B2B İşletmeler için En İyi 3 (+2 Bonus) Sosyal Medya Sitesi (ve Nasıl Kullanılacağı)

B2B işiniz için her sosyal medya sitesinde varlığını sürdürmek için uğraşıyorsanız, zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir. Muhtemelen, kitleniz bir veya iki siteye odaklanmıştır ve diğerleri sizin için ekstra bir iştir. Çabalarınızı aşağıdaki sosyal kanallara odaklayarak, daha büyük bir yumruk atıp potansiyel müşterilerle etkileşime geçeceksiniz..


B2B pazarlamacılarla, hangi sitelerin kovaları için en büyük patlamayı verdiği kepçe almak için konuştum ve hatta her bir sosyal kanaldaki çabaları en üst düzeye çıkarmak için sırlarını çaldım.

LinkedIn: Kazanan, Kazanan, Tavuk Yemeği

B2B pazarlamanın en popüler sosyal medya aracı LinkedIn’di. LinkedIn, kedi videolarını paylaşan gençlerden daha fazla profesyonel çektiğinden, çevrimiçi ağ iletişimi için doğal seçimdir. İşte aldığım ipuçları.

Gruplara Katılma ve Gruplara Katılım

LinkedIn Grupları

İçerik pazarlamasından yangın pompası profesyonellerine kadar her olası endüstri, niş veya iş fonksiyonu için LinkedIn’de bir Grup var.

Pole Position Marketing için Sosyal İçerik İrtibatı Julie Graff, Grupları kullanmayı başarmanın en iyi yolunun, hedef kitlenizin üyelerinin aktif olduğu kişileri bulmak ve paylaşımlarınızı dikkatlice değerlendirmektir..

Pole Position Marketing

Bu Gruplarda aşırı tanıtım yapmamaya dikkat edin. Konuşmalar yapmak, uzman tavsiyesi vermek ve soruları cevaplamak istiyor olmalısınız..

Grup izin veriyorsa, kendi içeriğinize bağlantılar göndermeniz gerektiğini, ancak bunu dikkatli bir şekilde yapmanız gerektiğini söylüyor:

Bağlandığınız içeriğin çok değerli olduğundan emin olun. Onunla bir tartışma başlatmaya çalışın. Örneğin, son zamanlarda bir blog yazısı için ideal uzunluk hakkında bir makale yayınladım, bu yüzden Gruba ideal uzunluğun ne olduğunu hissettim. Yine, sadece bağlantı göndermekten daha fazlasını yaptığınızdan emin olun. Gruptaki diğer konuşmalara katılın.

Leadler için LinkedIn

Gün içinde bir karar vericiye ulaşmak için çok fazla arama ve soğuk arama yapmanız gerekir. Ama şimdi bir bağlantı sadece bir tık uzakta. JC Social Media Limited Genel Müdürü Jodie Cook, aynı zamanda #Sosyal Medyada Kazanma: Her şey etkileşim ile ilgili, LinkedIn lider neslinin B2B işi için güçlü bir taktik olduğunu söylüyor.

Jodie Cook

Bir şirketteki karar vericinin tipik başlığını biliyorsanız, örneğin üst düzey alıcı, pazarlama yöneticisi veya CFO’dur; LinkedIn aramaları, iletişim kurmak için bir potansiyel müşteri listesi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Peyzaj için taş tedarik eden bir müşteri için çalışırken büyük bir başarı elde ettik – işimiz dünya çapında peyzaj mimarları bulmak ve bir konuşma başlatmak.

Görmezden gelinecekleri için boş bağlantı istekleri göndermemenin önemli olduğunu söylüyor. Yerine:

İletişim kuracağınız yüzlerce kişi için çoğaltabileceğiniz bir şablon mesajı oluşturun, ancak bunun içinde ne olduğunu vurguladığından emin olun – örneğin, ödüllü ürünlerinizden oluşan ücretsiz bir broşür. Kişi başına iki veya üç kez denediğinizden emin olun, [ve] kalıcılığınız.

Bir Şirket Sayfası SEO’yu Artırabilir

Şirket için LinkedIn Sayfası

LinkedIn’de işletmeniz için bir sayfanızın bulunmasının arama motorlarında bulunmanıza gerçekten yardımcı olabileceğini kim bilebilirdi? Randy Mitchelson, APR, Satış Başkan Yardımcısı & İPartnerMedia’daki pazarlama, LinkedIn’deki işletme sayfalarının arama motorları tarafından taranarak daha iyi arama motoru optimizasyonu arayışında değerli bir araç olduğunu söylüyor.

