Facebook reklamlarını çok kullanıyorum.

Aslında, bana herhangi bir pazarlama stratejisinin en iyi yatırım getirilerinden birini veriyorlar…

Ve her bir reklam kampanyası yürüttüğümde daha iyi sonuçlar alıyorum. Yeni bir şey öğrenirim.

Bugün başarılı yöntemlerimin bir kısmını sizinle paylaşacağımı sanıyordum.

İlk olarak, belirli bir hedef belirlemeniz gerekir.

1. Bir hedef belirleyin

Facebook reklamınızdan ne elde etmek istediğiniz konusunda çok net olun.

Satışları artırmak mı? Ardından, dikkatinizi odaklamak için belirli bir ürün seçin.

Hedefinize Dikkat Edin

Resimde de görebileceğiniz gibi, bu satıcı zaman çizelgemde reklam vermek için çok özel bir öğe seçti. Kullanıcıları yalnızca web sitenize çekmeyin. Belirli bir öğeye veya ürüne götürün. Doğru insanları hedeflemeyi çok daha kolay hale getirir. Bu, daha yüksek bir tıklama oranı ve daha iyi dönüşümler anlamına gelir.

Facebook size burada da yardımcı olacak. Reklamınızı belirtmek konusunda size bolca seçenek sunarlar. Bu durumda, daha fazla tıklama istiyoruz. Bu nedenle, aşağıdaki seçeneklerden birini seçtiğinizden emin olun:

İkisinden birini seçin

Kitlenizi Tanımlama & Hedefleme

2. İlgi alanlarını, hobileri ve yeri hedefleyin

Facebook, kullanıcıları beğenilerine, beğenmediklerine ve demografik bilgilerine göre hedeflemek için gerçekten benzersiz bir konumda.

Facebook tüm bu verileri toplar ve bunları bize reklamları hedeflemek için kullanır.

Reklamverenler ve işletmeler için harika bir haber. Bu, promosyonlarınızı kimlerin görebileceğini tam olarak seçebileceğiniz anlamına gelir.

Reklamlarınızı örgü ve heavy metal müziği seven 23-25 ​​yaşındaki erkeklere gösterebilirsiniz… (Şimdi bu bir niş pazar). Kitleniz ne kadar hedefli ve spesifik olursa, tıklama oranınız o kadar iyi olur.

Hedeflenen Kitlelere Odaklanın

3. Web sitenizin ziyaretçilerini hedefleyin

Bunu düşün. Kullanıcıların zaten web sitenizde olmaları durumunda reklamınızı tıklama olasılıkları yüksektir. Marka adınızı zaten biliyorlar.

Söylediklerinizle zaten ilgileniyorlar.

Facebook ile sadece sitenizi ziyaret edenlere reklam göndermeyi seçebilirsiniz.

İşte böyle çalışır. Her şeyden önce, web sitenizde çerezlerin etkinleştirildiğinden emin olun. Artık hedef kitlenizi seçerken “Özel kitle oluştur” düğmesini tıklayın.

Ardından, ‘Web Sitesi Trafiği’ni tıklayın.

Özel Kitle Oluşturun

Facebook artık web sitenizin ziyaretçilerini izlemek için sitenizdeki çerezleri kullanacak ve Facebook’a geri döndüklerinde onlara reklamlar gönderecek.

Markanızı oluşturmak ve farkındalık oluşturmak için harika bir yoldur. Size zaten aşina olduklarından, tıklama oranınız yükselecek.

4. E-posta listenizi hedefleyin

E-posta listenizdeki aboneler de işletmenizle zaten ilgileniyor.

“Satış dönüşüm hunisi” yayınımı okuduysanız, e-posta abonelerinizi beslemeye devam etmeniz gerektiğini bilirsiniz. Biraz ekstra çalışma ile onları tam, ücretli müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Bunu yapmanın bir yolu, Facebook reklamlarını yayınlarına tanıtmaktır. Elbette, onlara e-posta gönderebilirsiniz, ancak hepsi marka bilinirliği ile ilgilidir. Mesajlarınızı gelen kutularında görmeye zaten alışmış durumdalar. Adınızı Facebook yayınlarına bırakmak onlara başka bir nazik hatırlatma verir.

Yine, bunu “özel kitle” de bulacaksınız. Şimdi bir CSV dosyası yükleyin, adresleri manuel olarak yapıştırın veya MailChimp hesabınızı kullanın. Facebook bu kullanıcıları veritabanında arayacak ve onlara reklam sunacak.

E-posta Listenizi Kullanın

Tanıtmak için Doğru İçeriği Seçme

5. Satış sayfaları yerine içerik tanıtmayı deneyin

Siz ve kitlenizin Facebook’u nasıl kullandığını düşünün. Ürün ve satış aramak için oraya gitmiyoruz. İçeriğin tadını çıkarmak için Facebook’tayız. Video ve blog arıyoruz.

Reklamlarını reklamlarla doldurmak yerine, onlara istediklerini verin. Onlara içerik verin! Olağanüstü bir içerik oluşturun ve odak noktanızı yapın. İlk tıklamayı alın ve daha sonra onlara satış yapmayı düşünün.

