17 biznese që janë duke fituar para në Pokemon shkoni (dhe si mund të bëni shumë)

Pokemon Go është një dukuri bonafide. Ajo kryesoi grafikun e aplikacioneve “më të lartë bruto” në Dyqanin e Aplikimeve të Sh.B.A-së në vetëm disa ditë, përpara se të fillonte të nisë në 69 vende (dhe duke numëruar).


Këtu janë vetëm disa statistika më të çmendura:

 • Në kulmin e saj, Pokemon Go prodhoi dy herë më shumë përdorim ditor sesa aplikacioni Facebook.
 • Ka përdorues më aktivë sesa Twitter.
 • 645 milion ndërveprime në mediat sociale rreth Pokemon Go në dhjetë ditët e para.

… Dhe katër javë të jetës sime nuk do të kthehem kurrë.

Pokemon Go mani

Por Pokemon Go nuk është thjesht një sensacion i teknologjisë, është një gjenerues fantastik i parave për biznesin e vogël dhe sipërmarrësit. Duke kapitalizuar në trend, disa ndërmarrje kanë rritur fitimet e tyre me 75%.

Beenshtë veçanërisht e fuqishme për restorante dhe kafene të vogla. Në një studim të fundit, 84% e gjuetarëve të Poke thanë se vizituan një biznes të vogël ndërsa luanin, duke shpenzuar mesatarisht 11,30 dollarë.

Të tjerët kanë filluar biznese të reja në internet ose kanë përdorur trendin për të kapur rezultate të reja përmes mediave sociale. Kjo është duke marrë gamifikimin në nivelin tjetër! Kam mbledhur 19 mënyra të ndryshme që njerëzit kanë fituar para duke përdorur Pokemon Go, me disa këshilla se si mund të ndiqni epërsinë e tyre, por së pari…

Whatfarë është Pokemon Go?

Aplikacioni inkurajon lojtarët (ose ‘Trainerët Pokemon’) të gjejnë Pokemon në botën reale rreth tyre. Për shembull, ju mund të vini re një Pikachu në shkollën tuaj lokale ose një Squirtle në palestër.

(Ose … ka më shumë të ngjarë … një tjetër friggin ‘Pidgey kudo).

Aplikacioni përdor “realitetin e shtuar” – një teknologji që shtreson elementet dixhitale në botën reale – për të shfaqur Pokemon përmes kamerës tuaj të smartphone-it.

Do të thotë që miliona gjahtarë Pokemon janë jashtë në botën e vërtetë, duke eksploruar vende të reja, duke gjuajtur krijesa të vogla. Qindra biznese të vogla kanë përfituar nga kjo me piceri dhe kafene që ofrojnë zbritje dhe stimuj për lojtarët e Pokemon Go (në fund të fundit, gjuetia Pokemon është punë e etur!)

Pokemon-go-1

Bizneset në internet gjithashtu po fillojnë me këtë veprim. Pokemon Go mori gjashtë milionë përmendje në Twitter në javën e parë, me qindra biznese që hodhën në bisedë për të kapur drejtimet.

Shtë një kujtesë e rëndësishme që ju mund të tregtoni edhe biznesin tuaj në internet edhe në botën reale. Le të shohim më nga afër disa nga bizneset që marrin para.

1. PokemonGoAmerica.com

Nëse ekziston një gjë që mund të garantoni kur të fryhet një trend, është se shitësit e domain-it në internet do të zvarriten nga punimet e drurit!

Domain ‘PokemonGoAmerica.com’ u paraqit për pak kohë në ankand në eBay për një 2,999 dollarë mahnitës. Nëse ju mund të merrni duart tuaja në një emër domain fitimprurës para se një prirje të rritet shpejtësia, ju mund të bëni një lëvizje të shpejtë duke e shitur atë.

2. Poketree.com

Ekziston një industri e tërë vilë që shfaqet rreth Pokemon Go. Blerja dhe shitja e llogarive Pokemon Go është bërë veçanërisht e popullarizuar, me llogari të nivelit të lartë që shiten me çmime relativisht të larta.

Pokemon Go Vendi i Tregut

Poketree.com u krijua si një treg për të blerë dhe shitur këto llogari. Në kohën e shkrimit, mund të blini një llogari të nivelit 21 për 150 dollarë, për shembull.

