Ka një sasi të jashtëzakonshme të përmbajtjes atje që ju tregon se si ta promovoni dyqanin tuaj ecommerce në internet, por ka më pak se si ta tregtoni atë jashtë linje. Dhe fakti është: keni nevojë për të dy. Sa më shumë vende të tregtoni biznesin tuaj, aq më shumë biznes do të merrni!

Nëse nuk përdorni ndonjë dhe të gjitha taktikat e mëposhtme offline, është koha t’i shtoni ato në ato që po bëni për të tregtuar biznesin tuaj në internet.

1. Ju nuk po merrni pjesë në Mundësitë e Rrjetit të Biznesit

Pavarësisht nëse është Dhoma juaj e Tregtisë lokale ose një grup i rrjeteve specifikë të industrisë, nuk mund të përballoni të mos përfshiheni në mundësitë e rrjetit. Sigurisht, ju mund të ndjeheni jashtë vendit dhe preferoni të fshiheni në një cep të errët në ngjarjen tuaj të parë, por ndërsa njiheni me njerëz dhe siguroni vlera për grupin, njerëzit do të fillojnë të ju besojnë dhe dëshirojnë të ju ndihmojnë. Një mënyrë e shkëlqyeshme për të njohur njerëzit më shpejt është të bëni vullnetarë ose të kandidoni për një zyrë. Vetëm mos harroni: ju nuk jeni aty për të bërë shitje të menjëhershme, por përkundrazi për të krijuar marrëdhënie me kohën.

Jamal Asskoumi, pronar i CastleSmart.com, një agjent i pasurive të patundshme në Mbretërinë e Bashkuar, thotë se pjesëmarrja në kongrese dhe takime në industrinë e tij ka qenë e dobishme për t’u lidhur me klientët e mundshëm.

CastleSmart.com

Ai thotë se pjesëmarrja në këto ngjarje “na lejoi të rrjetëzohemi me disa entuziastë të industrisë, të cilët më pas vazhduan të jemi përdorues të faqes sonë”, dhe se këto përpjekje u paguan në një rritje 15% të shitjeve.

2. Ju nuk Ndiqni Urdhrat

Shumica e ndërmarrjeve e-commerce ndërveprojnë me klientët vetëm përmes postës elektronike, por ka kufizime. Happensfarë ndodh nëse një klient kthen një produkt? A e dini ndonjëherë se çfarë nuk shkoi me të? Një telefonatë e shpejtë mund t’ju japë një pasqyrë të vlefshme për atë që ishte e gabuar dhe t’ju ndihmojë të përmirësoni procesin ose produktet tuaja për klientët e ardhshëm. Biseda me klientët tuaj gjithashtu mund t’ju ndihmojë të kuptoni se çfarë ata dëshirojnë në mënyrë që të mund ta dorëzoni atë.

Alex Drysdale, Themeluesi në Crik Nutrition, thotë se biseda me klientët e tij ka një ndikim të madh në bërjen e tyre për t’u rikthyer për më shumë.

Crik

“Mundohem të telefonoj çdo klient të vetëm dhe t’i pyes ata se çfarë e duan apo e urrejnë produktin tim. Gjithashtu, i dorëzoj vetë dhe porositë lokale vetë personalisht dhe sigurohem që të lë kohë të mjaftueshme për të biseduar me ta për 15 minuta. Të gjithë e duan CEO-n në shtëpinë e tyre duke iu përgjigjur pyetjeve që kanë në lidhje me gjërat në të cilat thjesht i kanë shpenzuar paratë e fituara shumë. ”

3. Ju nuk mbani gjithmonë Kartat e Biznesit

Ju figuroni “Unë jam duke shkuar për një birrë. Pse do të më duheshin kartat e mia të biznesit? ” Dhe mbase nuk do të keni nevojë për to. Por është më mirë t’i bartni ato dhe të mos keni nevojë për to sesa të godisni veten sepse nuk i keni sjellë ato. Serendipity ndodh kur ju e prisni më pak. Ju mund të merrni një bisedë me kamarierin tuaj në lidhje me byzylykun e saj dhe të përmendni që ju keni një dyqan Etsy që shet dizajne të ngjashme. Nëse ajo dëshiron të kontrollojë dyqanin tuaj, duke pasur kartën tuaj të biznesit ju bën të dukeni më profesional dhe e lehtëson atë që të vizitojë dyqanin tuaj më vonë.

Cristina Castro Moral, pronare e Sombras Blancas Art & Dizajni, thotë se kartat e biznesit janë thelbësore që ajo të tregtojë kompaninë e saj të markës.

sbcard

“Kur punoj me klientë që zotërojnë biznese fizike ose janë në kontakte të vazhdueshme me shumë njerëz të ndryshëm për shkak të punëve të tyre, zakonisht i pyes ata nëse do të më kishin ndërmend t’i dërgonin disa nga kartat e mia të biznesit në postë. Në atë mënyrë, nëse të krijohet mundësia, ata mund t’ua dorëzojnë kartën time njerëzve të tjerë që mund të jenë të interesuar për shërbimet e mia. Falë kësaj, unë vazhdimisht kontaktohem nga klientë të rinj të mundshëm nga shumë vende të ndryshme. “

Ajo gjithashtu thotë se mban një pirg të kartave të biznesit në çantën e saj dhe i përdor ato pothuajse si një fletore.

