Jak stworzyć blog – 5 łatwych kroków do założenia bloga w 2020 roku

Wszystkie fajne dzieci, które znasz, tworzą blogi, blogują i zarabiają na tym całkiem niezłą gotówkę. Dlaczego nie wziąć udziału w grze i mieć kawałek tego słodko-słodkiego bloga, prawda?


Rzecz w tym, że jeśli jesteś na tej stronie i czytasz ten utwór, prawdopodobnie nie wiesz, jak założyć blog.

Cóż, masz szczęście, przyjacielu, ponieważ jesteśmy na tyle uprzejmi, aby wziąć wolne od naszych napiętych harmonogramów, aby napisać ten przewodnik, abyś mógł założyć własnego bloga w mgnieniu oka!

Wierz lub nie, tworzenie bloga nie jest ani trudne, ani nie potrzebujesz dużej wiedzy technicznej. W przypadku części wymagających technicznej wiedzy poprowadzimy Cię przez nie, abyś poczuł się bezpieczniej.

Co to jest blog?

A może mówimy o tym, czym dokładnie jest blog?

Blog to właściwie kolejna strona internetowa, która koncentruje się na treściach pisanych, zwykle prezentowanych w mniej formalny sposób.

Kiedy blogowanie stało się po raz pierwszy, ludzie używali go głównie jako dziennika online, zapisując swoje przemyślenia, aby świat mógł je przeczytać.

Dzisiaj blogosfera ewoluowała, tworząc wiele podkategorii, takich jak blogerzy fitness, fotoblogerzy, blogerzy mumia… jeśli możesz to myśleć, najprawdopodobniej jest bloger.

Dlaczego ludzie zakładają blogi?

Ludzie mają wiele motywacji, aby założyć własne blogi.

Niektórzy chcą ćwiczyć umiejętności pisania. Niektórzy uważają, że to katharsis, kiedy wyrażają się online. Niektórzy po prostu pasjonują się wybraną niszą.

Nie mogę mówić za wszystkich, ale jednym z czynników motywujących, który przyciąga większość ludzi do pięknego świata blogów, jest możliwość zarabiania na ich blogach.

Ponieważ blogerzy piszą o swoich osobistych doświadczeniach, mają bardzo osobisty związek ze swoimi czytelnikami, połączenie, które znane marki są skłonne zapłacić tylko po to, aby blogger poparł ich produkt (oczywiście pod warunkiem, że blogger ma przyzwoite poparcie).

Niezależnie od tego, jakie motywacje musisz założyć na swoim blogu, najważniejsze jest to, że blogowanie to jedno niesamowite hobby, a jeśli zrobisz to dobrze, możesz z tego bardzo dobrze żyć.

Uwaga

Wygląda na to, że wiele osób ma błędne przekonanie, że musisz być dobrym pisarzem, aby założyć blog. Dobre umiejętności pisania mogą pomóc w bardziej profesjonalnym prezentowaniu Twojego bloga, ale treść Twojego bloga się sprzedaje. Zawsze możesz poprawić swoje posty na blogu później. Jeśli chcesz poprawić pisanie, zapoznaj się z tym przewodnikiem.

Jak utworzyć blog – 5 kroków do rozpoczęcia blogowania

Krok 1: Wybierz niszę

Ten ekscytujący pierwszy krok do założenia bloga wpłynie na sposób prowadzenia bloga przez resztę kariery blogowej, więc jest to prosty, ale bardzo ważny krok: musisz zdecydować się na swoją niszę.

Czy zamierzasz zostać blogerem fotograficznym? Wolisz blogować o swoich podróżach? Może interesujesz się technologią. Może jedzenie to twój dżem.

Niezależnie od twoich pasji i zainteresowań, wybrana nisza pomoże w przyszłości wytyczyć ścieżki do blogowania. Nie jest to trudna i szybka zasada (niektórzy blogerzy konsekwentnie przechodzą na różne tematy z wielkim sukcesem), ale jest to przewodnik, który pomaga utrzymać skupienie i trafność bloga.

Wybierz swoją niszę. Wybierz imię. Niech to będzie proste i krótkie.

Krok 2: Wybierz platformę blogową

Istnieje wiele bezpłatnych platform blogowych, z których można wybierać, takich jak Wix, Blogger, Tumblr i WordPress, aby wymienić tylko kilka.

