W Internecie znajdziesz wiele artykułów na temat wskazówek, sztuczek i technik WordPress, ale Joomla nie jest tak popularna. Jednak Joomla jest nadal bardzo opłacalną opcją dla wielu stron internetowych.

Aby dowiedzieć się więcej o różnicach między nimi i o tym, dlaczego wybierzesz jedną z drugiej, skontaktowaliśmy się z Davidem Attardem, nadzwyczajnym blogerem i właścicielem Dart Creations, informacyjnego bloga do projektowania stron internetowych, aby udostępnić Joomla !, WordPress, marketing dla małych firm, optymalizacja wyszukiwarek i wiele innych przydatnych wskazówek dla projektantów stron internetowych oraz małych i początkujących właścicieli witryn. Jest menedżerem produktu w cyfrowej agencji marketingowej, od zawsze hobbystą w projektowaniu stron internetowych. David jest pasjonatem wielu technologii, entuzjastą marketingu, SEO i sposobów zwiększania ruchu na stronie.

Czy Joomla lub WordPress jest najlepszy dla Twojej witryny e-commerce?

Cześć David i witaj w Bitcatcha! Masz niesamowitą witrynę pełną doskonałych porad dotyczących projektowania stron internetowych i wielu informacji na temat dwóch najpopularniejszych opcji CMS: WordPress i Joomla. Masz imponujące referencje, ale mam nadzieję, że możesz powiedzieć nam coś więcej o swoim doświadczeniu w projektowaniu stron internetowych.

David Attard

Jestem projektantem / programistą od tak dawna, jak tylko pamiętam. Dorastając w latach 90., kiedy internet przeżywał swój pierwszy boom (i załamanie), naturalne jest, że intrygowałabym się całą siecią. Po ukończeniu informatyki moją pierwszą pracą było tworzenie stron internetowych, więc było rzeczą naturalną, że projektowanie stron internetowych byłoby czymś, co pasjonowało mnie. Od tego czasu projektuję witryny profesjonalnie i jako hobby.

Połącz się z Davidem: 

Połącz się z Davidem przez Facebook Połącz się z Davidem przez Twitter Połącz się z Davidem przez Google+

A co z twoim doświadczeniem z Joomla i WordPress? Oferujesz wiele świetnych porad na temat Dart Creations, więc oczywiście spędziłeś dużo czasu na tych platformach blogowych.

Kilka miesięcy po założeniu Joomla natknąłem się na nią i od razu przekonałem się, jak łatwo było skonfigurować całą witrynę i utrzymać ją. Patrząc wstecz, mogę powiedzieć, że to właśnie koncepcja CMS mnie wciągnęła. O dziwo, mniej więcej w tym samym czasie natknąłem się na WordPress, ale nie było tak wyrafinowane, jak dziś, i przez jakiś czas ignorowałem.

Od kilku lat projektuję strony głównie z Joomla. Ostatnio mam znacznie więcej doświadczenia z WordPress i bardzo się cieszę, że odkryłem ten CMS i jego niesamowitość.

Do waszej wiadomości, ludzie, Joomla została utworzona w 2005 roku, więc David ma wiele lat za sobą, pracując z tym CMS. Z najnowszych statystyk pokazujących, że WordPress ma 59,3% udziału w rynku we wszystkich systemach zarządzania treścią, jest wyraźnym zwycięzcą w stosunku do Joomla, z 6,1% udziałem, a także innych CMS, takich jak Drupal i Blogger. Ale co z tobą, David? Który z nich powiedziałbyś dzisiaj??

Naprawdę trudno wybrać ulubionego. Znam Joomla naprawdę dobrze, a moje bogate doświadczenie ułatwia mi pracę. Z drugiej strony WordPress stał się tak łatwy w obsłudze. Dzisiaj trudno mi wybrać między tymi dwoma.

W porządku, nie zmuszamy cię do wyboru! Pomiędzy WordPress i Joomla, który ma najlepsze funkcje w zakresie dostosowywania witryny, zarówno z punktu widzenia projektu, jak i funkcjonalności?

Wybieranie między jednym CMS a drugim jest jak wybieranie czegoś innego.

