VPN Başlangıç ​​Kılavuzu – Bir VPN almadan Önce Sorulması Gereken Önemli Sorular

Sanal Özel Ağ (VPN) 101’e hoş geldiniz. Kısa bir giriş olarak, VPN’leri nispeten kısa bir süredir kullanıyorum – aslında bir yıldan az. Ancak, bundan önce, bir süredir çitin üstünde oturuyordum.


İki yıldan fazla bir süre boyunca, aklıma birçok soru geldi, bazıları daha da fazla soru yöneltti. Aşılması gereken ilk engel başlangıçtı:

VPN nedir?

Bir VPN, PC’nizi, Mac’inizi, Tabletinizi veya diğer cihazlarınızı başka bir bilgisayar aracılığıyla İnternet’e bağlar. İnternete doğrudan kendi bağlantınız yerine başka bir bilgisayarın İnternet bağlantısı üzerinden bağlanıyorsunuz. Bunun yanı sıra, VPN gönderdiğiniz verileri de şifreler, böylece güvenli kalır.

Neden bir VPN’e ihtiyacım var??

VPN’ler konumunuzu gizler

En temel şekliyle bir VPN, kullanıcılara İnternet’e güvenli ve özel bir şekilde bağlanmanın bir yolunu sunar. Gittiğiniz İnternet adresine yönlendirilmeden önce bir VPN hizmetine bağlanarak konumunuz yalnızca VPN sağlayıcısı tarafından bilinir.

Bunun ne için yararlı olduğunu görelim:

 1. İçerik Erişimi
  Çoğu VPN, konumunuzu olduğu gibi göstermeyi seçebileceğiniz birkaç konuma sahiptir, bu nedenle bazı durumlarda coğrafi kısıtlamaları aşmanıza yardımcı olur. İnternet’teki bazı servis sağlayıcılar belirli konumlardaki şeyleri kısıtlar. Örneğin, farklı coğrafi bölgeler için farklı filmlere sahip Netflix’i ele alalım.

  Doğal olarak, çeşitli ülkelerde (listesi büyüyor) içerik sansürünü atlatmanıza da yardımcı olur..

 2. Gizlilik
  Hükümetler veya İnternet Servis Sağlayıcılarının (İSS’ler) çevrimiçi olarak yaptığınız her şeyi gözetlemesini merak ettiyseniz, o zaman bir VPN kesinlikle sizin için. Birçok ülkede, ISS’nizin tarama geçmişinizi pazarlama ve reklam ajanslarına satabileceğini biliyor muydunuz? Ve birçok hükümet tarafından talep edilirse, yasal olarak çevrimiçi etkinliğinizin günlüklerini teslim etmek zorundalar.?

VPN Nasıl Çalışır??

VPN nasıl çalışır

* Bu, bir VPN kullanıyorsanız veri akışının nasıl gittiğine dair temel bir diyagramdır. Görüntü ExpressVPN’den, ancak tüm tek sıçrayan VPN bağlantıları aynı şekilde çalışıyor.

Normal bir İnternet bağlantısında, İnternet’teki bir web sitesine erişmeye çalıştığınızda, bilgisayarınız isteği ISS’nizin sunucusu üzerinden yönlendirir ve sizi web sitesine bağlar. Bir VPN bağlantısında, ISS’nizin sunucusunu atlayarak doğrudan VPN’nin sunucusuna bağlanırsınız.

Daha önce bir güvenlik duvarı duyduysanız, VPN benzer şekilde davranır, özel sunucular ve şifreli veri akışları aracılığıyla İnternet bağlantınızı korur ve korur.

VPN kullanmak bilgilerimi güvende tutacak mı??

Bir VPN’nin onu bu kadar cazip kılan temel unsurlarından biri güvenliktir. Bir VPN bağlantısında, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifrelenir. Dolayısıyla, birisi gönderdiğiniz verileri ele geçirmeye çalışsaydı, bu şifreleme sizi güvende tutar (veya en azından şifreleme olmadan aktarılmasından daha güvenli)..

