Të gjithë fëmijët e lezetshëm që njihni po krijojnë bloge, bloge dhe po bëjnë para shumë të mira duke e bërë atë. Pse mos të futeni në lojë dhe të keni një pjesë të asaj pagese të ëmbël-të ëmbël të blogut gjithashtu, apo jo?

Gjë është, nëse jeni në këtë faqe dhe po lexoni këtë pjesë, me siguri nuk dini se si të krijoni një blog.

Epo, ju jeni me fat shoku im, sepse ne jemi mjaft të sjellshëm për të marrë kohë nga oraret tona të ngarkuara për të shkruar këtë udhëzues, kështu që ju mund të merrni blog tuaj shumë vetë dhe të kandidojë në asnjë kohë!

Besoni apo jo, krijimi i një blog nuk është as i vështirë dhe as nuk keni nevojë për shumë njohuri teknike. Për pjesët që kërkojnë njohuri teknike, ne do t’ju udhëzojmë përmes tyre për t’ju ndihmuar të ndiheni më të sigurt dhe më të sigurt.

Contents

Farë është një blog?

Si flasim për atë që është saktësisht një blog?

Një blog është në të vërtetë vetëm një faqe interneti, e cila përqendrohet në përmbajtjen e shkruar, e paraqitur zakonisht në një mënyrë më pak formale të të shkruarit.

Kur blogjet u bë për herë të parë një gjë, njerëzit e përdorën atë kryesisht si një ditar në internet, duke i menduar mendimet e tyre për të lexuar botën.

Sot blogosfera ka evoluar, duke pjellë shumë nënkategori si blogerët e fitnesit, fotobloggerët, blogerët nëna … nëse mund ta mendoni, ka shumë të ngjarë që të ketë një bloger për të.

Pse njerëzit po fillojnë bloget

Njerëzit kanë shumë motivime për të filluar bloget e tyre.

Disa duan të praktikojnë aftësitë e tyre të të shkruarit. Disa e shohin katartik kur shprehen në internet. Disa janë thjesht të apasionuar pas kamareve të zgjedhura.

Unë nuk mund të flas për të gjithë ata, por një motivues që tërheq shumicën e njerëzve në botën e bukur të blogimit është aftësia për të fituar para nga bloget e tyre.

Për shkak se blogerët shkruajnë në lidhje me përvojat e tyre personale, ata ndajnë një lidhje shumë personale me lexuesit e tyre, një lidhje që markat e profileve të larta janë të gatshëm të paguajnë vetëm në mënyrë që blogeri të miratojë produktin e tyre (me siguri që blogeri ka një vijim të duhur).

Pavarësisht se çfarë motivimesh keni për të filluar blogun tuaj, në fund të fundit është se Blogging është një hobi i mahnitshëm, dhe nëse bëhet siç duhet, ju mund të bëni një jetesë shumë të mirë..

shënim

Duket sikur shumë njerëz kanë mendimin e gabuar se duhet të jesh një shkrimtar i mirë për të filluar një blog. Ndërsa aftësitë e mira të shkrimit mund të ndihmojnë të paraqisni blogun tuaj në një mënyrë më profesionale, është përmbajtja e blogut tuaj që shet. Ju gjithmonë mund të përmirësoni blogposts tuaj më vonë. Nëse doni të përmirësoni shkrimin tuaj, shikoni këtë udhëzues të shkrimit të përmbajtjes.

Si të krijoni një blog – 5 hapa për të filluar Blogging

Hapi 1: Zgjidh një Niche

Ky hap i parë emocionues për të filluar një blog do të formësojë mënyrën se si ju blog për pjesën tjetër të karrierës suaj të Blogging, kështu që është një hap i thjeshtë por shumë i rëndësishëm: Ju duhet të vendosni për ngrohtësinë tuaj.

A do të jesh bloger fotografish? A preferoni të blogoni për udhëtimet tuaja? Ndoshta ju jeni në teknikë. Ndoshta ushqimi është bllokimi juaj.

Pavarësisht se cilat janë pasionet ose interesat tuaja, ngrohtësia juaj e zgjedhur do t’ju ndihmojë të krijoni një shteg për temat tuaja të Blogimit në të ardhmen. Nuk është një rregull i vështirë dhe i shpejtë (disa blogerë atje tejkalojnë tema me sukses të madh) por është një udhëzues që ndihmon për të mbajtur blogun tuaj të përqendruar dhe të rëndësishëm.