“Sa herë që dikush kërkon emailin / telefonin tim, edhe nëse nuk është i lidhur me biznesin, unë dorëzoj kartën time dhe unë e përdor pjesën e prapme për të shkruar çdo informacion shtesë të nevojshëm. Asnjëherë nuk e dini se ku do të përfundojë ajo kartë dhe shanset janë që njëra prej atyre shumë kartave të arrijë tek një klient i mundshëm. “

4. Ju nuk po i tregoni produktet tuaja

Ka shumë më tepër njerëz që nuk janë të të njohur me markën tuaj në qytetin tuaj sesa ata që janë. Varet nga ju për t’i prezantuar ato. Annabel Annunziata i dyqanit në internet Beauty Në Finest thotë se mbajtja e një shfaqje në komunitetin tuaj – edhe nëse është në shtëpinë tuaj – është një mënyrë e shkëlqyeshme për të lidhur njerëzit me produktet tuaja.

Shfaqja e produkteve tuaja

Ajo thotë se ajo mbajti një shfaqje në një sallon lokal, i cili reklamonte për të përmes kanaleve të tyre në mediat sociale. Ajo vendosi produktet e saj në ekran, duke u siguruar që karta e saj e biznesit ishte e spikatur. Ajo gjithashtu kishte vendosur dyqanin e saj të e-commerce në laptopin e saj për t’u treguar njerëzve dhe madje ofroi një promovim pa transport për porositë e bëra në faqen e saj atë ditë.

“Jo vetëm që klientët në sallon panë se si dukeshin dyqanet e mia dhe cilat ishin disa produkte, por [edhe] familja dhe miqtë e këtyre klientëve po shikonin në sitin tim dhe u jepnin urdhëra familjeve të tyre që t’i merrnin ato”.

Ajo thotë se kjo ngjarje krijoi shumë shitje në sallon, dhe rezultatet kaluan përtej asaj dite, sepse salloni tani mban një grumbull të kartave të saj të biznesit në banakun e tyre.

5. Ju nuk ushqeheni marrëdhëniet me median

Gazetarët ende shkruajnë për botime të shtypura, besojnë apo jo. Dhe bizneset lokale janë gjithmonë me interes. Por juaji nuk është nëse gazetarët nuk dinë për ju! Mënyra më e mirë për të bërë një gazetar për të shkruar për ju është të krijoni një marrëdhënie me ta para ju doni gjithçka. Lexoni përmbajtjen e tyre. Komentoni në internet. Ndiqni ato në mediat sociale. Shkundni duart e tyre në një ngjarje në rrjet. I çoni në kafe. Atëherë pozicionohuni si një burim i besueshëm kur ata kanë nevojë për një të tillë.

Alex Reichmann, CEO i iTestCash, ka pasur sukses me këtë taktikë:

“Një fushatë që funksionoi për mua ishte të kontaktoja me një revistë bankare dhe të propozoja një ide histori. Përmes kësaj ata përfunduan të shkruajnë një artikull mbi paratë e falsifikuara dhe unë shënova dhe citoj në revistën e tyre dhe në faqen e tyre të internetit. ”

Marrëdhëniet me median

Ai thotë se ka marrë disa klientë në faqen e tij të internetit që thanë se ata e gjetën atë përmes artikullit të revistës.

6. Ju nuk kërkoni partneritete

Në vend që të mendoni për një djalë tjetër në qytet që gjithashtu shet produkte të përkëdhelur si kafshë si konkurrencë, provoni ta rimarrni atë si një mundësi të mundshme partneriteti. Ka të ngjarë që ju nuk shesni produkte identike, kështu që mund të ketë mënyra që ju të punoni së bashku ose t’i referoheni biznesit njëri-tjetrit. Nëse merrni pjesë në një ngjarje të industrisë, mos u largoni nga konkursi. Prezantoni veten dhe shikoni ku shkon biseda. Dikur supozoja se një grua që gjithashtu drejtonte një firmë marketingu ishte konkurrencë, por ajo përfundoi duke më dhënë ndihmë për një projekt të madh, dhe marrëdhënia ishte e dobishme reciprokisht për vite me rradhë.

Candice Galek, CEO & Themeluesi i Bikini Luxe, thotë se kur filloi për herë të parë dyqanin e saj të tregtisë me bikini, ajo anashkaloi tregun e saj lokal në Miami Beach. Pasi ajo u zgjua, ajo shkoi tek pronarët e biznesit lokal dhe i ofroi të krijojë fletushka me reklamat e Bikini Luxe nga njëra anë dhe të tyren nga ana tjetër dhe vendosi fletushkat në bizneset e tyre (në shpërndarësat e pecetave, etj)

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me