Vítejte ve virtuální privátní síti (VPN) 101. Jako krátký úvod používám VPN po relativně krátkou dobu – ve skutečnosti méně než rok. Předtím jsem však už nějakou dobu seděl na plotě.

Během více než dvou let mi napadlo mnoho otázek, z nichž některé vyvolaly ještě více otázek. První překážkou, kterou bylo třeba překonat, bylo na začátku:

Co je to VPN?

VPN připojí váš počítač, Mac, tablet nebo jiné zařízení k internetu přes jiný počítač. Připojujete se k internetu prostřednictvím internetového připojení jiného počítače, nikoli přímo prostřednictvím svého vlastního. Kromě toho VPN šifruje také odesílaná data, takže je stále v bezpečí.

Proč bych potřeboval VPN?

Sítě VPN maskují vaši polohu

VPN ve své nejzákladnější podobě nabízí uživatelům způsob, jak se bezpečně a soukromě připojit k internetu. Pokud se nejprve připojíte ke službě VPN před směrováním na internetovou adresu, na kterou směřujete, je vaše poloha známa pouze poskytovateli VPN..

Uvidíme, k čemu je to užitečné:

 1. Přístup k obsahu
  Většina sítí VPN má několik umístění, ze kterých se můžete rozhodnout zobrazovat svoji polohu jako od, takže vám v některých případech pomůže obejít geografická omezení. Někteří poskytovatelé služeb na internetu omezují věci z určitých míst. Vezměme například Netflix, který má různé filmy pro různé geografické zóny.

  Přirozeně to také pomáhá obejít cenzuru obsahu v různých zemích (jejichž seznam roste).

 2. Soukromí
  Pokud jste někdy přemýšleli o tom, že vlády nebo poskytovatelé internetových služeb (ISP) slídí vše, co jste dělali online, pak je VPN zcela pro vás. Věděli jste, že v mnoha zemích může váš poskytovatel internetových služeb prodávat vaši historii prohlížení marketingovým a reklamním agenturám? A že na žádost mnoha vlád jsou zákonně povinni předávat záznamy o vaší online aktivitě?

Jak funguje VPN?

Jak funguje VPN

* Toto je základní diagram, jak postupuje datový tok, pokud používáte VPN. Obrázek je z ExpressVPN, ale všechna připojení VPN s jedním odskokem fungují stejným způsobem.

Při běžném připojení k internetu se při pokusu o přístup k webu na internetu počítač přesměruje požadavek přes server vašeho poskytovatele internetových služeb, který vás poté připojí k tomuto webu. V připojení VPN se připojujete přímo k serveru VPN a obejdete server vašeho poskytovatele služeb Internetu.

Pokud jste již o firewallu slyšeli, VPN funguje obdobným způsobem, chrání a chrání vaše připojení k internetu pomocí soukromých serverů a šifrovaných datových toků.

Zachová moje informace v bezpečí pomocí VPN?

Jedním z klíčových prvků VPN, který je tak žádoucí, je zabezpečení. V připojení VPN jsou všechna data, která odesíláte a přijímáte, šifrována. Pokud by se tedy někdo pokusil zachytit odesílaná data, zachytil by vás toto šifrování v bezpečí (nebo alespoň bezpečnější než v případě, že by byly přenášeny bez šifrování).

Zvažte tyto scénáře; Nakupujete online a chystáte se provést nákup – informace o vaší kreditní kartě bude možná nutné předat obchodníkovi. Jste v kavárně a pokoušíte se přistupovat ke svému e-mailovému účtu – vaše heslo bude třeba poslat na váš e-mailový server k ověření. Jsou to jen dva jednoduché případy, kdy VPN může udržet vás a vaše data v bezpečí.

Jsem opravdu nesledovatelný s VPN?

IP adresa VPN a samotný šifrovaný provoz nestačí, abyste zůstali nevysledovatelní. Je pravda, že je obtížnější vysledovat, ale pro někoho, kdo má správné technické dovednosti, existují způsoby, jak to obejít.

Vaše IP adresa není jediná věc, která vás identifikuje online. Ve skutečnosti existují také případy, kdy je známo, že VPN unikají skutečné IP adresy.

Mezi další metody trasování patří doxing, použití malwaru, obyčejná stará nedbalost a další.