Kështu që zgjedh ngrohtë. Zgjidh një emër. Mbajeni atë të thjeshtë dhe të shkurtër.

Hapi 2: Zgjidhni një Platformë Blogging

Ka shumë platforma falas për bloget që ju të zgjidhni atje, të tilla si Wix, Blogger, Tumblr dhe WordPress për të përmendur disa.

Platforma jonë e zgjedhjes do të ishte WordPress, sepse është një nga platformat më të fuqishme të blogerave atje, duke forcuar 33.9% të faqeve të internetit sot në internet.

33.9% në uebfaqe përdor WordPress

Burimi: w3techs.com

SEOshtë gjithashtu SEO miqësore, shumë e lehtë për t’u përdorur dhe ka shumë shtojca, gjë që sjell funksionalitet shtesë në tryezë pa pasur nevojë për shumë njohuri teknike.

Ju gjithashtu mund të merrni direkt nga WordPress.com web-in tuaj dhe emrin tuaj të domain, nga WordPress.com plotësisht, por siç thoshte gjyshja ime e dashur, “gjërat e mira nuk vijnë mirë, gjërat e lira nuk do të vijnë mirë”.

Hapi 3: Marrja e një Emri Domain dhe Web Hosting

Për tu zgjeruar në ato që thashë në pikën e mëparshme, WordPress.com është absolutisht fenomenal, por mbajtja e tyre falas në internet dhe emri i domain nuk vijnë me mjaft kufizime.

 1. Ju nuk keni një “yourname.com”
  Ndërsa kjo mund të mos duket si një punë e madhe, ai i ndan amatorët nga të mirat. Nëse jeni serioz në lidhje me blogun tuaj dhe dëshironi ta shihni atë të rritet, do të dëshironi të merrni emrin tuaj domain.
 2. Kufizimet e mbajtjes në internet
  WordPress.com falas vjen me shumë pak hapësirë ​​për mbajtjen në internet (një 3GB me gjallëri). Pasi të mbushni këtë hapësirë, do të duhet të paguani për të përmirësuar dhe vazhduar të përdorni blogun tuaj.
 3. Asnjë shtojcë nuk lejohet
  Versioni falas nuk lejon shtojcat, e cila është e trishtuar dhe prish zemrën time të brishtë të vogël.
 4. Reklama kudo
  Enoughshtë mjaft e keqe që ju nuk mund të fitoni para në faqen tuaj të internetit të wordpress.com, por ato do të vendosin reklama kudo! Mos harroni, “gjërat e mira nuk vijnë mirë, gjërat e lira nuk vijnë mirë”. Vendosja e reklamave është një mënyrë që WordPress të gjenerojë të ardhura.
 5. Blog-u juaj mund të fshihet
  Si ndjeheshit nëse po nguteni dhe po ndërtonit blogun dhe ndjekësit tuaj për një vit të mirë, dhe një ditë do të zgjoheni kur të zbuloni se blogu juaj është fshirë, sepse rastësisht keni shkelur njërën prej kushteve të përdorimit të WordPress? Ka ndodhur më parë, dhe do të ndodhë përsëri. Shtë një rrezik që nuk jam i gatshëm ta marr.

Këto janë vetëm disa nga problemet për të cilat mund të mendojmë. Gjithmonë mund të blini veçmas emrin e domain-it tuaj dhe të mbajtjes në internet, kështu që nuk përfshiheni në asnjë nga këto çështje. Këtu keni një udhëzues hap pas hapi se si ta bëni atë.

Emri i domainit

Ka shumë regjistrues domenesh atje si GoDaddy dhe Namecheap, por ne na pëlqen Namecheap sepse ata janë një regjistrues i shkëlqyeshëm dhe ata do të hedhin falas WhoisGuard. Kjo ju ndihmon të mbani sekret identitetin tuaj, në rast se doni të blogoni në mënyrë anonime.

Procesi është shumë i thjeshtë, thjesht shkoni atje, regjistrohuni, zgjedhni emrin e domain dhe jeni mbaruar!

