Oyunlaştırmanın Psikolojisi: Neden Çalışır (& Nasıl Yapılır!)

Hepimiz Super Mario Bros’u seviyoruz, değil mi? Belki de daha çok Candy Crush’tan birisiniz …


Ancak oyun (veya oyunlaştırma) işinizde bir yere sahip mi??

Süper Mario

Fitness uygulamasının bir oyun başyapıtı olan Nike’a sorarsanız, cevap kocaman bir evet.

Oyunlaştırma son birkaç yıldır biraz moda haline geldi. 2011’den bu yana nasıl büyüdüğünü görmek için bu Google trend grafiğine bakın:

oyunlaştırma grafiği

Ama bu sadece bir hile değil. Oyunlaştırma çalışır çünkü gerçek, güçlü insan duygularını tetikler.

Mutluluk, entrika, heyecan…

Bunlar olumlu kullanıcı deneyimleridir. Ve olumlu kullanıcı deneyimi daha iyi katılım, bağlılık ve daha yüksek satışlar sağlar.

Oyunlaştırma nedir?

Bir saniye geri gidelim. Oyunlaştırma, oyun benzeri öğelerin iş ve pazarlama stratejilerinde kullanılması sürecidir.

Oyunlaştırmanın en basit biçimlerinden biri, her kahve satın aldığınızda bir pul almaktır. On pul toplayın ve ücretsiz bir içki alın. Seviyeyi tamamlamak ve ödül almak gibi.

Çevrimiçi olarak, afişler, ilerleme çubukları ve sadakat puanları gibi oyun öğelerinin kullanımı olabilir. Bu hileler doğal içgüdülerimize giriyor: rekabet, keşif, merak.

Aslında, psikolojinin çok akıllıca kullanılması.

Oyunlaştırmayı kimler kullanıyor??

Hemen hemen herkes. Aslında, yeni başlayanların% 50’si bu yıl oyun öğelerini stratejilerine entegre ettiklerini söyledi. Ama bunu kim en iyi yapıyor??

Nike+

nike artı oyunlaştırma

Nike’ın koşu uygulaması Nike +, dünyanın öne çıkan oyunlardan biri.

Neden? Doğal rekabet ruhumuza giriyor. Uygulamaya bizim çalışan istatistikleri izler ve hedeflere doğru ilerlemeyi ölçer. Bizi bir dahaki sefere dışarı çıkıp rekor kırmaya zorluyor.

Sadece bu da değil, aynı zamanda sosyal medyaya da bağlanıyor, böylece arkadaşlarımızla rekabet edebiliyoruz (veya onlara gösterebiliyoruz). Nike’ın avantajı, sonuçta Nike satışlarını artıran daha fazla insanın dışarı çıkıp koşmasıdır..

Codecademy

Oyunlaştırma, içeriğiniz yoğun veya karmaşık olduğunda özellikle iyi çalışır. Öğrenme kodu özellikle zor, bu yüzden Codecademy eğlenceli ve bağımlılık yapmak için oyunlaştırmayı kullanıyor.

Aşağıdaki kontrol paneline göz atın. Bir öğretici web sitesinden daha çok bir Legend of Zelda gösterge tablosuna benziyor.

codecademy oyunlaştırma

Gösterge tablosu, tüm rotayı, onu parçalamak için ödül rozetleriyle eşleştirir. İlerlemek için net bir ‘seviyeler’ vardır. Rozetleri yol boyunca ödül olarak alırsın. Sizi rekabetçi tutmak için en iyi puanlarınızın ve sıcak çizgilerinizin koşu puanını bile tutar.

Duolingo

Duolingo benzer bir şey yapar ama dil öğrenimi için.

Duolingo

Gördüğünüz gibi, uygulama çoktan seçmeli sorular kullanıyor ve kullanıcıların ilgisini çekmek için aşamaları eşleştiriyor. Ayrıca hedefler belirleyebilir, rozetler alabilir ve yol boyunca güçlendirmeler satın almak için puan kazanabilirsiniz..

Nane Para Yöneticisi

Paranızı yönetmekten çok daha sıkıcı olmaz. Mint, bazı basit oyun öğeleriyle biraz daha kolay hale getirmeye çalışıyor.

Nane Oyunlaştırması

Uygulama harcamalarınızı izler ve kişisel finans hedeflerine karşı ilerlemenizi ölçer.

Starbucks

Starbucks, orada en başarılı oyunlaştırılmış ödül ve sadakat programlarından birini işletiyor.

