Si të filloni një biznes në internet (& 6 Idetë e biznesit miqësore me të reja)

Nëse po mendoni të filloni një biznes në internet, atëherë keni zbritur në faqen e duhur. Këtu, ne do të kalojmë në të gjitha praktikat më të mira për të mbajtur në punë biznesin tuaj online, hapa që duhet të ndërmerrni për të legjitimuar biznesin tuaj, dhe ndoshta do të hedhim në vete disa ide të biznesit për ju, ndërsa ne jemi në.


Përdorimi i Internetit për të drejtuar biznesin tuaj

Krijimi i një rrjeti të gjerë botëror me të vërtetë është një nga gjërat më të mira që ndonjëherë na kanë ndodhur. Ajo ka ndryshuar mënyrën se si jetojmë, nga mënyra se si marrim rreth tyre (Google Maps vs hartat tradicionale + duke kërkuar udhëzime) deri në atë se si ne kërkojmë rekomandime (rishikime në internet kundrejt fjalës së gojës). Ajo ka bërë gjithashtu drejtimin e një biznesi në internet më të lehtë se kurrë.

Me disponueshmërinë e brezit të gjerë me shpejtësi të lartë në shumicën e vendeve në të gjithë botën, ne jemi të lirë të operojmë biznesin tonë nga komoditeti i shtëpive tona, ose edhe kur po pinim mai-tais në një parajsë tropikale (për sa kohë që WiFi është në dispozicion natyrisht).

Një nga gjërat më të bukura në lidhje me bizneset në internet është se tregu juaj nuk është i kufizuar vetëm në vendin tuaj. Dreamndërro e madhe. Me fuqinë e internetit, ju jeni në gjendje të shesni produktet tuaja globalisht!

Pse shumica e bizneseve në internet shkojnë në bark

Gjërat nuk janë kurrë aq të thjeshta sa duket. Edhe me lehtësitë dhe përfitimet që sjell interneti në jetën tonë, do të zbuloni se shumë njerëz janë akoma të pasuksesshëm në ndërtimin e biznesit të tyre dixhitalisht. Kjo për shkak se shumica e njerëzve thjesht nuk dinë të krijojnë, tregtojnë dhe shesin produktet e tyre në një hapësirë ​​dixhitale.

Vendosja e një platforme e-commerce për produktin tuaj të fundit pa plan dhe thjesht duke shpresuar që ajo të shitet është si blerja e një bilete të njëanshme në trenin tjetër për të dështuar.

Praktikat më të mira dhe këshilla për bizneset në internet

Me këtë artikull, ne do të kalojmë në disa nga gjërat që ju do të duhet të bëni për të siguruar suksesin e biznesit tuaj në internet. Kush e di? Me këmbëngulje të mjaftueshme dhe një fat të fat, ju madje mund ta godisni atë të madhe dhe ta ktheni biznesin tuaj në fillimin e ardhshëm të madh njëbrirësh!

Pavarësisht nëse ju jeni një veteriner i industrisë ose një sipërmarrës i ri me sy të ndritshëm, ne jemi pozitivë që do të gjeni këshillat e mëposhtme shumë të dobishme, kështu që Shënojeni këtë faqe për referencë të lehtë në të ardhmen.

Nëse dëshironi më shumë azhurnime dhe pengesa të biznesit të vogël, regjistrohuni edhe në buletinin tonë.

Mirë, mjaft promovim i paturpshëm, le të vazhdojmë me artikullin!

Si të filloni një biznes online

Hapi 1: Siguroni zgjidhje për problemet ekzistuese

Problemet janë mundësi. Disa probleme thjesht mund të jenë pengesë për dikë, ndërsa të tjerët mund të jenë keqësues. Duke identifikuar problemet dhe duke krijuar një produkt / shërbim që zgjidh atë çështje, ju krijoni një zgjidhje për të cilën tregu tashmë ka nevojë. Kjo është një mënyrë e sigurt zjarri për të rritur shanset tuaja për të krijuar një biznes të suksesshëm.