Nie wybierasz samochodu tylko dlatego, że prowadzi on z punktu A do punktu B – jest o wiele więcej niż to.

Uważam, że oba CMS są dziś bardzo, bardzo dojrzałe, chociaż Joomla wciąż ma nieco dłuższą krzywą uczenia się i niektóre rzeczy nie są tak łatwe do osiągnięcia w Joomla, jak w WordPress.

Zawsze twierdziłem, że siła systemu CMS pochodzi głównie z zakresu rozszerzeń, szablonów i obsługiwanych przez niego komponentów innych firm, a nie tylko z jego rdzenia. Zarówno Joomla, jak i WordPress mają tysiące komponentów innych firm, choć uważam, że WordPress ma przewagę pod tym względem. Na pewno jest o wiele większy wybór wtyczek do WordPress. Dostępnych jest również znacznie więcej informacji, więc pod tym względem uważam, że WordPress ma przewagę.

Tak, stwierdziliśmy, że to prawda. To bardzo indywidualna decyzja?

Tak. Każdy użytkownik musi dokonać wyboru na podstawie bieżącego projektu, nad którym pracuje. Nie ma jednoznacznego wyboru dla każdego projektu. Musisz wybrać Joomla, WordPress (lub inny CMS) w oparciu o wymagania każdego konkretnego projektu, nad którym pracujesz.

Powiedzmy, że chcesz zbudować witrynę e-commerce. Dowiesz się, że istnieją rozszerzenia dla sklepów internetowych dla WordPress i Joomla. Dowiesz się również, że Twoja witryna e-commerce może być linią ratunkową, więc musisz upewnić się, że witryna, którą tworzysz, W PEŁNI koncentruje się na e-commerce. W tym zakresie, mimo że WordPress i Joomla mogą mieć rozwiązania dla witryny e-commerce, byłbym bardziej skłonny do korzystania z CMS, który został zbudowany specjalnie dla e-commerce, takiego jak Magento. Bardziej prawdopodobne jest spełnienie pełnych wymagań witryny e-commerce.

Przejdźmy do prostszego przykładu. Powiedzmy, że chcesz zbudować prostą stronę internetową z wieloma funkcjami blogowania. Prawdopodobnie przekonasz się, że WordPress jest znacznie bardziej odpowiedni niż blog Joomla. Chociaż Joomla ma możliwości blogowania, nie jest to mocną stroną i być może będziesz musiał wybrać rozszerzenie blogowania, aby uzyskać wszystkie funkcje, które WordPress miałby do zaoferowania od razu po wyjęciu z pudełka.

Joomla ma też swoje mocne strony. Jest w pełni kompatybilny z urządzeniami mobilnymi, w tym rodzimym zapleczem. Nie potrzebujesz aplikacji ani niczego, aby uzyskać dostęp i pisać.

Ostatecznie sprowadza się to do specyfiki każdego projektu.

Biorąc pod uwagę wszystkie naruszenia bezpieczeństwa na całym świecie w ostatnich latach, bezpieczeństwo jest dużym problemem. Według Ciebie WordPress lub Joomla są bezpieczniejsze?

To jest trudne.

Wierzę, że WordPress miał więcej głośnych luk w zabezpieczeniach częściej niż Joomla, ale Joomla ma również swój znaczny udział w lukach. Zapewnienie bezpieczeństwa Joomla i WordPress wymaga podjęcia szeregu działań zapobiegawczych, takich jak:

 • Dbanie o regularne instalowanie aktualizacji
 • Korzystanie z bezpieczeństwa sieci
 • Korzystanie ze skomplikowanych haseł
 • Używanie tylko sprawdzonych rozszerzeń i wtyczek innych firm
 • Wykonywanie regularnych kopii zapasowych

Dowiedz się więcej @ Dart-Creations:

 1. 10 najważniejszych problemów z bezpieczeństwem Joomla (i jak je naprawić)
 2. 17 sposobów zapobiegania włamaniom do WordPress: niezbędna lista kontrolna do zabezpieczenia WordPress

Naprawdę i naprawdę każdy CMS może być bardzo bezpieczny i bardzo wrażliwy. Każdy CMS, który nie jest aktualizowany WSZYSTKIMI najnowszymi poprawkami, będzie podatny na atak. To jest naprawdę. To tylko kwestia czasu, zanim Twoja witryna stanie się zagrożona, jeśli nie będzie miała:

 • Najnowsze podstawowe aktualizacje
 • Najnowsze aktualizacje komponentów innych firm
 • Najnowsze aktualizacje motywu

Należy wziąć pod uwagę inne rzeczy, takie jak firma hostingowa, która dba o bezpieczeństwo Twojej witryny. To bardzo ważne.

