Wix

Wix

https://www.wix.com

tl; Dr.

Kişisel hislerim Wix’in site inşaatçılarının Mercedes’i olması. Sağlamdır ve özelliklerle birlikte gelir, ancak teknolojisinin bir kısmı hakkında oldukça özeldir. Kısacası, burada iyi bir şey için kayıt olacaksınız, ancak markaları daha sonra taşımak gerçek bir acı olacak ve uzun vadede size daha pahalıya mal olacak.

Wix İncelemesi: 7 Artıları ve 5 Eksileri Keşfedildi!

Site inşaatçıları uzun zamandır var. Hatırlayabilecek kadar yaşlılarınız için, her şey 90’larda Geocities ile başladı ve bu, İnternet açısından Jura dönemiydi..

Şimdiye kadarki hızlı ileri ve site yapımcılarının yetenekleri hızla arttı – aralarında Wix. 2006 yılında kurulan Wix, bugün 110 milyondan fazla kullanıcıya hizmet vermek için büyümüştür ve iş dünyasının en büyüklerinden biridir..

Yıllar geçtikçe, son zamanlarda tekrar ziyaret ettikten sonra fark ettiğim için özelliklerde de artış devam etti. Hızlı bir şekilde özel web siteleri oluşturmak için Wix’i kullanmanın ne gibi avantajları olduğunu yakından inceleyelim.

Wix Hakkında Neler Seviyoruz

1. İyi Site Hızı

Wix’e bakan çoğu insanın büyük olasılıkla hızlı site oluşturma yetenekleriyle ilgileneceğini biliyorum, ancak nasıl bakarsanız bakın sonuçta hız büyük bir faktördür. Sonuçta, hızlı bir şekilde oluşturulan ancak salyangoz gibi çalışan bir site istemezsiniz,?

ABD (W)
ABD (E)
Londra
Singapur

10 ms26 ms49 ms186 ms

Sao Paulo
Bangalore
Sidney
Japonya

127 ms312 ms158 ms125 ms

Ortalama Hız: 124.1 ms – Tüm sonucu göster

Neyse ki, Wix siteleri hızlı görünüyor – inanılmaz derecede öyle. Test sitem, oldukça yüksek puan alan spartan, Bitcatcha’ın hız testinde A + notu kazandı. Yine de genellikle oldukça titizim, bu yüzden WebPage Hız Testi ile de çalıştırmak zorunda kaldım.

Wix Hız Testi - ABD

Dallas Server’dan Hız Testi

Wix Hız Testi - Asya

Singapur Sunucusundan Hız Testi

Bu testlerin hız sonuçlarına bakarsanız, sadece ilk bayt (TTFB) için mükemmel bir zaman değil, aynı zamanda sitelerin varsayılan olarak uygun şekilde optimize edildiğini de fark edeceksiniz. Statik içerik önbelleğe alınır ve hatta bir içerik dağıtım ağı kullanılır.

Bu, Wix ile bir siteyi barındırmanın bir sorun olmaması gerektiği anlamına gelir. Hızlı bir TTFB önemlidir, çünkü Wix sunucularının iyi performans gösterdiğini ve site daha sonra batarsa, muhtemelen yaptığım bir şeyden kaynaklanıyor ve sunucu yanıt vermeyle ilgisi yok.

2. Büyük Şablon Koleksiyonu

Şimdiye kadar karşılaştığım hemen hemen her site oluşturma kaynağının genellikle bir tür şablonu vardır. Bu, yalnızca bir site oluşturma zahmetinden istemeyenler için bir kaynak olarak yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bazen bir site oluşturmak için de ilham kaynağı olur..

Wix, şablonlarıyla son derece cömerttir ve 500’den fazla kullanıcıya seçim yapma olanağı sunar. Bu, standartlara göre çok büyük bir sayıdır. Saçma sapanlarla sınırlanan çok az şablon sunan bir site oluşturucu gördüm.

