Sa e vështirë është të tregtosh në faqen e internetit për tregtinë elektronike?

Farë duhet të bëni për të krijuar vetëdije për markën dhe për të përzënë trafikun?

Ne kemi tendencë ta bëjmë marketingun e e-tregtisë më të vështirë sesa duhet. Ngjitja e bazave është basti juaj më i mirë.

librat e marketingut

Një rast në pikë? Këto tre këshilla të mëdha për marketing nga ekspertë në industri. Nuk ka asgjë të zakonshme këtu. Shanset janë që tashmë e dini se duhet t’i bëni këto tri gjëra. Ndoshta keni nevojë për një kujtesë dhe një përqendrim për të bërë kohë për ta? Nëse po, këtu ju shkoni.

Këshillë # 1: Prelaunch SEO

Ne arritëm të Rebecca Gill, stilisti i internetit, marketer në internet dhe pronar i Web Savvy Marketing. Në shtatë vitet e kompanisë së saj ka qenë në biznes, Marketingu në internet Savvy është bërë i njohur si një nga më të mirët në biznesin e hartimit të faqes në internet. Rebecca është një profesionist i aftë, mendimi i të cilit kërkohet shumë për kontribut në burimet arsimore në lidhje me SEO.

Ne e pyetëm se çfarë ajo këshillon klientët që punësojnë firmën e saj për të hartuar një faqe interneti të re të tregtisë elektronike. Rebecca tha shqetësim në lidhje me SEO së pari dhe hartimin më vonë, “Sigurohuni që studimi dhe planifikimi të bëhet për SEO përpara se të hartoni, kodifikoni ose filloni. Fillimi i postimit SEO është shumë vonë. “

Kjo është një këshillë interesante, sepse unë mendoj se shumica prej nesh e kthen atë ekuacion. Ne thjesht shqetësohemi për të ngritur një faqe në internet dhe të jetojmë, atëherë përqendrohemi te shtimi i elementeve SEO.

shtypja e duarve në kompjuter

Sigurisht, një nga pjesët më të rëndësishme të SEO është përmbajtja e postuar në faqen tuaj. Ky është një shqetësim i madh për motorët e kërkimit dhe vizitorët njerëzorë ashtu. Pra, të shkruash një kopje të madhe është një domosdoshmëri, pasi të kalojmë në këtë artikull në lidhje me 9 Ligjet e SEO Copywriting.

Dhe nëse doni që dikush të lexojë artikullin, si dhe duke kërkuar nga motorët e kërkimit ta indeksojnë si duhet, ju duhet një titull tërheqës. Në këtë artikull ne ofrojmë nëntë këshilla për krijimin e titujve të parezistueshëm të mbledhura nga disa nga shkrimtarët më të mirë të blog-ut në botë.

Këshillë # 2: Marketingu i mediave sociale

Sipas Shelly Peacock, projektuesi dhe pronari i WordPress dhe grupi i shpejtë i çmendur i Spinbird Group, media sociale është një taktikë kryesore e marketingut për çdo sit të tregtisë elektronike, “Në varësi të produktit tuaj, rriteni sa herë të jetë e mundur.” Kompania e saj dhjetëvjeçare është më e njohur për fokusin e saj në edukimin e klientëve të tyre dhe marketing në media sociale është vetëm një fushë për të cilën ata ofrojnë ndihmë të personalizuar.

Shelley dha këtë tip përmes Twitter, ku ajo ka mbi 1.800 ndjekës. Kjo është padyshim një nga faqet e saj të preferuara të mediave sociale. Por mos harroni për Facebook dhe LinkedIn si dhe Pinterest dhe Instagram.

mediat sociale

Në fakt, ne kemi identifikuar Instagram si faqen më të mirë të mediave sociale për përdorim nga e-tailers dhe madje përshkruajmë një studim rasti të një gruaje që bën 15,000 dollarë sa herë që ngarkon një postim të sponsorizuar. Nëse keni vetëm kohën dhe burimet për t’i kushtuar një rrjeti të mediave sociale, mund të jetë që Instagram është zgjedhja juaj më e mirë; lexoni më shumë për të këtu.

Këshillë # 3: Lista e postës elektronike

Shelly Peacock i Spinbird Group na dha një tjetër pajisje të artë për marketing kur ajo tha, “Mblidhni të gjithë emailin që mundeni – është më mirë se kurrë për biznesin”. Dhe për t’i bërë mesazhet tuaja të duken më profesionale, Shelly sugjeron të shkarkoni një program falas siç është HTMLsig për të shtuar një linjë nënshkrimi me porosi.

Tashmë keni ditur për ndërtimin e një liste emaili, apo jo? Por shanset janë harruar për rëndësinë e tij. Shtë e thjeshtë të kapesh kaq shumë në SEO dhe në mediat sociale dhe në blogje dhe në zhvillimin e produkteve dhe markave, sa të harrosh metodat e thjeshta por të provuara të marketingut.

Një nga mënyrat më të mira për t’i bërë vizitorët të mos pranojnë emailet e ardhshme të marketingut është të ofroni një magnet plumbi. Ju e dini, ato kuti që shfaqen për një emër dhe adresë emaili në këmbim të një infografike ose eBook ose video që ju tregon 10 këshillat më të mira për… çfarëdo. Ju mund të gjeni të gjitha llojet e ideve inovative për krijimin e një magneti të shkëlqyer plumbi duke lexuar këtë artikull.

Dhe kur të keni krijuar atë magnet të përsosur të plumbit, do të duhet të hartoni një buton për veprim që të tërheq vërtet vizitorët e faqes tuaj për të përfituar nga oferta juaj. Keni nevojë për ndihmë për këtë? Kemi këshilla për krijimin e një thirrje magnetike për veprim menjëherë këtu.

Kështu që ju e keni atë. Ekspertët kanë folur dhe ata më kanë kujtuar se bazat e SEO, marketingut në mediat sociale dhe ndërtimi i një liste emaili janë akoma po aq të vlefshme sa kurrë në promovimin e uebfaqes tuaj të tregtisë elektronike..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me