Starbucks ödülleri

Star My Starbucks Ödülleri ’ni kullanarak, kullanıcılar mobil uygulamasını kullanarak kahvelerini her ödediklerinde bir altın yıldız alırlar. Beş altın yıldız size “yeniden doldurma” hakkı veren “yeşil” bir statü kazandırır.

30 yıldıza ulaştığınızda, “altın” üyeliğin kilidini açarsınız ve özelleştirilmiş bir altın kart alırsınız. Münhasırlık ve yükseltilmiş statü yaratmak için ustaca bir oyunlaştırılmış hamle. Açıkçası hepimiz altın kartı istiyoruz!

Psikoloji: Oyunlaştırma neden çalışır??

Tamam, bu örnekler, oyunlaştırmanın gerçek dünyada neye benzediğini gösteriyor. Ama onu bu kadar güçlü yapan şey?

Oldukça basit bir şekilde, olumlu kullanıcı deneyimiyle bağlantılı duyguları tetikler. Ve kullanıcı deneyimiyle ilgili dizimizi izlediyseniz, bu duyguların gerçekten çok önemli olduğunu biliyorsunuz.

1. Kullanıcıya kontrol sağlar

Daha önce ziyaretçinizi A noktasından B noktasına getirme hakkında konuştuk.

Potansiyel bir müşteriyi istediğiniz hedefe yönlendirmek, kullanıcı yolculuğunun bir parçasıdır.

Bununla birlikte, basit psikoloji bize insanların hedefe zorlanmak veya sürüklenmek istemediğini söyler. Kendi kaderlerinin efendileri olmayı severler. Çoğu insan kontrol altında hissetmeyi sever.

Bu yüzden sürücü koltuğuna oturmuş gibi görünmesini sağlayın. Oyunlaştırmanın özü bu.

Bir ‘kendi maceranızı seçin’ kitabı veya bir oyunda hangi seviyeyi oynayacağınızı seçmek gibi.

Çevrimiçi kurslar, daha önce incelediğimiz gibi, Codeacademy gibi bunu çok iyi yapıyor. Başka bir örnek Udemy, her türlü konuda kurslar barındıran bir site.

Udemy oyunlaştırma

Oyunlaştırılan sistemleri kullanıcıyı her zaman kontrol altında tutar. Dersleri seçebilirsiniz (seviyeler gibi düzenlenmiştir) ve “sonraki dersi” tıklamayı kontrol edersiniz. Bu basit bir numara ama kendi kararlarımızı vermemiz gerekiyor.

2. Haritalar, nerede olduğumuzu ve nereye gittiğimizi bilmemize yardımcı olur

Yine, bu basit bir psikolojidir. Nereye gittiğimizi bilmek isteriz. Sürecin neresinde olduğumuzu bilmek isteriz.

Aksi takdirde, kullanıcılar karanlıkta giderek daha dikkatli oluyorlar.

World of Warcraft, Zelda ve Mario’da bir harita almanızın bir nedeni var! Bu eşleme sistemini alıp uygulamanızın veya web sitenizin farklı yönlerine uygulayabilirsiniz.

ilerleme çubuğu

İlerleme çubuğu kadar basit bir şey, kullanıcılarınız için bir harita gibi davranır. Sürecin neresinde olduklarını biliyorlar. Ne kadar ileri gitmeleri gerektiğini biliyorlar.

Yol boyunca başarı kilometre taşlarını ekleyebiliyorsanız, daha da iyisi.

ilerleme çubuğu

Yolculuğu parçalar ve daha yönetilebilir görünmesini sağlar. Yine, bu harika bir kullanıcı deneyimi.

3. İyi davranışı güçlendirmek

İndirgeyici bir örnek kullanmak için, bir köpeği eğitirken ikramlarla ödüllendirirsiniz. İyi davrandığında, köpek bir muamele görür. İyi davranmaya devam ediyor çünkü ödüllendiriliyor.

Aynı şey oyunlaştırma ile de olur. Bir seviyeyi tamamladığınızda, bir ödül alırsınız – örneğin yeni bir karakter veya güçlendirme. Böylece tekrar tekrar yaparsınız. Bir alışkanlığı veya davranışı güçlendirir.

Oyunlaştırılmış web siteleri ve uygulamalar aynı şeyi yapar. Ve bunu yaparken en iyi web sitesi?

Facebook.

