Shopify mağazanız kuruldu, harika görünüyor ve ilk siparişler geliyor. Mükemmel!

Bir sonraki büyük adım Google üzerinden ciddi trafik oluşturmak.

Sadece hayal et. Çevrimiçi mağazanız Google’ın ilk sonuç sayfasındaysa, reklam için bir kuruş harcamak zorunda kalmadan satış oluşturabilirsiniz.

Shopify SEO - Sıralamayı Artırmak için 9 Temel

Elbette Google sıralarını yükseltmek kolay değil. Ancak bazı akıllı “arama motoru optimizasyonu” veya SEO ile mümkündür.

Komple Shopify Kılavuzumuzu Takip Edin

  • Bölüm 1: Sadece 19 dakikada bir Shopify mağazası nasıl kurulur
  • Bölüm 2: 11 Satışlarınızı artıracak Shopify özellikleri
  • Bölüm 3: Shopify SEO: Mağazanızın Google Sıralamasını Artırmak için 9 Temel Bilgiler
  • Bölüm 4: “Müşterileri Nasıl Çekerim ??” Shopify Mağazanızı Tanıtmanın İlk 7 Adımı
  • Shopify Sizin İçin Mi? Ayrıntılı Shopify incelememizi okuyun

Bu Shopify kılavuzunun 3. bölümünde, Shopify için SEO’nun temel özelliklerini inceliyoruz. Doğrudan içeri girelim.

1. Google’ın sizi bulabilmesi için mükemmel anahtar kelimeleri seçin

Anahtar kelimeler SEO’nun kalbidir. Anahtar kelimeler Google’a tam olarak kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı söyler.

En iyi anahtar kelimeleri bulmak için kendinizi müşterinizin yerine koyun. Ürünlerinizi bulmak için ne ararsınız? Belki “punk tişörtler” veya “balo kıyafetleri” veya “macera kameraları”.

Anahtar kelime seçimi söz konusu olduğunda hoş bir nokta var. ‘Ayakkabılar’ gibi geniş anahtar kelimeler için sıralamak zordur, çünkü en büyük perakendeciler hakimdir. Öte yandan, ‘mor cırt punk ayakkabıları’ gibi bir niş anahtar kelime yeterince arama yapmaz. Ortada, “punk ayakkabıları” gibi bir şey deneyin.

Doğru kelimeleri ve cümleleri seçmek için bir bilim var. Kısa bir süre önce, iyi bir başlangıç ​​noktası olan anahtar kelime seçimi hakkında ayrıntılı bir yazı yazdık.

2. Gerçekten satan bir anahtar kelime veya kelime öbeği seçin

Shopify için normal SEO ve SEO arasındaki en büyük fark:

Gerçekten bir şey satın alacak araştırmacılar istiyorsun.

Gerçekten satan bir anahtar kelime veya kelime öbeği seçin

Diyelim ki Shopify’da el yapımı takılar satıyorsunuz. “El yapımı takılar” için arama yapan kişiler, takı yapımı hakkında bilgi arıyor olabilir. Bu insanlarla ilgilenmiyorsun.

El yapımı takılar satın almak isteyen bir müşteri istiyorsunuz. Anahtar kelimelerinizi veya kelime öbeklerinizi ‘satın al’, ‘en iyi’ ‘ucuz’ gibi etkin kelimeleri içerecek şekilde değiştirmeyi deneyin.

Satın almaya niyet gösteren bir anahtar kelime veya kelime öbeği arayın. Pardeep Goyal’ın kârlı anahtar kelimelerini bulmak için bu kapsamlı kılavuza göz atın.

3. Bu anahtar kelimeleri doğru yerlere yerleştirin

Mükemmel anahtar kelimeleriniz mi var? Harika. Onları Google’ın bulacağı yere yerleştirme zamanı.

Shopify, anahtar kelimelerinizi koymak için beş önemli yere sahiptir:

1. Sayfa Başlığınız

Bu, Google’ın sonuçlar sayfasında görünecek başlıktır.

page-title-Shopify-seo

Bu mağazanın “ahşap güneş gözlüğü” anahtar kelimesini mağaza adının önüne nasıl yerleştirdiğine dikkat edin? Çünkü daha fazla kişi “ahşap güneş gözlüğü” aramaktadır. Mağazanızı başlıkta açıklamayı düşünün.

Shopify-page-title-seo

Çevrimiçi Mağazaya Git > Sizinkini değiştirme tercihleri.

