Si kam marrë 10,000 ndjekës në Twitter dhe Shkalla e Angazhimit 13%

Në fillim të vitit të kaluar unë i bëra vetes një sfidë të vogël.


Për të vendosur një llogari në Twitter dhe për të arritur 10,000 ndjekës.

Duhej të ishte një llogari plotësisht e re, duke filluar nga zero. Ai nuk ishte i dobishëm për çdo sit ekzistues, dhe unë nuk e përdora rrjetin tim ekzistues. Vetëm një eksperiment i pastër nga e para.

10k ndjekës!

E quaja llogarinë në Twitter ‘E pamundur’.

Dhe u deshën vetëm tre muaj për të arritur në 10,000.

Mos më pyet pse e fillova këtë. Ishte thjesht kuriozitet dhe unë doja të mësoja se çfarë e bën Twitter të shënojë. Dhe kam mësuar shumë.

Nuk ka të bëjë vetëm me numrat …

Sigurisht, ndjekësit e Twitter vetvetiu nuk tregojnë asgjë. Kështu që një pjesë kryesore e sfidës sime të vogël ishte fejesa.

Angazhimi mesatar i Twitter është 0.7%. Unë duhej të sigurohesha se isha mbi këtë.

Guess çfarë kam?

Shkalla e angazhimit tim ishte 13% (Në cicërimin tim më të mirë. [Dhe mesatarisht mbi 5-6% në çdo postim të vetëm])

13% e Shkallës së Angazhimit!

Pra, si kam marrë 10,000 ndjekës dhe një normë angazhimi 13%?

Kur fillova, nuk kam pasur vërtet një strategji. U deshën disa javë për të vazhduar. Por pas kësaj, një rutinë e qartë dhe efektive filloi të marrë formë. Unë nuk jam ekspert! Por ja si funksionoi.

1. Zgjidhni temën tuaj me kujdes

Para së gjithash, duhet të dini se si funksionon Twitter. Kam kaluar disa vjet në platformë me një llogari personale. Pjesën më të madhe të asaj kohe e kaloi duke parë nga kufijtë.

Vura re që Twitter është i shkëlqyeshëm për tre gjëra:

 1. Lajme
 2. Pasqyrë e ekspertëve për tema specifike
 3. Reliev me dritë

Kështu që unë e dija se duhej të zgjidhja diçka që i përshtatej të paktën dy prej këtyre tre gjërave.

Zgjodha sporte aventuresh / aksionesh të cilat rrëshqisnin lehtësisht në “lajme” dhe “lehtësim me zemër të lehtë”.

Zgjidhni temën tuaj!

Unë gjithashtu e dija se kishte një vrimë të hapur për këtë lloj sendi. Ka gjigantët e mëdhenj si Red Bull. Por për sa i përket konkurrencës së vogël, janë befasuese zgjedhje të pakta.

Bëni të njëjtën gjë me procesin tuaj në Twitter. Shikoni boshllëqet në treg. Shikoni për bisedat që nuk do të ketë. Dhe pastaj filloni ato biseda.

2. Postoni përmbajtje tërheqëse

Rritja në Twitter është e thjeshtë kur mendoni për të.

Ju postoni gjëra interesante. Njerëzit e ritregojnë atë. Më shumë njerëz e shohin atë, dhe ju ndjekin.

Ju nuk keni nevojë ta bëni atë më të komplikuar se kaq. Kjo do të thotë se përparësia juaj numër një është të postoni gjëra interesante!

Ekzaminuesi i mediave sociale shpjegon se do të merrni 150% më shumë retweet në qoftë se postoni një imazh. Kështu që vendosa që çdo cicërimë duhet të ketë bashkëngjitur një imazh.

Sigurohuni që çdo cicërimë e vetme të ketë vlerë. Bëni një fotografi interesante, një pjesë të dobishme të të dhënave ose një lidhje me diçka të vlefshme. Nëse nuk ia vlen të thuash, mos e thuaj.

Ju gjithashtu mund të rritni angazhimin duke bërë pyetje, duke i mbajtur tweet-et tuaja të shkurtra dhe duke kërkuar në mënyrë aktive retweet.

3. Tweet më pak (po, me të vërtetë)

Shtë një mit i çuditshëm që tweeting me vëllim të lartë prodhon një shkallë më të mirë angazhimi. Justshtë thjesht gabim. (Përsëri, Ekzaminuesi i Medias Sociale do të më mbështesë). Tweeting shumë mbyt nga gjërat e rëndësishme që ju jeni duke thënë. Dhe kjo hollon përmbajtjen tuaj. Mund të shqetësojë edhe njerëzit.

Mos u mërzitni ndjekësit tuaj

Unë mbërtheva në një ose dy cicërima në ditë. Kjo është gjithçka që duhej. Në total, unë dërgova vetëm 52 tweet në ato tre muaj. Mund të provoni edhe disa të tjera, por mbajeni në minimum. Mos e mbytni audiencën tuaj dhe mos e mbytni përmbajtjen tuaj.

4. Filloni të ndiqni njerëz

Në rregull, deri më tani ju kam mësuar se çfarë të postoni. Por si i merrni ata ndjekësit e parë?