Mos harroni, ju do të dëshironi të zgjidhni një emër domaini që është i thjeshtë dhe i lehtë për t’u mbajtur mend. Mbajeni tërheqës nëse mundeni. Asnjë zgjatje interesante si “.io” ose “.biz” as, mbajeni atë në “.com” sepse është ajo që njerëzit janë mësuar.

Web hosting

Ju mund të mendoni se mbajtja në internet është vetëm hapësirë ​​për ju për të ruajtur skedarët e faqes suaj të internetit dhe çdo pritës i rastësishëm në internet do të jetë mirë, por nuk do të gaboni më shumë. Në fakt, nëse dëshironi që blogu juaj të jetë i suksesshëm, ju më mirë duhet të siguroheni që po merrni një shërbim të mbajtjes së faqeve në internet që është i besueshëm dhe i shpejtë.

A keni hasur në një blog që ngarkon aq ngadalë sa thjesht nuk mund të shqetësoheni për të pritur që përmbajtja të shfaqet? Nëse e kaloni kohën tuaj, do të shihni që 3 sekonda është gjithçka që ju duhet të mendoni se blogu është i ngadaltë, dhe 5 sekonda është sasia mesatare e kohës që duhet për njerëzit të kërcejnë.

Pritja juaj në internet është thelbësore për t’u siguruar që blogu juaj të kryej shpejtë dhe pa probleme, kështu që ju nuk do të humbni lexuesit për shkak të kohërave të ngarkimit të panevojshëm të ngadaltë.

Ndërsa ka shumë shërbime të mbajtjes së faqes në internet (klikoni këtu për listën tonë të hosteve më të mirë të faqes në internet), por ne ju rekomandojmë të shkoni për një markë ndërkombëtare të besueshme të mbajtjes së faqeve në internet, si SiteGround, për të pritur blogun tuaj.

Sigurisht që mund të ketë mundësi më të lira në dispozicion por shërbimi i klientit i besueshëm i SiteGround, lista e përfitimeve dhe koha e shpejtë e reagimit të serverit janë absolutisht të shkëlqyera. Në fakt, ne u besojmë atyre aq shumë sa që presim këtë faqe interneti me ta!

Marrja e një llogarie dhe vendosja e blogut tuaj me SiteGround është në të vërtetë mjaft e thjeshtë. Ja çfarë duhet të bëni:

 1. Shkoni në www.siteground.com për të zgjedhur planin tuaj të pritjes.
 2. Hit “Filloni” për të parë se çfarë është në dispozicion
 3. Planet e rrethit të faqes

 4. Ne ju rekomandojmë të merrni planin GrowBig (5,95 $ / muaj) pasi është një ekuilibër i mirë midis çmimit dhe përfitimeve, por në varësi të asaj që mund të jenë nevojat tuaja, mund të shkoni ose për StartUp (3,95 $ / muaj) ose GoGeek (11,95 $ / muaj). Mos banoni shumë këtu, thjesht zgjidhni një plan dhe shkoni me të. Ju jeni i lirë të azhurnoni ose zbritni llogarinë tuaj më vonë nëse duhet.
 5. Tani duhet të shihni një faqe ku i keni dhënë mundësinë për të regjistruar një domen ose për të përdorur tuajin. Duhet të keni emrin tuaj të domain tani nëse keni ndjekur udhëzimet në këtë udhëzues, kështu që klikoni në “Unë tashmë kam një Domain” dhe plotësojeni atë në kutinë e dhënë. Klikoni “Vazhdoni”.
 6. rishikoni dhe plotësoni

 7. Këtu, ju do të dëshironi të plotësoni të dhënat tuaja personale si adresa e emailit tuaj (sigurohuni që është e vlefshme! Whereshtë vendi ku ata do të dërgojnë faturën tuaj), caktoni një fjalëkalim, emrin, emrin, mbiemrin, vendin, numrin e telefonit, kodin postar , etj. Nëse dëshironi, mund të plotësoni emrin e biznesit tuaj, por kjo është opsionale.
 8. zgjidhni domain

 9. Shkoni pak më tej për të gjetur një hapësirë ​​për të plotësuar detajet e pagesës suaj. Shënoni në detajet e Kartës tuaj të Kreditit, skadimit të kartës, emrin e mbajtësit të kartelës dhe kodin CVV (Nëse nuk dini se çfarë është, janë 3 shifrat në pjesën e prapme të kartës suaj).
 10. informacioni për pagesa

 11. Tjetra, do të shihni pjesën e informacionit të blerjes. Ju duhet të zgjidhni opsionin midis 12 muajve dhe 36 muajve. Zgjidhni planin tuaj dhe periudhën e pagesës.