Řekl bych, že jak anonymní a nevysledovatelný byste chtěli být (nebo jak paranoidní jste) by ovlivnilo přesnou kombinaci služeb, které společně používáte..

Můžete například použít VPN v kombinaci s anonymním prohlížečem, jako je TOR, plus internetový bezpečnostní program a také vykonávat určitou mozkovou sílu v tom, co děláte online, zejména pokud jde o sdílení informací.

Takže krátká odpověď by byla ne, nejste úplně nevysledovatelní.

Jak VPN chrání vaše informace

1. Šifrování

Když jste připojeni ke službě VPN, veškerý váš internetový provoz a komunikace prochází zabezpečeným tunelem. To je to, co udržuje vaše informace soukromé a bezpečné.

Každá VPN používá různé protokoly, které mají různé úrovně zabezpečení. Zde jsou nějaké příklady;

 • Zabezpečení internetového protokolu (IPSec)
  IPSec autentizuje internetovou relaci a během připojení šifruje data. Má dva režimy, Transport a Tunneling, takže data jsou během přenosu mezi různými sítěmi bezpečná. IPSec lze kombinovat s dalšími protokoly zabezpečení, aby relace byla ještě bezpečnější.
 • Protokol vrstvy 2 (Tunneling Protocol) (L2TP)
  L2TP je jeden z dalších protokolů, které lze použít s IPSec. Vytváří tunel mezi dvěma body, které IPSec zpracovává šifrování dat, která jsou mezi nimi předávána.
 • Protokol Tunneling Point-to-Point (PPTP)
  PPTP je protokol all-in-one, který vytváří tunel i šifruje data. Je velmi běžně používán a podporován, dokonce i na systémech Mac a Linux.

2. Žádné zásady protokolování

To je něco, co je třeba vzít na vědomí, protože ne všechny VPN mají žádné zásady protokolování. Protokoly jsou soubory historie, které zaznamenávají vaši historii internetového provozu. Pokud se záznamy neuchovávají, poskytovatel služeb VPN je samozřejmě nemůže prodat nebo je předat jakékoli vládě nebo donucovací agentuře, právo?

Pokud VPN nemá zásady protokolování, je to často uvedeno velmi jasně na jejich webových stránkách. Vezměme například PureVPN, jeden z mnoha, který nevede protokoly.

služba vpn bez protokolování

Jak používat VPN?

Většina sítí VPN bude mít své vlastní procesy, ale základní teorií je, že instalujete software VPN na zařízení (jako je router, počítač nebo smartphone). Konfigurace může být stejně jednoduchá jako zadání vašeho uživatelského jména a hesla VPN při spuštění softwaru, ale existují VPN, které nabízejí více možností.

Mohlo by to zahrnovat výběr bezpečnostního protokolu, který chcete použít, nebo ruční výběr umístění serveru, ke kterému se chcete připojit.

Na jakých zařízeních funguje VPN?

Existují tři hlavní kategorie položek, na kterých VPN obvykle mohou pracovat (v závislosti na poskytovateli služeb): Stolní počítače / notebooky, chytré telefony / tablety a směrovače. Konkrétně budou obvykle pracovat na platformách nabízejících Windows, Mac OS, iOS, Android a Linux (většina routerů je založena na Linuxu).

Berte na vědomí, že ne všechny směrovače podporují používání VPN. Pokud používáte jednu z lepších, populárních značek a modelů, je pravděpodobné, že můžete použít VPN, ale bylo by lepší se poradit s výrobcem nebo jednoduše vytočit fórum a zeptat se. Používám TP-Link Archer C7.

stránka s konfigurací expresvpn

* VPN bude obvykle obsahovat průvodce, podle kterého se můžete konfigurovat na více zařízeních

Vím, že tam jsou některé weby, které říkají, že potřebujete vlastní firmware, jako je DD-WRT nebo Tomato, ale to prostě není pravda. Pokud však váš směrovač VPN nativně nepodporuje, může vám pomoci jeho blikání jednomu z nich.

Další výstražná poznámka: I když v mobilním telefonu používáte VPN, existuje mnoho mobilních aplikací (které jste možná nainstalovali), které mají mnohem více informací než vaše IP adresa. Pamatujete si ta nepříjemná oprávnění, která jste museli při jejich instalaci udělit? To znamená, že i s VPN mohou být vaše data stále zasílána vývojářům těchto aplikací.

