IPVanish ve ExpressVPN karşılaştırması: Hız / Günlükler / Torrentler

IPVanish ve ExpressVPN Karşılaştırması 2018

IPVanish ve ExpressVPN her ikisi de dünyadaki en hızlı VPN olduğunu iddia ediyor. Ama hangi VPN güç merkezinin gerçekten bunu kanıtlamak için hız testleri var??


Torrent kullanıcıları için en önemli özelliklerde IPVanish ve ExpressVPN’i karşılaştırdık.

Karşılaştırdık:

 • Yazılım
 • Gizlilik / Kayıt Politikası
 • hız
 • ve tabii ki fiyat. Herkesin iyi, ucuz bir VPN sevdiğini biliyoruz.

IPVanish ve ExpressVPN: Özet

IPVanish

Resim

İnternet sitesi: IPVanish.com
gözden geçirmek: IPVanish 2016 İncelemesi w

/ speedtests

 • ABD merkezli
 • Günlük Yok. Dönemi. (
  VPN günlükleri hakkında bilgi edinin
  )
 • Proxy Dahil Değil
 • 256 bit Şifreleme (özelleştirilebilir)
 • Kill-switch Dahil (IP sızıntılarını önleme)
 • Tüm sunucularda torrentlere izin verildi
 • Aylık Fiyat: 10,00 $
 • En iyi teklif: $ 6.49 / ay&# 65279;&# 65279; (1 yıllık plan)

ExpressVPN

Resim

İnternet sitesi:Expressvpn.com
Gözden geçirmek: Çok yakında…

 • İngiliz Virgin Adaları merkezli
 • Etkinlik kaydı yok. Bazı bağlantı günlükleri (IP günlükleri yok)
 • Proxy dahil değil
 • 256 bit Şifreleme
 • Kill-Switch Dahil
 • Belirli sunuculardaki torrentler
 • Aylık Fiyat: $ 12.95
 • En iyi teklif: 8,32 $ / ay (1 yıllık plan)
Favori IPVanish Özellikleri
IPVanish son derece hızlı. Bu sitede test ettiğimiz diğer tüm VPN’lerden daha hızlı. Yüksek bant genişliği bağlantınız varsa (20 Mbps +) en azından IPVanish’i denemelisiniz.

Yeni V3 Yazılımları (Windows, Mac, iOS, Android) Stealth modu, Split Tunneling, Kill-switch ve ‘Smart’ sunucu seçimi gibi tonlarca yeni özellik içeriyor.

IPVanish ayrıca ‘Sıfır Günlük’ Garantisi ile üst düzey gizlilik sunar.
Günlüğe kaydetmeyen tüm VPN’lerimize göz atın

Favori ExpressVPN Özelliklerimiz:
ExpressVPN premium bir VPN hizmetidir (premium fiyatlandırmalı).

oku: ExpressVPN torrent kılavuzumuz

ExpressVPN, güzel bir kullanıcı arayüzü ve özelleştirilebilir ‘Favori Sunucular’ listesi gibi yenilikçi özelliklere sahip olan yazılım söz konusu olduğunda gerçekten kalabalığın arasından sıyrılıyor.

ExpressVPN’in nispeten yüksek fiyatı, kullanıcı başına daha fazla sunucu bant genişliği sağlayabilecekleri anlamına gelir, bu nedenle hızlar mükemmel.

Karşılaştırma Konuları

ExpressVPN ve IPVanish’i aşağıdaki konuların her birinde karşılaştıracağız. Bu karşılaştırmanın herhangi bir bölümüne atlamak için bağlantıyı tıklayın.

 1. Güvenlik
 2. Gizlilik / Kayıt Politikası
 3. Yazılım özellikleri
 4. hız
 5. Torrent dostu ve Torrent özellikleri
 6. Fiyatlandırma
 7. Geri ödeme politikası

Güvenlik

Şifreleme

IPVanish ve ExpressVPN her ikisi de 256 bit şifreleme sunar (endüstri yüksek güvenlik standardı).

Her iki sağlayıcı da Mükemmel İletme Gizliliğini uygular, yani her VPN oturumu benzersiz bir şifreleme anahtarı kullanır (iyi).