Facebook beğen

Facebook, ince oyunlaştırmayı birleştirmede harika. Örneğin, bir durum veya resim yayınladığınızda, (umarım) anında beğenilerle ödüllendirilirsiniz. Yaşasın Facebook’tan psikolojik bir ödül.

Yani tekrar yapıyorsun. Ve yeniden. Ve gerçek kazanan nişan ve kullanıcı numaralarını yüksek tutan Facebook.

Kullanıcıları yolculuğun her aşamasında ödüllendirin ve onların yapmasını istediğiniz şeyi güçlendirin.

4. Bir başarı duygusu

Başarı, insan davranışının en güçlü psikolojik itici faktörlerinden biridir. Yaptığımız her şey, bir şey başarmak için yapıyoruz.

Birisi web sitenizde veya uygulamanızı kullanıyorsa, bir şey elde etmeye çalışıyor. Örneğin kodu öğrenmek, parayı yönetmek veya formda kalmak.

Kullanıcıya bir şey başarmış gibi hissettirebilirseniz, geri döneceklerdir. Kullanıcı bir görevi tamamladığında “iyi iş!” Demek kadar basit bir şey bir kilometre taşı oluşturmaya ve bir seviyeyi tamamlama duygusu yaratmaya yardımcı olur.

‘Öğrenme kodu’ gibi bir şeyin büyük bir girişim olduğunu hepimiz biliyoruz. Yani onu yıkmalı ve düzenli aralıklarla bu başarı hissini yaratmalısın.

Örneğin Duolingo’ya geri dönersek, sizi düzenli olarak akıcılık yüzdesi ile güncellerler:

duolingo oyunlaştırma

5. Hedefler koymayı ve kendimizle rekabet etmeyi severiz

İnsanlar doğaları gereği rekabet edebilirler. Çoğumuz kendimizi daha ileri ve daha zorlamak istiyoruz.

“Kişisel rekorlar” ve “önceki kayıtlar” ı kullanarak kullanıcılarınızı geri dönüp tekrar denemeye ikna edebilirsiniz. Yine, bu Nike + uygulamasının popülaritesinin arkasındaki itici faktör.

Bize kendi istatistiklerimizi göster ve neredeyse her zaman onu yenmek isteyeceğiz.

Jillian Michaels, her gün yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızı izleyen bir hedef izleme web sitesi işletiyor. Bir önceki haftanın istatistiklerini (ve belirlenen hedeflere karşı ilerlemenizi) sürekli görüntüleyerek, kullanıcılar bir dahaki sefere onu yenmek zorunda kalırlar. Basit ama etkili.

Oyun oynamak

6. Ama bu başkalarıyla rekabet etmekten başka bir şey değil!

Kendimizle rekabet ettiğimizi düşünüyorsanız, başkalarıyla rekabet ederken gerçekten dururuz.

Tahmin et, bu konuda en iyisi kim? Evet, Facebook. Ve Twitter, Pinterest, Instagram. Tüm sosyal ağlar bu oyunlaştırılmış rekabet fikri üzerinde gelişiyor.

Kim daha fazla beğeni alabilir? Kim daha fazla takipçi, daha fazla iğne, daha fazla kalp alabilir. Hepsi büyük bir oyun. Açık bir oyun alanı.

Tabii ki, bunun daha açık örnekleri var. Skor tablolarını ve en yüksek puanları kullanan herhangi bir web sitesi anında doğal içgüdüyü rekabet etmek için tetikler!

Bir süre önce BBC, kullanıcıların Euro futbol turnuvasında skorları tahmin etmeleri için küçük ligler oluşturmalarına izin verdi. Tüm ailem bağlandı, BBC web sitesini günde birkaç kez kontrol ederek puanlarımızı doğru alıp almadığımızı ve ligdeki insanları geçip geçmediğimi kontrol ettim.

bbc oyunlaştırma

7. İnsanlar keşfetmeyi ve kaçmayı sever

Video oyunlarını sevmemizin nedeni kaçmalarıdır. Rol yapma dünyalarında kaybolmak ve değiştirilmiş bir durumu keşfetmek, Final Fantasy ve World of Warcraft gibi oyunların neden bu kadar popüler olduğunu.

Kullanıcılarınıza keşfetme özgürlüğü verdiğinizde, entrika ve heyecan yaratır. İki çok güçlü duygu. Ve olumlu bir kullanıcı deneyimi.

Tabii ki, bu keşif dikkatle yapılandırılmalıdır, böylece kullanıcılar kaybolmaz.