Jak těžké je pro mě použití?

Velmi jednoduše řečeno; spíš ne. Téměř všichni poskytovatelé VPN mají rozsáhlé návody, jak nastavit své aplikace na více zařízeních. Prošel jsem jejich velkým množstvím a někteří dokonce zacházejí tak daleko, že mají krok za krokem videa o tom, jak nastavit.

Podívejte se na stránku How to Setup ExpressVPN.

expressvpn vpn steup s pokyny

Většina poskytovatelů VPN bude mít něco podobného a má velmi podrobné pokyny. Ve skutečnosti jsou některé nastavení tak snadné, že vše, co budete muset udělat po instalaci aplikace, je zadání uživatelského jména a hesla, poté vyberte server a můžete jít.

Zpomalí připojení k internetu VPN??

Odpověď na to by byla možná. Vzhledem k povaze služby obvykle dojde k mírnému zpomalení. S téměř všemi renomovanými službami VPN by však toto zpomalení často nebylo patrné.

Pokud však váš poskytovatel internetových služeb někdy z nějakého důvodu zrychlí rychlost internetu, může použití vaší sítě VPN zvýšit rychlost. Mnoho poskytovatelů VPN nejvyšší úrovně má vynikající sítě, které využívají poskytovatele šířky pásma 1.

Obecně lze říci, že případné poklesy rychlosti by byly o něco větší, čím dále je server, ke kterému se chcete připojit.

Technická poznámka o rychlosti

Váš hardware hraje rozhodující roli v rychlosti připojení. Když VPN šifruje vaše data, proces vyžaduje hodně výpočetního výkonu. Každé zařízení má ve svém srdci mikroprocesor, který ovlivňuje rychlost, jakou zařízení dělá věci. Tato rychlost je hodnocena v gigahertzech (GHz).

Čím vyšší je GHz, tím rychlejší je šifrování a tím i vyšší rychlost připojení.

Průměrný směrovač se pohybuje v rychlosti procesoru od 800 MHz do 1,2 GHz (i když existují modely vyšší třídy, které hodnotí 1,8 GHz nebo více). Průměrný notebook běží na přibližně 1,6 GHz až 2,2 GHz, zatímco průměrný počítač běží na 2,6 až 3,4 GHz.

Rychlost připojení VPN

Při spuštění služby VPN na směrovači s procesorem o výkonu 1 GHz je rychlost linky VPN výrazně zpomalena. Podle technické podpory TorGuard, se kterou jsem konzultoval, je maximální rychlost, kterou mohu získat prostřednictvím nasazení routeru, kolem 17Mbps. Spuštění stejné sítě VPN na notebooku při 1,8 GHz vám poskytne rychlost kolem 150 Mb / s.

Jde o to, že k výkonu VPN existuje mnoho pohyblivých částí, takže pro maximální využití výhod rychlého připojení VPN je vaše vlastní zařízení také nedílnou součástí.

Jak vybrat správného poskytovatele VPN?

poskytovatelé vpn

Existují doslova desítky (stovky, pokud počítáte méně poskytovatelů) VPN služeb. Někteří z nich jsou tradičními poskytovateli VPN, kteří se na to specializují, ale v dnešní době existuje také mnoho společností zabývající se internetovým zabezpečením, jako jsou F-Secure, Kaspersky a Avira, které se rozdělily do hry VPN.

Jak si tedy vyberete ten správný, protože je pravděpodobné, že budete bombardováni denně pomocí nabídky „VPN Deals“, jakmile zadáte hledaný výraz do Googlu? Nalezení správné sítě VPN pro VÁS se omezuje na několik klíčových prvků:

1. Cena versus bezpečnost

Toto je věková část „nemůžete mít všechno“. Čím více to stojí, tím lepší bude služba pravděpodobně. VŽDY ne, ale zpravidla. Většina poskytovatelů VPN vám může účtovat možná pár babek za měsíc, ale pokud jste opravdu paranoidní ohledně svého soukromí a zabezpečení, opravdu se budete chtít vyrovnat o něco navíc pro klid? Vyberte rovnováhu, která vyhovuje vašemu duchu, a dejte si jasně najevo své hlavní cíle přihlašování k odběru služby VPN.