Naszą platformą wyboru byłaby WordPress, ponieważ jest to jedna z najpotężniejszych platform blogowych, która obecnie obsługuje 33,9% stron internetowych.

33,9% strona korzysta z WordPress

Źródło: w3techs.com

Jest również przyjazny dla SEO, bardzo łatwy w użyciu i ma wiele wtyczek, co zapewnia dodatkową funkcjonalność na stole bez potrzeby posiadania dużej wiedzy technicznej.

Możesz również uzyskać swój hosting i nazwę domeny bezpośrednio z WordPress.com całkowicie za darmo, ale jak moja droga babcia mawiała: „dobre rzeczy nie są tanie, tanie rzeczy nie przychodzą dobrze”.

Krok 3: Uzyskanie nazwy domeny i hosting

Aby rozwinąć to, co powiedziałem w poprzednim punkcie, WordPress.com jest absolutnie fenomenalny, ale ich bezpłatny hosting i nazwa domeny ma wiele ograniczeń.

 1. Nie masz „yourname.com”
  Choć może to nie wydawać się wielkim problemem, oddziela amatorów od profesjonalistów. Jeśli poważnie myślisz o swoim blogu i chcesz, aby rozwijał się, będziesz chciał uzyskać własną nazwę domeny.
 2. Ograniczenia hostingu
  Darmowy WordPress.com oferuje bardzo mało miejsca na hosting (piddly 3GB). Po wypełnieniu tego miejsca musisz zapłacić za aktualizację i dalsze korzystanie z bloga.
 3. Żadne wtyczki nie są dozwolone
  Darmowa wersja nie pozwala na wtyczki, co jest smutne i łamie moje delikatne małe serce.
 4. Wszędzie reklamy
  Na tyle źle, że nie możesz zarabiać na swojej bezpłatnej witrynie wordpress.com, ale będą umieszczać reklamy wszędzie! Pamiętaj: „dobre rzeczy nie są tanie, tanie rzeczy nie przychodzą dobrze”. Umieszczenie reklam to sposób na generowanie przychodów przez WordPress.
 5. Twój blog może zostać usunięty
  Jak byś się czuł, gdybyś pracował i budował swojego bloga i obserwujących przez dobry rok, a pewnego dnia budzisz się, aby stwierdzić, że Twój blog został usunięty, ponieważ przypadkowo naruszyłeś jedno z wielu warunków korzystania z WordPress? Stało się to wcześniej i to się powtórzy. To ryzyko, którego nie jestem skłonny podjąć.

To tylko kilka problemów, które możemy wymyślić. Zawsze możesz kupić swoją nazwę domeny i hosting oddzielnie, więc nie napotkasz żadnego z tych problemów. Oto przewodnik krok po kroku, jak to zrobić.

Nazwa domeny

Istnieje wielu rejestratorów domen, takich jak GoDaddy i Namecheap, ale lubimy Namecheap, ponieważ są doskonałymi rejestratorami i wrzucą bezpłatną WhoisGuard. Pomaga to zachować swoją tożsamość w tajemnicy, na wypadek gdybyś chciał blogować anonimowo.

Proces jest dość prosty, po prostu idź tam, zarejestruj się, wybierz nazwę domeny i gotowe!

Pamiętaj, że chcesz wybrać nazwę domeny, która jest prosta i łatwa do zapamiętania. Zachowaj chwytliwość, jeśli możesz. Brak funky rozszerzeń, takich jak „.io” lub „.biz”, ustaw go na „.com”, ponieważ jest to do czego przywykła większość ludzi.

hosting

Możesz myśleć, że hosting to po prostu miejsce do przechowywania plików witryny i każdy przypadkowy hosting będzie w porządku, ale nie możesz się bardziej mylić. W rzeczywistości, jeśli chcesz, aby Twój blog odniósł sukces, lepiej do cholery upewnij się, że otrzymujesz usługę hostingową, która jest niezawodna i szybka.

Czy natknąłeś się na blogu, który ładuje się tak cholernie wolno, że po prostu nie przejmowałeś się oczekiwaniem na pojawienie się treści? Jeśli poświęcisz czas sobie, zobaczysz, że wystarczy 3 sekundy, aby poczuć, że blog jest powolny, a 5 sekund to średni czas potrzebny na odbicie.