  Ju nuk keni nevojë për Skanuesin e faqes SG, kështu që ngurroni ta kaloni atë. Sidoqoftë, nëse mendoni se keni nevojë për siguri shtesë, atëherë shkoni përpara dhe kontrolloni atë kuti.

  Kontrolloni kutitë për të konfirmuar që keni lexuar TOS dhe Politikën e Privatësisë. Nëse lajmet dhe azhurnimet janë bllokimi juaj, atëherë kontrolloni edhe atë kuti. Nuk duhet ta kesh, është rreptësisht opsionale.

  Hit “Paguaj Tani”.

 12. informacione për blerjen

 13. Voila! Tani keni një llogari të re me SiteGround! Ata gjithashtu duhet të kishin dërguar një faturë në adresën e emailit që ju renditët më herët. Hit “Vazhdoni në zonën e klientit”.
 14. llogari e re

Instalimi i WordPress

Ky seksion është një vazhdim i seksionit të mëparshëm, por ne po i shpërndajmë në pjesë të ndryshme për tretje të lehtë.

shënim

Nëse ngeceni gjatë ndonjë prej këtyre hapave, mos hezitoni të na kontaktoni me email ose kontaktoni mbështetjen e bisedës live të SiteGround. Ata janë jashtëzakonisht të dobishëm dhe do t’ju udhëheqin me gjithçka që ju nevojitet ndihmë.

 1. Tani duhet të shihni një pjesë të titulluar “rregulloni llogarinë tuaj të re të pritjes”. Zgjidhni “Fillimi i një uebsajti të ri” dhe më pas klikoni në “WordPress” nën “zgjidhni cilin softuer të instaloni”.

  Tani do të duhet të plotësoni detajet e hyrjes tuaj në WordPress. Identifikimi juaj në WordPress do të jetë i ndarë nga llogaria juaj e SiteGround, kështu që sigurohuni të mbani mend detajet tuaja. Shkoni përpara dhe plotësoni emailin tuaj, emrin e përdoruesit, fjalëkalimin dhe pastaj përsëritni fjalëkalimin tuaj për t’u siguruar që është i saktë.

  Hit Konfirmo.

 2. vendosni fjalëformim

 3. SiteGround duhet t’ju nxisë të përmirësoni llogarinë tuaj me SG Site Skanues, por siç u përmend më parë, është plotësisht opsional. Pasi të keni bërë zgjedhjen tuaj, goditni Konfirmimi dhe Konfigurimi i plotë.
 4. konfigurimi i plotë i fjalëve

 5. Pas një kohe të shkurtër ngarkimi, duhet të shihni një ekran që thotë se llogaria juaj e Hosting është gati për t’u përdorur. Shkoni përpara dhe klikoni në “vazhdoni në zonën e klientit”.
 6. llogari të plotë të pritjes

 7. Besoni apo jo, thjesht keni krijuar zyrtarisht blogun tuaj shumë të mirë! Jepini vetes një përkëdhelje në anën e pasme!
 8. Tani që keni marrë blogun tuaj në WordPress dhe po funksiononi, duhet të jeni krenar për veten tuaj. Niceshtë bukur dhe i pastër. Shumë zen. Gjithashtu shumë gjenerike. Sipas fjalëve të miqve të mi të rinj, faqja juaj aktualisht është “Vanilla AF”, kështu që le të bëjmë diçka për këtë, do të?

  Hapi 4: Dizenjimi i Blogut tuaj

  Në këtë pjesë, ne do të shohim se çfarë mund të shikojmë për t’i dhënë blogut tuaj personalitet pak më shumë.

