Nuk do të kërkosh nga dikush që të martohej me ty, në datën e parë, apo jo?

Sipas çdo standardi, po vjen paksa i fortë!

Ju duhet të bëni një përshtypje të mirë të parë dhe të krijoni një marrëdhënie me kalimin e kohës. Atëherë mund të shtroni pyetjen e madhe.

Marketingu në internet është i ngjashëm.

Ju nuk mund ta detyroni dikë të blejë produkte nga ju menjëherë. Dhe nëse provoni shumë, madje mund t’i largoni.

Këtu hyn series seria e mirëseardhjes me email ”.

Mirësevini Email

Shtë një mashtrim i marketingut me email që është provuar se rrit angazhimin afatgjatë me 33% dhe gjeneron 3 herë më shumë të ardhura.

Në këtë seri të marketingut me email pjesa e parë dhe e dyta, ju tregova se si të rritni numrat e pajtimtarëve tuaj. Në këtë pjesë, unë do të shpjegoj se si të përfitoni sa më shumë nga pajtimtarët tuaj, t’i ushqeni ata dhe t’i shndërroni ato në klientët që paguajnë.

Së pari, le t’i përgjigjemi pyetjes së qartë.

Përmbushja Në Udhëzuesin tonë Definitive të marketingut me email

 • Pjesa 1: 11 format e regjistrimit më të larta
 • Pjesa 2: Përditësimet e përmbajtjes – mënyra më e shpejtë për më shumë pajtimtarë
 • Pjesa 3: Angazhimi i rritur & të ardhura me një seri të mirëseardhur me email
 • Pjesa 4: 19 hile të thjeshta për të marrë një normë të hapur me email të 40%
 • Pjesa 5: Linja e përsosur e temës: 18 hile për ta gozhduar atë
 • Pjesa 6: A po funksionon marketingu juaj me email? 14 matje thelbësore për të matur

Whatfarë është një seri e mirëseardhjes me email?

Kur të regjistroheni në buletinin e postës elektronike të një faqe në internet, zakonisht do të merrni një konfirmim me email. Disa site shkojnë një hap më tej dhe ju dërgojnë një email email të mirëpritur ’. Ju madje mund të merrni një eBook falas ose diçka të ngjashme.

virgjër-america-welcome-mail

Por ja ku mbaron. Pas kësaj, ato janë thjesht gazeta dhe promovime të vjetra.

Një seri e mirëseardhjes me email përshkon komunikimin e parë mbi pesë deri në gjashtë email. Ndoshta me shume. Dërguar gjatë disa javësh, seria e postës elektronike i jep informacionin tuaj ngadalë pajtimtarit tuaj të ri.

(Burimi i figurës)

Kjo ju jep një periudhë më të gjatë për të ndërtuar një marrëdhënie, dhe krijon një mundësi më të lartë për t’i kthyer ato në klientët që paguajnë.

Pse është kaq efektive?

Ai email i parë i mirëseardhjes është super i fuqishëm. Statistikat tregojnë se emaili juaj i parë ka potencialin për të bërë 320% më shumë të ardhura se çdo tjetër.

Pra, pse mos ta zgjasni?

Abonentët tuaj më të rinj janë më aktivët, më të ndezur dhe më intrigues. Ata kanë më shumë të ngjarë të hapin emailet tuaj, dhe ka më shumë të ngjarë të blejnë nga ju.

Por pas asaj emaili të parë, niveli i hapur ka tendencë të ulet. Pajtimtarët harrojnë për ju, ata janë zhvendosur në gjëra të tjera. Në të kundërt, seria e mirëseardhjes vazhdon të ushqejë drejtimin ndërsa ato janë akoma të nxehta.

‘Ushqyesit’ e pajtimtarëve në këtë mënyrë zhvillojnë 50% më shumë klientë që janë ‘gati për të blerë’. Konsumatorët e ushqyer bëjnë blerje edhe më të mëdha.