2. Vede záznamy?

Tohle je velmi důležité. Bez ohledu na to, jaký je váš rozpočet nebo účel, poskytovatel VPN, který vede protokoly, je jen obrovská plechovka červů čekajících na otevření. A víte, co se stane, když se to otevře. Pouhé vedení protokolů pouze vyžaduje potíže – poskytovatelé služeb byli známí, že se pod tlakem vlády mnohokrát objevili. Vyberte poskytovatele, který je velmi přísný, pokud jde o zásadu zákazů.

3. Počet a umístění serverů

Toto je více aplikovatelné na lidi, kteří používají VPN top obejít geografická omezení. Pokud například chcete přistupovat k obsahu Netflixu z oblasti USA, budete potřebovat … server USA ve vaší síti VPN! Čím více umístění serveru má poskytovatel, tím více možností máte. Čím větší je počet jejich serverů, tím pravděpodobnější bude vaše připojení bezproblémové a rychlé.

4. Kolik za kolik připojení

Dnešní průměrná domácnost se zbláznila do zařízení. Představte si, že jen jeden pár, z nichž každý má notebook, tablet a smartphone – to je šest zařízení pod jednou střechou. Ujistěte se, že počet připojení, ke kterým se poskytovatel VPN připojujete, je vhodný pro váš životní styl.

5. Únik IP

To je problém, který se stále více dostává do popředí pozdě. Zdá se, že někteří poskytovatelé VPN měli mírné technické problémy a skutečné adresy IP jejich zákazníků unikaly, což znamená, že platili za službu, která nefungovala. K překonání tohoto problému nabízí mnoho sítí VPN zkušební období, do kterého se můžete zaregistrovat. Během zkušebního období se ujistěte, že jste připojení řádně zkontrolovali, a pokud vaše IP uniká, dobře víte, co dělat – RUN.

6. Uživatelské rozhraní

Diskutoval jsem o tom, zda tuto položku přidat nebo ne, ale nakonec mě můj OCD přemohl. Některé VPN mají taková mizerná rozhraní, která tam prostě AWFUL používat. Jen … podívej se, než se utkáš v tomto tříletém zlevněném plánu, ok?

Jak zjistím, zda je moje VPN dobrá?

Služby VPN samozřejmě zakládají svůj prodej na soukromí a bezpečnosti. Jak tedy víte, zda si ten, pro který jste se rozhodli, funguje tak, jak má? Víte, zda je vaše IP v bezpečí? A co ty úniky, o kterých jste už slyšeli?

Tyto obavy jsou někdy způsobeny tím, co u některých poskytovatelů VPN nazývám „poškozené funkce“. To znamená, že nepracují tak, jak jsou inzerovány, což znamená, že vaše identita může být ohrožena.

Zde je několik jednoduchých tess, které vám mohou pomoci.

 • Navštivte IPLeak a přečtěte si zde uvedené informace. Pokud vaše VPN funguje tak, jak by měla, budete se spíše dívat na informace o serveru VPN než na skutečné informace. DNSLeakTest může také udělat něco podobného, ​​pokud byste chtěli alternativu.
 • Chcete-li otestovat rychlost VPN, navštivte SpeedTest nebo TestmyNet a tam proveďte testy. Můžete je spustit před a po připojení k serveru VPN a otestovat tak rozdíl v rychlosti a latenci.

otestujte rychlost vpn

* SpeedTest zobrazí vaši rychlost odesílání a stahování a latenci na nejbližší server.

Existují samozřejmě i pokročilejší testy, které byste mohli provést, ale ty jsou o něco podrobnější.

I když jste spokojeni se službou VPN, kterou používáte, je dobré čas od času provést testy, i když pouze zajistit vlastní klid.

Jsou VPN legální?

Pro některé by se mohlo zdát zvláštní otázka, protože v okolí je tolik poskytovatelů VPN, ale pamatujte, že internet nemá žádnou vládu, která by je ovládala. Jste však omezeni zákony země, ve které máte trvalý pobyt, takže před zakoupením předplatného se ujistěte, že je VPN ve vaší zemi legální.