Edhe nëse nuk jeni në biznesin e zgjidhjes së problemeve, biznesi juaj do të përfitojë shumë vetëm duke identifikuar problemet e klientëve tuaj. Ju mund të rregulloni çështje që nuk i dini se keni, prandaj duke inkurajuar vizita të përsëritura nga klientët tuaj.

Ju mund ta bëni këtë duke:

 • Forume vizite që janë të rëndësishme për produktin / shërbimin tuaj.
  Duke lexuar për atë që njerëzit po ankohen ose nuk janë të kënaqur, ju po merrni njohuri të vlefshme për problemet e tyre dhe atë që ata po përpiqen të arrijnë. Disa nga forume më të njohura që mund të vizitoni janë reddit dhe Bizwarriors. Përndryshe, shfrytëzojeni Facebook-un dhe bashkohuni në grupe të rëndësishme për kamaren tuaj! Do të fitosh shumë njohuri nga atje.
 • Vizita e Kuorës
  Quora mund të jetë një pasuri e vlefshme për ju për të mbledhur njohuri. Ka mbi 200 milion përdorues unikë mujorë, të gjithë ata që kërkojnë zgjidhje për problemet e tyre.
 • Bërja e hulumtimit të fjalëve
  Hulumtimi për fjalë kyçe ju ndihmon të gjeni fjalë kyçe që përdoruesit po kërkojnë. Zonat në disa fjalë kyçe që njerëzit po kërkojnë, por nuk kanë shumë konkurrencë. Kjo zbulon zgjidhjet që njerëzit duan.
 • Kontrolloni konkursin
  Vizitoni faqet e internetit të konkurrencës tuaj për të parë se çfarë ata po bëjnë mirë. Ju mund të shihni se çfarë lloj zgjidhjesh ato ofrojnë tregun, dhe atëherë mund të “inovoni” nga atje. (Vetëm kështu e dini, kur them “përtërij”, dua të them që kopjoni dhe përmirësohen.)

Hapi 2: Shkruaj të shitet

Shkrimi i kopjes së mirë është një nga mënyrat më efektive për të rritur shitjet tuaja. Mësoni teknikat themelore të shkrimit të kopjeve ose punësoni një shkrimtar të mirë (mbani në mend se një shkrimtar i mirë nuk bën një shkrimtar të mirë. Ata janë aftësi krejtësisht të ndryshme).

Një shkrimtar i mirë do të dijë se ku të vendos një buton të mirë thirrjeje për veprim. Ata do të dinë të shkruajnë tituj emocionues që janë të shkurtër por mjaft të fuqishëm për të mbajtur vëmendjen e audiencës, duke i udhëhequr ata hap pas hapi në faqen e arkëtimit. Ata do të shesin me përvojë pasi klientët të kenë paguar dhe t’i ndjehen mirë për këtë.

Këtu janë disa tregues për ju që të shkruani një kopje bindëse:

 • Mbani titujt tuaj të shkurtër dhe të ëmbël.
 • Shkruaj për turmën dixhitale. Ata kanë hapësirë ​​të vërtetë vëmendjeje të shkurtër.
 • Mos përdorni fjalë ose gjuhë të ndërlikuar.
 • Shkruaj për një qëllim.
 • Përdorni udhëtimin e blerësit. Provenshtë provuar të funksionojë për një arsye!

Nëse doni të mësoni më shumë, lexoni artikullin tonë të thelluar se si të shkruani përmbajtjen e faqes në internet.

Hapi 3: Krijoni një sit që ndjehet premium

Kur dikush pengohet në faqen tuaj të biznesit të vogël, ju keni më pak se 5 sekonda për të bërë një përshtypje të mirë. Një faqe që duket amatore nuk frymëzon saktësisht besimin te njerëzit, dhe pasi të themi bye-bye, ata zakonisht thonë mirëseardhje përgjithmonë.

Kushtojini vëmendje ndërfaqes së përdoruesit (UI) dhe përvojës së përdoruesit (UX).

