Duket sikur çdo ditë, një dyqan i ri i tregtisë elektronike (ose 20) shfaqet në internet, duke krijuar edhe më shumë konkurrencë për dyqanet ekzistuese. Por, megjithë numrin gjithnjë e në rritje të konkurrentëve, fakti që shitjet me pakicë të tregtisë elektronike supozohet të arrijnë në 414 milion dollarë deri në vitin 2018 duhet t’ju tregojë se ka shumë pjesë të tregut për të ndarë.

Sidoqoftë, sfida e madhe për pronarët e biznesit të tregtisë elektronike është tregtimi i produkteve të tyre. Optimizimi i motorëve të kërkimit po merr përparime, dhe blerja e reklamave me pagesë për klikim mund të prishë edhe buxhetin më të madh. Sipërmarrësit janë të gjithë në lidhje me bootstrapping dhe DIY, kështu që unë doja të di se cilat ishin idetë e marketingut atje që nuk kushtuan krah dhe këmbë.

Kam pyetur 10 sipërmarrës të tregtisë elektronike cilat ide unike kanë pasur për të tregtuar bizneset e tyre më lirë, dhe kam marrë disa strategji shumë të shkëlqyera që mund të përdorni, gjithashtu.

1. Ndani përmbajtjen virale në Reddit

rezervuari i peshkut

Sam Williamson i FishTankBank e kishte të vështirë të ndërtonte një audiencë në mediat sociale pa investuar në një fushatë reklamuese. Në vend që të shpenzonte paratë e kompanisë, ai dhe ekipi i tij vendosën të krijojnë përmbajtje interesante al virale ’dhe ta ndajnë atë në faqen e faqeve sociale të faqeve Reddit.

Sam Williamson nga FishTankBank

Shumica e anëtarëve të ekipit tonë ishin njohur me Reddit para se të fillonim, dhe të gjithë kishim një ide të ashpër për llojin e përmbajtjes që zakonisht ishte e suksesshme në faqe. Ne vendosëm të përqendrohemi në subreddit “TIL” (/ r / sot), i cili feston fakte të çuditshme dhe interesante. Duke prodhuar postime të rregullta që tregojnë fakte për peshqit, ne nuk arritëm vetëm të drejtojmë mijëra vizitorë në faqen tonë, ne gjithashtu arritëm të ndërtojmë listën tonë të postës elektronike në mënyrë të konsiderueshme.

Një shembull i suksesit të Williamson: pasi postoi një artikull për mbajtjen e rezervave të peshkut, artikulli mori 170 upvota dhe më shumë se 1.000 faqe vizita.

Reddit mund ose nuk mund të jetë një përshtatje e mirë për biznesin tuaj, por ka site të tjera shoqëror shënimesh ku mund të ndani përmbajtjen tuaj të blogut, të tilla si Stumbleupon dhe BizSugar.

2. Përdorni një thirrje të fortë për veprim në faqen tuaj të internetit

blu

Mos u jepni vizitorëve në faqen tuaj më shumë kredi sesa meritojnë. Ata kanë nevojë që ju t’u tregoni atyre saktësisht se çfarë doni që ata të bëjnë. Kjo është aty ku një thirrje e mirë për veprim vlen: me një shkrim të shkruar, shndërrimi në tregtinë elektronike mund të rritet 22% në baza tremujore!

Zondra Wilson, pronare e Blu Skin Care, e testoi këtë strategji për sukses të madh. Ajo përdori butona thirrje për veprim për të udhëzuar vizitorët për të blerë.

Zondra Wilson nga Blu Skin Care

Unë u sigurova që butonat ishin të mëdhenj dhe shumëngjyrësh sepse kjo tërheq vëmendjen dhe kjo bën që konsumatori të prekë [ata].

Ajo gjithashtu testoi një shitje të Ditës së Nënës me një flamur (përfshirë atë thirrje për veprim) në krye të faqes së saj. Me vendosjen e datës së shitjes përfundoi në flamur, ajo krijoi një ndjenjë urgjence që i bëri njerëzit të furishëm të përfitonin nga marrëveshjet.

Shikoni në faqen tuaj të internetit. A u thoni njerëzve çfarë të bëjnë? Drejtojini ata të regjistroheni për postë elektronike ose të bëni një blerje? Nëse jo, provoni një thirrje për veprim, atëherë matni rezultatet në disa javë.