  Ne mund të hartojmë dhe rregullojmë manualisht blogun për të apeluar tek lexuesit tuaj të synuar, por kjo kërkon një kohë të tërë dhe seriozisht, në këtë ditë dhe moshë…

  askush nuk ka kohë për të hartuar blogun tuaj

  Për fat të mirë, WordPress ka mijëra tema falas që janë plotësisht të personalizueshme, e cila gjithashtu duket shumë profesionale!

  Ja se si ju qaseni në temat tuaja të WordPress

  1. Hyni në llogarinë tuaj në WordPress. Duhet të jetë “www.yoursite.com/wp-admin”. Do të dëshironit ta zhvendosni “tuajin” në url-in tuaj aktual të blogut. Vendosni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj në WordPress, pastaj kyçuni.
  2. login e fjalëve

  3. Pasi të futeni, duhet të shihni pultin e WordPress tuaj, i cili duket si ky. Klikoni mbi “ndryshoni plotësisht temën tuaj”.
  4. tabela e fjalëve

  5. Tjetra, klikoni në temat e WordPress.org dhe do të gjeni mijëra tema për të zgjedhur! Nëse ato nuk janë mjaft të mira për ju, drejtohuni ElegantTheme për të blerë disa tema me të vërtetë të mira.
  6. temë fjalëformuese

  i rëndësishëm

  Temat janë të mrekullueshme, por ato mund të jenë të ndërlikuara. Shpejtësia e ngarkesës së faqes është thelbësore për ta renditur blogun tuaj në Google, dhe zgjedhja e temave të paqendruara ose jo të përgjegjshme do të ndikojë negativisht në shpejtësinë tuaj të ngarkimit. Sigurohuni që të kontrolloni komentet për çdo vlerësim negativ dhe të provoni përgjigjen e temës në seksionin e pamjes paraprake. Nëse tema tashmë nuk përgjigjet në pamjen e tyre, ka shumë të ngjarë që do të jetë e ngadaltë në blogun tuaj.

  1. Pasi të zgjidhni temën tuaj, klikoni në “Preview Live”, e ndjekur nga “Aktivizoni & Publikoni “për të instaluar temën tuaj.
  2. temë e parazgjedhjes së drejtpërdrejtë

   (Paraqitni drejtpërdrejtë temën tuaj)

   temë aktive

   (Activate & publiko temen)

  Tema juaj është instaluar tani, por prapëseprapë doni të personalizoni dhe shtoni pak përmbajtje, ose blogu juaj i ri do të duket pak bosh.

  Shtimi i faqeve në blogun tuaj

  Foshnja juaj e vogël në blog do të jetë me të vërtetë e zhveshur nëse nuk përfshini të paktën një faqe “për ne” atje për të informuar lexuesit tuaj se çfarë të presin nga ju.

  1. Nën Panelin tuaj të WordPress, do të doni të shkoni te “Faqet” dhe klikoni në “Shto të Re”
  2. shtoni faqen e fjalëve

  3. Do të dërgoheni në një faqe ku mund të plotësoni një Titull dhe një Paragraf. Shkoni përpara dhe shkruani “Rreth Nesh” në kokë dhe shkruani diçka në lidhje me blogun tuaj në “Paragrafi”. Sapo të keni mbaruar, goditni “Publikoni”.
  4. shtoni titullin e faqes

  Lidhja e faqeve tuaja në menu

  Faqja juaj “për ne” nuk do të shfaqet nëse nuk krijoni një lidhje për të në menunë.

  E tëra çfarë ju duhet të bëni është thjesht të drejtoheni në pultin e WordPress tuaj, nën paraqitje, klikoni “menu”. Lista juaj e faqeve duhet të shtohet automatikisht në strukturën e menusë. Nëse jo, thjesht kontrolloni kutitë nën “shtoni artikujt e menusë” dhe goditni “shtoni në menu”.

  Pasi të keni mbaruar, klikoni në “krijimin e menusë” dhe blog-u juaj do të azhurnohet me faqet tuaja të lidhura në menunë.

  menuja e lidhjeve

  Shtimi i postimeve në blog

  Ah, bukë dhe gjalpë e faqes suaj të vogël, arsyeja pse investoni kaq shumë në këtë. Postimet në blogun tuaj do t’ju ndihmojnë të ju mbani të rëndësishme, ta mbani faqen tuaj të renditur në kërkimet në Google dhe të pozicionoheni si autoritet në ngrohtësinë tuaj. Nëse po e bëni atë të drejtë, madje do të fitoni jetesën prej tij!