 • A është ndërfaqja juaj e përdoruesit e thjeshtë për tu lundruar?
 • A po përgjigjen faqet tuaja mjaft shpejt?
 • A është kopje e vështirë për t’u lexuar në atë sfond?
 • Cili është propozimi juaj i vlerës?
 • A kalon nëpër faqe u jep klientëve tuaj një përvojë të këndshme?
 • A është blerja e sendeve nga faqja juaj në të vërtetë e lehtë?

Mendoni për faqen tuaj si një dyqan fizik. Ju nuk do të dëshironit të blini nga një dyqan që duket sikur është një front për marrëveshjet e drogës në rrugicë. Shikoni këtë artikull për të hartuar një dyqan që i bën klientët tuaj të ndjehen sikur hedhin brumë.

Hapi 4: Vendosni veten si ekspert në fushën tuaj

Ky tip vlen për të dy bizneset në internet dhe ato offline. Vini re se kur jeni duke bërë blerje për diçka, prireni të bëni blerjen tuaj nga shitësi më i ditur i zërit?

I njëjti koncept vlen për bizneset në internet.

Kur tingëlloni me njohuri, besim dhe autorizim, njerëzit kanë tendencë të besojnë tek ju dhe do të blejnë gjithçka që ju rekomandoni.

Ju nuk do të duhet as të dini gjithçka ka në lidhje me produktin tuaj, thjesht duhet të dini më shumë se klientët tuaj dhe se si mund të përfitojnë prej tij. Siguroni atyre përmbajtje të vlefshme dhe shkruani këshilla falas (shumë si ky artikull). Vetëm sigurohuni që të lidheni gjithnjë me faqen tuaj, në mënyrë që njerëzit që janë duke lexuar pjesët tuaja të dinë se nga vjen.

Ju gjithashtu mund të:

 • Shkruaj artikuj (bazuar në hulumtimin e fjalëve).
 • Krijoni video (nëse shkrimi nuk është për ju).
 • Përgjigju pyetjes në Quora.
 • Shkruaj për Medium.
 • Merrni pjesë në forume relevante.

Hapi 5: Ndërmarrja në marketing në email

Mos e nënvlerësoni fuqinë e marketingut me email. Kur dikush ju siguron adresën e tyre të postës elektronike, ata në thelb po ju japin një linjë të drejtpërdrejtë të komunikimit.

Ju nuk do të duhet të shqetësoheni për reklamat, nuk ka nevojë të kujdeseni nëse mesazhi juaj humbet në detin e reklamave të mediave sociale.

Kur klientët tuaj ju japin adresën e tyre të postës elektronike, kjo do të thotë që ju tashmë u keni ofruar atyre diçka që ata e konsideruan të vlefshme, dhe po besojnë në ju. Kjo e bën shumë më të lehtë tregtimin e produkteve të reja për ta!

Kështu që krijoni një listë të zgjedhjeve në gazetën tuaj në faqen tuaj. Ju keni vetëm gjithçka për të fituar duke përfituar në marketing email!

Nëse keni nevojë për më shumë këshilla për marketing në email, kushtojini vëmendje këtyre artikujve. Ndiqni ato me besim fetar dhe do të jeni një ekspert në marketing me email në asnjë kohë!

Hapi 6: Shitja më e mirë për klientët tuaj ekzistues

Marrja e asaj shitje të parë nga vizitorët tuaj është ndoshta pjesa më e vështirë e procesit të shitjes. Sapo t’u jepni atyre një arsye bindëse që fillimisht të marrin pjesë me paratë e tyre, megjithëse, 36% e madhe e tyre do të jenë të gatshëm të blejnë produkte nga ju përsëri.

Sugjeroni produkte ose shërbime që do të plotësojnë blerjen e tyre fillestare. Krijoni programe besnikërie ose kode zbritje që ata mund të riblerin me blerjen e tyre të radhës. Ofroni marrëveshje “Faleminderit” për ta kur të shikoni.

Jepuni atyre një jetë shpërblimesh dhe ata do të jenë klientët tuaj të jetës.

Duke folur për shpërblime, këtu është diçka për t’ju ndihmuar në shitje.