Satış Sayfası Değil İçeriği Tanıtın

Örneğin, bu pazarlamacı size hiçbir şey satmaya çalışmıyor. Sizi sadece bir web seminerine tanıtıyor. Sizi kapıya sokmak için harika bir içerik.

Başlığın alaycı ve ilgi çekici olduğundan emin olun. Ve hedef kitlenize uygun olduğundan emin olun.

Bu teknik tıklama oranınızı tavana gönderir. Sitenize ulaştıktan sonra onlara satış yapma konusunda endişelenebilirsiniz. Unutmayın, insanların% 96’sı hemen sizden alışveriş yapmaya hazır değil. Yani bir ürünü burnunun önüne koymak her zaman işe yaramaz.

Bu, olası satışları beslemekle ilgilidir. Size gecikmiş bir yatırım getirisi sağlayacak, ancak daha güçlü bir uzun vadeli stratejidir.

Bonus

Mükemmel bir içerik parçası nasıl oluşturulur?

6. Optimize edilmiş bir özel açılış sayfası oluşturun

Ancak, anında yatırım getirisi istiyorsanız?

Tek bir dokunuşla kendini amorti eden bir reklam ayarlamak mümkündür. Bunu yapmak için inanılmaz derecede etkili bir açılış sayfasına ihtiyacınız olacak. Ziyaretçileri her zamanki satış sayfanıza göndermek sayfanızı kesmeyecek.

Özel açılış sayfanız, kullanıcılara ürünü satın almaları için bir neden verir. Kısa bir süre önce burada web hosting ürünlerinde Black Friday satışımız için Bitcatcha’da bir tane oluşturduk.

Reklamınız için bir Açılış Sayfası Oluşturun

İnsanları ana sayfamıza gönderebilir ve çözmelerine izin verebilirdik. Bunun yerine, hedefi iyi ve ikna edici bir satış sayfası oluşturduk.

Reklamınız söz konusu olduğunda, insanlara bağlantıyı tıklamaları için çok özel bir neden verin. Satış söz konusu olduğunda, hedeflenmeli ve kesin olarak.

Güçlü Kelimeler ve Görüntüler

7. Kopyala: doğrudan noktaya gelin

İnsanlar Facebook’ta hızlıca ilerler. Çok hızlı. Sadece bir şey gözümüzü yakaladığında dururuz. Zaman çizelgenizi nasıl kullandığınızı düşünün. Beğendiğiniz bir şeyi görene kadar kaydırır ve tararsınız.

Başlık kopyanız insanlarla bağlantı kurmanın ana yoludur. Onları izlerinde durdurmak ve fark etmelerini sağlamak.

Hile, cesur, basit ve doğrudan olmaktır. Facebook reklamları söz konusu olduğunda komik veya zeki olmak için zamanınız yok. İhtiyacınız olan tek şey kısa, keskin cümleler ve çok sayıda anahtar kelime.

Doğrudan Noktaya Git

Örneğin, Shopify’ın en son reklamını ele alalım. Başlıkları basit ve doğrudan: FB’de Mağazanızı Oluşturun!

Ama ikna edici olun. Zorlayıcı hale getirin.

8. Öne çıkan bir görüntü kullanın. Daha da iyisi, bir video kullanın

Facebook’un algoritması, fotoğraflara öncelik vermek için dikkatle ayarlandı. Son zamanlarda, videoya süper öncelik vermek için bu algoritmayı değiştirdi.

Bir videoyu reklamınız olarak kullanın, görünme şansınızı artırabilirsiniz. İnsan gözünün bir video içeriğinde de durma olasılığı daha yüksektir.

Disaronno tarafından hazırlanan bu ilana göz atın. Senden bir şey almanı bile istemiyorlar. Ancak, 2,2 milyon görüntüleme ile kitlelerine ulaşıyor! Önce dikkatleri çekmeye odaklanın, ardından tıklamaları artırın.

Güzel Görüntüler / Video Kullanın

Test, Test, Test

9. A / B böler

Dünyanın en akıllı pazarlamacısı bile hangi ifadelerin, görüntülerin veya izleyicilerin daha iyi yanıt vereceğinden emin değil. Bununla birlikte, A / B bölümleri size en etkili olanın tam olarak ne olduğunu söyleyebilir.

A / B bölümlerimi çalıştırmak için Adespresso kullanıyorum. Bana neyin işe yaradığını ve reklamlarımdan hangisinin en iyi tıklama oranını elde ettiğini açıkça söylüyor..

A / B testleri tamamen iki reklamı birbirine atmakla ilgilidir. Her biri biraz farklı olacak ve kitlenizin bir örneğine gönderilecektir. Facebook size hangisinin daha iyi tıklama oranına sahip olduğunu söyleyecektir.

İki farklı başlık veya başlık deneyebilirsiniz. İki farklı resim veya biraz farklı iki kitle deneyin.

En fazla tıklamaya sahip olan, tüm pazarlama ağırlığınızı geride bıraktığınız.

Tıklama oranı mükemmel olursa Facebook reklamları kendileri için ödeme yapabilir!

Facebook reklamlarınız hakkında herhangi bir yanan sorunuz varsa bize bildirin. Yardım etmek için buradayım ve kendi kampanyalarınızı duymak isterim!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me