Këtu janë disa arsye më shumë se pse funksionon seria e mirëseardhjes:

 1. Përsëritja Ka një teori të marketingut në shkollën e vjetër që thotë se klientët duhet të shohin markën dhe mesazhin tuaj shtatë herë para se t’ju besojnë ose të blini nga ju. Një seri e mirëpritur merr emrin dhe markën tuaj para tyre në mënyrë të përsëritur. Especiallyshtë veçanërisht e rëndësishme nëse jeni një biznes i ri.
 2. Një shans për të treguar historinë tuaj Një arsye e madhe që ne tërheqim drejt markave të caktuara (dhe në fund të fundit blejmë prej tyre) është që ne lidhemi me historinë dhe etikën e tyre. Një email i mirëpritur ju jep mundësinë të tregoni pajtimtarëve tuaj më shumë rreth jush.

  nastygalscase

 3. Ndërton trustCustomers natyrisht janë të kujdesshëm ndaj faqeve të internetit ose shërbimeve të reja. Një seri e-mail krijon besim, kështu që kur ju kërkoni shitjen, ata kanë më shumë të ngjarë të klikoni.
 4. Më shumë shanse për të shitur Me një email të mirëpritur, presioni është për të shitur diçka shpejt, gjë që mund të irritojë disa klientë. Me gjashtë ose shtatë email, ju mund të prezantoni produktet tuaja ngadalë, duke filluar me produkte të vogla, me rrezik të ulët dhe duke punuar deri në armët e mëdha.
 5. Mos i mposhtni pajtimtarët e rinjMarketers kanë tendencë të shtrydhin sa më shumë informacione në emailin e tyre të mirëseardhjes, por nuk janë gjithmonë efektivë. Kur pajtimtarët përballen me shumë opsione ose thirrje për veprim, ata mund të ndjehen të mbingarkuar. Një seri e mirëpritur largon këtë problem, duke ju lejuar të përqendroheni në vetëm një gjë në një kohë. Shumë më efektive.
 6. Kryerja e ushqimit Një seri e mirëseardhjes ju jep një shans për të ushqyer një pajtimtar të ri ngadalë me kalimin e kohës. Në planin afatgjatë, kjo është një teknikë shumë më e fortë e marketingut.
 7. Ndërtimi i zakonit Siç do ta shihni në shembujt e mi më poshtë, një seri e mirëpritur kushton pajtimtarët e rinj që të kujdesen në mënyrë aktive për emailet tuaja. Në vend që të injorojnë azhurnimet tuaja, pajtimtarët e rinj do të marrin zakon t’i presin me padurim. Ky është një recetë për nivele të larta të hapura në të ardhmen.

Një seri e mirëpritur në veprim

Uebsajti i parë që gjeta duke përdorur serinë e mirëseardhjes së emailit ishte Pinterest (Unë jam i sigurt se të tjerët po e bënin atë së pari, por Pinterest më largoi). Pra, le t’i hedhim një vështrim në hollësitë e tyre.

Pinterest përdor serinë e tyre të mirëseardhjes për të kulluar këshilla dhe truket e dobishme në lidhje me platformën pa pyetur shumë nga pajtimtarët. E-maili i parë duket si ky:

Email 1 i Pinterest

Ju do të vini re rreshtin e tyre të subjektit thotë “Fillimi # 1”. Menjëherë, ju e dini se po vijnë një seri emailash.

Përmbajtja fillon shumë themelore: “’farë është një pin?” Shëtit përdoruesit e rinj nëpër gurë në majë dhe përfundon me një thirrje për veprim që nuk është shumë e kërkuar:

“Tani për tani, provoni të regjistroheni dhe të gjeni përmbajtje për veten tuaj.”

Nuk është e shtyrë. Nuk është e madhe. Dhe pajtimtarët e rinj kanë mësuar pak rreth shërbimit.