IPVanish’in yazılımı size 3 VPN protokolü (OpenVPN, PPTP ve L2TP) seçeneği sunar. Yazılım seçeneklerinde ‘Scramble’ modunu etkinleştirirseniz bir ‘Stealth’ protokolü de eklerler.

ExpressVPN, yukarıda belirtilen 3’e ek olarak SSTP protokolünü ekler (toplam 4 protokol). SSTP, VPN engelleyen güvenlik duvarlarından geçmek için bir ‘Gizli’ protokol olarak da çalışabilir.

IP Yazılımlarında güvenlik ayarlarını değiştirin. DNS sızıntı korumasını ve kill-switch'i içerir.

IPVanish size 3 VPN protokolü seçeneği ve DNS sızıntısı koruması ve IP sızıntılarını önlemek için bir kill anahtarı gibi güvenlik özellikleri sunar

Diğer Güvenlik Özellikleri
IPVanish ve ExpressVPN’in her ikisi de, yanlışlıkla VPN bağlantısı kesilirse IP adresinizin genel olarak sızmasını önleyen bir kill-switch seçeneği içerir. Ayrıca, internet sağlayıcınızın web geçmişinizi izlemek için bir Windows güvenlik açığı kullanmasını engelleyen DNS sızıntı koruması da içerir..

Güvenlik Özeti:
IPVanish ve ExpressVPN güvenlik açısından oldukça eşittir, ancak özel ‘Stealth Mode’ seçenekleri (VPN trafiğini engellemeye çalışabilecek ağ güvenlik duvarlarını elde etmenizi sağlar) sayesinde ExpressVPN’e hafif bir kenar vereceğiz..
KAZANAN: IPVanish
Bir VPN günlük kaydı politikası, bir sağlayıcı seçerken en çok göz ardı edilen faktörlerden biridir. Ayrıca, torrent’i torrent için kullanacaksanız, muhtemelen en önemli şey. Her zaman IP adresinizi asla kaydetmeyen ve tüm meta veri günlüklerini 24 saat içinde yok eden bir VPN seçmenizi öneririz.

Önerilen Kaynaklar: Torrentlere / p2p’ye izin veren ve hiçbir kayıt tutmayan VPN’ler.

Gizlilik / Günlüğü

IPVanish: Gizlilik

IPVanish, 2014’ten beri bir ‘Sıfır Günlük’ VPN hizmetidir. Ekibine (ve Gizlilik Politikasına) göre IPVanish herhangi bir günlük tutmaz. Bu, bir VPN sağlayıcısından alabileceğiniz en yüksek gizlilik seviyesidir..

IPVanish, veri saklama yasalarının VPN sağlayıcıları için geçerli olmadığı ABD’de bulunduğundan logless bir politika uygulayabilir..

İsterseniz Bitcoin ile anonim olarak da ödeme yapabilirsiniz.

ExpressVPN: Gizlilik

ExpressVPN, günlük tutma politikaları söz konusu olduğunda PIA ile aynı düzeyde gizlilik sunmaz. Herhangi bir VPN etkinliğini (ziyaret ettiğiniz web siteleri, indirilen dosyalar vb.) Günlüğe kaydetmezler ancak günlük oturumu meta verilerini (aktarılan KB verileri, kullanılan VPN sunucusu, bağlantı süresi) kaydederler. neyse ki, ExpressVPN, IP adresinizi bağlantı günlüklerine dahil etmez (1 Ocak 2016 itibariyle).

Anonim olarak ödeme yapmak istiyorsanız Bitcoin ödemeleri kabul edilir.

Gizlilik / Kayıt Özeti

ExpressVPN IP adresinizi kaydetmese de, hala gerçek bir ‘günlük yok’ VPN sağlayıcısı değildir. IPVanish’in log-free servisi gizliliğinizi daha yüksek bir seviyeye taşıyabilir
KAZANAN: IPVanish

Yazılım özellikleri

Hem IPVanish hem de ExpressVPN gerçekten mükemmel bir yazılıma sahiptir. En iyi 5 veya 6 sağlayıcısının diğerlerinden daha popüler olmasının bir nedeni var. Yazılım, performans ve kullanıcı deneyimi ile çok fazla ilgisi var..

IPVanish Yazılımı

IPVanish’in yazılımı muhteşem ve işlevseldir. Sürekli olarak azgelişmiş ve birkaç ayda bir yeni özellikler ekleniyor. Şu anda IPVanish yazılımlarının V3’ünde.

