Kjo seri ka të bëjë me dyfishimin e normave tuaja të konvertimit.

Dhe tani, ne jemi në pjesën më të rëndësishme. Pasi të keni marrë klientët tuaj në udhëtimin e përsosur të përdoruesit, i keni në pëllëmbë të dorës. Mbetet vetëm një gjë për ta bërë:

Klikoni në butonin e blerjes.

Partshtë pjesa më e thjeshtë, por më e rëndësishmja e gjithë faqes suaj të internetit. Për t’i bërë ata të klikojnë, ju duhet një buton i fuqishëm, i papërballueshëm thirrje për veprim.

Farë është një thirrje për veprim?

Shtë fundi i gypit tuaj të shitjeve. Shtë qëllimi përfundimtar. Gettingshtë duke i bërë klientët tuaj të blejnë diçka.

Thirrja për veprim (CTA) është butoni i vogël që kërkon t’u thotë klientëve tuaj të bëjnë diçka. I shihni këto butona në internet gjatë gjithë kohës.

  • “Kliko për t’u regjistruar”
  • “Regjistrohu në buletinin”
  • “Shtoni në shportë”
  • “Shkarkoni programin”

Ata janë drejt për pikë. Por, ndonjëherë ato janë pak të mërzitshme, nuk janë ashtu?

CTA-ja juaj duhet të jetë e shkurtër, e mprehtë dhe krijuese. Duhet të jetë magnetike.

Po, unë jam gati të shpenzoj 1000 fjalë duke ju thënë si të shkruani vetëm tre ose katër! Por ato janë tre ose katër fjalë SHUM RPORTNDSISHME.

Ja se si i bëni ato të klikojnë.

1. Thuaju se çfarë të bëjnë

Gabimi më i madh i bërë në internet është supozimi se përdoruesit tuaj e dinë se çfarë të bëjnë. Dhe më keq, duke supozuar se ata thjesht do të blejnë produktet tuaja, ose të regjistrohen, pa ndonjë nxitje.

Tani nuk është koha të jemi të sjellshëm! Tani është koha për të qenë i drejtpërdrejtë, dhe tregoni klientëve se çfarë të bëjnë.

Butonat më të mirë thirrje për veprim përdorin folje të forta, të fuqishme. Ju keni vënë re ndoshta butonin e thirrjes për veprim të Apple në App Store. Në vend se butoni ‘shkarkim’ i parashikueshëm, butoni thotë ‘Merrni’. Almostshtë pothuajse arrogante në gjuhën e saj. Por ajo provokon një përgjigje. Punon.

2. Thuaju atyre saktësisht se çfarë marrin

Një thirrje për veprim nuk duhet të jetë kurrë e paqartë. Në fakt, asgjë në faqen tuaj të internetit nuk duhet të jetë e paqartë. Por sidomos CTA.

Le të hedhim një vështrim në një shembull të botës reale. Temat Elegant është një faqe interneti zhvillimi që shet tema dhe shtojca të WordPress. Një nga qëllimet e tyre është gjenerimi i regjistrimeve me email. Tani, ata mund të kishin zgjedhur një thirrje për veprim normal. Diqka si: ‘Regjistrohu në listën tonë të postimeve javore ‘

Por përkundrazi, ata e bënë këtë:

Thuaju atyre çfarë marrin

Ata u tregojnë përdoruesve të tyre saktësisht se çfarë po shkëmbejnë për adresën e tyre të postës elektronike.

Ata po përdorin gjithashtu një mori të tërë hileve të tjera të zgjuara këtu. Përfshirë pikën time të rradhës.

3. Bëni gjithçka rreth tyre

Le ta përballojmë. Ne të gjithë e dimë se faqet e internetit dëshirojnë që ne të regjistrohemi në listat e tyre të postave. Ose blini produktet e tyre. Ose shkarkoni programin e tyre.

Por faqet e internetit më të mira i bëjnë ju duan ta bëjnë atë.

Ky është marketing 101. Përdorni thirrjen tuaj për të shpjeguar të gjitha përfitimet që do të merrni nga klikimi i tij.

Starbucks kanë marrë këtë të drejtë. Pse regjistrohesh? Simple. Sepse merrni oferta ekskluzive.

Shpërblime ekskluzive

Ata gjithashtu përdorin një gjuhë pak të zgjuar këtu. Shprehja “thjesht regjistrim” e bën klientin të mendojë se nuk është punë e madhe. Pse nuk do të regjistrohesh?

4. Përdorni gjuhën e personit të parë

A e dini se ndryshimi i vetëm një fjale mund të nxisë konvertimin tuaj me 90%?

A është një fjalë super magjike, e fshehtë?

Jo.

Thjesht ndryshoni përemrin tuaj thirrje për veprim nga “juaj” në “tim”.

Në vend të: “Filloni provën tuaj falas”

Përdorni: “Fillimi im prove falas”

Le të hedhim një vështrim në një shembull real në vend. Shikoni se si kompania e marketingut dixhital Crazy Egg ju tërheq me kopjen e personit të parë. Kjo CTA është kaq magnetike, nuk mund të klikoni në të.

Gjuha e personave të parë

Psychshtë psikologjia themelore. Ndjehemi sikur oferta po na jepej direkt. Dhe ne vetëm.

Ajo gjithashtu e bën atë të ndjehet sikur klikimi i butonit është ideja juaj.

