Deri tani, ju me siguri e dini se keni nevojë për një prani në internet.

Ju duhet një hapësirë ​​në internet për të ndihmuar në ndërtimin e biznesit tuaj, të shisni produkte ose të merrni emrin tuaj atje.

Pjesa e ndërlikuar është të kuptoni se si ta bëni atë dhe llogaritni sa do të kushtojë.

Problemi më i madh këtu është vendosja në drejtim të gabuar. Zgjedhja e një platforme të gabuar në fillim mund t’ju kushtojë muaj në rikthim (për të mos përmendur koston monetare të vendosjes së saj).

shënim

Në këtë udhëzues dhjetë minutash, unë do të shikoj katër mënyra të ndryshme për të vendosur një prani në internet. Për secilën, unë do të shemb koston e investimit, do të shpjegoj kush duhet ta përdorë atë, dhe të mirat dhe të mirat e përfshira.

Unë e kam bërë këtë gabim vetë. Unë kam krijuar uebfaqe në dy, tre platforma të ndryshme para se të kuptoja se mund të kisha shpenzuar më pak para dhe të zvogëloja sherr nëse do të kisha bërë hulumtimin dhe të zgjidhja rrugën e duhur në radhë të parë.

Unë nuk jam i vetmi. Kur pyeta 27 ekspertë gabimet e tyre më të mëdha të blogeres, një grusht i madh thanë që pendohen që zgjodhën platformën e gabuar dhe nuk arritën të hartojnë planin e duhur nga dita e parë.

Ky është udhëzuesi që dëshiroj të kem kur fillova. Një mësimdhënie e pakuptimtë që ju ndihmon të kuptoni se cila është platforma më e mirë për ju.

Ky është çelësi këtu. Nuk ka asnjë mënyrë perfekte për të vendosur një prani në internet, vetëm e përshtatshme për qëllimet dhe ambiciet tuaja.

Si të krijoni një faqe në internet

Me një vështrim të shpejtë, këtu janë katër që po shohim:

  1. Një platformë e mediave sociale, sepse jo të gjithëve kanë nevojë për një faqe në internet.
  2. WordPress.orgNjë platformë e ndërtimit të uebfaqeve me përparim të ndërmjetëm dhe kontroll të plotë.
  3. WixA thjeshtë, fillestar ndërtues i faqeve në internet për portofolet dhe bloget.
  4. Krijuesi i faqes në internet ShopifySimple posaçërisht për dyqanet në internet.

Së dyti, ne do të kuptojmë se si të rritet prania juaj në internet. Fatkeqësisht, një faqe në internet ose media e mediave sociale më vete nuk do të tërheqë vizitorë me magji. Ne do t’ju prezantojmë me një sërë mënyrash si mund t’i drejtoni njerëzit në mënyrë aktive në të dhe të rritni praninë tuaj në internet.

Cila platformë është e përshtatshme për praninë tuaj në internet?

1. Një faqe e mediave sociale

Pro – Maintenanceshtë mirëmbajtje falas, e thjeshtë dhe e ulët.
Kundër – Më pak kontroll mbi ndryshimet në dizajn dhe algoritëm.
Kostoja e konfigurimit – Plotësisht falas.
Mëso më shumë – Facebook / Instagram

Instagram

Disa biznese dhe individë nuk kanë nevojë për një uebfaqe. Sshtë një sherr dhe kosto që mund të jetë kundër-produktive.

Ndonjëherë, një faqe në Facebook ose llogari në Instagram është mënyra më e mirë për të ndërtuar një audiencë, për t’u lidhur me njerëzit dhe për t’i mbajtur ata të azhurnuar. Këto janë platforma me të cilat klientët tuaj tashmë janë njohur dhe ka 1.6 miliardë përdorues aktivë që presin për ju!