3. Jepni një dhuratë të papritur

IMG_1264 (1)

Njerëzit duan të marrin dhurata, apo jo? Gene Caballero, bashkëthemelues i GreenPal (i konsideruar Uber i kujdesit për lëndinë), u përpoq të gjente një mënyrë për të marrë klientët për t’u thënë të tjerëve se sa të shkëlqyera ishin shërbimet për kositëse të lëndinës. Ai e dinte që njerëzit nuk ishin të prirur për të diskutuar temën mbi kafe me një fqinj.

Pastaj ideja e goditi:

Gene Caballero i GreenPal

Ne tashmë e dinim nëse [klientët tanë] kishin kafshë shtëpiake, kështu që pse të mos i përdorim ato informacione për t’i bërë ata të flasin për ne? Pas blerjes së eshtrave të qenve dhe bagëtive prej 100 dollarësh, ne filluam dërgimin e këtyre klientëve tanë, duke i falënderuar ata për biznesin e tyre dhe duke u dhënë atyre lidhjen tonë Yelp, natyrisht. Pas disa udhëtimeve në zyrën postare, ne pamë postat elektronike dhe vlerësimet e Yelp-it. Njerëzit po na falënderonin që shkuam kilometrin shtesë dhe thanë se si nuk mund të presin t’u tregojnë miqve të tyre për shërbimin tonë. Misioni u realizua! Dhe ata kurrë nuk do të mendojnë për shërbimin e kujdesit për lëndinë përsëri pa menduar më parë ne.

Ky është një shembull fantastik se si tregtimi i fuqishëm i gojës mund të vijë me kosto minimale.

4. Jepni një kupon aksionarëve socialë

kupon ce

Lidhja me audiencën tuaj në mediat sociale nuk është gjithmonë aq e lehtë sa shpresoni. Njerëzit janë të bombarduar me mesazhe nga markat në Facebook, Twitter dhe Instagram, kështu që ju duhet të bëni diçka për t’i bërë ata me të vërtetë dëshirojnë të ju ndjekin dhe të ndajnë përmbajtjen tuaj.

Oleg Korneitchouk, Drejtori i Marketingu për SmartSites, thotë se dhënia e një kuponi për klientët që ndajnë përmbajtjen e mediave sociale të markës ka punuar për klientët e tij.

Oleg Korneitchouk i SmartSites

Kjo e bën klientin të lumtur duke u siguruar atyre një zbritje dhe e rrit markën tuaj përmes [rrjetit] tuaj social (i cili ka të ngjarë të përmbajë perspektiva të tjera). Ky është një skenar i favorshëm që mund të bëjë mbledhje me mesazhin e duhur.

Pas zbatimit të një kuponi shoqëror në Facebook për një prej klientëve të tij, një shitës në internet të monedhave, marka pa një rritje të konsiderueshme të vizitave në faqen e markës (nga Facebook) dhe transaksionet duke përdorur kuponin shoqëror gjithashtu u rritën.

… Ne po merrnim 50-100 vizita nga shoqëritë në ditë (rritje nga 10-20) dhe pamë një rritje në transaksionet e përgjithshme (dhe njerëzit që përdorin kupon e gjeneruar). Njerëzit që grumbulluan monedha priren të kishin miq që bënë të njëjtën gjë dhe doli të ishte një fushatë shumë efektive!

5. Tërhiqni Zemrat e Njerëzit

skanoni fotografi

Cila është historia e markës tuaj? Si e përmirësoni jetën e klientëve tuaj? Ndonjëherë ajo lidhje emocionale mund të ju ndihmojë të tërheqni më shumë klientë, në mënyrën si bëri për ScanMyPhotos.com.

Mitch Goldstone, President & Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë për skanimin e fotografive, thotë që të kesh një ekip të shkrimtarëve profesionistë që intervistojnë klientët për të shkëmbyer përvojat e tyre emocionale në dixhitalizimin e fotove të dekadave të familjeve të tyre, ka provuar të jetë një strategji shumë e efektshme e marketingut.

Mitch Goldstone i ScanMyPhotos

Secili nga njerëzit e profilizuar në mënyrë organike tregon historitë e tyre; ata janë të entuziazmuar ta shohin profilin e tyre në “të shtypur”, dhe të ndajnë gjerësisht në shumicën e platformave të mediave sociale. [Nuk ka] një dëshmi më e mirë sesa kur një mik ndan një përvojë vrapimi.