Randy Mitchelson

Aslında, müşterilerimizden biri bize geldi, çünkü web sitelerinin sıralanmamasından hayal kırıklığına uğradılar. İronik olarak, LinkedIn işletme sayfası Google’ın birinci sayfasında yer aldı, ancak web siteleri hiçbir yerde bulunamadı.

Ayrıca, kişisel LinkedIn profilleri olan bir işletmenin tüm çalışanlarının kişisel profillerini şirket sayfasına bağlamaları gerektiğini önermektedir.

LinkedIn’i Blog haline getirme (Büyük Okuyucu ile)

LinkedIn, harika ağ fırsatları sunmaktan çok daha fazlasını yapar. Ayrıca Pulse aracılığıyla bir içerik yayınlama platformu görevi görür. Pole Position Marketing Graff, şirketinin Pulse’deki web sitesinde yayınlanan blog yayınlarını sendikasyonun büyük başarı getirdiğini söylüyor:

Sürecimiz, makalenin bir kısmını LinkedIn’de blogumuza götüren “Okumaya devam et” bağlantısı ile yayınlamaktır. Bu, LinkedIn’den sitemize gelen trafikte ciddi bir artışa neden oldu..

Gözetleme Tom ol

Profiline kim baktı?

LinkedIn, kullanıcılara profillerini görüntülediklerini söyleyen ilginç bir özelliğe sahiptir. Ücretli üyeler, LendUp.com Kıdemli Büyüme Müdürü Austen Allred’in onları kontrol eden herkesin bir listesini görebildiğini söylüyor.

Austen Allred

Bunu doğal olarak merak ediyoruz. Görünüşe göre, profilden profile tıklamaktan başka hiçbir şey yapmadan bir komut dosyası oluşturabilir, adınızı ve yüzünüzü on binlerce insanın önüne getirebilirsiniz. Bunu bir kez yaptım, birisi profilimi gördü ve şimdi sahip olduğum işi önerdi.

LinkedIn’i Takip Edin

Ticari fuarlarda veya iş etkinliklerinde insanlarla tanıştığınızda, ofise döndüğünüzde takip etmeyi hatırlamak zor olabilir. Ancak LinkedIn’i takip sürecinize dahil etmek, bağlantıda kalmanın güçlü bir yoludur.

İPartnerMedia’dan Mitchelson, katıldığı her etkinlikten sonra bu stratejiyi kullanıyor:

Örneğin, bir etkinlikte kartvizit topladıktan sonra, 24 saat içinde LinkedIn’deki kişilerle bağlantı kurar ve onlarla tanıştığımı takdir ettiğimi bildirmek için bu bağlantı isteğini kullanırım. Hemen bugün onlarla kaliteli görüşmeler yaptıktan kısa bir süre sonra 5 yeni insanla bağlantı kurdum.

Çevrimiçi bağlantı kurarak, bu ilişkiyi e-posta veya telefonla daha hızlı güçlendirme olasılığınız daha yüksektir.

Twitter: Bire Bir Katılım için Harika

LinkedIn, B2B pazarlamacılarının yararlandığı tek araç değildir. Twitter, gerçek zamanlı katılım için, özellikle bire bir görüşmelere dalmak için mükemmeldir. İşte uzmanlardan birkaç ipucu.

Aramayı Akıllıca Kullan

TweetDeck'te Twitter Akışı

Hootsuite veya TweetDeck gibi bir sosyal medya gösterge tablosu kullanıyorsanız, belirli anahtar kelimeleri veya arama terimlerini kullanarak tweet’leri takip etmek için akışları kolayca ayarlayabilirsiniz. Uyku İçin Pazarlama Direktörü Mary Cochran, bu stratejiyi hedef kitlesi alanındaki kişilerle kolayca bağlantı kurmak için kullanıyor:

Mary Cochran

Sektörde bir arama terimi oluşturmak ve potansiyel müşteriyi Twitter’da pinglemek için Hootsuite kullanarak iş geliştirme konusunda şansım oldu.

Bir yan not: Bu stratejiyi de kullanıyorum. Müşterilerimin çoğu yazılım şirketi olduğu için “yazılım” ve “küçük işletme” terimlerini izliyorum. Bu anahtar kelimeleri izleyerek ve uygun şekilde yanıt vererek bir müşteri bile kazandım!