Bu senaryoları düşünün; Çevrimiçi alışveriş yapıyorsunuz ve satın alma işlemi yapacaksınız – kredi kartı bilgilerinizin satıcıya iletilmesi gerekebilir. Bir kafedesiniz ve e-posta hesabınıza erişmeye çalışıyorsunuz – doğrulama için şifrenizin e-posta sunucunuza gönderilmesi gerekiyor. Bunlar, bir VPN’nin sizi ve verilerinizi güvende tutabileceği iki basit durumdur.

Bir VPN ile gerçekten izlenemez miyim?

Yalnızca bir VPN IP adresi ve şifrelenmiş trafik izlenebilir durumda kalmanız için yeterli değildir. Doğru, izlemenizi zorlaştırır, ancak doğru teknik becerilere sahip biri için bunun etrafında yollar olabilir.

Sizi çevrimiçi olarak tanımlayan tek şey IP adresiniz değildir. Aslında, VPN’lerin gerçek IP adreslerini sızdırdığı bilinen durumlar da vardır..

Doxing, kötü amaçlı yazılım kullanımı, sade eski dikkatsizlik ve daha fazlasını takip etmenin diğer yöntemleri.

Ne kadar anonim ve izlenemez olmak istediğinizi (veya ne kadar paranoyak olduğunuz) birlikte kullandığınız hizmetlerin tam kombinasyonunu etkileyeceğini söyleyebilirim.

Örneğin, TOR gibi anonim bir tarayıcı ve bir İnternet Güvenliği programı ile birleştirilmiş bir VPN kullanabilir ve ayrıca çevrimiçi olarak yaptığınız işlerde, özellikle de bilgi paylaşımı açısından beyin gücünü egzersiz yapabilirsiniz..

Yani, buradaki kısa cevap hayır olurdu, tamamen takip edilemezsiniz.

VPN’ler bilgilerinizi nasıl korur?

1. Şifreleme

Bir VPN hizmetine bağlandığınızda, tüm İnternet trafiğiniz ve iletişiminiz güvenli bir tünelden geçer. Bilgilerinizi özel ve güvenli tutan şey budur.

Her VPN bunun için farklı güvenlik düzeylerine sahip çeşitli protokoller kullanır. İşte bazı örnekler;

 • İnternet Protokolü Güvenliği (IPSec)
  IPSec, İnternet oturumunun kimliğini doğrular ve bağlantı sırasında verileri şifreler. Aktarım ve Tünel Oluşturma olmak üzere iki modu vardır, bu nedenle farklı ağlar arasında aktarım sırasında veriler güvenlidir. IPSec, oturumları daha da güvenli hale getirmek için diğer güvenlik protokolleriyle birleştirilebilir.
 • Katman 2 Tünel Protokolü (L2TP)
  L2TP, IPSec ile kullanılabilecek diğer protokollerden biridir. IPSec’in aralarında iletilen verilerin şifrelemesini ele aldığı iki nokta arasında bir tünel oluşturur.
 • Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP)
  PPTP, hem tüneli oluşturan hem de verileri şifreleyen hepsi bir arada bir protokoldür. Mac ve Linux sistemlerinde bile çok yaygın olarak kullanılır ve desteklenir.

2. Kayıt Politikası Yok

Tüm VPN’lerin kayıt politikası bulunmadığından, bu dikkate alınması gereken bir şeydir. Günlükler, İnternet trafiği geçmişinizi kaydeden geçmiş dosyalarıdır. Günlükler tutulmazsa, VPN servis sağlayıcısı onu satamaz veya herhangi bir devlet veya kolluk kuvvetine teslim edemez,?

Bir VPN’nin kayıt politikası yoksa, bu genellikle web sitelerinde çok açık bir şekilde belirtilir. Örneğin, günlükleri tutmayan pek çok şeyden biri olan PureVPN’i ele alalım.

giriş yapmadan vpn hizmeti

VPN Nasıl Kullanılır?

Çoğu VPN’nin kendi işlemleri olacaktır, ancak temel teori, VPN yazılımını bir cihaza (yönlendiriciniz, PC’niz veya akıllı telefonunuz gibi) yüklemenizdir. Yapılandırma, yazılımı başlattığınızda VPN kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmek kadar basit olabilir, ancak size daha fazla seçenek sunan bazı VPN’ler vardır.

Bunlar, kullanmak istediğiniz güvenlik protokolünü seçmeyi veya hangi sunucu konumuna bağlanmak istediğinizi manuel olarak seçmeyi içerebilir..