Konsideroni nëse tërheqja emocionale do të bënte një histori bindëse për klientët e mundshëm.

6. Merr Guerrilla me marketingun tënd

Kështu që shumë strategji të marketingut “kanë qenë atje, e kanë bërë atë”, kështu që Marcus Miller, i cili drejton një kompani të marketingut dixhital në Mbretërinë e Bashkuar të quajtur Bowler Hat, thotë se duhet të përdorësh taktikat guerile për të tërhequr vëmendjen e njerëzve dhe për t’i angazhuar ata.

Frymëzuar nga libri Guerilla Marketing nga Jay Conrad Levinson, Miller përpiqet të gjejë mënyra novatore për të tërhequr vëmendjen e njerëzve. Nje shembull? Promovimi i bamirësisë për burrat Movember, i cili inkurajon burrat të rriten mustaqet në muajin nëntor për të mbledhur para.

Marcus Miller i Bowler Hat

Bamirësit e burrave jo gjithmonë marrin mbështetjen që shoqatat bamirëse të mëdha mund të grumbullohen, kështu që çdo gjë që mund të rrisë vetëdijen dhe pa një shpenzim të madh të marketingut është perfekt. Për Movember një kompani lokale e quajtur Graffiti për Hire pikturoi një personazh në një kullë 30 këmbë në fabrikën e Custard në Birmingham. Të dy bamirësi dhe Graffiti për Hire përfitojnë nga një ekspozim mahnitës dhe shtypi i lirë në anën e pasme të një kauze të mirë. Ky është një marketing i përsosur gueril – në fytyrën tuaj, me kosto të ulët, ekspozim maksimal.

Ai thotë se instalimi zgjati gjashtë ditë dhe mbi 100 kanaçe të llakut dhe ekspozimit të gjeneruar, qindra përmendje shtypi dhe shumë para për një kauzë të rëndësishme.

7. Ndihmoni një reporter jashtë

Capture

Gazetarët janë atje, duke kërkuar burime për artikujt e tyre. Ju jeni një ekspert në atë që bëni, dhe ka të ngjarë që ka dikush që ka nevojë për një kuotë nga një ekspert i industrisë ashtu si ju. Kjo është se si Maureen Pollack, CEO dhe shpikëse e WaterSlyde, ka tërhequr vëmendjen për markën e saj.

Maureen Pollack e WaterSlyde

Mënyra më e mirë dhe më ekonomike e marketingut ka qenë përmes PR falas. Ne kemi një histori argëtuese dhe kur njerëzit e dëgjojnë atë shohim një pezull në pamjet tona në internet, që përkthehet në më shumë shitje.

Një shembull i shtypit që ka shkëlqyer vëmendjen e biznesit të saj është një artikull i botuar në Kveller, një uebfaqe hebreje e prindërve. Ky artikull krijoi një rritje të trafikut në faqen e internetit të WaterSlyde prej 2,000-5,000 vizitorë në ditë për 2 javë, si dhe një rritje të 500 njësive të shitura.

Pollack përdor faqen e internetit Ndihmoni një Reporter të skanojë pyetjet e gazetarëve dhe t’u përgjigjet atyre (si imja për këtë artikull) që ajo është një gjendje e mirë për.

8. Lidhuni me Ndikuesit YouTube

YouTube

Gjetja e ndikuesve që kanë ndikim me audiencën tuaj është gjithmonë një ide e mirë, dhe YouTube mund të jetë një kanal i mrekullueshëm që jo vetëm të lidhet me ta, por edhe t’i bëjë ata të shesin produktet tuaja.

Tanner Rankin, Themeluesi dhe Drejtori i Përgjithshëm i Burimit Qasja, thotë se angazhimi me influencues që janë të hapur për t’u bërë bashkëpunëtorë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të arritur një audiencë më të gjerë me produktet tuaja.

Taner Rankin e Qasjes së Burimit

Ne i gjejmë YouTubers me audiencë të fortë të klientëve tanë të synuar, pastaj u ofrojmë atyre produkt falas dhe një kod kupon për audiencën e tyre. Shoqëruar me një faqe ulëseje efektive, kjo është e vështirë të mposhtet!

