İlk Shopify mağazamı kurduğumda çok fazla para kaybettim.

İyi başladı (en azından öyle düşündüm!) Mağazayı kolayca Shopify ile açtım, tonlarca siparişim vardı ve her şeyin yolunda gitmesinden memnun kaldım.

Hatamı fark ettiğim tüm siparişleri gönderene kadar değildi: Nakliye maliyetini yanlış hesapladım.

(görüntü kaynağı)

Ne yanlış gitti?

Şey, araba terkinden yüzlerce makale okudum ve bu beni endişelendiriyordu. Örneğin, tüm müşterilerin% 68’i alışveriş sepetlerini terk ediyor ve bunun en büyük nedeni, beklenmedik gönderim maliyetlerinin son saniyede ortaya çıkması.

Bu yüzden tüm ürünlerime ücretsiz gönderim teklif etmeye ve ağır bir şekilde reklam vermeye karar verdim. İnsanları ödeme yoluyla almanın en iyi yoluydu. (Ve işe yaradı – vazgeçme oranım% 40’ın çok altındaydı).

Sorun şu ki, hiç kâr etmedim. Taşıyıcıma teslimat için ödeme yaptıktan sonra, aslında paramı kaybettim. Ahh!

Sonunda tatlı bir yer buldum. Müşterileri korkutmayan, ancak kâr eden bir gönderim maliyeti buldum. Öyleyse, seçenekler ve nasıl doğru elde edeceğiniz.

Adım 1: Ürünlerinizi tartın ve doğru nakliye teklifleri alın

Oranları değiştirmeye veya Shopify maliyetiyle uğraşmaya başlamadan önce, bir ölçek alın ve her ürünü tartın. Ağırlıkları ve boyutları bir avuç yerel kuryeye götürün ve nakliye için ortalama bir teklif alın.

USPS, FedEx ve diğer operatörlere, bir anlaşma yapmak veya tek seferlik bir fiyat almak için başvurabilirsiniz. Her iki durumda da, tam nakliye ücretini ve paketleme maliyetlerinin ne kadar olduğunu bildiğinizden emin olun..

Artık paketlemenin ve gönderilmesinin maliyetini bildiğinize göre, bir teslimat seçeneği belirleyebilirsiniz:

Ücretsiz Nakliye Teklifi

Korku hikayeme rağmen, ücretsiz gönderim ile kar edebilirsiniz. Sadece matematik konusunda çok dikkatli olmalısın!

Seçenek 1: Vuruşu kendiniz yapmak

Birinci seçenek, başlangıçta yaptığım gibi, teslimat maliyetlerini kendiniz almaktır. Ürünlerinizi her zamanki fiyattan satıyorsunuz ve nakliye maliyetini kârınızdan emiyorsunuz.

  • profesyonel: müşteri çok şey alır. Ucuz bir ürün ve ücretsiz kargo.
  • aleyhte: sadece çok küçük bir kar marjı elde edersiniz (ya da benim gibi hiçbiri!)

Ürünleriniz çok pahalıysa veya büyük bir kâr marjına sahipse bu yöntem işe yarar. Pahalı ve lüks ürünler genellikle bu kategoride iyi çalışır.

2.Seçenek: Ürünlerin fiyatını yükseltmek

İkinci seçenek, nakliye maliyetini karşılamak için ürünlerinizin fiyatını artırıyor. 8 $ karşılığında bir tişört satmak ve 2 $ ekstra nakliye ücreti almak yerine, t-shirt için 10 $ ücret alıyorsunuz ve ücretsiz gönderim sunuyoruz.

Ürün fiyatını çarparak ücretsiz gönderim hizmeti sunun

Ürün artık daha pahalı olmasına rağmen, “ücretsiz gönderim” cazibesi satın almak için büyük bir psikolojik teşviktir. Biraz tereddüt kaldırır. Eksileri? Müşteri aynı ürünü başka bir yerde daha ucuz bulabilir.

Seçenek 3: Ortada buluşma

Ortada bir yerde buluşmak son seçenektir. Belki tişörtü 9 dolara satıyor ve 1 dolara mal oluyor. Şimdi kullandığım yöntem bu. Müşterilerim aynı ürünü başka bir yerde daha ucuza bulmak için mücadele edecek ve ücretsiz gönderim anlaşmayı kolaylaştırmaya yardımcı olacak.

