ProtonVPN

Contents

ProtonVPN

https://protonvpn.com/

tl; Dr.

ProtonVPN bir süredir piyasada ve şirketin güvenli e-posta hizmetleri de var. Burada bulacağınız kalite ve özellikler, hepsi de kötü olmayan karışık bir çanta – uzun vadeli bir plana kaydolmadan önce istediğinizi yapabildiğinden emin olun. Daha fazla bilgi edin.

ProtonVPN İncelemesi: 9 Artıları & ProtonVPN’in 6 Eksileri

ProtonVPN, en köklü Sanal Özel Ağ (VPN) sağlayıcısı değildir ve aslında 2014’te güvenli e-posta hizmetleri sunmaya başlamıştır..

Merkezi Cenevre, İsviçre’de bulunan şirket, kısmen ev sahibi ülkelerinin sıkı gizlilik düzenlemelerine dayanarak kullanıcılara güven veriyor.

ProtonVPN Hakkında Neler Seviyoruz

1. İsviçre merkezli

İsviçre Alplerin evi, büyük sütlü çikolata, ünlü İsviçre Çakısı ve daha pek çok şey. Bununla birlikte, mahremiyeti koruduğu kuduz vahşeti de ünlüdür. Gizlilik hakkı İsviçre Federal Anayasası kapsamında güvence altına alınmıştır (Madde 13):

“Herkesin özel ve aile yaşamlarında, evlerinde, posta ve telekomünikasyonlarında mahremiyet hakkı vardır.”

Bu, gizlilik ve güvenlik konusunda uzmanlaşmış bir şirketin merkezlerini dayandırması için ideal bir yer olmasını sağlar. ProtonVPN, Cenevre’de güvenli bir şekilde faaliyet gösterdiği bu şirketlerden biridir..

2. Güçlü Şifreleme & Protokoller

Şifreleme, tüm hizmetlerinin gizlilik ve güvenlik önceliği etrafında döndüğü için VPN servis sağlayıcılarının ayırt edici özelliklerinden biridir. Sundukları çeşitli protokoller ve şifreleme seviyeleri vardır. Bazı VPN servis sağlayıcıları, kullanıcıların istedikleri şifreleme seviyesini seçmelerine izin verir, ancak ProtonVPN tüm domuzları seçmeye ve sadece en iyiyi seçmeye karar verdi.

Yalnızca kullandığınız cihaz için mevcut olan en iyi protokolü sunar. Örneğin, Windows uygulamaları yalnızca OpenVPN’i (hem TCP hem de UDP) destekler, ancak mobil cihazlar için yalnızca IKEv2’yi kullanabilirsiniz. Şifreleme de mümkün olan en yüksek düzeye ayarlanır – AES-256.

İleti kimlik doğrulaması SHA384 ile HMAC aracılığıyla anahtar değişimi 4096 bit RSA ile gerçekleştirilir. Bu, kişisel kullanım için alabileceğiniz kadar güvenlidir.

İlgi çekici bir nokta olarak, bu ayarlar güvenlik için optimal olmakla birlikte, herkes için en iyisi olmayabilir. Farklı insanlar VPN’leri farklı amaçlar için kullanır ve protokol / şifreleme, performansı bir şekilde modüle etmek için kullanılabilecek yollardan biridir.

Örneğin, VPN’i yalnızca içerik üzerindeki coğrafi kilitleri atlamak için kullanmak istersem, muhtemelen bağlantıyı olabildiğince hızlı bir şekilde sıkıştırmak için şifrelemeyi azaltma seçeneğini istiyorum.

3. hiçbir sızıntı, hiçbir günlükleri

Testlerimin bir kısmı her zaman DNS sızıntıları ve WebRTC sızıntılarını içeren temel sızıntı testlerini içerir. ProtonVPN söyledikleri kadar güvenlidir ve değerlendirme sürecim sırasında herhangi bir sızıntı tespit edilmemiştir. Şirketin ayrıca sıkı bir kayıt tutmama politikası var.

Birçok VPN sağlayıcısı bunu belirtirken, ProtonVPN bir adım daha ileri gitti ve yetkililerden aldığı bilgi taleplerini ve bu talepler hakkında ne gibi önlemler aldığını listeleyen bir Şeffaflık Raporu oluşturdu..

Her ne kadar bilgi oldukça temel olsa da ve bize gerçekten fazla bir şey söylemese de, bu olumlu bir adımdır. Sonuçta, şirketlerin yasa konusunda özellikle VPN şirketleri ince bir çizgide dengelenmesi gerekiyor.

4. Güvenli Çekirdek Sunucuları

protonvpn güvenli çekirdek çoklu sunucular

ProtonVPN’nin ‘Güvenli Çekirdek’ konsepti, aslında, çoğu VPN sağlayıcısının basitçe ‘çoklu atlama çözümü’ olarak adlandırdığı şeydir.