Më e mira për të gjitha, ata i tregojnë pajtimtarit se çfarë të presin tjetër: “Gjatë pesë ditëve të ardhshme, ne do t’ju dërgojmë më shumë informacion …”

Shtë një mënyrë delikate për t’i thënë pajtimtarit të kërkojë më shumë postë elektronike në ditët në vijim. Pajtimtari po kërkon aktivisht postën tjetër. gjeni.

E-maili i dytë duket si ky:

Email i 2-të i Pinterestit

Këtë herë, ju prezanton me disa detaje të tjera dhe ju inkurajon të filloni të ndërtoni profilin tuaj. Përsëri, ka një pjesë “çfarë është tjetër” për t’ju kujtuar se ka një tjetër që vjen nesër.

Këtu është emaili i tretë:

Email 3 i Pinterest

Ky ka një thirrje për veprim shumë më të fortë. Deri më tani, Pinterest ka mbuluar bazat dhe ju jeni njohur me platformën.

Por tani është vërtet duke bërë presion për thirrjen për veprim që ka rëndësi: shtimi i një butoni ‘pin it’ në faqen tuaj të internetit.

Ky është propozimi i datës së parë përsëri. Nëse Pinterest u kishte kërkuar pajtimtarëve të shtonin butonin ‘pin it’ në postën elektronike të parë, do t’i kishte ngatërruar pajtimtarët dhe do t’i frikësonin ata.

Pinterest nuk është e vetmja kompani që përdor këtë hile.

Asos përdor një seri më të shkurtër të mirëseardhjes, vetëm tre email. Por, ata nuk bëjnë presion për një shitje të vështirë deri në emailin e tretë.

asoscase

E para ju tregon se çfarë të prisni nga gazeta Asos dhe ju inkurajon të shfletoni dyqanin. Asgjë e ngutshme apo e kërkuar.

E dyta ju tregon sende specifike që mund të dëshironi bazuar në gjininë tuaj dhe thekson aftësitë e blerjes (dorëzim falas dhe kthime falas). Por ata ende nuk kanë kërkuar plotësisht shitjen.

Vetëm në emailin e tretë ata shtyjnë shitjen, duke ofruar një zbritje prej 10% dhe një thirrje për veprim më të fortë – ‘bleni tani’.

Shtë delikate, por e fuqishme. Ngadalë forcon markën dhe ushqen pajtimtarin në një shitje.

Si të krijoni serinë tuaj të emailit

Për të krijuar një seri email të mirëseardhur, do t’ju duhet një llogari me një shërbim të marketingut me email. Kjo rrugëdalje do të përdorë MailChimp, por shërbimet e postës elektronike si Aweber, Constant Contact ose Emma të gjithë ofrojnë një mundësi të ngjashme.

Një seri e mirëpritur përdor autom automatizimin e postës elektronike ’. Automatizimi ju lejon të dërgoni email që nxitet nga një ngjarje e caktuar. Ashtu si të shkaktosh një seri të mirëseardhur kur dikush regjistrohet në listën tënde të emailit. (’Shtë gjithashtu e dobishme për super truket si kujtimi i klientëve në lidhje me një karrocë të braktisur, dërgimi i tyre një zbritje në ditëlindjen e tyre ose përdorimi i historisë së blerjes së një klienti për të promovuar artikuj të ngjashëm).

Automatizimi është një veçori e paguar në MailChimp, kështu që nëse keni vetëm paketën standarde, do të dëshironi të azhurnoni. Nëse jeni plotësisht i ri, lexoni së pari mësimin tonë MailChimp – Si të krijoni një listë emaili nga zero & dërgoni gazetën tuaj të parë

Ja se si funksionon:

Hapi 1. Hyni në MailChimp dhe klikoni në automatizim

mc-automatizimi

MailChimp e quan fushatën e automatizmit një “rrjedhë pune”, kështu që ne po krijojmë një rrjedhë pune automatizimi.

mc-automatizimi-workflow

Hapi 2. Zgjidhni listën e pajtimtarëve që dëshironi të përdorni

Nëse keni më shumë se një listë, zgjidhni atë të saktë!

