4 Arsyet Rmimet e konvertimit tuaj në tregti elektronike janë të ulta (dhe si ta rregulloni atë)

Le te jemi te sinqerte. Të fitosh shumë para nga një dyqan eCommerce nuk është e lehtë.


Ndoshta po bëni shumë përpjekje në dyqanin tuaj, por ende nuk mund të duket se po bëni një shitje.

Frshtë zhgënjyese dhe e vërteta e ashpër është kjo:

Nëse dyqani juaj eCommerce nuk shet ndonjë produkt, jo vetëm që ju mungoni në fitime – me siguri po humbni para pasi të faktoni në kostot e produktit / materialit, kostot e punës dhe kostot e tjera që lidhen me drejtimin e një dyqani në internet.

…Jo mirë.

Nëse kjo situatë tingëllon shumë e njohur, mund të jeni gati të mbyllni dyqanin tuaj në tregti elektronike.

Por mos hiqni shpresë akoma! Le të flasim për disa nga gabimet lehtësisht të rregullueshme që mund të bëni që po ndikojnë në shitjet tuaja. Pastaj, mund të bëni ndryshimet e nevojshme për të përmirësuar normat e konvertimit në e-commerce.

Po përdorni imazhe të produkteve me cilësi të ulët.

Mund të bësh bast që një nga gjërat e para që klientët e mundshëm do të vërejnë në lidhje me produktet e tua janë fotografitë. Nëse keni foto të këqija, biznesi juaj nuk do të duket si i besueshëm, dhe klientët e mundshëm nuk mund t’i besojnë biznesit tuaj sa duhet për të blerë nga ju.

Sidoqoftë, fotografitë e mira të produktit mund t’ju ndihmojnë të keni më shumë shitje duke rritur mendimin e klientit tuaj për dyqanin tuaj.

Jo vetëm kaq – fotot me cilësi të lartë ndihmojnë klientët të shohin detajet e produkteve tuaja, të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e shitjeve.

Mendoni si kjo. Kur dikush blen në internet, ata nuk duhet të trajtojnë fizikisht produktin për ta ekzaminuar në detaje më të mëdha përpara se të blejnë, kështu që blerja mund të ndjehet si një fat i keq. Nëse ju mund ta bëni atë të ndjehet si më pak e një kumari duke treguar detaje të ndryshme dhe pamje të produkteve tuaja në fotot tuaja, klienti juaj do të fitojë besimin e nevojshëm për të bërë një blerje.

Këtu është një shembull i fotove të produkteve të mira (të gjetura në dyqanin Moonkist Designs Etsy):

Imazhet e Produkteve të Bukura bëjnë një ndryshim

Shihni se si shitësi përfshinte një foto nga afër të unazës dhe foto të tjera që tregojnë unazën nga kënde të shumta? Shumëllojshmëria e fotografive lejon blerësit të shohin çdo detaj të unazës.

Sigurohuni që të merrni fotografi të shumëfishta të produkteve me cilësi të lartë për gjithçka që po shesni gjithashtu. Dhe, nëse jeni duke shitur diçka që mund të vishet, përfshini një fotografi të dikujt që vesh produktin, në mënyrë që klientët e mundshëm të shohin se si duket kur vishen.

majë

Shikoni këtë postim në blog për të mësuar më shumë rreth asaj se si imazhet ndihmojnë në rritjen e niveleve të konvertimit.

Po ngarkoni për transportim.

Mendoni se tarifat tuaja të larta të transportit nuk kanë rëndësi? Mendohu perseri!

Sipas shkrimtarit të ekspertëve për konvertimin Joanna Wiebe, arkëtimet e konvertimit të lartë përfshijnë transportin falas. Kjo është për shkak se çmimet e larta të transportit janë arsyeja # 1 që njerëzit braktisin karrocat e blerjeve në tregti elektronike.

Dhe kontrolloni këtë:

Një kompani e quajtur 2BigFeet vendosi të fillojë të ofrojë transportin falas për porosi mbi 100 dollarë, dhe ata panë që konvertimet e tyre të rriteshin 50% brenda natës.

Prandaj, pse të mos provoni të ofroni transportin falas për të parë se çfarë efekti ka ajo në tarifat tuaja të konvertimit? Kush e di – mund të shihni edhe një përmirësim të normës së konvertimit 50% brenda natës!

Faqja juaj është shumë e ngadaltë.

Mendoni përsëri në faqen e fundit që keni vizituar që mori një kohë të gjatë për t’u ngarkuar. A ju përmbahen, apo vendosët të braktisni sitin?

Shanset janë, ju e braktisni atë. Le ta pranojmë – në botën e sotme të kënaqësisë së menjëhershme përmes teknologjisë, askush nuk dëshiron të presë për një kohë të gjatë.