Shembulli im i preferuar i kësaj është faqja e internetit e shpërndarjes së ushqimit, Hungry House.

Më ushqe

Kopja e tyre e shkëlqyeshme përdori fjalët “më ushqe” si thirrje për veprim. Kjo CTA funksionon për kaq shumë arsye. Playshtë lozonjare dhe krijuese. .Shtë e guximshme. Dhe më flet në radhë të parë.

5. Bëni kohën të ndjeshme

Deri më tani, unë ju kam treguar se si të krijoni një buton thirrje për veprim që është bindëse dhe intriguese. Por, ne nuk jemi bërë akoma.

Ende do të ketë mjaft njerëz që nuk janë të bindur sa duhet për të klikuar. Shtë detyra juaj t’iu jepni atyre ato (jo aq shumë) të buta mbi buzë.

Kjo do të thotë një linjë shtesë e tekstit; Më pëlqen ta quaj klip. Shtë motivimi ekstra pak që ju nevojitet për t’i bërë njerëzit të veprojnë tani.

Një nga mënyrat më të lehta është ta bëni kohën e ofertës tuaj të ndjeshme. Ose përfshini një lloj presioni kohor.

Diqka aq e thjeshtë sa: “Shkarkoni provën tuaj falas sot”Është e mjaftueshme për t’i bërë njerëzit të veprojnë.

Për rezultate me të vërtetë të fuqishme, filloni një ofertë të kufizuar: «Regjistrohuni sot dhe merrni një zbritje 20% për të gjitha ofertat. (Mbaron 31 gusht!) “

Kjo CTA funksionon vërtet mirë nëse po përpiqeni të krijoni një listë emaili shpejt përpara një fushate të madhe. Ose mbase nëse keni nevojë të zhvendosni disa stoqe shpejt.

6. Heqni rrezikun

Siç thashë më parë, disa njerëz do të kenë akoma rezerva për regjistrimin ose blerjen. Në fund të fundit, ne regjistrohemi aq shumë këto ditë. Ne nuk kemi dëshirë të dorëzojmë adresat tona të postës elektronike.

Pra, hiqni rrezikun. Ky mashtrim quhet ‘shtypësi i ankthit’. Sshtë një linjë tjetër e tekstit, që u jep njerëzve besim.

Netflix ofron një provë plotësisht falas për shërbimin e tyre (i cili tashmë është mjaft i rrezikshëm!) Por ato ende përfshijnë këtë linjë të thjeshtë që heq çdo copëz të fundit të ankthit:

“Pa presion, anulo në çdo kohë”.

Këtu janë disa shembuj më të mirë që mund të përdorni:

  1. Ne e urrejmë spamin aq sa ju, ne kurrë nuk ndajmë adresën tuaj të postës elektronike me askënd.
  2. Nuk kërkohen detaje të kartës së kreditit.
  3. Nëse nuk jeni të lumtur, ne ju kthejmë paratë tuaja, pa bërë pyetje.

Hiq çdo pengesë të mundshme për t’u regjistruar. Jepuni atyre një nxitje, pastaj hiqni të gjitha ankthet e tyre.

7. Ngjyrat dhe vendosja

Kam folur pothuajse ekskluzivisht për tekstin dhe kopjimin këtu. Një kopje e mirë është në zemër të CTA tuaj. ’Shtë gjithçka për komunikimin, intrigën dhe përdoruesit bindës.

Por, ju gjithashtu mund të përdorni truket e projektimit psikologjik për të ndihmuar procesin së bashku. Kjo do të thotë t’i kushtoni vëmendje ngjyrave dhe vendosjes së thirrjes për veprim.

Do të vini re se të gjitha fotografitë që kam përdorur këtu kanë butona CTA me ngjyra të ndezura. Shtë një mashtrim i thjeshtë që tërheq vëmendjen menjëherë. Ndani butonin tuaj thirrje për veprim nga çdo gjë tjetër dhe përdorni ngjyra për të tërhequr vëmendjen.

Këshillë Pro

Zarzavatet, verdhat e verdha dhe portokalli zakonisht funksionojnë më së miri këtu – krijoni një kontrast!

Ngjyra mund të përdoret gjithashtu për të dhënë përparësi në butonat e thirrjes për veprim. Në disa raste, ju do të keni dy ose tre në faqen tuaj, por me të vërtetë dëshironi që përdoruesit të klikojnë vetëm në një.

Për shembull, Buffer ju jep mundësinë të regjistroheni me llogari të ndryshme. Por, me mend se me cilin dëshirojnë të hyni.

kontratë

Temat Elegant (një zhvillues i temave të WordPress) bën një gjë të ngjashme për t’ju inkurajuar të blini produktin e tyre të nivelit të mesëm. Ka një paketë hyrëse më të lirë, por (siç mund ta shihni), ata po ju tërheqin në versionin më të shtrenjtë.

Kontrasti elegant i paketave të temave

Merrni Thirrjen Tuaj drejt-veprimit & Shihni Shndërrimet Tuaja

Thirrja për të vepruar është kopja më e shkurtër, por më e vështira për tu shkruar në faqen tuaj të internetit.

Kur e merrni atë të drejtë, do të shihni që konvertimet tuaja të rriten.

Ju lutemi ndani butonat tuaj të preferuar për thirrje për veprim në seksionin e komenteve. Ose më njoftoni se si i merrni përdoruesit të klikojnë në butonin e blerjes në faqen tuaj.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me