Facebook reklamlarını kullanıyor musunuz??

Çevrimiçi mağaza sahiplerinin ürünlerini daha büyük bir kitlenin önüne çıkarması için harika bir yoldur. En önemlisi, ürünlerinizi doğru kitlenin önüne getirir.

E-ticaret sahipleri için Facebook size çok özel bir müşteriyi hedeflemenin ve onları web sitenize geri götürmenin kolay bir yolunu sunar.

Bazı hileleri ve ipuçlarını kullanarak bunlardan daha fazla değer sıkıştırabilirsiniz. Daha fazla tıklama, daha hedefli müşteriler ve daha fazla satış elde edebilirsiniz.

1. Çok ürünlü bir karusel kullanın

Facebook artık çok ürünlü bir karusel reklamı seçmenize izin veriyor. Bu özel reklam türünün tıklama oranını artırmasının ve maliyetlerinizi düşürmesinin tonlarca nedeni vardır.

atlıkarınca reklamları

Her şeyden önce, ilgi çekici ve interaktif. Müşteriler arasında gezinmek ve daha fazla ürün görmek istiyorlar. Doğal entrikamız bizi tıklayıp oynamaya yönlendiriyor. Bu, markanıza daha fazla kişi çeker ve onları birleştirir.

İkinci olarak, birlikte çalışan bir grup ürün gösterirsiniz. Bir hikaye anlatmak veya birden fazla ürünün nasıl etkileştiğini açıklamak için bu seçeneği kullanın.

Üçüncü olarak, daha geniş bir ürün yelpazesi göstermek için kullanın. Diyelim ki snowboard ekipmanı satıyorsunuz. Müşteriler hemen bir snowboard satın almak istemeyebilir, ancak karuseli, bot veya balmumu gibi daha ucuz ürünleri göstermek için kullanabilirsiniz. Tıklamalarına çok daha büyük bir neden veriyor.

2. Bir video reklam kullanın

Facebook’un algoritması video içeriğine aktif olarak öncelik verir. Bir video kullanarak, reklamınızın insanların feed’ine ulaşma yolunu bulma olasılığı daha yüksektir. Sadece bu değil, aynı zamanda bir format olarak daha ilgi çekici. İstatistikler, günlük Facebook kullanıcılarının yarısından fazlasının platformda her gün video izlediğini gösteriyor.

Müşterilerinizin bir videoyu durdurması ve izlemesi çok daha olasıdır, çünkü video üzerinde gezindiğinde hemen oynatılmaya başlar.

Ürünlerinizi çalışırken göstermek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, Asos bunu giysi çeşitlerini göstermek için yapar. Bir moda mağazanız varsa, benzer bir şeyi kendiniz yapabilirsiniz. Reklamınızı oluştururken video biçimini seçin.

Asos

(Her ne kadar yeni ‘kızgın surat’ ifadesine bakılırsa, herkes yeni Asos serisini sevmiyor!)

3. Facebook “tekliflerini” kullanın

Herkes bir satışı sever ve indirim yaptığınızda müşterilerinizin tıklama olasılığı daha yüksektir.

Ürünlerinizde bir satışınız varsa, özellikle satış veya teklif için bir reklam oluşturabilirsiniz. Neden insanları ikna etmek için bir tanıtım teklifi oluşturmuyorsunuz? Macy’nin 100 $ üzerindeki tüm ürünlerde nasıl% 25 indirim sunduğuna bakın.

Macys teklifi

Bu reklamla ilgili en iyi şey, potansiyel müşterilerinizin onu kullanmak için Facebook’tan ayrılmaları gerekmemesidir. Daha az sürtünme var ve bir satış arasındaki boşluğu kapatıyor. Reklamı tıkladığınızda, web sitenizde kullanabilecekleri benzersiz bir kod verilir. Bu özel yöntem, diğerlerine “14, 991” kişinin daha önce talep ettiğini göstererek “sosyal kanıt” kullanır. Sonuçta, bu yeni ve mevcut müşterileri web sitenize çekmek için mükemmel bir yoldur.

4. Mevcut bir popüler yayını “güçlendirin”

Bazen bir reklam yayınlamaktan çekiniriz, çünkü ne kadar iyi tepki vereceğini asla bilemeyiz. Biri tıklayacak mı? Para kaybı mı olacak? Bu nedenle mevcut bir yayını artırmak harika bir fikirdir. Zaten tonlarca paylaşım, tıklama ve etkileşim oluşturan bir yayın seçebilirsiniz. Başka bir deyişle, işe yaradığını biliyorsunuz. Şimdi, binlerce yeni insana ulaşmak için basitçe artırın.

