Ndërtimi i një liste emaili është gjëja e vetme më e rëndësishme që mund të bëni për biznesin tuaj në internet.

Unë nuk e them këtë lehtë. Në fund të fundit, unë e di se sa të rëndësishme mund të jenë media sociale, SEO dhe truket e tjera të marketingut dixhital.

Por asnjëra prej tyre nuk afrohet me fuqinë e emailit.

Format më të larta të regjistrimit të konvertimit

Marketingu me email kthen 38 dollarë për çdo 1 $ të shpenzuar. Ajo drejton 174% më shumë konvertime sesa mediat sociale dhe krijon 40 herë më shumë klientë sesa të kombinuar Facebook dhe Twitter.

Mbledhja e adresave të emailit dhe pajtimtarët konvertues duhet të jenë tuajat përparësia numër një. Por nuk është e lehtë.

Si filloni? Si i bindni njerëzit të dorëzojnë adresën e tyre të postës elektronike? Dhe si e përdorni për të shitur produkte? Kjo seri do t’ju marrë gjatë gjithë procesit nga kapja e sa më shumë postave elektronike për të gozhduar linjën tuaj të subjektit.

Para se të fillojmë, këtu janë dy burime thelbësore për leximin e sfondit:

Një tutorial i Mailchimp për t’i sunduar të gjithëve – Kjo shpjegon mekanikën e krijimit të një liste emaili, dhe dërgimin e buletinit tuaj të parë.

Si të krijoni një magnet drejtues të papërmbajtshëm – Një magn magnet plumbi ’është dhurata tërheqëse që do të ofroni në këmbim të një adrese emaili. Mund të jetë një eBook, një raport ose një gjykim falas. Ju do të duhet një i shkëlqyeshëm për të joshur në shumë pajtimtarë.

Me atë informacion të kyçur, le të fillojmë me hapin më të rëndësishëm: ndërtimin e listës suaj të postës elektronike. Në pjesën 1, unë do t’ju tregoj format më të efektshme të regjistrimit atje, dhe ku t’i vendosni ato në faqen tuaj të internetit për fuqi përfundimtare të konvertimit.

Le të hidhemi drejt.

Përmbushja Në Udhëzuesin tonë Definitive të marketingut me email

  • Pjesa 1: 11 format e regjistrimit më të larta
  • Pjesa 2: Përditësimet e përmbajtjes – mënyra më e shpejtë për më shumë pajtimtarë
  • Pjesa 3: Angazhimi i rritur & të ardhura me një seri të mirëseardhur me email
  • Pjesa 4: 19 hile të thjeshta për të marrë një normë të hapur me email të 40%
  • Pjesa 5: Linja e përsosur e temës: 18 hile për ta gozhduar atë
  • Pjesa 6: A po funksionon marketingu juaj me email? 14 matje thelbësore për të matur

1. Pop-up dritare

Do të filloj me opsionin më të diskutueshëm: dritarja e dritares që shfaqet. Nëse keni bloge të shpeshta të marketingut dixhital rregullisht, patjetër që keni parë një nga këto.

Dritarja Pop-up

Arsyeja që ata shndërrohen aq mirë është se është e pamundur të humbasësh ato. Pjesa tjetër e ekranit errësohet dhe forma e regjistrimit mbizotëron në ekran. 100% e vizitorëve tuaj e shohin atë. Ai largon të gjitha shpërqendrimet e mundshme dhe e përqendron vizitorin në një gjë: nënshkrimin.

Për shembull, Monster Template-i rriti pajtimtarët e tyre me 600% kur filluan të përdorin një. Shkalla e konvertimit u hodh nga 0.4% në 2.4%!

Këshillë pro: Shfaqja e dritares së dritës nuk është gjithmonë e efektshme. Mund të irritojë vizitorët e rinj që nuk kanë pasur as një shans të lexojnë përmbajtjen tuaj. Provoni të vendosni një kohëmatës në pop-up, kështu që vizitorët kanë mundësinë të shfletojnë së pari.

Si ta instaloni: OptinMonster është një nga shërbimet e mia të preferuara për kapjen e postës elektronike, dhe ata do t’ju ndihmojnë të hartoni dhe instaloni një kutinë dritare. Mailchimp gjithashtu ka një veçori të ngjashme.