Kendi Gönderim Ücretlerinizi Belirleyin

“Ücretsiz gönderim” müşterileri cezbetmek için iyi bir yöntem olsa da, bir gönderim bedeli ayarlamak hala standart bir uygulamadır. Shopify’da, her bir ürün için bir gönderim maliyeti belirleyemezsiniz, bu nedenle aşağıdaki üç seçenekten birini kullanmanız gerekir:

Ağırlığa dayalı gönderim

Bu durumda, müşterinin siparişinin ağırlığına bağlı olarak bir gönderim ücreti alırsınız. Toplam arabaları 0-1kg ağırlığındaysa, 10 ABD doları nakliye ücreti alabilirsiniz. 1-2 kg arasındaysa, 20 dolar ücretlendirebilirsiniz. Bunu ayarlamak için ürünlerinizin tam ağırlığını bilmeniz gerekir.

Ürünlerinizin tam ağırlığını bilin

Fiyata dayalı gönderim

Bu seçeneği kullanarak, alışveriş sepetinin toplam maliyetine bağlı olarak bir gönderim ücreti alırsınız. Müşteri 0-20 $ arasında harcama yaparsa, 5 $ nakliye ücreti alabilirsiniz. 20-50 ABD doları harcıyorlarsa, 10 ABD doları ödeme alabilirsiniz.

Profesyonel ipucu: Çok sayıda düşük fiyatlı ancak ağır öğeniz varsa karınız bu yöntemi kullanarak yenilebilir.

Sabit bir fiyat teklif et

Üçüncü bir seçenek, tüm siparişlerde basit bir sabit oran sunmaktır. Tüm ürünleriniz benzer boyut ve ağırlıkta ise, bu harika bir seçenektir. Örneğin, sadece güneş gözlüğü satıyorsanız, muhtemelen farklı ağırlıkları hesaba katmanıza gerek yoktur.

Not: Her durumda, yurtiçi nakliye hakkında konuşuyorum. Uluslararası gönderim yapmak istiyorsanız, Shopify fiyatlandırma ayarlarınızda bulabileceğiniz bir ‘bölgesel ek ücret’ tahsil etmek isteyeceksiniz..

Gerçek Zamanlı Gönderim Maliyetlerini Hesaplayın

Bu üçüncü seçenek en gelişmiş, ancak muhtemelen en doğrudur. Gerçek zamanlı gönderim, müşterinin bulunduğu yere ve teslimat tercihlerine göre herhangi bir ürünün gönderim maliyetini otomatik olarak hesaplar.

Bu mağazanın her müşteri için tam gönderim maliyetini nasıl hesapladığını görün:

Bu, her müşterinin kendilerine uyarlanmış tamamen doğru ve güncel bir nakliye maliyeti aldığı anlamına gelir. Kesin oranı hesaplamak için Fedify veya USPS fiyatlarına hafifçe vurun.

Sizin için harika çünkü nakliye maliyetlerinizi asla hafife almazsınız. Her zaman tam olarak doğrudur. Ve müşteri için iyidir, çünkü aşırı nakliye ücretleriyle dolandırılmadıklarını biliyorlar.

Tek dezavantajı, Shopify’ın ek bir ücretle gelen ‘gelişmiş’ sürümüne ihtiyacınız olacak.

Bırakın başkası sizin için nakliye yapsın

Tabii ki, son seçenek profesyonel bir lojistik şirketinin sizin için tüm zor işleri yapmasına izin vermektir.

Shopify, bununla ilgilenmenize yardımcı olmak için Amazon da dahil olmak üzere bir avuç doluluk hizmetiyle ortaklık kurdu. Bu seçenekle, malınızı Amazon’un depolarından birinde depolayacaksınız ve nakliye işlemlerini sizin için halledecekler. Size biraz daha pahalıya mal olacak, ancak tüm zor işleri ve tahminleri ortadan kaldırıyor.

Bu seçeneği seçerseniz, Amazon’un gönderim ücretlerini alıp Shopify mağazanıza uygulayabilirsiniz..

Son düşünceler

Zor yoldan öğrendiğim gibi, nakliye masrafları kar marjlarınızı yapabilir veya kırabilir! Başarılı bir mağaza ile mücadele eden bir mağaza arasındaki fark.

Bu tabloyu (Shopify tarafından oluşturuldu) ürünlerinizi fiyatlandırma ve her zaman kârın sağ tarafında olduğunuzdan emin olma konusunda her zaman çok yararlı buldum:

Ürün fiyatınızı hesaplayın

Umarım, bu bilgiler kilitlendiğinde yaptığımla aynı hatayı yapmayacaksınız ve Shopify mağazanızı zafere taşıyacaksınız.!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me