Bunu sayfanızı zaten beğenen kullanıcılara tanıtmayı veya yeni kullanıcılara ulaşmayı seçebilirsiniz. (Aşağıda daha fazla hedefleme hilesi göstereceğim). Artırılmış bir gönderinin güzelliği, sonuç ürettiğini zaten bilmenizdir. Artırın ve neredeyse daha fazla satış ve dikkat garantisi elde edersiniz.

Yayını tanıtın

5. Satmayı bırakın!

Her reklamın satışa odaklanması gerekmez. Aslında, araştırmalar açık reklamları ayarlama eğiliminde olduğumuzu göstermektedir. Reklamları çevrimiçi olarak görmeye o kadar alışkınız ki onları otomatik olarak yok sayıyoruz. Bunun yerine, reklamınızdan değer elde etmenin başka yollarını arayın.

Seçeneklerden biri bir etkinliği tanıtmaktır. Bir e-ticaret sahibi olarak, etkinlikler marka bilinirliğini artırmak için harika bir yoldur. Belki de bölgenizde bir ürün lansman etkinliği düzenleyebilirsiniz. Bir moda mağazanız varsa, bir podyum etkinliğine ev sahipliği yapabilir veya bir giyim etkinliğine sponsor olabilirsiniz. Bir kuyumcu işletiyorsanız yerel bölgenizde bir atölyeye ev sahipliği yapabilirsiniz. Ardından farkındalık oluşturmak için bir Facebook etkinliği kullanın.

Etkinlik

Jasper’ın Pazarının ürünlerini göstermek için bir etkinliği nasıl kullandığına bakın. Aktif olarak hiçbir şey satmıyorlar, ancak hepsi nihai satışlara katkıda bulunuyor.

6. Bunun yerine marka kimliğinizi güçlendirin

Bu, hiçbir şey satmadan reklam vermenin başka bir harika yoludur. Örneğin North Face’i ele alalım. Onlar bir açık hava ve macera mağazası. Ancak reklamları, doğrudan satış yapmak yerine marka kimliklerini güçlendirmeye odaklanıyor.

Kuzey Yüzü

Facebook reklamlarının en iyi görsel, ilham verici ve viral olduklarında işe yaradığını anlıyorlar. Uzun vadede, müşteri tabanlarını oluşturacak ve bu reklam biçimiyle marka bağlılıklarını güçlendirecekler.

7. Özel bir harekete geçirici mesaj oluşturun

Bana sorarsanız, bu Facebook’un en yeni özelliklerinden biridir. Facebook artık basit kutu biçimini kullanmak yerine kişisel bir harekete geçirici mesaj oluşturmanıza izin veriyor. Markalar ve e-ticaret satıcıları tarafından hala yeterince kullanılmıyor. Ancak, tıklama oranınızı büyük ölçüde artıracaktır.

Özel bir harekete geçirici mesaj oluşturun

Reklamınızı oluştururken “metin ve bağlantılar” bölümüne gidin. Now Şimdi alışveriş yapın ’, more daha fazla bilgi edinin’, etc. kaydolun ’gibi birkaç açılır seçenek arasından seçim yapmanıza olanak tanır. Kendi özel harekete geçirici mesajınızı da girebilirsiniz. Bu, müşterilerinizi aktif olarak tıklamaya ve potansiyel satışlarınızı artırmaya yönlendirir.

özel harekete geçirici mesaj

Hedefleme

Facebook niş reklam sunma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Çoğu kullanıcısının demografik ve konum verilerini kaydeder. Ayrıca ilgi alanlarını, hobilerini ve işlerini de toplar. Hepsi e-ticaret sahipleri için süper yararlıdır. Ancak, reklamlarınızı hedeflemenin daha da güçlü yolları vardır. İşte birkaç basit fikir.

8. Web sitenizin ziyaretçilerini hedefleyin

Birçok mağaza sahibi yeni müşterilere ulaşmak için içgüdüsel olarak Facebook reklamlarını kullanıyor. Ancak, web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcıları hedeflemek aslında çok daha etkilidir. Markanızı zaten biliyorlar. Ürünlerinize zaten göz attılar. Orada zaten bir bağlantı var, bu yüzden sizden satın alma olasılığı daha yüksek. Sadece onlara hatırlatman gerek! Facebook reklamlarını kullanarak onlara web sitenizi hatırlatabilir ve marka kimliğinizi onların zihninde güçlendirebilirsiniz..