Profesyonel ipucu: Başlığınızı bir harekete geçirici mesaj yapmaya çalışın. Bunu, tıklanmaya başlayan cazip bir başlık olarak düşünün. Fraser Evi’nin aktif bir CTA’yı nasıl kullandığını görün: “Saatinizi çevrimiçi satın alın”

SEO CTA

2. Meta Açıklama

Meta açıklama, başlığın altında gösterilen kısa ifadeler parçasıdır. Yine, anahtar kelimelerinizi buraya yerleştirin ama açıklayıcı ve ilgi çekici hale getirmeye çalışın. Bu, müşterileri tıklamaya ikna etme şansınız.

Her sayfanın da farklı bir meta açıklamasına sahip olduğundan emin olun. Yine, Çevrimiçi Mağaza’ya gidin > Tercihler.

meta açıklaması-SEO-Shopify

3. Görüntü Açıklaması & Alternatif Etiketler

Google oldukça akıllı, ancak yine de kırmızı bir çorap resmi göremiyor. Google’a bunun kırmızı bir çorap olduğunu söylemelisiniz. Bunu yapmak için yüklemeden önce resim dosyasının adını “kırmızı çorap [mağaza adı]” olarak değiştirin.

Ayrıca “alternatif metin”, yani bir web tarayıcısı resmi yükleyemezse gösterilen metni de ekleyebilirsiniz. Açıklayıcı hale getirin ve anahtar kelimelerinizi ekleyin. Artık Google bulabilir, okuyabilir ve sıralayabilir.

Shopify-seo-alt-etiketi

Daha fazla istemek? Shopify’ın ürün resimlerinizi optimize etme kılavuzunu okuyun.

4. Başlıklar ve Başlıklar (H1 etiketleri)

Başlıklarınız Google’ın sitenizin neyle ilgili olduğunu ilk gördüğü yerlerden biridir. Ürün sayfalarınızın hepsinde açıklayıcı başlıkların olduğundan emin olun ve anahtar kelimelerinizi eklemeyi unutmayın.

5. ürün açıklamaları ve kopya

Google’ın sayfanızı bulmasına yardımcı olmak için her zaman anahtar kelimelerinizi ürün açıklamasına ekleyin. Benzersiz ve heyecan verici ürün açıklamaları yazmanız da önemlidir..

Yalnızca üreticinin açıklamasını kopyalamayın, çünkü – olasılıklar – bu kopya tüm İnternet’e yapıştırılır ve Google yinelenen kopyadan nefret eder. Ayrıca, açıklamalarınız kendi ses tonunuzu göstermek ve müşterileri bir satın alma işlemi yapmaya ikna etmek için harika bir şanstır..

4. Sayfalarınızı ve içeriğinizi dahili bağlantılarla bağlayın

Anahtar kelimelerin yanı sıra, bağlantılar SEO için önemli bir sıralama faktörüdür. Sitenizdeki dahili bağlantıları kullanarak başlayın. Ana sayfadan ürün sayfalarınıza bağlantı oluşturun. Kategori bağlantılarını ayarlayın ve blogunuzdaki ürünlere bağlantı oluşturun.

Web siteniz ne kadar bağlı olursa, Google mağazanız ve ürünleri hakkında o kadar çok anlar. Siteniz için bir temel veya omurga inşa etmek gibi düşünün.

5. Shopify mağazanıza geri bağlantılar oluşturun

Mağazanızı sıralamak için Google, başka hangi web sitelerinin sizinle bağlantı kurduğuna bakar. Google, bağlantı sayısına ve sitenizin puanınızı belirlemek için size bağlantı veren yetkisine dayanan bir algoritma kullanır.

Örneğin, Huffington Post ve The New York Times ürünlerinizle bağlantı kurarsa, Google gerçek bir yetkiniz olması gerektiğini bilir, bu nedenle daha üst sıralarda yer alırsınız.

Shopify mağazanıza geri bağlantılar oluşturmanın sayısız yolu vardır. Bir basın bülteni göndermek, sitenize bir bağlantıyla birlikte bloglarda kapsama girmenize yardımcı olacaktır. Nişinizde bloglar için konuk yazıları yazmak, size bir bağlantı kazandıracaktır. Ayrıca yalnızca web sitelerini e-postayla gönderebilir ve onlardan ürünlerinizi incelemelerini veya ürünlerine bağlantı vermelerini isteyebilirsiniz.

Profesyonel ipucu: ASLA link satın almayın, link çiftliği veya link değişimi kullanmayın. Google, bu teknikleri kullanarak web sitelerini araştırır. Doğal bağlantı davranışı arıyorsunuz.

6. Müşteri yorumlarını teşvik edin

Google benzersiz içeriği, düzenli güncellemeleri ve yüksek kullanıcı etkinliği ve memnuniyeti kanıtlarını sever. Müşteri yorumları bu kutuların her birini işaretler ve daha fazla satış yapılmasına yardımcı olur. Kazan-kazan.