Hapi 3. Zgjidhni llojin e rrjedhës së punës

mirëpritur-series

Goditi opsionin series Mirëseardhje serie ’. Do të vini re se ka shumë e-mail të tjerë që mund t’i automatizoni këtu. Mund të ktheheni dhe të kontrolloni disa prej tyre më vonë.

Hapi 4. Jepni një emër rrjedhës së punës dhe vendosni emrin dhe adresën e postës elektronike nga seria e mirëseardhjes

Këshillë, disa blogerë mendojnë se rrit normën e hapur për të përdorur një emër të vërtetë dërguesi dhe kompaninë së bashku. Për shembull, “Daren nga Bitcatcha”, në vend se thjesht “Bitcatcha”.

Hapi 5. Caktoni shkaqin

Në këtë rast, nxitësi ynë është “kur pajtimtari bashkohet”. Kjo është kur ne duam të fillojmë t’u dërgojmë atyre seritë e mirëseardhjes.

MC-shkas

Hapi 6. Vendosni kur është shkaktuar emaili

Për rezultatet më të mira, vendosni nxitjen e parë në “menjëherë”. Me fjalë të tjera, pajtimtari juaj merr emailin e parë në seri menjëherë. Ata kanë shumë më shumë gjasa të hapin email nëse ai arrin menjëherë pas regjistrimit – përpara se të shpërqendrohen!

MC-punës

Hapi 7. Dizenjoni emailin tuaj të parë të mirëseardhjes

Tani për pjesën argëtuese. Plotësoni letrën tuaj të parë të mirëseardhjes me përmbajtje dhe përdorni shabllonet e MailChimp për ta stilizuar atë. (Të ngecur se çfarë të vendosim në serinë e mirëseardhjes së emailit? Ne kemi më shumë këshilla që vijnë më poshtë).

Hapi 8. Vendosni orarin

Sa shpejt dëshironi që pajtimtari të marrë emailin e dytë, të tretë dhe të katërt? Kjo do të ndryshojë për secilin prej jush. Në disa raste, si Pinterest, një në ditë funksionon shumë mirë.

Për të tjerët – veçanërisht shitësit me pakicë dhe ata që shesin softuer ose produkte dixhitale në internet – ju mund të dëshironi të përdorni boshllëqe më të gjata për t’u dhënë abonentëve mundësinë për të marrë ndërtimin e besimit.

Hapi 9. Test, provë, provë

Tani që seria juaj e mirëseardhjes ka dalë në punë, mbani një kujdes të kujdesshëm në analitikë. Shikoni normat e hapura dhe ato të klikimit. A mund t’i përmirësoni ato? Shkulni vijën e temës, përmbajtjen dhe orarin derisa të merrni atë siç duhet.

Këshilla Bonusi

Para se të shkoj, le të ekzekutojmë disa këshilla bonusesh për të bërë serialin tuaj të mirëseardhjes të performojë në maksimum.

1. Cilat janë qëllimet tuaja?

Para se të filloni, cilat janë tre qëllimet tuaja kryesore? Kjo është se si ju vendosni se çfarë shkon në serinë tuaj të postës elektronike. Nëse jeni një dyqan në internet mund të jetë vetëdija, ndjekësit në Instagram dhe shitjet.

Në atë rast, emaili juaj i parë do të jetë në lidhje me historinë tuaj, e dyta do të përfshijë inkurajim për të ndjekur Instagramin tuaj, dhe i treti do të shtyjë për një shitje.

2. Kush jeni ju?

Sigurohuni që emaili juaj i parë të përcaktojë saktësisht se kush jeni.

hellofresh

3. Përforconi gjallërimet për të qenë në listë

Përdoreni këtë mundësi për t’i kujtuar ata saktësisht pse u regjistruan. Jepuni atyre një arsye të mirë për të vazhduar të shikoni për emailet tuaja. A është një zbritje apo informacione ekskluzive?

