Rozhovor – Je Joomla alebo WordPress najlepšie pre web s elektronickým obchodom?

Na internete nájdete veľa článkov o tipoch, trikoch a technikách WordPress, ale Joomla nie je až tak populárna. Napriek tomu je Joomla stále veľmi realizovateľnou možnosťou pre mnoho webových stránok.


Aby sme podrobne rozobrali rozdiely medzi týmito dvoma a prečo ste si vybrali jeden z druhého, kontaktovali sme Davida Attarda, extraordinára blogera a majiteľa Dart Creations, informatívne webový blog na zdieľanie Joomly !, WordPress, marketing malých firiem, optimalizácia pre vyhľadávače a mnoho ďalších užitočných tipov pre webdizajnérov a malých a začínajúcich majiteľov webových stránok. Je produktovým manažérom pre agentúru pre digitálny marketing cez deň, webdizajnérom odjakživa. David je nadšený mnohými technickými vecami, nadšený marketingom, SEO a spôsobmi zvyšovania návštevnosti webových stránok.

Je Joomla alebo WordPress najlepšie pre vaše stránky elektronického obchodu?

Ahoj David, vitaj v Bitcatche! Máte skvelú webovú stránku, ktorá je plná najlepších rád webdizajnu a veľa informácií o dvoch z najpopulárnejších možností redakčného systému: WordPress a Joomla. Máte pôsobivé poverenia, ale dúfam, že nám môžete povedať niečo viac o svojom pozadí vo vývoji webových stránok.

David Attard

Som webový dizajnér / vývojár tak dlho, ako si pamätám. Vyrastajúc v 90-tych rokoch, keď internet zažil svoj prvý rozmach (a poprsie), je len prirodzené, že ma celá webová vec zaujala. Po ukončení IT v mojej prvej práci bol vývoj webových aplikácií, takže bolo prirodzené, že web design by bol niečím, čím by som sa stal vášnivým. Odvtedy navrhujem webové stránky profesionálne a ako koníček.

Spojte sa s Davidom: 

Spojte sa s Davidom cez Facebook Spojte sa s Davidom cez Twitter Spojte sa s Davidom prostredníctvom Google+

A čo vaše skúsenosti s Joomla a WordPress? Ponúkate veľa skvelých rád o Šípkových výtvoroch, takže ste s týmito blogovacími platformami zjavne strávili veľa času.

Niekoľko mesiacov po založení Joomly som sa s tým stretol a okamžite ma zaujalo, aké ľahké bolo nastaviť celý web a udržiavať ho udržiavané. Pri pohľade späť môžem povedať, že to bol koncept CMS, ktorý ma priviazal. Napodiv, približne v rovnakom čase som narazil na WordPress, ale nebolo to také rafinované, ako je dnes, a chvíľu som ignoroval.

Navrhujem stránky väčšinou s Joomlou až pred pár rokmi. Nedávno získam oveľa viac skúseností s programom WordPress a som skutočne šťastný, že som znovu objavil tento redakčný systém a jeho úžasnosť.

FYI, ľudia, Joomla bola založená v roku 2005, takže David má veľa rokov pod pásom, ktorý pracuje s týmto CMS. Vďaka nedávnej štatistike, ktorá ukazuje, že WordPress má 59,3% podiel na trhu vo všetkých systémoch na správu obsahu, je jednoznačným víťazom nad Joomlou, so 6,1% podielom, ako aj ďalšími CMS, ako sú Drupal a Blogger. Ale čo ty, Davide? Ktorý z nich by si dnes povedal, že si obľúbený??

Je ťažké skutočne vybrať obľúbeného. Joomlu poznám veľmi dobre a vďaka mojej rozsiahlej skúsenosti je pre mňa ľahké pracovať. S programom WordPress sa teda opäť veľmi ľahko pracuje. Dnes si ťažko vyberiem z týchto dvoch možností.

To je v poriadku, nebudeme vás vyberať! Medzi WordPress a Joomla, ktorý má najlepšie funkcie z hľadiska prispôsobenia stránok, a to tak z hľadiska dizajnu, ako aj funkčnosti.?