Twój hosting ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia szybkiego i szybkiego działania bloga, abyś nie stracił czytelników z powodu niepotrzebnie długiego czasu ładowania.

Chociaż istnieje wiele usług hostingowych w okolicy (kliknij tutaj, aby zobaczyć naszą listę najlepszych hostów internetowych), ale zalecamy wybranie niezawodnej międzynarodowej marki hostingowej, takiej jak SiteGround, do prowadzenia Twojego bloga.

Oczywiście mogą być dostępne tańsze opcje, ale czas działania SiteGround, niezawodna obsługa klienta, lista korzyści i niesamowicie szybki czas reakcji serwera są absolutnie genialne. W rzeczywistości ufamy im tak bardzo, że udostępniamy im tę witrynę!

Założenie konta i założenie bloga w SiteGround jest w rzeczywistości dość proste. Oto, co musisz zrobić:

 1. Idź do www.siteground.com, aby wybrać swój plan hostingowy.
 2. Kliknij „Rozpocznij”, aby zobaczyć, co jest dostępne
 3. Plany SiteGround

 4. Zalecamy skorzystanie z planu GrowBig (5,95 USD / miesiąc), ponieważ stanowi on dobrą równowagę między ceną a korzyściami, ale w zależności od potrzeb możesz wybrać StartUp (3,95 USD / miesiąc) lub GoGeek (11,95 USD / miesiąc). Nie mieszkać tu zbyt wiele, wystarczy wybrać plan i iść z nim. W razie potrzeby możesz później uaktualnić lub obniżyć konto.
 5. Powinieneś teraz zobaczyć stronę, na której masz opcję rejestracji domeny lub korzystania z własnej. Powinieneś już mieć własną nazwę domeny, jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami w tym przewodniku, więc kliknij „Mam już domenę” i wypełnij ją w odpowiednim polu. Kliknij „Kontynuuj”.
 6. przejrzyj i uzupełnij

 7. Tutaj będziesz chciał wpisać swoje dane osobowe, takie jak adres e-mail (upewnij się, że jest ważny! To tam wyślą twoje potwierdzenie), przypisz hasło, imię, nazwisko, kraj, numer telefonu, kod pocztowy itd. Jeśli chcesz, możesz wpisać nazwę swojej firmy, ale jest to opcjonalne.
 8. wybierz domenę

 9. Przewiń nieco dalej, aby znaleźć miejsce na wypełnienie danych płatności. Wprowadź dane karty kredytowej, datę ważności karty, nazwisko posiadacza karty i kod CVV (jeśli nie wiesz, co to jest, to 3 cyfry z tyłu karty).
 10. Informacje o płatności

 11. Następnie zobaczysz sekcję informacji o zakupie. Musisz wybrać od 12 miesięcy do 36 miesięcy. Wybierz żądany abonament i okres płatności.

  Nie potrzebujesz skanera witryny SG, więc możesz go pominąć. Jeśli jednak uważasz, że potrzebujesz dodatkowych zabezpieczeń, zaznacz to pole wyboru.

  Zaznacz pola, aby potwierdzić, że zapoznałeś się z regulaminem i polityką prywatności. Jeśli wiadomości i aktualizacje są Twoim zacięciem, zaznacz to pole. Nie musisz jednak, jest to całkowicie opcjonalne.

  Kliknij „Zapłać teraz”.

 12. Informacja o zakupie

 13. Voila! Masz teraz nowe konto w SiteGround! Powinny także wysłać potwierdzenie na podany wcześniej adres e-mail. Kliknij „Przejdź do strefy klienta”.
 14. nowe konto

Instalowanie WordPress

Ta sekcja jest kontynuacją poprzedniej sekcji, ale dzielimy ją na różne części, aby ułatwić przyswajanie.

Uwaga

Jeśli utkniesz podczas KAŻDEGO z tych kroków, nie wahaj się skontaktować z nami przez e-mail lub skontaktować się z obsługą czatu na żywo w SiteGround. Są bardzo pomocni i poprowadzą Cię przez wszystko, czego potrzebujesz.

 1. Powinieneś teraz zobaczyć sekcję „Skonfiguruj swoje nowe konto hostingowe”. Wybierz „Rozpocznij nową stronę internetową”, a następnie kliknij „WordPress” w „wybierz oprogramowanie, które chcesz zainstalować”.

