Všichni milujeme Super Mario Bros, že? Nebo možná jste spíš Candy Crush …

Ale má hraní (nebo gamifikace) místo ve vaší firmě?

super Mario

No, pokud se zeptáte Nike – jehož fitness aplikace je mistrovským dílem gamifikace – odpověď zní hlasitě ano.

V posledních několika letech se hra stala trochu bzučivým slovem. Prohlédněte si tento graf trendů Google a podívejte se, jak rostl od roku 2011:

graf gamifikace

Ale není to jen trik. Gamifikace funguje, protože vyvolává skutečné, silné lidské emoce.

Štěstí, intriky, vzrušení …

To jsou pozitivní uživatelské zkušenosti. A pozitivní zkušenost uživatele vede k lepšímu zapojení, loajalitě a vyšším prodejům.

Co je gamifikace?

Vraťme se na vteřinu. Gamifikace je proces využití herních prvků do obchodních a marketingových strategií.

Jednou z nejjednodušších forem gamifikace je získání razítka pokaždé, když si koupíte kávu. Sbírejte deset známek a dostanete nápoj zdarma. Je to jako dokončit úroveň a získat odměnu.

Online by to mohlo být použití herních prvků, jako jsou výsledkové tabulky, ukazatele průběhu a věrnostní body. Tyto triky pronikají do našich přirozených instinktů: konkurence, zkoumání, zvědavost.

Ve skutečnosti je to velmi chytré použití psychologie.

Kdo používá gamifikaci?

No, skoro všichni. Ve skutečnosti 50% dotázaných startupů uvedlo, že letos integrují herní prvky do své strategie. Ale kdo to dělá nejlépe?

Nike+

nike plus gamification

Nike + je spuštěná aplikace, Nike + je jedním ze světově uznávaných produktů.

Proč? Vtahuje se do našeho přirozeného konkurenčního ducha. Aplikace sleduje naše průběžné statistiky a měří náš pokrok směrem k cílům. Nutí nás jít a porazit náš rekord příště.

Nejen to, ale napojuje se na sociální média, abychom mohli konkurovat (nebo předvést) našim přátelům. Výhodou pro Nike je, že získává více lidí a běží, což v konečném důsledku vede k prodeji Nike.

Codecademy

Gamifikace funguje obzvláště dobře, když je váš obsah hustý nebo komplikovaný. Učební kód je obzvláště ošidný, takže Codecademy používá gamifikaci, aby byl zábavný a návykový.

Podívejte se na tento dashboard níže. Vypadá to spíše jako řídicí panel Legenda Zeldy než webová stránka s návody.

kodifikační gamifikace

Palubní deska mapuje celý kurz pomocí odznaků odměny na cestě, aby se rozbila. Existují jasné „úrovně“, k nimž se lze dostat. Cestou si vyzvedáváte odznaky jako odměny. To dokonce udržuje průběžné skóre vašich nejlepších bodů a hot-pruhy, aby vás konkurenceschopnost.

Duolingo

Duolingo dělá něco podobného, ​​ale pro výuku jazyků.

duolingo

Jak vidíte, aplikace používá několik otázek s výběrem a mapované fáze, aby uživatelé udrželi zájem. Můžete si také stanovit cíle, sbírat odznaky a získávat body, abyste si kupovali power-ups.

Mint Money Manager

Nezdá se to mnohem nudnějšího než spravování vašich peněz. Mincovna se snaží pomocí některých jednoduchých herních prvků trochu usnadnit.

Mincovna

Aplikace sleduje vaše výdaje a měří váš pokrok na základě osobních finančních cílů.

Starbucks

Starbucks provozuje jeden z nejúspěšnějších gamified odměn a věrnostních programů tam.

Odměny Starbucks

Pomocí funkce „My Starbucks Rewards“ získají uživatelé zlatou hvězdu pokaždé, když za svou kávu zaplatí pomocí mobilní aplikace. Pět zlatých hvězd vám uděluje status „zelené“, který vás opravňuje k bezplatnému doplňování.

Když dosáhnete 30 hvězdiček, odemknete „zlaté“ členství a dostanete přizpůsobenou zlatou kartu. Je to důmyslný pohyb s cílem vytvořit exkluzivitu a zvýšený stav. Všichni samozřejmě chceme zlatou kartu!

Psychologie: proč funguje gamifikace?

Dobře, takže tyto příklady ukazují, jak vypadá gamifikace v reálném světě. Ale díky čemu je tak silný?

Zcela jednoduše vyvolává emoce, které jsou spojeny s pozitivním uživatelským dojmem. A pokud jste sledovali naši sérii zkušeností uživatelů, víte, že tyto emoce jsou opravdu velmi důležité.

1. To dává uživateli kontrolu

Už jsme mluvili o tom, jak dostat návštěvníka z bodu A do bodu B.

Vedení potenciálního zákazníka k požadovanému cíli je součástí cesty uživatele.

