimi /mo$7.45**14.95**27.45*

* Të gjitha planet e Hostinger Cloud menaxhohen plotësisht & vjen me hPanel

Sidoqoftë, meqenëse administratorët do të jenë ata që administrojnë pjesën e prapme, ju nuk do të keni qasje në serverin tuaj ose nuk do të ndryshoni OS tuaj. Pricemim i vogël për të paguar për një tipar kaq të përshtatshëm.

Burimet tuaja janë të kufizuara por të dedikuara (do të thotë që nuk do të duhet t’i ndani me përdoruesit e tjerë) dhe përfshirja e tyre e CDN bën shpejtësinë e shpejtë të ngarkesës në sit. Nëse mendoni se keni nevojë, mund të përmirësoni nga plani i tyre i përbashkët i pritjes në një llogari pa strehë në re, pa asnjë ndërprerje në faqen tuaj, çfarëdo.

Ne jemi vërtet të impresionuar nga Cloud Hosting i Hostinger, dhe ne do ta rekomandojmë shumë nëse jeni në treg për një llogari pritjeje cloud!

Në këtë kohë të shkrimit, Hostinger ka një zbritje masive për opsionet e tyre të Cloud Hosting duke filluar nga $ 7.45 / muaj në 27.45 $ / muaj (pritni të paguani më shumë se 79% më shumë gjatë periudhave jo të shitjes) kështu që nëse jeni duke menduar të merrni një Cloud Llogari e strehimit, tani është një kohë aq e mirë sa kurrë!

VPS Hosting

Ata prej jush që kërkoni VPS Hosting do të shijojnë opsionet e jashtëzakonshme VPS të Hostinger. Supozuar të jetë deri në 30% më i shpejtë se shumica e opsioneve standarde të pritura të pritura pa asnjë ndërprerje, ne mund të shohim pse mbajtja në VPS e Hostinger është tërheqëse për përdoruesit e ndërmarrjeve.

Planet VPS të Hostinger janë në të vërtetë mjaft të ngjashme me Llogaritë e tyre të Hosting në Cloud, me ndryshimin kryesor është menaxhimi i prapambetur. Ndërsa përdoruesit e Cloud Hosting marrin për të shijuar shërbimin e menaxhuar plotësisht, klientët VPS do të kenë qasje rrënjësore që do të thotë më shumë përshtatje. Tregtia është se të gjitha azhurnimet dhe mirëmbajtja e serverit duhet të bëhen nga përdoruesi.

Opsioni i tyre i nivelit të hyrjes për hosting VPS kushton vetëm 3,95 $ / muaj, dhe është i përsosur për ata prej jush që thjesht po ju lagin këmbët. Kur ndiheni se i tejkaloni shërbimet e planit të tyre të nivelit të hyrjes, jeni i lirë të përmirësoni një plan që do t’ju përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Si qëndron Hostinger kundër Konkurrencës?

Ne nuk mund ta quajmë këtë një përmbledhje gjithëpërfshirëse, pa e vendosur yllin e shfaqjes kundër disa prej hosteve tanë të preferuar të internetit, a mundemi? Kështu që kemi marrë kohën për të krahasuar Hostinger me disa host të tjerë në internet për të parë se cili mund të jetë një zgjedhje më e mirë për ju.

Hostinger Premium VS SiteGround GrowBig

Ne i testuam këto dy site testimi për shpejtësi me kontrolluesin e shpejtësisë së serverit tonë, për të parë se si ata do të performonin kundër njëri-tjetrit, dhe rezultatet janë në të vërtetë mjaft interesante.

Kontrolloje:

HostingerSiteGround
Vendndodhja e serveritSingaporeSingapore
SH.B.A. (W) 194 ms211 ms
SH.B.A. (E) 229 ms215 ms
London246 ms180 ms
Singapori5 ms3 ms
Sao Paulo349 ms351 ms
Bangalore99 ms66 ms
Sydney191 ms95 ms
Japoni70 ms70 ms
Kanada212 ms240 ms
Gjermani163ms168 ms
Mesatarja në të gjithë botën175.8 ms159.9 ms
Test SiteSee Test SiteSee Site Test
Rezultatet e plota

Para se t’i zbërthim rezultatet, duhet të themi se të dy hostet në internet performuan shumë mirë, të dy duke shënuar mesatare në të gjithë botën nën 200 ms, gjë që i rendit si hostet tona më të mira të A +-së për shpejtësi!

Shpejtësia e mençur, unë mendoj se ne të gjithë mund të pajtohemi që të dy hostet në internet janë në krye të lojës me Hostinger duke na dhënë një mesatare mbarëbotërore prej 176 ms kundrejt 160 ms të SiteGround. Ata performuan jashtëzakonisht mirë në vendet aziatike, të dy shënuan nën 100 ms në Japoni, Bangalore dhe Singapor.

Ata nuk performuan mirë ashtu si në Londër, në Lindjen e SHBA, në perëndim të SHBA dhe në Sao Paulo për shkak të vendndodhjes së qendrës së të dhënave (e cila është në Singapor) por shpejtësitë janë akoma shumë të respektueshme.

Personalisht, unë mendoj se këto dy kompani të mbajtura në internet janë pabesueshmërisht të përgjegjshme dhe të shpejta, por ne nuk mund t’i konsiderojmë me të vërtetë si të barabartë sepse shpejtësia nuk është e vetmja gjë që i bën të dy kompanitë të tilla hoste të shkëlqyera.