Her şeyden önce, ‘Facebook pikseli’ adı verilen küçük bir kod kullanmanız gerekir. Web sitenize yerleştirirsiniz, böylece Facebook sitenizi kimin ziyaret ettiği hakkında bilgi toplayabilir. Şimdi, reklamınızı ayarlarken “Özel Kitle” seçeneğini tıklayın.

Taregt web sitesi trafiği

Şimdi bu seçeneği göreceksiniz. Şimdi, Facebook zaten web sitenizde olan kullanıcıları hedefleyecek. Bu tekniği kullanarak tıklama ve satış elde etme olasılığınız daha yüksektir.

9. E-posta abonelerinizi hedefleyin

Yine, bu yukarıdaki aynı yöntemi kullanır. Ancak bu sefer hedef kitleniz sizinle daha da yakından bağlantılıdır. E-posta listenize kaydoldular, yani ürünlerinizle zaten çok ilgileniyorlar. Birkaç dikkatli Facebook reklamı marka bilinirliğini daha da artıracak ve satın almaya ikna edecek.

Hedef e-posta listesi

10. Bir şey satın alma sürecinde insanları hedefleyin

Facebook son zamanlarda hedefleme algoritmalarının yeni bir bölümünü başlattı. Buna “davranışlar” denir, aşağıda daire içine alınmıştır.

Hedef satın alma davranışı

Açılır menüde “satın alma davranışı” na giderek, belirli bir ürünü satın alma aşamasında olan kişileri hedeflemeyi seçebilirsiniz. Yeni bir oyun konsolu satın almak isteyen web sitelerine göz attığınızı varsayalım. Facebook tarayıcınızda çerezleri kullanarak ne zaman yeni bir konsol aradığınızı bilir, böylece size oyun için uyarlanmış reklamlar sunmaya başlar. Muhtemelen bunu kendiniz deneyimlediniz.

Bir e-ticaret satıcısı olarak, tabloları çevirebilirsiniz. Artık bir konsol satın alma sürecinde olan kişileri hedefleyebilirsiniz. Oyun veya aksesuar satıyorsanız mükemmeldir. Bunu hemen hemen her şey için yapabilirsiniz: mücevher, moda, güneş gözlüğü vb..

11. İnsanları gelirlerine (veya ortalamanın üzerinde çevrimiçi harcama sahiplerine) göre hedefleyin

Pahalı ürünler stoklarsanız, reklamlarınız genellikle kırılmış bir öğrenciye harcanır! Diyelim ki 100 $ ‘dan lüks banyo sabunları veya bir sabun barda 500 $’ dan premium güneş gözlüğü satıyorsunuz. Aklınızda belirli bir üst düzey pazar var. Beş parasız bir öğrencinin bir kalıp sabuna 100 $ düşürdüğünü hiç görmedim, bu nedenle ürününüzü bu geniş kitleye tanıtırsanız reklam parasını havaya atıyorsunuz.

Hedef gelir

Net değeri yüksek veya ortalama geliri yüksek olan kullanıcıları hedefleyerek hedef kitlenize ulaşma olasılığınız daha yüksektir.

Facebook ayrıca çevrimiçi ortalamanın üzerinde harcama yapanları da sınıflandırıyor. Doğal olarak, bu Facebook kullanıcıları kredi kartlarını çıkarmaktan ve biraz çevrimiçi alışveriş yapmaktan mutluluk duyuyorlar! Bunlar, özellikle ilgi alanları ve demografik verilerle daraltıldığında hedeflemek için mükemmel kullanıcılar.

12. Ebeveynleri çocuklarının yaşına göre hedefleyin (veya anne adaylarını hedefleyin!)

Bu, bebek ürünleri, çocuk kıyafetleri veya ebeveynler için ürünler satan herkes için mükemmeldir. Ancak, açıkçası, çocuklu ebeveynler için büyük bir yaş boşluğu var. ‘Ebeveynleri’ hedeflemek, gençleri olanları ifade edebilir. Bebek aksesuarları satıyorsanız oldukça anlamsız. Facebook onu ebeveynlerinin çocuklarına ayırıyor.

Hedef ebeveynler

“Hamile anneler” için bunun hemen altında harika bir kategori de var. Bu, bebek giysileri satıyorsanız dokunmanız gereken büyük bir pazar ve Facebook, dünyadaki tüm hamile anneleri doğrudan tanıtmanıza izin veriyor!