Për shembull, një kafene apo restorant mund të funksionojë me asgjë më shumë se një profil në Facebook ose Instagram. Ata mund të ngarkojnë fotografi të reja, ta mbajnë menunë të azhurnuar, të komunikojnë me klientët, të promovojnë ngjarje dhe të nxjerrin në pah oferta speciale të gjitha nga një vend.

Faqja Safe Cafe në Facebook

Faqja e FB e një restoranti: Sola Cafe

Ata madje mund të përdorin një plugin në Facebook për të marrë rezerva. Një faqe në internet në këtë rast thjesht mund të komplikojë gjërat dhe të ndajë audiencën. Përkundrazi, përqendrohuni në ndërtimin e një kanali të fuqishëm.

Sa i përket përmbajtjes së videos dhe blogjeve, Facebook gjithashtu kujdeset për këtë. Videot vendase në Facebook tani godasin 8 miliard shikime çdo ditë, dhe Artikujt e tyre të çastit ju lejojnë të publikoni bloge pa një uebfaqe.

Për më tepër, Facebook ka një platformë të shkëlqyer reklamash, kështu që ju mund të synoni një audiencë dhe t’i drejtoni ata drejt e në faqen tuaj (më shumë në reklamat në Facebook më vonë).

Dobësitë e të pasurit vetëm një faqe në mediat sociale janë se ju jeni në mëshirën e vendimeve të tyre. Nëse Facebook ndryshon algoritmin e tyre për të kufizuar mundësitë tuaja (të cilat ata bëjnë rregullisht), ju mund të duhet të paguani për t’u lidhur me ndjekësit tuaj.

Ju jeni gjithashtu të kufizuar në aspektin e dizajnit. Mund të ngarkoni imazhe dhe header, por kufijtë e paraqitjes së Facebook ose Instagram mund të jenë frustruese për disa.

Më e rëndësishmja, nëse doni të shisni diçka, Facebook nuk është ideal. Megjithëse shtojcat janë të disponueshme, Facebook rregullisht ndryshon cilat plugins lejon. Dyqani juaj mund të hiqet pa paralajmërim.

2. Siti i WordPress

Pro – Kontroll i plotë dhe potencial i pakufizuar.
Kundër – Kostoja e mirëmbajtjes, aftësia teknike e kërkuar.
Kostoja e konfigurimit – Fillon me $ 5- $ 20 në muaj për pritjen dhe domenin.
Mëso më shumë – Host WordPress

Temat Elegante - Temat Premium WP

Tema Premium WordPress: Temat Elegante

WordPress është zgjidhja më e mirë nëse doni faqen tuaj të internetit me kontroll të plotë dhe fleksibilitet. Fuqitë e WordPress 25% të të gjithë faqeve të internetit atje, kështu që është një platformë e besuar dhe e respektuar.

Mund të bëni pothuajse çdo gjë me WordPress. Ndërtoni një dyqan online, krijoni një uebfaqe të portofolit, postoni bloge dhe përmbajtje, ndërtoni një sit Filialin. Ju mund të organizoni reklama, të mblidhni adresa të postës elektronike, të fitoni para dhe të drejtoni një biznes në internet të gjitha nga një vend.

Shtë gjithashtu e shkallëzueshme. Ajo fuqizon disa nga faqet më të mëdha në internet, përfshirë The New Yorker, Techcrunch, Variety, Mashable dhe Time Inc, por funksionon po aq mirë për një blog personal.

Paneli i WordPress

Faqet e WordPress janë të personalizueshme, kështu që ju mund të personalizoni praninë tuaj në internet me çdo model apo stil që ju pëlqen. WordPress vjen me një mori modelesh falas (ose ‘temash’). Secila mund të shkulet sipas preferencës suaj ose një projektues profesionistë në internet mund të krijojë diçka krejtësisht unike nga e para për ju. (Ose nëse ju pëlqen një anëtarësim i paguar do t’ju japë mundësinë e temave të bukura të primit.)

