Linjat e subjekteve bëjnë ose prishin fushatën tuaj të postës elektronike.

Heq, ata mund të bëjnë ose prishin biznesin tuaj.

Marketingu me email është mënyra më efektive dhe fitimprurëse për t’u lidhur me klientët tuaj. Por nëse pajtimtarët tuaj nuk po hapin email-in tuaj, ju po humbisni një ton shitjesh dhe konvertimesh.

Linja e përsosur e temës elektronike

(burimi i figurës)

Numrat e bëjnë leximin e vështirë.

Shumica prej nesh marrin mesatarisht 121 email çdo ditë. Problemi është, ne hapim vetëm 30% të tyre. Dhe nëse emaili vjen nga një tregtar me pakicë ose biznes, kjo normë e hapur bie në 22%.

Pra, si i shkurtoni dhe i bëni njerëzit të klikojnë në emailin tuaj?

Një linjë lënde vrasëse.

Studimet tregojnë se 33% prej nesh vendosin nëse duhet të hapin apo jo një email bazuar vetëm në linjën e subjektit. Thatshtë kaq e rëndësishme.

Mirësevini në pjesën 5 të kësaj serie 6 pjesësh në marketing me email.

Përmbushja Në Udhëzuesin tonë Definitive të marketingut me email

  • Pjesa 1: 11 format e regjistrimit më të larta
  • Pjesa 2: Përditësimet e përmbajtjes – mënyra më e shpejtë për më shumë pajtimtarë
  • Pjesa 3: Angazhimi i rritur & të ardhura me një seri të mirëseardhur me email
  • Pjesa 4: 19 hile të thjeshta për të marrë një normë të hapur me email të 40%
  • Pjesa 5: Linja e përsosur e temës: 18 hile për ta gozhduar atë
  • Pjesa 6: A po funksionon marketingu juaj me email? 14 matje thelbësore për të matur

Në pjesën e katërt, unë shikova në rritjen e nivelit tuaj të hapur. Por, unë dua të shkoj një hap më tej dhe të shikoj në aspektin më të rëndësishëm: linjën tuaj të temës.

Shtë një shkencë që meriton më shumë se një pikë plumbash, kështu që le të hidhemi direkt në 18 truket e mia të linjës së subjektit.

Contents

1. Interesi = përfitimi + kurioziteti

Ky ekuacion i thjeshtë u bë i famshëm nga Gary Bencivenga, dhe është motoja udhëzuese për çdo shkrimtar kopjues. Përdoret në përgjithësi për titujt, por aplikohet në mënyrë të barabartë për linjat e subjekteve me email.

kureshtja e linjës së subjektit email

(burimi i figurës)

Subjekti juaj i emailit thjesht duhet të bëjë dy gjëra. Numri 1, ofroni një lloj përfitimi për lexuesin. Thuaju pse duhet ta hapin atë. Shpjegoni se si do ta bëjë jetën e tyre më të lehtë ose më të mirë në një farë mënyre.

Dhe # 2, ngjall kuriozitetin e tyre. Kjo është psikologji e thjeshtë. Njerëzit janë kuriozë dhe nëse na ngacmon diçka, ne gjithmonë duam të dimë më shumë.

Balancimi i “përfitimit” me “kuriozitetin” është formula e thjeshtë (por djallëzisht e vështirë) për një linjë të shkëlqyeshme teme.

2. Mbajeni shkurt

Keni vetëm një hapësirë ​​të vogël për të punuar kur bëhet fjalë për linjat e subjektit me email. Edhe më e vogël kur merrni parasysh që 55% e postave elektronike hapen në një pajisje celulare, ku hapësira për linjat subjektive është e vogël.

Ne priremi ta skanojmë listën tonë të postës elektronike mjaft shpejt, kështu që ju duhet të rrëmbeni vëmendjen e lexuesit tuaj shpejt.

Mbani linjë të shkurtër të temës elektronike

(burimi i figurës)

Ky tip vjen direkt nga MailChimp – shërbimi ynë i preferuar i marketingut me email – i cili ka analizuar miliona e-mail të dërguara përmes platformës së tij. Ata zbuluan se linjat e drejtpërdrejta, të drejtpërdrejta të lëndëve, japin nivele më të larta të hapura.

Mundohuni të mbani linjën tuaj të temës në më pak se 50 karaktere. Jini të pamëshirshëm në prerjen e fjalëve ose frazave të tepërta. Synoni të merrni mesazhin tuaj në një shprehje sa më të shkurtër të mundshme.

3. Merrni direkt në pikë. Më thuaj çfarë ka brenda

Abonentët tuaj të postës elektronike janë në kërkim të vlerës së menjëhershme. Ata duan të dinë saktësisht se çfarë do të marrin kur klikojnë në emailin tuaj.