Bire Bir Diyaloga Katıl

Twitter (Instagram ile birlikte) aynı anda bir veya daha fazla kişiyle etkileşimde bulunabileceğiniz “çift yönlü” bir platform olduğundan Dupray Dijital Pazarlama Müdürü Matthew Mercuri keşfedilecek daha fazla pazarlama altınının olduğunu söylüyor.

Matthew Mercuri

Twitter / Instagram ayrıca, Facebook ile olmayan yollarla müşterilerle etkileşime girmenizi sağlar. Facebook tek boyutlu. Dışarı çıkıp çift yönlü platformlarda olduğu gibi insanlarla tek tek konuşacak kişileri arayamazsınız. Dahası, diğer faydası, Twitter / Instagram’ın belirli bir ortamda pazarlamacı için çok değerli olan anlık, hızlı ve esprili yanıtlar vermesidir..

Ayrıca, zaten iş yaptığınız kişilerle etkileşimin müşterilerinizin sizi takip etme olasılığını artıracağını ve bu da onlarla etkileşime girmenizi kolaylaştıracağını söylüyor.

Facebook: Sadece B2C için değil

Facebook’un çalışmak yerine kedi videoları izlemek için olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşün. İş fırsatı için gerçek bir smorgasbord.

Akıllı Reklamcılıktan yararlanın

Facebook, kolay ve hedefli reklam platformu ile ünlüdür. N2Q Consulting’in İçerik Stratejisti Tracy Willis, reklamcılık özelliklerini çok seviyor:

Tracy Willis

Facebook’u B2B platformu olarak kullanmanın en sevdiğim yolu ücretli reklamcılık. Facebook Reklam aracı, son derece ayrıntılı seçenekler listesinden hedef müşterinizi seçmenize olanak tanır.

Örneğin, yazılım endüstrisinde 200.000 ABD Doları veya daha fazla kazanan yöneticileri hedefleyebilmek, reklamınızla tam olarak ulaşmak istediğiniz kişileri hedeflemenize yardımcı olur.

Bir Gönderiyi Artırın

Bir Yayını Yükselt

Facebook’ta reklamcılığın belirli bir biçimi, bir Post Boost özelliğidir. Bir reklam olarak görünmek yerine, normal bir yayın alabilir veya güncelleyebilir ve daha geniş bir kitleye yükseltebilirsiniz. Regpack CEO’su Adaf Darash, blog yayınlarını artırmanın bir sonucu olarak olası satışlarda bir artış gördü:

Adaf Darash

Bizim için en iyi yanıt, şirket sayfamızdaki bir yayını, özellikle de en son blog güncellememiz hakkında yayın gönderdiğimizde artırmak oldu. İçerik pazarlaması üzerinde çalışmak için çok zaman harcıyoruz ve Facebook’ta güçlendirmek, içeriğimizi yalnızca bir çok insanın önüne almak için değil, aynı zamanda blog yayınlarımızdan kısa bir süre sonra olası satışlarda bir artış görüyoruz. Facebook güçlendirildi!

Facebook Gruplarına Katılın

Tıpkı LinkedIn gibi Facebook Grupları da hedef pazarınızla bağlantı kurmak için harika bir fırsat sunar. N2Q Consulting’ten Willis, Facebook’un Grupları aracılığıyla LinkedIn’den daha fazla katılım fırsatı sağlayabileceğini söylüyor:

Endüstrinizde bu gruplara katılmak, sadece dinlemek için bile, müşterilerinizin neleri önemli bulduğuna dair faydalı bilgiler sağlayabilir. Bunlar LinkedIn gruplarına benzer, ancak Facebook çok daha yüksek katılımlı bir kullanıcı tabanına sahip olduğundan daha sık kullanılabilir.

Bahsetmeye değer diğer sosyal siteler

Bu ikinciler LinkedIn, Facebook ve Twitter’ın gücüne sahip olmayabilir, ancak yine de kitlenize ulaşmanıza yardımcı olabilirler.

Slideshare

Slideshare neredeyse diğer sosyal araçların oyununu almıyor (sonuçta, aslında bir sunum oluşturmak için zaman ayırmanız gerekiyor), ancak Kent Lewis, Başkan & Anvil’in kurucusu, kayda değer olduğunu söylüyor.