  Por, para se të shkoni në mënyrë të rastësishme, duke shtuar blogposts në faqen tuaj, le ta vendosim në mënyrë që të bëjë klasifikimin e të gjitha shumë më lehtë në të ardhmen.

  1. Në pultin tuaj të WordPress, goditni “postimet” dhe zgjidhni “kategori”. Ju duhet të shihni ekranin më poshtë. Plotësoni emrin e kategorisë suaj. Për këtë rast, thjesht mund ta quani “blog”. Klikoni në “shtoni kategori të re” në fund.
  2. shtoni kategori

  3. Tjetra, nën “postimet”, kliko tek “shto e re”. Ju duhet të shihni një faqe ku mund të plotësoni titullin dhe përmbajtjen tuaj të postimit. Shkoni përpara dhe bëni atë nëse dëshironi. Pasi të keni mbaruar, shikoni për shiritin “kategori” në anën e djathtë të ekranit dhe kontrolloni kutinë e shënuar “blog”.
  4. shtoni postimin

   Hit “Publikoni” dhe postimi juaj i ri në blog është mirë të shkoni! E tëra çfarë ju duhet të bëni tani është të shtoni kategorinë në menutë tuaj dhe të gjithë jeni të vendosur.

  Krijimi i titujve të personalizuar & taglines

  Nëse doni që njerëzit të zbulojnë blogun tuaj dhe të lexojnë përmbajtjen tuaj, atëherë patjetër që dëshironi t’i kushtoni vëmendje kësaj pjese të udhëzuesit.

  Titulli i faqes tuaj u tregoni njerëzve se çfarë ka të bëjë me blogun tuaj, dhe linjat tags ndihmojnë të mbështesin ato që thonë titujt. Ato gjithashtu ndihmojnë motorët e kërkimit të rendisin dhe dërgojnë blogun tuaj tek kërkuesit përkatës.

  Për të rregulluar titujt dhe etiketat tuaja, thjesht shpresoni në pultin e WordPress tuaj, shkoni te “Cilësimet” dhe “Gjenerali”.

  vendosja e fjalëve

  Këtu, ju mund të ndryshoni titullin dhe etiketën e faqes tuaj në çfarëdo që dëshironi të jetë. Shkoni përpara dhe bëni atë, pastaj goditni “Ruani ndryshimet”.

  Pamundësimi i komenteve

  Ndonjëherë, kur ndani mendime personale në blogun tuaj, nuk dëshironi që seksioni i komenteve të hapet për sulme nga trolls pa mend dhe t’i lini ato të lënë komente mbeturinash.

  Në fakt mund të çaktivizoni komentet plotësisht në mënyrë që të mos i jepni atyre shanseve për të bërë gjëra troll.

  Në pultin e WordPress-it tuaj, shkoni te “cilësimet” dhe “diskutimi”. Këtu, mos harroni “lejoni njerëzit të postojnë komente për artikuj të rinj”.

  vendosja e komentit

  Krijoni një faqe statike

  Po ju doni të drejtoni një blog, por në të vërtetë nuk dëshironi që faqja fillestare juaj të duket si një!

  Ajo që do t’ju duhet është një faqe e parë statike, një lloj faqe “shtëpi” për vizitorët që të ulen dhe të marrin gjithçka që shohin. Ashtu si shumica e blogjeve profesionistë, një faqe statike e parë nuk ndryshon dhe do t’u tregojë lexuesve tuaj të njëjtën gjë çdo herë që vizitojnë faqen tuaj, duke e bërë atë të duket më e lëmuar.

  Nëse kjo nuk është bërë, WordPress do të përdorë blogpostet tuaja më të fundit si faqja fillestare, e cila duket mjaft sinqerisht amatore.