  Yeni Zelanda 2023 İçin En İyi 8 VPN (Hız Test Edildi!)

Bu, ek gizlilik potansiyeli için bağlantınızın bir dizi VPN sunucusu üzerinden yönlendirildiği anlamına gelir. ProtonVPN söz konusu olduğunda, ‘Güvenli Çekirdek’ üç ülkedeki sunuculardan oluşur – İsviçre, İzlanda ve İsveç.

VPN istemcinizde ‘Güvenli Çekirdek’ seçeneğini etkinleştirirseniz, bağlantınız VPN sunucusu konumunuz olarak seçtiğiniz ülkeye gitmeden önce bu üç ülkeden biri üzerinden yönlendirilir..

5. Kabul Edilebilir Hızlar

Hız, VPN hizmetleri söz konusu olduğunda en hassas konulardan biridir ve müşteriler ve servis sağlayıcılar arasında sürekli bir tartışma vardır. Servis sağlayıcılar hızın bu kadar çok faktöre bağlı olduğunu açıklamaya çalışırken, müşteriler normalde ‘yavaş hızlardan’ şikayet ederler.

Test amacıyla, sonuçlarımı nominal değere almadan önce birkaç şeyi açıklığa kavuşturmam gerekiyor. Birincisi cihaz önemlidir – şifreleme işlem gücünü alır ve cihazınızın yetenekleri bir faktör olabilir.

İkincisi, seçilen VPN sunucusuyla olan mesafedir – seçtiğiniz bir sunucu ne kadar uzakta olursa bağlantınız o kadar yavaş olur (gecikme açısından). Bunu göz önünde bulundurarak, bu testleri Malezya’daki fiziksel bir yerden bir masaüstü bilgisayarda çalıştırıyorum.

İnternet bağlantımın temel hızı (teorik olarak) 500Mbs, ancak test sırasında sadece 300Mbps’den biraz daha azını başardım:

protonvpn hız testi malezya

Malezya’dan temel hız testi sonucu.

Bunu göz önünde bulundurarak, dünyanın stratejik yerlerindeki çeşitli diğer sunuculara bağlanırken ProtonVPN’in nasıl performans gösterdiğini görelim:

protonvpn hız testi avustralya

Avustralya’ya bağlanan hız testi sonucu.

protonvpn hız testi singapur

Singapur’a bağlanan hız testi sonucu.

protonvpn hız testi İngiltere Londra

Londra’ya bağlanan hız testi sonucu.

protonvpn hız testi ABD

ABD’ye bağlanan hız testi sonucu.

protonvpn hızlı güvenli çekirdek ABD

Secure Core (İzlanda) kullanarak ABD’ye bağlanan hız testi sonucu.

Gördüğünüz gibi, ProtonVPN tarafından sunulan hızlar çoğunlukla iyi. Bu hızların çoğu, hemen hemen her şey için yeterlidir, hatta gerekirse yüksek kaliteli 4k video akışı sağlar. VPN’de olduğunuzu fark edebileceğiniz tek zaman, büyük bir dosya indirmeye çalışıyorsanız – bu biraz zaman alabilir.

Son test sonucunda, İzlanda’daki Güvenli Çekirdek sunucularını kullanırken hem gecikmede hem de hızda belirgin bir düşüş vardı, bu beklenen bir durumdu. Ancak bu oranlarda bile tarama deneyimi çok da kötü değildi. Gizliliğinizi İnternet’te tutmak için ödemeniz gereken fiyattır.

6. 41 ülkede mevcut

Çoğu iyi VPN servis sağlayıcısında olduğu gibi, ProtonVPN’in de dünya çapında iyi bir varlığı vardır – 41 ülkede, 500’den fazla sunucuyu bulundurmaktadırlar. En fazla ülke ve sunucu olmasa da, hala iyi bir sayı.

Altyapı (hem donanım hem de bant genişliği) bir bombaya mal olur ve kullanıcı olarak, en düşük fiyatlar için çok sayıda sunucu sunduğunu iddia eden bir servis sağlayıcıdan çok şüpheci olurum. Bazıları bunu yapabilir, ama o kadar değil.

7. Akışlar Netflix & BBC iPlayer

Şahsen, bir VPN kullanmamın temel nedenlerinden biri, Netflix ABD bölge içeriğine erişmek istiyorum. Bu benim için önemli bir faktör. ProtonVPN’i Çalıştırmak Netflix ABD içeriğini çoğu zaman sorunsuz bir şekilde aktarabildim, bu yüzden onlara bu konuda bir geçiş yapacağım.

Bununla birlikte, bazı ProtonVPN sunucularının Netflix’e bağlanamadığını unutmayın. 500 tek sunucunun hepsini test edemedim, ancak şu ana kadar çalıştığım sunucuları.