Përsëri, MailChimp analizoi miliona linja lëndësh dhe norma të hapura për ta konfirmuar këtë. Shikoni tabelën e tyre të linjave më të mira dhe më të këqija të temave. Ato me normat më të mira të hapura janë të thjeshta. Në fakt, ata janë të mërzitshëm. Por ata punojnë. Disa nga linjat e temave më krijuese kanë norma të hapura të tmerrshme.

  Tajne većeg broja klikova na vašim FB oglasima

Mendoni se si lëvizni nëpër kutinë tuaj të postës elektronike. Linja e temës që shkon drejt pikës shpesh do të dalë në pah.

Shikoni emailin e fundit të marketingut të SkyScanner: “10 fluturime të volitshme për prag të Vitit të Ri”.

subjekt-line-direkt

Më thotë saktësisht se çfarë do të gjej kur hap emailin. Pa frills.

4.… Por vepra edhe qesharake dhe kurioze, ndonjëherë

Edhe pse shpesh paguan të jetë e drejtpërdrejtë, pak gjallëri dhe kuriozitet shpesh do të tërheqin vëmendjen e lexuesit tuaj gjithashtu.

Groupon janë ekspertë të marketingut të mençur dhe ata gozhduan këtë linjë teme:

“Më i miri i Groupon: Marrëveshjet që na bëjnë krenarë (ndryshe nga nipi ynë, Steve)”

Kredi për HubSpot për marrjen në këtë. Kjo linjë lëndore është e shkëlqyeshme sepse është më e mira e të dy botëve. Shtë përshkruese, por e mençur, ndërsa ruan tonin e zërit të Grouponit. Jo një përzierje e thjeshtë për tu marrë me të drejtë.

Kurioziteti gjithashtu funksionon. Kohët e fundit kam marrë një email me një linjë teme që lexon:

“A keni frikë? Ju duhet të jeni! “

Edhe pse nuk më tregoi asgjë në lidhje me atë që ishte brenda emailit, më nxiti kuriozitetin tim për ta klikuar atë.

Kini kujdes me përdorimin e këtij mashtrimi shumë shpesh, pasi xhelati mund të plaket shpejt dhe ju rrezikoni nga kjo e metë fatale:

5. Mos u zhgënjeni!

Asnjëherë mos premtoni diçka në vijën e temës që nuk mund të jepni. Shtë mënyra më e shpejtë për të mërzitur lexuesit tuaj dhe për të siguruar që emaili juaj i ardhshëm nuk do të lexohet.

Nëse ju premtoni “50% zbritje nga të gjitha produktet!” në linjën tuaj lëndore, sigurohuni që të ndiqni.

Kjo është ajo ku kurreshtja dhe linjat lëndore të stilit “clickbait” shkelin territor të rrezikshëm. Gjithmonë sigurohuni që pagesa të paguajë deri në ngacmim!

6. “Keni mbetur vetëm 24 orë!” Frymëzoni Urgjencën

Asgjë nuk u jep njerëzve një goditje të pasme si një orë e zgjuar. Një linjë e mirë lëndore duhet të na japë një arsye për të ndërmarrë veprime. Kërcënimi i një shitje ose oferte që skadon është një mënyrë e thjeshtë për ta bërë atë.

Vendosni urgjencën në vijën e temës

Guru SEO, Brian Dean, drejton një kurs të optimizmit të motorëve të kërkimit të quajtur “SEO që punon 2.0” me vetëm një periudhë të kufizuar të regjistrimit. Pas një ose dy pyetjeve të llogaritjes, linja e tij e fundit e temës së postës elektronike lexon:

“SEO që punon 2.0 mbyllet sonte (pa përjashtime)”

Jo vetëm që ju jep një grindje të fundit, “pa përjashtime” është një nxitje fantastike për të ndërmarrë veprime.

7. Personalizoni rreshtin e temës me një emër të vërtetë

“Nuk ka zë më të ëmbël për veshin e dikujt sesa tingulli i emrit të tij”.

Ky citim i famshëm nga shkrimtari amerikan, Dale Carnegie, shpjegon pse funksionon kaq mirë. Jemi programuar të bëjmë vërejtje kur shohim ose dëgjojmë emrin tonë.

Një studim i kryer vitin e kaluar tregoi se normat e hapura u rritën me 29.3% kur një linjë lëndore përfshin emrin e marrësit.

(burimi grafik)

Kam vërejtur se jam duke marrë shumë më tepër email si kjo kohët e fundit:

Akademia Shaw: “Përshëndetje Daren, është dita e fundit!”
Airbnb: “Daren, pse të mos e eksplorojmë Stokholmin?”