Sidoqoftë, i gjithë ky kontroll dhe fleksibilitet vjen me një kosto. Edhe pse vetë WordPress është falas, arkitektura që vjen me të nuk është. Ju do të duhet një host në internet (kjo është në thelb një pjesë e pasurive të patundshme në internet që faqja juaj e internetit vendoset) dhe një emër domain, www.my-website.com.

Zgjedhja e një hosti të mirë në internet është po aq e rëndësishme sa vetë faqja e internetit. Kontribuon në shpejtësinë e ngarkesës, sigurinë dhe performancën. Tabela jonë e krahasimit të hosteve këtu është një vend i mirë për të filluar – E mira (& me çmim të arsyeshëm) web hosting.

Krijimi dhe mirëmbajtja e një faqe WordPress kërkon gjithashtu një element të aftësive teknike. WordPress pretendon se mund të vendosni dhe instaloni brenda 5 minutave, por ngritja dhe funksionimi i faqes tuaj kërkon pak më shumë se kaq.

Ekziston një kurbë mësimi dhe do të konsumojë një pjesë të madhe të kohës tuaj, veçanërisht nëse doni të shkulni modelin, azhurnoni rregullisht dhe përmirësoni performancën.

Nëse ju pëlqen tingulli i të pasurit një uebfaqe tuajin, por nuk dëshironi kaq shumë sherr, ekziston një mundësi tjetër, Wix.

3. Wix

Pro – Dizajn i thjeshtë, zvarritje dhe rënie, vendosje e lehtë.
Kundër – E kufizuar në krahasim me WordPress.
Kostoja e konfigurimit – Falas, por ia vlen të përmirësohet në planet premium për një domain personal (duke filluar nga 4,50 dollarë).
Mëso më shumë – Lexoni përmbledhjen Wix

Krijoni faqe të bukur me Wix

Wix është i ngjashëm me WordPress por pa gjithë bujë. Dhënë, është më e kufizuar, por jo të gjithë kanë nevojë për një listë të komplikuar të veçorive.

Bukuria e Wix është thjeshtësia e saj. Ata kujdesen për pritjen, ruajtjen, performancën dhe të gjitha gjërat teknike prapa skenave. Thjesht mund të identifikoheni dhe të shtoni përmbajtje.

Të gjitha modelet janë tërheqëse dhe tërheqëse, kështu që ju mund të shtroni faqen tuaj në internet pa ndonjë kodim të çfarëdoshëm. Modelet falas janë përgjithësisht më elegant sesa WordPress, i cili do t’u pëlqejë freelancerve dhe profesionistëve krijues.

Soup-studios.com

Një faqe Wix: Soup-studios.com

Modelet Wix u japin hua vetes faqeve të thjeshta të portofolit dhe blogeve dhe këtu janë lulëzimet. Wix ofron mekanikë për ngritjen e një dyqani në internet, por WordPress ose Shopify (që vjen më pas) ofrojnë një platformë më të mirë për tregtinë elektronike..

Në përgjithësi, Wix është një mundësi e shkëlqyeshme për portofolet e thjeshtë dhe faqet e internetit të drejtuara nga ata që nuk duan shumë sherr.

Dobësi është se ju do të keni më pak kontroll mbi fundin e faqes suaj dhe performancën e përgjithshme. Ju gjithashtu mund ta gjeni më të ndërlikuar për të integruar veçori të përparuara si karrocat e blerjes dhe format e regjistrimit të postës elektronike.

4. Blerje

Pro – Vendosja e thjeshtë, e shpejtë e dyqaneve në internet.
Kundër – Karakteristikat Pro janë të shtrenjta.
Kostoja e konfigurimit – Paketa “Thelbësore” fillon me 29 dollarë në muaj.
Mëso më shumë – Lexoni rishikimin e Shopify

Krijoni një dyqan në internet me Shopify

Shopify, siç sugjeron emri, është bërë posaçërisht për dyqanet në internet.

