Rishikimi PCloud – 9 Pro & 1 Con e Përdorimit të Ruajtjes në Cloud të PCloud

pCloud


pCloud

https://www.pcloud.com/

tl; dr

pCloud shërben si një mjet rezervë i shkëlqyeshëm dhe një mjet për ndarjen e punës. Mund ta përdorni në çdo pajisje dixhitale dhe të siguroni skedarët tuaj në maksimum me kriptim manual. Më e mira nga të gjitha, ju mund të paguani një tarifë një herë për një abonim të përjetshëm! A është çudi pse e duam pCloud?

Rishikimi i PCloud – 9 Pro & 1 Con e Përdorimit të Ruajtjes në cloud të PCloud

E themeluar në Zvicër, pCloud ishte një relativisht i porsaardhur në tregun e magazinimit në internet kur filloi në 2013.

Megjithatë, edhe kur fëmija i ri në bllok, pCloud ka provuar ruajtjen e tyre në re është zgjidhja optimale e gjithanshme për përdoruesit personal dhe të biznesit.

Ajo që i ndan me të vërtetë janë këto dy karakteristika të veçanta:

 1. Abonimi gjatë gjithë jetës Për një pagesë nominale një herë, ju mund të abonoheni në shërbimet e tyre përgjithmonë pa ndonjë tarifë vjetore ose mujore të rinovimit.
 2. pCloud CryptoPër më të mirën në sigurinë e të dhënave, mund të zgjidhni të bllokoni skedarët tuaj me kriptim në pajisjen tuaj përpara se të ngarkoni për ruajtje. Kjo e siguron atë nga çdo sy i padëshiruar dhe siguron që vetëm ju (dhe kushdo që t’i jepni çelësin) të keni qasje në skedar.

Deri më tani, pCloud ka arritur të fitojë më shumë se 6 milion përdorues dhe ka fituar certifikimin ISO në fushën e Sistemeve të Menaxhimit të Cilësisë (QMS) dhe Sistemeve të Menaxhimit të Sigurisë së Informacionit (ISMS).

Kjo përfshin klientë me kohë të mëdha si Uber, AirBnb, Twitter dhe Instagram.

Abonimet gjatë gjithë jetës

pCloud është ruajtja e parë e cloud që ofron abonim gjatë gjithë jetës. Duke tarifuar 480 $ 175 $ për planin Premium dhe $ 980 350 $ për Premium Plus, ju do të keni privilegjin e ruajtjes përgjithmonë. .

Pro të PCloud

Ne kemi hetuar mirëdashësinë e përdoruesit, disponueshmërinë në platforma të ndryshme dixhitale, integritetin e të dhënave dhe sigurinë. Dhe sigurisht, nëse çmimi është i përballueshëm. Para se t’ju tregojmë analizën tonë, kjo video turne në pCloud do t’ju japë një kuptim më të mirë se çfarë është pCloud:

1. Asnjëherë mos humbni një skedar përsëri me sistemin e Rewind të pCloud

Një pjesë e arsyes pse njerëzit përdorin ruajtjen e cloud si një mjet rezervë është në mënyrë që ata të kenë sigurim nëse ndonjëherë humbasin një skedar për shkak të një virusi, korrupsioni, gabimi ose thjesht ruajtjen e versionit të gabuar të një skedari të rëndësishëm.

pCloud gjithmonë siguron që të keni në dispozicion një kopje të paprekur të skedarit tuaj për të shkarkuar duke ruajtur 5 kopje të veçanta të çdo skedari që keni ngarkuar në serverët e tyre në 3 lokacione të ndryshme në një strukturë të qendrës së të dhënave të sigurta në Dallas, Texas. Shtë mbrojtja e fundit kundër skedarëve që humben, vjedhen ose korruptohen.

Gjithashtu, jo vetëm që e urreni kur jeni duke punuar në një skedar dhe për shkak të një gabimi, përfundon gabim. Por puna juaj origjinale humbet sepse keni kursyer mbi të?