SiteGround është një premium, pritës gjithëpërfshirës në internet me karakteristika të shkëlqyera, perfekte për faqet e internetit të biznesit të vogël. Kjo është, përsosmëria nuk vjen falas dhe pajtimtarët do të duhet të paguajnë mjaft për rinovimet e SiteGround.

Hostinger nga ana tjetër, është një përdorim i thjeshtë themelor në internet, më i miri për fillestarët, bizneset e vogla dhe sipërmarrësit. Gjë e mirë për Hostinger është që lejon përdoruesit të azhurnohen për të marrë tipare premium, pra çmimi i tyre super i ulët hyrës.

Ata janë të dy kompanitë fantastike të mbajtjes në internet, super të shpejtë me përfitime të çmendura të mira, të synuara për demografikë të ndryshëm.

Hostinger vs HostGator (Cloud Hosting)

Hostgator ka një pult të personalizuar i cili njihet për të qenë estetikisht i këndshëm dhe i lehtë për t’u përdorur. Problemi me pultin e tyre personal është se ka kufizime në të, gjë që na shtyu të preferojmë hPanel me Hostinger në vend.

Paneli personal i hPanel i Hostinger është shumë i këndshëm për syrin, dhe më i afërt në krahasim me HostGator. Everythingdo gjë është e kategorizuar bukur, dhe më e rëndësishmja, ne nuk ndjehemi sikur kemi humbur ndonjë funksion çfarëdo.

Paneli i personalizuar mënjanë, opsionet Cloud të Hostinger dhe Hostgator janë në të vërtetë mjaft të ngjashme për sa i përket shpejtësisë dhe karakteristikave. Hostinger Cloud është pak më i shtrenjtë (Reja Hostinger fillon nga $ 7.45 ndërsa Hostgator Cloud fillon nga 4,95 $), por nëse e krahasoni atë që merrni nga Hostinger dhe Hostgator, do të shihni që përfitimet reflektojnë çmimin, dollarin për dollarin.

Plani i Cloud Hostgator

Planifikon Cloud HostGator & çmimi

Plani i reve re hostinger

Planifikon Cloud Hostinger & çmimi

Dallimi më i madh do të ishte IP i dedikuar. Ndërsa HostGator ofron vetëm IP të dedikuar falas me planin e tyre të nivelit të lartë, ju merrni IP të dedikuar falas me të gjitha planet e Hostinger Cloud.

Ashtu si me krahasimin tonë të SiteGround më parë, duhet të themi se megjithëse Hostinger Cloud dhe HostGator Cloud janë shumë të ngjashëm, ato synojnë lloje të ndryshme të demografisë.

Nëse na pyesni për preferencën, duhet të themi se ne preferojmë shumë shumë Hostinger Cloud. Përveç të qenit një shërbim më i lehtë për t’u përdorur plotësisht i menaxhuar, kemi pasur një përvojë shumë më të mirë me pultin e tyre hPanel. Gjithashtu, nuk kemi asgjë tjetër përveç gjërave të mira për të thënë në lidhje me ekipin mbështetës të Hostinger, ndërsa ekipi mbështetës i Hostgator mund të jetë në dyshim ndonjëherë.

Verdikti: A është Hostinger hosti i duhur në internet për ju?

Pasi të mësojmë me faqet tona të testimit, të luash me tiparet dhe të kesh një ndjenjë të përgjithshme të shërbimeve të mbajtjes në internet të Hostinger, duhet të themi se Hostinger me të vërtetë është një host shumë i fortë!

Ndërfaqja e tyre e përdoruesit është e lehtë për t’u përdorur, ata kanë komplete të përshtatshme me 1 klik për WordPress (dhe aplikacione të tjera të njohura) dhe koha e reagimit të serverit të tyre mund të mbajë të vetën kundër disa prej pritësve tanë të nivelit të lartë A + të ranguar.

Ne gjetëm që shërbimi i tyre të ishte tepër miqësor fillestar, falë ekipit të tyre të jashtëzakonshëm mbështetës! Të trajnuar me sistemin e tyre “mbështetje të nivelit zero”, ata me kënaqësi do t’ju udhëheqin hap pas hapi në zgjidhjen e çdo çështje që hasni.

Në krahasim me kompaninë tonë të preferuar të hostimit në internet, SiteGround, zbuluam se shpejtësia e Hostinger është në përpjesëtim me SiteGround që çon nga pak. Shtë e rëndësishme të theksohet se këto dy kompani shërbejnë tregje shumë të ndryshme.

Nëse thjesht po filloni ose po mendoni t’i lagni këmbët në biznesin e Blogimit, nuk do të duhet të shqetësoheni për ndonjë gjë kur shkoni me Hostinger. Shërbimet e tyre të shkëlqyera të kombinuara me pikat e tyre jashtëzakonisht të ulëta të çmimeve, i bëjnë ata të presë me vlerën më të mirë për para. Nëse konstatoni se nuk po mjaftoni rrugës, gjithmonë do të keni mundësinë për të përmirësuar tiparet premium!

Karakteristikat kryesore

 • Storage Ruajtje e pakufizuar
 • Id Bandwidth i pakufizuar
 • ✓ hPanel
 • Domain Domain falas
 • Support Mbështetje e shkëlqyeshme
 • ✓ Git, PHP7, Instalues ​​me 1 klik

Rekomanduar Për

 • • Fillestarët
 • • Joomla, Drupal, WordPress
 • • Bizneset e mesme të vogla
 • • Blog profesional / personal
 • • Tregtarët e Filialit

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me