Wix Şablonları

Bunlar, şirket ortaklığından seyahat ve turizme kadar uzanan çok çeşitli kategorilere sahiptir. Burada herkes için gerçekten bir şey var! Ayrıca, bu şablonlar önceden girilmiş bazı temel içeriklerle birlikte gelir, böylece bunun üzerine inşa etmeyi veya yalnızca silmeyi seçebilirsiniz..

İlgilenenler için, çevrimiçi mağazalar için de şablonları var, böylece kendi e-Ticaret sitenizi hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

3. Sezgisel Sürükle ve Bırak Arabirimi

Wix Ana Editör

Şimdi sürükleyip bırakma arayüzü olan Wix’in kalbine geliyoruz. Yine de çoğu insan buraya gelse bile, bu alanda çok fazla açıklama yapmayacağım. Arayüzde benim için daha önemli olan, kullanım kolaylığı.

Bazıları, Wix’in sürükleme ve bırakma arayüzünde bazı site üreticilerinin yaptığı güce sahip olmadığını iddia edebilir, ancak bence mükemmel bir dengeye sahip. Yeni başlayanlar için işleri kolay tutar ve yine de sitenizi genişletilmiş yollarla gerçek bir güç merkezine dönüştürmek için yeterli seçeneğe sahiptir..

Wix editörü hakkında en dikkat çekici bulduğum şey, bir mobil editöre sahip olmasıdır. Bu, sitenizi tam olarak bir mobil cihazda görüldüğü gibi önizlemenize ve düzenlemenize olanak tanır. Ana düzenleyiciden tamamen ayrı olarak yönetilebilir, böylece duyarlı bir şablona güvenmek yerine mobil deneyimi gerçekten özelleştirebilirsiniz.

Wix Mobil Site Editörü

Elbette, eğer isterseniz, tüm bunlar kodlama ile desteklenebilir. Ancak, bu son zamanlarda küçük bir değişiklik geçiriyor gibi görünüyor ve Wix görünüşte kodlama özelliğini daha da özelleştiriyor. Şu anda geliştiricilere yönelik ve Beta’da.

4. Wix App Market ile Site Özelliklerinizi Genişletin

Yukarıdaki sürükle ve bırak arayüzüne aşırı odaklanmamamın nedeni tam da bu yüzden – Wix App Market. Düzenleyicide kısmi özellikleri genişletmeniz için size birkaç oyuncak vermek yerine, Wix ‘Uygulamalar’ olarak adlandırdığı şeyin tam bir ekosistemine sahiptir.

Bunlar, Wix sitenizdeki belirli görevleri gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz eklentiler gibidir. Örneğin, bir blog bölümüne mi ihtiyacınız var? Viyola, sadece etkinleştir, bazı ayarları değiştir ve orada. Bu uygulamaların ne kadar geniş olabileceğini merak ediyorsanız, burada kapsadıkları bazı alanları paylaşmak istiyorum;

Wix Uygulama Marketi

 • Bu uygulamayı eklemek, sitenizdeki müşterilerle canlı sohbet etmenize olanak tanır. Bu, müşteri hizmetlerini genişletmenize ve işleri tamamen yeni bir seviyeye taşımanıza olanak tanır.
 • Daha içerik odaklıysanız veya müşterilerinizin ürünlerinizi sizinle veya diğer kullanıcılarla tartışması için bir yol açmak istiyorsanız, anında bir forum oluşturun. Kodlama yok, veritabanı yok, sadece tıklayın.
 • Çok sayıda etkinliğe sahip etkin şirketler için Wix Events uygulaması birden çok etkinlik oluşturmanıza ve sergilemenize yardımcı olur. Biletlemeden RSVP sistemine kadar her şeyi yönetir, böylece ana işinize odaklanabilirsiniz.
 • Eğer satacak bir şeyiniz varsa, Wix’e geçin ve bir göz açıp kapayıncaya kadar satış yapacaksınız. İhtiyacınız olan tek şey, yalnızca siteniz üzerinden satış yapmanıza izin vermekle kalmayıp, Amazon ve Facebook gibi diğer platformlara da genişletebileceğiniz Çevrimiçi Mağaza uygulamasıdır.!