Shtë e lehtë të shihet pse funksionon ky. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të mbledhni emrin e pajtimtarit kur regjistroheni. Pastaj përdorni funksionin Mail bashkimi ’të MailChimp për të futur emrin e marrësit.

  17 empresas que estão lucrando com Pokemon Go (e como você também pode)

8. Personalizoni vendndodhjen gjithashtu

Kjo është shumë më e rrallë, por funksionon çudira. Jam regjistruar në Thrillist me preferencat e mia të vendosura në New York (për një udhëtim që bëra atje së fundmi).

Tani, unë marr rregullisht email Thrillist përshtatur direkt në New York, si kjo:

subjekt-line-lokalizimi

Pa dyshim, ata dërgojnë postë elektronike të ngjashme me pajtimtarët me preferencat e vendosura në Seattle ose London ose LA.

Shtë një mënyrë e thjeshtë për të më marrë mua për të hapur email sepse ata tashmë e dinë që unë jam i interesuar në përmbajtjen e Nju Jorkut.

9. Provoni një emoji për argëtim

Gjuha në rritje më e shpejtë në botë është gjithashtu argëtuese, e këndshme dhe e gjallë. Përdorni një fytyrë të buzëqeshur në një linjë lënde dhe ajo hidhet në pajtimtarin tuaj.

Po bëhet edhe më popullor. Mailchimp ka dërguar një total prej 1.4 miliardë emojis në kutitë e njerëzve.

Experian madje testoi përdorimin e emojis kundër tarifave të hapura të postës elektronike. Ajo rriti normat e hapura me 45%. (Këshillë Pro: emojis nuk shfaqet në çdo klient me email, kështu që së pari ekzekutoni një provë).

Kuriozë për cilat emoji janë më të njohurat në linjat lëndore? Epo, sipas MailChimp, janë këto:

subjekt-line-emoji

10. Ndizeni atë dhe qëndroni kreativ

Sa email merrni me linjën e temës:

“Gazeta [[Emri i Kompanisë]”

Shumë, apo jo? Ndërsa studimet tregojnë se linjat e drejtpërdrejta të ‘buletinit’ të gazetës gjenerojnë nivele të larta të hapura për të filluar, ato përkundrazi janë mjaft të shpejta. Ajo bëhet e përsëritur dhe trurin tonë i akordon ato. Një raport pati një ulje prej 18% të niveleve të hapura kur përdoret me kohë fjala “gazetë” në mënyrë të përsëritur.

Në vend të kësaj, përpiquni të qëndroni kreativ. Krijoni ide të reja. Theksoni tregimet më të mira tuaja dhe paraqitni tituj unikë.

11. Frikësoni pajtimtarët tuaj!

Luaj me kujdes me këtë mashtrim, por “marketing negativ” ka rezultuar shumë herë i suksesshëm.

subjekt-line-mail

Linjat lëndore si kjo (një tjetër nga folks në Thrillist) funksionojnë mirë:

“Mos bëni këto mizori në Instagram!”

Jo vetëm që ngjall kureshtjen tuaj, por ngjall një përgjigje. Jam duke kryer mizori në Instagram??

12. Përdorni numrat dhe listat – sytë tanë u tërhiqen prej tyre

Të njëjtat përgjigje psikologjike që na tërheqin të klikojmë në postime në blog dhe tituj na tërheqin edhe për të hapur email.

subjekt-line-numrat

Ne e dimë që numrat dhe listat funksionojnë kur bëhet fjalë për tërheqjen e syrit. Ai gjithashtu garanton një listë të dobishme, koncize që mund ta konsumojmë shpejt. Kjo do të thotë se kemi më shumë të ngjarë të klikojmë në një email me numra në linjën e temës.

Ashtu si titujt dhe postimet në blog, numrat e çuditshëm funksionojnë më mirë. Kush e dinte?!

13. Pse të mos bëj një pyetje?

Paraqitja e një pyetje në linjën tuaj të temës është një mënyrë fantastike për të ndaluar pajtimtarin tuaj të vdekur në gjurmët e tyre.

Pak para zgjedhjeve në SHBA, unë mora një email marketing me një linjë teme që lexonte:

“Kush do te fitoje? Klinton, Trump… Apo JU? ”

Jo vetëm që kjo flet drejtpërdrejt me mua, e cila është duke shkruar 101, është një mashtrim psikologjik për të më bërë të ndalem dhe të mendoj.

Ekzistojnë edhe dy truket më të poshtra në këtë linjë lënde. Ajo frymëzon kuriozitet. Si do të fitoj? Dhe përfiton nga pikat dhe lajmet e fundit. Shtë e rëndësishme.

Ose mund të jeni më të drejtpërdrejtë, si kjo linjë lëndore nga ndërmarrja e pasurive të patundshme, Zillow:

“Canfarë mund të përballoni?”