Benzer şekilde, BBC’nin iPlayer’ını izlemek isteyenler için iyi çalıştığını düşünebilir.

  TIXATI'yi Anonim Olarak Kullanma (VPN + Proxy kurulumu)

8. Tor Tarayıcı’yı destekler & P2P

Ultra paranoyak için, sadece bir VPN hizmeti ile bağlantınızı güvenceden memnun değilseniz, Tor Browser’ın da bununla çalıştığını unutmayın..

Ancak, tüm ProtonVPN sunucularının Tor’u desteklemediğini unutmayın (Sunucularının listesi ve her birine izin verdikleri şeyler için burayı tıklayın).

P2P de mevcuttur, ancak benzer şekilde yalnızca belirli sunucularla sınırlıdır.

9. Değişken Fiyatlandırma

BasicPlusVisionary
Fiyat / aylık 4 $ 8 $ 24
Cihaz Sayısı2510
Güvenli Çekirdek Hayır Evet

ProtonVPN ile ilgili daha iyi şeylerden biri, müşterilerine ne ödemek istediklerini seçme şansı vermesidir. Bazı kullanıcılar daha iyi bir fiyata temel bir hizmet seviyesi ister ve bunu ProtonVPN ile alabilirsiniz. Aslında ücretsiz bir planları da var.

Ücretsiz plan hem hız hem de sunucu konumunda çok sınırlıdır, ancak sınırlı bant genişliğine sahip kullanıcıları engellemez. Ayrıca, daha fazla sunucuya erişim sağlayan diğer plan katmanlarını, desteklenen cihaz sayısını ve ekstra özellikleri de seçebilirsiniz.

VPN’lere gelince, daha düşük seviyeli planlarının, birçok servis sağlayıcısının sunmaya istekli olmadığı bir müşteri segmentine hizmet ettiğini söyleyebilirim. Daha yüksek katman planları endüstri standartları ile daha uyumludur, ancak Surfshark ve NordVPN gibi birkaç üst sağlayıcıya kıyasla pahalı olarak kabul edilebilir.

ProtonVPN Hakkında Sevmediğimiz Şeyler

1. Sınırlı Asya Bölgesi Sunucuları

ProtonVPN sunucuları 41 ülkeye yayılmış olsa da, bunlardan sadece birkaçının Asya bölgesine hizmet ettiğini fark ettim. Singapur ve Hong Kong gibi birkaç önemli yere sahip olursunuz, ancak bu bölgede ülke düzeyinde desteğe ihtiyaç duyanlar için hayal kırıklığına uğrayacaksınız..

Bu genel kullanım için kabul edilebilir olsa da, iş amaçlı yerel bir bağlantı gibi özel ihtiyaçları olan müşteriler şanssız olacak.

2. VPN Bloklarına eğilimli

Testler sırasında ProtonVPN’in denediğim çoğu VPN’den daha fazla web sitesi tarafından engellenmeye eğilimli olduğunu gördüm. Bu, VPN bağlantısını tanıyan sunucular veya CSS düzensizlikleri gibi rastgele hatalarla sonuçlanacak bazılarına açıkça engelleme şeklinde olur.

Maalesef karşılaştığım sorunlar, müşteri destek hizmetlerine başvurduktan sonra bile çözülemedi.

Bir VPN servis sağlayıcısının% 100 başarı oranında çalışmasının neredeyse imkansız olduğunu kabul etsem de, ProtonVPN ile ortaya çıkan sorunlar fark edildi – bugüne kadar kullandığım diğerlerinden çok daha fazla.

3. Biraz Hile Yapma Eğilimi

Her şirket bir çeşit pazarlama stratejisi kullanır, ancak bunu ProtonVPN’in dezavantajı olarak eklemem gerektiğinin nedeni, pazarlama hilelerinin potansiyel müşterileri bir şekilde olumsuz etkileyebilmesidir..

Örneğin, hizmetlerini tanıtmak için anahtar satış noktası olarak kullandıkları ‘Güvenli Çekirdek’ sunucularının öncüllerini ele alalım. Çekirdek İsviçre, İzlanda ve İsveç’ten oluşuyor, ancak İsveç aslında beş göz topluluğunun bir üyesi.

Bu beni biraz rahatsız ediyor ve ProtonVPN’in hiçbir kayıt tutmadıkları ve tüm sunucularını düzgün bir şekilde yapılandırdıklarından emin olmalarını sağlayacak.

Sunucularının önceki yeraltı askeri tesislerinde olması gibi diğer satış noktalarının ilginç olmasına rağmen, gizliliğiniz üzerinde çok fazla etkisi yoktur.