Sunucu Seçimi

IPVanish bir sunucu seçmeyi hızlı ve kolay hale getirir. Tüm sunucularını şurada görebilirsiniz: Liste görünümü veya Harita Görünümü. Tüm sunucuları liste görünümündeyken ping komutu ile sıralayabilir ve ‘filtre’ işlevini kullanarak istediğiniz herhangi bir sunucu konumunu kolayca arayabilirsiniz.

IPVanish yazılımı: harita sunucusu seçim aracı

IPvanish’te ‘Harita’ sunucu seçim aracı

Diğer IPVanish yazılım özellikleri

IPVanish, son 12 ay içinde bir dizi faydalı özellik ekledi. İşte favorilerimiz:

 • VPN Protokolünüzü seçin: OpenVPN (TCP / UDP), L2TP veya PPTP’yi seçebilirsiniz. Çoğu kullanıcı için OpenVPN (UDP) en iyi ve en hızlı seçenek olacaktır.
 • Scramble: Bu IPVanish’in ‘Stealth’ VPN protokolüdür. Ağınız VPN bağlantılarını engelliyorsa, bu araç VPN verilerinizi normal SSL web trafiği olarak gizleyebilir ve bu da engellemeyi neredeyse imkansız hale getirir.
 • IP Adresini Döndür: Her ‘X’ dakikada bir otomatik olarak yeni bir IP adresi almayı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, torrent kullanırken bunu yapmanızı önermiyoruz, çünkü IPvanish’in IP’ler arasında kısa bir süre için bağlantı kesilmesi gerekiyor.

ExpressVPN Yazılımı

ExpressVPN’in yazılımı hafif, hızlı ve güçlüdür. Hızlı ve kolay erişim için sık kullandığınız sunucu konumlarını özel bir listeye eklemenizi sağlayan ‘Favori sunucular’ işlevini özellikle seviyoruz.

ExpressVPN, DNS sızıntısı ve bağlantı kesme sızıntısı koruması (kill-switch kullanarak) yerleşik en önemli IP sızıntı koruma araçlarına sahiptir..

İşte bazı ExpressVPNs en iyi yazılım özelliklerine daha yakından bir bakış:

Konum Seçici / Favori Sunucular

Tercih ettiğiniz sunucu konumunu seçmek hızlı ve kolaydır. Yazılımda birden fazla sıralanabilir sunucu listesi var.

Sunucuları Ad, Konum’a göre sıralayabilir veya ‘Favori Sunucular’ listesine eklemek için belirli sunucuları seçebilirsiniz.

ExpressVPN ayrıca hızlı bir şekilde yeniden bağlanmak istiyorsanız size en son kullanılan sunucuları gösterir.

Favori Sunucular
‘Sık Kullanılanlar’ listenize herhangi bir sunucu eklemek için, o sunucu konumunun yanındaki yıldızı tıklayın.

Yıldız sarı olduğunda, sunucu, sol üst köşede kırmızı ile işaretlenmiş ‘Yıldız’ sekmesini tıklatarak erişilen favori sunucular listenizde görünür..

ExpressVPN yazılım sunucuları görünümü

ExpressVPN Sunucuları

VPN Protokolü Seçenekleri

ExpressVPN’in yazılımı mevcut 5 VPN protokolü arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlar.

Ayrıca seçebilirsiniz ‘Protokolü Otomatik Olarak Seç’ amaçladığınız sunucu konumuna ve mevcut ağ koşullarınıza bağlı olarak sizin için en iyi seçeneği akıllıca seçecektir.

Çoğu kullanıcı için UDP – OpenVPN hız / güvenliğin en iyi karışımı olacaktır. UDP, video akışı, torrentler / p2p ve Skype gibi yüksek bant genişliği etkinlikleri için mükemmel bir protokoldür.

TCP’yi yalnızca web tarayıcınız üzerinden indiriyorsanız (TCP tüm veri paketlerinin alındığını doğrular) çünkü büyük dosya aktarımınızın ortada başarısız olmasını önlemeye yardımcı olur.

ExpressVPN protokolleri

OpenVPN, PPTP, SSTP, L2TP veya ‘Otomatik’i seçin

Kim daha iyi yazılıma sahip?