Epo, pCloud gjithashtu ka një veçori tjetër të quajtur pCloud Rewind që gjurmon historinë e skedarit tuaj për 30 ditë në mënyrë që nëse keni bërë një gabim me versionin aktual dhe keni ruajtur ose fshirë aksidentalisht skedarin tuaj, ju lehtë mund të ktheheni në një version të mëparshëm.

Për projekte afatgjata, ju gjithashtu mund të zgjedhni shtesën e historisë së skedarit të zgjatur (EFH) për të mbajtur versionet e mëparshme të skedarit për deri në 360 ditë vetëm në rast.

2. Siguria nga niveli më i lartë për të mbrojtur skedarët ndjeshëm

Në një epokë ku skedarët që përmbajnë informacione të ndjeshme mund të hakohen, peeked, madje edhe vjedhen ose ndryshohen, siguria është gjithnjë e rëndësishme për përdoruesit e ruajtjes së cloud dhe pCloud ju jep më të mirën me shërbimin e saj të kriptimit nga ana e klientit të quajtur pCloud Crypto.

Kriptimi pCloud Crypto

Për të shpjeguar, të gjithë ofruesit e cloud përdorin encryption të përparuar të Encryption Standard (AES) TLS / SSL 256 që lejon sistemin e ruajtjes së cloud të sigurojë skedarët tuaj gjatë transferimit nga pajisja juaj në server.

Kushdo që përgjon këtë skedar në rrugën e tij për ruajtjen në cloud nuk do të jetë në gjendje të shikojë në skedarin tuaj pa çelësin e enkriptimit.

Por kjo është për aq sa shkon. Pasi të jetë ngarkuar në serverin e ruajtjes së cloud, ai është përsëri në formatin e tij origjinal dhe kjo do të thotë se kushdo që ka qasje në server mund të hyjë në të dhënat. Kjo përfshin jo vetëm stafin e pCloud, por edhe çdo zbatim të ligjit dhe autoritete qeveritare me qasje ligjore.

pCloud merr sigurinë e të dhënave deri në një nivel më të lartë me një program shtesë të quajtur pCloud Crypto që ju jep, klientit, fuqinë e kriptimit.

Ky program ju mundëson të enkriptoni skedarin tuaj në kompjuterin tuaj ose celularin e parë përpara se ta dërgoni për ruajtje. Për ta zhbllokuar atë, do të duhet të përdorni tastin e gjeneruar të quajtur CryptoPass.

Në atë mënyrë, edhe pasi të jetë koduar përsëri dhe të deshifrohet gjatë procesit të transferimit, ai ende ka pCloud Crypto për ta ruajtur atë nga qasja e padëshiruar kundër kujtdo që nuk ka tastin tuaj CryptoPass.

Fakt gazmor

pCloud është aq i sigurt sa pCloud Crypto nuk është i hakmueshëm. Aq sa shumë ata kanë sfiduar hakerat nga universitetet e larta, përfshirë Berkeley, Boston, MIT dhe 613 organizata të tjera për t’i provuar ata gabim. A ia dolën mbanë? Shihni raportin këtu.

3. Menaxhimi i përshtatshëm i skedarëve në lëvizje

Një nga pikat e forta të pCloud është disponueshmëria e tij në të gjitha platformat dixhitale, përfshirë Windows, Mac, Linux dhe madje edhe sistemet e lëvizshme si Android, iOS dhe Windows celular. Dhe me veçorinë e sinkronimit automatik të pCloud, të gjitha skedarët gjithmonë do të azhurnohen me lehtësi.

Platformat e mbështetura nga pCloud

Imagjinoni këtë: Ju jeni duke punuar në një prezantim të powerpoint nga shtëpia në laptop në një takim të rëndësishëm. Pastaj ndërsa hipni në taksi për të shkuar në takim, ju merrni informacione të reja dhe keni nevojë të ndryshoni rrëshqitjet tuaja gjatë udhëtimit.

Thjesht hapni pCloud në celularin tuaj, hyrni në skedarin e powerpoint dhe rregulloni atë nga atje. Herën tjetër kur ta përdorni atë nga laptopi, do të keni versionin më të fundit.