BONUS: Idetë e reja të biznesit në internet miqësore

Këtu, do të rendisim disa ide biznesi, të cilat mund t’i bëjmë me përpjekje minimale.

1. Filloni një faqe interneti të marketingut të filialeve

Mos e heq gishtin në marketingun e anëtarëve – sipas Awin.com, parashikohet të jetë një industri 6.8 miliardë dollarë deri në vitin 2020, me një rritje prej 10% në vit.

Bëni hulumtimin tuaj duke vizituar forume në kamare tuaj, shikoni problemet e përdoruesve në kuorën dhe reddit, ndërsa bëni kërkime për fjalen. Mos harroni, do të doni të ofroni zgjidhje për problemet ekzistuese.

Pasi të keni konstatuar se cilat probleme do të zgjidhni, është koha për të krijuar përmbajtje. Shkruaj udhëzues. Siguroni një informacion të vlefshëm, jepni njerëzve një arsye për të vizituar faqen tuaj. Shkruaj për të shitur dhe shfrytëzuar udhëtimin e blerësit.

shënim

Do të dëshironit të regjistroheni si botues në rrjetet e filialeve si Shareasale. Shikoni për produkte ose marka cilësore me të cilat dëshironi të lidheni me markën tuaj.

Ndërsa jeni duke krijuar përmbajtje, do të duhet të krijoni faqen tuaj të internetit. Merrni në konsideratë modelin UI dhe UX, dhe krijoni një sit profesional në kërkim që ndjehet mjaft i thjeshtë për të lundruar.

Ju gjithashtu do të duhet të tregtoni faqen tuaj të marketingut të filialeve ose askush nuk do ta dijë se ekziston. Shkruaj artikuj ose blog të ftuar për faqe të tjera, në mënyrë që të mund të kthehesh përsëri tek vetja. Merrni pjesë në forume dhe përgjigjuni pyetjeve mbi Quora. Vendosni veten si ekspert në fushën tuaj.

Ju gjithashtu duhet të krijoni një faqe “regjistrohu” për gazetën tuaj, për qëllime të marketingut me email. Personat që ju japin adresat e tyre të postës elektronike po ju japin lejen t’i kontaktoni drejtpërdrejt, kështu që sigurohuni që të përfitoni nga marketingu me email për t’i tërhequr ato në faqen tuaj të internetit.!

Mos harroni se shitja e shitjes është thelbësore për mbajtjen e biznesit tuaj në internet në të zezë. Piper përmbajtjen tuaj me lidhje të brendshme që lidhen me njëri-tjetrin, për të rritur kohën që njerëzit kalojnë në faqen tuaj. Sa më shumë kohë të shpenzuar në faqen tuaj, aq më shumë të ngjarë do të bëni një shitje.

Ju gjithashtu mund të provoni dorën tuaj në gjenerimin e plumbit. Basshtë në thelb e njëjta gjë me marketingun e bashkëpunëtorëve, përveç që ju do të grumbulloni drejtime për marka. Karakteristikat e synimeve si kompanitë e kartave të kreditit, bankare, fintech dhe kontaktoni markat e përfshira për të diskutuar një model pagese për regjistrim.

Tani ka shumë gjëra për tu mbajtur në mend nëse dëshironi që faqja juaj e internetit të jetë e suksesshme, por e vetmja gjë që nuk mund të them sa duhet stresi është kjo – sigurohuni që pritja juaj në internet të jetë FAST, ose nuk do të merrni shumë vizitorë.

Ne bëmë hulumtimin tonë dhe përpiluam një listë të hosteve më të shpejtë të internetit, këtu. Për udhëzues më të detajuar të ndërtimit të faqes në internet, shpresoni këtu.

2. Filloni një blog

Edhe pse një blog dhe një faqe në internet janë të ngjashme, ato përfundimisht nuk janë të njëjta. Një uebfaqe krijon kryesisht përmbajtje statike, ndërsa një blog azhurnohet gjithmonë vazhdimisht dhe është më personal.

Ndërsa njerëzit mund të tërhiqen nga përmbajtja në një faqe në internet, njerëzit mund të tërhiqen nga personaliteti i blogerit.