5. Sitenizi Kolayca Pazarlayın

SEO yönetimi yerleşiktir

İçeriğiniz web sitenizin gövdesi olduğunda, SEO kanıdır. Google’da (veya diğer arama motorlarında) herhangi bir yerde bulunmak istiyorsanız bu teknikler gereklidir. SEO, sitenizi arama motorlarına “satmanıza” yardımcı olur ve sizi arama sonuçlarında daha fazla listelemeleri için teşvik eder.

Wix, varsayılan olarak bunu yapmanıza yardımcı olur ve yapmanız gereken tek şey biraz rehberlik etmektir. Örneğin, siteniz ve odağınızın ne olduğu hakkında daha fazla bilgi verin, o zaman sizin için ağır kaldırma yapabilir. Bunu, anahtar kelime etiketlerini ve diğer meta verileri doldurmanıza izin vererek yapar.

Bunları sayfanızdaki başlıklara, fotoğraflara ve diğer öğelere eklemenize yardımcı olduktan sonra Google, robotları sitenizden her geçişinde bunları tarar. Meta verileriniz ne kadar ayrıntılı ve doğru olursa, aramalarda o kadar iyi sıralanır.

SEO’nun bir başka yönü, Google’ın alaka düzeyi için de dikkate aldığı URL (adres) biçimidir. Wix, her bir sayfanın URL’sini değiştirerek Google’ın bilmesi gereken şeylere en iyi şekilde uymasını sağlar.

SEO’nun birçok insanın biraz korktuğu bir şey olduğunu biliyorum ve otomatik SEO’nun çok şey yapabileceğini düşünmüyorum, bu yüzden sadece sözümü almayın, Wix SEO Wiz’e göz atın.

Sosyal medya gönderileri oluşturun

Wix’e güvenebileceğiniz bir diğer önemli açı da sosyal medyadan geçmektir. Wix, sosyal medya içeriği oluşturmanıza yardımcı olabilecek araçları sunar. Temel bir fotoğraf düzenleyicisine benzer ve çok geniş değil.

Ancak, bir tutamda, özellikle sadece tek bir yerde çalışmak isteyen ve birden fazla programa güvenmek zorunda olmayan ve sadece web sitelerini ve sosyal medyalarını korumak için biri için yararlıdır. Canva’ya aşina olanlar için, benzer.

Yapmanız gereken tek şey temel olarak bir resim seçmek ve ardından metni izleyecek şekilde değiştirmek, böylece site kitlenize bağlı olarak hızlı, güzel (veya ilginç) bir şey paylaşabilirsiniz.

E-posta pazarlamasını kullanma

Wix E-posta Pazarlama

Belki de bu, işletme siteleri için daha fazla olurdu, ancak e-posta pazarlaması, olası satış yaratmaya yardımcı olabilecek bir araçtır. Bir abone listesi oluşturduktan sonra, doğrudan müşterilerin size gelmesini beklemek yerine, doğrudan onlara içerik gönderebilirsiniz!

Etrafında e-posta pazarlama aracı ton var, bazıları iyi, bazıları o kadar iyi değil, ama Wix yönünden birinin dahil edilmesi onların üzerinde bir parlaklık darbesi. Özellikle küçük işletme sitelerinin bu özelliğin web siteleri için kullandıkları sisteme entegre olması yararlıdır.

Bir yan notta, Bitcatcha, etkili e-posta pazarlamasına adanmış makalelerin tüm mini dizilerine sahiptir, böylece size de yardımcı olmak için bunları kontrol edebilirsiniz..

6. Ekstra Özellikler Ton

İnsanların web sitelerini hızla geliştirmelerine yardımcı olan site oluşturucu olan çekirdeğinin yanı sıra, Wix ekstra milden çok daha fazlasını yapıyor. İnsanların başarılı web siteleri oluşturmasına yardımcı olmayı amaçlayan eksiksiz bir araç ve ürün ekosistemi oluşturdu.

Uygulama pazarının yanı sıra, site sahiplerinin sahip olması ve kullanması için harika olan birkaç dahili araç daha vardır ve hepsi aynı pakette gelir.

