Dizajn UX je o vytvorení presvedčivého prostredia pre vašich používateľov.

Vie, čo chce užívateľ, a dáva mu to rýchlo a jednoducho. Vďaka najlepšiemu dizajnu UX si používateľ myslí, že webová stránka je vytvorená práve pre nich.

Druhá z našich štyroch častí sa zameriava na vaše Cieľové publikum. Keďže neviete, kto sú vaši používatelia, nemôžete vytvoriť dobrý dojem používateľa!

Definujte svoje cieľové publikum

Na internete existuje staré príslovie:

„Ak sa pokúsite potešiť každého, nikoho nebudete potešiť.“

Definovanie a zacielenie na konkrétne publikum je jediný spôsob, ako vytvoriť dokonalú používateľskú skúsenosť.

Prečo je cieľové publikum dôležité pre dizajn UX?

Dobrý dizajn UX je o tom, aby používateľ cítil, že váš web bol navrhnutý práve pre nich. Potrebujú sa cítiť ako doma, musia sa spojiť s obsahom a – čo je najdôležitejšie – nájsť odpovede, ktoré hľadajú.

Keď zacieľujete na skupinu ľudí so spoločnými charakteristikami, ambíciami a problémami, môžete vytvoriť užívateľskú skúsenosť na mieru, len pre nich.

Môžete to urobiť iba vtedy, ak viete, kto sú a čo chcú.

Ako definujem svoje publikum?

Krokom. 1. Nechtový návrh hodnoty

Je ťažké definovať svoje publikum, kým nevysvetlíte presne, čo robíte. Na správne publikum môžete zacieliť iba vtedy, ak rozumiete požiadavkám na váš produkt. Časť 1 tejto série sa zameriava na návrh hodnoty, preto si najskôr prečítajte tento text!

Len ak viete, čo robíte, môžete zistiť, kto bude mať z toho úžitok.

Krok 2. Aký je ich najväčší a najhlbší problém?

To je podstata podnikania. Nájdenie problému a jeho vyriešenie. Aký veľký problém vyrieši váš produkt alebo služba?

Akonáhle to budete vedieť, môžete sa zamerať na tých, ktorí to trpia. Aj keď to ešte nevedia!

Napríklad Spotify sa rýchlo stala najväčšou službou streamovania hudby na svete. Ako to urobili? Vyriešili veľký problém. Dali nám okamžitý prístup k bezplatnej hudbe.

Spotify poskytuje okamžitý prístup k bezplatnej hudbe

To však nebol jediný dôvod ich úspechu (veľa ďalších služieb to robí). Ich úspech bol spôsobený tým, ako sa zamerali na svojich prvých používateľov. Išlo o tie, ktoré boli frustrované súčasným systémom.

Svoje publikum definovali ako: mladí, začínajúci milovníci hudby, ktorí konzumujú a zdieľajú svoje médiá online. Potom za nimi agresívne šli zasielaním exkluzívnych pozvánok.

Dobrý dizajn UX je o rýchlom riešení problémov. Spotify našiel problém, opravil ho a zdieľal ho so všetkými ľuďmi, ktorí ho chceli vyriešiť.

Aký problém riešite a kto iný to chce?

Krok 3. Vytvorte si užívateľský profil svojho ideálneho zákazníka

Pri definovaní publika sa chcete vyhnúť zovšeobecneniu. Potrebujete jasný a ostrý obraz v hlave. Nie je to iba tabuľka údajov alebo graf. Potrebujete skutočnú ľudskú bytosť.

Kto je váš ideálny zákazník?

Urobte si chvíľku a predstavte si dokonalého spotrebiteľa pre váš produkt. Definujte ich charakteristiky čo najpodrobnejšie.

Tento užívateľský profil použijete na pomoc pri každom budúcom rozhodnutí o dizajne UX. Páčilo by sa vášmu ideálnemu zákazníkovi nový výber farieb? Čo si myslia o vašom výbere jazyka? Váš užívateľský profil sa stane referenčným bodom pre servis.

Tu sú dôležité informácie, ktoré potrebujete na vytvorenie prvého ideálneho užívateľského profilu:

Krok 4. Uveďte ich demografické údaje

Urobte si zoznam vek, pohlavie, miesto, zamestnanie a príjem ideálneho zákazníka. Pomôže vám to začať s prispôsobovaním vášho webu a dizajnu UX.

Ich vek a pohlavie pomôžu určiť, aký jazyk sa má použiť a aký tón sa má prijať. Všimnite si, ako sa Snapchat agresívne zameriava na trh vo veku 13 – 34 rokov. Ponúkajú výlučne mobilnú službu plnú jasných farieb (psychologicky prepojenú s preferenciami mladých dospelých). Silne používajú emotikony a ich kópia je nehanebne zameraná na mladé publikum (veľa výkričníkov, veselých tvárí a superlatívov).

Prispôsobili svoj dizajn UX demografickému publiku s fenomenálnymi výsledkami.

Ak však chcete poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť, musíte ísť oveľa hlbšie.

Krok 5. Zamerajte sa na ich motiváciu, sny a ciele

Najvýkonnejšie výsledky sa dosiahnu, keď navrhnete web nie pre toho, kým sú, ale pre koho chcú byť.

Navrhnite ho pre začínajúceho podnikateľa. Alebo osoba, ktorá chce spustiť maratón alebo chce založiť blog. Predajte im sen a ukážte im, ako im služba pomáha dostať sa tam. Dobrý dizajn UX je o tom, ako im ukázať lepšiu cestu vpred.

Zacieľte na ľudí so snom, pretože je väčšia pravdepodobnosť, že si ich kúpia.

S týmto vedomím definujte svoje cieľové publikum podľa ich motivácie. Prečo prichádzajú na vaše stránky? Kde chcú byť o päť rokov? O čo sú nadšení?

Ak ich inšpirujete, poskytnete skvelé používateľské prostredie.

Perfektný príklad užívateľského profilu

Tento užívateľský profil obsahuje viac než len demografické údaje:

Používateľ A je ctižiadostivý podnikateľ vo veku 31 rokov, ktorý žije v Londýne. Vedie blog o webdizajne a považuje sa za vodcu myšlienok. Sleduje blogy vývojárov a zdieľa obsah na Twitteri a LinkedIn. Zúfalo chce zvýšiť dosah svojich sociálnych médií.

Pomocou týchto demografických informácií môžete vytvoriť priestor, ktorý sa cíti ako doma. Ale práve informácie o správaní a ambíciách vám skutočne pomáhajú vymýšľať dojem používateľa. Môžete ju splnomocniť, aby rozvíjala svoje podnikanie, ukázala jej, ako zvýšiť dosah svojich sociálnych médií, a požiadať ju, aby sa o všetko podelila na Twitteri..

Je to výkonný zážitok pre používateľov. A to všetko preto, že ste definovali ideálneho používateľa.

Teraz si na rade ty

Pozrime sa dlho na svoj produkt alebo službu. Aké cieľové publikum zožerie váš produkt a podelí sa oň s ostatnými? Vytvorte si svoj vlastný ideálny užívateľský profil a vytvorte si pre ne svoj dizajn UX.

Čím viac informácií o svojich používateľoch viete, tým lepšie služby môžete poskytovať. Odpovedá na otázky, prináša hodnotu a spôsobuje, že sa užívateľ cíti ako doma.

Koniec koncov, nemôžete vytvoriť dobrý dojem používateľa, ak neviete, kto sú vaši používatelia.

Ďalej pokračujte v čítaní dizajnu UX časť 3 – Funguje váš súčasný návrh UX?.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me