Rozhovor – Je Joomla nebo WordPress nejlepší pro elektronický obchod?

Na internetu naleznete spoustu článků o tipech, trikech a technikách WordPress, ale Joomla není tak populární. Přesto je Joomla pro mnoho webových stránek stále velmi schůdnou možností.


Abychom podrobně rozebrali rozdíly mezi těmito dvěma a proč byste si vybrali jeden z druhého, obrátili jsme se na Davida Attarda, extraloginaéra bloggerů a majitele Dart Creations, informativní webový blog pro sdílení Joomla !, WordPress, marketing malých podniků, optimalizace pro vyhledávače a mnoho dalších užitečných tipů pro webové designéry a malé a začínající majitele webových stránek. Je produktovým manažerem pro agenturu digitálního marketingu ve dne, webdizajn odjakživa. David je nadšený mnoha technologiemi, nadšený marketingem, SEO a způsoby zvyšování návštěvnosti webových stránek.

Je Joomla nebo WordPress nejlepší pro váš web s elektronickým obchodem?

Ahoj Davide, vítejte v Bitcatche! Máte skvělý web, který je plný skvělých rad pro webový design a spoustu informací o dvou nejpopulárnějších možnostech CMS: WordPress a Joomla. Máte působivé pověření, ale doufám, že nám můžete říct něco více o svém pozadí ve vývoji designu webových stránek.

David Attard

Jsem webdesignér / vývojář, pokud si to pamatuji. Vyrůstající v 90. letech, kdy internet zažil první rozmach (a poprsí), je přirozené, že mě celá webová věc zaujala. Po dokončení studia v IT jsem měl první práci ve vývoji webových aplikací, takže bylo přirozené, že web design by byl něčím, čím bych se stal vášnivým. Od té doby stránky navrhuji profesionálně a jako koníček.

Spojte se s Davidem: 

Spojte se s Davidem přes Facebook Spojte se s Davidem přes Twitter Spojte se s Davidem přes Google+

A co vaše zkušenosti s Joomlou a WordPressem? Ve službě Dart Creations nabízíte spoustu skvělých rad, takže jste s těmito platformami pro blogování evidentně strávili spoustu času.

Několik měsíců poté, co byl Joomla založen, jsem se s ním setkal a byl jsem okamžitě zaujat tím, jak snadné bylo nastavit celý web a udržovat jej udržovaný. Když se ohlédnu zpět, mohu říci, že to byl koncept CMS, který mě měl závislý. Kupodivu, zhruba ve stejnou dobu, jsem narazil na WordPress, ale nebylo to tak rafinované, jaké je dnes, a chvíli jsem ignoroval.

Navrhuji weby většinou s Joomlou až před pár lety. Nedávno získávám mnohem více zkušeností s WordPress a jsem opravdu šťastný, že jsem znovu objevil tento CMS a jeho úžasnost.

FYI, lidi, Joomla byl vytvořen v roce 2005, takže David má pod pásem hodně práce s tímto CMS. Díky nedávné statistice, která ukazuje, že WordPress má 59,3% tržního podílu ve všech systémech pro správu obsahu, je to jasný vítěz nad Joomlou, s 6,1% podílem, jakož i další CMS, jako jsou Drupal a Blogger. Ale co ty, Davide? Který z nich bys dnes řekl??

Je těžké vybrat si oblíbeného. Joomlu znám velmi dobře a díky mým rozsáhlým zkušenostem je pro mě snadné pracovat. S aplikací WordPress se tedy opět snadno pracuje. Dnes si těžko volím mezi nimi.

To je v pořádku, nebudeme vás vybírat! Mezi WordPress a Joomla, který má nejlepší funkce z hlediska přizpůsobení webu, a to jak z hlediska designu, tak funkčnosti?

Výběr mezi jedním CMS a druhým je jako volba mezi čímkoli jiným.

Nevyberete si auto jen proto, že vás dostane z bodu A do bodu B – je toho mnohem víc než to.

Zjistil jsem, že oba CMS jsou dnes velmi, velmi zralé, ačkoli Joomla má stále trochu delší křivku učení a některé věci se stále nedají tak snadno dosáhnout pomocí Joomly, jako u WordPressu..

Vždy jsem tvrdil, že síla CMS pochází většinou z rozsahu rozšíření, šablon a komponent třetích stran, které podporuje, nejen z jeho jádra. Jak Joomla, tak WordPress mají tisíce komponent třetích stran, ale zjistím, že WordPress má v tomto ohledu výhodu. Existuje jistě mnohem více doplňků s WordPress. K dispozici je také mnohem více informací, proto věřím, že WordPress má výhodu.

Ano, zjistili jsme, že je to pravda. Je to velmi individuální rozhodnutí?

Ano. Každý uživatel si musí vybrat na základě aktuálního projektu, na kterém pracuje. Pro každý projekt neexistuje jasná volba. Musíte si vybrat Joomla, WordPress (nebo jakýkoli jiný CMS) na základě požadavků každého konkrétního projektu, na kterém pracujete.

