Kısa ve tatlıydı, ancak dört bölümlü Shopify kılavuzumuz sonunda bir Shopify mağazasını tanıtmak için bu kılavuzla sona eriyor!

Bu son bölüm zor kısım, ama aynı zamanda en ödüllendirici.

Şimdiye kadar mağazanızı çevrimiçi hale getirdik, bazı ürünler ekledik ve Shopify’ın gelişmiş özellikleriyle güçlendirdik. Tek yapmanız gereken bazı müşterileri çekmek!

nasıl yapılır-teşvik-Shopify

Sıfırdan başlıyorsanız, bu genellikle yavaş bir işlemdir. Bu ilk müşteriler her zaman bulmak en zor olanıdır ve sinir bozucu hissedebilir.

Bu 7 katil numarayı kullanarak işleri hızlandıracak ve ziyaretçilerin web sitenize dökülmesini sağlayacağız.

Komple Shopify Kılavuzumuzu Takip Edin

  • Bölüm 1: Sadece 19 dakikada bir Shopify mağazası nasıl kurulur
  • Bölüm 2: 11 Satışlarınızı artıracak Shopify özellikleri
  • Bölüm 3: Shopify SEO: Mağazanızın Google Sıralamasını Artırmak için 9 Temel Bilgiler
  • Bölüm 4: “Müşterileri Nasıl Çekerim ??” Shopify Mağazanızı Tanıtmanın İlk 7 Adımı
  • Shopify Sizin İçin Mi? Ayrıntılı Shopify incelememizi okuyun

1. “Etkileyenler” ile bağlantı kurun

Çevrimiçi mağazanızı tanıtırken nereden başlayacağınızı bilmek zor. Sosyal medyayı bloglamak ve güncellemek, küçük bir kitleniz olduğunda anlamsız gelebilir.

Bu yüzden 1 numaraya ‘etkileyicilerle bağlantı’yı koydum.‘ Etkileyenler ’, çevrimiçi olarak çok büyük takip yapan kişiler veya web siteleri. Ürünlerinizle ilgili bir tweet veya Instagram yayını web sitenize trafik akışı gönderebilir ve bu ilk kitleyi oluşturabilir.

Bu moda etkileyicisinin Express Runway ürünü hakkında nasıl mesaj gönderdiğini görün:

Shopify-etkileyenler-Örnek

Bazı durumlarda, etkileyiciler ürününüzü tanıtmak için bir ücret talep edecektir. Bir milyondan fazla takipçisi olan etkileyiciler için bu ücret on binlerce dolara kadar uzayabilir.

Açıkçası, çoğumuzun etrafında 10 bin dolardan fazla para yok! Ancak örnek olarak Bachlr moda sitesini ele alalım. Instagram etkileyicilerinden ürünlerini tanıtmalarını isteyerek sıfırdan 20.000 mağaza ziyaretçisine gittiler..

Nişinizde etkileyicilerin bir listesini yapın ve onlara kolay bir e-posta gönderin (ve belki de ücretsiz bir ürün!)

2. Instagram kitlesi oluşturun

Normalde, çok yönlü bir sosyal medya varlığını öneririm. Ancak daha yeni başlıyorsanız, tüm çabalarınızı Instagram’a eklemeyi deneyin.

Neden? Instagram kullanıcıları Facebook veya Twitter’dan daha ilgi çekici, daha aktif ve markalara daha duyarlı.

Shopify instagram örneği

(görüntü kaynağı)

Şahsen, Facebook’un pazarlama ile aşırı doygunluk noktasına geldiğini düşünüyorum. Ayrıca, algoritmaları ödemeden tam kitlenize ulaşmanızı engeller (daha sonra daha fazlası).

Öte yandan Instagram, çok daha geniş bir kitleye ulaşmanıza olanak tanır ve her bir gönderinin yanındaki now şimdi satın al ’düğmesini kullanabilirsiniz. Çevrimiçi mağaza sahipleri için mükemmel!

Ürünlerinizin çarpıcı görüntülerini yayınlamayı deneyin ve daha sonra nişinizdeki Instagram kullanıcılarıyla etkileşime geçerek aşağıdakilerinizi büyütün.

Daha fazla istemek? Instagram Neden Çevrimiçi Perakendeciler için En İyi Sosyal Ağ

3. Bir e-posta listesi oluşturun ve düzenli bültenler gönderin

Neil Patel şunları söyledi: “Pazarlamacı olarak test ettiğim tüm kanallardan, e-posta sürekli olarak hepsinden daha iyi” dedi.

E-posta pazarlaması, tekrarlanan müşteriler almanın ve satışları sürekli artırmanın en iyi yoludur. Sonuçta, e-posta listenizdeki kişiler en çok ilgilenen müşterilerinizdir. Sizden satın alma olasılığı en yüksek olanlar!