Jednoduchá psychologie nám však říká, že lidé nechtějí být nuceni nebo taženi do cíle. Rádi jsou vládci vlastního osudu. Většina lidí se cítí pod kontrolou.

Takže se zdá, že jsou na sedadle řidiče. To je jádro gamifikace.

Je to jako kniha „Vyberte si vlastní dobrodružství“ nebo si vyberte, jakou úroveň hrát ve hře.

Online kurzy to dělají velmi dobře, jako Codeacademy, jak jsme se dívali dříve. Dalším příkladem je Udemy, web, který pořádá kurzy na nejrůznější témata.

udemy gamification

Jejich gamified systém dává uživateli vždy kontrolu. Můžete si vybrat přednášky (rozložené jako úrovně) a máte kontrolu nad kliknutím na „další přednášku“. Je to jednoduchý trik, ale dostaneme kop z vlastních rozhodnutí.

2. Mapy nám pomáhají vědět, kde jsme a kam jdeme

To je opět jednoduchá psychologie. Rádi bychom věděli, kam jdeme. Rádi bychom věděli, kde se nacházíme.

Jinak jsou uživatelé ve tmě stále více opatrní.

Existuje důvod, proč máte mapu na World of Warcraft, Zelda a Mario! Tento mapovací systém můžete použít a aplikovat na různé aspekty aplikace nebo webu.

ukazatel průběhu

Něco tak jednoduchého jako ukazatel průběhu funguje jako mapa pro vaše uživatele. Vědí, kde jsou v procesu. Vědí, jak daleko musí jít.

Pokud můžete do cesty zahrnout milníky úspěchu, ještě lepší.

ukazatel průběhu

Rozdělí cestu a zdá se, že je lépe zvládnutelná. To je opět skvělý uživatelský zážitek.

3. Posílení dobrého chování

Chcete-li použít reduktivní příklad, odměňujete psa zachází, když ho trénujete. Když se chová dobře, pes dostane léčbu. Udržuje dobré chování, protože je odměňována.

Totéž se stane s gamifikací. Po dokončení úrovně získáte odměnu – například novou postavu nebo zapnutí. Takže to uděláte znovu a znovu. Posiluje zvyk nebo chování.

Gamifikované weby a aplikace dělají totéž. A nejlepší web na to?

Facebook.

Facebook jako

Facebook je fantastický v začlenění jemné gamifikace. Například když zveřejníte stav nebo obrázek, jste (doufejme) odměněni okamžitě lajky. Palec nahoru je psychologická odměna od Facebooku.

Takže to uděláš znovu. A znovu. Skutečným vítězem je Facebook, který udržuje vysoké zapojení a počet uživatelů.

Odměňte uživatele v každé fázi cesty a posílí to, co od nich chcete.

4. Pocit úspěchu

Úspěch je jedním z nejsilnějších psychologických faktorů lidského chování. Vše, co děláme, děláme, abychom něco dosáhli.

Pokud je někdo na vašem webu nebo používá vaši aplikaci, snaží se něčeho dosáhnout. Učení kódu, správa peněz nebo získání kondice.

Pokud můžete přimět svého uživatele, aby se cítil, jako by něco dosáhl, vrátí se. Něco tak jednoduchého, jako když říká uživatel „dobrá práce!“, Když uživatel dokončí úkol, pomůže vytvořit milník a vytvořit pocit dokončení úrovně.

Všichni víme, že něco jako „učební kód“ je obrovský úkol. Musíte to tedy rozebrat a vytvářet tento pocit úspěchu v pravidelných intervalech.

Když se například vracíme zpět do Duolinga, pravidelně vás aktualizují s procentem plynulosti:

duolingo gamifikace

5. Rádi si stanovujeme cíle a navzájem si konkurujeme

Lidé jsou svou povahou konkurenceschopní. Většina z nás se chce tlačit dále a tvrději.

Pomocí „osobních bests“ a „předchozích záznamů“ můžete své uživatele přesvědčit, aby se vrátili a zkusili to znovu. To je opět hnací faktor popularity aplikace Nike +.

Ukažte nám své vlastní statistiky a my to téměř vždy chceme porazit.

Jillian Michaels provozuje web sledující cíle, který sleduje vaše stravovací a cvičební návyky každý den. Neustálým zobrazováním statistik z minulého týdne (a vašeho pokroku oproti stanoveným cílům) jsou uživatelé nuceni je příště porazit. Jednoduchý, ale účinný.

gamifikace

6. Ale to není nic ve srovnání s konkurencí s ostatními!

Pokud si myslíte, že jsme sami proti sobě konkurenceschopní, při konkurenci s ostatními opravdu zastavíme.

Zase hádejte, kdo je v tom nejlepší? Jo, Facebook. A Twitter, Pinterest, Instagram. Všechny sociální sítě se daří této myšlence gamified soutěže.

Kdo může získat více lajků? Kdo může získat více následovníků, více špendlíků, více srdcí. Je to jedna velká hra. Otevřené hřiště.