Imagjinoni një skenar të ngjashëm ku duhet të ndryshoni skedarin tuaj, por laptopi ose celulari juaj nuk është i disponueshëm. Shoku juaj aty pranë ka laptopin e tij të hapur dhe ju ofron të përdorni atë për një kohë. Por për shkak se llogaria juaj e ruajtjes në cloud është e kufizuar vetëm në laptop dhe celular, ju do të duhet të paguani pagesa shtesë për të hyrë në të nga një pajisje tjetër … ose a?

Me pCloud, ne e testuam atë mundësi dhe u çuditëm këndshëm kur mësuam se skedarët tanë mund të arrihen nga disa pajisje të ndryshme pa pagesë shtesë.

Disa ofrues të ruajtjes së cloud lidhin llogarinë tuaj me një kompjuter, laptop ose pajisje mobile. Ne u befasuam këndshëm kur gjetëm që skedarët tanë mund të arrihen nga disa pajisje pa pagesë shtesë.

4. Ruajini lehtë dosjet tuaja nga platformat e tjera në internet

Nëse keni përdorur më parë një ofrues të ruajtjes në Cloud si Google Drive ose Dropbox, nuk shqetësohet. pCloud është gjithashtu në gjendje të shkëmbejë informacione lehtësisht me shërbime të tjera të palës së tretë dhe ju lejon të ngarkoni nga faqet e tjera me lehtësi.

Kjo përfshin mediat sociale si Facebook, Instagram dhe Picasa.

Për shembull, kur u lidhëm me Facebook, albumet tona u mbështetën dhe struktura e dosjes u mbajt e paprekur me imazhet tona në Facebook të kategorizuara në drejtoritë e tyre përkatëse.

Ata madje janë duke kërkuar të integrojnë veten për të rezervuar faqet e WordPress në të ardhmen, kështu që duket se pCloud së shpejti do të jetë në gjendje të lidhet me faqet dhe shërbimet e tjera të përdorura zakonisht.

5. Aplikim i butë me përdorues miqësor i butë

Duke folur për platforma të tjera, a keni pasur një shans të provoni akoma aplikacionin celular të pCloud?

Aplikacioni ofron një ndërfaqe të thjeshtë që na jep lehtësinë e ngarkimit, rregullimit dhe ndarjes së skedarëve tanë pasi na pëlqen fjalë për fjalë në majë të gishtave.

Për shembull, kur prekni këndin e sipërm të majtë për të hyrë në menunë e majtë të rrëshqitjes, ekzistojnë katër butona për ju që të përdorni llojet e ndryshme të skedarëve të arritshëm përmes pajisjes tuaj: dokument, audio, video ose vizuale.

Filtro skedarët sipas llojit të skedarit të tij

Ju gjithashtu mund të rregulloni skedarët tuaj në varësi të mënyrës se si dëshironi t’i përdorni ato:

Dosjet për qëllime të ndryshme

 • Crypto FolderPër skedarët e fshehtë që dëshironi të jepni sigurinë më të lartë
 • Files offline Për skedarët që dëshironi të përdorni, kur telefoni juaj nuk ka linjë interneti
 • Dosjet e Ndara për skedarët që doni të ndani me publikun

Ju gjithashtu mund të shkëmbeni skedarë dhe të shikoni statistikat e aksioneve lehtësisht duke përdorur Lidhjet e mia për të monitoruar se si skedarët tuaj janë shpërndarë.

Shikoni statistikat e aksioneve

Ju gjithashtu keni opsionin se si dëshironi të organizoni strukturën e dosjeve dhe skedarëve tuaj. Ju mund t’i ndryshoni ato individualisht, ose me shumicë dhe të shtoni edhe dosje të reja.

Redaktoni skedarët dhe dosjet në aplikacionin celular

Ikona e kërkimit ju lehtëson të gjurmoni skedarin e zgjedhur dhe ikona e ndarjes pranë secilës dosje ju jep lirinë për të shkëmbyer dhe lidhur gjithashtu..