E gjeta edhe këtë super të ndërlikuar. Në fakt, 100 pasuesit e parë janë më të vështirat që do të keni marrë ndonjëherë. M’u desh pak kohë për të kuptuar sekretin, por është vërtet e lehtë.

Vetëm filloni të ndiqni njerëz. Kjo eshte.

Filloni duke ndjekur njerëz!

(Eksperti i marketingut, Neil Patel, ka marrë kohën për të ndjekur 100,000 njerëz! Ai është në diçka.)

Bëni një listë të llogarive në Twitter që kanë një audiencë të synuar që ju dëshironi, dhe ruajini ato në ‘listat tuaja’.

Për mua, kjo ishte magji sportive, kompani për veshje në natyrë, etj. Jam i sigurt që mund të marrësh shumë llogari nga kamareja e zgjedhur.

Tani, ngarkoni tweet-et e fundit nga ato llogari. Pastaj ndiqni këdo që ka favorizuar, retweet, ose komentuar atë. Këta janë ndjekësit më aktiv dhe tërheqës, dhe ju dëshironi ata!

Midis 30% -40% zakonisht do t’ju ndjekin mbrapa. Kjo është bukuria e Twitter – shumica e njerëzve janë të lumtur ta ndjekin.

paralajmërim

Mos u çmend këtu. Nëse ndiqni më shumë se 100 njerëz në ditë, Twitter fillon të bëhet i dyshimtë. Anydo gjë më shumë se kjo, dhe thjesht jeni spam njerëz. Ju mund (dhe do të pezulloheni) nga Twitter nëse shkoni shumë larg.

Por ndjekja e përgjithshme është në rregull. Encourshtë e inkurajuar.

5. Kaloni 15 minuta duke e bërë këtë çdo ditë

Ndërtimi i një Twitter në vijim është një aktivitet i përditshëm. Duhet të jesh mjaft i pamëshirshëm në lidhje me këtë. Programoni 15 minuta në ditë për të postuar diçka interesante. Pastaj kaloni ca kohë duke ndjekur njerëzit në kamare tuaj.

Unë e bëra këtë çdo ditë për tre muaj, dhe përfundova duke ndjekur rreth 8,000 njerëz. Rreth 40% u ndoqën prapa, dhe 7,000 pjesa tjetër erdhën nga retweet dhe rritja organike.

Nëse mendoni se kjo është humbje kohe, shikoni në llogarinë Twitter të Neil Patel më lart. Ai ka ndjekur 100,000 njerëz që kur u bashkua me platformën. Dhe askush nuk do ta akuzonte atë për humbjen e kohës së çmuar të marketingut!

6. Retweet, favorite dhe koment

Twitter nuk është vetëm një rrugë me një drejtim. Nëse nuk merrni pjesë në bisedë, thjesht po bërtisni në univers. Twitter është një bisedë. Perfshihesh.

Ritregoni informacionin e dobishëm që keni parë në afatin kohor të dikujt. Shkruaj një koment të vogël, ose thjesht të preferuar Tweet-in e tyre. Mos të jetë ai djali që vetëm shpërthen tweet-in pa përgjigje.

Duhet të duartrokas Jason, menaxherin e mediave sociale Bitcatcha, për këtë në veçanti. Kur dikush bashkëvepron me Bitcatcha në Twitter, ai përgjigjet me një falënderim. Ai gjithashtu drejton faqen e tyre të internetit përmes kontrolluesit tonë të shpejtësisë dhe i lejon ata të dinë se si po bëhet.

Përshëndetje @clickshiftca!

7. Vendosni lidhje në faqen tuaj të internetit, Facebook dhe nënshkrimin e postës elektronike

Unë nuk e kam këtë luks, por do të jetë një mënyrë e mirë për ju që të merrni disa qindra ndjekës shpejt. (Unë përfundova ndërtimin e një uebfaqe rudimentare, për të eksperimentuar me postimin e përmbajtjeve të lidhura në Twitter. Por nuk ishte një faktor në 10k tim.)

Vendoseni lidhjen tuaj në Twitter në firmën tuaj të emailit për të kapur të gjithë kolegët tuaj. Kjo është një mënyrë e thjeshtë për të ndërtuar rrjetin tuaj. Pastaj përdorni API-në e Twitter-it për të vendosur një buton ‘follow’ në faqen tuaj të internetit. Simple. Easy. në fuqi.

8. Vendosni një qëllim

Asgjë nuk ndodh derisa të vendosni një qëllim. Prandaj shkoni për të. Mendoni e madhe. Pse të mos gjuajmë për 10,000? Apo 100,000? Ose një milion?

Një gjë bëra gabim…

… Nuk po arrinte të përcaktohej pa një strategji më të gjerë.

Meqenëse ky ishte vetëm një eksperiment, unë nuk kam një plan më të madh.

Ju duhet të kuptoni se si prania juaj në Twitter përshtatet në modelin tuaj të përgjithshëm të biznesit. A doni të drejtoni më shumë shitje ose trafik në internet? Dëshiron të ndërtosh vetëdijen apo të futesh në një treg veçanërisht fitimprurës?

Kjo është një gjë që nuk e bëra, dhe tani do të më duhet të punoj prapa për të kuptuar se si ta përdor këtë burim.

Provojeni vetë, njerëz …

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map