Ücretsiz HTTPS

Henüz farkında olmayanlar için Google, site sahiplerini SSL kullanmaya teşvik ederek daha güvenli bir İnternet için üzerlerine düşeni yapıyor. Bugün çoğu web sitesi barındırma sitelerinin bu ya da başka bir şekilde sunduğu doğru olsa da, yine de Wix gibi site oluşturucuları da sunmaya başlamak iyi.

HTTPS, ziyaretçilerin web sitenizle olan etkileşimlerinin güvenli olmasını ve çevrimiçi satın alma, özel bilgi alışverişi vb. Gibi daha fazla şeyin yolunu açmasını sağlar. HTTPS uyumlu olmayan sitelere artık bir uyarı mesajı gönderilecek.

HTTPS sitelerine de Google aramada daha uygun sıralamalar verilir.

Müşteriler için teklifler oluşturun

Wix Müşteri Teklifleri

Bu, işletme müşterileri için daha fazla bir şeydir, özellikle küçük işletmeler veya hatta tek sahipler için. Wix, müşterileriniz için hizmetleriniz için teklifler oluşturmanıza olanak tanıyan bir araca sahiptir. Araç şablonla tamamlandı, tek yapmanız gereken teklifiniz için müşteri, şartlar ve son kullanma tarihini eklemektir..

Dürüst olmak gerekirse, bu, bir site oluşturucusunda, özellikle ücretsiz bir hesap sunan bir sitede görmeyi beklediğim bir şey değildi. Bu, bir anlaşma yapacak veya bozacak bir şey değil, ancak Wix’in site oluşturma sürecine ne kadar düşündüğünü ve müşterilerinin ihtiyaçlarını gösteriyor..

Bir logo üreticisi bile var!

Yine, bu yukarıdaki alıntı oluşturucu ile aynı araç kategorisine girer. Bir logo, olabildiğince basit, neredeyse her web sitesinin ihtiyaç duyacağı bir şeydir. Öyleyse neden sadece basit bir tane oluşturmuyorsunuz ve bir dizi web sitesi ekstralarını tamamlamıyorsunuz??

Bu iki aracın dahil edilmesi için Wix’e büyük bir bravo. Ciddi anlamda.

Ödemeleri entegre etme

İşletme kategorisine giren bir diğer öğe olan Wix, e-ticaret faaliyetleri yürüten sitelerin birkaç ödeme yöntemine erişmesine izin verir. Ana seçenekler biraz sınırlıdır – PayPal veya nakit (ATM bankası gibi bir şey) veya çek gibi başka bir manuel ödeme şekli kullanabilirsiniz..

Ancak bu yalnızca varsayılan değerdir. Daha fazla seçeneğe ihtiyacınız olursa, Wix pazarındaki bazı uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Örneğin, Çevrimiçi Ödemeler uygulamalarından biri, ödeme hatırlatmaları ve faturalandırma ile birlikte kredi kartı ödemelerini de kabul etmenizi sağlar.

Görevler ve Hatırlatmalar

Wix Görevleri ve Hatırlatıcıları

Web sitenizi oluştururken, sitenizi tamamlamak için her zaman başka neler yapmanız gerektiğinin farkında olmanız için Wix’lerin görevlerinden ve hatırlatıcılarından yararlanın. Aslında, bunu birkaç ay sonra yönettiğim için, gerçeğin ardından bile yararlı buldum.

Hesabınıza her giriş yaptığınızda, açılır listeyi gözden geçirebilir, yeni şeyler ekleyebilir veya tamamladığınızda bir şeyleri işaretleyebilirsiniz..

Katkıda bulunanları davet edin

Günün teması işbirliği ve burada Wix, insanları web sitenizde sizinle diyalog kurmaya davet etmenizi sağlar. Bu çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Örneğin, bir müşteri için site oluşturan bir geliştiriciyseniz, bunları taslağa davet edebilir ve yorum yapmalarına veya değişiklik istemelerine izin verebilirsiniz.

Bir metin yazarıyla çalışıyorsanız, yer tutucuları bıraktığınız boşlukları doldurmaya davet edebilirsiniz. Ya da belki bir işteyseniz ve sadece birkaç meslektaşınızdan geri bildirim almak istiyorsanız – bu birçok şekilde işe yarayabilir.