Firma hostingowa robi dużą różnicę, co możemy potwierdzić tutaj w Bitcatcha. A co powiesz na SEO? Czy uważasz, że WordPress lub Joomla są bardziej przyjazne SEO?

Coraz więcej SEO uniezależnia się od czynników na stronie, a bardziej od treści o najwyższej jakości i czynników poza stroną, takich jak dobre autorytatywne linki zwrotne. Wybór CMS dla SEO stał się w większości moim zdaniem nieistotny, o ile jesteś w stanie zrobić podstawy.

Potrzebujesz wtyczki SEO bez względu na to, jakiego CMS używasz, aby mieć pewność, że dbasz o wszystkie czynniki SEO na stronie. Nawiasem mówiąc, mamy obszerne artykuły na temat wykonywania Joomla SEO oraz pełną listę kontrolną SEO na stronie WordPress.

Czy możesz podać nieco więcej szczegółów na temat mocnych i słabych stron każdego systemu CMS w zakresie SEO?

Uważam, że WordPress ma SEO bardzo, naprawdę ładnie za pomocą wtyczki Yoast SEO, ponieważ prowadzi Cię do czynników SEO na stronie podczas pisania treści.

Niestety, WordPress ogólnie nie jest w stanie utworzyć struktury URL-a witryny, która jest preferowana przez Google, np. Site / topic / sub-topic / keyword-title.html.

Linki wewnętrzne również nie są czymś, co wychodzi z pudełka.

Oba są bardzo silnymi sygnałami rankingowymi.

Z drugiej strony Joomla jest w stanie stworzyć strukturę witryny zalecaną przez Google, przy czym struktura strony / temat / podtemat / słowo kluczowe.html jest tworzona za pomocą kategorii i podkategorii. Linki wewnętrzne są również bardzo łatwe do utworzenia. Po prostu łącz z menu do kategorii i podkategorii. Jak dotąd działało to bardzo dobrze na mojej stronie.

Wtyczki SEO dla Joomla są naprawdę bardzo dobre, ale wciąż nie są tak wyrafinowane jak te dla WordPress.

Pod względem wtyczek SEO wygrywa WordPress! David, czy możesz wyjaśnić więcej powodów?

Pamiętaj, że rynek wtyczek WordPress jest znacznie bardziej dochodowy, więc możesz oczekiwać, że wtyczki będą ogólnie bardziej dopracowane dla WordPress. Pamiętaj, aby wybrać sprawdzone, popularne i zaufane wtyczki. Popularność WordPress powoduje również wiele wtyczek niskiej jakości.

Mówiąc o wtyczkach, musimy wspomnieć, że każda wtyczka wiąże się ze zwiększonym ryzykiem bezpieczeństwa (więcej składników wymaga aktualizacji).

A jeśli chcesz mieć szybką witrynę, musisz utrzymać wtyczki na absolutnym minimum.

Uwaga : 

Zachęcamy naszych czytelników do sprawdzenia prędkości swojego serwera za pomocą naszego bezpłatnego narzędzia do testowania szybkości serwera.

Wszystkie te czynniki, szybkość, SEO, bezpieczeństwo, są bardzo ważne dla strony internetowej firmy. Który CMS poleciłbyś dla witryny e-commerce?

Pytanie, które należy zadać, brzmi: Jaka jest podstawowa funkcja witryny? Czy to sklep, czy też inne treści, takie jak informacje o firmie, blogi itp.

