Dizajn UX je o vytvorení presvedčivého prostredia pre vašich používateľov.

Vie, čo chce užívateľ, a dáva mu to rýchlo a jednoducho. Vďaka najlepšiemu dizajnu UX si používateľ myslí, že webová stránka je vytvorená práve pre nich.

Tretia z našich štyroch sérií diel vám ukazuje ako sa dozvedieť viac o svojich používateľoch a vyhodnotiť svoj aktuálny výkon.

Naučte sa dolaďovať svoj dizajn UX

Ste tu, pretože chcete vytvoriť čo najlepší dojem používateľa.

Nemôžete to však vylepšiť, kým nebudete vedieť, čo je zlomené. Je čas dozvedieť sa viac o svojich používateľoch a ich skúsenostiach na vašom webe.

Krok 1. Kto sú vaši používatelia?

Prvá otázka je jednoduchá na zodpovedanie. Je to srdce dizajnu UX: vaši používatelia.

Kto sú oni?

Čím viac o svojich používateľoch viete, tým lepší zážitok pre nich môžete vytvoriť.

Google Analytics je fantastický nástroj, ktorý zaznamenáva informácie o každej osobe, ktorá navštívi váš web. Poskytuje demografické rozdelenie podľa veku, pohlavia a polohy. Nová funkcia tiež sleduje záujmy používateľov (na základe ich správania sa na internete). Pomocou týchto informácií môžete zistiť, kto používa vašu službu.

V časti 2 sme hovorili o vytvorení ideálneho používateľa. Zhodujú sa vaše analytiky s ideálnym používateľom, ktorého ste vytvorili? Ak áno, potom vám blahoželám, oslovujete tých správnych ľudí a je to prvý krok k pozitívnemu používateľskému prostrediu.

Krok 2. Ako sa sem dostali?

Pomocou Google Analytics môžete sledovať aj vyhľadávacie dopyty, ktoré ľudí privedú na váš web. Toto vám povie, na aké otázky sa ľudia pýtajú. To vám povie presne, čo hľadajú. Poskytujete to?

Napríklad tu v Bitcatche pomáhame malým podnikom nájsť najlepšie web-hostingové riešenia. Keď sa ponorím do svojho účtu Analytics, rada vidím vyhľadávacie dopyty typu „aký je najlepší webový hostiteľ?“ pretože viem, že Bitcatcha má odpovede! Táto osoba získava skvelé používateľské prostredie.

Aké otázky kladú vaši používatelia? A odpovedáte im?

Krok 3. Konvertujete používateľov?

Ak oslovujete správne publikum a odpovedáte na správne otázky, môžete predpokladať, že poskytujete dobré používateľské prostredie. Teraz potrebujete chladný, tvrdý dôkaz.

Zjednodušene môžete zistiť, či váš návrh UX funguje tak, že sa pozriete na svoje čísla konverzií. Registrujú sa k vašim službám? Kupujú váš produkt?

Je čas skočiť späť do služby Google Analytics a nájsť odpovede.

Indikátory dobrého dizajnu UX

Cieľové konverzie: Google Analytics má vynikajúcu funkciu, ktorá vám umožní sledovať správanie používateľa a jeho cesty. Povedzme, že vaším cieľom konverzie je prinútiť používateľov prihlásiť sa na bezplatnú skúšobnú verziu. Požiadajte Google Analytics, aby zistil, koľko ľudí pristane na vašej domovskej stránke, potom kliknite na bezplatnú skúšobnú stránku a zaregistrujte sa. Vysoké percento znamená, že váš dizajn UX z nich urobil príjemné a jednoduché riešenie.

Tok správania: Ďalšou skvelou funkciou Analytics je „tok správania“. Ukazuje najbežnejšiu vstupnú stránku. Potom vám povie, kde používatelia idú ďalej a kam idú potom. Vďaka dobrému dizajnu UX dúfate, že uvidíte používateľov, ktorí sledujú cestu, ktorú ste im nastavili. Vstupná stránka > viac informácií > konverzie. Ak existuje veľa výpadkov alebo ak sa vyhýbajú vašej hlavnej konverzii, váš návrh UX sa pokazil.

Veľké čierne vlajky rozbitého dizajnu UX

Miera odchodov: Keď niekto príde na vaše stránky a odíde bez kliknutia na iný odkaz, nazýva sa to poskakovanie. Vysoká miera odchodov naznačuje, že ľudia nenájdu to, čo hľadajú. Je to kľúčový ukazovateľ zlého dizajnu UX.