Bu nispeten yakın bir çağrıydı ve hem IPvanish hem de Express, bir VPN istemcisinden gerçekten görmek istediğimiz özelliklerin çoğunu sunuyor. Ancak aralarında birkaç farklılık vardı..

Expressvpn: (sevdiğim) ‘favori sunucular’ özelliğine sahiptir. Müşterileri hafif ve hızlıdır ve ekran gayrimenkulünü çok fazla almaz.

IPVanish: IPvanish masaüstü istemcisi biraz büyük, ancak özelliklerle doludur. Akıllı sunucu seçimi, harita görünümü, gizleme / gizleme modu, bölünmüş tünelleme ve 3 yollu ip sızıntı korumasına sahiptir.

Sonunda, IPVanish’in daha uzun özellik listesi çıktı. Yazılımlarının en son sürümü (kill-switch ekleniyor & stealth protokolü) onları gerçekten zorladı.

Kazanan: IPVANISH

IPVanish ve ExpressVPN: Hızlar & Hız testi

Hız, özellikle yüksek hızlı torrent indirmeleri için kullanmak istiyorsanız, bir VPN hizmeti seçmek için en önemli kriterlerden biridir. Aslında, daha önemli olduğunu düşündüğümüz tek şey IPVanish gibi bir ‘Zero-Log’ VPN sağlayıcısı seçtiğinizden emin olmaktır.

Hem IPVanish hem de ExpressVPN, yüksek hızlarla ünlüdür. ExpressVPN web sitelerinde bile en hızlı VPN olduğunu iddia ediyor. Gerçek dünya hız testimizde nasıl karşılaştırdıklarını görelim…

IPVanish Hız Testi

IPVanish hızı İngiltere

IPVanish Hız Testi (Londra, İngiltere)

IPVanish speedtest, Kanada sunucusu

IPVanish Hız Testi (Montreal, Kanada)

ExpressVPN Hızı

ExpressVPN Hız Testi (Londra, İngiltere)

ExpressVPN Hız Testi (Londra, İngiltere)

ExpressVPN Hız Testi (Hollanda)

ExpressVPN Hız Testi (Hollanda)

Hız Testi Analizi / Kararı:
ExpressVPN çok saygın hızlar getirdi (uluslararası sunucularda 50 Mbps oldukça saygın), ancak IPVanish’in deneyimimizde genel olarak daha hızlı bir ağı var.

IPVanish’in haksız hız avantajı var, çünkü ana şirketleri dünyanın en büyük CDN (veri omurgası) sağlayıcılarından biri.

KAZANAN: IPVanish (ancak ExpressVPN ortalamanın çok üzerindedir)

Torrent Dostu / Torrent Özellikleri

Bir VPN satın almanın birincil sebebi, torrentleri anonim olarak indirmekse, bu bölüm son derece önemlidir. Değilse, atlamaktan çekinmeyin.

Bu bölümde, her bir sağlayıcının bittorrent kullanıcılarına karşı tutumuna bakacağız. Ayrıca, her hizmetin torrent / p2p indiricileri için ekstra değer sağlayan yararlı özelliklerini (varsa) inceleyeceğiz.

IPVanish Torrent Dostu: 9/10

IPVanish, 2014’te VPN sağlayıcılarını ilk sıraladığımızda torrent dostu olması için başlangıçta 7/10 puan aldı, ancak o zamandan beri bir dizi önemli değişiklik yaptılar. Artık dünya çapında torrent kullanıcıları için daha iyi VPN seçeneklerinden biri.

IPVanish Torrent Politikası

SSS’lerinde belirtildiği gibi (aşağıdaki ekran görüntüsü) IPvanish, VPN ağlarında torrentlere / p2p’ye gerçekten izin verdiklerini belirtti. Tüm VPN sağlayıcılarında olduğu gibi, kullanımınız şartlarına tabidir & web sitelerinde bulunabilecek kabul edilebilir kullanım koşulları.

IPVanish torrent / p2p politikası

IPVanish torrent politikası

IPVanish Torrent ile ilgili özellikler:

Torrentleri sık sık indiriyorsanız, birçok VPN sağlayıcısının sunduğundan daha spesifik bir özellik setine ihtiyacınız olabilir. Neyse ki, IPVanish neredeyse istediğiniz en önemli gizlilik / güvenlik özelliklerine sahiptir (şu anda geliştirilmekte olan bir çift ile).