Dizajni dhe paraqitja është e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë. Përsëri, nuk ka nevojë për kodim që të mund të ngriheni dhe të punoni në asnjë kohë. Në fakt, Ben e tërhoqi atë nga fillimi në fund dhe u deshën vetëm 19 minuta për të krijuar një dyqan Shopify.

Bukuria e vërtetë e Shopify është veçoritë e integruara të tregtisë elektronike. Ajo automatikisht merret me pagesa, tarifa të transportit, taksat dhe ndjekjen e porosive. Për një tarifë shtesë, ju gjithashtu mund të përdorni shërbimin e tyre të brendshëm të marketingut dhe të integroni programin me një dyqan të botës reale për të thjeshtuar llogaritë tuaja.

Dyqan Shopify - Sarah Abraham

Një dyqan Shopify: Sarahandabraham.com

Alternativa për Shopify është përdorimi i WordPress me një shtojcë të quajtur WooCommerce. Në përgjithësi, WordPress & WooCommerce funksionon më lirë në drejtim të transaksioneve dhe kostove të sheshta. Sidoqoftë, ju po paguani për thjeshtësinë dhe lehtësinë e përdorimit.

Dobësi është se ju keni më pak kontroll mbi arkitekturën themelore të faqes tuaj. Kjo është ajo ku WordPress dhe Woocommerce janë më fleksibël, por me këtë vjen puna dhe mirëmbajtja shtesë.

BONUS: 7 mënyra për t’u parë

Zgjedhja e platformës së duhur dhe vendosja e saj është vetëm hapi i parë. Faza tjetër është duke u parë. Fatkeqësisht, këtu nuk ka shkurtore, dhe trafiku nuk do të arrijë automatikisht. Këtu në shtatë truket që mund të përdorni për të filluar drejtimin e njerëzve në faqen tuaj të internetit ose llogaritë sociale:

1. Facebook reklamon

Kostoja – Unë shpenzoj afërsisht 100 dollarë në javë në reklamat në Facebook, por sigurisht që mund të filloni me më pak. Të tjerët do të shpenzojnë mijëra pasi të garantojnë një kthim të investimit.

Reklamat në Facebook janë një nga mënyrat më të mira për të hyrë në një audiencë super të synuar. Ju keni kontroll të plotë mbi demografinë, vendndodhjen dhe interesat e audiencës suaj, kështu që ju promovoni vetëm te njerëzit që janë të interesuar.

Përdorni reklama për t’u thënë njerëzve për faqen tuaj të internetit dhe si do t’i zgjidhni problemet e tyre. Reklamat në Facebook janë gjithashtu të përballueshme. Unë këshilloj që së pari t’i testoni ato në një shkallë të vogël, pastaj duke rritur shpenzimet gradualisht.

Për më shumë informacion, shikoni udhëzuesin tim për rritjen e nivelit të klikimit përmes reklamave në Facebook.

2. Optimizimi i Motorit të Kërkimit (SEO)

Kostoja – Këtu nuk ka asnjë kosto financiare (përveç nëse punësoni një ekspert), vetëm koha e përfshirë në hulumtimin dhe zbatimin e teknikave.

SEO ka të bëjë me renditjen e faqes tuaj të internetit në kërkimet në Google. Shtë një temë e madhe që meriton një libër të tërë të njohurive për të zotëruar (megjithëse, ky burim nga njerëzit në Moz është një vend i shkëlqyeshëm për të filluar).

Hapi juaj i parë këtu është të vendosni se cilat fjalë kyçe doni të renditni. Me fjalë të tjera, çfarë duhet të shkruajnë njerëzit në Google për t’ju gjetur? (Ne kemi një blog të dobishëm për t’ju ndihmuar të gjeni fjalët më të mira për biznesin tuaj).