Ancak Netflix’in kullanıcıların kendi hızlarında kontrolü ele almalarına ve keşfetmelerine nasıl izin verdiğini düşünün. İnsanların tavşan deliklerini keşfetmesine izin vermek merak duygusunu besler. Yeni bir şeye rastlayabileceğiniz duygusu heyecan vericidir. Bunu teşvik edin.

Netflix keşfi

8. Ödülleri seviyoruz

Bu neredeyse açıklamaya gerek yok.

Herkes ödülleri sever. Daha önce bir başarı duygusu yaratmaktan bahsettik. Ama neden bir adım öne çıkıp gerçek, somut bir ödül sunmuyorsunuz??

Bunun belli bir örneği, belirli sayıda satın alımdan sonra ödül veren Starbucks’tır. Diğer bir örnek de üyelerine geri dönüşüm için ödüller sunan Recyclebank. Üyeler, fırsat ve yerel indirimler alışverişi için puan toplayabilir.

Çoğu insan ellerini bir ödül almak için kendi yolumdan gidecek.

Kahve pulu klasik bir örnektir. Ücretsiz bir kahvenin cazibesi olmasaydı, muhtemelen Caffe Nero’da fazla harcama yapmazdınız.

caffe nero damga kartı

Harekete geçmeyi ödüllendirir.

9. İnsanlar münhasırlık için hemen hemen her şeyi yapacak!

İnsanların birinci sınıf uçak bileti için binlerce dolar ödemelerinin bir nedeni var. Tabii, bir yatak ve bir kadeh şampanya alıyorsunuz. Ancak özellikler için ödeme yapmıyorsunuz. Statü için ödeme yapıyorsunuz.

Münhasırlık entrika, kıskançlık ve merak yaratır. İnsanlar bu statüye ulaşmak için çok çalışacaklar. Starbucks (tekrar), düzenli müşteriler için “altın” statüsü ile dengeyi mükemmelleştirir.

Bir video oyunundaki gizli seviyenin kilidini açmak gibi. Size büyük bir dopamin vuruşu verir ve sahne arkasında olmanızı sağlar.

10. Takım çalışması ve işbirliği

Diğer bir önemli psikolojik etmen toplum ve işbirliğidir. Biz sosyal hayvanız, bu yüzden çok oyunculu oyunları seviyoruz (ve dünyanın her yerinden insanlara kulaklık çığlık atıyoruz).

Bu oyunlaştırmaya çok iyi geliyor. Kullanıcıları yolculuklarında bir ekibin veya topluluğun bir parçası gibi hissettirebilirseniz, sadakat ve olumlu bir kullanıcı deneyimi yaratacaksınız.

Kickstarter bu topluluk oyunlaştırmasında başarılı. Her şeyden önce, oyun çubukları, yüksek teklif sahipleri için özel ödüller, bir zaman sınırı ve büyük bir hedef oynadı. Aslında, internetteki en oyunlaştırılmış web sitelerinden biridir.

kickstarter oyunlaştırma

Ama başarısını belirleyen onların topluluk ve işbirliği ruhu. Bir proje sonunda finansman hedefine ulaştığında, paylaşılan bir başarıya benzer.

Kullanıcıları, uygulamanızda veya web sitenizde paylaşılan bir amaç veya başarıda bir araya getirmenin yollarını bulmaya çalışın.

11. Dopamin ve bağımlılık

Oyunlaştırma bir dopamin patlamasını tetikler.

Bu kadar basit. Seviye atlamak, ödül kazanmak, geri bildirim almak veya bir şey elde etmek size bu kadar acele ediyor.

Bu beynindeki dopamin. Zihniniz bunu tekrar yapmanızı söylüyor çünkü iyi hissettiriyor! Ve o zaman bağımlılık devreye giriyor.

Oyun bağımlısı olmamızın bir nedeni var. Oyunlaştırmayı kullanan web sitelerinin ve uygulamaların kullanıcılarını elinde tutmasının bir nedeni var. O dopamin isabeti için geri gelmeye devam ediyorsun.

Oyunlaştırma sadece bir terim veya bir hile değildir. Doğru yapıldığında, gerçek, güçlü insan duygularını tetikler.

Olumlu kullanıcı deneyimleri üretir, katılımı ve bağlılığı artırır.

Web sitenizde veya uygulamanızda herhangi bir oyun hilesi kullanıyor musunuz? Nasıl faydalandığınızı duymak isterim! Lütfen yorumlarınızı aşağıya bırakın.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map