Bir VPN hangi cihazlarda çalışır??

VPN’lerin genellikle üzerinde çalışabileceği üç ana öğe kategorisi vardır (servis sağlayıcıya bağlı olarak): Masaüstü / Dizüstü Bilgisayarlar, Akıllı Telefonlar / Tabletler ve yönlendiriciler. Daha spesifik olarak, genellikle Windows, Mac OS, iOS, Android ve Linux sunan platformlarda çalışırlar (Çoğu yönlendirici Linux tabanlıdır).

Tüm yönlendiricilerin VPN kullanımını desteklemediğini unutmayın. Daha iyi, popüler markalardan ve modellerden birini kullanıyorsanız, muhtemelen bir VPN kullanabilirsiniz, ancak üreticiye danışmak veya sadece bir forumu paylaştırıp sormak daha iyi olacaktır. TP-Link Archer C7 kullanıyorum..

expressvpn yapılandırma sayfası

* VPN’de genellikle birden fazla cihazda yapılandırmanıza yardımcı olmak için takip edebileceğiniz bir rehber bulunur

DD-WRT veya Domates gibi özel bellenime ihtiyacınız olduğunu söyleyecek bazı siteler olduğunu biliyorum, ancak bu doğru değil. Ancak, yönlendiriciniz yerel olarak bir VPN’i desteklemiyorsa, bunlardan birine yanıp sönmeniz size yardımcı olabilir.

Sonra tekrar uyarı notu geliyor: Cep telefonunuzda bir VPN kullanıyor olsanız bile, IP adresinizden çok daha fazla bilgiye sahip olan birçok mobil uygulama (yüklemiş olabilirsiniz) vardır. Yüklerken vermeniz gereken sinir bozucu izinleri hatırlıyor musunuz? Bu, VPN ile bile verilerinizin bu uygulamaların geliştiricilerine gönderilebileceği anlamına gelir.

Benim için ne kadar zor?

Çok basitçe söylemek gerekirse; pek sayılmaz. Hemen hemen tüm VPN sağlayıcıları, uygulamalarını birden çok cihaza nasıl kuracağınız konusunda kapsamlı eğitimlere sahiptir. Bunlardan birçoğundan geçtim ve hatta bazıları nasıl ayarlanacağına dair adım adım videolara kadar gidebiliyorum.

ExpressVPN’in Nasıl Kurulur sayfasına bir örnek olarak göz atın.

talimatları ile expressvpn vpn steup

Çoğu VPN sağlayıcısı, son derece ayrıntılı talimatlara sahip böyle bir şeye sahip olacaktır. Aslında, bazılarının kurulumu o kadar kolaydır ki, uygulamayı yükledikten sonra yapmanız gereken tek şey kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmek, ardından bir sunucu seçmek ve.

Bir VPN internet bağlantımı yavaşlatır mı?

Bunun cevabı belki olabilir. Hizmetin doğası gereği, genellikle hafif bir yavaşlama olacaktır. Ancak, neredeyse tüm saygın VPN hizmetlerinde, bu yavaşlama genellikle fark edilmez.

Ancak, ISS’niz bazen herhangi bir nedenle İnternet hızlarını kısıtlarsa, VPN kullanmak hızlarınızı artırabilir. Birçok üst düzey VPN sağlayıcısı, 1. seviye bant genişliği sağlayıcılarını kullanan mükemmel ağlara sahiptir.

Genel bir kural olarak, fark ettiğiniz hız düşüşleri, bağlanmayı seçtiğiniz sunucu ne kadar uzakta olursa biraz daha büyük olur..

Hız hakkında teknik not

Donanımınız bağlantı hızında önemli bir rol oynar. VPN verilerinizi şifrelediğinde, işlem çok fazla bilgi işlem gücü gerektirir. Her cihazın kalbinde, cihazın bir şeyler yapma hızını etkileyen bir mikroişlemci bulunur. Bu hız gigahertz (GHz) olarak derecelendirilmiştir.

GHz ne kadar yüksek olursa, şifreleme o kadar hızlı ve dolayısıyla daha hızlı bağlantı hızı.