Tjetra, bëni një optimizim të thjeshtë ‘në faqe’. Vendosni ato fjalë kyçe “në faqe” në etiketat e titujve tuaj, titujt, përshkrimet e imazheve dhe etiketat, etj. Ky është vetëm punim i thjeshtë dhe ndërtim fondesh për të ardhmen.

Bizneset e ‘botës së vërtetë’ si kafenetë apo restorantet gjithashtu do të duan të pretendojnë vendndodhjen e tyre të hartës në Google dhe të renditen vetë në direktori online. Mësoni më shumë rreth SEO SEO lokale ’këtu.

3. Filloni të prodhoni përmbajtje

Kostoja – Shkrimi i blogeve është absolutisht falas. Sidoqoftë, nëse preferoni të punësoni një freelancer, ajo do të kushtojë midis 0.10 $ – 0.20 $ për fjalë në faqet e internetit si Problogger dhe UpWork.

Blogjet, videot dhe imazhet janë mënyra më e mirë për të filluar komunikimin me audiencën tuaj dhe për të krijuar zhurmë. Përmbajtja ju ndihmon të arrini klientët e mundshëm dhe të krijoni markën tuaj.

Filloni Blogging

Mendoni për lajmet tuaja aktuale të mediave sociale. Ato janë plot me përmbajtje që synojnë të lidhen me ju dhe të ndërtojnë një audiencë. Duhet kohë për të shkruar një blog ose për të prodhuar një video, por ia vlen edhe përpjekja e përfshirë.

Pavarësisht se në cilën industri jeni, përmbajtja ju ndihmon të shtoni vlerë për vizitorët tuaj. Ajo tregon ekspertizën tuaj, ndihmon në ndërtimin e një identiteti dhe tërheq më shumë trafik. Provoni të lexoni udhëzuesin tonë për të krijuar një strategji përmbajtjeje që drejton trafikun e vështirë.

4. Filloni postimin e vizitorëve

Kostoja – Përsëri, kjo është falas nëse nuk dëshironi të punësoni një shkrimtar profesionist.

Prodhimi i përmbajtjes është një fillim i mbarë, por si i bëni njerëzit ta shohin atë? Një mënyrë është të prodhoni përmbajtje për bloget dhe faqet e internetit ekzistuese. Shtë një shans për të marrë emrin tuaj përpara një audiencë të re dhe të lidheni me ata në industri.

Provoni të shkruani një blog të ftuar dhe ta vendosni atë në një blog tjetër në kamare. Nëse ata e pranojnë atë, do të merrni një lidhje përsëri në faqen tuaj të internetit dhe përmbajtja juaj shpreson të frymëzojë një audiencë të re për t’ju ndjekur. (Lidhjet prapa në faqen tuaj të internetit janë gjithashtu thelbësore për optimizimin e motorit të kërkimit).

5. Marketingu i ndikimit

Kostoja – Mund të jetë falas nëse i afroheni njerëzve të duhur dhe ofroni promovim të ndërsjellë. Afrimi i ndikuesve më të njohur megjithatë mund të kushtojë nga 50 deri në 15,000 $ + për të promovuar produktin tuaj.

Ndikuesit janë ata me ndjekje të mëdha dhe besueshmëri në industrinë tuaj. Marketingu i influencës po bëhet gjithnjë e më i fuqishëm në internet, me disa llogari të mediave sociale që kapin miliona ndjekës. Duke përdorur audiencën e tyre ekzistuese, ju mund të tërhiqni vëmendjen tek ju dhe biznesi juaj.

asfasf

Sigurisht, nuk është e lehtë, dhe në disa raste kushton një tarifë nëse dëshiron që influencuesi të shfaqë produktin tënd. Sidoqoftë, nëse zgjidhni blogun ose individin e duhur, ai mund të drejtojë shumë trafik në shënjestër për ju.