14. Më bëj të ndihem e veçantë

  Instrumente și strategii Instagram despre care nimeni nu vorbește

Buletini dhe postat elektronike të marketingut janë, për nga natyra, email masiv. Nëse mund ta bëni atë të ndjehet e veçantë dhe personale, ju jeni një fitues.

Ftesat funksionojnë mirë këtu (në fakt, linjat lëndore me fjalën “ftesë” janë ndër normat më të larta të hapura të MailChimp). Ju gjithashtu mund të provoni diçka si:

“Këtu është një dhuratë për ju, [emri].

15. Nëse dyshoni, provoni diçka të re…

Sigurisht, kjo këshillë nuk është shumë e dobishme. Por disa nga linjat më të mira të temave nuk ndjekin ndonjë model apo formulë të veçantë. Ata thjesht punojnë.

Merrni linjën temë ikonike të Barack Obama:

“Hey”

subect-line-obama-hey

Unë do të klikoni në atë.

Ose Buzzfeed:

“Po të lutem!” ose “Këtu ju shkoni”

Këto linja temash nuk më tregojnë asgjë për atë që është brenda. Ata nuk janë qesharake, të zgjuar apo madje veçanërisht kurioz. Nëse ndonjë gjë, ata janë dembelë. Por ata punojnë.

16. Shmangni magnetët e filtrit $ e SPAM!!!

Mënyra më e shpejtë për të vrarë normën tuaj të hapur është të përfundoni në dosjen e spam-it. Pajtimtarët tuaj nuk do ta shohin as linjën tuaj të temës, e lëre më ta lexojnë.

subjekt-line-spam-filter

Të hedhësh një sy në filtrin tim aktual të spamit më jep një ide të mirë për atë që nuk funksionon:

“Ngjarja më e madhe e shitjes së makinave ndonjëherë!”
“Kurseni deri në 62% të Premten e Zezë!”
“Fluturoni P LR M LSIM! 40% zbritje të fluturimeve! “

Këto janë të gjitha listat e postave për të cilat jam pajtuar dhe ato ende përfunduan në dosjen e spamit. Prettyshtë shumë e lehtë të kuptosh pse. Të gjitha kapakët, pikat e thirrjeve dhe ofertat e ekzagjeruara do t’ju bëjnë të hidhni në kosh.

MailChimp ka një udhëzues të gjerë se si të shmangni filtrat e spamit. Trajtojeni si biblën tuaj të postës elektronike.

17. Përdorni linja të ndryshme lënde për segmente të ndryshme të listës suaj

Në pjesën e katërt, unë shpjegova përfitimet e mëdha të zvogëlimit të listës tuaj të emailit në segmente. Duke dërguar vetëm email përkatës për pajtimtarët, niveli juaj i hapur do të rritet ndjeshëm.

Edhe nëse nuk e ndryshoni shumë përmbajtjen, provoni një vijë lënde të ndryshme për pjesë të ndryshme të listës së pajtimtarëve tuaj. Segmentoni ato sipas vendndodhjes, moshës, industrisë dhe interesave nëse i mbledh ato të dhëna.

ASOS, për shembull, ndryshon linjat e tyre lëndore bazuar në gjininë.

18. Test, provë, provë

Në fund të fundit, linjat e temave janë akoma një mister. Ndonjëherë ata punojnë, ndonjëherë ata jo.

Në vend që ta merrni me mend, provoni të vini me disa ide të ndryshme dhe t’i provoni ato.

MailChimp ka një veçori të dobishme të quajtur “studiues”. Kur shkoni të shtypni linjën tuaj të temës, goditni lidhjen “si mund të shkruaj një vijë të mirë teme”.

subjekt-line-MailChimp-studiues

Pastaj mund të shtypni fraza të ndryshme ose linjën e plotë të temës. MailChimp do të skanojë të gjitha linjat e lëndëve të krahasueshme në bazën e të dhënave të saj dhe t’ju tregojë një vlerësim me 5 yje për linjat e mëparshme lëndore.

subjekt-line-MailChimp-rezultate

Unë gjithashtu sugjeroj të zhvilloni një fushatë për ndarje A / B. Kjo do të thotë dërgimin e dy linjave të ndryshme lëndore në një pjesë të vogël të listës suaj të postës elektronike. Kushdo që shënon normën më të mirë të hapur është më e mira! Thjesht përdorni atë për pjesën tjetër të listës suaj.

Cila është linja juaj temë më e mirë-performuese?

Pjesa e fundit në serinë e marketingut me emailin po vjen së shpejti. Tema? Si të analizoni fushatat tuaja dhe cilat metrikë kanë rëndësi. Shihemi atëherë!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me