Než se posmíváte, dovolte mi říci, že tam jsou některé velmi upřímné země. Vezměte například Spojené arabské emiráty (SAE). Zachytení pomocí služby VPN ve Spojených arabských emirátech vás může přistát s neuvěřitelnou pokutou od 100 do 500 000 USD.

Není překvapením, že Čína také nedávno schválila regulaci, která umožňuje pouze používání vládou schválených VPN služeb. Údajně se jedná o „regulaci sítí VPN, které nezákonně provádějí přeshraniční operační činnosti“, ale jak všichni víme, je to jen další rozšíření čínské brány firewall.

A konečně – Pokud uvažujete o použití VPN pouze k obcházení cenzurního firewallu na vašem pracovišti nebo ve škole – můžete být vyhozen nebo vyloučen (v závislosti na vaší pozici). Kapish?

Proč jsou VPN na některých místech nelegální?

Závisí to opravdu, ale ve většině zemí mají země, které zakazují VPN, tendenci mít přísnější kontrolu nad životem svých občanů. Zakazováním sítí VPN snadněji sledují veškerý online pohyb svých občanů.

Zde jsou některé z hlavních důvodů;

 • Morální důvody (např. Singapur)
 • Politická stabilita (např. Jordánsko, Libye)
 • Národní bezpečnost (např. Indie, Rusko)
 • Všechny výše (např. Severní Korea, Čína)

Může být moje služba VPN zablokována?

Některé země, které jsou opravdu upřímné ohledně své internetové cenzury, šly do té míry, že blokují služby VPN. Ačkoli nemohou dešifrovat data, ukázalo se, že blokování VPN v těchto zemích úspěšně zablokovalo přístup VPN zastavením přístupu k portům, které běžně používají běžné protokoly VPN..

Vezměme si například Velký čínský firewall, který je malou součástí celkového úsilí země o udržení veřejné bezpečnosti pečlivým monitorováním informačních systémů..

Mohu torrent pomocí VPN?

Sdílení souborů typu peer-to-peer nebo Torrenting není nezákonné, ale je známo, že zvyšuje příznaky, protože stav sdílených souborů není vždy znám. Například sdílení určitých video souborů může porušit zákon o autorských právech v oblasti digitálních tisíciletí. O některém softwaru chráněném autorskými právy je také známo, že pirátské verze byly distribuovány prostřednictvím Torrentingu.

Je však také známo, že torrenting spotřebovává velkou šířku pásma, takže existují někteří poskytovatelé VPN, kteří buď neumožní torrenting na svých službách, nebo budou mít pro tyto scénáře zavedená omezení šířky pásma.

Pokud hledáte službu VPN, která je přátelská k torrentu, ujistěte se, že je to také výslovně uvedeno na jejich stránkách.

Zde jsou některé VPN, které jsou přátelské k torrentu:

 • ExpressVPN
 • IpVanish
 • Ukryj mě
 • CyberGhost
 • SoukroméVPN

Co je to „zabiják“?

Většina lidí používá VPN k zajištění jejich soukromí, což je pro ně nejdůležitější. Proto mnoho služeb VPN představilo koncept „přepínače kill“. Účelem těchto opatření je okamžitě přerušit vaše připojení, pokud je vaše služba na serveru VPN z jakéhokoli důvodu přerušena.

To pomáhá zabránit vystavení vaší skutečné IP, zatímco služba VPN není k dispozici.

Samozřejmě, pokud byste raději zůstali připojeni namísto upuštění, v mnoha případech se můžete rozhodnout vypnout vypínač zabíjení.

Bude mít používání VPN vliv na mé online hraní?

Hráči jsou často velmi kritičtí k zavedení jakýchkoli nových prvků do svých sítí, protože se vždy velmi bojí přidání, což by mohlo způsobit další zpoždění. Latence je vrah pro online hry a já jsem osobně viděl hráče křičet na monitory, když čelí neobvykle dlouhé době ping.

Někteří se na VPN dívali kriticky, protože se ptají, jak je možné, že přidání další vrstvy mezi nimi a herním serverem může snížit jejich latenci. Nezapomeňte, že si můžete vybrat, ke kterému serveru ve vaší VPN se chcete připojit.