Kërkoni skedarë në aplikacionin pCloud

Nëse jeni një përdorues i ri dhe keni nevojë për ndihmë se si ta përdorni, Ndihma pCloud ofron udhëzime gjithëpërfshirëse për të mësuar se si të përdorni në mënyrë efektive aplikacionin.

Ne mund t’i bëjmë të gjitha këto brenda aplikacionit celular dhe gjithçka që kemi bërë do të sinkronizohet në të gjitha pajisjet që kemi lidhur me pCloud, menjëherë.

Por mos e merrni fjalën tonë për të. Shkarkoni aplikacionin dhe provojeni vetë.

6. Drive pCloud – Hard Drive Virtual Online

Nëse keni shumë të dhëna dhe nuk keni hapësirë ​​të mjaftueshme në pajisjen tuaj informatike, mund të mendoni të blini një hard disk të jashtëm për të arkivuar të gjitha ato të dhëna. Por prapëseprapë, mbajtja e një pajisje fizike nuk ju lehtëson punën ose shkëmbimin e skedarëve kur jeni në lëvizje.

Në vend të kësaj, si për një hard disk virtual me lehtësi të shtuar të hyrjes në internet, sinkronizim automatik të të gjitha informacioneve dhe shkëmbimit të integruar të skedarëve?

Drive pCloud

Ne e gjetëm përgjigjen në pCloud Drive, një aplikacion për desktop, që ju lejon të ruani skedarët dhe dosjet tuaja në internet që funksionojnë njësoj si të keni një hard disk shtesë në kompjuterin tuaj, vetëm edhe më mirë sepse është lehtësisht i arritshëm në internet në çdo kohë kudo.

7. Arkivoni të gjitha të dhënat tuaja thelbësore, por vështirë të përdorura në një hark me të dhëna

Duke folur për ruajtjen e të dhënave, pavarësisht nëse jeni duke drejtuar një biznes me shumë skedarë për të menaxhuar ose thjesht dëshironi një vend për të ruajtur skedarët tuaj personal pa përdorur hapësirën tuaj informatike, mund të përdorni pCloud për të arkivuar në mënyrë të sigurt të dhënat tuaja të çmuara.

Me sigurinë e lartë të rrjetit të pCloud, avantazhin e shtuar të kriptimit për të dhëna të ndjeshme dhe një mundësi abonimi për jetën, ju mund të ruani të gjitha informacionet tuaja thelbësore në një kohë të pacaktuar dhe megjithatë të keni qasje të lehtë në to nga çdo pajisje e zgjedhjes suaj.

8. Qasje e lehtë në skedarët tuaj

Shumica e rasteve, kur doni të ngarkoni skedarët tuaj në llogarinë tuaj të ruajtjes së cloud, duhet të kaloni në procesin e rëndë të përdorimit të ndërfaqes për të klikuar dhe zgjedhur skedarët tuaj individualisht.

Me pCloud, kemi gjetur se ngarkimi është me të vërtetë i thjeshtë thjesht duke zvarritur dhe hedhur skedarin në portalin në internet ose diskun virtual..

Gjithashtu, pCloud ka një plugins media player të instaluar në sistemin e tij për renditje të lehtë, organizim dhe rishikim të skedarëve video, foto dhe muzikë.

9. Bashkëpunoni në skedarët tuaj lehtësisht me të tjerët

Ndarja e skedarëve dhe dosjeve është shumë e thjeshtë me pCloud. Me klikimin e thjeshtë të një butoni ose një prekjeje, ju mund të gjeneroni lidhje ose shkarkime ose të ngarkoni për t’u dërguar njerëzve në listën tuaj të kontakteve. Kjo do t’i lejojë ata të shkarkojnë skedarët tuaj ose të ndajnë skedarë me ju në atë dosje të caktuar.

Bashkëpunoni me të tjerët

Ju madje mund t’i ftoni ata të bashkë-menaxhojnë një dosje të caktuar për qëllime pune. Për përdoruesin serioz të biznesit, kjo shërben si një mjet i fuqishëm pune në distancë.