2. Faqe Splash, Kutia e Karakteristikave

Ngjashëm me dritaren e dritës, një ‘faqe spërkatje’ ose ‘kutia e funksioneve’ mbizotëron në të gjithë ekranin, duke e përqendruar vizitorin në një qëllim të thjeshtë. Përsëri, këtë do ta shihni shpesh në bloget e marketingut dixhital. Duket kështu:

Faqe Splash Backlinko

Ai merr plotësisht gjysmën e parë të ekranit, kështu që është gjëja e parë që shikon çdo vizitor. Në mënyrë tipike, atëherë do të lëvizni poshtë për të gjetur përmbajtjen më poshtë.

Një faqe në internet raportoi një rritje prej 51.7% të pajtimtarëve gjatë natës duke përdorur këtë mashtrim, kështu që sigurisht që funksionon. Pyetja e madhe është nëse ai vjen në kurriz të përvojës së përdoruesit.

Disa vizitorë do të preferojnë të eksplorojnë uebfaqen dhe përmbajtjen tuaj përpara se të bëni një adresë emaili, kështu që mbani një vëmendje në analizën tuaj për të parë nëse kutia e veçorive ka ndonjë ndikim negativ.

Si ta instaloni: PlugMatter kanë ndërtuar një shtojcë të thjeshtë që nuk kërkon kodim për t’u zbatuar. Ata gjithashtu mburren me një rritje prej 200% të pajtimtarëve, megjithëse unë nuk e kam testuar atë personalisht.

3. Kutia e regjistrimit të shiritit anësor

Rripi anësor është shtëpia natyrore e formës së regjistrimit. Uebfaqet kanë përdorur këtë vendosje për vite me radhë. Dhe ka një arsye të mirë për këtë: funksionon!

kutia e regjistrimit të shiritit anësor

Vizitorët presin ta shohin atje, kështu që nëse dikush kërkon të regjistrohet, është vendi i parë ku do të shkojë.

Neil Patel – një nga tregtarët dixhitalë më të suksesshëm në planet – përdor PESH format e regjistrimit (ose lidhjet e regjistrimit) në shiritin anësor të tij..

Si ta instaloni: Nëse jeni duke përdorur Mailchimp, ata do t’ju ndjekin procesin dhe do t’ju tregojnë se si të zbatoni kodin e nevojshëm.

4. Kutia e regjistrimit të synimit për dalje

Kjo është një ide e zgjuar që shërben një faqe pop-up ose splash pak përpara se një vizitor të shkojë për të lënë faqen tuaj. Ashtë një kujtesë e hendekut të fundit për t’u regjistruar para se të shkojnë.

ofertë për qëllime dalje

Nuk e ndërpret përvojën e përdoruesit, sepse përdoruesi yt tashmë po largohet. Softueri gjurmon lëvizjen e kursorit, duke shfaqur faqen pop-up ose splash ashtu si vizitori juaj do të mbyllë skedën. Ekzaminuesi i Medias Sociale përdori ‘teknologjinë për qëllim daljeje’ për të shtuar 95,000 pajtimtar në listën e tyre.

Especiallyshtë veçanërisht e dobishme për faqet e tregtisë elektronike. Le të themi se klienti juaj ka një shportë plot me produkte, por harron për të dhe shkon për të dalë nga faqja juaj. Një pop-up i thjeshtë mund t’i kujtojë ata dhe t’i inkurajojë ata të regjistrohen.

forma e qëllimit të daljes

Si ta instaloni: Përsëri, OptinMonster është një nga shërbimet më të mira atje. Highlyshtë shumë e personalizueshme dhe super e drejtpërdrejtë.

5. Kutia e lëvizjes

Deri më tani, ne kemi parë shumë modele ‘ndërhyrëse’. Faqet pop-up dhe spërkatje janë të fuqishme, por ato mund të kenë një efekt negativ në përvojën e përdoruesit.

Nëse po kërkoni diçka pak më delikate, provoni box kutinë lëvizëse ’ose‘ rrëshqitjen brenda ’. Sshtë një shfaqje më e vogël që rrëshqet në pamje, zakonisht në këndin e poshtëm të djathtë të ekranit. Nuk e errëson përmbajtjen ose nuk e ndërpret përvojën e përdoruesit.

Kutia e lëvizjes

Edhe më mirë, mund të planifikoni që kutia të rrëshqasë pasi vizitori të ketë lëvizur në një distancë të caktuar poshtë ekranit. Ajo pret derisa një vizitor të tregojë interes për faqen tuaj të internetit, kur ata janë në gjysmën e rrugës përmes një blog ose faqe përmbajtjeje. Në atë pikë, një vizitor mund të jetë mjaft i bindur për t’u regjistruar.

Si ta instaloni: Aplikacioni SumoMe është një shtesë e thjeshtë dhe me pamje të mirë që funksionon mirë.