Otomatik yanıtlayanlar

Wix Otomasyonu

Son zamanlarda Facebook mesajlaşmasını kullandıysanız, birçok işletmenin kullanıcılardan gelen mesajlara yanıt vermek için sohbet botları kullandığını fark etmiş olabilirsiniz. Bazı web siteleri bunu canlı sohbet hizmetleri biçiminde de sunar.

Wix ile sitenizi ‘otomatikleştirme’ seçenekleriniz de var! Bu birkaç şekilde olabilir. Örneğin, bir ziyaretçi size web sitenizden bir e-posta gönderirse, Wix’i bu ziyaretçiye hemen bir onay gönderilecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

Yine, bu da sahip olması harika bir iş dostu özellik.

7. Çok Yardım Ve Destek

Her zaman olduğu gibi, herhangi bir hizmetin özü, size verilen müşteri desteği ve yardım düzeyidir. Bunda gerçekten şapkamı Wix’e götürmeliyim. Ne yaptığımdan bağımsız olarak, ya yardım etmek için bir bilgi bankası girişi, hatta bazen bir video eğitimi olduğunu fark ettim.!

Sadece teknik konularda değil, HT HTTPS nasıl etkinleştirilir ’gibi, ama dikkat çekici olan somut olmayan şeylerdir. Örneğin, Wix SEO Temelleri hakkındaki bu video gibi, izleyebileceğiniz Wix’ten “katma değer” videoları olarak adlandırmak istediğim çok sayıda video var.

Temel, belki, ama her biraz yardımcı olur!

Wix Hakkında Neler Sevmedik

1. Şablonlar Değiştirilemez

Bu benim nit-pick’im olabilir, ancak içeriği bir şablondan diğerine aktaramamanın biraz can sıkıcı olduğunu düşünüyorum. Bunun Microsoft Powerpoint değil, bir site oluşturucu olduğunu anlıyorum, ancak birkaç arka planda nasıl göründüğünü görmeme izin vermek güzel olurdu.

Dikkatli bir kelime dışında burada ciddi bir şey yok – Şablonunuzu dikkatlice seçin! Fikrinizi daha sonra değiştirirseniz, orijinalinizde oluşturduğunuz tüm içeriği manuel olarak kaydırmanız gerekir!

2. Ücretsiz Plan Kuvvetleri Wix Markalaşma

Bu nokta, bazılarının hayattaki hiçbir şey hakkında özgür olmasının ne demek olduğunu kanıtlayabilir, ancak Wix’i seçip serbest planında kalmaya karar verenler için – bir yakalama var. Wix’te barındırılan ücretsiz siteler Wix markasını taşımak zorunda kalıyor.

Çok iğrenç bir şey değil, ancak maalesef açıktır, çünkü web sitenizin başlığından önce bile sayfanın üstünde doğru bir şekilde görünmektedir..

Wix Markası

3. İzleme ve Analytics Ücretli Bir Plan Gerektirir

Web sitesi sahipleri genellikle sitelerinin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek ister ve bunu yapmanın en iyi yolu Google Analytics veya diğer birkaç benzer araçtır. Ne yazık ki, bunları Wix ile kullanmak için planınızı yükseltmeniz gerekiyor.

Bu bir freebie olarak gelmez ve zaman zaman inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir, çünkü bir Google API bağlantısı kadar basit bir şeydir!

4. Siteniz Devredilemez

İlgili olarak, bu Wix’i kullanmanın en büyük dezavantajı ve bana… tescilli teknoloji konusundaki hoşnutsuzluğumu hatırlatıyor. Wix’in insanların kendi teknolojileriyle oluşturulan web sitelerini dışa aktarmalarını istemediğinden emin olduğum halde, birçok insan için büyük bir sorun yaratıyor.

Örneğin, bir işletme sahibi olduğunuzu ve Wix’in herhangi bir nedenle destekleyebileceği yetenekleri geliştirdiğinizi varsayalım. Bu, web sitenizi yeniden oluşturmak ve Wix’ten aktarmak için ciddi para ödemeniz gerektiği anlamına gelir!