Ortalama yönlendirici işlemci hızında 800MHz ila 1.2GHz arasında değişmektedir (1.8GHz veya daha yüksek bir orana sahip üst seviye modeller olmasına rağmen). Ortalama bir dizüstü bilgisayar 1.6GHz ila 2.2GHz arasında çalışırken, ortalama bir bilgisayar 2.6 ila 3.4GHz arasında çalışıyor.

VPN bağlantı hızı

İşlemci 1GHz olarak derecelendirilmiş bir yönlendiricide bir VPN hizmeti çalıştırırken, VPN hat hızı önemli ölçüde yavaşlar. Danıştığım TorGuard teknik desteğine göre, burada bir yönlendirici dağıtımı ile alabileceğim maksimum hız yaklaşık 17Mbps. Aynı VPN’yi 1.8GHz’de bir dizüstü bilgisayarda çalıştırmak size yaklaşık 150Mbps hız verecektir.

Buradaki nokta, bir VPN’in performansında birçok hareketli parça olmasıdır, bu nedenle hızlı bir VPN bağlantısının maksimum faydalarından yararlanmak için kendi ekipmanınız da ayrılmazdır.

Doğru VPN sağlayıcı nasıl seçilir?

vpn sağlayıcıları

Kelimenin tam anlamıyla düzinelerce (daha az sağlayıcı sayarsanız yüzlerce) VPN hizmeti vardır. Bazıları bu konuda uzmanlaşmış ana VPN sağlayıcılarıdır, ancak bugün VPN oyununa dalmış olan F-Secure, Kaspersky ve Avira gibi birçok İnternet güvenlik şirketi de bulunmaktadır..

Öyleyse, bununla doğru olanı nasıl seçeceksiniz, çünkü bu arama terimini Google’a yazdığınızda ‘VPN Anlaşmaları’ ile günlük olarak bombalanacaksınız? SİZİN için doğru VPN’i bulmak, sadece birkaç önemli öğeye dayanır:

1. Maliyet ve güvenlik

Bu, “her şeye sahip olamazsınız” maddesidir. Maliyeti ne kadar yüksek olursa, hizmetin o kadar iyi olması muhtemeldir. DAİMA değil, genel bir kural olarak. Çoğu VPN sağlayıcısı sizden ayda birkaç dolar ücret alabilir, ancak gizliliğiniz ve güvenliğiniz hakkında GERÇEKTEN paranoyaksanız, gönül rahatlığı için gerçekten biraz daha fazla tartışacak mısınız? Bir VPN hizmetine abone olmanın temel hedeflerini kendinize açık tutarak, zihninize uyan dengeyi seçin.

2. Günlükleri tutar mı??

Bu çok önemli. Bütçeniz veya amacınız ne olursa olsun, günlükleri tutan bir VPN sağlayıcısı, açılmayı bekleyen büyük bir solucan kutusu. Ve bu kutu açıldığında ne olacağını biliyorsun. Sadece kütüklere sahip olmak sadece sorun istiyor – hizmet sağlayıcıların daha önce birçok kez hükümet baskısı altında tokalaştığı biliniyordu. Günlük yok politikası hakkında çok katı olan bir sağlayıcı seçin.

3. Sunucu Sayısı ve Yeri

Bu, coğrafi kısıtlamaları aşan VPN’leri kullanan kişiler için daha geçerlidir. Örneğin, ABD bölgesinden Netflix içeriğine erişmek istiyorsanız, VPN’nizde bir… ABD sunucusuna ihtiyacınız olacak! Bir sağlayıcı ne kadar çok sunucu konumuna sahipse, o kadar fazla seçeneğiniz olur. Sunucularının sayısı arttıkça, bağlantınızın sorunsuz ve hızlı olma olasılığı artar.

4. Ne kadar bağlantı için ne kadar

Bugünün ortalama hane halkı cihazlarda delirdi. Her biri bir dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefona sahip olan sadece bir çift düşünün – bu tek bir çatı altında altı cihaz. Kaydolduğunuz VPN sağlayıcısının bağlantı sayısının yaşam tarzınıza uygun olduğundan emin olun.