İşte torrent kullanıcıları için IPvanish’in en iyi özellikleri:

 • ‘Sıfır Günlük’ Politikası: Her zaman günlüğe kaydedilmeyen bir VPN seçmenizi öneririz. IPVanish bu kriterleri karşılar.
 • Öldür-Switch: VPN bağlantısı kesilirse IP adresinizin sızmasını istemezsiniz. IPVanish’in yazılımı, VPN başarısız olursa internet bağlantınızı anında durduracak bir kill anahtarına sahiptir.
 • Torrent dostu sunucu konumları: IPVanish’in İsviçre ve Hollanda da dahil olmak üzere birçok torrent dostu ülkede hızlı sunucuları var.
 • 256 bit şifreleme: Bu, mevcut en güçlü şifreleme gücüdür (yine de makul hızlar sağlar). ABD ordusu tarafından kritik iletişim için kullanılan şifreleme gücüdür. Şifreleme, ISS’nizin (internet sağlayıcısı) trafiğinizi okumasını veya hangi dosyaları indirdiğinizi görmesini engeller. Ayrıca torrentlerinizin kısılmasını önlemeye yardımcı olur.

ExpressVPN Torrent Dostu: 7/10

ExpressVPN torrent kullanıcıları için iyi bir özellik seti sağlar. 256 bit şifrelemeye (IPvanish ile aynı) ve neredeyse aynı kill anahtarına sahiptirler. Günlüğe kaydetme politikasında kısa bir süre ortaya çıktılar. ExpressVPN günlüklerinin IP adresinizi içermediğini söylese de, diğer VPN’lerin yaptığı gibi gerçek bir sıfır günlük politikası benimsemelerini tercih ediyoruz..

IPVanish ve ExpressVPN yazılım özellikleri açısından oldukça benzerdir, ancak günlük gizliliğindeki fark IPVanish’i ileriye taşır.

KAZANAN: IPVanish

Fiyatlandırma (Hangi sağlayıcı daha iyi bir anlaşmadır?)

IPVanish ve Express’in ortasında fiyatlandırılır & VPN fiyatlandırmasının yüksek sonu. Genel olarak, daha yüksek fiyatlar daha yüksek hızlarla gelme eğilimindedir (çünkü VPN sağlayıcınız kullanıcı başına sunucu maliyetlerine daha fazla dolar harcayabilir). Bu karşılaştırma bir istisna değildir ve her iki sağlayıcı da ortalamanın üzerinde hızlara sahiptir. Her ikisi için fiyatlandırma sayfaları:

IPVanish Fiyatlandırması

IPVanish fiyatlandırma planları

Aydan aya gitmeyi seçerseniz IPvanish genellikle 10 $ / ay’dır, ancak en iyi değer kesinlikle 1 yıllık aboneliktir ve ortalama 6,49 $ / ay’dır..

ExpressVPN Fiyatlandırması

ExpressVPN Fiyatlandırması

Yaklaşık 13 $ ‘dan başlayan 1 aylık planlar ile ExpressVPN kolayca en pahalı VPN sağlayıcılarından biridir. Yıllık abonelik satın almak için önemli bir indirim elde edersiniz ve bu makale sırasında ExpressVPN şu anda 3 bonus ayını ücretsiz olarak (toplam 15 ay) atıyor.

En İyi Geri Ödeme Politikası: IPVanish ve Express VPN

Geri ödeme politikası

Hem IPVanish hem de ExpressVPN% 100 memnuniyet garantisine sahiptir ve hizmetlerinden memnun değilseniz, ayrılan geri ödeme süresi içinde tam bir geri ödeme alabilirsiniz..