Řekněme, že chcete vytvořit web elektronického obchodu. Budete vědět, že existují rozšíření pro online obchody pro WordPress a Joomla. Také víte, že váš web elektronického obchodu může být vaším životním stylem, takže se musíte ujistit, že web, který vytváříte, je FULLY zaměřen na elektronický obchod. Do této míry, i když WordPress a Joomla mohou mít řešení pro webové stránky elektronického obchodu, byl bych více nakloněn použití CMS, který je vytvořen speciálně pro elektronický obchod, jako je Magento. Je pravděpodobnější, že splní všechny požadavky na webové stránky elektronického obchodu.

Pojďme pro jednodušší příklad. Řekněme, že chcete vytvořit jednoduchý web se spoustou funkcí pro blogování. Pravděpodobně zjistíte, že WordPress je pro blog mnohem vhodnější než Joomla. Přestože má Joomla možnosti blogování, není to silná stránka a možná budete muset jít o rozšíření blogů, abyste získali všechny funkce, které by WordPress musel nabídnout.

Joomla má také silné stránky. Je plně mobilní, včetně back-end, nativně. K přístupu a zveřejňování příspěvků nepotřebujete aplikace ani nic.

Nakonec se opravdu scvrkává na specifika každého projektu.

Se všemi narušeními bezpečnosti na celém světě v posledních letech je bezpečnost velkým problémem. Podle vašeho názoru je WordPress nebo Joomla bezpečnější?

To je těžké.

Věřím, že WordPress má častěji více zranitelností než Joomla, ale Joomla má také spravedlivý podíl zranitelných míst. Zabezpečení Joomly a WordPress vyžaduje, abyste podnikli řadu preventivních kroků, například:

 • Dávejte pozor na pravidelnou instalaci aktualizací
 • Používání zabezpečení sítě
 • Používání složitých hesel
 • Používejte pouze seriózní rozšíření a doplňky třetích stran
 • Provádění pravidelných záloh

Další informace @ Dart-Creations:

 1. 10 hlavních problémů s Joomlou (a jak je opravit)
 2. 17 způsobů, jak zabránit hackování WordPress: Základní kontrolní seznam pro zabezpečení WordPress

Opravdu a opravdu, každý CMS může být velmi bezpečný a velmi zranitelný. Jakýkoli CMS, který nebude aktualizován s VŠECHNY nejnovějšími opravami, bude zranitelný. To je opravdu. Je jen otázkou času, než se váš web stane zranitelným, pokud nemá:

 • Nejnovější základní aktualizace
 • Poslední aktualizace součástí třetí strany
 • Nejnovější aktualizace motivů

Je třeba vzít v úvahu i další věci, jako je hostitelská společnost, která se stará o bezpečnost vašeho webu. To je velmi důležité.

Webhostingová společnost dělá velký rozdíl, jak můžeme potvrdit zde v Bitcatchě. A co SEO? Myslíte si, že WordPress nebo Joomla jsou pro SEO přívětivější??

SEO se stále více stává nezávislým na faktorech na stránce a více na kvalitním obsahu a faktorech mimo stránku, jako jsou dobré autoritativní zpětné odkazy. Výběr CMS pro SEO se mi v očích stal většinou irelevantní, pokud dokážete udělat základy.

Budete potřebovat plugin SEO bez ohledu na to, jaký CMS používáte, abyste se ujistili, že se staráte o všechny SEO faktory na stránce. Mimochodem, máme rozsáhlé články o tom, jak dělat SEO Joomla, a úplný kontrolní seznam pro WordPress SEO na stránce.

Můžete prosím jít podrobněji o silných a slabých stránkách každého CMS v oblasti SEO?

Zjistil jsem, že WordPress má SEO pokrytí opravdu, opravdu pěkně skrz Yoast SEO plugin, protože vás při psaní obsahu nasměruje na SEO faktory na stránce..

WordPress bohužel obecně nedokáže vytvořit strukturu adresy URL webu, kterou Google upřednostňuje, například web / téma / podtémata / klíčové slovo-titul.html.

Interní odkazy také nejsou něco, co vychází z krabice.

Oba tyto signály jsou velmi silné.

Joomla, na druhé straně, je schopen vytvořit z webu doporučenou strukturu stránek doporučenou společností Google, přičemž struktura stránek / témat / podtém / klíčových slov-titulů.html se vytváří prostřednictvím kategorií a podkategorií. Interní odkazy lze také velmi snadno vytvořit. Jednoduše odkazujte z menu na kategorie a podkategorie. To pro můj web doposud fungovalo velmi dobře.

Doplňky SEO pro Joomla jsou opravdu, opravdu dobré, ale stále nejsou tak rafinované jako ty pro WordPress.

Takže pokud jde o SEO pluginy, WordPress je vítězem! Davide, můžeš vysvětlit více o důvodech proč?