Samozřejmě existuje více explicitních příkladů. Jakýkoli web, který využívá výsledkové tabulky a nejvyšší skóre, okamžitě spustí přirozený instinkt k soutěži!

Někdy zpět BBC umožnila uživatelům vytvářet malé ligy pro lidi předpovídat skóre v evropském fotbalovém turnaji. Celá moje rodina se zahákla a několikrát denně kontrolovala webové stránky BBC, abych zjistila, zda máme naše skóre v pořádku, a zkontrolovala, zda jsem předstihla lidi v lize..

BBC gamifikace

7. Lidé milují prozkoumat a uniknout

Celý důvod, proč milujeme videohry, je pro jejich útěk. Ztráta v roleplaying světech a objevování pozměněného stavu je důvodem, proč jsou hry jako Final Fantasy a World of Warcraft tak populární.

Když svým uživatelům poskytnete svobodu prozkoumat, vytvoří to intrik a vzrušení. Dvě velmi silné emoce. A pozitivní uživatelský dojem.

Tento průzkum by samozřejmě měl být pečlivě strukturován, aby se uživatelé neztratili.

Ale zvažte, jak Netflix umožňuje uživatelům převzít kontrolu a prozkoumat jejich vlastní tempo. Nechat lidi objevit králičí díry živí jejich smysl pro zvědavost. Pocit, že byste mohli narazit na něco nového, je vzrušující. Povzbuzujte to.

Průzkum Netflixu

8. Milujeme odměny

Tenhle téměř nepotřebuje vysvětlovat.

Každý má rád odměny. Už jsme hovořili o vytvoření pocitu úspěchu. Ale proč nejít o krok vpřed a nabídnout skutečnou, hmatatelnou odměnu?

Zřejmým příkladem jsou Starbucks, kteří nabízejí odměny po určitém počtu nákupů. Dalším příkladem je Recyclebank, která nabízí svým členům odměny za recyklaci. Členové mohou shromažďovat body za výměnu za nabídky a místní slevy.

Většina lidí vyjde z cesty, aby dostali za odměnu ruce.

Známka kávy je klasickým příkladem. Pravděpodobně byste v Caffe Nero neutráceli skoro tolik, kdyby nebyla nalákána káva zdarma.

caffe nero razítko karta

Odměny řídí akci.

9. Lidé udělají cokoli pro exkluzivitu!

Existuje důvod, proč lidé platí tisíce dolarů za letenku první třídy. Jistě, dostanete postel a sklenku šampaňského. Ale za funkce neplatíte. Platíte za stav.

Exkluzivita vytváří intriku, žárlivost a zvědavost. Lidé budou usilovně usilovat o dosažení tohoto stavu. Starbucks (opět) získává rovnováhu perfektní díky statusu „zlata“ pro stálé zákazníky.

Je to jako odemknout tajnou úroveň u videohry. To vám dává obrovský dopaminový zásah a nechá vás v zákulisí.

10. Týmová práce a spolupráce

Dalším klíčovým psychologickým faktorem je komunita a spolupráce. Jsme společenská zvířata, a proto milujeme hry pro více hráčů (a křičíme náhlavní soupravy u lidí na celém světě).

To se dobře promítá do gamifikace. Pokud můžete přimět uživatele, aby se na své cestě cítili jako součást týmu nebo komunity, vytvoříte loajalitu a pozitivní uživatelský dojem.

Kickstarter prospívá v této komunitní hře. Zaprvé mají gamedované ukazatele pokroku, exkluzivní odměny pro uchazeče s vysokou nabídkou, časový limit a velký cíl. Ve skutečnosti je to jeden z nejvíce gamifikovaných webů na internetu.

gamstartování

Ale úspěch je v jejich duchu komunity a spolupráce. Když projekt konečně dosáhne svého cíle financování, je to jako sdílený úspěch.

Zkuste najít způsoby, jak spojit lidi ve společném cíli nebo úspěchu ve vaší aplikaci nebo na vašem webu.

11. Dopamin a závislost

Gamifikace spouští dopaminovou nával.

Je to tak jednoduché. Vyrovnávání, získání odměny, získání zpětné vazby nebo dosažení něčeho všeho vám dává ten malý spěch.

To je dopamin v mozku. Říká vám to, abyste to udělali znovu, protože se cítí dobře! A to je, když závislost začíná.

Existuje důvod, proč jsme závislí na hraní. A existuje důvod, proč si webové stránky a aplikace využívající gamifikaci udržují své uživatele. Pořád se vracíte za ten dopaminový zásah.

——

Gamifikace není jen bzučení nebo trik. Správně, vyvolává skutečné, silné lidské emoce.

Vytváří pozitivní uživatelské zkušenosti, zvyšuje zapojení a loajalitu.

Používáte na svém webu nebo v aplikaci nějaké triky s gamifikací? Rád bych slyšel, jak využíváte! Prosím, zanechte své komentáře níže.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me