13. Uzun vadeli bir ilişkide birini hedefleyin

Dünyanın yarısından uzakta olan çiftler hediye göndermeyi sever. Doğrudan hedefleyerek onlara yardımcı olabilirsiniz. Facebook, uzun mesafeli ilişkilerdeki çiftleri tanımlamak için çeşitli analizlerini kullanıyor.

Hedef ilişkileri

Resimde görebileceğiniz gibi, yaklaşan bir yıldönümleri varsa insanları da hedefleyebilirsiniz. Bu insanlar her zaman yakın gelecekte bir hediye arıyorlar. Ayrıca yeni bir işe sahip olanların arkadaşlarını veya yakın zamanda meşgul olan bir çiftin arkadaşlarını da hedefleyebilirsiniz. Bunlar bir şey satın almak isteyen insanlar.

Görüntü Optimizasyonu

Facebook, resimlere ve videolara diğer içerik biçimlerinin üzerinde öncelik verir, bu yüzden onları doğru yapmanız gerekir. Göz alıcı bir fotoğrafla yollarındaki insanları durdurmalısınız. İşte size yardımcı olacak birkaç püf noktası.

14. Beyaz bir arka plan kullanın

Reklam uzmanları binlerce test yaptı ve beyaz arka planların daha fazla tıklama sağladığını belirtti. Neden? Çünkü genel olarak göze çarpar. Web tasarımcıları ana nesnenin öne çıkmasını sağlamak için düzenli olarak beyaz boşluk kullanıyor.

Beyaz boşluk

Bu görüntüde, portakalın ekrandan nasıl çıktığını görün. Arkasındaki beyaz ekran ile güçlendirildi. Müşterinin gözü otomatik olarak ona doğru çekilir ve bağlantıyı tıklama olasılığı daha yüksektir. Kendi reklamlarınızla kendiniz deneyin.

15. Üçüncül Kuralı Kullanın

Üçte bir kuralı, bir görüntüde denge duygusu yaratmaya yardımcı olan bir tasarım ilkesidir. Bu prensibi uygulamak kolaydır; yatay ve iki dikey olarak iki çizgi çizerek görüntünüzü eşit boyutta 9 kutuya bölün. Reklamınızın ana konusunu çizilmiş çizgilerin kesitlerine yerleştirmek dengeli bir his verir. İşte bu kuralı uygulayan bir reklam:

Üçte Bir Kuralı

Bu adamlar kesinlikle burada. Tekdüze ve denge duygusu varken parlak renkler ortaya çıkıyor – kullanışlı züppe “üçte bir kuralı” sayesinde. Nesnelerin oranlarının ne kadar kasıtlı olduğuna dikkat edin; reklamın üçte ikisi ayakkabı (birincil nesne), son üçte biri marka (ikincil nesne) olacaktır. Bu, ilk önce güzel moc’larına çekildiğiniz, ardından markayla tanıştığınız görsel bir hiyerarşi sağlar. Ayrıca ürüne ve logoya bir ton nefes alanı vererek şık ve dengeli bir dokunuş sağlar. Facebook Reklamlarının tasarım ilkeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

16. Ürününüzü daima sağ elinize koyun

Bu hile garip görünebilir, ancak istatistikler, bir kişinin sağ elinde reklamı yapıldığında ürünlerin daha iyi sattığını göstermektedir. Çılgın! Ama gerçek. Tüm bunlar eski pazarlama bilgisine dayanmaktadır. Örneğin, bir mağazada, düzenli olarak satın aldığınız ürünler, aşağı doğru hareket ettikçe sağ tarafa yerleştirilir.

Kok sağ el

Aynı hileyi çevrimiçi kullanabilirsiniz. Gözlerimiz hemen sağa çekilir. Çoğumuz için, daha doğal.

Çevrimiçi pazarlama ve reklamcılığı kullanırken her türlü jedi hilesini kullanabilirsiniz.

BONUS TRICK! 17. Fiyatlandırma için tam rakam kullanın

Zihniniz basit bir figürü bir kaç kuruştan daha hızlı işler. Yani, bir çift güneş gözlüğü 14,95 $ ‘a yükseltmek yerine, 15 $’ a tanıtın. Daha iyi bir tıklama oranı elde etmek için yukarı veya aşağı yuvarlanmaktan korkmayın.

Bu hileleri kullanarak hem kısa vadede hem de uzun vadede çok daha fazla satış yapabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi, genel olarak Facebook reklamcılığı veya pazarlamasıyla ilgili sorularınızı yanıtlamak için buradayım. Okuduğunuz için teşekkürler!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me