6. Një faqe ulje ulëse

Të gjitha truket e mësipërme përdorin format e regjistrimit që lundrojnë brenda dhe rreth faqes tuaj të internetit kryesore ose përmbajtjes. Po në lidhje me krijimin e një faqe të tërë ulje, kushtuar kapjes së postës elektronike?

Faqja e uljes

Më pëlqen të përdor reklamat në Facebook për të drejtuar ton trafik në një faqe ulëse. Në atë faqe unë do të krijoj një përmbajtje bindëse që frymëzon dhe bind njerëzit për të paraqitur adresën e tyre të postës elektronike.

Faqet e uljes janë një shkencë e tyre, kështu që kontrolloni udhëzuesin tim për optimizimin e faqeve të uljes për të mësuar se si të rritni konvertimet.

Si ta instaloni: Leadpages është duart-poshtë krijuesi më i mirë i faqeve të uljes, por mund të përdorni gjithashtu një shtesë shtesë të faqes së uljes në WordPress.

7. Pas një postimi në blog

Ju mund të mbani mend që kam shkruar një artikull kohët e fundit në lidhje me atë se si askush nuk lexon në internet. Në fakt, më pak se 20% e njerëzve e bëjnë atë deri në fund të një postimi në blog … Prandaj, pse të sugjeroja të vendosja një formë regjistrimi atje?

Epo, ata pak njerëz që e bëjnë atë deri në fund të postimit tuaj në blog janë shumë të angazhuar. Ata lexojnë çdo fjalë, drejt e deri në fund. Ky është dikush që dëshironi patjetër në listën tuaj të emailit! Dhe është dikush që ka më shumë të ngjarë të pajtohet – ata e shijuan qartë përmbajtjen tënde.

Siç tregon ky grafik (mirësjellja e Slate.com), shumica e angazhimit të faqes suaj të internetit (d.m.th. koha e kaluar për të lexuar, klikime, regjistrime etj) ndodh më poshtë. Mund të ketë më pak vizitorë në këtë zonë, por ata që e bëjnë atë janë shumë më aktivë, dhe për këtë arsye kanë më shumë gjasa të abonohen. Sigurohuni që t’u jepni atyre mundësinë.

Harta e nxehtësisë së angazhimit

Si ta instaloni: Format më të thjeshta të regjistrimit do të funksionojnë këtu. MailChimp, Aweber dhe të gjithë ofruesit kryesorë të postës elektronike do t’ju ecin gjatë procesit.

8. Një “përmirësim i përmbajtjes” gjatë postimit në blog

Up Përmirësimi i përmbajtjes ’është ndoshta forma më e re e kapjes së postës elektronike që qarkullon rreth blogosferës së marketingut dixhital. Alsoshtë gjithashtu një nga më të fuqishmit atje.

Duke llogaritur se ata rritën nivelin e tyre të konvertimit për 785% me këtë një mashtrim të vogël. Pra, si funksionon?

Shtë thjesht një “azhurnim” i përshtatur për një postim specifik në blog ose një përmbajtje. Ja si duket në natyrë:

azhurnimi i përmbajtjes

Kjo është një që unë jam duke përdorur aktualisht në Bitcatcha në një postim në blog në lidhje me faqet e uljes. Vini re se si “magnet i plumbit” që po ofroj është shumë specifik për ato që janë në postimin në blog. ‘Përmirëson’ përmbajtjen.

Shtë më specifike sesa, të themi, një eBook ose raport, kështu që vizitorët kanë më shumë të ngjarë ta shkarkojnë atë dhe të pajtohen. Mund të krijoni pesë ose gjashtë nga këto gr azhurnime ’më të vogla dhe t’i vendosni ato në postimet tuaja me performancë të lartë.

Nuk është intruzive, është shumë e rëndësishme për atë që lexoni, dhe siguron një vlerë shtesë.

Si ta instaloni: Ky është pak më i ndërlikuar për tu vendosur, kjo është arsyeja pse ‘Pjesa 2’ e kësaj serie do të përqendrohet në mënyrë specifike në konfigurimin up Përmirësimi i përmbajtjes ’.

9. Blloku i Përshëndetjes

“Hello Bar” është një dizajn i vogël i bukur që noton në krye të faqes suaj të internetit në çdo kohë. Ajo siguron një kujtesë të vazhdueshme për t’u pajtuar pa marrë parasysh se ku janë vizitorët në faqen tuaj.

pershendetje bar

Derek Halpern në Social Triggers kapi 1.000 postë elektronike shtesë në 30 ditë duke përdorur këtë shtojcë. Bukuria e saj është se nuk është intruzive apo pushtuese. Visitorsshtë vetëm atje për vizitorët tuaj kur ata janë gati të kryejnë.