5. IP sızdırıyor

Bu, geç gittikçe daha çok ön plana çıkan bir konudur. Görünüşe göre, bazı VPN sağlayıcılarının hafif teknik sorunları vardı ve müşterilerinin gerçek IP’leri sızdırıyordu, yani işe yaramayan bir hizmet için para ödüyorlardı. Bu sorunun üstesinden gelmek için birçok VPN, kaydolabileceğiniz bir deneme süresi sunar. Bu deneme süresi boyunca bağlantınızı iyi kontrol ettiğinizden emin olun ve IP’niz sızarsa ne yapacağınızı biliyorsunuz – RUN.

6. Kullanıcı Arayüzü

Bu öğeyi ekleyip eklememeyi tartıştım, ama sonunda OKB’m üstesinden geldi. Bazı VPN’ler öyle berbat arayüzlere sahiptir ki orada sadece KORKUNÇ. Sadece… bu üç yıllık indirimli plana savurmadan önce bir göz atın, tamam?

VPN’imin iyi olup olmadığını nasıl anlarım?

VPN hizmetleri elbette satışlarını gizlilik ve güvenliğe dayandırıyor. Peki, seçtiğiniz kişinin olması gerektiği gibi performans gösterip göstermediğini nasıl anlarsınız? IP’nizin güvende olup olmadığını biliyor musunuz? Duyduğunuz bu sızıntılara ne dersiniz??

Bu endişeler bazen bazı VPN sağlayıcılarında ‘bozuk özellikler’ dediğimden kaynaklanıyor. Bu, reklamı yapılan gibi çalışmadığı anlamına gelir, yani kimliğiniz risk altında olabilir.

İşte size yardımcı olabilecek bazı basit ipuçları.

 • IPLeak’i ziyaret edin ve orada sunulan bilgileri okuyun. VPN’iniz gerektiği gibi çalışıyorsa, gerçek bilgileriniz yerine VPN Sunucusu bilgilerine bakacaksınız. Alternatif istiyorsanız, DNSLeakTest de benzer bir şey yapabilir.
 • VPN hızınızı test etmek için SpeedTest veya TestmyNet’i ziyaret edin ve testleri orada çalıştırın. Hız ve gecikme farkını test etmek için VPN sunucunuza bağlanmadan önce ve sonra çalıştırabilirsiniz.

vpn hızını test et

* SpeedTest, yükleme ve indirme hızınızı ve en yakın sunucuya olan gecikmeyi gösterecektir.

Elbette yapabileceğiniz daha gelişmiş testler var, ancak bunlar dahil edilmesi biraz daha ayrıntılı.

Kullandığınız VPN hizmetinden memnun olsanız bile, zaman zaman test yapmak, yalnızca kendi huzurunuzu sağlamak için iyi bir fikirdir.

VPN’ler yasal mı?

Bu, bazılarının sorması için garip bir soru gibi görünebilir, çünkü etrafında çok fazla VPN sağlayıcısı var, ancak İnternet’in bunu kontrol eden tek bir hükümeti olmadığını unutmayın. Bununla birlikte, SİZİN ikamet ettiğiniz ülkenin yasaları tarafından kısıtlandığından, bir abonelik satın almadan önce ülkenizde bir VPN’nin yasal olduğundan emin olun.

Atmadan önce, size orada çok gergin bazı ülkeler olduğunu söyleyeyim. Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ele alalım. BAE’de bir VPN hizmeti kullanarak yakalanmak sizi 100k $ ila 500k $ arasında bir para cezasıyla indirebilir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Çin de son zamanlarda sadece hükümet onaylı VPN hizmetlerinin kullanılmasına izin veren düzenlemeleri geçti. Sözde bu, “sınır ötesi operasyonel faaliyetleri yasa dışı bir şekilde yürüten VPN’leri düzenlemek”, ancak hepimizin bildiği gibi, Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı’nın sadece bir uzantısı..

Ve son olarak – İşyerinizde veya okulunuzda sansür güvenlik duvarında dolaşmak için bir VPN kullanmayı düşünüyorsanız, işten kovulabilir veya kovulabilirsiniz (pozisyonunuza bağlı olarak). Kapish?

VPN’ler neden bazı yerlerde yasadışı?

Bu gerçekten bağlıdır, ancak çoğunlukla, VPN’leri yasaklayan ülkeler vatandaşlarının yaşamları üzerinde daha sıkı kontrole sahip olma eğilimindedir. VPN’leri yasaklayarak, vatandaşlarının yaptığı tüm çevrimiçi hareketleri daha kolay izleyebilirler.