Jeśli sklep nie jest podstawową funkcją witryny, możesz użyć WordPress z wtyczką e-commerce, taką jak Woocommerce lub Joomla z rozszerzeniem sklepu internetowego.
Pamiętaj, że powinieneś również wybrać motyw, który jest w pełni zgodny z wybraną wtyczką sklepu internetowego, dzięki czemu zaoszczędzisz dużo bólu serca później.

Jeśli twoja strona opiera się głównie na sklepie internetowym, wybrałbym się poza Joomla i WordPress i wybrałbym coś silniejszego w handlu elektronicznym, na przykład Magento.

Czy istnieją pewne rodzaje firm internetowych, które najlepiej pasują do jednego lub drugiego??

Nie sądzę, aby istniały określone nisze, które najlepiej pasują do Joomla lub WordPress.

Nigdy nie zaczynam projektu z wyborem CMS wcześniej, chyba że istnieje ku temu konkretny powód.

Nie ma twardych i szybkich zasad wyboru CMS dla konkretnego rodzaju firmy internetowej. Każdy projekt ma swoją specyfikę i większość razy zarówno Joomla, jak i WordPress mogą wykonać świetną robotę.

Na przykład jednym z naszych ostatnich projektów była IntentMultimedia. Klient był już wygodny w korzystaniu z Joomla, więc dlaczego klient przeszedł całą krzywą uczenia się podczas nauki WordPress? Z przyjemnością kontynuowali korzystanie z Joomla, więc ulepszyliśmy ich witrynę, sprawiliśmy, że była responsywna i byli bardzo zadowoleni.

Innym razem, pracując dla strony internetowej Malta Climbing Club, wybraliśmy Joomla. Klient nie był tym zachwycony, a projektanci, z którymi pracowaliśmy, naprawdę nienawidzili pomysłu używania Joomla w przeciwieństwie do WordPress. Kilka dni później cofnęliśmy decyzję i poszliśmy z Joomla. Naprawdę musisz zobaczyć, co najlepiej służy twoim klientom pod koniec dnia, a nie własne preferencje. Nie możesz zmuszać ludzi do poderżnięcia gardła, tylko dlatego, że sam tak wolisz. W końcu źle osądzona decyzja powróci, by cię prześladować i zranić.

Wszelkie porady pomagające komuś zdecydować, co jest najlepsze dla jego witryny e-commerce?

Sposób, w jaki zalecam dokonanie wyboru, polega na udzieleniu odpowiedzi na następujące pytania.

 • Czy masz doświadczenie z Joomla lub WordPress??
 • Czy chcesz konkretnie zrezygnować z obecnego CMS?
 • Czy możesz osiągnąć pożądaną funkcjonalność dzięki Joomla, czy też musisz polegać na hackach, aby osiągnąć pożądany efekt końcowy? (Staram się ograniczać hakowanie kodu do minimum, aby być na bieżąco ze WSZYSTKIMI najnowszymi aktualizacjami ze względów bezpieczeństwa)
 • Czy istnieją konkretne powody, dla których Joomla będzie działał lepiej na tej stronie?
 • Czy istnieją motywy dla Joomla, które są wystarczająco dobre dla twoich pomysłów projektowych?

Gdy masz już te odpowiedzi w głowie, możesz dokonać świadomej i przemyślanej oceny, który system CMS wybrać.

Na przykład, jeśli planujesz zbudować wiele niestandardowych stron, przekonasz się, że twórcy stron WordPress, tacy jak Divi, są znacznie bardziej płodni i dojrzali niż w Joomla.

Nie powiedziałbym, że WordPress POWINIEN być używany dla tego rodzaju firm. Musisz rozważyć zalety i wady pracy z obydwoma. Przekonasz się również, że niektórzy ludzie są bardziej komfortowi lub stronniczy w pracy z konkretnym CMS. Jeśli są w stanie osiągnąć świetne wyniki przy pomocy swojego CMS-a, to w porządku, kim jesteśmy, aby się kłócić i spróbować przekonać ich w inny sposób?

David, byłeś ogromną pomocą dla naszych czytelników, aby uporządkować różnice i zalety korzystania z Joomla lub WordPress. Czytelnicy, aby uzyskać dodatkowe informacje i szczegóły na ten temat, koniecznie odwiedź Dart Creations.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me