  Ju mund të krijoni një faqe të parë statike duke bërë këtë:

  1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress, goditni “Cilësimet” dhe “Lexim”.
  2. Klikoni në “Një faqe statike” dhe më pas zgjidhni faqen që dëshironi si faqen tuaj, pastaj “Ruani Ndryshimet”.
  3. caktimi i faqes fillestare

  Shtimi ose heqja e përmbajtjes në shiritin tuaj anësor

  Disa njerëz duan përmbajtje në shiritin e tyre anësor. Disa njerëz preferojnë të kërkojnë një pamje më të pastër dhe ta heqin atë. Sido që të jetë, gjithçka varet nga ju.

  Shtimi ose heqja e përmbajtjes nga shirita anësor është mjaft e lehtë.

  1. Drejtohuni tek pulti juaj i WordPress, shkoni te “paraqitjet” dhe klikoni në “widget”.
  2. Këtu do të shihni një listë të pajisjeve në dispozicion dhe shiritin anësor të Blogut tuaj. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të tërheqni dhe hedhni widget-et që dëshironi në shiritin anësor, ose thjesht të fshini widget që nuk dëshironi atje.
  3. vendosja e shiritit anësor

  Hapi 5: Përdorimi i Plugins

  Atëherë, kur donim të optimizonim bloget tona, të shtonim karakteristika ose të krijonim funksione të reja, duhej ta bënim atë manualisht (që është edhe kohë dhe një dhimbje në prapanicë).

  Këto ditë, ju mund të bëni gjithçka dhe më shumë me vetëm disa klikime, falë shtojcave!

  Në thelb mund të shtoni gjithçka që dëshironi në faqen tuaj. Shndërrojeni atë në një dyqan në internet ose një portofol galerie. Nëse mund ta mendoni, ka ndoshta një shtojcë për të!

  Ajo që do të duhet të bëni për të instaluar shtojcat është nën pultin e WordPress tuaj, goditni “Plugins” dhe “shtoni të reja”. Nga atje, thjesht shikoni skedën popullore ose rekomandime për shtojcat që i përshtaten nevojave tuaja, dhe ju jeni bërë!

  shtoni plugin

  Ekziston një listë e pafundme e shtojcave që ju mund të zgjidhni, por mbani në mend se disa shtojca mund të ngadalësojnë blogun tuaj. Bëni një studim të vogël mbi shtojcat dhe blog-u juaj do të funksionojë si një ëndërr.

  Këtu janë disa prej shtojcave tona të preferuara:

  • SEO e shpejtë
   Ndihmon që blogu juaj të jetë më miqësor me SEO
  • Lift Performance Lift
   Ndihmon në uljen e kohës së mbajtjes së memorjes për WordPress, e cila shpejton kohën e ngarkesës në blog!
  • Google Analytics nga ExactMetrics
   Kjo ju ndihmon të gjurmoni sasinë e vizitorëve që merr blogu juaj. Super e dobishme për t’ju ndihmuar të vendosni standardet!

  Ju jeni një Blogger Tani!

  Urime person i rastësishëm në blogosferë, ju keni ndërtuar me sukses blogun tuaj! Ne ndihmuam, por ju i keni bërë të gjitha ngritjet e rënda nga vetja, kështu që duhet t’i jepni vetes një shteg në anën e pasme!

  Para se të shkoni, këtu është një rifreskues i shpejtë i gjërave që duhet të bëni për të ndërtuar blogun tuaj.

  1. Regjistrohu një domen dhe zgjedh një shërbim të mbajtjes në internet
   • Zgjedhja e kompanisë së duhur të mbajtjes në internet
   • Zgjedhja e emrit të domain
  2. Krijimi i blogut tuaj
   • Instalimi i WordPress si platforma juaj
  3. Dizajnimi i blogut tuaj
   • Zgjedhja e temës së duhur
   • Instalimi i temës suaj
  4. Shtimi i përmbajtjes
   • Shtimi i postimeve, menutë dhe redaktimi i faqeve tuaja
   • Përshtatje dhe shkulje
   • Instalimi i shtojcave

  Vazhdoni të personalizoni!

  Mbani në mend WordPress është shumë i personalizueshëm. Me të vërtetë mund të krijoni çdo lloj blogu që dëshironi me WordPress, kështu që vazhdoni të eksperimentoni dhe personalizoni derisa të jeni 100% të kënaqur me atë që keni marrë! Si gjithmonë, na hedh një mesazh për çdo pyetje që ke.

  Kim Martin
  Kim Martin Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me