İşte ana nedenlerden bazıları;

 • Ahlaki Sebepler (örneğin, Singapur)
 • Politik İstikrar (örneğin Ürdün, Libya)
 • Ulusal Güvenlik (ör. Hindistan, Rusya)
 • Yukarıdakilerin tümü (örneğin Kuzey Kore, Çin)

VPN hizmetim engellenebilir mi?

İnternet sansürleri konusunda gerçekten gergin olan bazı ülkeler VPN hizmetlerini engelleme ölçüsüne ulaştı. Verilerin şifresini çözemeseler de, bu ülkelerdeki VPN engellemesinin, normalde yaygın VPN protokolleri tarafından kullanılan bağlantı noktalarına erişimi durdurarak VPN erişimini başarılı bir şekilde engellediği gösterilmiştir..

Örneğin, ülkenin bilgi sistemlerini yakından izleyerek kamu güvenliğini koruma çabalarının küçük bir parçası olan Çin Büyük Güvenlik Duvarı’nı ele alalım..

Bir VPN ile torrent gönderebilir miyim?

Eşler Arası dosya paylaşımı veya Torrenting yasa dışı değildir, ancak paylaşılan dosyaların durumu her zaman bilinmediği için bayrakları yükselttiği bilinmektedir. Örneğin, belirli video dosyalarının paylaşılması Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasasını ihlal edebilir. Telif hakkıyla korunan bazı yazılımların Torrenting aracılığıyla korsan sürümleri olduğu bilinmektedir..

Bununla birlikte, torrent işleminin yüksek bant genişliği kullandığı da bilinmektedir, bu nedenle hizmetlerinde torrent işlemine izin vermeyecek veya bu senaryolar için bant genişliği kısıtlamaları olan bazı VPN sağlayıcıları vardır..

Torrent uyumlu bir VPN hizmeti arıyorsanız, sitelerinde de açıkça belirtildiğinden emin olun.

İşte torrent dostu bazı VPN’ler:

 • ExpressVPN
 • IpVanish
 • Beni sakla
 • CyberGhost
 • PrivateVPN

“Öldürme anahtarı” nedir?

Çoğu kişi, gizliliklerini korumak için VPN’leri kullanır, bu da onlar için en önemlidir. Bu nedenle birçok VPN hizmeti ‘öldürme anahtarı’ kavramını tanıttı. Bunlar, VPN sunucusuna hizmetiniz herhangi bir nedenle kesintiye uğrarsa bağlantınızı hemen kesmenize yardımcı olmak içindir..

Bu, VPN servisi kullanılamıyorken gerçek IP’nizin gösterilmesini önlemeye yardımcı olur.

Elbette, bağlantının kopmak yerine açık kalmasını tercih ederseniz, çoğu durumda öldürme anahtarını kapatmayı seçebilirsiniz..

VPN kullanmak çevrimiçi oyunumu etkiler mi?

Oyuncular genellikle yeni unsurları ağlarına sokmak için çok kritiktirler, çünkü muhtemelen ek gecikmeye neden olan eklemeden her zaman çok korkarlar. Gecikme çevrimiçi oyunlar için bir katildir ve şahsen oyuncuların alışılmadık derecede uzun ping süreleriyle karşılaştıklarında monitörlerde çığlık attığını gördüm.

Bazıları VPN’lere eleştirel bir şekilde baktı, çünkü oyun sunucusu ile oyun sunucusu arasına ek bir katman eklemenin gecikmelerini nasıl azaltabileceğini merak ediyorlar. Unutmayın, VPN’nizde hangi sunucuya bağlanmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Oyun sunucunuza en yakın sunucu konumuna bağlanarak, gelişmiş ping zamanlamaları göreceksiniz..

Bunun dışında, birden fazla sunucu konumu, normalde yapamayacağınız ülkelerden / bölgelerden sunucuları da oynayabileceğiniz anlamına gelir.

Ücretsiz bir VPN kullanabilir miyim?

Aslında, bazıları Kaspersky gibi iyi niyetli Internet güvenlik şirketleri tarafından işletilen VPN hizmetlerini kullanmak için oldukça az ücretsiz. Ancak, bunları göz önünde bulundururken genellikle küçük teknik sorunlar vardır.