Výber medzi jedným CMS a druhým je ako výber medzi čímkoľvek iným.

Nevyberáte si auto len preto, že vás dostane z bodu A do bodu B – je toho oveľa viac ako to.

Zistil som, že obidva redakčné systémy sú dnes veľmi, veľmi zrelé, hoci Joomla má stále trochu dlhšiu krivku učenia a niektoré veci sa stále nedajú tak ľahko dosiahnuť pomocou Joomly, ako sú v prípade WordPress..

Vždy som tvrdil, že sila redakčného systému pochádza väčšinou zo šírky rozšírení, šablón a komponentov tretích strán, ktoré podporuje, nielen zo svojho jadra. Joomla aj WordPress majú tisíce komponentov tretích strán, hoci zistím, že WordPress má v tomto ohľade prednosť. Určite existuje omnoho viac doplnkov s programom WordPress. K dispozícii je tiež omnoho viac informácií, takže verím, že WordPress má výhodu.

Áno, zistili sme, že je to pravda. Je to veľmi individuálne rozhodnutie?

Áno. Každý užívateľ si musí vybrať na základe aktuálneho projektu, na ktorom práve pracuje. Pre každý projekt neexistuje jednoznačná voľba. Musíte zvoliť Joomla, WordPress (alebo akýkoľvek iný CMS) na základe požiadaviek každého konkrétneho projektu, na ktorom pracujete..

Povedzme, že chcete vytvoriť webovú stránku elektronického obchodu. Budete vedieť, že existujú rozšírenia pre internetové obchody pre WordPress aj Joomla. Budete tiež vedieť, že vaše stránky elektronického obchodu môžu byť vašou životnou líniou, takže sa musíte uistiť, že stránky, ktoré vytvoríte, sa FULLY zameriavajú na elektronický obchod. Do tej miery, aj keď WordPress a Joomla môžu mať riešenia pre webovú stránku elektronického obchodu, bol by som viac naklonený použitiu CMS, ktorý je vytvorený špeciálne pre elektronický obchod, napríklad Magento. Je pravdepodobnejšie, že splní všetky požiadavky webovej stránky elektronického obchodu.

Poďme na jednoduchší príklad. Povedzme, že chcete vytvoriť jednoduchý web s množstvom funkcií blogovania. Pravdepodobne zistíte, že WordPress je pre blog vhodnejší ako Joomla. Aj keď Joomla má možnosti blogovania, nie je to silná stránka a možno budete musieť ísť o rozšírenie blogov, aby ste získali všetky funkcie, ktoré by WordPress musel ponúkať hneď po vybalení..

Joomla má tiež silné stránky. Je plne mobilný, vrátane back-end, natívne. Na prístup a uverejňovanie príspevkov nepotrebujete aplikácie ani čokoľvek.

Nakoniec sa skutočne scvrkáva na špecifiká každého projektu.

So všetkými narušeniami bezpečnosti na celom svete v posledných rokoch je bezpečnosť veľkým problémom. Podľa vášho názoru je WordPress alebo Joomla bezpečnejšie?

Je to ťažké.

Som presvedčený, že WordPress má častejšie zraniteľné miesta ako Joomla, ale Joomla má tiež slabé miesta. Zabezpečenie Joomly a WordPress vyžaduje, aby ste podnikli niekoľko preventívnych krokov, ako napríklad:

 • Dbajte na pravidelnú inštaláciu aktualizácií
 • Používanie zabezpečenia siete
 • Používanie zložitých hesiel
 • Používajte iba renomované rozšírenia a doplnky tretích strán
 • Vykonávanie pravidelných záloh

Viac informácií @ Šípkové výtvory:

 1. 10 najdôležitejších bezpečnostných problémov Joomly (a ako ich vyriešiť)
 2. 17 spôsobov, ako zabrániť hackerstvu WordPress: základný kontrolný zoznam na zabezpečenie WordPress

Naozaj a skutočne môže byť každý CMS veľmi bezpečný a veľmi zraniteľný. Všetky CMS, ktoré nie sú aktualizované so všetkými najnovšími opravami, sa stanú zraniteľnými. To je naozaj. Je len otázkou času, ako sa váš web stane zraniteľným, ak nemá:

 • Najnovšie základné aktualizácie
 • Posledná aktualizácia súčastí tretej strany
 • Najnovšie aktualizácie tém

Existujú aj ďalšie veci, ktoré je potrebné vziať do úvahy, napríklad hostiteľská spoločnosť, ktorá sa stará o bezpečnosť svojich stránok. To je veľmi dôležité.