Nezapomeňte, že trh s pluginy WordPress je mnohem lukrativnější, takže můžete očekávat, že pluginy budou obecně pro WordPress rafinovanější. Nezapomeňte jít na osvědčené, populární a důvěryhodné pluginy. Popularita WordPress také přináší spoustu nekvalitních pluginů.

Když už mluvíme o pluginech, musíme zmínit, že každý plugin má zvýšené bezpečnostní riziko (více součástí, které je třeba aktualizovat).

A pokud chcete rychlý web, budete muset udržovat pluginy na absolutním minimu.

Poznámka : 

Doporučujeme našim čtenářům, aby kontrolovali rychlost svého serveru pomocí našeho bezplatného nástroje pro testování rychlosti serveru.

Všechny tyto faktory, rychlost, SEO, bezpečnost, jsou pro obchodní web velmi důležité. Který CMS byste doporučili pro web elektronického obchodu?

Otázka, kterou je třeba položit, zní: Jaká je hlavní funkce webu? Jde o obchod nebo o další obsah, jako jsou informace o společnosti, blogy atd.

Pokud obchod není primární funkcí webu, můžete použít WordPress s pluginem pro elektronický obchod, jako je Woocommerce, nebo Joomla s rozšířením o internetový obchod..
Nezapomeňte, že byste si měli také vybrat téma, které je plně kompatibilní s vybraným zásuvným modulem pro internetový obchod, což vám později ušetří spoustu bolesti.

Pokud je váš web primárně založen na internetovém obchodě, tak bych se pustil mimo Joomla a WordPress a hledal bych něco silnějšího v elektronickém obchodování, jako je Magento.

Existují určité typy online obchodů, které nejlépe vyhovují jednomu nebo druhému?

Nevěřím, že existují specifické výklenky, které se nejlépe hodí pro Joomla nebo WordPress.

Nikdy nezačnu projekt s výběrem CMS předem, pokud k tomu nemáme konkrétní důvod.

Neexistují žádná tvrdá a rychlá pravidla pro výběr CMS pro konkrétní typ online obchodu. Každý projekt má své vlastní zvláštnosti a Joomla i WordPress většinou dokáží skvělou práci.

Například jedním z našich nedávných projektů byla IntentMultimedia. Klient už byl s Joomlou pohodlný, tak proč prošel klient celou křivkou učení WordPress? Byli rádi, že pokračovali v používání Joomly, takže jsme jejich stránky upgradovali, reagovali a byli více než šťastní.

Jindy jsme se při práci na webu Maltského lezeckého klubu rozhodli pro Joomlu. Klient s tím nebyl nadšený a designéři, se kterými jsme pracovali, opravdu nenáviděli myšlenku používat Joomla na rozdíl od WordPress. Několik dní po řadě jsme zrušili rozhodnutí a šli jsme s Joomlou. Na konci dne musíte skutečně vidět, co nejlépe slouží vašim klientům, nikoli vaše vlastní preference. Nemůžete tlačit lidi do krku, jen proto, že byste to raději sami dělali. Nakonec se špatné rozhodnutí vrátí, aby vás pronásledovalo a ublížilo vám.

Jakákoli rada, jak někomu pomoci při rozhodování, co je nejlepší pro jejich web s elektronickým obchodem?

Doporučuji postupovat při výběru odpovědí na následující otázky.

 • Máte zkušenosti s Joomlou nebo WordPressem?
 • Chcete se konkrétně přepnout z vašeho současného CMS?
 • Dokážete dosáhnout funkčnosti, kterou chcete s Joomlou, nebo byste se museli spoléhat na hacky, abyste dosáhli požadovaného konečného výsledku? (Mám sklon udržovat hackování kódu na minimu, abych zajistil, že budu držet krok se všemi nejnovějšími aktualizacemi z bezpečnostních důvodů)
 • Existují konkrétní důvody, proč bude Joomla pro tento web fungovat lépe?
 • Existují témata pro Joomla, která jsou dostatečně dobrá pro vaše návrhové nápady?

Jakmile budete mít tyto odpovědi jasné v hlavě, můžete učinit vzdělaný a prozkoumaný úsudek, pro který CMS jde.

Pokud například plánujete vytvořit mnoho vlastních stránek, pak zjistíte, že stavitelé stránek WordPress, jako je Divi, jsou mnohem plodnější a vyzrálejší než v Joomle..

Neřekl bych, že by se WordPress měl používat pro tyto typy podniků. Musíte zvážit klady a zápory práce s oběma. Také jednoduše zjistíte, že někteří lidé jsou pohodlnější nebo zkreslenější pro práci s konkrétním CMS. Pokud jsou schopni dosáhnout skvělých výsledků s vybraným CMS, pak dostatečně spravedliví, kdo se máme hádat a pokusit se je přesvědčit jinak?

Davide, jsi pro naše čtenáře nesmírně pomohl vyřešit rozdíly a výhody používání Joomly nebo WordPress. Čtenáři, pro další informace a podrobnosti k tomuto tématu, prosím, navštivte Dart Creations.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map