Eminim bunu açıklamak zorunda değilim, ama temelde Wix için oturum açarsanız, sizi ömür boyu sürdüler.

5. Premium Planlar Yalnızca Tek Sitede

Aylık prim ücreti ödemenizin tüm siteleriniz için Wix’e sınırsız erişime izin vereceğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Premium özellikler aktarılamaz, yani bir site için satın alırsınız ve orada kalır!

İstediğiniz tek şey Google Analytics’i bağlamak olsaydı ne olacağını düşündüm mü? Çiğnemek için başka bir şey.

Wix’in Planı

eCommerceConnect Etki Alanı

KÜÇÜK İŞLETMECİLİK TEMEL İÇİN EN İYİ
BandwidthUnlimited1GB
Storage20GB500MB
Alan adınızı bağlayın Evet
Wix reklam başlığı Hayır
Form Oluşturucu Uygulaması (48 $) EvetHayır
Site Güçlendirici Uygulaması (60 $) Evet
$ 16.50 Maliyet / ay $ 4.50 / ay

Ücretsiz planın dışında beş ücretli plan sürümü ile Wix’in herkes için uygun olduğu görülüyor. Yine de büyük bir şirketseniz ve önemli bir şeye ihtiyacınız varsa, üst düzey plana satın almadan önce ince baskıya yakından bakmanızı öneririm.

Gerçekten anlayamadığım şey, Wix’in ücretsiz olarak dahil olduğu tüm ücretler ve özellikler için, bir web barındırma gibi kendini fiyatlandırmaya çalışıyor – depolama alanı, bant genişliği vb..

Karar: Wix İyi Bir Alım mı??

Bu noktaya geldiğinizde, belki de Wix’i bir site üreticisi olarak Wix’in oldukça iyi olduğunu hissediyorum. Birincil işlevinde birçok doğru onay kutusunu işaretler (mobil site editörü büyük bir dokunuş) ve siteleri hızlı bir şekilde geliştirmek için kullanmak mümkündür.

Bunun da ötesinde, ekstra özellikler ve pazarlama araçları ile büyük bir katma değer var. Bu, yeni site sahiplerinin çok fazla teknik bilgi veya ek kaynaklarla uğraşmaksızın sitelerinin erişimini daha da genişletmelerini sağlayacak bir şeydir.

Ancak, bu site oluşturucu ile tereddüt etmeden tavsiye etmemi engelleyen birkaç büyük uyarı var. İlk olarak, sitenizi taşıyamayacağınız için Wix’e takılı kalmanız büyük bir engel. Bu, uzun vadeli sonuçları olan ve yeni (hatta deneyimli!) Site sahiplerinin yargılaması kolay olmayan bir şeydir.

İkincisi, tüm bu ekstra özelliklerin iyi olduğunu itiraf ederken, ne yaptığını bilen biri için – dik fiyatlarla Wix’e satın alıyorsunuz. Örneğin, aylık 4,50 ABD doları olarak en düşük planlarını ele alın – Wix’in sunduğundan çok daha fazla kaynak barındıran web barındırma için ödeyeceğiniz tutar.

Artıları ve eksileri listesinde ilerledikçe, Wix’in kısa vadeli bir kazanç – uzun vadeli ağrı çözümü olduğu biraz daha açık hale geliyor. Tabii ki bu bazı insanlar için önemli değil, ancak düşüncelerim, örneğin, kendi kendini barındıran WordPress hakkında bilgi edinmek için biraz çaba harcamak istiyorsanız, iki kat (ve muhtemelen daha fazla ) uzun vadede.

Ana Özellikler

 • ✓ Yüksek hız
 • ✓ Kolay Sürükleme & bırakma arayüzü
 • ✓ SEO araçları dahil
 • ✓ Kapsamlı uygulama pazarı
 • ✓ Mobil özelleştirme
 • ✓ Fantastik bilgi bankası

Şunlar için önerilir

 • • Bireysel web siteleri
 • • Küçük işletme sahipleri
 • • Temel e-Ticaret siteleri
 • • DIY web sitesi sahipleri

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me