Cons të pCloud

Për shkak se pCloud ka pasur një shans të mësojë nga produktet e tjera të ruajtjes së cloud para se të prodhojë të vetat, nuk do të ketë vërtet të këqijat si një produkt i gjithanshëm.

Sidoqoftë, ka shërbime shtesë që pCloud siguron që duhet të blihen veçmas nga pajtimi juaj:

 1. pCloud CryptoPër më të mirën në sigurinë e skedarëve, ju paguani shtesë për shtesën pCloud Crypto për të kriptuar skedarët tuaj manualisht në pajisjen tuaj
 2. Historiku i Zgjeruar i Dosjeve (EFH) Nëse keni nevojë të mbani shënimet e historisë së skedarëve tuaj për periudha të gjata kohore, do të duhet të shkoni me Historikun e Zgjeruar të Dosjeve i cili do të gjurmojë të gjitha versionet e skedarëve dhe azhurnimet për një vit

* Më shumë mbi çmimin e këtyre shtesave më poshtë.

Plani dhe Prmimi i pCloud

pCloud ka 2 plane abonimesh të ndryshme dhe 2 shtesa të veçanta për të cilat mund të zgjidhni.

Të gjitha planet vijnë me akses falas si në celular, ashtu edhe në aplikacionet në desktop, transferimin e sigurisë SSL, ngarkimin e madhësisë së pakufizuar të skedarit (teorikisht por kjo varet nga ajo hapësirë ​​që keni në dispozicion), versionimi i skedarëve, ndarja e lidhjeve (lart dhe poshtë).

Dallimi për të gjitha planet, qoftë Premium apo Premium Plus është në atë hapësirë ​​të magazinimit dhe shkarkimit të trafikut që ju janë ndarë:

Abonimet vjetore

Abonimet Vjetore të pCloud

Premium Vjetor siguron 500 GB hapësirë ​​ruajtje dhe shkarkim të trafikut, së bashku me 30 ditë histori skedarësh. Premium Plus Vjetor, për më shumë të dhëna përdoruesish të rënda, përmirëson atë në 2 depozita të TB dhe trafikun e lidhjeve të shkarkimit.

Abonimet gjatë gjithë jetës

Planet e Jetesës pCloud

Ju gjithashtu mund të merrni të njëjtat përfitime mbi një bazë të përhershme për një pagesë të përballueshme një herë, përkatësisht 175 $ dhe 350 $.

Sidomos nëse planifikoni të jeni një përdorues afatgjatë i Cloud, kjo do t’ju sjellë përfitim në planin afatgjatë sepse nuk do të keni nevojë të rinovoni asnjë tarifë abonimi EVER!

Deri më tani ky është i vetmi ofrues i ruajtjes së cloud që ju jep atë mundësi. Dhe siç mund të thoni nga lista e gjatë e klientëve të vendosur se pCloud shërben, ata do të jenë këtu për të qëndruar kështu që kurrë nuk duhet të shqetësoheni për këtë pajtim që skadon …

shënim

Ne kemi bërë disa hulumtime dhe analiza mbi abonimet e pCloud Lifetime. Sigurohuni që ta kontrolloni atë në rishikimin tonë të jetës pCloud.

Shtoni në

Përveç sa më sipër, mund të shtoni shërbimet e mëposhtme për masa shtesë të sigurisë dhe fotografi rezervë:

 • pCloud Crypto 125 dollarë për abonimet gjatë gjithë jetës
  4.99 dollarë të paguar çdo muaj ose 47,88 dollarë të paguar çdo vit
 • Histori e Zgjeruar e File 39 $ për ndjekjen e skedarit deri në një vit.

Nëse ende dëshironi të zhytni këmbët tuaja në ujë para se të bëni notin, Gjykimi Falas ju jep 10 GB hapësirë ​​ruajtje në internet (+ 4 GB kur vendosni plotësisht pCloud në kompjuterin tuaj dhe celular) dhe 50 GB shkarkim të trafikut nga të përbashkëtat lidhjet mujore. Historia e skedarit tuaj do të mbahet vetëm deri në 15 ditë.