Poketree gjithashtu vepron si një treg më i përgjithshëm, me shitësit që ofrojnë ‘shërbime për tërheqjen e vezëve’ dhe bluza për të blerë. Uebfaqja në vetvete po fiton para përmes reklamave të ekraneve, dhe me sa duket një komision i vogël për secilën shitje.

3. T-Mobile

T-Mobile është një nga ofruesit më të mëdhenj të lëvizshëm dhe të gjerë në Mbretërinë e Bashkuar, dhe ata e përdorën shpejt Pokemon Go për të gjeneruar drejtime për biznesin e tyre.

T Të dhëna Falas Mobile për Pokemon Go Player

Ata u zgjuan në mënyrë të zgjuar në një nga problemet më të mëdha me të cilat përballen gjuetarët Poke: nevoja për të dhëna 3G dhe 4G! Ata u ofruan klientëve të tyre të dhëna falas pa kufij për Pokemon Go (për një vit të tërë). T-Mobile promovoi gjithashtu një zbritje prej 50% në paketat e energjisë portative në dyqanet e tyre, kështu që gjuetarët e Poke kishin një mundësi në rast të kullimit të baterive.

Ata prezantuan këtë ofertë unike për klientët e rinj dhe ekzistues, kështu që ata ka të ngjarë të kenë gjeneruar mijëra drejtime të reja duke futur në trendin e Pokemon.

4. Koha e donut

Donut Time (një bukëpjekës australian) u hodh në trend duke krijuar një gamë të veçantë donuts Pokemon, të quajtur ‘I Pika-zgjedh ty!’ Jo vetëm që dhurata me edicion të kufizuar jo vetëm që gjeneroi një radhë të klientëve, por një fotografi të donut në Instagram , kanë mbledhur 10,000 pëlqime dhe gati 2,000 komente.

Temë Pokemon Go Donut Time

Donut Time janë gjithmonë të shpejtë për të kaluar në trende të reja, pasi më parë kanë krijuar një donut don Donald Trump ’! Duke përdorur Instagram për të ndërtuar audiencën e tyre, ato janë një nga shembujt më të mirë të marketingut celular.

5. Pop Shop, New Jersey

Kjo ngrënie në New Jersey është gjithmonë e njohur falë sanduiçeve të djathit të saj në skarë, por me Pokemon Go në aktivitet të plotë, ajo tërhiqet në turma edhe më të mëdha.

Ata ofruan akullore falas për çdo lojtar të Pokemon Go i cili urdhëroi një hyrje në restorant. Promovimi funksionoi aq mirë, ata u mbaruan.

pokestops

Pop Shop ishte me fat që ndodhej afër një ‘Pokestop’, ku pokeballet e reja dhe sendet e tjera pjellin rregullisht. Këto Pokestops janë një zgjua për lojtarët e Pokemon. Në fakt, 71% e lojtarëve kanë vizituar një biznes thjesht sepse ishte afër një Pokestop.

Nëse zotëroni një biznes afër një Pokestop, do të jetë dukshëm më e lehtë të joshni lojtarë në kafene, restorant ose dyqan..

6. Pokestops i Sponzoruar i McDonald’s

Deri më tani, Pokemon Go ka qenë plotësisht pa reklama. Refshtë freskuese për lojtarët, por zhgënjyes për bizneset që nuk kanë arritur të marrin para në mënyrë direkte nga aplikacioni.

Gjithçka do të ndryshojë pasi Niantic (skuadra që qëndron pas lojës) do të hapet P Pokestops i sponsorizuar ’.

pokestop të sponsorizuara nga mcdonalds

E para që do të përfitojë do të jetë McDonald. Ata kanë rënë dakord të sponsorizojnë 3,000 Pokestops në Japoni, gjë që ka të ngjarë të çojë në një rritje të madhe të trafikut në këmbë pasi Pokehunters ndalet te McDonald për të kapur Pokemon dhe karburantin.

Starbucks gjithashtu po hyjnë në veprim, dhe së shpejti mund të shohim Starbucks Pokestops të sponsorizuar. Shtë një teknikë që Niantic ka përdorur më parë në lojën e tyre të mëparshme ‘Ingress’, në të cilën Jamba Juice ishte një vend i sponsorizuar.