Pasi blog-u juaj të ketë mjaftueshëm në vijim, mund ta fitoni para duke shitur hapësirë ​​reklamash, duke shkruar postime të sponsorizuara, duke u siguruar njerëzve shërbime këshillimi, madje dhe marketing të shoqërive.

Në fakt, ka mjaft disa blogerë që i kanë kthyer bloget e tyre në biznese të vogla të suksesshme në internet.

Tim Ferris nuk ka nevojë për prezantim me blogun e tij të preferuar 4-orësh të javës së punës, ndërsa Amy Song mbizotëron kamaren e modës.

Një nga platformat tona të preferuara për të krijuar një blog është WordPress, një ndërtues i lehtë për t’u përdorur i faqeve i cili është i përsosur për blogerët. Nëse kjo është diçka në të cilën futeni, mund të dëshironi të shikoni këtë artikull.

Mos harroni, siguroni zgjidhje për problemet ekzistuese, shkruani për të shitur, ndërtoni një sit premium, krijoni veten si ekspert, përfitoni nga marketingu me email, dhe gjithmonë UPSELL!

3. Filloni një biznes të tregtisë elektronike

Me platformat e e-blerjeve si Amazon duke fituar popullaritet çdo ditë, nuk është më interesante që të përdorë famën e saj dhe të shesë produktet tuaja në dyqanin e tyre.

Por nëse doni të ndërtoni një markë afatgjatë dhe të suksesshme, mund të dëshironi të vendosni vetë biznesin tuaj të tregtisë elektronike..

Mos më gabo, nuk ka asgjë të keqe në shitjen e produkteve në Amazon (madje edhe markat e mëdha e bëjnë atë). Shtë thjesht se si një markë e re butik, ju do të garoni me qindra, në mos mijëra njerëz që shesin produkte të ngjashëm në ato platforma.

Kur krijoni dyqanin tuaj të e-commerce, mund ta rregulloni dhe poziciononi markën tuaj në një mënyrë që e bën atë të dalë nga konkurrenca. Një nga mënyrat më të mira për të filluar është përmes Shopify.

’Shtë bërë për tregti elektronike, e lehtë për t’u përdorur dhe ka mjete të mahnitshme të marketingut!

Mund të provoni gjithashtu Dropshipping. Shtë një nga modelet më të njohura të afarizmit, meqenëse mezi përballon ndonjë kosto. Produktet vendosen në depon e furnitorit tuaj dhe dërgohen vetëm kur merrni një porosi. Vetëm kini kujdes dhe merrni veten një furnizues të mirë, sepse një i keq me shërbim të keq do të dëmtojë vetëm markën tuaj.

Do të duhet të investoni në marketing, duke u siguruar që produktet tuaja të marrin kohë të mjaftueshme në ekran. Vetëm sigurohuni që të mbani në mend 6 praktikat tona më të mira, dhe biznesi juaj duhet të jetë në gjendje t’i rezistojë testit të kohës.

4. Filloni një biznes krijimi krijues

Gjithmonë ka nevojë për arte vizuale dixhitale, dhe megjithëse ka programe falas atje, njerëzit preferojnë të paguajnë profesionistët për të bërë veprat e tyre të artit për ta. Ata e kuptojnë që artisti prodhon veprën, jo mjetet.

Ju mund të konsideroni të specializuar në hartimin e logos, hartimin e faqes në internet, apo edhe të specializoheni në dizajnin e përgjithshëm grafik.

Bëni një emër për veten tuaj duke shkëmbyer këshilla të vlefshme për dizajnin në forume si Quora ose me njerëz në platformat tuaja të mediave sociale. Mos u shqetësoni për ndarjen e aftësive tuaja ose për të dhënë sekrete.

Me Youtube, njerëzit lehtë mund të mësojnë gjithçka që duhet, por ata do të preferojnë akoma të paguajnë një profesionist për t’i kryer gjërat në mënyrë profesionale.

Mos harroni, jepni vlerë dhe do të merrni më shumë vlerë në kthim!