Si e krahason pCloud me Dropbox?

pCloud VS Dropbox

Dropbox ka qenë rreth e rrotull për më shumë se 10 vjet si një ofrues i ruajtjes së cloud dhe në vitin 2016 lansoi Project Infinite duke i lejuar ata të ofrojnë shërbime në mënyrë të barabartë me pCloud … ose është?

184.987 njerëz tashmë janë transferuar nga Dropbox në pCloud dhe për arsye të mirë. Bud mos e merrni fjalën tonë për të. Këtu është një krahasim i shpejtë që të mund të vendosni vetë:

pCloud VS Dropbox: Shpejtësia e ngarkimit dhe shkarkimit

Një faktor kryesor për të përcaktuar se çfarë e bën një ofrues të mirë ruajtjen e cloud është shpejtësia. Sa më i shpejtë të jetë shpejtësia e shkarkimit, ngarkimit dhe sinkronizimit, aq më i përshtatshëm është qasja dhe menaxhimi i skedarëve tuaj.

pCloud bëri disa teste të shpejtësisë në kohë reale kundër DropBox me një skedar video me madhësi 1.12 GB dhe këtu janë rezultatet:

Shpejtësia e ngarkimit – Dropbox (5 min 34 sekonda) vs pCloud (54 sekonda)

Shpejtësia e Shkarkimit – Dropbox (1 min 34 sekonda) vs pCloud (37 sekonda)

pCloud VS Dropbox: Siguria e të Dhënave

Të dy pCloud dhe Dropbox do të mbrojnë skedarët tuaj gjatë transferimit të skedarëve në serverët e tyre. Sidoqoftë, këtu është ndalesa për Dropbox. Dhe ndërsa termat e Dropbox nënvizojnë se ato kanë politika të rrepta për policinë e punonjësve të tyre, mbetet fakti që skedarët tuaj mund të arrihen nga ata.

Sidoqoftë, pCloud shpëton nga ai opsion me pCloud Crypto. Me atë masë të shtuar sigurie, kriptimi kryhet manualisht në pajisjen tuaj në mënyrë që as pCloud të mos mund të hyni në të dhënat që ruani në llogarinë tuaj, përveç nëse u jepni çelësin.

pCloud VS Dropbox: Disponueshmëria dhe vlera për para

Si me çdo gjë tjetër, ju patjetër që do të kërkoni vlera për para për sa i përket hapësirës së ruajtjes për atë kohëzgjatje.

Ne bëmë një krahasim dhe zbuluam se plani i biznesit i Dropbox ofron 16,58 dollarë (përfshirë taksën) në muaj për 1 TB hapësirë ​​ndërsa paketa Premium Plus e pCloud ofron 2 depozita TB me 7,99 $ në muaj.

Kjo është 2 herë shuma e ruajtjes në gjysmën e çmimit!

Dhe nëse shkoni për një abonim të përjetshëm, do t’ju duhet vetëm të paguaj një pagesë që është e barabartë me të Abonim vjetor 3 vjet e gjysmë. Me pCloud vërtet kurseni në planin afatgjatë.

pCloud VS Dropbox: Ndjekja e skedarëve

Dropbox ofron shërbime të historisë së skedarëve deri në 120 ditë, ndërsa Historiku i Zgjedhur i File i pCloud ju lejon të vëzhgoni historinë e vlefshme të një viti, e cila është më e mirë për të ndjekur projektet afatgjata.

Aktgjykim: ju rekomandojmë pCloud?

Definitely! pCloud është aktualisht ofruesi ynë i preferuar i ruajtjes # 1 sepse siguron çfarëdo përdoruesi personal ose biznesi të ketë nevojë për siguri të nivelit të lartë me një normë të përballueshme.

Me një ndërfaqe miqësore për përdoruesit e disponueshme në të gjitha platformat dixhitale të njohura dhe deri në 2 TB hapësirë ​​dhe një pajtim të mundshëm gjatë gjithë jetës, vërtet merrni vlerën tuaj për para.

Ne ju inkurajojmë të regjistroheni në gjyqin e tyre falas dhe ta provoni atë vetë.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map