  Musisz teraz podać dane logowania do WordPress. Twój login WordPress będzie oddzielny od konta SiteGround, więc pamiętaj o swoich danych. Wypełnij swój adres e-mail, nazwę użytkownika, hasło, a następnie powtórz hasło, aby upewnić się, że jest prawidłowe.

  Potwierdź.

 2. skonfigurować wordpress

 3. SiteGround powinien poprosić Cię o ulepszenie konta za pomocą SG Site Scanner, ale jak wspomniano wcześniej, jest całkowicie opcjonalny. Po dokonaniu wyboru kliknij Potwierdź i zakończ konfigurację.
 4. pełna konfiguracja wordpress

 5. Po krótkim czasie ładowania powinien zostać wyświetlony ekran informujący, że Twoje konto hostingowe jest gotowe do użycia. Śmiało i kliknij „przejdź do strefy klienta”.
 6. pełne konto hostingowe

 7. Wierzcie lub nie, właśnie oficjalnie utworzyliście własny blog! Poklep się po plecach!
 8. Po uruchomieniu bloga WordPress powinieneś być z siebie dumny. Jest ładnie i czysto. Bardzo zen. Również bardzo ogólny. Według słów moich młodszych przyjaciół Twoja witryna jest obecnie „Vanilla AF”, więc zróbmy coś z tym, czy możemy?

  Krok 4: Projektowanie swojego bloga

  W tej sekcji przyjrzymy się temu, co możemy nadać Twojemu blogowi nieco większej osobowości.

  Możemy ręcznie zaprojektować i dostosować bloga, aby trafił do docelowych czytelników, ale zajmuje to dużo czasu i poważnie, w dzisiejszych czasach…

  nikt nie ma czasu na zaprojektowanie bloga

  Na szczęście WordPress ma tysiące darmowych motywów, które można w pełni dostosować, co również wygląda bardzo profesjonalnie!

  Oto, w jaki sposób uzyskujesz dostęp do motywów WordPress

  1. Zaloguj się do swojego konta WordPress. Powinien to być „www.yoursite.com/wp-admin”. Chcesz zmienić „swoją witrynę” na rzeczywisty adres URL bloga. Wprowadź nazwę użytkownika i hasło WordPress, a następnie zaloguj się.
  2. logowanie wordpress

  3. Po przejściu do pulpitu powinieneś zobaczyć pulpit WordPress, który wygląda następująco. Kliknij „zmień całkowicie motyw”.
  4. pulpit WordPress

  5. Następnie kliknij motywy WordPress.org, a znajdziesz tysiące motywów do wyboru! Jeśli nie są dla Ciebie wystarczająco dobre, przejdź do ElegantTheme, aby kupić naprawdę dobrze wyglądające motywy.
  6. Motyw WordPress

  Ważny

  Tematy są niesamowite, ale mogą być trudne. Szybkość ładowania witryny jest kluczowa dla uzyskania pozycji Twojego bloga w rankingu Google, a wybranie niezoptymalizowanych lub niereagujących motywów negatywnie wpłynie na szybkość ładowania. Pamiętaj, aby sprawdzić komentarze pod kątem negatywnych recenzji i przetestować czas reakcji motywu w sekcji podglądu. Jeśli motyw nie odpowiada już w podglądzie, najprawdopodobniej na Twoim blogu będzie powolny.

  1. Po wybraniu motywu kliknij „Podgląd na żywo”, a następnie „Aktywuj & Opublikuj ”, aby zainstalować motyw.
  2. motyw podglądu na żywo

   (Podgląd motywu na żywo)

   aktywny motyw

   (Aktywuj & opublikuj motyw)

  Twój motyw jest teraz zainstalowany, ale nadal będziesz chciał spersonalizować i dodać trochę treści, w przeciwnym razie nowy blog będzie wyglądał trochę pusto.

  Dodawanie stron do swojego bloga

  Twoje maleństwo na blogu będzie naprawdę obnażone, jeśli nie zamieścisz tam strony „o nas”, aby poinformować czytelników, czego się od ciebie spodziewać.