Niantic ka lënë të kuptohet se bizneset e tjera gjithashtu do të jenë në gjendje të aplikojnë për një ok sponsorizuar Pokestop ’, por ata kanë qenë të qetë në detajet e sakta. Mbani një sy për çdo zhvillim në faqen e tyre të internetit.

7. L’inizio Bar, Queens

Një piceri shkoi një hap më tej. E vendosur në një Pokestop, L’inizio Pizza Bar bleu një numër modulesh ‘joshëse’ nga dyqani në internet Pokemon Go. Këto joshje pjell Pokemon më shpejt se zakonisht, dhe aktivizohen për 30 minuta.

Modulet e Blera të Blera - Bar L'inizio

Gjuetarët e Pokemonit shkojnë në mënyrë aktive drejt joshjeve me shpresën për të kapur Pokemon të ri dhe të rrallë. Duke vendosur një modul joshës në restorantin e tij, menaxheri, Sean Benedetti pa biznesin e tij të rritet me 75% ndërsa klientët u mblodhën për të kapur të gjithë.

Kishim njerëz që të zbresin, të ulemi dhe të merrnim një birrë çift dhe të luanim lojën Pokemon, shpjegoi Benedetti për New York Post.

Sipas një studimi, 68% e lojtarëve të Pokemon Go kishin vizituar një biznes sepse kishte një ‘joshur’ atje. Dyzet e tetë përqind e atyre qëndruan për 30 minuta më gjatë.

Nëse keni një kafene, restorant apo bar, aktivizimi i një joshjeje (kushton 100 Pokecoins – afërsisht 1,49 dollarë) mund të jetë një kthim fitimprurës i investimit.

8. Banane Australiane

Bizneset në botë reale mund të rrisin pamjet e tyre duke tërhequr lojtarët Pokemon. Por kjo nuk do të thotë që bizneset në internet mungojnë.

Merrni “Banane Australiane”, për shembull. Nuk ka shumë shanse për marketing emocionues të mediave sociale për një kompani bananeje, por ata ekzekutuan postimin e tyre të lidhur me Pokemon në Facebook në mënyrë perfekte.

Pokemon Go Banane Australiane

Postimi ishte më i angazhuari i tyre për të gjitha kohërat, duke gjeneruar mbi 7000 pëlqime dhe ata iu përgjigjën qindra komenteve. Një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndërtuar njohjen e markës.

9. Whataburger

Whataburger përdori një iniciativë të ngjashme, por fotografoi një fotografi të një burger në vend të një Pokemon. Postimi gjeneroi mbi 80,000 reagime, duke ekspozuar markën e tyre me mijëra klientë të rinj të mundshëm.

Whataburger Photoshop Fotografia e Burger

10. Wifi Falas në qendrat tregtare

Playerdo lojtar i Pokemon Go e di se aplikacioni është një rrjedhë e madhe në të dhënat 3G dhe 4G. Kjo është arsyeja pse shumë tërhiqen drejt pikave të nxehta të wifi-ve. Qendrat tregtare kanë kapur prirjen pasi panë qindra lojtarë në gjykatat e tyre të ushqimit.

Në Hong Kong, për shembull, reshjet në qendrat tregtare janë rritur 10-12% që nga loja e nisur. Në të gjithë botën, qendrat tregtare po përfitojnë, duke ofruar wifi falas në këmbim të një adrese emaili. Everydo gjuetar i Poke i cili regjistrohet është një epërsi e re.

11. Parku i Gjashtë Flamujve

Theme Parks dhe pikat turistike në të gjithë botën kanë fituar para në aksionin Pokemon që nga korriku. Për shembull, Kopshti Kombëtar Shinjuku Gyoen (i njohur si Parku Pikachu) në Japoni, ka parë turistë të radhisnin përreth tij për të hyrë në një kosto prej 200 jenësh!

Por Parku me temë Gjashtë Flags Adventure në New Jersey shkoi një hap më tej. Ata krijuan një udhëzues Poke përfshirë një hartë që ndihmoi vizitorët të gjejnë të gjitha Pokemon më të mirë brenda portave të saj.

Harta e gjashtë flamujve Pokemon Adventure

12. 24/7 Pokemon Go Bus

Sipërmarrësia ka të bëjë me zgjidhjen e problemeve për njerëzit. Dhe problemi më i madh me të cilin përballen fanatikët Pokemon është marrja e shpejtë sa duhet për të kapur Pokemon!

pokemon go autobus New York

Këtu hyn autobusi 24/7 i Pokemon Go (është zbukuruar të duket si një Pikachu). Me seli në New York, shërbimi tarifon 0.99 dollarë për çdo Pokestop të vizituar, 24,99 $ për të marrë një palestër, dhe 49,99 $ për shërbimet e tërheqjes së vezëve.