Këshillë pro: Shkalla e konvertimit të Hellobar varet shumë nga kopja që përdorni. Ka vetëm një hapësirë ​​të vogël për të luajtur, kështu që zgjidhni formulimin tuaj me kujdes dhe provoni, provoni, provoni, derisa të gjeni opsionin më të lartë të konvertimit.

Si ta instaloni: Filloni në Hellobar.com dhe ndiqni hapat për ta instaluar atë.

10. “Porta e përmbajtjes”

Ky mashtrim është një manovrim i rrezikshëm, por akoma ia vlen të kontrolloni. “Porta e përmbajtjes” fsheh blogjet ose videot tuaja pas një formulimi të regjistrimit. Me fjalë të tjera, vizitorët nuk mund t’i qasen asaj derisa të dorëzojnë adresën e tyre të postës elektronike.

Porta e përmbajtjes në NYTimes

Përdoret nga disa nga emrat më të mëdhenj në botim, si The New York Times dhe Financial Times. Këto faqe shpesh ju lejojnë të lexoni katër ose pesë artikuj para se të përplasni derën. Deri në atë pikë, faqja e internetit shpreson se ju jeni intriguar sa duhet për të futur adresën tuaj të postës elektronike.

Ndërsa punon për faqet më të mëdha, kini kujdes që të përdorni këtë teknikë shumë të madhe në faqen tuaj. Mund të ketë efektin e kundërt dhe thjesht i largon vizitorët.

Këshillë pro: Provoni të përdorni një “portë të përmbajtjes” për përmbajtjen tuaj më të mirë, premium, si hyrja në artikuj, video ose raporte me forma të gjata. Bëni përdoruesin të ndjehet sikur po merr një përvojë prapa skenave.

Si ta instaloni: Një shtojcë e quajtur “Para dhe Pas” ju lejon të fshehni përmbajtjen pas një “porte”.

11. Vende shtesë për regjistrimin e postës elektronike

Faqja juaj ‘About’ është ndoshta një nga faqet tuaja më të njohura, ‘me gjelbërim të përhershëm’. Kontrolloni analitikën tuaj dhe shihni vetë. Mijëra vizitorë të rinj vijnë këtu për të mësuar më shumë rreth jush, kështu që është mundësia e përsosur për të kapur disa email.

Me një formulim të zgjuar, një imazh të shkëlqyeshëm dhe një ‘magnet plumb’ imponues, ju do të tërheqni vizitorë të rinj kuriozë çdo herë.

Një tjetër pikë e mirë është futbolli juaj. Vetëm vizitorët tuaj më të angazhuar dhe intriguar do ta gjejnë veten në fund. Njerëzit instinktivisht do të lëvizin këtu për të mësuar më shumë informacion. Këta janë njerëz që dëshironi të kapni, kështu që mos e humbisni mundësinë!

Këto nuk do të jenë pikat tuaja të regjistrimit më të larta, por ju do të grumbullosh disa shtrëngues dhe çdo numër të vogël!

Por mos ndaleni vetëm në faqen tuaj të internetit. Mendoni jashtë kutisë. Vendosni formularët ose lidhjet e regjistrimit në platformat tuaja të mediave sociale dhe shtoni një në nënshkrimin tuaj të postës elektronike.

Facebook, Google+, Twitter, LinkedIn janë të gjitha zonat e trafikut të lartë që mund të shtojnë qindra pajtimtarë në listën tuaj. Dhe thjesht mendoni se sa email dërgoni një ditë me nënshkrimin tuaj. Mos i humbisni këto mundësi.

Si ta instaloni: Shtoni lidhje të thjeshta në nënshkrimin tuaj dhe bios e mediave sociale dhe përdorni një formë të thjeshtë MailChimp për futbollin tuaj dhe faqet “për”.

Kjo na sjell në fund të pjesës 1, folks. Tani ju e dini saktësisht se çfarë forma të regjistrimit për t’u përdorur në faqen tuaj të internetit, dhe ku t’i vendosni ato.

Eksperimentoni me opsione të ndryshme dhe gjeni zgjidhjet më të larta konvertuese për ju.

Në pjesën e dytë të serisë sonë, ne do të thellojmë me një nga teknikat më të efektshme – përmirësimet e përmbajtjes – mënyra më e shpejtë për më shumë pajtimtarë.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me