4. Sınırlı P2P Kullanılabilirliği

Büyük bir P2P hayranı olarak, ProtonVPN’in sahip olduğu tüm sunuculardan sadece birkaç ülkeden torrent almayı desteklediğini görmek beni çok hayal kırıklığına uğrattı; İsviçre, İsveç, Singapur ve Hollanda. Bu, Netflix ABD’yi ve torrent’i aynı anda izlemek istiyorsanız, şansınız kalmaz.

  Torguard Review - Bittorrent p2p için Anonim VPN

Tek seçeneğiniz bölünmüş tünel kullanmak ve torrent istemcinizi VPN hizmetinden muaf tutmak olacak. Bu, aşırı baskıcı telif hakkı yasalarına sahip bazı ülkelerdeki kullanıcılar için uygun bir çözüm olmayabilir.

5. Yalnızca E-posta Desteği

Web sitelerine ulaşmada zorluklarla karşılaştığımda, yalnızca ProtonVPN’in canlı desteğinin bulunmadığını bulmak için yardıma ulaşmak istedim. Ana destek yolunuz e-posta yoluyladır – ve yanıt vermek biraz zaman alır.

İlk e-postama yanıt vermemeleri (otomatik yanıtı saymama) 24 saat sürdü ve bunu takiben, her exchange’in yanıt alması yaklaşık yarım gün sürdü. Zaman gecikmesi en büyük sorun değildi, cevaplar.

Yanıtlardan aldığım temel tema şuydu: “Çok fazla sunucumuz var, eğer istediğinizi yapmazsanız, şansınızı elde edene kadar hepsini tek tek deneyin.” Kan basıncımı birkaç puan artırdığını söyleyebilirsin.

6. Yapılandırmak Zor Olabilir

Günümüzde çoğu VPN, yazılımlarını olabildiğince kolay kullanmanızı sağlar. Olduğu gibi, VPN’in doğası onları teknik olarak çok eğimli olmayanlar için büyük bir engel haline getiriyor.

Çoğunlukla, ProtonVPN çok şık bir Windows uygulaması kullanıcı arayüzüne sahiptir. Aslında, o serin eski okul yeşil neon kaplı dünya haritasını seviyorum.

Ancak, bölünmüş tünel söz konusu olduğunda, garip bir şey oluyor. Bölünmüş tünelleme, birçok sağlayıcının belirli uygulamaları ve hatta web sitelerini VPN tünelinden hariç tutmanıza izin veren bir seçenektir. Bunu yapmak için, genellikle bir uygulama veya bir web sitesi URL’si ekleyerek.

protonvpn bölünmüş tünel açma

IPv4 adresi eklensin mi? Neden sadece bir alan adını kabul etmiyorsunuz??

Bilinmeyen bir nedenden ötürü, bir web sitesini ProtonVPN uygulamasından hariç tutmak için o web sitesinin IP adresini bulmalısınız. Bunun bir örneği olarak, google.com’u VPN tünelinden hariç tutmak istediğinizi varsayalım. Bu alan adını yazmak yerine, Google’ın IP adresini (172.217.3.100 olan) bulmanız gerekir..

Dürüst olmak gerekirse, bu bana geliştirme cephesinde tembellik ve uzun yıllardır işinde olan bir şirket için basitçe affedilemez kokuyor.

Sonuç: ProtonVPN Fiyata Değer mi?

Gördüğünüz gibi, ProtonVPN için ve aklıma gelen yaklaşık aynı miktarda argüman var. Ancak, günün sonunda, hizmet için ne kullandığınıza bağlı olarak çok şey olacaktır. Örneğin, yalnızca bağlantınızı güvence altına almak, yakındaki bir VPN sunucusuna bağlanmak ve başka bir şey unutmak istiyorsanız – ProtonVPN muhtemelen sizin için iyi olacaktır.

Aynı anda birçok şeyi (sörf, torrent, akış, vb.) Yapmanıza izin verecek çok esnek bir çözüme ihtiyacınız varsa, alternatif bir sağlayıcı aramanız gerekebilir. ProtonVPN özünde gayet iyi, ancak Plus planı için kullanıcılardan ücret aldığı fiyat (Güvenli Çekirdek ve daha fazla sunucuya erişim için) – ayda 8 dolar, biraz dik.

VPN’lere ve hafif kullanıcılara yeni başlayanlar iyi olmalı, özellikle Ücretsiz veya Temel planlarıyla yaşayabilen ultra hafif kullanıcılar.

Ana Özellikler

  • ✓ Günlük Kaydı Yok
  • ✓ Öldür Anahtarı
  • ✓ Güvenli Çekirdek Sunucu
  • ✓ P2P & Netflix Desteği

Şunlar için önerilir

  • • Birinci Sınıf Güvenlik
  • • Çok Platformlu Kullanıcı
  • • ABD- & AB Tabanlı Kullanıcılar

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me