13. Mançester, taksi Pokemon në Mbretërinë e Bashkuar

Një ndërmarrje e ngjashme kapi qytetin e Mançesterit, në Mbretërinë e Bashkuar këtë verë. Për 20 £, një nga firmat e taksive të qytetit do t’ju çojë me një specifik driver Shofer Pokemon ’i cili do t’ju marrë rreth pikave më të njohura Pokemon në qytet.

Në Nashville, një kompani e quajtur Joyride (e cila zakonisht merr vizitorë në turne të qytetit unik) ka filluar të ofrojë turne privat Pokemon Go me 45 dollarë për person.

14. Bluza Pokemon TeeTurtle

Dëshmi se dyqanet në internet mund të përfitojnë nga mani, TeeTurtle prezantoi një sërë bluzash të frymëzuara nga Pokemon.

Bluza Pokemon TeeTurtle

Ata vendosën një promovim të madh së bashku nëpër mediat sociale, duke tërhequr vëmendjen te Pokemon dhe i bënë njerëzit të flasin. Gjithmonë është një ide e shkëlqyer për të prezantuar një produkt të ri që kapitalizon në një prirje të re. Bizneset e vogla vendosen më së miri për të reaguar shpejt dhe për të marrë një produkt të ri në raftet.

15. Strehëza kafshësh Muncie

Strehëza e Kafshëve Muncie është gjithmonë në vëzhgim të vullnetarëve për të ndihmuar në ecjen e qenve të tyre, dhe Pokemon Go ofroi mundësinë e përsosur për të gjetur udhëtarët e rinj të qenve. Nëse njerëzit janë duke gjuajtur Pokemon, pse të mos lejoni që të marrin një qen me vete?

Ecni një zot ndërsa kapni Pokemon tuaj!

Disa orë pasi e nxori fjalën përmes Facebook, Muncie kishte një radhë njerëzish që prisnin të merrnin qenët për shëtitje. Postimi në Facebook fitoi 25,000 aksione që tregojnë se sa i fuqishëm mund të jetë arritja e mediave sociale.

16. Hapësira e SHBA & Qendra e Raketave

Qendra e Hapësirës dhe Raketave në SHBA nuk është saktësisht një përshtatje natyrore për Pokemon, por falë një iniciativë të zgjuar, ata po shohin një përmbytje të vizitorëve të rinj në muze.

Duke ofruar një hyrje me zbritje për ata që tregojnë aplikacionin Pokemon në telefonin e tyre, Qendra Hapësinore pret një Pokemon ‘Safari Zone’. Si dhe hyrje të lirë, qendra gjithashtu premton të mbajë 22 Pokestops të pajisur me module joshëse për të gjeneruar qindra Pokemon të ri.

Sipas ekipit, është një “mënyrë e sigurt, miqësore për familjen” për të shijuar Pokémon Go dhe për të mësuar në lidhje me shkencën e eksplorimit të hapësirës! “

17. CitySen Lounge, Grand Rapids

Ky hotel i veçantë në Grand Rapids përdori idenë unike për të marrë anët në betejën Pokemon! Loja lejon çdo përdorues të zgjedhë një ekip, Mystic të Ekipit, Ekipin e Ekstraktit ose Ekipin e Valorës.

Zbritje për Team Mystic

CitySen ofroi një zbritje prej 10% për çdo lojtar të Team Mystic për t’i tërhequr ata në bar. Sshtë një mënyrë tjetër për të përfituar nga tiparet e integruara të lojës.

Kërcimi i tendencave është një mënyrë e shkëlqyeshme për të siguruar biznesin tuaj një përplasje afatshkurtër në trafik, shitje ose njohje. Ai ngadalë ndihmon në ndërtimin e mbajtjes afatgjatë dhe i jep biznesit tuaj një personalitet.

Edhe nëse jeni vonë për festën Pokemon Go, gjithmonë do të ketë një tendencë tjetër rreth qoshes. Mbani sytë tuaj të qëruar dhe përfitoni!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map