  1. W panelu WordPress chcesz przejść do „Stron” i kliknąć „Dodaj nowy”
  2. dodaj stronę wordpress

  3. Zostaniesz przeniesiony na stronę, na której możesz wypełnić nagłówek i akapit. Śmiało napisz „O nas” w nagłówku i napisz coś o swoim blogu w „Akapit”. Po zakończeniu kliknij „Publikuj”.
  4. dodaj tytuł strony

  Łączenie stron z menu

  Twoja strona „o nas” nie pojawi się, chyba że utworzysz w niej link do niej.

  Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu przejść do pulpitu WordPress, w wyglądzie kliknij „menu”. Twoja lista stron powinna zostać automatycznie dodana do struktury menu. Jeśli nie, po prostu zaznacz pola „Dodaj elementy menu” i kliknij „Dodaj do menu”.

  Gdy skończysz, kliknij „Utwórz menu”, a Twój blog zostanie zaktualizowany, a strony będą połączone w menu.

  menu linków

  Dodawanie postów na blogu

  Ach, chleb powszedni twojej małej witryny, to powód, dla którego tak bardzo w to zainwestowałeś. Twoje posty na blogu pomogą Ci zachować trafność, utrzymać pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google i pozycjonować Cię jako autorytet w swojej niszy. Jeśli robisz to dobrze, zarabiasz na tym!

  Ale zanim zaczniesz losowo dodawać posty w blogu do swojej witryny, skonfigurujmy ją, aby ułatwić sortowanie w przyszłości.

  1. Na pulpicie WordPress kliknij „posty” i wybierz „kategorie”. Powinieneś zobaczyć poniższy ekran. Wpisz nazwę swojej kategorii. W tym przypadku możesz po prostu nazwać to „blog”. Kliknij „dodaj nową kategorię” u dołu.
  2. dodaj kategorie

  3. Następnie w „postach” kliknij „dodaj nowy”. Powinieneś zobaczyć stronę, na której możesz wpisać tytuł i treść wpisu. Śmiało i zrób to, jeśli chcesz. Po zakończeniu poszukaj paska „kategorii” po prawej stronie ekranu i zaznacz pole „blog”.
  4. dodaj post

   Kliknij „Publikuj”, a Twój nowy post na blogu jest gotowy! Wszystko, co musisz teraz zrobić, to dodać kategorię do menu i wszystko gotowe.

  Tworzenie niestandardowych tytułów & slogany

  Jeśli chcesz, aby ludzie odkryli Twojego bloga i czytali Twoje treści, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na tę część przewodnika.

  Tytuł Twojej strony mówi ludziom, o czym jest Twój blog, a slogany pomagają w podtrzymywaniu tego, co mówią tytuły. Pomagają również wyszukiwarkom sortować i wysyłać bloga do odpowiednich wyszukiwarek.

  Aby dostosować tytuły i slogany, po prostu przejdź do pulpitu WordPress, przejdź do „Ustawienia”, a następnie „Ogólne”.

  ustawienie wordpress

  Tutaj możesz zmienić tytuł i slogan witryny na cokolwiek chcesz. Śmiało i zrób to, a następnie kliknij „Zapisz zmiany”.

  Wyłączam komentarze

  Czasami, kiedy dzielisz się osobistymi przemyśleniami na swoim blogu, nie chcesz, aby sekcja komentarzy była otwarta na ataki bezmyślnych trolli i niech zostawią komentarze śmieci.

  Możesz faktycznie całkowicie wyłączyć komentarze, aby nie dać tym trollom okazji do trollowania.

  Na pulpicie nawigacyjnym WordPress przejdź do „ustawień” i „dyskusji”. W tym miejscu odznacz „Pozwól innym użytkownikom publikować komentarze na temat nowych artykułów”.

  ustawienie komentarza

  Utwórz statyczną stronę główną

  Tak, chcesz prowadzić bloga, ale tak naprawdę nie chcesz, aby Twoja strona główna wyglądała tak!

  Potrzebna będzie statyczna strona główna, rodzaj strony głównej, na której odwiedzający mogą znaleźć się i zobaczyć wszystko, co widzą. Podobnie jak większość profesjonalnych blogów, statyczna strona główna nie zmienia się i pokaże czytelnikom to samo za każdym razem, gdy odwiedzają Twoją witrynę, dzięki czemu wygląda bardziej dopracowana.