Webhostingová spoločnosť robí veľký rozdiel, ako to môžeme dosvedčiť tu v Bitcatche. A čo SEO? Považujete WordPress alebo Joomla za priateľskejšiu k SEO?

SEO sa stále viac stáva nezávislým na faktoroch na stránke a viac na kvalitnom obsahu a faktoroch mimo stránky, ako napríklad na dobrých autoritatívnych spätných odkazoch. Voľba CMS pre SEO sa mi stala väčšinou irelevantnou, pokiaľ dokážete robiť základy.

Budete potrebovať doplnok SEO bez ohľadu na to, čo používate redakčný systém, aby ste sa uistili, že sa staráte o všetky faktory SEO na stránke. Mimochodom, máme rozsiahle články o tom, ako robiť Joomla SEO a úplný kontrolný zoznam pre SEO na WordPress..

Môžete, prosím, ísť podrobnejšie o silných a slabých stránkach každého CMS v oblasti SEO?

Zistil som, že WordPress má SEO pokrytie naozaj, naozaj pekne pomocou doplnku Yoast SEO, pretože vás pri písaní obsahu vedie k faktorom SEO na stránke..

WordPress bohužiaľ vo všeobecnosti nedokáže vytvoriť štruktúru adresy URL stránok, ktorú Google uprednostňuje, ako napríklad site / topic / subtémata / keyword-title.html.

Interné prepojenia tiež nie sú niečo, čo vychádza z krabice.

Obidva tieto signály sú veľmi silné.

Joomla, na druhej strane, je schopný vytvoriť štruktúru stránok odporúčanú spoločnosťou Google hneď po vybalení, pričom štruktúra stránok / tém / podtémov / kľúčových slov-nadpisov.html sa vytvára pomocou kategórií a podkategórií. Interné prepojenia sa tiež dajú ľahko vytvoriť. Jednoduchý odkaz z ponúk na kategórie a podkategórie. Doteraz to pre môj web fungovalo veľmi dobre.

Doplnky SEO pre Joomla sú naozaj, naozaj dobré, ale stále nie sú také vylepšené ako tie pre WordPress..

Takže pokiaľ ide o SEO doplnky, WordPress je víťazom! Davide, môžeš vysvetliť viac o dôvodoch prečo??

Nezabudnite, že trh s doplnkami WordPress je oveľa lukratívnejší, takže môžete očakávať, že doplnky budú vo všeobecnosti pre WordPress rafinovanejšie. Nezabudnite ísť na overené, populárne a dôveryhodné doplnky. Popularita programu WordPress prináša aj množstvo doplnkov nízkej kvality.

Keď už hovoríme o doplnkoch, musíme uviesť, že každý doplnok prichádza so zvýšeným bezpečnostným rizikom (ďalšie komponenty, ktoré je potrebné aktualizovať).

A ak chcete rýchly web, budete musieť udržiavať doplnky na absolútnom minime.

Poznámka : 

Našim čitateľom odporúčame skontrolovať rýchlosť servera pomocou nášho bezplatného nástroja na testovanie rýchlosti servera.

Všetky tieto faktory, rýchlosť, SEO, bezpečnosť, sú veľmi dôležité pre obchodné webové stránky. Ktorý CMS by ste odporučili pre web s elektronickým obchodom??

Otázka, ktorú musíme položiť, je táto: Aká je hlavná funkcia stránky? Je to obchod, alebo je to iný obsah, ako sú informácie o spoločnosti, blogy atď.

Ak obchod nie je primárnou funkciou stránok, môžete použiť WordPress s doplnkom pre elektronický obchod, ako je Woocommerce, alebo Joomla s rozšírením o internetový obchod..
Nezabudnite, že by ste si mali zvoliť aj tému, ktorá je plne kompatibilná s vybraným doplnkom online obchodu, čo vám neskôr ušetrí veľa zármutku.