Po připojení k umístění serveru nejblíže vašemu hernímu serveru je pravděpodobné, že uvidíte vylepšené časování ping.

Kromě toho více umístění serveru také znamená, že budete moci hrát herní servery ze zemí / regionů, které byste normálně nebyli schopni.

Mohu použít bezplatnou síť VPN?

Existuje poměrně málo volných služeb VPN, které jsou provozovány společnostmi zabývajícími se internetovým zabezpečením, jako je Kaspersky. Při jejich zvažování však často dochází k malým technickým problémům.

 1. Mnoho bezplatných sítí VPN nabízí omezenou šířku pásma
 2. K dispozici jsou obvykle velmi omezená umístění a / nebo servery
 3. Zabezpečení vašich dat může být sporné
 4. Kvalita služeb může být sporná
 5. Obvykle existují omezení

Zvaž toto:

Poskytovatelé bezplatných služeb musí vydělávat na SOMEWHERE a tyto společnosti zpracovávají vaše údaje.

Kolik by stála služba VPN?

Kromě bezplatných poskytovatelů služeb VPN můžete pravděpodobně očekávat, že budete platit kdekoli mezi 2 až 10 $ měsíčně, v závislosti na různých faktorech. Funkce ceny a platební lhůty se často promítají do ceny. Čím delší období se rozhodnete zaplatit předem, tím nižší bude cena obvykle.

Vezměte si případ NordVPN, který ceny podle toho, jak dlouho si zvolíte období. Při měsíční platbě je cena 11,95 $, ale pokud platíte ročně, cena klesne na 5,74 $ měsíčně. Pokud se rozhodnete pro tříletý plán, klesne to na pouhých 2,75 $ měsíčně, což je vynikající cena.

nordvpn cena

Zvažte výhody plynoucí z vazby na službu na dva nebo tři roky v porovnání s úsporami, které získáte ve srovnání s měsíční platbou. Přesně v tom okamžiku bude sladké místo záviset na individuálních preferencích každého.

Mohu platit bez kreditní karty?

Kreditní karty usnadňují náš digitální život, protože jsou jistým ohnivým prostředkem předávání plateb dodavatelům. Pokud však jde o služby VPN, může se zdát trochu divné platit za anonymitu pomocí metody, která se určitě identifikuje.

Naštěstí pozdě, někteří poskytovatelé služeb začali přijímat bitcoiny nebo jiné kryptoměny jako platbu. Chcete-li vědět, zda poskytovatel služeb, pro který se rozhodnete akceptovat bitcoiny, zkontrolujte, zda se na stránce akceptovaných platebních metod na webu VPN nachází znak Bitcoin..

více platebních možností

Samozřejmě, pokud se rozhodnete pro způsob platby bitcoinů, nedochází k automatickému obnovení a při každém obnovení služby budete muset provést platební proces..

Zabalte: Měl bych ho opravdu dostat?

Dnešní digitální svět je plný nebezpečí. Mezi vládním snoopingem pro hackery a podvodníky by mělo být udržování vaší digitální aktivity skryté normou a nemělo by se o tom uvažovat. To platí zejména o veřejných sítích – jako je pásmo GSM nebo LTE vašeho poskytovatele mobilních služeb – buďte proto chytrí a používejte VPN.

Dovolte mi podělit se s vámi o velmi jednoduchý scénář osobní zkušenosti, kterou jsem měl před nákupem do příběhu VPN. Po akci jsem seděl v kavárně s touto mladou dámou a mluvili jsme o online bezpečnosti. Překvapila mě, když se zmínila, že používá VPN i na svém mobilním telefonu, a tak jsem se jí zeptal, zda její bezpečnost byla skutečně ohrožena.

Ukázala mi aplikaci na svém telefonu, která právě v ten den ukazovala protokol o více než 30 pokusech o odposlouchávání a vysvětlila, že počet stoupal nebo klesal podle toho, kde je. Teď je to naprosto děsivé.

Pokud uvažujete o přidání VPN do seznamu bezpečnostních nástrojů, vřele doporučuji. Pokud nejste, stále vám velmi doporučuji. Jak nám ukázal nedávný útok společnosti Krack, je v dnešní době nezbytná služba VPN. Zůstaňte v bezpečí a nelitujte.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me