Ai thotë se nëse jeni duke konsumuar në mënyrë aktive përmbajtje në ngrohtë tuaj, ju ka të ngjarë të identifikoni disa YouTubers të njohura që mund të jenë i përshtatshëm. Nëse jo, shërbime si Tomoson dhe Famebit mund t’ju ndihmojnë të gjeni ndikuesit në YouTube dhe t’i renditni ato sipas madhësisë së audiencës, demografisë, etj..

Shikoni për ndikuesit me një audiencë të madhe të klientëve tuaj të synuar, të cilët marrin një angazhim të fortë në videot e tyre (të tilla si aksione dhe komente). Ju gjithashtu dëshironi influencues me një media të qëndrueshme sociale në vijim.

9. Kërkoni për (Easy) feedback

2c972b_245bdff06293496cb1abadd7d0024897

Nuk ka asgjë më të mirë se blerja e një klienti të kaluar nga ju përsëri dhe përsëri. Kjo është ajo ku Fetch vjen në dispozicion. Russell Silver, Themeluesi i aplikacionit për kthime 1-trokitje e lehtë, thotë se mjeti i tij jo vetëm që merr reagime të vlefshme në përvojën e një klienti, por gjithashtu ofron një promovim të veçantë që ka më shumë të ngjarë të marrë përsëritje biznesi.

Russell Silver i Fetch

Marketingu ynë bëhet pas blerjes dhe kjo ndodh në dy hapa. Së pari, çdo klienti dërgohet me email përmes një sondazhi me feedback-un me 1 trokitje. Kjo ndihmon në tregun e markës duke treguar se ata kujdesen për klientët e tyre dhe dëshirojnë vërtet reagime për të mësuar dhe rritur. Së dyti, çdo recensent merret në një faqe falënderimi me porosi me një promovim. Kjo ndihmon në tregun e mëtejshëm të imazhit të markës (duke qenë se mesazhi është me zërin e tyre), dhe rrit shitjet në internet duke siguruar një stimul për t’u kthyer.

Përdoruesit e Fetch kanë marrë një normë përgjigjeje 30% në email, si dhe një rritje prej 10% në ritmet e blerjeve të përsëritura.

10. Krijoni një dhuratë

Konkurs për dhurata

Njerëzit janë të motivuar të bashkëveprojnë me markën tuaj kur ka një shans për të fituar një çmim në internet. Jason Angelini në American Bench Craft thotë se dhënia e produkteve në mediat sociale ka qenë e suksesshme për markën e tij.

Jason Angelini i Bench Artizanatit Amerikan

Dhurata e parë që u zhvilluam ishte përmes kanaleve tona të mediave sociale kur sapo filluam. Ne ishim në gjendje të fitonim 50+ ndjekës të mediave sociale dhe pajtimtarët e faqes në internet, dhe patëm 200+ vizita në internet në ditën e parë të konkursit.

Ne gjithashtu u zhvillua një dhuratë vetëm mbrëmë përmes një llogarie shumë më të madhe në Instagram. Ne i ofruam kompanisë 5 nga kuletat tona për t’u dhuruar ndjekësve të tyre në këmbim të ndjekësve të tyre që pëlqejnë dhe ndjekin faqen tonë. Kjo fushatë na solli mbi 200 ndjekës brenda disa orëve të para dhe ne ende po fitojmë ndjekës tani. Ne gjithashtu kemi pasur mbi 400 vizita në internet që vijnë direkt nga kjo fushatë.

Angelini rekomandon mjetin e dhurimit Gleam.io për të ndërtuar një dhuratë porosi. Ju mund të kërkoni që njerëzit të vizitojnë faqen tuaj të internetit, të abonohen në gazetën tuaj, ose t’ju ndjekin në mediat sociale për të hyrë në konkurs.

Këto janë vetëm 10 ide me kosto të ulët për të tregtuar markën tuaj të tregtisë elektronike. Ka të tjerë të panumërt, dhe jo të gjithë ndjekin «librin e rregullave të marketingut». Gjeni mënyra për t’u lidhur në mënyrë krijuese me bazën e klientit tuaj në internet, dhe do të shihni një ngritje të trafikut dhe shitjeve. Cilat strategji me kosto të ulët keni përdorur për të tregtuar biznesin tuaj?

Tjetra, lexoni 13 Qëllimet e Uebfaqit për të Vendosur (dhe Smash) Para Fundit të 2016

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me