Filloni duke identifikuar ndikuesit kryesorë në industrinë tuaj. Filloni një bisedë me ta përmes Twitter ose dërgoni atyre një email të sjellshëm. Mundohuni të krijoni një marrëdhënie reciproke përpara se të kërkoni diçka.

6. Dërgoni një kumtesë për shtyp

Kostoja – Shpërndarja e PR fillon me rreth 100 dollarë.

Një njoftim për shtyp është një dokument që i tregon botës për ju. Ju mund të angazhoni një agjenci për të hartuar dhe shpërndarë një deklaratë të bukur shtypi për kompaninë tuaj dhe nuk duhet të kushtojë shumë. Këtu është një njoftim për shtyp që kemi bërë kur kemi aktualizuar kontrolluesin e shpejtësisë së serverit dhe kemi pasur fatin të kemi marrë lajmet e marra nga Yahoo.

Njoftim për shtyp Bitcatcha

Pro-tip: filloni duke nënvizuar diçka të rëndësishme për biznesin tuaj. Mundohuni të mendoni si një gazetar ose bloger dhe të kuptoni se çfarë do t’i bënte ata të duan të shkruajnë për ju. A ka diçka unike në lidhje me modelin e produktit apo biznesit tuaj? A po lançon diçka inovative apo thelbësore? Përfshini disa histori mbi veten tuaj dhe jepini blogerit një histori ’për tu zhvilluar. Pastaj gjeni një agjenci për ta shpërndarë.

7. Mos harroni marketingun në botë reale!

Kostoja – Fjala e gojës nuk kushton asgjë, por nëse prodhoni materiale promovuese, kostoja do të ndryshojë në varësi të asaj që ju bëni.

Në botën e internetit, është e lehtë të harrohet se sa i fuqishëm mund të jetë marketing tradicional. Sigurohuni që të përfshini lidhje me praninë tuaj në internet në kartën tuaj të biznesit dhe materiale promovuese. Madje ia vlen të ndiqni reklama në revista tregtare dhe botime të ngrohta për të përhapur fjalën.

Përfundime

Nuk ka asnjë zgjidhje me të gjitha madhësitë, kur bëhet fjalë për një prani në internet.

Një uebfaqe komplekse nuk është domosdoshmërisht përgjigjja më e mirë për ju, veçanërisht nëse thjesht po filloni. Ka shkurtesa dhe mundësi më të lehta siç është një llogari e thjeshtë në media sociale ose një faqe e drejtpërdrejtë e portofolit.

Mos investoni në një uebfaqe të ndërlikuar nëse vlerësoni thjeshtësinë. Por në mënyrë të barabartë, mos e kufizoni veten nëse po ndërtoni një biznes të mirëfilltë dixhital.

Së pari, vendosni se çfarë dëshironi nga prania juaj në internet. Së dyti, përputhen me platformën me nevojat tuaja. Së treti, përdorni promovim aktiv për të ndërtuar atë prezencë në internet. Për të rimarrë, këtu është renditja për të katër platformat.

platformë rekuizitë Cons më shumë
Faqja e mediave sociale

Falas, e thjeshtë & mirëmbajtje e ulët

Më pak kontroll mbi dizajnin & ndryshimet algo

$ 0

mujor

WordPress.org

Kontroll i plotë & potencial i pakufizuar

Kostoja e mirëmbajtjes, aftësia teknike e nevojshme

$ 3.95 *

mujor

Wix

Thjesht, zvarrit & dizajn rënie, vendosje e lehtë

E kufizuar në krahasim me WordPress

$ 3.00 *

mujor

Shopify

Vendosja e thjeshtë, e shpejtë e dyqaneve në internet

Karakteristikat Pro janë të shtrenjta

$ 29 *

mujor

A keni ecur nëpër qarqe duke provuar të merrni prezencën tuaj në internet të drejtë? A keni krijuar një uebfaqe para se të kuptoni plotësisht ato që ju nevojiten? Më njoftoni mendimet, komentet dhe opinionet tuaja!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me