Nízka miera odchodov naznačuje dobrý dizajn UX

Nízka návštevnosť: Dobrý web má zdravý tok nových a vracajúcich sa návštevníkov. Ak je štatistika „vracajúceho sa návštevníka“ nízka, naznačuje to, že neposkytujete presvedčivé používateľské prostredie. Znamená to, že sa ľudia pravidelne nevracajú a nevyužívajú vašu službu.

Nástroj Analytics vám poskytuje dobrý prehľad o používateľskom prostredí. S údajmi však môžete robiť iba toľko vecí. Ak chcete dosiahnuť skutočné výsledky, musíte požiadať svojich používateľov priamo.

16 Mega-tipov na zvýšenie vašich konverzných pomerov v elektronickom obchode

Krok 4. Požiadajte svojich používateľov

Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je použitie súkromných dotazníkov. Anonymita znamená, že vaši používatelia budú o svojich myšlienkach omnoho viac úprimní a čestnejší (napríklad v porovnaní s cieľovou skupinou)..

Dotazník môžete rýchlo vytvoriť pomocou prieskumu Monkey. Pomôžu vám vytvoriť prieskum a integrovať ho do vášho webu ako kontextové okno. Opýtajte sa ich na jasné a stručné otázky a povzbudzujte čestnosť. Tu je niekoľko dobrých otázok:

Čo robí [moja webová stránka]?

Toto je šanca zistiť, ako dobre sa vaša hodnotová ponuka premieta do ľudí. Používatelia skutočne rozumejú tomu, čo robíte?

Aká je najviac frustrujúca funkcia [mojej webovej stránky]?

Ľudia sa o vás prirodzene nechce baviť negatívne. Musíte sa ich spýtať priamo. Otvorte sa kritike a naučte sa, ako zlepšiť dojem používateľa.

Čo by mohlo [môj web] urobiť lepšie a aké funkcie by ste chceli vidieť?

Vaši používatelia sú často tí najlepší, ktorí vám povedia, ako sa prispôsobiť. Koniec koncov, práve oni používajú vašu službu. Nechajte ich povedať, kam ďalej.

Krok 5. Sledovanie očí

Eye-tracking je laboratórny test, ktorý vám ukáže presne, kde používatelia vyzerajú a kliknú na váš web.

Cenovo dostupnou možnosťou je kúsok softvéru s názvom Clicktale. Zobrazuje každý pohyb ukážkového návštevníka pomocou tepelných máp a prehrávaní. Môžete aktívne vidieť, kde sa používatelia snažia navigovať, a sledovať, ako interagujú s vašimi stránkami v reálnom čase.

Je to vizuálna mapa zážitkov vašich používateľov.

Krok 6. Testovanie A / B

Ak sa rozhodujete medzi dvoma rozloženiami navigácie alebo rôznymi formuláciami, vyskúšajte obidve! Vytvorte dve samostatné vstupné stránky a rovnomerne medzi nimi rozdeľte svoju komunikáciu.

Teraz pomocou nástroja Google Analytics merajte výkonnosť každého z nich. Ktorý z nich podporuje viac predajov, registrácií a konverzií? Je to jasný indikátor vášho najlepšieho dizajnu UX.

Krok 7. Zákaznícky servis

Mali by ste si vychutnať príležitosť získať bezplatnú a ľahkú spätnú väzbu od svojich používateľov. Otázky týkajúce sa služieb zákazníkom sú kľúčovým vhľadom do skúseností vašich návštevníkov. Rád si myslím, že používateľ, ktorý sa stará o to, aby nám napísal (a to aj negatívne), stojí za to mať ho. Aké sú najbežnejšie otázky a obavy?

Využite túto príležitosť na spojenie s vašimi používateľmi a opýtajte sa ich, čo by ste mohli urobiť lepšie!

Konečné myslenie: Dizajn UX nie je nikdy dokončený.

Dizajn UX nie je nikdy hotový. Neustále sa učte viac o svojich používateľoch a pokračujte v testovaní ich skúseností.

Otvorte sa kritike, dozviete sa viac o svojich návštevníkoch a nikdy sa neprestávajte adaptovať.

Verte nám, používateľ má vždy pravdu.

Ak sa vám tento článok zdá zaujímavý, stavím sa, že sa vám bude páčiť aj časť 4 – Používanie psychológie, aby používatelia robili to, čo chcete

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me