Kent Lewis

SlideShare’da çok fazla marka zaman harcamıyor, ancak LinkedIn tarafından satın alındığından, önemi (ve Google’daki sıralamaları) sadece arttı. B2B şirketleri için mükemmel bir araştırma ve pazarlama platformu ve Twitter gibi diğer platformlardan çok daha az rekabet var.

Youtube

Lewis, yalnızca küresel B2B markalarının, dünyanın ikinci büyük arama motoru YouTube’un gücünü düzgün bir şekilde kullandığını şaşırtıyor..

Aynı nedenden dolayı, Google + ‘yı, Facebook’u veya Instagram’ı B2B adaylarını hedeflemesini önerebilirsiniz, YouTube çeşitli nedenlerden dolayı mantıklıdır. Videonun yazılı kelimeden 5 kat daha fazla hatırlanması var, bu yüzden videoda anlatabildiğinizde neden hikayeyi metinde anlatmalısınız??

Sosyal Medyada B2B Pazarlamasından En İyi Şekilde Yararlanma

B2B şirketiniz için potansiyel müşterileri ve müşterileri bulmak için hangi sosyal siteleri kullanırsanız kullanın, iyi sonuçlar almak için doğru stratejiye ihtiyacınız vardır. Bu, güncellemelerinizde tutarlı olmak, alakalı içeriği paylaşmak ve kitlenizi hedeflemek anlamına gelir. Web3 Solution’da Büyüme Hacking Uzmanı Sandip Banerjee’den size yardımcı olacak ek ipuçları.

Sandip Banerjee

1. Zamanlama Her Şeydir
Gönderdiğiniz zaman, yayınladığınız kadar önemlidir. Kitlenizin paylaşımlarınıza en çok ne zaman yanıt verdiğini öğrenmek biraz deneme gerektirebilir. Programlama yazılımı, güncellemelerinizi önceden yazmanıza ve ideal zamanda yayınlanacak şekilde ayarlamanızı sağlar.

2. Hedef Kitlenizi Tanımak Zorunludur
İster Facebook ister LinkedIn reklamlarına yatırım yapıyor olun ya da Twitter’da takip edecek yeni alakalı kişiler bulursanız, kitlenizi filtrelemediğiniz sürece mesajınızı yanlış kişilere göndermek için zaman harcarsınız. Demografinizle alakalı anahtar kelimeleri kimler kullanır? Kim rekabetten bahsediyor? Bunlar muhtemelen bağlanmak için iyi adaylardır.

3. Alaka Düzeyinde Noktaları Birleştirin
Bir şeyden bahsedip sosyal bir bağlantı yazarsanız ve bir bağlantı eklerseniz, bu bağlantı tamamen başka bir şeyle ilgili olmamalıdır. İnsanlar tutarlılık ister ve paylaştığınız öğenin yayınladığınız bağlantıyla alakalı olmasını sağlayarak takipçileriniz için değerinizi ve güvenilirliğinizi kanıtlarsınız.

4. Doğru Kadans’ı bulun
Her sosyal kanal farklı bir kadans üzerinde çalışır. Twitter ışık hızında hareket eder; şu anda yayınladığınız şey herkes tarafından görülmeyecek çünkü takipçilerinizin dikkatini çekmek için daha fazla kullanıcı var. Bu nedenle daha sık yayın göndermeniz gerekebilir. Bununla birlikte, LinkedIn Gruplarında çok az etkinlik olabilir, bu yüzden tek paylaşan sizseniz Grubu günlük bir güncellemeyle bombalamaya dikkat edin.

5. Tutarlı Olun
Sosyal medya yönetimi özveri ve tutarlılık gerektirir. İnsanlar son güncellemenizin altı ay önce olduğunu görmek istemiyor. Hesaplarınıza haftalık dikkat (günlük değilse) ayırmak için zamanınız veya enerjiniz yoksa, size yardımcı olması için bir sosyal medya danışmanı kiralayın. İnsanlar düzenli ve yararlı içerikler için size güvenebileceklerini biliyorlarsa daha iyi sonuçlar alırsınız.

B2B sosyal medya pazarlama çabalarınızı bu kanallara yoğunlaştırarak, doğru kitleyle daha iyi etkileşim kurar, onlara güvenir ve satın almaya hazır olduklarında akıllarında kalırsınız.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map