Ak sa vaše stránky zameriavajú predovšetkým na internetový obchod, púšťam sa mimo Joomla a WordPress a hľadám niečo silnejšie v elektronickom obchode, ako napríklad Magento..

Existujú určité typy online firiem, ktoré sú najvhodnejšie pre jeden alebo druhý?

Neverím, že existujú špecifické miesta, ktoré sa najlepšie hodia pre Joomla alebo WordPress.

Nikdy nezačnem projekt s výberom CMS vopred, pokiaľ na to neexistuje konkrétny dôvod.

Neexistujú žiadne tvrdé a rýchle pravidlá pre výber CMS pre konkrétny typ online obchodu. Každý projekt má svoje vlastné špecifiká a Joomla aj WordPress najčastejšie dokážu urobiť skvelú prácu.

Napríklad jeden z našich nedávnych projektov bol IntentMultimedia. Klient už bol s používaním Joomly pohodlný, tak prečo prešiel celú učebnú krivku učenia WordPress? Boli radi, že pokračovali v používaní Joomly, takže sme ich stránky aktualizovali, reagovali sme a boli viac než šťastní..

Inokedy sme sa rozhodli pracovať pre webovú stránku Maltského lezeckého klubu, rozhodli sme sa pre Joomlu. Klient nebol nadšený a dizajnéri, s ktorými sme pracovali, skutočne nenávideli myšlienku použitia Joomly na rozdiel od WordPress. Niekoľko dní nadol sme zrušili rozhodnutie a šli sme s Joomlou. Na konci dňa musíte skutočne vidieť, čo najlepšie slúži vašim klientom, nie vaše vlastné preferencie. Nemôžete tlačiť ľudí do krku, len preto, že by ste to uprednostňovali sami. Nakoniec sa nesprávne rozhodnutie vráti, aby vás prenasledovalo a ublížilo vám.

Akékoľvek rady, ako pomôcť niekomu rozhodnúť sa, čo je najlepšie pre ich web s elektronickým obchodom?

Spôsob, akým odporúčam, aby ste sa rozhodli, je zodpovedať nasledujúce otázky.

 • Máte skúsenosti s Joomlou alebo WordPressom?
 • Chcete konkrétne prepnúť od vášho súčasného CMS?
 • Dokážete dosiahnuť požadovanú funkčnosť s Joomlou alebo by ste sa museli spoliehať na hacky, aby ste dosiahli požadovaný konečný výsledok? (Mám sklon udržiavať hackovanie kódu na minime, aby som sa ubezpečil, že držím krok so všetkými najnovšími aktualizáciami z bezpečnostných dôvodov)
 • Existujú konkrétne dôvody, prečo bude Joomla pre túto webovú stránku pracovať lepšie?
 • Existujú témy pre Joomla, ktoré sú dosť dobré pre vaše nápady na dizajn?

Akonáhle budete mať tieto odpovede jasné vo svojej hlave, môžete urobiť vzdelaný a skúmaný úsudok, pre ktorý CMS má ísť.

Napríklad, ak plánujete vytvoriť veľa vlastných stránok, potom zistíte, že tvorcovia stránok WordPress, ako napríklad Divi, sú omnoho plodnejšie a zrelšie ako v Joomle..

Nepovedal by som, že by sa WordPress mal používať pre tieto typy podnikov. Musíte zvážiť klady a zápory práce s oboma. Jednoducho tiež zistíte, že niektorí ľudia sú pohodlnejšie alebo neobjektívnejšie pracovať s konkrétnym redakčným systémom. Ak dokážu dosiahnuť vynikajúce výsledky s výberom CMS, potom sú dosť spravodliví, o ktorých sa máme hádať a snažiť sa ich presvedčiť inak?

Davide, bola si pre našich čitateľov nesmierne nápomocná pri riešení rozdielov a výhod používania Joomly alebo WordPress. Čitatelia, v prípade ďalších informácií a podrobností o tejto téme navštívte stránku Šípky.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map