Edhe Damien Farnsworth nga Copyblogger ka folur për rëndësinë e shpejtësisë së faqes, duke thënë “shpejtësia e faqes tuaj ndikon në çdo metrikë për të cilën ju intereson.”

Mattështjet e shpejtësisë

Për më tepër, një studim i Unbounce tregon se 1 në 5 klientë do të braktisin karrocat e blerjeve nëse faqet tuaja janë shumë të ngadalta për t’u ngarkuar. Pra, duhet ta merrni seriozisht shpejtësinë e ngarkimit të faqes tuaj dhe të punoni për ta rregulluar atë nëse është e ngadaltë.

Por mbase nuk jeni i sigurt se sa shpejt ngarkon faqja juaj. Nëse ky është rasti, përdorni kontrolluesin e shpejtësisë së serverit Bitcatcha dhe referojuni kësaj liste të mënyrave të tjera në të cilat mund të matni shpejtësinë e saktë të faqes tuaj.

Nëse zbuloni se faqja juaj është e ngadaltë, por nuk duket se mund ta kuptoni pse, konsideroni se një nga arsyet e mëposhtme mund të fajësohet:

 • Keni shumë plugins të WordPress.
 • Imazhet tuaja janë shumë të mëdha.
 • Ju nuk keni aktivizuar caching.

Ja çfarë mund të bëni për të zgjidhur ato probleme:

 • Actaktivizoni të gjitha shtojcat e WordPress që nuk përdorni.
 • Përdorni imazhe të ngjeshura në faqen tuaj
 • Aktivizo caching. Faqja juaj do të ngarkohet më shpejt sepse shfletuesi nuk do të duhet ta kërkojë skedarin nga serveri.

Mbani në mend se problemet që përmenda këtu nuk janë shkaqet e vetme të mundshme të shpejtësisë së ngadaltë të ngarkimit. Për një listë më gjithëpërfshirëse të arsyeve që faqja juaj e internetit mund të mos jetë në gjendje të ngarkojë aq shpejt sa dëshironi, shikoni këtë postim në blog.

majë

Këto janë hapat e saktë që kemi ndërmarrë për të shpejtuar WordPress-in tonë. Ne po e përdorim atë në Bitcatcha.com dhe me krenari arrijmë kohën e ngarkesës nën 3 sekonda.

Blerësit nuk i besojnë biznesit tuaj.

Le të themi se jeni duke bërë blerje në internet për një tryezë dhe filloni të shikoni përreth Etsy. Cilës nga shitësit e mëposhtëm do t’i besonit më shumë?

Kujt i besoni?

Shanset janë, ju keni zgjedhur shitësin e parë – ata fitojnë besimin tuaj duke shfaqur mbi 300 komente me pesë yje nga klientët e mëparshëm.

Sipas tregtarit dhe sipërmarrësit të mirënjohur Neil Patel, blerësit e mundshëm i besojnë rishikimeve sepse:

 • Ata përfaqësojnë një situatë të përdorimit të vërtetë
 • Ata kanë më pak të ngjarë të jenë të njëanshëm sesa një faqe shitje
 • Ata u japin vizitorëve besim për të blerë, duke dëshmuar se nuk do të ketë ndonjë problem me blerjen

Pra, sigurohuni që po ofroni një produkt me cilësi të lartë dhe shërbim të shkëlqyeshëm për klientët për të gjithë ata që blen diçka nga ju. Të dilni nga rruga juaj për çdo klient është një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar marrjen e vlerësimeve pozitive.

Por çfarë nëse bëni gjithçka mirë dhe akoma nuk mund të duket se merrni vlerësimet që dëshironi?

Epo, ju mund të dëshironi të filloni t’i inkurajoni njerëzit të rishikojnë dyqanin tuaj pasi të blenë. Ju mund ta bëni këtë duke dërguar një shënim të personalizuar me secilën pako që falënderon klientin për biznesin e tyre dhe u kërkon që të rishikojnë dyqanin tuaj.

Një fjalë paralajmërimi: shmangni presionin e klientëve për të lënë një vlerësim të pandershëm pozitiv. Disa komente të këqija nuk ju lëndojnë – në fakt, kritikat e këqija madje mund t’i bëjnë kritikat tuaja pozitive të duken më autentike.

majë

Për të mësuar më shumë mënyra se si të përmirësoni shanset tuaja për të marrë komente të shkëlqyera, shikoni këtë post në blog.

Hapja e një dyqani eCommerce mund të jetë e dobishme, por vetëm nëse jeni të zgjuar për mënyrën se si e paraqitni veten si biznes.

Filloni të ndiqni këshillat që kam përmendur në këtë post dhe do të rrisni shanset tuaja për të parë shitjet e përmirësuara që dëshironi.

Changesfarë ndryshimesh do të bëni për të përmirësuar normat e konvertimit në e-commerce? Ndani në pjesën e komenteve!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map