  Jeśli tak się nie stanie, WordPress użyje twoich najnowszych postów na blogu jako strony głównej, co szczerze mówiąc wygląda na zwykłego amatora.

  Możesz utworzyć statyczną stronę główną, wykonując następujące czynności:

  1. Przejdź do pulpitu WordPress, naciśnij „Ustawienia” i „Czytanie”.
  2. Kliknij „Strona statyczna”, następnie wybierz stronę, którą chcesz ustawić jako stronę główną, a następnie „Zapisz zmiany”.
  3. ustawienie strony głównej

  Dodawanie lub usuwanie zawartości na pasku bocznym

  Niektóre osoby chcą treści na pasku bocznym. Niektórzy ludzie wolą wyglądać czystiej i rezygnować z tego. Tak czy inaczej, wszystko zależy od Ciebie.

  Dodawanie lub usuwanie zawartości z paska bocznego jest dość łatwe.

  1. Udaj się do pulpitu WordPress, przejdź do „wyglądów” i kliknij „widżety”.
  2. Tutaj zobaczysz listę dostępnych widżetów i pasek boczny Blog. Wszystko, co musisz zrobić, to przeciągnąć i upuścić widżety, które chcesz na pasku bocznym, lub po prostu usunąć widżety, których tam nie chcesz.
  3. ustawienie paska bocznego

  Krok 5: Korzystanie z wtyczek

  Wtedy, kiedy chcieliśmy zoptymalizować nasze blogi, dodać funkcje lub stworzyć nowe funkcje, musieliśmy to zrobić ręcznie (co jest zarówno czasochłonne, jak i bolesne w tyłku).

  Obecnie wszystko to i więcej możesz zrobić za pomocą kilku kliknięć, dzięki wtyczkom!

  Możesz w zasadzie dodać wszystko, co chcesz, do swojej witryny. Zamień go w sklep internetowy lub portfolio galerii. Jeśli możesz to pomyśleć, prawdopodobnie jest do tego wtyczka!

  To, co musisz zrobić, aby zainstalować wtyczki, znajduje się pod pulpitem WordPress, kliknij „Wtyczki” i „dodaj nowe”. Stamtąd wystarczy przejrzeć kartę popularnych lub rekomendacji wtyczek, które odpowiadają Twoim potrzebom, i gotowe!

  dodaj wtyczkę

  Istnieje nieskończona lista wtyczek do wyboru, ale pamiętaj, że niektóre wtyczki mogą spowolnić twój blog. Poszukaj trochę wtyczek, a Twój blog będzie działał jak sen.

  Oto niektóre z naszych ulubionych wtyczek:

  • Yoast SEO
   Pomaga uczynić twojego bloga bardziej przyjaznym dla SEO
  • Swift Performance Lite
   Pomaga skrócić czas buforowania WordPressa, co przyspiesza ładowanie bloga!
  • Google Analytics przez ExactMetrics
   Ten pomaga śledzić liczbę odwiedzających twój blog. Bardzo przydatny w pomaganiu w ustalaniu punktów odniesienia!

  Jesteś teraz blogerem!

  Gratulacje przypadkowa osoba w blogosferze, udało Ci się zbudować własnego bloga! Pomogliśmy, ale ciężkie podnoszenie wykonałeś sam, więc naprawdę powinieneś poklepać się po plecach!

  Zanim przejdziesz, oto krótkie przypomnienie na temat czynności, które musisz zrobić, aby zbudować swojego bloga.

  1. Zarejestruj domenę i wybierz usługę hostingową
   • Wybór odpowiedniej firmy hostingowej
   • Wybór nazwy domeny
  2. Tworzenie bloga
   • Instalowanie WordPress jako platformy
  3. Projektowanie swojego bloga
   • Wybór odpowiedniego motywu
   • Instalowanie motywu
  4. Dodawanie treści
   • Dodawanie postów, menu i edycja stron
   • Dostosowywanie i dostosowywanie
   • Instalowanie wtyczek

  Kontynuuj dostosowywanie!

  Pamiętaj, że WordPress jest wysoce konfigurowalny. Za pomocą WordPress możesz naprawdę stworzyć dowolny blog, więc eksperymentuj i dostosowuj, aż będziesz w 100% zadowolony z tego, co masz! Jak zawsze, napisz do nas na wszelkie pytania.

  Kim Martin Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map