Müşteri yorumlarını teşvik edin

7. Eski ürün sayfaları için yönlendirmeler ayarlama

Herhangi bir çevrimiçi mağaza sonunda stokta tükenecek veya bir öğeyi bırakacaktır. Bu öğeyi silerseniz, o ürüne yapılan bağlantılar artık müşterileri bir hata sayfasına yönlendirecektir. Google hata sayfalarından nefret eder ve hemen çıkma oranınızı artırır (Google’ın baktığı başka bir faktör).

Bunun yerine, eski ürün sayfalarından yenilerine yönlendirmeler ayarlayın. Basit.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

8. Blog özelliğini kullanın!

İçerik ve bloglama SEO için çok kullanışlıdır. Daha fazla anahtar kelime sıkma ve Shopify mağazanıza çok sayıda geri bağlantı ve trafik oluşturma şansı. Ayrıca, kullanıcıları sitenizde daha uzun süre (SEO için harika) tutma ve müşterileri ürünlerinize yönlendirme etkisi vardır.

Shopify’ın yerleşik bir blog özelliği var, ancak çok az kullanılıyor. Bir içerik stratejisi başlatın ve haftada bir kez blog yazmayı deneyin. Ne hakkında blog yazacağınızdan emin değil misiniz? İlham almak!

9. Site haritaları için endişelenmeyin. Shopify seni koruyor

Shopify’daki en iyi saklanan sırlardan biri, otomatik olarak bir sitemap.xml dosyası oluşturmalarıdır. Bu, Google’ın kolayca bulabilmesi için içeriğinizi, ürünlerinizi ve sayfalarınızı dizine ekler. Bu genellikle kurulum için bir acıdır, ancak Shopify sizi ele geçirir. Site haritası URL’sini aldıktan sonra, Google Arama Konsolu’na gönderin; siteniz hakkında daha faydalı bilgiler sunulur..

Site haritanızın nerede olduğunu bilmiyorsanız, şuraya erişin: your-url.com/sitemap.xml. Aksi takdirde, bu Shopify site haritası kılavuzunu okuyun.

Shopify’ın oldukça güçlü bir SEO temeli var, ancak birkaç ince ayar ve püf noktası ile Google sıralamalarını yükseltebilirsiniz.

Shopify mağazanız için SEO’yu geliştirmeyi denediniz mi? Yorum bölümünde bana bildirin.

Ve en iyi satışlar için Shopify mağazanızı tanıtmaya ve pazarlamaya baktığımızda bu Shopify serisinin son kısmı için uğraşın.

Avatar

Yazar hakkında

Ben, Londra’dan bir metin yazarı ve editör. Çalışmaları düzenli olarak Huffington Post’ta yer alıyor ve Sony UK için birkaç başarılı metin yazarlığı kampanyası üzerinde çalıştı. Ben ile Twitter üzerinden iletişime geçmekten çekinmeyin.

Okuduklarınızı Beğen?

Bitcatcha’dan güncelleme alan abonelerimize katılın. Özel çevrimiçi iş ipuçları ve püf noktaları gönderiyoruz.

Sonraki “

Katılımı Artırın & E-posta Hoş Geldiniz Serisiyle Gelir (E-posta Pazarlama için Kesin Kılavuz Bölüm 3)

«Önceki

Bir daha asla saldırıya uğramayın: Bir Güvenlik Ninja İncelemesi

Siteniz Yeterince Hızlı mı?

Satış Kaybetmeyin. Sunucu Hızınızı Buradan Kontrol Edin.

Önerilen Web Hostingimizi Görüntüleyin

Bizimle iletişime geçin

rss-ikon   facebook-icon   twitter-ikon linkedin-ikon

Buradan başlayın

  • Online Mağazanız 19 Dakikada: Shopify Nasıl Kurulur (Shopify Rehberi Bölüm 1)
  • 11 Bilmediğiniz Shopify Özellikleri (Ama Satışlarınızı Roketleyecekler): Komple Shopify Kılavuzu Bölüm 2
  • Shopify SEO: Mağazanızın Google Sıralamasını Artırmak için 9 Gerekli (Tam Shopify Kılavuzu Bölüm 3)
  • “Müşterileri Nasıl Çekerim ??” Shopify Mağazanızı Tanıtmanın İlk 7 Adımı (Komple Shopify Kılavuzu Bölüm 4)
  • UX Tasarım Bölüm 1: Değer Teklifinizi Oluşturma & Kullanıcıları İşlem Yapmaya İkna Edin

Shopify Online Mağazası Oluşturun

Hızlı Linkler

Shopify

Planı / Fiyatlandırma

Şablonlar

Kurulum rehberi

14 günlük deneme

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me