5. Filloni një studio ose një biznes të llojit të prodhimit

Kërkesa për prodhim të imazheve dhe videove është më e lartë se kurrë, falë ardhjes së reklamimit digjital / mediave sociale. Interestingshtë interesante, tërheqëse dhe më e rëndësishmja nga të gjitha, duhej të shndërrohej.

Ju mund të filloni një studion duke u përqëndruar në prodhimin e imazheve, ritouching, prodhimin e video, ose vetëm mund të përqëndrohet vetëm në krijimin e produkteve dixhitale si Wallpapers telefon.

Pastaj mund t’i shesni shërbimet tuaja në agjencitë e reklamimit, të paraqisni pamjet e aksioneve në platforma si Shutterstock ose Blackbox, ose të regjistroheni për diçka si programi i zhvilluesit të Samsung dhe të krijoni tema për të shitur në formacionin e tyre Galaxy.

Më e mira nga të gjitha, ju mund ta shkallëzoni me lehtësi biznesin tuaj duke punësuar freelancer! Vini re se nëse keni arritur të gjeni një freelancer të mirë, ju i mbani ata si jeta juaj varet nga kjo. Freelancer të besueshëm është vështirë të vijnë, dhe nëse hasni një, shpërblejeni mirë!

6. Krijoni një program të mësimit elektronik

Mësimet në internet janë gjithë mllef këto ditë. Ata janë të lirë, informues dhe sigurojnë një vlerë të mirë si për konsumatorin ashtu edhe për krijuesin. Më e mira nga të gjitha, krijoni programin një herë dhe do të prodhojë të ardhura pasive!

Krijoni një biznes që rrotullohet rreth programeve të mësimit elektronik. Prodhoni mësime dhe informacione të vlefshme, ngarkoni në një platformë të mësimit elektronik si Udemy dhe do të keni një seri produktesh që nuk skadojnë kurrë!

Musings përfundimtare

Këtu keni një përmbledhje të vogël të gjërave që mund të bëjmë për të siguruar që biznesi juaj i vogël në internet lulëzon si një peshk shpatë me madhështi që hidhet nga uji (duket më mirë kur fotografohet me lëvizje të ngadalta).

 1. Siguroni zgjidhje për problemet ekzistuese
  Zbuloni pikat e dhimbjes së klientëve tuaj dhe zgjidhini ato.
 2. Shkruaj për të shitur
  Askush nuk i pëlqen të lexojë, kështu që sigurohuni që kopja juaj të jetë shkruar në SHITJE!
 3. Krijoni një sit që ndjehet premium
  Nuk ka rëndësi nëse jeni duke shitur një patate të lagur apo një çantë projektuesi, duhet të siguroheni që dyqani juaj të duket i mirë.
 4. Vendosni veten si ekspert në fushën tuaj
  Ofroni vlera për klientët tuaj me njohuritë tuaja, dhe ata do t’ju shpërblejnë me një jetë të vlefshme.
 5. Levave në marketing me email
  Sshtë një linjë e drejtpërdrejtë komunikimi për klientët tuaj. Përfitoni nga ajo, por trajtojeni me respekt.
 6. Shitni më lart për klientët tuaj ekzistues
  Nëse ata blenë nga ju më parë, ata do të blejnë përsëri nga ju. Thjesht duhet t’u jepni atyre një arsye për të blerë.

Aty e keni. 6 hapa të fortë për të mbajtur sipërmarrjen tuaj të vogël në biznes të zi. Sigurohuni që ose t’i përkushtoni këto në kujtesë ose markë veten me këto këshilla. Një ditë, ju do të shikoni përsëri në sukseset tuaja dhe do të falënderoni Google që ju ngecët me këtë shkrim të dërguar nga qielli.

Sidoqoftë, nëse keni ndonjë pyetje që dëshironi të na përgjigjeni, thjesht na hidhni një mesazh ose një email. Ne do të jemi të sigurt për t’ju përgjigjur sa më shpejt që të kemi mundësi. Tani dilni përpara dhe tregojini botës se çfarë sipërmarrës të vegjël të rregullt janë të aftë të arrijnë.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map