Asos E-posta Örneği

Bir ürünü satın alan herkesin e-posta adreslerini toplayarak başlayın. Ardından, henüz sizden satın almaya hazır olmayan müşterileri yakalamak için sitenize bir kayıt formu ekleyin.

Daha fazla istemek? Altı Parçalı Serimizi E-posta Pazarlama konusunda deneyin

4. Shopify’ın Blog’u ile Harika İçerikler Yazın

Bloglamanın gücünden ikna olmuyorsanız, bu infografike bir göz atın. En önemli istatistik şudur:

İnsanların% 61’i bir blog’a göre bir şey satın aldı.

Çevrimiçi mağaza sahipleri için içerik bu kadar güçlüdür. Sadece bu değil, blog’u depolayan mağazalar% 97 daha fazla gelen bağlantı alır (bu, Google sıralamanız için önemlidir).

İçerik yazmak yeni müşteriler çekmeye yardımcı olur. Onlarla bağlantı kurmanıza ve bir marka yakınlığı geliştirmenize yardımcı olur. En önemlisi, onları satışa doğru itebilirsiniz.

Hedef kitlenizle rezonansa girecek haftada bir yayını taahhüt ederek işe başlayın. Belki de bir ürün incelemesi, toplama postası veya liste makalesi.

Daha fazla istemek?
– Trafiği Yönlendiren Bir İçerik Stratejisi Oluşturmanın 18 Kolay Yolu
– Bir Saatte 1000 Kelime – Nasıl Sabit Blog & Hızlı

5. Facebook reklamlarına biraz para pompalayın

Şimdiye kadarki tüm teknikler etkilidir, ancak ortak bir şeyleri vardır: yavaştırlar.

Bloglama, sosyal medya ve etkileyicilerle bağlantı kurmak zaman alır. Hızlı trafik istiyorsanız, reklamcılık aradığınız hızlı çözümdür.

(görüntü kaynağı)

Facebook reklamları basit ve etkilidir. Algoritmaları, konum, yaş ve kişisel ilgi alanlarını kullanarak inanılmaz derecede niş bir kitleyi hedeflemenizi sağlar. Ürünlerinizi hedef müşterilerinizin önüne getirmenin en iyi yolu.

Önce az miktarda parayla deneme yapmayı deneyin. Güçlü bir dönüşüm oranı görmeye başlayana kadar resimleri, kopyayı ve kitle özelliklerini değiştirin. Sonra harcamayı artırın.

Daha fazla istemek? Facebook Reklamlarınızda Daha Yüksek Tıklama Oranının Sırları

6. Gerçek dünyayı unutma!

Shopify ile mağazanızı gerçek dünyaya taşıyabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan Shopify’ın Sale Satış Noktası ’kart okuyucusu.

Shopify-pos

Artık pazarlara katılabilir ve ürünlerinizi fiziksel müşterilerin önüne alabilirsiniz. Neden yerel butiğinizden bazı ürünlerinizi stoklamasını istemiyorsunuz??

Afiş, broşür ve broşürleri hedef kitlenizin görebileceği yerlerde bırakın. Yerel kahve dükkanlarınızda gösteriler veya etkinlikler oluşturun. Pazarlamanız hakkında yaratıcı ve proaktif olun.

Daha fazla istemek? Mağazanızı Gerçek Dünyada Pazarlamak için Yapmadığınız 7 Şey

7. Satış başlatmak

Herkes bir satışı sever. Black Friday haftasonunda 3,75 milyar dolar kazanan Amazon’a sorun!

Satış çalışması çünkü müşterilere aciliyet duygusu verir. İnsanlar bir pazarlığı kaçırmak istemiyorlar ve satışın uzun sürmeyeceğini biliyorlar.

Sizden almaya hazır olmayan müşterileri dönüştürmenin harika bir yoludur. Her şey o ilk birkaç alıcıyı kemerinizin altına almakla ilgilidir.

Mağazanızdaki ürünleri indirimli hale getirmek için Shopify’ın gelişmiş özelliklerini kullanabilirsiniz. Ardından Facebook reklamlarını kullanarak satışı artırmayı deneyin.

Daha fazla istemek? “Boş Zamanlarımda 1.000 Dolar Kazanıyorum” – One Fashion Store Owner Nasıl Çevrimiçi Küçük Bir Servet Kazanıyor

Son düşünceler…

Shopify, çevrimiçi bir mağaza yönetme hayalinizi gerçeğe dönüştürmenin en hızlı yoludur. Bu göz korkutucu görünebilir, ancak çabucak toplayacaksınız! Shopify ile şimdi başlayın.

Aşağıdaki yorumlarda zaten Shopify kullanıp kullanmadığınızı bize bildirin. Veya başka bir sorunuz varsa, onlara cevap vermekten mutluluk duyarım.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me