4. Tregoni një histori

Një nga seritë e mia të mirëseardhjes së mirëseardhjes ishte 20 email gjatë! Ishte një kompani financiare, dhe ata përdorën serinë e mirëseardhjes për të treguar historinë se si ata ndihmuan një prej klientëve të tyre.

Duke përdorur një histori angazhuese, ata arritën të përmbledhin plotësisht se kush janë, çfarë bënë dhe si shtojnë vlerën. Gjatë rrugës, ata prezantuan produkte të ndryshme, duke filluar me një libër elektronik me çmime të ulëta deri në shërbimin e tyre të këshillimit.

5. Merrni një shitje të shpejtë të parë

Sa më parë një klient blen diçka (asgjë) aq më mirë. Pasi të blejnë nga ju, ka një lidhje. Ka shumë më shumë të ngjarë të hapin email në të ardhmen dhe të blejnë përsëri nga ju.

Përdorni serinë e mirëseardhjes për të siguruar një shitje të vogël sa më shpejt që të jetë e mundur.

6. Vendosni se çfarë doni të thoni së pari

Mos vendosni vetëm për një seri prej pesë e-mailash dhe pastaj kuptojini si t’i plotësoni ato. Vendosni se çfarë doni të thoni, pastaj ndani atë në postë elektronike.

7. farë është tjetër?

Lërini gjithmonë me një varëse rruge dhe njoftojini ata se kur të presin emailin tjetër. Sigurohuni që ata po e kërkojnë atë.

Lexo më shumë

8. Mbani email në përputhje

Mundohuni të mbani modelin dhe paraqitjen në përputhje gjatë gjithë serisë. Mbani një linjë të qëndrueshme teme edhe duke përdorur një sistem të numëruar ose temë konstante. Shtë një truk i vogël që forcon markën tuaj.

9. Kërkoni më shumë të dhëna

Në formën tuaj fillestare të regjistrimit, është më mirë të shmangni shumë pyetje. Një emër dhe adresë emaili është gjithçka që ju nevojitet për të marrë pajtimtarët përmes derës shpejt.

Sidoqoftë, një seri e mirëseardhjes ju jep mundësinë të kërkoni më shumë informacion më vonë. Ju mund të kërkoni gjini, vendndodhje dhe preferenca të tjera në emailin e tretë ose të katërt. Kjo do t’ju ndihmojë të segmentoni listën e pajtimtarëve dhe të dërgoni postë elektronike më të përshtatshme.

10. Prisni derisa të mbarojë seria e mirëseardhjes përpara se të dërgoni gazetën tuaj standarde

Sigurohuni që pajtimtari juaj i ri të mos marrë buletinin tuaj normal ose email reklamues deri pas serisë së mirëseardhjes. Littleshtë pak konfuze dhe çorientuese.

Në emailin e fundit të serisë, njoftojini se ka mbaruar dhe i kaloni pa probleme ato në gazetat e rregullta.

11. Nëse një pajtimtar përdor një kod promo, mos e dërgoni përsëri!

Nëse jeni duke përdorur një seri të mirëpritur për të shtyrë një kod promo më shumë se një herë, sigurohuni që të ndiqni shitjet. Ju nuk doni të vazhdoni të dërgoni një pajtimtar të njëjtin kod promo nëse ata e kanë përdorur atë tashmë.

Seria e mirëseardhjes është mënyra më e përsosur për të ndërtuar besnikërinë e markës dhe për të krijuar një marrëdhënie më të fortë klientësh për të ardhmen. Mesazhet ju japin më shumë mundësi për të shitur ndërsa pajtuesi juaj është më i angazhuar dhe i emocionuar për produktin tuaj.

Isshtë dikush duke përdorur një seri të mirëpritur ose forma të tjera të automatizimit të postës elektronike? A po planifikoni të bëni në të ardhmen? Më njoftoni mendimet dhe idetë tuaja në pjesën e komenteve!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me