 1. Ücretsiz VPN’lerin çoğu sınırlı bant genişliği sunar
 2. Genellikle çok sınırlı konumlar ve / veya sunucular mevcuttur
 3. Verilerinizin güvenliği şüpheli olabilir
 4. Hizmet kalitesi şüpheli olabilir
 5. Genellikle mevcut kısıtlamalar vardır

Bunu düşün:

Ücretsiz servis sağlayıcıların SOMEWHERE’den gelir elde etmesi gerekiyor ve bu şirketler verilerinizi ele alıyor.

Bir VPN hizmetinin maliyeti nedir??

Ücretsiz VPN servis sağlayıcıları hariç tutulduğunda, muhtemelen çeşitli faktörlere bağlı olarak ayda 2-10 dolar arasında bir ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Plan özellikleri ve ödeme dönemleri genellikle fiyatı etkiler. Önceden ödemeyi seçtiğiniz süre ne kadar uzun olursa, fiyat genellikle o kadar düşük olur.

Ne kadar süre seçeceğinize göre fiyat veren NordVPN’i ele alalım. Aylık ödeme yaparak, fiyat 11,95 $, ancak yıllık ödeme yaparsanız, fiyat ayda 5,74 $ ‘a düşer. Üç yıllık planı tercih etmek, bunu ayda 2,75 $ ‘a kadar düşürür ve bu da mükemmel bir fiyattır..

nordvpn fiyatı

İki veya üç yıl boyunca bir hizmete bağlı olmanın avantajlarını, aylık ödemeye kıyasla kazanacağınız tasarrufla kıyaslayın. Tam olarak hangi noktada tatlı nokta herkesin bireysel tercihine bağlı olacaktır.

Kredi kartı olmadan ödeme yapabilir miyim?

Kredi kartları dijital hayatımızı çok kolaylaştırır, çünkü satıcılara ödeme yapmak için kesin bir ateş aracıdır. Bununla birlikte, VPN hizmetleri söz konusu olduğunda, kendinizi tanımladığınızdan emin olduğunuz bir yöntem kullanarak anonimlik için ödeme yapmak biraz garip görünebilir.

Neyse ki bazı servis sağlayıcılar Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini ödeme olarak kabul etmeye başladılar. Seçtiğiniz servis sağlayıcının Bitcoin’i kabul edip etmediğini öğrenmek için VPN’nin sitesinde kabul edilen ödeme yöntemleri sayfasında Bitcoin işaretini kontrol edin.

çoklu ödeme seçenekleri

Elbette, Bitcoin ödeme yöntemini seçerseniz, otomatik yenileme olmaz ve hizmetinizi her yenilediğinizde ödeme sürecinden geçmeniz gerekir..

Tamamlayın: Gerçekten bir tane almalı mıyım?

Günümüzün dijital dünyası tehlikeyle doludur. Devletin bilgisayar korsanlarına ve dolandırıcılara gözetlemesi arasında, dijital etkinliğinizi gizli tutmak bir kural değil, bir kural olmalıdır. Bu, özellikle mobil servis sağlayıcınızın GSM veya LTE bandı gibi genel ağlar için geçerlidir, bu yüzden akıllı olun ve bir VPN kullanın.

VPN hikayesini satın almadan önce yaşadığım kişisel deneyimin basit bir senaryosunu sizinle paylaşmama izin verin. Bir etkinliğin ardından bu genç bayanla bir kafede oturuyordum ve çevrimiçi güvenlikten bahsediyorduk. Cep telefonunda bile VPN kullandığından bahsettiğinde beni şaşırttı, bu yüzden güvenliğinin gerçekten risk altında olup olmadığını sordum.

Telefonunda sadece o gün 30’dan fazla gizli dinleme girişimi kaydeden uygulamayı gösterdi ve numaranın nerede olduğuna bağlı olarak yukarı veya aşağı gittiğini açıkladı. Şimdi bu sadece korkutucu.

Güvenlik araçları listenize bir VPN eklemeyi düşünüyorsanız, kesinlikle yapmanızı öneririm. Eğer DEĞİLSENİZ, yine de bunu yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Son Krack saldırısının bize gösterdiği gibi, günümüzde bir VPN hizmeti bir zorunluluktur. Güvende kalın ve pişmanlık duymayın.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map