Express VPN Geri Ödeme Politikası – 30 Gün

ExpressVPN% 100 geri ödeme politikası, hizmetin ilk 30 günü içinde kullanıcılara abonelik fiyatlarının tam bir geri ödemesini sunar. Hizmetlerine erişilemediğini veya düzgün çalışmadığını kanıtlayabilirseniz, 30 günlük pencereden sonra geri ödemeleri bile dikkate alırlar. Bu sektör lideri bir geri ödeme politikasıdır (30 yıldan fazla bir VPN şirketi teklifini görmedim)
Hesabınızı ilk satın alma tarihinden itibaren 30 gün içinde tam bir geri ödeme ile iptal edebilirsiniz … 30 günlük satın alma penceresinin ötesindeki geri ödemeler, yalnızca ExpressVPN’in takdirine bağlı olarak, yalnızca bir abone Hizmetin kullanılabilir olmadığını gösterebilir veya döneminde kullanılabilir ve sorunu çözmek için ExpressVPN ile bağlantı kurmak için makul girişimlerde bulunuldu – ExpressVPN Hizmet Şartları

IPVanish – 7 Gün

IPVanish kullanıcılara geri ödeme talebinde bulunmaları için 7 gün süre tanıyor. Bu, geri ödeme politikası için süre kadar ortalama bir değerdir. Kullanıcılar, herhangi bir nedenle, yalnızca destekle iletişim kurarak geri ödeme talep edebilirler. Deneyimlerimize göre, geri ödemeler hızlı ve fazla uğraşmadan işlenir.

Kazanan: ExpressVPN (30 günlük garantiyi yenemezsiniz!)

Sonuç (ve tavsiyeler

Her iki VPN sağlayıcısı da sağlam hizmet ve özellikler sunarken, burada açık bir kazanan olduğunu düşünüyoruz ve IPVanish.

Bu, özellikle birincil VPN kullanımınız torrent / p2p dosya paylaşımı olacaksa doğrudur, çünkü IPVanish, gerçek bir ‘Sıfır Günlük’ politikasına sahip olanlardan sadece biridir. Ve elbette fiyat her zaman bir faktördür ve expressVPN’den yaklaşık% 20 daha ucuz.

İşte bu karşılaştırmadan elde ettiğimiz bulguların bir özeti:

IPVanish

IPVanish son derece yetenekli, torrent dostu bir VPN’dir. Torrent için en hızlı VPN şirketleri arasındalar ve 2016’da anonim torrentler için 1 numaralı seçimimizi seçtik..

Artıları:

 • Gerçek ‘Kayıt Tutmama’ politikası
 • Üçlü IP Sızıntı koruması
 • hızlı

Eksileri:

 • Gerçekten yok. IPVanish’in ExpressVPN’den biraz daha az sunucu konumu vardır, ancak 60’tan fazla ülkede hala ortalamanın çok üzerindedir.

ExpressVPN

ExpressVPN’in olağanüstü bir yazılımı vardır ve mobil VPN uygulamaları (iOS, Android) en iyilerinden bazılarıdır, bu nedenle mobil güvenlik bir öncelikse, bir göz atmaya değer. Biz sadece çok darn maliyeti olmasaydı keşke.

Artıları:

 • Harika masaüstü ve mobil VPN uygulamaları
 • Çok iyi hızlar

Eksileri:

 • Bağlantı günlüklerini tutarlar (IP adresini değil)
 • Pahalı.

Alt çizgi

Torrentler için iyi tasarlanmış, hızlı, iyi desteklenen bir VPN’e (veya yalnızca genel güvenlik / akışa) ihtiyacınız varsa, IPVanish, düşündüğünüz ilk VPN’lerden biri olmalıdır. ExpressVPN iyi bir kavga başlattı, ancak neredeyse her kategoride keskinleşti.

Ancak hala ikisi arasında bölünmüşseniz, her iki sağlayıcı tarafından sunulan% 100 geri ödeme garantilerinden yararlanın ve bunları kendiniz için test edin!

Diğer Yardımcı Makaleler & Kılavuzları

Kılavuzlar
UTorrent’i Anonim Olarak Kullan
QBittorrent’i Anonim Olarak Kullan
3 adımda anonim torrent
Güvenli torrentler için Proxy ve VPN
Torrent Şifreleme Kılavuzu
yorumlar
ExpressVPN Torrent Kılavuzu
Özel İnternet Erişimi
Torguard
Proxy.sh
IPVanish
VPN Karşılaştırmaları
PIA ve IPVanish
PIA ve Torguard
PIA ve Hidemyass
Torguard vs. BTGuard: Torrent Proxy

Bu VPN karşılaştırmasını okuduğunuz için teşekkürler :-)

IPVanish

Siteyi ziyaret et

7 günlük% 100 geri ödeme politikası

ExpressVPN

Siteyi ziyaret et

30 günlük% 100 geri ödeme politikası
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map